19.11.2019 עדכון לציבור: הרצת אסדת לוויתן אושרה במחטף והחלה מיידית

תקופת ההרצה של אסדת לוויתן החלה במחטף

הערב הודיעה חברת נובל אנרג'י במפתיע שהיא מתחילה באופן מיידי בנישוב אסדת לוויתן וזאת מיד אחרי הודעה מהמשרד להגנת הסביבה על אישור תכנית ההרצה של אסדת הגז.

נישוב האסדה ותקופת ההרצה החלו מיד עם הודעתה, ללא מתן תקופת התראה מראש!

מדוע, לדעתכם? האם זו אכזריות? זלזול בחיי התושבים? או שאולי הם מפחדים שמשהו יתגלה?

 

תקופת ההרצה מתחלקת לארבעה שלבים עיקריים:

לפי פרסומי נובל אנרג'י (שיש לקחת בערבון מוגבל), בשלב הראשון, במהלך 19.11.2019,כלומר בין הלילה לליל יום רביעי, בחלון זמן בן 5 שעות שמועדו המדויק לא נמסר, ייפלטו:

◼️ עד 1 טון חומרים אורגניים נדיפים NMVOC.
לשם השוואה, במפרץ חיפה נפלטים בערך 2.7 טון חומרים אורגניים נדיפים ביום.

◼️ עד 1 ק"ג מהחומר המסרטן הוודאי בנזן.
לשם השוואה, במפרץ חיפה נפלטים בערך 4 ק"ג בנזן ביום.
.
היקף הפליטות של החומרים האורגניים הנדיפים עד ליום רביעי בלילה, מהווה כ- 2.5% מהיקף הפליטות הכולל של חומרים אלו בתקופת ההרצה כולה, שצפויה להסתיים בסוף שנה זו.

הרוב המכריע של הזיהום (97.5%) צפוי להיפלט בעיקר בשתי תקופות בנות כשמונה שעות כל אחת, בין ה- 10 לדצמבר לסוף השנה (המועד המדויק אמור להתפרסם בהמשך על ידי נובל אנרג'י, לדבריה ולדברי המשרד להגנת הסביבה).
.
על פי המודלים של נובל אנרג'י ולדברי המשרד להגנת הסביבה, רמות הבנזן שיגיעו לחוף לאורך כל תקופות ההרצה, תהיינה מתחת לערכי היעד ולערכי הסביבה, שמגדיר המשרד "להגנת הסביבה".

מיותר לציין שלאור ההיסטוריה המפוקפקת של חברת נובל אנרג'י בישראל ובכלל, קשה לסמוך על אמינותם של המודלים ועל הכמויות עליהן היא מדווחת. יחד עם זאת, אין לנו נתונים אחרים ולכן לא נוכל לתת המלצה מבוססת כיצד לפעול, בשלב זה.

אנו מריצים בימים אלו מודל מדעי של פיזור מזהמים, כדי לבחון את הנתונים בעצמנו.

כמובן שנעדכן בתוצאות את הציבור. כמו כן, אנו עוברים על המסמכים המקצועיים שפרסמה נובל אנרג'י ולומדים אותם.

בהזדמנות הזו נזכיר כי אנחנו, האזרחים, מתרוצצים (בהתנדבות מלאה) לילות כימים, במטרה לאסוף פיסות מידע ונתונים, לאתר מדענים ולהריץ מודלים מקצועיים.
אנחנו ולא הגופים הציבוריים, מעדכנים את הציבור ומתריעים… התחושה היא של קריסת מערכות כוללת.

נודה על תמיכתכם בפעילותנו.
נמשיך לעקוב מקרוב ולעדכן אתכם.

מסקנה עצובה ולא מפתיעה מהערב הזה:אין לנו על מי לסמוך.

הרשויות המקומיות לא שומרות עלינו, איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון – כרמל לא שומר עלינו, קל וחומר שהמשרד "להגנת הסביבה" ומשרד "הבריאות" במדינת ישראל לא שומרים עלינו. ממשרד האנרגיה כבר מזמן אין לנו שום ציפיות.

התחושה שלנו היא שאנחנו, האזרחים, נאלצים לנסות לעצור בכפות ידינו החשופות, טנקים אימתניים הדוהרים לעומתנו…

איך ייתכן שתכנית הרצה מזהמת כזו מאושרת במחטף, ללא התראה, ללא דיון עומק וללא שמיעת הציבור? אין ייתכן שהמשרד לא בדק את הכמויות שדווחו על ידי נובל אנרג'י, שהרי הוא מייחס את דיווחי הכמויות לחברה ולא לבדיקתו...

איך ייתכן שנבחרי הציבור ושומרי הסף שוב מסתירים מידע כל כך חשוב מהציבור?

שומרי הבית ממשיכים להילחם על החיים!

יו"ר עמותת שומרי הבית, יוני ספיר: "אתה פונה למשרד להגנת הסביבה, אחרי שנובל אנרג'י שחררה את ההודעה, ואין לו תשובות. המשרד לא עבר על המודלים, הוא לא יודע אם המספרים נכונים, הוא לא יודע להמליץ המלצות או לתת תאריכים".

"איפה המדינה? לאן נעלמה המדינה? התהליך שמתרחש הוא איום ונורא. מודיעים לך בשמונה בערב שזה מתחיל עכשיו, ואם יש אימהות עם ילדים שסובלים מאסטמה והן רוצות לצאת מהאזור? אם יש ציבור רגיש בריאותית הוא לא יודע מתי להתפנות".

"יש פה קושי אמיתי. אנחנו עוברים על המסמכים של המשרד ומוצאים שם הרבה מאוד שגיאות ואי התאמות. זה נעשה במחטף, בחשיכה, בלי בקרה ובלי גוף שלטוני שיש לו את היכולות לבקר, לרסן ולעצור את התהליכים".

"אנחנו מריצים את המודלים בעצמנו ונודיע לציבור מה המסקנות שלנו. לצערנו אין גוף מוסמך אחר שיעשה את זה".

בהמשך להודעת נובל אנרג'י, הגיב המשרד להגנת הסביבה: "בהתאם להערכות של המשרד, לא נשקפת סכנה על בסיס ניתוח אירועי קיצון. ריכוזי השיא של התרכובת הבעייתית ביותר – בנזן – לא יגיעו לערך היעד והסביבה".

מתוך ראיון שנערך היום בבוקר עם רדיו חיפה 107.5fm היום בבוקר

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן