הישגי ועיקרי פעילות "שומרי הבית"- חציון ראשון 2020

הדו"ח המפורט להלן משקף את תמצית הפעילות החצי שנתית  שנעשתה בעמותת "שומרי הבית", על טהרת ההתנדבות. בתוך זמן קצר יחסית, הגענו להישגים שגם עמותה ותיקה וממומנת הייתה מתגאה בהם מאד והפכנו לאחד הארגונים הבולטים והמצליחים בישראל, בתחומי האנרגיה, הסביבה, בריאות הציבור ובכלל.

ההישגים שלנו בתחומי פעילות השטח, המדע, הרגולציה, הלובינג, הדיגיטל, המשפט, ההסברה ועוד, מיתרגמים להשפעה ציבורית עצומת ממדים וחוצת מגזרים וחבלי ארץ, כזו שמאפשרת לנו לממש את חזוננו- לעצב מחדש את משק האנרגיה בישראל למשק נקי, מאוזן ונכון יותר לאזרחי הארץ הזו, תוך בקרה ופיקוח הדוקים על משק הגז המקומי.

אכיפה אזרחית ולחץ ציבורי הם אלו שהביאו את המשרד להגנת הסביבה להשתת קנסות בהיקפים של מיליוני שקלים על נובל אנרג'י בשל חריגות מהיתריה, לבצע מהלכי אכיפה נוקשים במפרץ חיפה ובאזור התעשייה הצפוני באשדוד- אזורים מוכים וחבוטים על ידי תעשיית הפטרוכימיה בישראל, להצהיר הצהרות על הצורך ב"גרין ניו דיל" ישראלי, להצהיר על חוסר הצורך בתחנות כוח גזיות נוספות, לדאוג לאיתור מדען ראשי ולאלץ את נובל אנרג'י להתקין מערכת חישה מרחוק של שפך לים.

אכיפה אזרחית ולחץ ציבורי הם אלו שהביאו את משרד האנרגיה להכפיל את יעדיו ביחס לאנרגיה מתחדשת בשנת 2030, להגביל את פעילות אסדת לוויתן ולמנות חברת ייעוץ לביצוע בדק בית באסדה זו.

אכיפה אזרחית ולחץ ציבורי הם אלו שהביאו את משרד הבריאות להתערב, לראשונה ביוזמתו, בתכנון כריית פצלי שמן במישור רותם.

אכיפה אזרחית ולחץ ציבורי הם אלו שהביאו את משרד החינוך להורות על הסרת התכנית "אליפות האנרגיה" בה הוזנו מסרים מסחריים מצד נובל אנרג'י. התוכנית הוסרה ממאגר התכניות החיצוניות של משרד החינוך.  

יישר כוח לכל הנושאים בנטל.

שאבו סיפוק ועידוד מקריאת הדו"ח, מה שיתדלק אתכם ברוח עשייה למימוש יעדי ההמשך שלנו- הקמת מערך ניטור עצמאי, פיקוח הדוק על משק הגז המקומי, עצירת פרויקטי גז נוספים, מעבר אגרסיבי לשימוש באנרגיות מתחדשות בשנים הקרובות ושמירה על כספי החוסכים המושקעים בחברות הדלקים הפוסיליים.

תקשורת – ציבור – קמפיינים – שת"פים – שטח

 • חשיפה נרחבת ביותר ברמה הארצית בתקופת הנישובים. עלינו על המפה הארצית.
 • קיבוע בתודעה הציבורית של המשוואות הבאות:
  • אסדת לוויתן= זיהום אוויר.
  • גז מסוכן מפחם מבחינה אקלימית.
  • בהשוואה בין גז לפחם יש למדוד את הזיהומים לכל אורך שרשרת האספקה.
 • התקשורת החליפה צד ונותנת רוח גבית לעמדותינו- זכינו לשלוש כתבות טלוויזיה משמעותיות בערוצים מרכזיים (שתיים נוספות בהכנה) ולעשרות כתבות, לרבות מעיתונים שמעולם לא סיקרו את פעילותנו באורח חיובי או בכלל- ישראל היום, ynet, ביזפורטל ועוד, נוסף על עשרות ראיונות רדיו.
 • תחזיותינו בנושא הכשל הפיננסי של לוויתן, בפרט בהקשר של רשלנות המוסדיים והסכנות לפנסיות של הציבור, מתממשות.
 • השקנו קמפיין מיילים לצורך דיוור לגורמים המוסדיים, בקריאה להעמיד את חובם (חובנו) לפירעון מיידי.
 • תחזיותינו בנושא הזיהומים מלוויתן מתממשות.
  זיהינו חריגות מערכי הסביבה המותרים במזהמים ספציפיים.
  אנו פונים בתלונה למשרד להגנת הסביבה בהקשר זה.
 • סיימנו בהצלחה שלב א' בקמפיין מימון המונים לגיוס חצי מיליון ₪ עבור מערך הקמת מערך הניטור העצמאי הראשון בתולדות ישראל.
 • שיפרנו את מערכת הדיווח על מפגעי ריח ובריאות כתוצאה מפעילות ותקלות אסדת לוויתן.
 • הפגנו בפני משרדי נובל אנרג'י בעת הנישוב השני, בתחילת ינואר; הפגנו מול משרדי הראל ביטוח וגם מול ביתו של שמואל אשל, נציג בעלי האג"ח מטעם חברת מנורה-מבטחים ; נשאנו דברים בהפגנות בטבעון ובפרדס חנה-כרכור; הצגנו בוועידת ישראל לסביבה 2020 ; השתתפנו בכנס שיתוף הציבור במשרדי איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון-כרמל.
 • ביצענו אינספור משמרות צילום באמצעות המצלמה התרמית, באמצעותה גילינו גם "נישוב" משונה למחרת הנישוב הרשמי וגם הטלה אסורה לים מהאסדה.
 • ביצענו מעקבים באתר חגית אחר מכליות הכביש שהסיעו את הקונדסנט דרומה, בחודש הראשון לפעילותה המסחרית של האסדה.
 • הצגנו לציבור בעת משבר הקורונה הרצאות זום בנושאים: תמ"א 41 ומסמך המדיניות למרחב הימי, פעילות משפטית ורגולטורית וכן פעילות מדעית בהקשר למערך הניטור העצמאי. אנו מתכננים להציג לציבור גם את העבודה שהכנו עבור רשות החשמל בנושא המעבר לאנרגיות מתחדשות ולאחר מכן, מתוכנן לחודש יולי הקרוב כנס פעילים ותומכים.
 • הקמנו את "הפורום לאנרגיה נקיה" המאגד ארגונים ירוקים ומאבקים מכל רחבי ישראל שמטרתם משותפת- לעצור פרויקט גז נוספים ולקדם מעבר מהיר לשימוש באנרגיה מתחדשת. הפורום פועל כראש חץ אחד בנושאים אלו.

 

הישגי הלחץ הציבורי

 • הלחץ הציבורי עובד (1)- שר האנרגיה מביע דאגה פומבית מריבוי התקלות באסדת לוויתן ; המשרד להגנת הסביבה, באמצעות סמנכ"לית התעשיות שלו, מביע אף הוא דאגה עמוקה ומשית קנסות כבדים בהיקף של מיליוני שקלים על נובל אנרג'י בשל הפרות של היתרי הפליטה וההזרמה של אסדת לוויתן ; משרד האנרגיה ממנה חברת ייעוץ זרה לחקירת ריבוי התקלות באסדת לוויתן ; המשרד להגנת הסביבה מקדם חקירה בנושא הפרות נוספות של נובל אנרג'י (ככל הנראה בנושא ריבוי הפעלות הלפיד).

 • הלחץ הציבורי עובד (2)- השרה החדשה להגנת הסביבה יוצאת בקריאה לגיבוש "גרין ניו דיל" ישראלי- תכנית למעבר לאנרגיה מתחדשת לצורך התמודדות עם אתגרי משבר האקלים ; שר האנרגיה מבשר על סיומה של עבודה מקיפה ברשות החשמל שממליצה על העלאת יעד שיעור האנרגיות המתחדשות בייצור חשמל בישראל בשנת 2030 מ- 17% ל- 30%.

 • הלחץ הציבורי עובד (3)- הצפה שלנו, לצד גורמים נוספים, של נתוני זיהומי יתר לאוויר באזוה"ת הצפוני באשדוד טרם בחירות מרץ 2020, ככל הנראה גרמה לסילוקה הזמני של תחנת הניטור היחידה באזור, אך במקביל- המשרד להגנת הסביבה קידם פעולות אכיפה ואסדרה מול מפעלים מזהמים באזור (נובל אנרג'י, פז, דלק פי גלילות) והוציא הנחיות לעיבוי מערך ניטור האוויר והדיגום הסביבתי באזוה"ת הצפוני באשדוד וגם בעיר עצמה. בנוסף, המשרד חייב את המפעלים, בשיתוף משטרת ישראל, לשנות את דרך טעינת מכליות הכביש, דבר שיביא להפחתה בפליטות. בתוך כך, דלק פי גלילות החליפה משאבת מישוב אדים לחדשה במוסף אשדוד, בעלות של כ- 10 מיליון ₪. "שומרי הבית" יזמו והשתתפו בכתבת טלוויזיה ב"כאן 11" בנושא זה.

 • הלחץ הציבורי עובד (4)- לאחר חריגות בלתי מתקבלות על הדעת בשיעורי הבנזן שנפלטו ממפעל הביטומן של בז"ן במפרץ חיפה והפרה של היתר הפליטה של המפעל, הקמנו קול זעקה, לצד גורמים נוספים, ויצאנו בקמפיין הדורש התערבות רגולטורית. הצלחנו! ב- 16.1.2020 הוציא המשרד להגנת הסביבה צו לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי להפסקת ייצור, אחסון וניפוק של ביטומן, בתוך 3 חודשים. זאת, בניגוד לעמדות משרדי האנרגיה, התחבורה והכלכלה!

 • הלחץ הציבורי עובד (5)- ב- 16.6.2020 התקיים דיון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, בו התרענו, בין השאר, על המצב הבלתי נסבל בו מתנהל המשרד להגנת הסביבה- ללא מדען ראשי משך כשנתיים ומחצה! יומיים בדיוק לאחר מכן, הודיעה השרה גמליאל על מינוי ועדת איתור לתפקיד המדען הראשי למשרד.

 • הלחץ הציבורי עובד (6)- משך שנים אנו מתריעים על חוסר המעורבות של משרד הבריאות בפרויקטי תשתיות משמעותיים ועל הצורך בתסקיר השפעה על בריאות הציבור בפרויקטי אנרגיה, אך המשרד החשוב הזה מודר מתהליכים אלו. ב- 22.6.2020 כתבה פרופסור סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, למתכנן מחוז דרום במשרד הפנים בהקשר לתכנית לכריית פצלי שמן במישור רותם, כי : "סוגיית פצלי השמן היא סוגייה מורכבת, אשר עלולה להוות סיכון בריאותי משמעותי. על כן, משרד הבריאות מתנגד לקידום התכנית בצורתה הנוכחית וממליץ לבצע בחינה רצינית ומעמיקה ברמה הלאומית שתאפשר ללמוד ולהעריך את משמעות הפקת הדלק הנוזלי מפצלי שמן על בריאות הציבור והסביבה. עוד ברצוננו לציין כי למיטב ידיעתנו הפעילות במסגרת התכנית אינה בהלימה עם מדיניות הממשלה לצמצום פליטת גזי חממה (ומזהמי אוויר אחרים ממקורות פוסיליים) ומעבר להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים". זוהי תפנית של ממש גם בעמדת המשרד וגם ברמת מעורבותו בפרויקטים כגון אלו!

 • הלחץ הציבורי עובד (7)- פנינו לשרה גמליאל, במסגרת "הפורום לאנרגיה נקייה", בבקשה להבהיר את עמדתה בנושא הצורך בהקמת תחנות גזיות נוספות, לאור המגמה העולמית להיפרד מכאלו לטובת מקורות סולאריים+ אגירה. לאחר 8 ימים הודיע המשרד במפתיע כי יש להקפיא את התכנון של תחנות כוח מבוססות גז טבעי, משום שהן מזהמות ויקרות יותר. תחתן יש לקדם מתקני אנרגיה מתחדשת. בכך, יישר המשרד להגנת הסביבה קו עם עמדת "שומרי הבית" וארגוני סביבה נוספים.

 • הלחץ הציבורי עובד (8)- פנינו ב- 24.2.2020 למשרד החינוך בתלונה על פעילותה של עמותת "תעשיידע", המנוגדת לחוזר המנכ"ל ומקדמת את פעילותה של חברת נובל אנרג'י. בתאריך ה- 28.6.2020 השיבה לנו לשכת היועמ"ש של משרד החינוך כי התכנית "אליפות האנרגיה", נשואת פנייתנו, תוסר ממאגר התכניות החיצוניות של משרד החינוך!

 • הלחץ הציבורי עובד (9)- פנינו ליחידה להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה וביקשנו לקדם את ההנחיה לנובל אנרג'י להפעיל מערך לניטור שפך ימי בחישה מרחוק, לאחר שהעלינו הצעה זו בשנה שעברה ודאגנו להכניסה כתנאי (לא מחייב) לנספח היתר ההזרמה. לשמחתנו, המשרד ענה כי חייב הן את נובל אנרג'י והן את אנרג'יאן להתקין מערכות מסוג זה!

מדעי – משפטי – רגולטורי 

 • התייחסות מעמיקה של הרגולטורים השונים לעמדותינו ובקשותינו (אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה עדיין מגיב תוך שיהוי רב, אולי בשל מחסור בכ"א בעת משבר הקורונה).

  ·        רשות החשמל רואה בנו שותף מרכזי לעמדותיה ומצפה בכיליון עיניים לעמדותינו והתייחסותנו. הרשות אף הגדילה עשות וציטטה עבודה שהגשנו לה, במסגרת טיוטת עבודתה הסופית לקראת ההחלטה על יעד המתחדשות.

  ·        קידמנו את אפיון מערך הניטור האזרחי העצמאי הראשון מול חברת ייעוץ זרה ויועצים בינלאומיים. גייסנו מועצה מייעצת למיזם ובה מומחים בעלי שיעור קומה.

  ·        ביצענו שני פיילוטים באזוה"ת באשדוד בטכנולוגיה בה אנו מתכוונים להשתמש במערך הניטור שאנו מקדמים וזיהינו פעמיים חריגות, הן במזהם בנזן והן במזהם לו ערכי סביבה מוגדרים, אך אינו נמדד בתחנות המשרד להגנת הסביבה- בוטדיאן. פנינו למשרד להגנת הסביבה בנושא זה. טרם נענינו.

  עתירות:

  o       ערערנו לעליון על פסיקת השופט וינוגרד בעתירת הרכב הקונדנסט.

  o       הגשנו עתירה בהקשר להגדרת המשרד להגנת הסביבה את הרכב הקונדנסט כ"סוד מסחרי".

  o       ערערנו לעליון (וזכינו!) על החלטת השופט רניאל להסיר את מ.א. חוף הכרמל מעתירתנו כנגדה למחוזי בגין תרומה שקיבלה מחברת אנרג'יאן, בשל שיהוי בהגשתה. אנו עוקבים אחר בחינת משרד הפנים את העניין מחדש בימים אלה.

  o       הגשנו בג"צ בנושא החוב המצרי.

  o       אנו מנהלים הליך לפי חוק חופש המידע בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים ביחס לבקשה שהגשנו לחשוף נתונים אודות האסדה.

  ·        הגשנו שימוע בכתב ובע"פ, המגובה בדו"חות מומחים מהארץ ומהעולם, בנושא הוויתור על חוב החברות המצריות לחברת החשמל. היינו הגורם היחידי שעשה זאת וניכר היה שעמדתנו הביאה לשקילה מעמיקה של הסוגיה הסבוכה הזו.

  ·        הגשנו לרשות החשמל עבודה מקיפה ויוצאת דופן בעומקה, המראה כיצד יכולה ישראל לייצר 80% מהחשמל שלה בשנת 2030 מאנרגיה מתחדשת.

  ·        הערנו ב- 18.6.2020 לרשות החשמל על טיוטת עבודתה במסמך מקצועי מנומק והעלינו שורת רעיונות כיצד לשפר עבודה זו.

  ·        הגשנו עבודה למל"ל המראה את הקשר בין זיהום האוויר למחלת הקורונה וממחישה כיצד ניתן להקטין משמעותית את זיהום האוויר בישראל (על בסיס העבודה שהוגשה לרשות החשמל).

  ·        הגשנו למשרד להגנת הסביבה עבודה מקיפה בנושא העלויות החיצוניות של מזהמי אוויר וגזי חממה.

  ·        הגשנו למשרד האנרגיה עבודה בנושא החלופות המועדפות למיקום מתקן הנזלה במים הכלכליים של ישראל.

  ·        פנינו למשרד להגנת הסביבה פעמים רבות, לנמענים שונים (לרבות לשרה החדש, למשרד המשפטים ולראש הממשלה) בבקשה לחשוף את הדו"חות החסרים שנובל אנרג'י אמורה הייתה להגיש למשרד- מידע אודות הפליטות בתהליכי הנישוב, מידע אודות הרכב הקונדנסט, מידע לגבי אירועי לפיד ועוד. העלינו קשיים אלו גם בדיון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה, שהתקיים ב- 16.6.2020.

  ·        פנינו למשרד להגנת הסביבה בנושא אי התקנת מערכת הטורבו אקספנדרס טרם תחילת הפעילות המסחרית של אסדת לוויתן, כנדרש.

  ·        התלוננו בפני משרד המשפטים על אי קבלת התייחסות לבקשות חופש המידע שלנו ממשרד הפנים והמשרד להגנת הסביבה.

  ·        פנינו למשרדי האנרגיה, השיכון והבינוי, הגנת הסביבה ועוד, בהקשר לחיבור שכונות מגורים לגז טבעי, ללא תקינה קיימת.

  ·        פנינו לרשות הטבע והגנים בנושא עבודות חברת אנרג'יאן בתקופת ההטלה של צבי הים.

  ·        פנינו ליועץ המשפטי לממשלה בתלונה על מעורבותו של שר האוצר לשעבר כחלון בקידום צינור הגז לאילת, על אף שזו סותרת את הסכם ניגוד העניינים עליו חתם.

  ·        פנינו למנהל רשות המסים בדרישה לחיובה של שותפות לוויתן במס בשל "מכירה רעיונית" בעת העברת הקונדנסט ללא תמורה לבתי הזיקוק בחיפה. רשות המסים התקשר להודות לנו על מכתבנו זה!

  ·        פנינו למועצה הארצית לתכנון ובנייה במסמך הערות לתמ"א 41.

  ·        פנינו (פעמיים) לאיגוד ערים שרון-כרמל בבקשה לקבל את פרטי ההסכם שהתגבש מול נובל אנרג'י בנושא הניטור הרציף על גבי האסדה. סורבנו. ההסכם פורסם ב- 14.6.2020 ונתגלה כי למרות הבטחות האיגוד לא יועברו נתוני אמת של ניטור האוויר על האסדה לאיגוד ולציבור וכי טרם הוגדר מפרט טכני למערכת ניטור זו.

  ·        פנינו לרשות רישוי הגז ולמשרד להגנת הסביבה בנושא טיפול ושינוע של קונדנסט מאסדת לוויתן- מתקן חמצון תרמי לטיפול בפליטות ממילוי מכליות ופינוי הקונדסנט בניגוד להוראות.

  ·        פנינו ליו"ר רשות רישוי הגז חיפה, מנכ"ל משרד האנרגיה, היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה והמועצה הארצית חוף הכרמל, בעניין צינור שנתגלה חשוף בחוף מעיין צבי.

  ·        פנינו לרשות החשמל בעניין השיעור הנמוך של החוב המצרי הנגבה, לאור ההסכם של חברת UFG שהתגבש מול ממשלת מצרים (על אף שזה התפוצץ לבסוף).

  ·        פנינו למשרד להגנת הסביבה בנושא היתר הפליטה של אסדת תמר, שמתמהמה מסיבות לא ברורות, למרות שנידון יחד עם היתר הפליטה של אסדת לוויתן, שפורסם בחודש נובמבר 2019.

  ·        תיאמנו עם יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה החדשה, חה"כ מיקי חיימוביץ', דיון בוועדה בנושא הניטור, האכיפה והבקרה על אסדת לוויתן. הדיון יתקיים ב- 16.6.2020.

  ·        דרשנו וקיבלנו במסגרת הליך חופש המידע את רישיון העסק ורישיון הרעלים של אתר חגית. שלחנו את המסמכים לבדיקת מומחים וקיבלנו דו"ח מפורט בהקשר זה.

  ·        סיימנו את הכנת דו"ח השפך ע"י חברת מומחים זרה, דו"ח שהמחיש לנו כי הסכנה מאסדה קרובת חוף היא הגדולה מבין כל שאר המיקומים האפשריים לאסדה, על אף הכמויות הקטנות של הקונדנסט במיקום זה. שלחנו את הדו"ח ליחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה.

  ·        סיימנו את הכנת דו"ח הענן הרעיל באמצעות חברת מומחים זרה. נפרסם את תוצאותיו בקרוב.

  ·        הוצאנו, במשותף עם ארגוני סביבה נוספים, קריאה לשר אלקין לחזק את פעילות המשרד להגנת הסביבה ולהימנע מהחלשת הרגולציה, בימי משבר הקורונה.

  ·        פנינו לשר האוצר, ראש מנהל התכנון ויו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, יחד עם ארגונים רבים החברים בארגון הגג "חיים וסביבה", וביקשנו לשנות את הוראת השעה לחוק התכנון והבניה שפרסם משרד האוצר, שפוגעת בשעת משבר זו בייצוגיות הציבור ועקרון השקיפות.

  ·        הוצאנו, במשותף עם ארגוני סביבה נוספים, קריאה לח"כ בני גנץ למנות את חה"כ מיקי חיימוביץ' לשרה להגנת הסביבה.

  ·        פנינו במכתב ליו"ר רשות שוק ההון והביטוח, בדרישה להתערב במו"מ בין נציגות בעלי האג"ח לבין קבוצת דלק ולהורות לראשונים להעמיד את חובם לפירעון מיידי ולהשתלט על קבוצת דלק. שלחנו מכתב תזכורת לאחר כשבועיים.

קצת נתונים: הסברות, דיגיטל, פרסום וכספים

הסברות:

בחודשים 1-5.2020 ביצענו 26 אירועי הסברה.

רשתות חברתיות:

 • בחודשים 1-5.2020 פרסמנו כ-500 פוסטים וכ- 175 סטוריז בפייסבוק , 562 פוסטים וכ- 300 סטוריז באינסטגרם ו- 623 ציוצים בטוויטר. 
 • לראשונה בתולדותינו, בחודש הנישובים, ה- Reach לפוסטים שלנו בפייסבוק הגיע למיליון איש! כמעט כפול ביחס לשיא קודם.

אתר האינטרנט:

לתקופה 1-5.2020: 
פורסמו באתר האינטרנט שלנו בתקופה זו 115 כתבות חדשות. 
תנועה לאתר: 41,872 משתמשים ו- 56,896 ביקורים. 
ניוזלטרים: בחודשים 1-5.2020 נשלחו 10 דיוורים ישירים.

פרסום:

בחודשים 1-5.2020: 
גוגל: קיבלנו ממנוע החיפוש 117,992 חשיפות ו- 12,073 כניסות לאתר. בנוסף, יצרנו 11,880,218 חשיפות לבאנרים שלנו ברשת האתרים ו- 13,541 כניסות לאתר מחשיפות אלו. 
פייסבוק: קידמנו 31 פוסטים. הגענו לכ- 300,000 משתמשים (לא ייחודיים). כ- 36,000 אנשים הגיבו לפוסטים המקודמים שלנו.

תרומות כספיות: 

לחודשים 1-5.2020: כ- 581,707 ₪.

"בשעה שברא הקב"ה את האדם הראשון
נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו

ראה מעשי כמה נאים ומשובחין
הן וכל מה שבראתי בשבילך בראתי

תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי

שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך"  

(מדרש רבה).

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן