עדכונים שוטפים מהעשייה שלנו

עדכונים שוטפים מהעשיה של שומרי הבית

מה "שומרי הבית" עושים בימים אלה ?

החלטנו להתחיל לעדכן כאן קצת יותר ולחשוף את העשייה היומיומית הרבה, שלא תמיד זוכה לכותרות ופרסומים.

אנו מזמינים לעקוב אחרינו ולהיות שותפים בעשיה שיוצרת עולם טוב יותר לכולנו. 

מוזמנים לרוץ איתנו למרחקים ארוכים. 
וגם לתמוך חודשית.

יחד שומרים על הבית!!!

לקריאת התוכן יש ללחוץ על הכותרת המתאימה.
לחיצה נוספת על הכותרת תסגור את החלון ותאפשר מעבר לתוכן הבא.

מערך ניטור אוויר:

 • היחידות החדשות שמיועדות להצבה על החוף מול אסדת לוויתן הגיעו ארצה! לאחר פיילוט בן למעלה משנתיים אל מול המזהמים הגדולים במפרץ חיפה, אנו מתקדמים אל השלב הבא.
 • קיימנו פגישה עם מנהלי המבדקה הכימית – החברה המקצועית המלווה אותנו, לצורך ליבון מסקנות ותובנות, הפקת לקחים מהפיילוט עד כה, ורקימת תכניות עבודה לעתיד. אנו ממתינים כעת להצעתם לגבי פורמט העבודה העתידי.

קשרי ממשל:

 • בקשתנו אושרה והמשרד להגנת הסביבה זימן אותנו לשימוע ציבורי בהקשר להיתר הפליטה של היחידות הפחמיות באתר "אורות רבין"! הופענו במפגש הציבורי לאחר ששלחנו הערותינו בכתב ודרשנו להקדים את סגירת היחידות למועד בו תחלנה לפעול שתי יחידות גזיות במתחם "אורות רבין", דבר שעשוי להקדים בשנה ויותר את הכנסת היחידות המזהמות ביותר (1-4) לשימור! להפתעתנו הטובה, גם נציג חברת ניהול המערכת נגה וגם אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה הסכימו אתנו. הנושא יקודם.
 • כתבנו נייר עמדה מפורט בנושא "ייעול הליכי רישוי סביבתי (פרק ג' – תיקונים בחוק אוויר נקי)" לקראת הדיונים בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה, בהם השתתפנו. מצאנו בעיות רבות בחקיקה הזו.
 • העלינו לאתר החקיקה הממשלתי את התייחסותנו המפורטת לטיוטת צו הבלו על דלק, קרי – הדרך בה בחרה הממשלה לממש את תמחור הפחמן. הערנו הערות רבות ובהן אי-תקצוב התייעלות אנרגטית, אי-תקצוב השקעות בטכנולוגיות סביבה, מיסוי חלקי על גז מחצבים, אי-מיסוי דלקים אחרים, אי-תמיכה בשכבות החלשות, דחיית תחולת הצו לשנה הבאה ועוד.
 • שלחנו למשרד להגנת הסביבה בקשת חופש מידע בהקשר לדו"ח סיכום פתע בארובות שפורסם בעיתונות, אך ללא איזכור שמות המפעלים, פירוט החריגות החמורות בכ"א מהם ותקצוב הבדיקות בשנים 2021-2024 וכן סכומי העיצומים הכספיים שהושתו על המפעלים החורגים. ביקשנו את השלמת הנתונים.
 • קיימנו שיחת ארגונים עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בנושאי אקלים ואנרגיה. השיח התפרס על נושאים רבים והיה מפרה.
 • השתתפנו בזום חירום של ארגוני הסביבה עם ח"כ יוראי להב הרצנו וחכ"ל דב חנין, לקראת הדיון בוועדת פנים וסביבה בנושא הרכבי ועדות התכנון שהתקיימה ב-29.1.24. על פי ההצעה, כוחה של הממשלה בוועדות יגבר וכן יוקצה מקום במועצה הארצית לתכנון ובניה לנציג התאחדות הקבלנים… סוכם על מספר דרכים במטרה למתן את ההשלכות השליליות של החקיקה הזו ואת ניסוחיה.
 • השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה בנושא "היערכות לאספקת חשמל בשעת חירום והרחבת הספק תחנות כח קיימות". בתמצית – גז, גז, ועוד גז. נדהמנו לגלות עד כמה הח"כים ואנשי המקצוע מדברים את השיח של האתמול, שעה שקצב הגידול בהתקנת אנרגיות מתחדשות בעולם עלה ב- 2023 ב- 50% עפ"י דו"ח סוכנות האנרגיה הבינלאומית, ומדינות העולם החליטו בוועידת COP האחרונה לשלשו עד 2030.

שת"פ ארגונים:

 • שלחנו מכתב ארגונים שכתבנו יחד עם עמותת "צלול" לשר האנרגיה הנכנס, אלי כהן, בבקשה להיפגש ולדון בשורת נושאים, בכללם קידוחי הגז והנפט בים וביבשה, קידום אנרגיה מתחדשת, הרפורמה במשק החשמל, הסכם קצא"א, פינוי בז"ן, תכנית להפחתת שימוש בתזקיקים ועוד.
 • יוני ספיר השתתף במספר ישיבות של הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה" במטרה להכין את אסיפת הארגונים ובחירת הוועד המנהל החדש לארגון, שהתקיימה החודש. יוני ספיר הכין, לבקשת הוועד המנהל, רשימת קריטריונים על פיהם ימליץ מעתה הוועד המנהל לאסיפה הכללית על צירוף חברים נוספים. בנוסף, יוני הודיע לוועד המנהל כי לא יעמיד עצמו לבחירה מחודשת ויסיים את הקדנציה שלו עם כניסת הוועד החדש לתפקידו.
 • השתתפנו בוובינר רב-מגזרי שיזם המכון הישראלי לדמוקרטיה בנושא פיתוח אזורי בר קיימא בחבל תקומה (יישובי עוטף עזה) כמחולל התחדשות ותעסוקה. נגענו בנושאים של אנרגיה מתחדשת, שטחים פתוחים, בניה ירוקה ועוד.
 • הצטרפנו למכתבי ארגונים לראשי המחוזות צפון ודרום במשרד להגנת הסביבה בנושא רישיונות קיימים לקידוחי נפט ביבשה (קיימים 6 כאלו, 5 מתוכם בדרום הארץ). ביקשנו להיפגש עמם כדי לדון בנושא. קיימנו ישיבה פנימית של הארגונים העוסקים במניעת קידוח "איה" שבערבה (גרינפיס, סבב"ע ושומרי הבית), כדי לדון במהלכים הבאים.
 • השתתפנו בוובינר בנושא הקמת עמקי מימן בנוכחות נציגי משרד האנרגיה ויזמים, ביוזמת פורום אנרג'יקום. כמו"כ השתתפנו בוובינר בנושא חשמל גיאותרמי (מבוסס על חום במעמקי האדמה). ישראל מתקדמת אט אט אך בטוח לעבר עתיד מקיים יותר. אנו נמשיך לתרום את חלקנו כדי לקדם זאת.

הסכם קצא"א:

 • שלחנו למשרד האוצר מסמך מפורט ובו שטחנו את הסיבות להתנגדותנו להארכת החיסיון החל על קצא"א החדשה ופעולותיה ב-4 שנים ובכלל. זאת, לאחר שיח פנימי של ארגוני הקואליציה וסנכרון בנושא זה.
 • קיימנו מפגש התייעצות בנושא עבודה על המשמעויות הכלכליות של הסכם קצא"א, יחד עם נציגי אקדמיה, חברות ייעוץ, ארגוני סביבה והמשרד להגנת הסביבה. קיבלנו פידבקים והעברנו מסרים, במטרה לחדד את הדרישות שלנו לגבי תוצר אפשרי.
 • קיימנו דיון עם חוקרי ה-INSS, המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת ת"א, בנושא ההשלכות הביטחוניות של תקופה זו על מפרץ אילת והים האדום. היה מעמיק ומרשים והוסיף לפרספקטיבה שלנו בנושא.

הסברה:

 • יוני ספיר התראיין לעבודת דוקטורט בנושא "מדיניות חדשנות ומדיניות מו"פ – מי משפיע עליהן?".

תקשורת:

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

חברות/ים יקרים,
שנת 2023 הייתה אחת המטורפות שידענו, הן כאנשים פרטיים, הן כקהילות והן כמדינה. ובכל זאת, לא הפסקנו לעבוד בשבילכם, בשביל הבריאות ובשביל הסביבה! והכל בהתנדבות מלאה.
הנה מקצת מהפעילויות המדהימות שלנו, בשנה המשוגעת הזו:
1. ניטור אוויר
תחנות הניטור שהזמנו הגיעו ארצה ותוצבנה בקרוב לאורך החוף אל מול אסדת לוויתן! זאת, לאחר פיילוט ממושך מול מוקדי זיהום – בז"ן וחוות המיכלים בקריית חיים, בו למדנו רבות על יכולות המערכת, רקמנו קשרי עבודה עם איגודי ערים לאיכות הסביבה והצוות המקצועי במשרד להגנת הסביבה, וגייסנו מומחים בעלי שם שמלווים אותנו.
2. בלימת הרחבת פעילות הגז בים
בלמנו הקמת אסדה נוספת לצד אסדת לוויתן, שהייתה אמורה לשמש כאסדת דחיסת גז לצרכי יצוא! זאת, לאחר פנייה משפטית מטעמנו לרשות רישוי הגז שעמדה לדון בנושא, ללא סמכות וללא הכנת כל המסמכים הנדרשים!
3. צמצום מתחמי תמ"א 37 ח'
הצלחנו, בכוחות משותפים, לצמצם את מתחמי הענק העצומים והמאיימים שבתוכנית המתאר הארצית הזו, שנועדו לקידום תעשייה פטרוכימית בים וביבשה. זאת, לאחר ששלחנו נייר עמדה מנומק והשתתפנו בדיון של המועצה הארצית לתכנון ובניה בנושא.
4. תום עידן הפחם
הצלחנו לשכנע את חברת ניהול המערכת נגה ואת המשרד להגנת הסביבה באפשרות להעביר את יחידות הכח הפחמיות 1-4 שבחדרה לשימור כבר בתחילת השנה הבאה, שנה לפני תום המועד בו נקבו. זאת, לאחר ששלחנו למשרד להגנת הסביבה התייחסות מקצועית בנוגע להיתר הפליטה עבור היחידות הפחמיות באתר "אורות רבין", וכן הופענו בשימוע ציבורי בנושא בחדרה.
5. הקרן למניעת זיהום ים
הגשנו בג"צ בדרישה לחייב את מפעילי אסדות הגז באגרה לקרן המתדלדלת למניעת זיהום ים ממנה הם פטורים, על אף הסכנות הרבות שהם מביאים לסביבה הימית. המדינה הסכימה איתנו, אך עמדה על דעתה לממש פתרון לסוגיה הזו באמצעות חוק התלמ"ת (תגובה ומוכנות לאירוע שפך ימי), שטרם נחקק. הצלחנו לשים את הנושא החשוב הזה על המפה!
6. הסכם קצא"א
מימוש הסכם שינוע הנפט מאיחוד האמירויות, שבחלקו הגדול אינו לצרכי האנרגיה של מדינת ישראל, הוגבל! גם החיסיון על החברה החשאית הזו, הוארך לשנה בלבד במקום לחמש! כל זאת, בכוחות משותפים יחד עם חברינו לקואליציית הארגונים. בימים אלו אנו נאבקים שוב להסרת החיסיון והאיפול מעל החברה המסוכנת הזו.
7. כסף נקי
עכשיו זה מוכח! ההשקעה בסל המניות שיזמנו בשיתוף אחרים, שאינו כולל חברות דלקי מאובנים, מניבה תשואה גבוהה יותר! המשכנו לעמול באינספור מפגשים, הרצאות ויוזמות, כדי לשכנע את הציבור להסיט את כספו מהצד שמחריב את עתידו, לצד שמבטיח אותו.
8. חוק ההסדרים
נלחמנו בשיניים ברעות החולות שהגיעו עם החוק הארכאי והמסוכן הזה והצלחנו לחולל בו שינויים רבים! קרן הניקיון לא הועברה לאחריות משרד הפנים, הפגיעה בחוק אוויר נקי מותנה וחוק רישוי משולב השנוי במחלוקת פוצל מחוק ההסדרים! זאת, לאחר ששלחנו מספר ניירות עמדה מקצועיים שהכנו ומכתבי ארגונים עליהם חתמנו, וכן השתתפנו בדיונים בנושא בכנסת ומחוצה לה.
9. מפעל המלט נשר
לראשונה בישראל ולאחר מאמצים רבים, הצלחנו בהקמת פורום שולחן עגול לממשלה, תעשייה, אקדמיה, רשויות מקומיות, תושבים וארגוני הסביבה! בפורום נדון בדרכים לשפר את היקף זיהומי המפעל הפרטי המזהם ביותר בישראל, ואת השפעותיהם על הציבור ועל הסביבה.
10. מלחמת חרבות ברזל
השתתפנו במספר רב של דיונים עם משרד האנרגיה ואחרים בנוגע להיערכות הנדרשת למלחמה מבחינת משק האנרגיה ותרמנו את הזווית החשובה שלנו, קיימנו וובינר בנושא קידוחי גז בעת מלחמה, שלחנו מכתב לשרה להגנת הסביבה על החשיבות היתרה שבקידום חוק התלמ"ת (תגובה ומוכנות לשפך ימי) דווקא בעת חירום, וכן השתתפנו בוובינרים ובכתיבת מסמך על הדרך לשקם באופן מקיים את חבל תקומה (יישובי עוטף עזה). בנוסף, השתתפנו בפעילויות פילנטרופיות לרכישת מטענים סולאריים לחיילים, לסיוע לחקלאות הקורסת ביישובי העוטף ועוד.
11. בלי דמוקרטיה אין סביבה
מחשש לפגיעה בכלים המשפטיים המועטים הקיימים לשמירה על הסביבה, הובלנו את הנושא בתנועה הסביבתית וכתבנו ניירות עמדה בנושאים זכות העמידה, החששות שבפגיעה בעצמאות יועמ"שי המשרדים והמשמעות הסביבתית של ביטול עילת הסבירות. כמו כן, השתתפנו בישיבות הכנסת, הצטרפנו למכתבים תנועתיים בנושא השפעת המהלכים המתוכננים על היכולת להגן על הסביבה ובנושא הפרטת הייעוץ הסביבתי בוועדות התכנון, השתתפנו בוובינרים ויזמנו כנסים. בנוסף, קיימנו נוכחות עקבית במרחב הציבורי בהקשר זה.
12. קידוחי נפט בערבה
הגשנו עתירת חופש המידע, לאחר ששלחנו מספר רב של פניות לממונה על הנפט וכן ערעורים לשר האנרגיה בנושא הארכת רישיון "איה" לביצוע הקידוחים באזור הוד קדומים זה, אך לא נענינו. התהליך הניב מידע שסייע לנו רבות!
יצרנו שותפות איתנה לצורך מאבק זה עם ארגוני הסביבה גרינפיס ישראל ועמותת סביבה בריאה בערבה, עם התושבים (להם ביצענו הסברה), עם המועצה האזורית חבל אילות, עם הקיבוצים אליפז, סמר ויוטבתה בשטחם מבוצע הסקר הסייסמי, וכן עם רשות הטבע והגנים. אנחנו עם יד הדופק במטרה למנוע את הקידוח המיותר הזה!
וכמו תמיד, בלעדיכם איננו יכולים. אנו ממש זקוקים לתמיכתכם, כדי להמשיך את פעילותנו עבורכם.

לסיום סיכום זה, לבנו תפילה לשלום חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון, להחלמת הפצועים ולהשבת כל החטופים במהירה. בתקווה לימים שקטים וטובים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

שלכם, "שומרי הבית"

מלחמת "חרבות ברזל":
• השתתפנו במפגש בנושא "מנהל מערכת החשמל במלחמה" ביוזמת פורום אנרג'יקום ושמענו את אלוף מיל' סמי תורג'מן על התלבטויותיו וחוויותיו בנושא ניהול משק האנרגיה במצב משברי.
• השתתפנו במפגש מרתק בשם : "Build Back Better"בנושא שיקום מקיים של חבל תקומה (יישובי עוטף עזה) שיזמו העמותות קליימט-נט ו- 2B Firendly. שמענו סיפורים מרגשים של יזמים נחושים ויצאנו מחוזקים. בטוחנו שנוכל לתרום לחיזוק תעשיית הקליימטק בחבל החשוב הזה.

מאבקים:
• שלחנו מכתב נוסף לשר האנרגיה כ"ץ בנושא יצוא הגז, בעקבות החלטת הממונה על הנפט להמשיך ולהרחיב את יצוא הגז למצרים ממאגר תמר – דרישה להקפיא את ההחלטה בנושא הייצוא ממאגר תמר עד לעבודת מטה מסודרת בנושא ולהודיענו בכתב חזרה עד לסוף שנה זו.
• שלחנו מכתב ערעור לשר האנרגיה בנושא הארכת רישיון "איה" לחיפוש נפט בערבה. ביקשנו שלא להאריך שוב את הרישיון. קיבלנו תגובה כי על פי חוק, כל הרישיונות במשק יוארכו באופן אוטומטי בשל מצב הלחימה, כך שהרישיון מוארך עד ל- 31.3.24 ונושא ההארכה אינו על הפרק כרגע. נמשיך לעקוב.
• פורום שולחן עגול עם מפעל המלט נשר – הצלחנו להגיע להסכמה על מסמך עקרונות להקמת הפורום עם נציגי ארגוני הסביבה, האקדמיה, פורום התושבים והנהלת המפעל. בקרוב נשלים את גיוס הממשלה והרשויות המקומיות ונצא לדרך.
• קיימנו דיון עם מומחי הביטחון של ה- INSS (המכון למחקרי ביטחון לאומי מייסודה של אונ' ת"א), בנושא ההשלכות הביטחוניות על מפרץ אילת והים האדום, בעקבות מהלכי החות'ים והלחימה בדרום. היה מועיל והוסיף ידע רלוונטי לצורך מאבקנו במניעת הגדלת שינוע הנפט ע"י חברת קצא"א.

קשרי ממשל:
• יוני ספיר השתתף בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא: "אמצעים להגברת הביטחון האנרגטי בישראל בשגרה ובחירום – דו-שימוש, אגירה ומיקרוגריד" והעביר את משנתו בנושא הצורך ברפורמה ברפורמה במשק החשמל.
• שלחנו למשרד להגנת הסביבה הערות לטיוטת היתר הפליטה של היחידות הפחמיות בחדרה. ביקשנו שלא להאריך את פעילות היחידות המזהמות ביותר (ללא סולקנים) מעבר לתחילת פעילות שתי היחידות הגזיות החדשות באתר, וכן הוספנו הערות מקצועיות נוספות.
• שלחנו מכתב ארגונים לשר האוצר ולח"כים בבקשה להשיב את התמיכה בצמצום הצריכה של פלסטיק חד פעמי, באמצעות השבת החקיקה בנושא.
• יוני ספיר שלח מכתב לשר האנרגיה בנושא הצורך בתכנית לאומית להפחתת השימוש בתזקיקי נפט, לאור ההתפתחויות בעולם ובארץ, לרבות פרסום תכניות עדכניות של משרד האנרגיה עצמו הן לגבי תחזית צריכת דלקים בתחבורה והן לגבי כלים להתקרבות ליעדי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.
• יוני ספיר השתתף במפגש במשרד החוץ של חברי המשלחת לגרמניה מלפני כשנה, במטרה לחשוב על כיווני פעולה אפשריים ומועילים ל-2024 בשילוב כוחות חוצי מגזרים – ממשלה, חברה אזרחית ותעשייה.
• השתתפנו במפגש סיכום קדנציה של המדען הראשי הפורש במשרד האנרגיה – ד"ר גדעון פרידמן. קיבלנו סקירה מקיפה על העשייה, על הקשיים, על מה נחוץ לקדם וגם ביקורת עצמית על מה לא הושג. התרשמנו מאד.

שת"פ ארגונים:
• השתתפנו בעצרת תמיכה במשפחות החטופים בכיכר החטופים בת"א, במטרה לחבקן בשעתן הקשה. אין באמור משום הבעת דעה לגבי אופן ניהול המו"מ ע"י הממשלה.
• בחירות לרשויות המקומיות – קיימנו מספר מפגשים של ועדת ההיגוי מטעם מספר ארגונים לצורך קידום הקול הסביבתי בהקשר לבחירות.
• השתתפנו בוובינר בנושא היתוך גרעיני שהוביל מנכ"ל חברת NT-Tao הישראלית, במטרה להעריך את הסיכויים להגעת הטכנולוגיה לבשלות במועד התואם את צרכי האנושות, כפי שמכתיב משבר האקלים. יש עוד דרך לעבור לפני שנוכל להכריז על טכנולוגיה זו כמרכיב בתמהיל הפתרונות שבפנינו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

"מלחמת "חרבות ברזל":
• יוני ספיר השתתף במפגש "משק האנרגיה בראי המלחמה – חשיבה לטווח הבינוני והארוך", בנוכחות בכירי משרד האנרגיה, והעלה את הצורך בהטמנת מיכול תזקיקים וכן בהשקת תכנית לאומית להפחתת השימוש בתזקיקים, גם לאור הלקחים מהמצב הביטחוני, מהארץ ומהעולם.
• יוני ספיר השתתף במפגש מנהלת תקומה עם מנהלי ארגוני חברה אזרחית, בה התבקשנו לשלוח ניירות עמדה לגבי האופן בו אנו תופסים את שיקום אזור עוטף עזה.
• יוני ספיר השתתף במספר דיוני צוות ייעודי שהוקם בנושא חשמל ואנרגיה מתחדשת בחבל התקומה (יישובי עוטף עזה) ביוזמת פורום אנרג'יקום ותרם את תרומתו למסמך שהוציא הפורום למשרד האנרגיה בנושא "שיקום ופיתוח החשמל והאנרגיה בחבל תקומה".
• יוני ספיר השתתף בוובינר "אנרגיה וחרבות ברזל- תובנות משרד האנרגיה והתשתיות"' בדגש על חשמל, מתחדשות והתייעלות אנרגטית ובהשתתפות רון אייפר, מנהל חטיבת אנרגיה מקיימת במשרד האנרגיה.
• השתתפנו בפגישת חירום של פורום האקלים הישראלי בנושא מלחמת "חרבות ברזל". כתוצאה ממנו, הופק והופץ נייר עמדה בנושא: "לקחים ודגשים לניהול המשבר וליציאה ממנו", במטרה לכוון את עבודת הפורום בתקופת המלחמה מול הנשיא ומקבלי ההחלטות. הנייר כולל 4 תחומים שממוסגרים בהקשרים של יצירת חוסן (תזונתי, אנרגטי, חברתי-קהילתי-סביבתי, ותחבורתי), בחלוקה לדגשים לזמן המשבר וליום שאחריו.
• יוני ספיר השתתף בוובינר בנושא "חברת החשמל במלחמת חרבות ברזל", בהשתתפות הרצל פרידמן – מנהל אגף הנדסת רשת וממלא מקום סמנכ"ל חטיבת שירותי רשת. סופרו כמה סיפורים נוגעים ללב על פגיעה בעובדי החברה ובנוסף – נסקרה ההיערכות המיוחדת והפעולות שנקטה החברה מאז החלה הלחימה.
• יוני ספיר השתתף בפגישת חירום מרתקת נוספת מטעם פורום האקלים הישראלי, במטרה לבנות מחדש את הנגב המערבי כאזור של חוסן חברתי וסביבתי – מתקדם ומשגשג מבחינה כלכלית, אנרגטית ותחבורתית, כך שיהיה אבן שואבת לתושבים מכל הארץ.
• יוני ספיר לקח חלק בוובינר בנושא חשמל ואנרגיה מתחדשת בחבל התקומה מטעם פורום אנרג'יקום.
• העברנו הדרכה חווייתית לילדי מפונים מהצפון בנושא אנרגיה מתחדשת, במסגרת יוזמה של פורום Ignite the Spark.

מאבקים:
• שלחנו מכתב מיצוי הליכים לממונה על הנפט בנושא הארכת רישיון "איה" לחיפושי נפט בערבה.
• לאחר שמכתב מיצוי ההליכים האמור לא נענה, הגשנו עתירת חופש המידע כנגד משרד האנרגיה במטרה לקבל את כל המסמכים הקשורים, הנימוקים והתשתית העובדתית שהביאו את משרד האנרגיה להאריך את תוקף רישיון איה" לקידוחי נפט בערבה. זאת, לאחר שלא קיבלנו מענה מלא לפניותינו בנושא, על אף פניות חוזרות ונשנות.
• המאבק בהרחבת שינוע הנפט ע"י חברת קצא"א: קיימנו פגישת הכנה לקראת הדיון הצפוי במשרד רה"מ בנושא זה, פגשנו את נציגי המשרד להגנת הסביבה לצורך העשרה הדדית במידע שהצטבר ותיאום בסיס הנתונים, וקיימנו מספר פגישות של ועדת ההיגוי בנושא הערכת הנזקים משפך נפט מנקודת מבט הוליסטית ומתכללת.

קשרי ממשל:
• קיבלנו את תגובת השרה סילמן למכתבנו בנושא קידום חוק התלמ"ת (מוכנות לשפך ימי). בתמצית – לא העת לקדמו בשעת מלחמה.
• השתתפנו במפגש שיתוף הציבור מטעם המנהלת להיערכות לשינוי אקלים.

שת"פ ארגונים:
• קיימנו מפגש של מספר ארגונים עם יועצי תקשורת, לצורך חידוד מסרים לקראת ועידת COP28.
• יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

קשרי ממשל:
• היתרי רעלים – התקבלה התייחסות המשרד להגנת הסביבה להערותינו לטיוטת תנאים כלליים בהיתרי רעלים, אליה התייחסנו בכתב בחודש אפריל השנה וכתבנו כי יש לממש את התחייבות המשרד להשתמש בהיתרים אלו כדי לדווח על פליטות המתאן במערכת ההולכה. כך נכתב בה: "התנאים הכלליים מתייחסים לעיסוק רוחבי בחומרים מסוכנים ולא לסקטור או לחומר ספציפי. הנושא של פליטות מתאן נבחן במסגרת כתיבת תנאים בהיתרי רעלים לסקטור המתייחס לעוסקים במתאן".
• יוני ספיר השתתף בשולחן עגול ביוזמת משרד האנרגיה עם גורמי משק האנרגיה בישראל ובהשתתפות מנכ"ל המשרד ויו"ר רשות החשמל, בנושא: "אנרגיה בראי המלחמה". יוני העלה את הצורך בהיערכות להשבתת תחנות כוח בעת מתקפה, כלקח מהמלחמה באוקראינה.

אקלים:
• הצטרפנו לחתימה על מסמך ארגונים מורחב עם השינויים העדכניים הנדרשים בחוק האקלים, שהוכן לקראת דיוני ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא. המסמך נשלח בצירוף פנייה לח"כ יעקב אשר, יו"ר הוועדה.
• חתמנו על שני מכתבים שנשלחו לפעילת האקלים הנודעת גרטה טונברג, במחאה על עמדתה החד-צדדית בנושא העימות בעזה.

מאבקים:
• שלחנו מכתב מיצוי הליכים למשרד האנרגיה, יחד עם גרינפיס ישראל, בנושא הליך חופש המידע בו ביקשנו מידע על החלטת הממונה על ענייני הנפט מיום 11.6.23 להאריך את תוקפה של זכות הנפט 413 "איה", אך לצערנו קיבלנו מידע חלקי בלבד.
• שלחנו מכתב לראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, בנושא הביטוחים הנדרשים לצורך עמידה בהוראות רישיון החיפוש "איה" ובקשה לבדוק זאת משפטית.
• קיימנו מספר פגישות עבודה בנושא משרד לייעוץ סביבתי שעתיד לכתוב עבורנו עבודה כלכלית בנושא הרחבת שינוע הנפט בישראל ע"י חברת קצא"א.

חוק התלמ"ת:
• שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ יעקב אשר, בבקשה לקיים דיון חירום בנושא קידום חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי שפך לים), עקב העלייה בסיכונים בעקבות המלחמה.
• שלחנו מכתב ארגונים לשרה להגנת הסביבה עידית סילמן, בבקשה לקדם בדחיפות את חוק התלמ"ת עקב העלייה בסיכונים בעקבות המלחמה ולהיפגש עמנו לדיון חירום לצורך זה.


שת"פ ארגונים:
• לקחנו חלק בערב ארגונים בזום בנושא "האם זמן מלחמה הוא העת הנכונה לחלק את הים שלנו לחברות הגז, ללא דיון ציבורי?", יחד עם החברה להגנת הטבע, גרינפיס ונוער למען האקלים. זאת, משום שדווקא בימים קשים אלו משרד האנרגיה מתעקש לכנס את מועצת הנפט בנושא השנוי במחלוקת ולהרחיב את קידוחי הגז בים התיכון.
• יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

תקשורת:
• תקשורת- יובל בגנו כתב במעריב: על התרעת ארגוני לממשלה בנושא חוסר המוכנות לאירוע זיהום ים כתוצאה מהמלחמה, תוך איזכור "שומרי הבית".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מאבקים:
• קיימנו פגישות מול מספר מומחי תוכן במטרה לקדם עבודה כלכלית בנושא ההשלכות הסביבתיות של הרחבת שינוע הנפט ע"י חברת קצא"א.
• קיימנו דיונים בנושא המשמעות של סקרים סיסמיים המתוכננים להתקיים בערבה לצורך חיפושי גז ונפט.
• סייענו בכתיבת מכתב תושבים לד"ר חנן גינת- ראש מועצה האזורית חבל אילות, בנושא קידוחי הנפט בערבה.
• סייענו לכתיבת מכתב מד"ר חנן גינת לממונה על הנפט, ראש המועצה האזורית חבל אילות, בנושא קידוחי הנפט בערבה.

קשרי ממשל:
• שלחנו מכתב ארגונים לחבר הכנסת איימן עודה, יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, בבקשה לקידום דיון בנושא מעורבות חברות הדלקים במוסדות ההשכלה הגבוהה.
• קיימנו דיון בנושא קידום רגולציית אקלים עם קבוצת מתנדבים. חלקם הצטרפו לפעילותנו השוטפת בנושא זה ובנושאים נוספים.

שת"פ ארגונים:
• הצטרפנו לברושור ארגונים להצלת יער סירקין מכריתת למעלה מ-7,000 עצים.
• יוני ספיר השתתף בסיור אקדמי בחברת קיבוע הפחמן Carbon Blue.
• יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

הסברה:
• יוני ספיר הרצה ליזמי החממה הטכנולוגית Colab Sqare בנושא: "אתגרים ופתרונות בתחום האנרגיה על רקע משבר האקלים".
• יוני ספיר הרצה במסגרת שיח ציבורי בנושא חיפושי גז ונפט בשמורות טבע בערבה על ההשלכות הסביבתיות של קידוחי גז ונפט.
• השתתפנו בוובינר בנושא לכידת פחמן.
• הכנו מסמכים מפורטים וסרטון הסברה בנושא הרחבת פרויקט מערך הניטור שלנו גם עבור יעדים נוספים.

תקשורת:
• הופעה של יוני ספיר בתכניתה של לוסי אהריש ב"חדשות 13" בנושא אסטרטגיית הפסולת של ישראל.
• ציטוט של יוני ספיר בכתבה של אילנה קוריאל באתר ynet בנושא קידוחי הנפט בערבה.
• ציטוט של יוני ספיר בכתבתו של עידן בנימין בדה-מרקר בנושא חיפושי הגז והנפט בערבה.
• איזכור באתר "שקוף" של מכתבו של יוני ספיר ליו"ר המל"ג בבקשה להקים ועדת אתיקה לנושא מקורות תרומה מותרים למוסדות אקדמיים וכן השתת מגבלות על קבלת שירותים מיועצים הנגועים בניגודי עניינים.
• איזכור "שומרי הבית" בכתבת "שקוף" בנושא מכתב הארגונים לקברניטי אוניברסיטת חיפה בהקשר לתרומה שקיבלה מחברת שברון.
• יוני ספיר התארח בפודקאסט "אלטרנטיבה" עם דניאל ברון ודיבר על משקי האנרגיה והגז של ישראל.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מאבקים:
• השתתפנו בדיון המועצה הארצית לתכנון ובניה בנושא צמצום מתחמי תמ"א 37 ח'. הצלחנו חלקית בצמצום המתחמים המוקצים להקמת מתקני גז ונפט.
• קיימנו מספר דיוני ארגונים, בין השאר לקראת הגשת עתירת חופש מידע בנושא קידוחי הנפט בערבה, בנוכחות נציגי גרינפיס ישראל ועמותת סבב"ע (סביבה בריאה בערבה).
• הצטרפנו למכתב ארגונים לשגריר מצרים בישראל בנושא הסיכונים למצרים שמביא עמו הסכם קצא"א לשינוע נפט אמירתי.
• הוצאנו מכתב ראשי קואליציית המאבק בהסכם קצא"א לשר הבריאות עם פירוט סיכוני ההסכם לבריאות הציבור ובקשה להיפגש עמו.
• הוצאנו מכתב מטעם ראשי קואליציית המאבק בהסכם קצא"א לראשי העיריות אשקלון ואילת, המסכם את ההחלטות בפגישה מעלה ומחלק אחריות בין הצדדים, לרבות לו"ז.
• הוצאנו לשר האנרגיה ישראל כ"ץ מכתב מעוה"ד של העמותה, מתן גרפינקל, בדרישה להקפיא את החלטתו בנושא הרחבת ייצוא הגז ממאגר תמר, עד לסיום עבודה סדורה מבוססת נתונים חוצת ממשלה בנושא זה.
• קיימנו פגישה עם מומחי תוכן בנושא אפשרות לעתירה לפינוי החומרים הנפיצים מאתר תע"ש נוף ים.
• מפעל המלט נשר – קיימנו שיחות עם פורום התושבים במטרה להגיע לנוסח מוסכם של מסמך העקרונות להקמת השולחן העגול בו ינכחו כל המעורבים בדבר, שמטרתו היא לשפר את מצב זיהומי המפעל ואת התקשורת בין הצדדים.
• קיימנו פגישת התייעצות עם ראש תחום הסביבה ב- INSS, גלית כהן (לעבר מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה) בנושא עבודה כלכלית שנזמין בהקשר למאבק בהרחבת שינוע הנפט ע"י חברת קצא"א, בה קיבלנו כמה תובנות חשובות.

קשרי ממשל:
• קיימנו מפגש בראשות השרה להגנת הסביבה בנושא הסכם קצא"א, בנוכחות ראשי העיריות אשקלון ואילת, גורמי ממשלה ונציגי ארגוני הסביבה המעורבים. קיבלנו עדכונים ושוחחנו על דרכים לקידום המאבק. טרם המפגש תיאמנו בישיבת הכנה את עמדות הארגונים.
• יוני ספיר כתב מכתב לח"כ קיש, שר החינוך ויו"ר המל"ג, בבקשה לקבוע כללים לקבלת תרומות מחברות מסחריות מזהמות ע"י מוסדות אקדמיים ולהעסקת יועצים נוגדי עניינים על ידן.
• יוני ספיר הנחה שיחת זום בנושאי סביבה עם המועמד לראשות המועצה האזורית חוף הכרמל – אלחנן שוורץ.

שת"פ ארגונים:
• הצטרפנו למכתב ארגונים לנשיא אונ' חיפה, יו"ר הוועד המנהל, הרקטור ויו"ר חבר הנאמנים שלה, בנושא שיתוף הפעולה מעורר התמיהה של אוניברסיטת חיפה עם חברות הנפט והגז שברון מדיטרניאן ורציו אנרגיות להקמת מרכז "שביל הים" לרבות עבור מחקר סביבתי.
• קידמנו פעילות משותפת עם תושבי אזור רמלה/ לוד/ מ.א. גזר, במטרה לקיים דיון בכנסת בזיהומי המפעל במהלך פגרת הקיץ. הצלחנו! הדיון יתקיים בחודש הבא.
• קיימנו פגישת תיאום בין הארגונים הפעילים בתנועה הסביבתית בנושא הבחירות המקומיות 2024 – תכנון פעילות לישורת האחרונה.
• קיימנו פגישה של קואליציית הארגונים לנושא קידוחי גז ונפט, לצורך תיאום מהלכים.

תקשורת:
• ציטוט של יוני ספיר בשקוף בנושא הקמת המועצה המייעצת, בכתבת "שקוף" שדיברה על הצו המנהלי שהוציא המשרד להגנת הסביבה למפעל נשר.
• אביב לביא הקדיש כתבה ב"זמן ישראל" לעתירת "שומרי הבית" לבג"צ בנושא הקרן למניעת זיהום ים.
• ציטוט של יוני ספיר בכתבה ב"שקוף" בנושא הגרינווש של שברון באמצעות הקמת מרכז סביבה באוניברסיטת חיפה.
• ציטוט של יוני ספיר לשבי גטניו מ"שקוף", בנושא חברות לובינג של חברות גז ונפט לצד אקדמיה.
• יוני ספיר הופיע בפרקים 4 ו- 5 בסדרת הרשת החדשה שהפיקה גרינפיס ישראל תחת השם "מכורים", בהגשת עופר שכטר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מאבקים:
• שלחנו תגובה לבג"צ בעתירה בה ביקשנו לחייב באגרות את מפעילי אסדות הגז עבור הקרן למניעת זיהום ים, בה ביקשנו להותיר את העתירה על כנה לצרכי מעקב, בשל תגובת המדינה כי תקדם את בקשתנו במסגרת חקיקת חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי שפך בים).
• ביצענו פנייה לקיבוצים בערבה יחד עם גרינפיס, בבקשה לשקול את מתן הרשות לביצוע הסקר הסייסמי, על רקע חוסר המידע הרלוונטי בנושא ביטוח מתאים לבעלי רישיון הקידוח.
• קיבלנו בהליך חופש המידע את היתרי הרעלים העדכניים של קצא"א עבור מתחם אילת ועבור מתחם אשקלון. קיימנו דיון של הצוות המשפטי מטעם הארגונים החברים בקואליציה כדי לבחון את האופציות שבפנינו.
• יוני ספיר קיים פגישה נוספת עם נציגי מפעל המלט "נשר" לצורך קידום פורום שולחן עגול שיכלול נציגי תושבים, ארגוני סביבה, אקדמיה, ממשלה והמפעל, במטרה לייצר שיח בונה אמון בין הצדדים ולקדם את נושא איכות הסביבה במפעל.

שת"פ ארגונים:
• פורסמה מפת הדרכים למדיניות וחקיקה סביבתית מטעם התנועה הסביבתית, לה תרמנו את תרומתנו. כעת נקדם מאמצי חקיקה על פי מפה זו.
• קיימנו מפגש של אשכול שת"פ אזורי וביטחון במסגרת פורום האקלים של נשיא המדינה, בו עדכנו על הפרויקטים השונים ודנו בדרכים לקדמם. נזכיר כי "שומרי הבית" מובילים את פרויקט "משולש השמש" להקמת אזור לייצור אנרגיה מתחדשת במשולש הגבולות בדרום הארץ.
• קיימנו פגישת ארגונים בנושא הבחירות המקומיות 2024 בהקשר של התנועה הסביבתית – עדכון מה עשינו עד עכשיו, קידום הכשרת פעילים ופעילות, וכן רעיונות נוספים.
• יוני ספיר השתתף בישיבה התקופתית של הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

הסברה:
• ד"ר מייק אדל הרצה לקבוצת בת 25 תיכוניסטים יהודים-אמריקאים מארגון בני ברית בנושא משברי הסביבה והאקלים, על יוזמות סביבתיות ואקטיביזם ופעילות שומרי הבית. הסטודנטים היו קשובים, אינטליגנטים ומעורבים בשיח.
• השתתפנו בוועידה השנתית ה-51 למדע וסביבה מבית האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה.

תקשורת:
• פורסם ראיון של יוני ספיר לפודקאסט "קשת אנושית" עם אהוד שפייזר – בין המאבק במהפכה המשפטית למאבק הסביבתי.
• מייק אדל הופיע ב- i24news בעימות עם בעלי גישות שונות ביחס למשבר האקלים, על רקע גלי החום באירופה, בהופעה מכובדת ומקצועית מאד.
• נאומו של יוני ספיר בהפגנה בצומת עתלית בנושא השלכות המהפכה המשפטית על הסביבה התפרסם באתר "חי-פה".
• השתתפנו בהקרנת הבכורה של הסדרה "מכורים" מבית גרינפיס ישראל בנושא התמכרותה של ישראל לגז הטבעי. יוני ספיר הופיעי בשני פרקים בסדרה זו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מערך ניטור:
• קיימנו ישיבה תקופתית של המועצה המייעצת ל"שומרי הבית" בנושא הקמת מערך הניטור המורכבת ממומחים ואנשי אקדמיה בכירים. הצגנו לה את ההתקדמות וקיבלנו תובנות רבות להמשך הדרך!

שת"פ ארגונים:
• הצטרפנו למכתב ארגונים לוועדת הפנים והגנת הסביבה והבענו התנגדות לתיקון פקודת היערות בעניין ביטול מתן רישיון כריתת עצים.
• לקראת הדיונים בוועדת חוק, חוקה ומשפט בנושא עילת הסבירות, שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר הוועדה ולחבריה לפיו אישור סעיף עילת הסבירות יגרום לפגיעה משמעותית ביכולתם של הארגונים לשמור על הטבע, הסביבה ובריאות הציבור בישראל.
• שלחנו מכתב לחברי ועדת השרים לענייני חקיקה לקראת דיון שהתקיים בהצעה לתיקון חוק יסודות האסדרה (רגולציה). ביקשנו לסתום פרצה המאפשרת:
o ביטול רגולציות סיטונאי
o עקיפת הממשלה את הכנסת
o שינוי משטרי הלכה למעשה
• קיימנו ישיבת התייעצות של מטה חוק האקלים במטרה לטכס עמדה ביחס אליו – האם לקדמו בגרסתו הנוכחית ואם כן, מה לדרוש לתקן בו.
• קיימנו דיון והחלטנו על קיום סמינרים להכשרת פעילים ופעילות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות – במשותף ע"י מספר ארגוני סביבה. קיימנו ישיבה של ועדת ההיגוי לנושא הבחירות וכן ישיבה נוספת בנושא ההכשרה.
• קיימנו ישיבת עבודה עם לשכת המסחר ישראל-אמריקה ובחנו אפשרויות שת"פ.

מאבקים:
• שלחנו לחברת קצא"א בקשת חופש המידע בעניין היתרי הרעלים העדכניים שקיבלה החברה עבור אתריה באשקלון ובאילת, לרבות עבור צנרת, מיכלים, מקשר ימי וכל מתקן נוסף שמתוחזק על ידה.
• שלחנו מכתב מיצוי הליכים לשר האנרגיה בשל הארכת רישיון איה לקידוח נפט בערבה ע"י הממונה על ענייני הנפט עד לסוף שנה זו – מטעם גרינפיס ו"שומרי הבית" במשותף.
• קיימנו פגישת ארגוני קואליציה בנושא התנעה והיערכות לקמפיין נגד הרחבת שינוע הנפט של קצא"א. בנוסף, קיימנו פגישה של מטה המאבק.
• קיימנו שתי פגישות חשיבה יחד עם ראש עיריית אשקלון ועם מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה אשקלון, המטרה לחפש דרכים לקידום המאבק.
• קיימנו מספר מפגשים עם נציגי מפעל המלט "נשר" במטרה לקדם פורום שולחן עגול עם כל בעלי העניין.
• השתתפנו בהפגנת הנוער למען האקלים שהתקיימה בחיפה, במחאה על מדיניות האקלים של ישראל.
• יוני ספיר השתתף בכנס ראשי ארגונים הלוחמים למען הדמוקרטיה בישראל.

קשרי ממשל:
• השתתפנו בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה בהקשר להגדלת מכסת הקרקעות המוקצות להקמת שדות סולאריים. בהקשר זה – שלחנו בנושא זה לפני מספר חודשים למועצה נייר עמדה מגובש ומתואם בין מספר ארגוני סביבה.
• שלחנו בקשה לשרה להגנת הסביבה להוספת עמותת "שומרי הבית" לתוספת לחוק למניעת מפגעים, כך שיתאפשר לנו להפוך לגורם יציג לצורך הגשת תובענות ייצוגיות.
• שלחנו את תגובתו המפורטת של "הפורום לאנרגיה נקיה" לרשות החשמל לשימוע בנושא פרמיה אורבנית למתקני ייצור ואגירה.
• שלחנו מכתב ארגונים לעורכי העיתונים ואתרי החדשות בישראל, בקריאה להעמדת האתגר האקלימי והאקולוגי במרכז השיח הציבורי.
• קיימנו התייעצות בין-ארגונית בנושא חוק רישוי משולב, שלהבנתנו פותח פתח לסכנות בריאותיות וסביבתיות רבות.
• השתתפנו בישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא חוק רישוי משולב והבענו את הסתייגויותינו, בעיקר בהקשר של הפיחות במעמדו של הציבור בהצעת החוק לעומת על פי חוק אוויר נקי.
• השתתפנו בישיבת הנהלה של עיריית אשדוד בנושא הסכנות הפטרוכימיות בעיר בהווה ובעתיד.
• השתתפנו בישיבת הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בנושא עדכון תחזיות של הכנסות הקרן לטווח הארוך.
• יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

הסברה:
• ד"ר מייק אדל הרצה בבתי ספר במסגרת שבוע המדע והטכנולוגיה וזכה בתעודת הוקרה ממשרד החינוך!
• יוני ספיר השתתף בפאנל בנושא מפת הדרכים להפחתת פליטות עד 2030 במסגרת כנס קיבוע פחמן שהתקיים בת"א והסביר על הקשיים שמציבה טכנולוגיית CCUS ומדוע אין להיתלות בה.
• יוני ספיר נאם בהשקת הספר "לשחות את הים" של מיה הוד רן, שמתברר שנולד בהשראת המאבק שלנו במיקומה של אסדת לוויתן!
• יוני ספיר הרצה לגמלאי חברת החשמל על משק האנרגיה בארץ ובעולם והאפשרויות להתמודד עם המגמות העולמיות.
• קיימנון פגישות עם מספר נציגי ממשלה וחברה אזרחית, במטרה לקדם הסברת אקלים לגורמי ממשלה.

תקשורת:
• יוני ספיר התראיין לאתר The Media Line ול- Jerusalem Post לרגל יום איכות הסביבה העולמי.
• ראיון של יוני ספיר ל"כאן דרום" בעניין הרחבת תחנת הכוח הגזית דוראד באשקלון.
• יוני ספיר הגיב לדו"ח המוטה שפרסם איגוד חברות הגז, בכתבתו של עידן בנימין בדה מרקר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

חוק ההסדרים:
• קיבלנו את תגובת הפרקליטות למכתב מיצוי ההליכים ששלחנו בנושא החוק המתגבש. בתמצית – לשיטת הפרקליטות, יש להמתין למיצוי הדיונים בכנסת.
• השתתפנו בכנס חירום לארגוני הסביבה בנושא חוק ההסדרים. פרשנו בכנס את הסכנות הסביבתיות שבחקיקה הממשמשת ובאה, בדגש על הפגיעה בחוק אוויר נקי.
• השתתפנו בשני דיונים בנושא חוק התשתיות הלאומיות בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, במטרה לעדן את הפגיעה בחוק אוויר נקי ולמתן את חוק התשתיות הדרקוני.

קשרי ממשל:
• בוקר אחד התבהר לנו שעומד להתקיים דיון ברשות רישוי הגז (רשג"ז) בחיפה שאמור לאשר הקמת אסדת דחיסה לגז בפוליגון הצפוני על פי תמ"א 37 ח' וכן לאשר את צינור הגז איסטמד מישראל לאירופה. קיימנו התייעצויות משפטיות בעקבותיהן שלחנו שתי פניות מיועמ"ש העמותה לרשג"ז חיפה בדרישה לביטול הדיון בנושא הקמת מתקני גז לצורך יצוא, שכן אינה יכולה להתבסס על תמ"א 37 ח', שכלל אינה עוסקת בייצוא גז! בנוסף, דרשנו לקבל תחילה את המסמך העקרוני המפורט בהקשר זה.
• העברנו מידע כלכלי בנושא פוטנציאל העלות של שפך ימי למשרד להגנת הסביבה, לקראת פגישה במשרד רה"מ בנושא סיכוני הסכם קצא"א.
• קיימנו ישיבה של צוות הניטור של עמותת שומרי הבית עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בנושא שיפור יעילות הניטור "על הגדר" (של מפעלים מזהמים). ד"ר מייק אדל הציג מצגת מעולה בנושא הפתרון שאנו מקדמים!
• יוני ספיר השתתף בכנס האביב של פורום האקלים הישראלי של נשיא המדינה שהתקיים במרכז הקיימות שבאוניברסיטה העברית. בכנס הועברו מצגות המתארות את ההתקדמות בפרויקטים השונים.

הסברה:
• יוני ספיר העביר הרצאה לעמיתי עמותת ממשק של האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה וסקר בה את פעילות העמותה ואת הממשקים האפשריים בין הצדדים.
• יוני ספיר העביר הרצאה בקורס ניהול ESG מטעם "מרכז קיימא" של אונ' חיפה, פרש בפני החניכים את הסיכונים לגרינווש מטעם החברות, ונתן להם כלים כדי להבחין בכך ולמנוע זאת.
• יוני ספיר העביר הרצאה לעובדי סודקסו ישראל בנושא משק האנרגיה העולמי והשלכותיו על משבר האקלים.
• יוני ספיר העביר הרצאה לשגרירי רוטשילד בנושא: "נזקים ופתרונות בתחום האנרגיה למשבר האקלים". נוצרו קשרי המשך ואחד הסטודנטים אף התנדב לסייע לנו בפרויקט הניטור!
• יוני ספיר העביר הרצאה לחניכי המכינה הירושלמית בנושא משק הגז בישראל ומשמעויותיו השונות.
• טל גונן העביר הסברה לשכבה ט' מהתיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר.
• יוני ספיר שימש כמנטור בהקאתון בנושא האנרגיה שקיימו תלמידי חטיבת ביניים במחוז חיפה.
• יוני ספיר העביר הרצאה בסדרה "יש נביא בעירו" לגמלאים במתנ"ס זכרון יעקב בנושא המשמעויות הכלכליות, הבריאותיות, האקלימיות והסביבתיות של השימוש בגז טבעי.
• השתתפנו בפסטיבל דוק אקלים שהתקיים בסינמטק ת"א, שכלל פאנל מרתק בנוכחות כתבת האקלים של הארץ לי ירון, ד"ר דב חנין, ד"ר עמיר גבעתי ועוד.

כסף נקי:
• רוני ניימן מ"שומרי הבית" נבחר לצוות ההיגוי החדש של "פורום כסף נקי".
• רוני ניימן השתתף במפגש היכרות והשראה של פורום כסף נקי עם חברי הארגון Make My Money Matter.

שת"פ ארגוני סביבה:
• שלחנו מכתב ארגונים לח"כ סון הר מלך- יו"ר הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, בו פרסנו את הסיבות להתנגדות אירגוני הסביבה לקיום ההליך הרביעי למתן רישיונות קידוח גז.
• הצטרפנו למכתב תמיכה מטעם ארגוני הסביבה בשינוי מדיניות משק הפוספטים בישראל.
• הצטרפנו למכתב ארגונים שיזמה החברה להגנת הטבע בנושא הרכבי ועדות התכנון.
• יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

עמותה:
• קיימנו אסיפה כללית בה אישרנו את הדוחות הכספיים לשנים 2020 ו-2021, דיווחנו על הצטרפות חברים חדשים ושוחחנו על התכניות לעתיד.
• השקנו דף בית חדש באתר האינטרנט בעברית של העמותה! מוזמנים.

תקשורת:
• ידיעות אשקלון והדרום פרסמו את התייחסותנו לחלופות שינוע הפחם.
• התקיים ראיון של יוני ספיר לרדיו 90FM בנושא שינוע הפחם דרומה והקמת תחנות כוח נוספות.
• איזכור ההפגנה שלנו מול בית רה"מ בקיסריה ב- 13.5.23 בכתבתו של ניצן שפיר ב"גלובס".
• ד"ר מייק אדל הופיע ב- i24news בנושא ההפגנות באירופה בהקשר לשינויי האקלים והתעמת עם מכחיש אקלים ועם כתבת שמרנית במיוחד. מייק נתן הופעה משכנעת!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מאבקים:
• הסכם קצא"א – שלחנו מכתב ראשי ארגונים לפרופ' מנואל טרכטנברג, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, בבקשה לפעול לקידום המאבק. בנוסף, קיימנו ישיבת עדכון והתייעצות עם ד"ר דב חנין, ראש פורום האקלים של נשיא המדינה.
• קידוחי גז נוספים – שלחנו נייר עמדה משותף מטעם קואליציית ארגוני הסביבה בה אנו שותפים, כנגד עמדת משרד האנרגיה לקדם סבב קידוחים נוסף.
• מפעל נשר – יוני ספיר קיים סיור נוסף במפעל, הפעם יחד עם כתבת "שקוף" יעל געתון שסיקרה את המאבק בזיהומי המפעל מראשית דרכו במדיה.

חוק ההסדרים:
• יוני ספיר הופיע ונשא דברים בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא הפגמים והסכנות שבחוק רישוי משולב.
• בנוסף, יוני ספיר הופיע פעמיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא חוק התשתיות, שמכשיר פגיעה בחוק אוויר נקי ובסמכויות המשרד להגנת הסביבה.
• לקראת הדיונים בכנסת קיימנו שיחת תיאום מוקדמת עם ח"כ יוראי להב הרצנו והעברנו לצוותו חומרים מקצועיים שכתבנו בנושאים שנדונו.
• בנוסף, קיימנו פגישת ארגונים עם ח"כ נעמה לזימי בנושא חוק ההסדרים וחשבנו כיצד להתמודד עם הכשלים שבו ברמה האסטרטגית.
• לאחר גמר הדיונים, שלחנו מכתב מיצוי הליכים בנושא פגיעה בחוק אוויר נקי באמצעות חוק התשתיות שבחוק ההסדרים. לצערנו, האוצר ושותפיו סגרו היטב את הפרצות המשפטיות ולא נמצאה דרך המלך לעתירה בעלת סיכויים סבירים.

קשרי ממשל:
• שלחנו את התייחסות עמותת "שומרי הבית" לטיוטת תנאים כלליים – היתרי רעלים, לאתר התזכירים הממשלתי. בתמצית- המלצות עבודת המשרד להגנת הסביבה משנה קודמת תחת הכותרת "כימות פליטות מתאן משרשרת ההפקה והאספקה של גז מחצבים בישראל" ביחס להיתרי רעלים, כלל לא הוטמעו בטיוטה זו. הזכרנו למשרד לעשות זאת.
• יוני ספיר השתתף במפגש של פורום לאנרגיה ואקלים עם יו"ר רשות החשמל. נדונו שורת נושאים והועלו רעיונות שייבחנו בנושא קידום משק החשמל בישראל, בדגש על אנרגיה מתחדשת.
• ד"ר מייק אדל וליאור בהט השתתפו בישיבה מקצועית עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בנושא פרסום תחנות תפעוליות באתר האינטרנט מנ"א (מערך ניטור אוויר) של המשרד.
• קיימנו ישיבה במסגרת צוות ההיגוי בנושא חוק האקלים, כהכנה לפגישה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא זה.
• יוני ספיר ונציגי "חיים וסביבה" קיימו ישיבת התנעה בנושא הבחירות לרשויות המקומיות. שיתפנו מניסיוננו והצענו סיוענו.

מחאה ארצית:
• "בלי דמוקרטיה אין סביבה" – השמענו את הקול הסביבתי מדי מוצ"ש מול בית רה"מ בקיסריה.
• יוני ספיר השתתף בכנס ראשי ארגוני המחאה והביא אליו את הקול הסביבתי.
• יזמנו והשתתפנו בהרצאתו של דר' יאיר שגיא, מרצה למשפטים באונ' חיפה: "האם ישראל בדרכה להיות הונגריה?", שהתקיימה בקיבוץ נחשולים.

תקשורת:
• ראיון של יוני ספיר לרדיו 90FM בנושא הערות ארגוני הסביבה לחוק האקלים והיחידות הפחמיות המזהמות בחדרה.
• תגובה של יוני ספיר לכתבה ב"הארץ" בנושא ועדת השרים לענייני אקלים.
• תגובה של יוני ספיר לאתר "דבר ראשון" בנושא הגברת יצוא הגז.
• איזכור תגובתנו להיקף התקלות והדלקות הלפיד באסדת לוויתן במספר מהדורות חדשות בגל"צ.
• איזכור יוזמתו של יוני ספיר להקמת מועצה מלווה למפעל נשר בכתבתו של עדי וולפסון ב"שקוף".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

חוק ההסדרים:
• יזמנו ושלחנו מכתב ארגונים לרה"מ ולשר האוצר בנושא הפגיעה הצפויה בהוראות חוק אוויר נקי, במסגרת חוק התשתיות שבחוק ההסדרים, בחתימתם של 20 ראשי ארגוני סביבה.
• קיימנו מפגש לגיבוש אסטרטגיית הפעולה בנושא חוק ההסדרים עבור ארגוני הסביבה וכן פגישה עם זיו דשא, שאמון על תיק הסביבה במרכז השלטון המקומי.
• שלחנו פנייה כתובה לוועדה למיזמים לאומיים בכנסת, בצירוף הסתייגויותינו המנומקות מחוק התשתיות שבחוק ההסדרים.

בלי דמוקרטיה אין סביבה:
• קיימנו מדי שבוע הפגנות בקיסריה, מול בית רה"מ, בקריאה למנוע את הפגיעה בעצמאות מערכת המשפט שסייעה לניצחונם של מאבקי סביבה רבים, לרווחת הציבור והסביבה.
• פתחנו מוקד הפגנות סביבתי נוסף בקפלן, יחד עם הארגונים צלול והורים למען האקלים.
• השתתפנו במספר וובינרים בנושא ההשלכות של הרפורמות המשפטיות המתוכננות על הגנת הסביבה ובריאות הציבור בישראל.
• שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר הכנסת אוחנה, בבקשה לפגישה בנושא ההשלכות הסביבתיות שבחוק ההסדרים.
• הצטרפנו לנייר עמדה של הפורום לתזונה בת קיימא בנושא: "איך החלשת מערכת המשפט תשפיע על מערכת המזון ועל השינוי הנדרש לספק מזון בריא ובר קיימא לכל אחת ואחד".

קשרי ממשל:
• הצטרפנו למכתב ארגונים לשרת להגנת הסביבה ולשר לשוויון חברתי, בנושא קיצוץ תקציבי התמיכה של המשרד המיועדים להתמודדות בנושא מפגעי הפסולת בחברה הערבית.
• הצטרפנו למכתב ארגונים לשרה סילמן ובו התייחסותנו לטיוטת חוק האקלים והצורך בשינויים בה.
• השתתפנו בהשקת המיזם "שעת האפס" שמוביל המשרד להגנת הסביבה. מטרת המיזם היא לקדם דיווח ופעילות וולונטרית מצד התעשייה לצורך הפחתת פליטות גזי חממה תוך קביעת יעדים ברורים, במטרה להגיע לאיפוס נטו עד 2050.
• הצטרפנו למכתב ארגונים ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ יעקב אשר בנושא הצעות החוק בעניין הוספת נציגי ממשלה למוסדות התכנון, שעלו לדיון בוועדה.

הסברה וכנסים:
• יוני ספיר הרצה לצוערי משרד החוץ בנושא מדיניות האקלים של ישראל.
• השתתפנו בפגישה עם נציגי הרשת הירוקה, במטרה לקדם העברת מסרים לנוער בעולמות התוכן שלנו.
• השתתפנו בכנס מיגל בנושא ייצור חשמל אגרי-וולטאי וקיימנו פגישות מקצועיות רבות במהלכו.
• השתתפנו בכנס תשתיות – טכנולוגיות אקלים ואנרגיה.

עמותה:
• אישרנו את הדו"חות הכספיים של העמותה לשנים 2020 ו-2021 ופרסמנו אותם לציבור התומכים.

הגבלת החברות הפוסיליות:
• קיימנו מפגש עם נשיא התאחדות התעשיינים בנושא היערכות התעשייה בישראל לאתגרי שינוי האקלים.
• קיימנו דיון ארגונים בנושא קידוחי הנפט בערבה, בנוכחות נציגי הארגונים גרינפיס, עמותת סבב"ע ושומרי הבית.
• קיימנו הפגנה מול כנס חברות דלקי המאובנים בפני באי הוועידה הלאומית לאנרגיה בהילטון ת"א, יחד עם מגמה ירוקה, צלול, גרינפיס ונוער למען האקלים.
• קיימנו דיון ארגונים בנושא ההליך הרביעי לחיפושי גז בים התיכון.

מאבקים ושת"פ ארגונים:
• קיימנו פגישה עם בכירי המפעל נשר, יחד עם הפרופ' עדי וולפסון. שוחחנו על דרכים לקידום התקשורת בין התושבים למפעל, במטרה להגביר אמון ולפעול יחד להפחתת הזיהומים שפולט המפעל. קיימנו פגישת המשך עם חברי הנהלת המפעל, במטרה לבחון רעיון שהעלינו במפגש הראשון – הקמת מועצה אזרחית מלווה למפעל.
• השתתפנו בישיבת שיתוף הציבור בנושא תמ"א 75.
• קיימנו וובינר מרתק במסגרת הפורום לאנרגיה נקיה בנושא אנרגיה גרעינית כחלק ממשק אנרגיה ירוק ומגוון- הרצאתו של דר' תמיר רייסין, מנהל אגף אנרגיה גרעינית ביחידת המדען הראשי, משרד האנרגיה.
• יוני ספיר השתתף בישיבה התקופתית של הוועד המנהל של ארגון הגג – "חיים וסביבה".
• נועם ווינר ויוני ספיר השתתפו במפגש אשכול שת"פ אזורי במסגרת פורום האקלים של נשיא המדינה.

המאבק בהסכם קצא"א:
• שלחנו שני מכתבי ארגונים עם בקשות לפגישות לרא"ל אייזנקוט (המחנה הממלכתי) ולצחי הנגבי (ראש המל"ל) בנושא הסכם קצא"א.
• הצטרפנו למכתב ארגונים שנשלח למועמדים לראשות העיר אילת, בבקשה להיפגש בנושא המאבק בהסכם קצא"א. ביקשנו תמיכתם בו.

תקשורת:
• איזכורי ההפגנות בקיסריה- הארץ, וואלה (ציטוט מנאומו של גלעד שר).
• איזכור הפעלת הלפיד באסדת לוויתן באתר ynet.
• סיקור ההפגנה מול ועידת האנרגיה ב- N12.
• סיקור הפגנות עמותת שומרי הבית בקיסריה במקומון חדשות קיסריה.
• מאמר של אביב לביא ב"זמן ישראל" בנושא ההפגנות הסביבתיות במסגרת המחאה הארצית.
• איזכור הפגישה של יוני ספיר ועדי וולפסון במפעל נשר, במקומון י.א. באזור רמלה, לוד ומודיעין.
• ציטוט של יוני ספיר ושל עבודת "שומרי הבית" בנושא רישוי משולב בכתבתה של יעל געתון באתר "שקוף".
• איזכור מכתב הארגונים שיזמה עמותת "שומרי הבית" בכתבה של שני אשכנזי בכלכליסט בנושא הפגיעה המתוכננת בחוק אוויר נקי, במסגרת חוק ההסדרים.
• איזכור פגישתם של עדי וולפסון ויוני ספיר עם הנהלת המפעל נשר בכתבה נוספת של יעל געתון ב"שקוף", בנושא אי דיווח על תקלה במפעל שעלולה לסכן את התושבים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

בלי דמוקרטיה אין סביבה:
▪️קיימנו ארבע הפגנות מול מעונו הפרטי של רה"מ בקיסריה. נאמו בהן בכירים מתחומי הסביבה, בריאות הציבור ועוד. ראו הרחבה תחת הלשונית "דמוקרטיה" באתר.
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד מנהל של חיים וסביבה בנושא קמפיין הרפורמה המשפטית ותמך בהוצאת קריאה משותפת של הוועד בנושא זה, כפי שאכן התרחש.
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת ועדת חוקה, חוק ומשפט בראשות ח"כ רוטמן, בניסיון להמחיש את הקשר בין דמוקרטיה לסביבה.

חוק ההסדרים:
▪️שלחנו לשר האוצר ולשרה להגנת הסביבה מכתב ארגונים בנושא הסכנות שבהפרטת הייעוץ הסביבתי לוועדות התכנון.
▪שלחנו ️לרה"מ מכתב ארגונים עם עמדתנו בנושא העברת קרן הניקיון לשליטה משותפת עם משרד הפנים.
▪️התקבלה תגובת המשרד להגנת הסביבה למכתבנו בנושא ייעול הליכי רישוי סביבתי, שקיבל חלק מטענותינו. נשקול צעדינו ככל שחוק הרישוי הסביבתי יעבור ללא התייחסות להערותינו.
▪️יזמנו ושלחנו מכתב ארגונים לרה"מ ולשר האוצר, בדרישה למנוע את הפגיעה בחוק אוויר נקי, המתוכננת לחול בחוק ההסדרים הקרוב.

מאבקים:
▪שלחנו ️מכתב לחברי ועדת החוץ והביטחון בנושא הסרת חיסיון קצא"א.
▪️קיימנו פגישת ארגונים לחידוד האסטרגיה העדכנית של המאבק בשינוע נפט אמירתי ע"י קצא"א.
▪️השתתפנו בפגישת מנהלת מפרץ חיפה וקיבלנו עדכון על ההתפתחויות התכנוניות.
▪️קיימנו פגישת הכנה לקראת מפגש עם הנהלת מפעל המלט "נשר".

קידוחים:
▪️שלחנו, יחד עם גרינפיס ישראל, ערעור לשר האנרגיה בנושא הארכת רשיון "איה" לקידוח נפט בערבה, לאחר ששתי פנייותינו הקודמות אל הממונה על הנפט לא נענו.
▪️יוני ספיר השתתף ונשא דברים בדיון ועדת הקרן לאזרחי ישראל בכנסת בנושא: "התקדמות בהפעלת מאגרי הגז, היקפי הקפה, לו"ז להשכת היעדים הצפויים". היחס מצד יו"ר הוועדה, ח"כ לימור סון הר-מלך, היה חשדני כלפינו מחד, אך חם ולבבי כלפי חברות הגז מאידך.

קשרי ממשל:
▪️הכנו ושלחנו לאוצר מסמך המרכז את כל התחייבויות ודרישות התקצוב בנושאי אנרגיה ואקלים לשנת התקציב הבאה. תודה למיכל זיו על הסיוע בהכנת המסמך.
▪️קיימנו ישיבת אסטרטגיה של מטה חוק האקלים, במטרה לדון בגיבוש עמדות לקראת העברת החוק בכנסת הנוכחית.
▪️נכחנו בחלק מפגישת שולחן עגול שקיימה השרה להגנת הסביבה סילמן עם ארגוני הסביבה.

הפחתת פליטות:
▪️קיימנו פגישה עם תושבים הסמוכים למפעל נשר, במטרה לבחון דרכים להפחתת פליטות המפעל.
▪️יוני ספיר השתתף בכנס "יותר זה פחות" שיזמה האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה לרגל הוצאת גליון מיוחד בנושא הפחתת פליטות גזי חממה של כתב העת "אקולוגיה וסביבה". יוני תרם לגליון מאמר, במשותף עם הפרופסורים וולפסון ואילון.

הסברה וכנסים:
▪יוני ספיר קיים ️פגישה מעניינת עם קבוצה נערות ונערים ממכינת מיצר בנושא אקטיביזם.
▪️יוני ספיר פגש את נציגי "הרשת הירוקה" במטרה לחזק את שיתופי הפעולה ולקדם נגישות הסברתית לנוער לצורכי חינוך סביבתי ואקלימי.
▪️השתתפנו בכנס "חשמל ירוק והתייעלות אנרגטית" שיזמה התאחדות התעשיינים והתקיים במפעל "שורש" בטירת הכרמל. היה מעודד מאד!
▪️יוני ספיר השתתף ביום עיון בנושא אנרגיה גרעינית,  שהתקיים באוניברסיטת רייכמן. למדנו והתרשמנו מההתפתחויות בתחום.

כסף נקי:
▪️רוני ניימן נכח בפגישה מטעם פורום כסף נקי עם חכ"ל יעל פארן, שתעמוד בראש קרן אקלים פילנתרופית.

תקשורת:
▪️יוני ספיר התראיין לדמוקרטtv בנושא הקשר בין אקלים, סביבה ודמוקרטיה ועל המוקשים הסביבתיים שבחוק ההסדרים הקרוב.
▪️איזכור  שומרי הבית בכתבותיהן של לי ירון, שני אשכנזי ויעל געתון בנושא המכתב שהוציאה התנועה הסביבתית לשר המשפטים יריב לוין בנוגע להשלכות הסביבתיות של הרפורמה המשפטית. שני אשכנזי הזכירה גם את ההפגנה שערכנו במוצ"ש.
▪️איזכור הפגנת שומרי הבית ב- N12, בכתבתו של עמרי מניב.
▪️ראיון של יוני ספיר לרדיו 90FM בנושא חוק התשתיות והגבלת כוחו של המשרד להגנת הסביבה.
▪️ציטוט דבריו של יוני ספיר במאמריהם של ארז רביב בדבר ראשון ושל עידן בנימין מדה מרקר, שסיכמו דיון בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, בו השתתפנו.
▪️איזכור "שומרי הבית" בכתבת שקוף בנושא פגישת השרה סילמן עם ארגוני הסביבה.
▪️הפגנה בתאריך ה- 18.2- ציוץ של ענבר פייבל מגל"צ, איזכור בכתבה ב- N12.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מאבקים:
▪קיימנו ️הפגנה ראשונה ומוצלחת מול בית רה"מ בקיסריה תחת הכותרת: "מול דמוקרטיה אין סביבה". נמשיך מדי מוצ"ש, עד לשינוי הכוונה לקדם את המהפכה המשפטית המוצעת.
▪️יוני ספיר כתב מסר לתנועה הסביבתית שהתפרסם בפתיח לניוזלטר של "חיים וסביבה", בו קרא לחשבון נפש מעמיק ביחס לעמדת התנועה בסוגיית הרפורמה במערכת המשפט והשלכותיה על הסביבה, האקלים, בריאות הציבור, כמו גם על נושאי דמוקרטיה ושחיתות שלטונית.
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד המנהל של "חיים וסביבה", שדנה בהשלכות של הרפורמה על נושאים בהם עוסקת התנועה. הוועד המנהל החליט על הצטרפות "חיים וסביבה" למאבק בנושא הדמוקרטיה, מהפן הסביבתי. כן סוכם על קיום כנס חירום לתנועה הסביבתית. יוני השתתף בישיבה לקידום כנס החירום התנועתי בנושא זה, וכן בכנס החירום עצמו.
▪️בעקבות החלטת הוועד המנהל האמורה, הוצאנו פניית ארגונים בלווית נייר עמדה מפורט לשר המשפטים לוין בבקשה לפגישה דחופה, בשל הפגיעה הצפויה של הרפורמה המתוכננת בהגנת הסביבה ובריאות הציבור. שלחנו העתקים לרה"מ, ח"כ רוטמן והשרה להגנת הסביבה.
▪️שלחנו מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לממונה על הנפט במשרד האנרגיה, במשותף עם גרינפיס ישראל, בנושא הארכת רישיון הקידוח לנפט באתר "איה" בערבה.
▪️קיימנו שני דיונים פנימיים בנושא אחסון הדלקים המתוכנן אופציונלית במחצבת עין איילה ועוד 7 אתרים בצפון הארץ. פנינו לאנשי מקצוע לקבלת חוות דעת על מיקומים אלו.

כנסים:
▪️כנס פעילים משמח- סוף סוף מפגש פיסי אחרי כשלוש שנים של כנסי פעילים דיגיטליים. התקיימו הרצאות של מיטל פלג ויוני ספיר ושלושה שולחנות עגולים נושאיים, שריכזו רוני ניימן, מייק אדל ויוני ספיר. עלו הצעות ותובנות רבות.
▪️מיכל זיו ויוני ספיר השתתפו בכנס "כוחה של תנועה" לראשי התנועה הסביבתית, שהתמקד בבניית ושימור קהילות.

רגולציה וקשרי ממשל:
▪️הוצאנו מכתב לשרי הפנים, הביטחון הלאומי, הגנת הסביבה והכלכלה בנושא היערכות לפינוי אוכלוסיה במקרה של דליקה במתקנים המאחסנים כמויות גדולות של אמוניום חנקתי, לאחר ששרי ממשלת השינוי לא הגיבו על מכתב דומה קודם. נמשיך לעקוב.
▪️יוני ספיר השתתף בפגישת חברי המשלחת לגרמניה בנושא אקלים ואנרגיה שהתקיימה בחודש דצמבר 2022, שהתקיימה במשרדי מרכז השל. סוכם להפוך את חברי המשלחת לפורום המתכנס באופן קבוע אחת למספר חודשים.
▪️הרפורמה ברישוי עסקים- השתתפנו בדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא יישום הרפורמה.
▪תרמנו ל️מכתב ארגונים שהוצאנו לשרה סילמן בנושאים הסביבתיים שקבלו ביטוי בהסכמים הקואליציוניים. ביקשנו פגישה.
▪️חוק אקלים- קיימנו ישיבת ארגונים לגיבוש אסטרטגיה לקידום חוק אקלים שאפתני.

שת"פים:
▪️הצטרפנו למכתב שהוציא צוות המאבק במפעל נשר לשרה להגנת הסביבה ובו פורטו עיקרי הקשיים, עם בקשה להיפגש ולהרחיב בנושא.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשרה רגב, הקורא לה לקדם תשתיות תחבורה ציבורית, לרבות נתיבים ייעודיים ופרויקט המטרו.
▪️קיימנו פגישות עם נציגי גרינפיס ישראל, בה דנו בשיתופי פעולה אפשריים בנושא אנרגיה ואקלים.
▪️קיימנו דיון במסגרת מטה החירום האקלימי-אקולוגי בשאלה כיצד לקדם חוק אקלים שאפתני.
▪️לצד משתתפים אחרים מהתנועה הסביבתית, הצגנו במסגרת הדיון התקופתי של "הפורום לאנרגיה נקיה" את התובנות מסיור המשלחת בנושאי אנרגיה ואקלים בגרמניה, שהתקיים בחודש דצמבר החולף.

הסכם קצא"א:
▪️️קיימנו ישיבת אסטרטגיה של הארגונים המעורבים במאבק בהסכם קצא"א- איחוד האמירויות ודנו בצעדים הבאים.
▪️קיימנו דיון של יועמ"שי הארגונים בנושא מחטף קצא"א להארכת החיסיון שלה בחמש שנים נוספות, לאחר שהתפרסמה בקשה לתגובות הציבור בתוך ימים בודדים. החלטנו להתנגד ביחד ולחוד.
▪העלינו ️התנגדות מפורטת מטעם עמותת "שומרי הבית" לטיוטת צו העונשין בנושא הארכת החיסיון של קצא"א, לאתר התזכירים של משרד המשפטים.
▪שלחנו ️התנגדות מפורטת מטעם עמותת "שומרי הבית" לטיוטת צו העונשין בנושא הארכת החיסיון של קצא"א לוועדת הכספים ולכל חבריה, לקראת דיון בנושא שיזמו חברי הכנסת להב הרצנו וכסיף.
▪️הצטרפנו למכתב קואליציית הארגונים לחברי הכנסת, שפירט בפניהם את עמדתנו בנושא הארכת החיסיון.
▪️הוצאנו מכתב ארגונים לשרה החדשה להגנת הסביבה עידית סילמן, בבקשה להיפגש בנושאים מדיניות "אפס תוספת סיכון במפרץ אילת" של המשרד והארכת החיסיון של קצא"א.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשר סמוטריץ', בקריאה לבטל את החיסיון על חברת קצא"א.
▪️שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, בבקשה לקיים דיון פתוח בוועדה בשאלת הארכת החיסיון לקצא"א.
▪️יוני ספיר שוחח עם תלמידי תיכון מביה"ס האמריקאי, במטרה לסייע להם להכין עבודה בנושא המאבק בהסכם קצא"א.

דיגום וניטור:
▪️מערך ניטור- קיבלנו מהמשרד להגנת הסביבה מידע שאינו פומבי עם נתונים מתחנת המשרד ליד גדר בז"ן, הסמוכה לתחנה שלנו, לצורך השוואת תוצאות. ניתחנו אותו. נעדכן.

הסברה:
▪דר' מייק א️דל הרצה באוניברסיטת חיפה, בהזמנת פרופ' תמר לוטן.
▪דר' מייק א️דל הרצה באוניברסיטת רייכמן, בהזמנת פרופ'️ יואב יאיר.
▪️רוני ניימן העביר הרצאה בנושא "כסף נקי" לפעילים ותיקים וחדשים, במסגרת ההתכנסות השנתית של הפורום.
▪קיימנו שיחה עם ️נציגי "הרשת הירוקה" על הדרכים לשתף פעולה בהסברה לבני נוער. נמשיך לקדם זאת.
▪️רוני ניימן העביר הסברה בנושא "כסף נקי" לחניכי מכינת חנתון. בנוסף, ליווה אותם בפעילות מול חברת "הפניקס".
▪️רוני ניימן השתתף בפאנל של SRI – "זיכלינסקי מארח".
▪️רוני ניימן העביר הסברה קצרה ב"ערב השראה" שהתקיים במעיין צבי.
▪️רוני ניימן העביר הסברה להורי מכינת חנתון בנושא "כסף נקי".

תקשורת:
▪️יוני ספיר התראיין לתוכנית "ירוקות" בהנחיית מיקי חיימוביץ' ודניאלה לונדון דקל בנושא מחטף החיסיון של חברת קצא"א.
▪️כתבת גל"צ, ענבל פייבל, צייצה את מסמך ההתנגדות שלנו להארכת החיסיון של קצא"א, אותו שלחנו לאוצר.
▪️יעל געתון, כתבת "שקוף", ציינה במאמרה בנושא כנס הסביבה 2050 את תמיכת "שומרי הבית" לאורך כל הדרך במאבק התושבים במפעל "נשר".
▪יוני ספיר התראיין לתכניתו של ️אסף פוזיילוב ברשת ב', בנושא החיסיון של קצא"א.
▪️איזכור "שומרי הבית" בכתבתה של שני אשכנזי בכלכליסט בנושא החיסיון.
▪️מעריב המודפס פרסם קוביית איזכור להפגנה שלנו מול בית רה"מ בקיסריה תחת הכותרת: "בלי דמוקרטיה אין סביבה".
▪️איזכור באתר רד.סי.אילת של ההתנגדות שהגשנו לאוצר להארכת החיסיון של חברת קצא"א.
▪️מאמר בנושא אישור הממשלה את הארכת החיסיון של קצא"א באתר "יום יום אילת", בו הוזכרה ההתנגדות שהגשנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

קשרי ממשל:
▪יעקב גלאוזיוס ויוני ספיר השתתפו ב️סיור מקצועי מרתק לגרמניה בנושא משק האנרגיה ומדיניות האקלים, שיזם משרד החוץ הישראלי. ההתקדמות שלהם מרשימה וניתן ללמוד מהם רבות!
▪️"שומרי הבית" כתבו ויזמו מכתב ארגונים לח"כ נתניהו ולחברי הכנסת שקורא להם שלא להגדיר את משרת היועץ המשפטי במשרדי הממשלה, בדגש על המשרד להגנת הסביבה, כמשרת אמון, בשל הסכנות העולות מכך לבריאות הציבור ולסביבה.
▪הצטרפנו ל️ישיבה בנוכחות השרה להגנת הסביבה וגורמי ממשלה ממספר משרדים, לסיכום ועידת האקלים שהתקיימה בשארם א-שייח. דיברנו על הדרכים להימנע מהגרינווש הרב שראינו בוועידה.
▪️קיימנו ישיבה עם הדוברת, יועמ"ש והממונה על חופש המידע במשרד להגנת הסביבה לגבי פערים שהצטברו ביחס לבקשותינו. מצאנו אוזן קשבת. נקווה שקצב קבלת המידע יעלה מעתה.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים ביוזמת עמותת "צלול" למנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, המתריע על חריגה קרובה של קצא"א מהמכסה המותרת לה בהזרמה בעיר אילת על פי היתר הרעלים שבתוקף.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים שיזם "גרינפיס ישראל" בנוגע לכוונה להאריך את הרשיון של חברת שפיר הנדסה ותעשייה בע"מ להפיק פצלי שמן באתר אורון בנגב.
▪️יוני ספיר השתתף במפגש להצגת סטטוס תמ"א 75 בנוגע למפרץ חיפה, והעלה שוב את הצורך בהכנת תכנית לאומית להפחתת השימוש בתזקיקים, שתיושם במקביל להבראת מפרץ חיפה.

זיהום אוויר:
▪️תחנת הניטור שלנו הועברה והופעלה בהצלחה ממיקום הסמוך לחוות מיכלי תש"א, למיקום הסמוך לגדר בז"ן במפרץ חיפה, בצמוד לתחנת המשרד להגנת הסביבה. בכך עובר הפיילוט שלנו לשלב השני שלו, שיימשך עד חודש אפריל 2023. לאחר מכן צפויה להחל הפריסה באזור חוף הכרמל, אל מול אסדת לוויתן.
▪יוני ספיר השתתף ב️ישיבת חתך בנושא המאבק להשבתת תחנת הכוח אשכול עם נציגי עיריית אשדוד, איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד – חבל יבנה ועוד.

הסברה:
▪️יוני ספיר הרצה לתלמידי סמינר החוג למשאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה, בנושא "כמה עולה לנו הגז בצינור?".
▪️ יוני ספיר העביר הרצאה בנושא ESG בקורס של מרכז קיימא, אוניברסיטת חיפה. היה מעמיק, מעניין ומאתגר.

כסף נקי וכלכלת סביבה:
▪️רוני ניימן השתתף בפגישת פורום כסף נקי עם בכירי חברת הביטוח מגדל, על רק ההתדרדרות שלהם במדרג המוסדיים.
▪️יובל לסטר,  סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, הנחה שולחן עגול לצורך התייעצות על טיוטת טקסונומיה ירוקה לסיווג פעילויות כלכליות.  רוני ניימן ויוני ספיר השתתפו ותרמו.

שיתופי פעולה:
▪יוני ספיר השתתף ב️מפגש סוף שנה משמח של קהילת האנרגיה של ישראל. נוצרו קשרים שיקדמו פעילויות משותפות.
▪נועם ווינר ויוני ספיר נכחו ️במפגש עם הנשיא הרצוג בבית הנשיא לציון יום השנה להקמת פורום האקלים של הנשיא.
▪️קיימנו פגישה עם איגוד חברות האנרגיה הירוקה בישראל. בחנו כמה רעיונות שמפרים את פעילויות שני הארגונים.
▪️הפורום לאנרגיה נקיה- הוצג רעיון מעניין לפרויקט הידרו-אלקטרי בישראל על ידי פרופ' אילן שדה ורעיון מעניין נוסף לייצור חשמל מעודפי לחץ בצנרות של נוזלים למיניהם.
▪️השתתפנו בהפגנה משותפת למספר ארגונים מול מפעל המלט נשר ברמלה.
▪️השתתפנו באסיפה הכללית של "חיים וסביבה" ותמכנו בקבלת מספר ארגונים חדשים לארגון.
▪️השתתפנו בישיבת קשרי ממשל של ארגוני הסביבה. דיברנו על הסכנות הסביבתיות שבפעילות החקיקתית המתגבשת ובהסכמים הקואליציוניים. סיכמנו על הקמת צוות פעולה בנושא, לאחר הקמת הממשלה החדשה.
▪️קיימנו אסיפה כללית של חברי העמותה. הצגנו תכנית פיננסית לשנים 2023-2025 וקיימנו חשיבה אסטרטגית לגבי אופן פעילותנו, בהתאם לגיוס המשאבים.

תקשורת:
▪️ציטוט של יוני ספיר בנושא חדשנות אקלים אזורית במאמר של דורון פסקין ב- Al Monitor.
▪️תגובה של יוני ספיר למאמר של ישראל פישר בדה מרקר בנושא היציאה לסבב הקידוחים הרביעי.
▪️יוני ספיר הצטלם לסדרת סרטונים בנושא גז מחצבים שמפיקה גרינפיס ותופץ ברשת.
▪️מאמר משותף של יוני ספיר ומתן גרפינקל באתר "העין השביעית" שכותרתו "פסקת ההתגברות על ארגוני הסביבה".
▪️ציטוט של יוני ספיר בכתבה באתר "שקוף" בנושא פליטות גזי החממה ממפעל נשר.
▪️כתבתו של עומר שרביט ב"זמן ישראל"- איזכור מכתב הארגונים הירוקים לרבות "שומרי הבית" למנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, בנושא היקף הפעילות של קצא"א השנה.
▪️מספר איזכורים של "שומרי הבית" בהקשר להפגנה בה השתתפנו מול המפעל נשר, בחדשות גל"צ (פעמיים), מאקו ואייס.
▪יוני ספיר השתתף ב️מפגש מטה חירום אקלימי-אקולוגי עם נציגי "כאן 11" בנושא מתן מענה לטענות ספקני האקלים. גובשה תכנית פעילות סכמטית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

ועידות וכנסים בינלאומיים:
▪נועם ווינר ויוני ספיר חזרו עמוסי רשמים מו️ועידת האקלים שהתקיימה בשארם א-שייח. יוני שיתף את הציבור בחוויותיו בפוסטים וגם בשרשור בטוויטר. נועם ניצל את הוועידה כדי לקדם את פרויקט "משולש השמש" שהוא מנהל במסגרת פורום האקלים של הנשיא.
▪השתתפנו בשתי ️ישיבות הכנה של משרד החוץ לקראת יציאת משלחת לגרמניה בנושא מדיניות אנרגיה ואקלים, בה ישתתפו שני נציגי העמותה- יעקב גלאוזיוס ויוני ספיר.

מערך הניטור והדיגום:
▪️קיימנו פגישה עם בכירי הגנת הסביבה בנושא מערך הניטור, בעקבותיה הוחלט להעביר את מיקום תחנת הפיילוט שלנו מאזור חוות מיכלי תש"א לקרבת בז"ן למשך מספר חודשים, לצורך בחינה משותפת.

הסברה:
▪️מייק אדל הרצה לקבוצת יזמים יהודים-ערבים. קיבלנו תגובות חיוביות מאד!
▪️רוני ניימן הרצה בשם "פורום כסף נקי" בפני ציבור מתקיני גגות סולאריים.
▪️יוני ספיר הרצה למשתתפים בקורס האקלים- מידע על העמותה, פעילותה והאפשרות לסייע לה. בעקבות ההרצאה גויסו מספר מתנדבים לעמותה.

הפורום לאנרגיה נקיה:
▪️בישיבה החודשית שמענו הרצאה מקיפה מפיו של דר' גיל פרואקטור בנושא התכנית להפחתת שימוש בתזקיקי נפט בתעשייה וקיבלנו מענה לשאלות שעלו מהציבור.
▪️השתתפנו בשולחן עגול ומעניין עבור ארגוני הסביבה בנושא המניה החכמה של חברת החשמל, מהלך שיכניס חוכמה רבה לדרך בה אנו צורכים ומנהלים חשמל.

שת"פ ארגונים:
▪️יוני ספיר השתתף במפגש הראשון של פורום החברה האזרחית- פיתוח מפרץ חיפה וקידומו, בשיתוף המנהלת שהוקמה לצורך פיתוח מפרץ חיפה.
▪️יוני ספיר השתתף בפגישת צוות ההיגוי בנושא "כוחה של תנועה", לקראת כנס של ראשי התנועה הסביבתית בנושא זה.
▪️יזמנו וכתבנו מכתב ארגונים לנתניהו, בנושא ההשלכות של חקיקת פסקת ההתגברות על הסביבה ובריאות הציבור. ביקשנו ללבן את המשמעויות והדרכים להתגבר על הקשיים בדיון עם הצוות המקצועי לנושא זה.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לחברי הכנסת, בבקשה לתמוך בחקיקה לצמצום צריכת פלסטיק חד פעמי.
▪️יוני ספיר השתתף בפגישה של מנכ"לי התנועה הסביבתית שדנה בהסכמים הקואליציוניים המתגבשים ובהשפעתם על התנועה ועל הסביבה.
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת הדו-חודשית של הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה".

עמותה:
▪קיימנו ️אסיפה כללית של חברי עמותת "שומרי הבית". העלינו רעיונות כיצד לקדם את החזון המשותף. קבענו פגישת המשך לעוד חודש. נמשיך לעדכן.

תקשורת:
▪️איזכור "שומרי הבית" בכתבתה של נועה שטיינר בנושא זהות השר/ה הבאה להגנת הסביבה, בהקשר לשאלון שהשתתפנו בהכנתו ונשלח למפלגות טרם הבחירות.
▪️איזכור "שומרי הבית" בכתבתה של יעל געתון בנושא הביקורת על מכתבי התמיכה בגילה גמליאל לתפקיד השרה להגנת הסביבה.
▪️ראיון של יוני ספיר לרדיו ynet בנושא גז המחצבים כדלק מעבר, בעקבות פרסום עבודת המשרד להגנת הסביבה לגבי שיעור פליטות המתאן מתעשיית הגז.
▪️יוני ספיר התראיין ארוכות למיקי מירו בנושא ועידת שארם, מקומה של החברה האזרחית, מדיניות תכנון, אופן ההתמודדות הנכון עם סוגיות סביבתיות מרכזיות ועוד.
▪️יובל בגנו במעריב כתב על מכתב הארגונים ששלחנו לח"כים, המפציר בהם לתמוך בחקיקה להפחתת הצריכה של כלים חד-פעמיים ומשקאות ממותקים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

מכתבי ארגונים:
▪️ הצטרפנו למכתב שיזם מטה החירום האקלימי-אקולוגי, בקריאה לתקשורת להרחיב את הסיקור של המשברים האקולוגיים הניצבים בפנינו.
▪️ הצטרפנו למכתב ארגונים למשפחת פרקש, בנושא חלופה למלגה שהוצעה על ידי חברת שברון ושותפותיה.

בחירות:
▪️ יוני ספיר הנחה ערב זום לתנועה הסביבתית עם ח"כ יוראי להב-הרצנו ממפלגת "יש עתיד", במסגרת סדרת ערבים לפוליטיקאים.
▪️השתתפנו בסיור משותף ומרתק (!) מאחורי הקלעים לח"כים מוסי רז ויוראי להב-הרצנו ומנכ"לי ארגוני סביבה, במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט בת"א.
▪️השתתפנו בפאנל הבחירות: "כנסת בוערת" בנושא סביבה ומשבר האקלים, בשיתוף ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית.
▪השתתפנו בדיון הוועדה מייעצת למיזם "לבחור ירוק".

אקלים:
▪️ צעדנו בכיף במצעד האקלים בת"א.
▪️ קיימנו פגישת הכנה של ארגוני הסביבה לקראת ועידת האקלים COP27, יחד עם נציגי המשרד להגנת הסביבה.

קשרי ממשל:
▪ השתתפנו ב️שולחן עגול בנושא "הערכת מצב הסביבה"- אגף מדיניות ואסטרגיה, המשרד להגנת הסביבה, לצורך גיבוש עיקרי תכנית העבודה לשנת 2023.
▪ לקחנו חלק ב️פגישת ארגונים רבעונית עם השרה להגנת הסביבה. העלינו בקשות להשקת מיזם משותף בנושא ניטור על הגדר וכן לסנכרן בין זמני המכרז למכירת תחנת אשכול למועד ההחלטה על מתן היתר הפליטה, לאחר שימוע ציבורי.

קמפיינים והסברה:
▪️ יוני ספיר הרצה לכמה מאות מורים במסגרת השתלמות שיזמה האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה.
▪️ ישיבה לקידום קמפיין דיגיטלי נגד חנ"י לחיזוק פארק מורד הקישון.

תקשורת:
▪️ אשדוד היום- איזכור בכתבה תחת הכותרת: "עיריית אשדוד נגד מכירת תחנת אשכול של חברת החשמל לידיים פרטיות בשל זיהום אוויר".
️▪️ אשדוד נט- איזכור בכתבה תחת הכותרת: "בעיריית אשדוד הוציאו מכתב בדרישה לסגור את היחידות המזהמות בתחנת אשכול עוד לפני המכרז למכירתה".
▪️ כאן אשדוד- איזכור בכתבה תחת הכותרת: "סכנה לבריאות הציבור": עיריית אשדוד מאיימת לעתור נגד משרד האנרגיה וחברת החשמל.
▪️ חרדים אשדוד- איזכור בכתבה תחת הכותרת: "עיריית אשדוד מחריפה את המאבק בזיהום האוויר".
▪️ חשבון נפש אקולוגי-בריאותי לקראת יום הכיפורים של פרופ' חגי לוין ויוני ספיר במגזין מנטה, ynet.
▪️ איזכור של פעילות "שומרי הבית" במאמרו של עדי וולפסון באתר ynet בנושא תפקידם של איגודי ערים והדרך לשדרג את עצמאותם ותפקודם.
▪️ ראיון של יוני ספיר לאתר al-monitor בנושא תכנית הפחתת שימוש בתזקיקי נפט בתעשייה שפרסם המשרד להגנת הסביבה.
▪️ מאמר של יוני ספיר באתר "העין השביעית" בנושא הסכם הגז בגבולנו הצפוני.
▪️ איזכור באינפוסט- "עיריית אשדוד, עמותת שומרי הבית ועוד מאיימים לתבוע את משרד האנרגיה בנושא בנושא היחידות המזהמות באשדוד".
▪️ אשדוד אונליין- איזכור בכתבה שבישרה כי המשרד להגנת הסביבה הודיע למשרד האנרגיה, רשות החשמל וחברת חשמל, כי לא יחדש את היתר פליטה ליחידות הקיטור המזהמות בתחנת הכוח אשכול.
▪️ אשדוד 10- איזכור בכתבה תחת הכותרת: ראש העיר דר' לסרי על ההודעה של המשרד להגנת הסביבה: "בשורה גדולה והישג סביבתי חשוב לאשדוד".
▪️ אשדוד היום- איזכור בכתבה שכותרתה: "המשרד להגנת הסביבה לא יחדש את היתר הפליטה של חברת החשמל".
▪️ ראיון ברשת ב' אצל אסף פוזיילוב בנושא דחיית הבקשה להיתר פליטה של היחידות הקיטוריות באשדוד.
▪️ ציטוט של יוני ספיר בכתבתו של ישראל פישר בדה-מרקר בנושא היחידות המזהמות באתר אשכול באשדוד.
▪️ ציטוט של יוני ספיר בכתבתה של אילנה קוריאל ב- ynet בנושא היחידות הגזיות המזהמות באתר אשכול.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

שומרים ושומרות יקרים,
ראשית, מועד כנס הפעילים שלנו השתנה: ניפגש במועדון האסם במעגן מיכאל, במוצ"ש ב-7.3.2023.
כולכם.ן מוזמנות.ים למפגש על כוס קפה/ תה.
זו הזדמנות לכולנו להתעדכן, להתחבר ולדון ביחד על פעילות "שומרי הבית" בהווה ובעתיד. ויש גם בונוס! … הרצאה מרתקת של מיטל פלג-מזרחי על תעשיית האופנה, האקלים והחברה.
סמנו ביומנים!

גם בחודש ספטמבר המתנדבות והמתנדבים של שומרי הבית פעלו מסביב לשעון. להלן עיקר הדברים:

1. יחידות מזהמות בתחנת הכוח אשכול באשדוד:

▪️ שלחנו מכתב מיצוי הליכים נוסף, הפעם לרשות החשמל ולחברת החשמל, בדרישה להכניס ברורות למסמכי המכרז כי היחידות המזהמות לא תופעלנה לאחר שיפוג היתר הפליטה בספטמבר 2019.
▪️ הצלחנו! במענה למכתבנו חח"י קיבלה את מרבית טענותינו: המציעים במכרז קיבלו את כל המסמכים בהקשר ליחידות המזהמות ואת עמדת המשרד להגנת הסביבה כי לא יאריך את היתר הפליטה שלהן, וכן העבירו לנו את החומרים שהועברו למציעים בהקשר זה.
▪️ השתתפנו בישיבת חתך בזום עם גורמים בעיריית אשדוד ובאיגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד-חבל יבנה, לצורך קבלת החלטות וקביעת יעדים הלאה.
▪️ השתתפנו בישיבה עם יועצים אסטרטגים בנושא תחנת הכוח אשכול וסיכמנו על מהלכי המשך.

2. בחירות 2022:
▪️ קיימנו פגישה של נציגי "לבחור ירוק" עם מועמדים סביבתיים לכנסת הבאה. סוכם על סיוע לכל המועמדים מכל המפלגות בכל הכלים הרלוונטיים.
▪ קיימנו ️ערבי הסברה של מועמדים סביבתיים לכנסת עבור התנועה הסביבתית- ח"כ מוסי רז וח"כ רם שפע.
▪️ יוני ספיר השתתף בישיבת הוועדה המייעצת למיזם "לבחור ירוק".
▪️ קיימנו שיחות ופגישות התייעצות בנושא המדד הסביבתי של מיזם "לבחור ירוק".

3. קשרי ממשל:
▪️ שלחנו למספר גורמי ממשלה מכתב התנגדות לקיצור אורך ההתנגדויות לעררים על מהלך תכנוני ל-12 עמודים בלבד.
▪️ יוני ספיר השתתף בצוות חשיבה משותף למגזר העסקי ולממשלה לקידום כלכלה דלת פחמן ותחרותית.

4. פורום האקלים של נשיא המדינה:
▪️ הוכן ע"י כרמל הורוביץ סרטון לפרויקט "משולש השמש", שתורגם גם לערבית ולאנגלית.
▪ נועם פגש את דר' נורית גל, נציגי חברה ישראל המטפלת בתכנון האגירה לעיר הסעודית ניאום, וכן נציג משגרירות ירדן.

5. מפרץ חיפה:
▪️ יצאנו בקמפיין ארגונים משותף כנגד בנק לאומי וחברת הבת לאומי פרטנרס, בקיראה שלא להוביל את ההנפקה לגיוס אג"ח לחברת פטרוכימיים, שישמש לרכישת בז"ן.
▪️ שלחנו שני מכתבים ליו"ר הרשות לני"ע בענין חשד להטעיית משקיעים בהקשר להנפקת חברת פטרוכימיים, יחד עם הארגונים "מנקים את מפרץ חיפה" ו"מגמה ירוקה".
▪️ קיימנו שיחות ופגישות התייעצות בנושא המדד הסביבתי של מיזם "לבחור ירוק".
▪ הצטרפנו ל️מכתב ארגונים ללפיד- אל תחתום על היתר שליטה בבז"ן לפטרוכימיים!

6. הסברה:
▪️ יוני ספיר העביר הרצאה בפני סטודנטים בקורס מבוא למנהיגות וניהול בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה- אונ' חיפה.
▪️ יוני ספיר העביר הרצאה בכפר הדייגים ג'יסר א-זרקא לקבוצת עתונאים מהמגזר הערבי בנושא יחסי הון-שלטון.

7. מערך דיגום וניטור אוויר:
▪ קידמנו את אפיון ממשק המשתמש לציבור, בסיועה של ענבל לוי מירון.
▪️ הצגנו למשרד ממשלתי פתרון ניטור ודיגום עבור פעילותו שלו.
▪ ביקשנו ו️קיבלנו פרטים לגבי הליך ההצטרפות לגופים מורשים להצגת נתונים באתר מנ"א (מערך ניטור אוויר) של המשרד להגנת הסביבה.

8. "הפורום לאנרגיה נקיה":
▪ הכנו ושלחנו מסמך התייחסות להליך שיתוף הציבור של חברת ניהול מערכת החשמל "נגה", בנושא מערכת ההולכה.
▪️ יוני ספיר השתתף בכנס בנושא מערכת ההולכה שהובילה "נגה".
▪️ הכנו מסמך עבור ראש המועצה אילות בנושא הארכת הרישיון לחברת ארבל.
▪️ השתתפנו בוובינר של מכון הייצוא בנושא "מדיניות מכסי פחמן: השפעת המדיניות הסביבתית האירופית על הייצואנים".
▪️ אירחנו במפגש התקופתי של הפורום מספר מיזמי אנרגיה מבית היוצר של פורום האקלים של נשיא המדינה.

9. כסף נקי:
▪ שלחנו מכתב למוסדיים בנושא השתלטות פטרוכימיים על בז"ן.

10. גיוס כספים:
▪️ האתר החדש באנגלית עלה לאוויר! תודה גדולה לאנה, נועה, לימור, גיטל, ענבל ומשה. האתר הזה ישמש אותנו גם לצורך גיוסי כספים מהקהיליה היהודית בחו"ל.
▪️ חתמנו על הסכם מול חברה מתמחה שתסייע לנו בגיוס מול גופים פילנטרופיים, כנגד אחוזים מהגיוס.

11. תקשורת:
▪️ יוני  ספיר השתתף בכתבתו של אורי לוי "מלחמת גז?" בחדשות שישי, "כאן 11".
▪ יוני ספיר השתתף בתכניתו של אסף פוזיילוב "כאן דרום" ברשת ב' וסיפר על מכתב ההתראה הנוסף שנשלח לרשות החשמל ולחברת החשמל.
▪️ מכתבם של "שומרי הבית" לרשות החשמל ולחברת החשמל אוזכר במקומון "אשדוד היום".
▪️ "שומרי הבית" אוזכרו בכתבתו של עומר שרביט ב"זמן ישראל" בנושא העברת השליטה בבז"ן לחברת פטרוכימיים.
▪️ "שומרי הבית" אוזכרו בכתבתו של ארז רביב באתר דבר ראשון בנושא העברת השליטה בבז"ן לחברת לפטרוכימיים.
▪️ יוני ספיר צוטט באתר "אשדודי" בנושא המחאה האזרחית מול משרדי עיריית אשדוד בהקשר לזיהום האוויר באזור התעשייה.
▪️ איזכור של הבג"צ שהגשנו בנושא הקרן למניעת זיהום ים בגל"צ.
▪️ ציטוט בכתבתו של עומר שרביט ב"זמן ישראל" בנושא החריגה מסמכותה של רשות החשמל בעניין המכרז למכירת תחנת הכוח אשכול.
▪️ יוני ספיר התראיין לתכנית "כאן בסביבה" ברשת ב' בהגשת שרון וכסלר ואורי לוי, בנושא היחידות המזהמות באשדוד.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל:
▪️שלחנו מכתב מטעם ראשי קואליציית הארגונים בנושא הסכם קצא"א ליועמ"ש לממשלה וביקשנוה להוציא התייחסות פומבית שתתמוך בסמכותו החוקית של המשרד להגנת הסביבה להגביל את היקף הפעילות של חברות פרטיות, ציבוריות וממשלתיות, אשר לפעילותן יש פוטנציאל הרסני לטבע, או מזיק לבריאות הציבור וספציפית- להביע תמיכתה  בהחלטת המשרד להגנת הסביבה לעצור את הסכם שינוע הנפט מהאמירויות דרך הים האדום עקב ההחלטה על "אפס תוספת סיכון במפרץ אילת". 
▪️הצטרפנו למכתב ראשי ארגונים ביוזמת מיזם "לבחור ירוק" הקורא לראשי המפלגות בישראל להעמיד מועמד סביבתי במקום ריאלי, להגדיר מדיניות סביבתית ברורה ולשלב נושאים אלו בקמפיין הבחירות שלהם.

2. פורום האקלים של נשיא המדינה:
▪️קיימנו דיון עם יועצי נשיא המדינה, כדי לבחון קידום שת"פים אזוריים.
▪️קיימנו דיון עם נציגי המשרד לשת"פ אזורי ורתמנו אותם לסיוע לקידום הפרויקט.
▪️קיימנו כמה דיונים בקבוצת הפרויקט אותו נועם ווינר מוביל- "משולש השמש". סוכם על כמה מהלכים לקידום הפרויקט הן מבחינת הקשרים הבינלאומיים והן מבחינת העבודה המקצועית המפורטת הנדרשת עבורו.
▪️קיימנו דיון בפורום מובילי היוזמות השונות.
▪️קיימנו פגישות עם גדעון ברומברג, מנכ"ל "אקופיס", וניסינו ללמוד מניסיונו ברקימת שת"פים בינלאומיים.
▪️נועם ווינר פגש נציג מהשגרירות המצרית ועניין אותו בפרויקט. בנוסף, נועם פגש מספר גורמי ממשל וגם גורמי סביבה מנוסים, במטרה לרתום אותם לכתיבת הצד הסביבתי בפרויקט.
▪️נועם ווינר פגש נציגי חברות עסקיות כדי ללמוד על טכנולוגיות אגירה המתוכננות לעיר הסעודית הירוקה ניאום.
▪️נועם ווינר פגש מספר פרופסורים להנדסת חשמל מאוניברסיטאות שונות, כדי ללמוד על האפשרויות בהקשר לכבל הולכת החשמל במתח גבוה- HVDC.

3. שת"פ ארגונים:
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשרים זנדברג וסער, בקריאה להעלות משמעותית את הקנסות בגין השלכת פסולת בשטחים הפתוחים.
▪️השתתפנו במיזם ההתנעה של מיזם "לבחור ירוק". יוני ספיר הזכיר את התחומים בהם "שומרי הבית" יתרמו למיזם: מכתב ארגונים לראשי המפלגות, ערבי הסברה עם המועמדים, ועריכת המדד הירוק- על בסיס תוצאות בפועל וע"ס שאלון מפורט שבהכנתו השתתפנו.
▪️השתתפנו בישיבת  צוות "המדד הירוק" של מיזם "לבחור ירוק". הגדרנו כיוונים וחילקנו משימות.
▪️קיימנו דיון במסגרת קואליציית ארגוני האקלים בנושא מצעד האקלים המתוכנן לחודש אוקטובר השנה.
▪️יוני ספיר השתתף במפגש מובילי ארגוני סביבה, אותו אירחה הפעם "מגמה ירוקה". עלו מחשבות עומק בנושא גיבוש אסטרטגיה משותפת לתנועה הסביבתית.
▪️פגשנו פעמיים פעילים אילתיים ששתפו אותנו במאבקם בנושא הבינוי ברצועת החוף. בחנו דרכים משפטיות ואחרות כדי לסייע להם.
▪️קיבלנו עדכון בנושא המנגנון לעבודה מול המנהלת להבראת מפרץ חיפה. נקח בכך חלק.
▪️פגשנו את נציגי "חיים וסביבה" וסייענו להם בקידום מסמך בשם "מפת דרכים לחקיקה- פרק אנרגיה".
▪️השתתפנו בפגישת התנעה לקמפיין כנגד עסקת קצא"א.
▪️השתתפנו בהליך שיתוף ציבור בנושא תמ"א 75 להבראת מפרץ חיפה ותרמנו את תרומתנו.
▪️יוני ספיר לקח חלק בישיבת הוועדה המייעצת של המיזם "לבחור ירוק".

4. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר ערב הסברה לתנועה הסביבתית בנושא סטטוס חקיקת חוק האקלים. הציבור גילה עניין רב!

5. מערך דיגום וניטור אוויר:
▪קיימנו דיון עם בכירי המשרד להגנת הסביבה בנושא הקמת מיזם משותף בטכנולוגיה אותה אנו בוחנים.
▪️פגשנו את בכירי המבדקה הכימית במטרה לרתום אותם לקידום ההסמכה הנדרשת לאישור הטריגר האוטומטי בעת דיגומי יחידת הדיגום והניטור שלנו.
▪️קיימנו דיונים פנימיים כיצד להמשיך לקדם את המיזם אל מול גורמי הרגולציה וההסמכה המורשים. מתחוור שהטכנולוגיה בה בחרנו עומדת בדרישות פרוטוקול TO-15 ללא שינויים נוספים.
▪️הזמנו מחו"ל שני סנסורים מהסוג שהתקלקל- אחד לצורך גיבוי עתידי.
▪️קידמנו את איפיון ועיצוב בממשק לציבור, בסיועה של ענבל לוי-מירון.

6. "הפורום לאנרגיה נקיה":
▪️קיימנו דיון במסגרת "הפורום לאנרגיה נקיה" לגבי מענה לקול הקורא של רשות החשמל בנושא יעדי האנרגיה המתחדשת של ישראל לשנת 2050. הכנו ושלחנו נייר עמדה משותף.
▪️קיימנו מפגש תקופתי של "הפורום לאנרגיה נקיה".️ שמענו מפיה של רוית שטוסל על עיקרי תמ"א 75, בהמשך לתכנית להבראת מפרץ חיפה.
▪️לאחר סדרת דיונים ממושכת, הגענו להסכמות לגבי נייר עמדה משותף בנושא קידום אנרגיה מתחדשת בישראל, אותו נשלח למועצה הארצית לתכנון ולבניה. הנייר הופץ לחתימת ארגונים נוספים.
▪️השתתפנו בוובינר בנושא מערכת ההולכה שהובילה חברת ניהול מערכת החשמל- נגה.

7. יחידות מזהמות בתחנת הכוח אשכול באשדוד:
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת התנעה של המאבק בעיריית אשדוד, למניעת הרחבת השימוש בהן ולהתקנת סולקנים עליהן. סוכם על מספר מהלכים, בהם נשתתף.
▪️הוצאנו לשרות האנרגיה והגנת הסביבה מכתב מיצוי הליכים בהקשר לאישור ההפעלה ביתר של היחידות המזהמות בתחנת הכוח אשכול שבאשדוד.
▪️השתתפנו בפגישה בלשכת ראש עיריית אשדוד בנוכחות ראש העיר, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, מנכ"ל העירייה, מנהל מחוז דרום של המשרד וגורמי מקצוע נוספים. הצלחנו! המשרד מתנגד להמשך פעילות היחידות הללו והודיע שלא יחדש עבורן בשנה הבאה את היתר הפליטה!

8. כסף נקי:
▪️קיימנו פגישה עם בכירי כלל ביטוח ופיננסים וניסו לבחון מישורי הסכמה בין הצדדים.
▪️קיימנו מספר פעולות במטרה להביא לכך שהחברה שתרכוש את בז"ן תהיה נאמנה להחלטת הממשלה על הבראת המפרץ.
▪הפורום פרסם ️מדרג עדכני של "תרומת" הגורמים המוסדיים למשבר האקלים, באמצעות מדידת השקעתם בחברות מזהמות המאיצות את משבר האקלים.

9. תקשורת:
▪️השתתפנו בתחקיר בנושא משק האנרגיה של אבי עמית בתכנית "זמן אמת", "כאן 11".
▪התקיים ️ראיון של יוני ספיר בחדשות הלילה ב"כאן 11", בעקבות תחקירו של אבי עמית.
▪התפרסמה כתבה של ️יעל געתון באתר "שקוף" בנושא פרויקט ניטור מערך הניטור הארצי, שיזמנו וקידמנו באמצעות יחידה 8200.
▪️איזכור בכתבה של שני אשכנזי ב"גלובס": "עיריית אשדוד נגד המשרד להגנת הסביבה: הפרת הסכמים ברורה".
▪️ציטוט של יוני ספיר בכתבתו של אסף פוזיילוב ששודרה בתכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן ברשת ב', בנושא היחידות המזהמות באשדוד.
▪"אשדוד נט"- ️איזכור במאמר בנושא המכתב המשותף לשרות האנרגיה והגנת הסביבה בעניין זיהומי היתר מתחנת אשכול.
▪️"אשדוד היום"- ️איזכור בכתבה בנושא הקמת מטה מאבק כנגד הרחבת שעות הפעילות של יחדיות גזיות מזהמות בתחנת אשכול.
▪️"אשדוד 10": איזכור בכתבה תחת הכותרת- עיריית אשדוד פתחה במאבק : "המשרד להגנת הסביבה, האנרגיה, רשות החשמל פוגעים בתושבי העיר".
▪️פורסם מאמר דעה של יוני ספיר בנושא הסיכון הביטחוני והסביבתי מאסדת "כריש", תוך סקירת עיקרי הטיעונים בוויכוח הנושן על מיקומה של אסדת לוויתן.
▪️ציטוט של יוני ספיר באתר The Media Line בנושא הסיכונים ממשק הגז, בדגש על שפך ימי.
▪️ראיון של יוני ספיר בדמוקרטtv בנושא עליית מחירי הפחם וההשוואה בינו לבין גז מחצבים.
▪️איזכור בכתבתו של פרופ' עדי וולפסון באתר "העין השביעית" בנושא הפוליטיקה של הזיהום, בהקשר למאבק להגבלת היחידות המזהמות בתחנת אשכול.
▪️ראיון של יוני ספיר ב"כאן דרום", רשת ב', בתכניתו של אסף פוזיילוב, בהקשר לארבע היחידות המזהמות באתר אשכול באשדוד.
▪️ראיון של יוני ספיר ע"י שרון וקסלר ואורי לוי בתכנית "כאן בסביבה" ברשת ב', בנושא תכנת "המתריעון" שפתחו תכנתי 8200.
▪️יוני ספיר התראיין לידיעות אחרונות בנושא משבר האקלים והאחריות האישית של כל אחד מאיתנו להתמודדות אתו.
▪️ציטוט של יוני ספיר בכתבה ב"זמן ישראל" בנושא השתלטות חברת פטרוכימיים על בתי הזיקוק בחיפה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל:
▪️מייק אדל הציג את ממצאי פיילוט פרויקט הדיגום והניטור שלנו במפגש עם השרה להגנת הסביבה והציע את הפתרון לצורך ניטור על גדרות מפעלים מזהמים.
▪️נועם ווינר הציג את פרויקט "משולש השמש" במפגש עם השרה להגנת הסביבה וביקש סיוע ביצירת חיבורים.
▪יוני ספיר ️שלח מכתב לראשי העיריות אשדוד ואשקלון והסברנו להם את הסכנות הבריאותיות שבכוונת משרדי האוצר והאנרגיה להפעיל את היחידות המזהמות באתר אשכול מעבר למותר להן על פי היתר הפליטה של התחנה. ביקשנו התערבותם.
▪️השתתפנו בישיבת ארגונים בנוכחות המשרד להגנת הסביבה לצורך היערכות לכנס COP27 בשארם א-שייח.
▪️שלחנו מכתב הבהרה למשרד להגנת הסביבה וביקשנו את המידע שקיבל מחברות הגז לרבות נתג"ז לגבי פליטות גזי החממה לרבות חישובים ונוסחאות, וכן את המתודולוגיה בה הוא משתמש כדי לבחון מידע זה.
▪️השתתפנו בשיתוף בעלי עניין שקיים משרד האנרגיה בנושא תמ"א לאגירת אנרגיה. היה מעניין.
▪️השתתפנו בוובינר בנושא אנרגיות מתחדשות בים, שיזם המדען הראשי במשרד האנרגיה. יש פוטנציאל.
▪️השתתפנו בהצגה מוקדמת של דו"ח המפל"ס השנתי לשנת 2021, שמפרסם המשרד להגנת הסביבה.
▪️השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא קשרי ממשל, בה דנו בהפעלת היחידות המזהמות בתחנת אשכול באשדוד ובחשש מפגיעה בחוק אוויר נקי, בהקמת יישובים חדשים בגולן ובזיהומי המפעל "נשר". ביקשנו את תשומת לב הארגונים לניסיונות הפגיעה בחוק אוויר נקי ואת מעורבותם במאבק המקומי.
▪קיימנו מספר ️דיונים ושיחות עם תושבים ונציגי רשויות באשדוד ואשקלון לגבי מהלכי המשך, למניעת הפעלה ביתר של היחידות המזהמות באתר אשכול.
▪️השתתפנו בישיבת ועדת חוקה, חוק ומשפט בנושא עבירות מס- שמירת הניקיון (צו סדר הדין הפלילי)  ודרשנו להעלות את גובה הקנסות בגין שריפות פיראטיות. הצלחנו יחד להעלות משמעותית את הקנסות לעסקים, אך הקנסות לגורמים פרטיים ירדו קמעא.

2. הסברה:
▪️מייק אדל הציג את ממצאי פיילוט פרויקט הניטור שלנו בכנס האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה.
▪️יוני ספיר הציג את פרויקט "משולש השמש" בכנס האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה.
▪️יוני ספיר העביר מפגש זום לציבור בנושא "קרן העושר".
▪️רוני ניימן העביר הרצאה בנושא "כסף נקי" לנציגי רשויות מקומיות. נציגים.ות ברשויות מקומיות? אנא פנו אלינו ונשמח לסייע גם לכם.ן.

3. שת"פ ארגונים:
▪️שלחנו התייחסות לשימוע של משרד האנרגיה ורשות החשמל בנוגע למפת הדרכים לאנרגיה מתחדשת בישראל, במסגרת "הפורום לאנרגיה נקיה".
▪️הצטרפנו למכתב המשך למשנה ליועמ"ש גיל לימון בנושא אי-חוקיות הסיכום הבינמשרדי לביטול המכס והקצאת תמיכות בענף הבקר, בו ציינו את עמדות היועמ"ש, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, הרלוונטיות לעניין זה.
▪️השתתפנו בישיבה התקופתית של "הפורום לאנרגיה נקיה", בה הציג דר' שחר דולב ממשרד האנרגיה את עבודתו שמראה כיצד ניתן להגיע עד 87% חשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל בשנת 2050.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשרים זנדברג וסער, בקריאה להעלות משמעותית את הקנסות בגין השלכת פסולת בשטחים הפתוחים.
▪️קיימנו מפגש ארגונים העוסקים בתחום האנרגיה, במטרה לקדם נייר עמדה משותף למועצה הארצית לתכנון ובנייה, לקראת דיון בצורך בהקצאות שטחים נוספים להקמת שדות סולאריים.
▪️השתתפנו בישיבה של נציגי "פורום כסף נקי" עם חברת הביטוח מגדל, כדי ללמוד על כוונות ותכניות החברה להמשך הדרך.

4. פורום האקלים של נשיא המדינה:
▪️קיימנו את פגישת ההשקה של צוות פרויקט "משולש השמש" הכולל נציגי ממשל, אקדמיה וחברה אזרחית וחילקנו את המשימות לתתי-נושאים, לצורך גיוס חוקרים מתאימים.
▪️השתתפנו בוובינר שהוביל המכון למחקרי ביטחון לאומי של אונ' ת"א.
▪️קיימנו שתי פגישות עבודה בהן בחנו שת"פ עם קבוצה נוספת המקדמת רעיון משלים לפרויקט "משולש השמש" וכן החלנו להתארגן בקבוצות משנה.
▪️השתתפנו במפגש מובילי היוזמות של הפורום.

5. מערך דיגום וניטור אוויר:
▪️מייק אדל, ליאור בהט ויוני ספיר השתתפו בהאקתון של מתכנתי 8200, שהתנדבו לקדם פרויקט תוכנה עבורנו. הפרויקט שלנו זכה במקום הרביעי. התהליך עם החבר'ה האלו היה פשוט מפעים!
▪️ליאור בהט התמנה כראש צוות מערך הניטור, במקומו של תום בר יעקב, שנשאר כחבר צוות מן המניין.
▪️מייק אדל קיים פגישת זום עם יצרן המערכת, במטרה ללבן מספר נקודות טכניות.
▪️קיימנו פגישה שוטפת ממושכת של הצוות, במטרה לבחון מה נחוץ כדי להשיק את המערכת במהירה.
▪️תקלה בסנסור החומרים האורגניים מצריכה אותנו להזמין אחר מחו"ל.

6. חוק האקלים:
▪️קיימנו דיון של צוות ההיגוי של מטה החירום האקלימי-אקולוגי לגבי המהלכים הבאים בהם ננקוט במישור הפוליטי, הסברתי ופרלמנטרי.

7. הסכם קצא"א:
▪️קיימנו דיון אסטרטגי בפעולות שטח, הסברה ומשפט נדרשות.
▪️קיימנו דיון של הצוות המשפטי של הארגונים, בעתירות שעל הפרק.

8. חופש המידע:
▪️שלחנו בקשות למידע המפורט לגבי פליטות שאמורה שברון, מפעילת אסדות תמר ולוויתן, לשלוח מדי שנה למשרד להגנת הסביבה.
▪️הגשנו למשרד להגנת הסביבה בקשות חופש מידע לגבי המידע שהתקבל מחברות הגז לרבות נתג"ז לגבי פליטות גזי החממה מאסדות הגז וממתקנים קרקעיים לרבות חישובים ונוסחאות, וכן את המתודולוגיה בה המשרד משתמש כדי לבחון מידע זה. זאת, נוסף על מכתב דומה שנשלח לממונה על דו"ח המפל"ס במשרד.

9. תקשורת:
▪️יוני ספיר פרסם באתר "המקום הכי חם בגיהנום" מאמר שמסביר כיצד ניתן היה למנוע את עליית מחירי החשמל.
▪️יוני ספיר פרסם באתר "העין השביעית" מכתב פתוח לראשי הרשויות אשדוד ואשקלון וביקשם להתערב בדיוני משרדי האנרגיה, האוצר והגנת הסביבה לגבי הפעלת 4 יחידות גזיות מזהמות מאד באתר "אשכול", מעבר למותר בשגרה בהיתר הפליטה שלהן.
▪️צוטטה תגובתנו לכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס" בנושא 4 היחידות הגזיות המזהמות באתר אשכול.
▪️איזכור באתר "אשדודנט" של פנייתנו לראש עיריית אשדוד בנושא היחידות המזהמות באתר אשכול בעיר.
▪️המקומון "אשדודי" ציטט בהרחבה את תגובתנו לבקשת משרד האנרגיה להרחיב את תפוקת היחידות הגזיות המזהמות באתר "אשכול".
▪️איזכור מכתבו של יוני ספיר לראשי העיר אשדוד ואשקלון באתר "הזירה אשקלון".
▪️ראיון רדיו של יוני ספיר ברדיו "אשקלונט" בנושא משק החשמל שלנו, זיהום האוויר והיחידות המזהמות באשכול.
▪️יוני ספיר התראיין ל"רדיו דרום" בנושא הזיהום מתחנת הכוח באשכול.
▪️כתבה באתר "אשדוד10" בנוגע למכתבו של יוני ספיר לראש עיריית אשדוד.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל:
▪️הוצאנו למשרד להגנת הסביבה מכתב בקשה לקבלת אופן חישוב ועיבוד המידע ביחס לפליטות גזי החממה, לרבות מתאן, מאסדות הגז בישראל. קיבלנו תשובה מפורטת, אך פנינו שוב לצורך הבהרות.
▪️שלחנו לשרי ביטחון הפנים, הגנת הסביבה, הכלכלה והפנים פנייה לבקשת הבהרות בנושא היערכות לפינוי אוכלוסיה במקרה של דליקה במתקנים המאחסנים כמויות גדולות של אמוניום חנקתי. נעדכן בתשובתם.
▪️הצטרפנו לפניית ארגונים ליועצת המשפטית לממשלה וטענו בהרחבה לאי-חוקיות הסיכום הבינמשרדי לביטול המכס והקצאת תמיכות בענף הבקר. כמו"כ, כתבנו לרוה"מ ולשרים באותו נושא.
▪️לקחנו חלק בישיבת הוועדה המיוחדת לפניות הציבור בנושא: "מטרדי ריח מחוות המיכלים של קצא"א באשקלון". הבאנו לדיון נתונים עגומים על מערך הניטור באזור.
▪️השתתפנו בדיון סוער מאד של הוועדה המיוחדת לקרן לאזרחי ישראל בנושא: "איך משפיע משבר האנרגיה בעולם על הקרן". יוני ספיר סתר את דברי יועצת חברות הגז שדיברה בדיון.
▪️השתתפנו בדיון בוועדת הפנים בנושא: "זיהום מפרץ חיפה ע"י קבוצת בז"ן". כמובן שנציגי בז"ן לא טרחו להגיע.
▪️השתתפנו בדיון בוועדת הפנים בנושא "הכשל המתמשך מייצור חשמל מפחם במרחב איגוד ערים שרון-כרמל".
▪️שמענו דיווח של מועצת הקרן בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל.
▪️השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה בנושא: "מעבר לשימוש ברכבים חשמליים".
▪️השתתפנו בדיון בוועדת הפנים בנושא: "פינוי אסבסט מתחנת הכח רידינג".

2. שת"פ ארגונים:
▪️יוני ספיר השתתף בדיון צוות ההיגוי של המאבק בהיתר הפליטה של המפעל נשר, לו הוא מסייע.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים בנושא קידום חוק התלמ"ת לשרי האוצר והגנת הסביבה.
▪️הצטרפנו למיזם של קואליציית Save RedMed  לשמירת החיים בים אדום והים התיכון, המתוכנן לגייס תמיכה בזמן ועידת שארם COP-27.
▪️השתתפנו בכנס הישראלי הראשון לקיבוע פחמן. היה מדהים לראות את ההירתמות!
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים שיזמה מחאת הנוער למען האקלים, הפונה לוועדת הכלכלה של הכנסת ומבקש דיונים בנושאים: תוכנית הפעולה של משרד האנרגיה לעמידה ביעדי 2025/2030; נזקים כלכליים שנגרמים עקב אסונות טבע המחריפים בעידן משבר האקלים ומאמצי המדינה להפחתת השפעתם.
▪️יוני ספיר השתתף בישיבת הוועד מנהל של עמותת "חיים וסביבה".
▪️השתתפנו בישיבת קשרי ממשל של ארגוני הסביבה וסיפרנו על התתפתחויות בהקשר לחוק האקלים.

3. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר לסטודנטים בביה"ס "קיימא" של אונ' חיפה הרצאה בנושא ESG. הסטודנטים שתו בצימאון את הדברים ובקשו עוד, כך שנקבעה הרצאת זום נוספת. נעדכן.
▪️יוני ספיר העביר הסברה בפארק הקישון ל- 65 סטודנטים להנדסה מהטכניון ומאורט בראודה, בנושא השלכות משבר האקלים ומה כ"א מאיתנו יכול לעשות. הקהל שאל שאלות אינטליגנטיות. השיח שהתפתח היה מרתק.
▪️יוני ספיר העביר הרצאה למשתתפים בקורס האקלים וסיפר על פעילויות עמותת "שומרי הבית".
▪️יוני ספיר השתתף בפאנל "קידום יזמות אקלים בישראל" במסגרת כנס אלי הורוביץ בירושלים, מבית המכון הישראלי לדמוקרטיה.

4. ניטור אוויר:
▪️ליאור בהט פגש את תכנתי 8200 של חיל המודיעין, לצורך הדרכה בנושא פרויקט הדיווח והמעקב אחר חריגות ברחבי האוויר, שביקשנו מהם לקדם. החבר'ה שדרגו את הפרויקט שביקשנו בכמה רמות 😁.
▪️מייק אדל ונציגי "המבדקה הכימית" פגשו לדיון מקצועי את מהנדס חברת Senseit ממנה רכשנו את ציוד הניטור, במטרה לקבל מענה לכמה סוגיות שמעכבות את המשך הפיילוט.

5. חוק האקלים:
▪️השתתפנו במספר דיונים של קואליציית ארגוני האקלים שמטרתו בחינת החלופות לקידום חוק ראוי. הצעת החוק הממשלתית עברה בקריאה ראשונה.

6. תמחור פחמן:
▪️קיימנו פגישת ארגונים, בה החלטנו על קיום כנס בהשתתפות נציגי אקדמיה-ממשלה-חברה, שידון בתנאי החוק האופטימליים בישראל.
▪️בישיבה מאוחרת יותר החלטנו לקיימו לאחר הבחירות.

7. הסכם קצא"א: קיימנו סדרת פגישות:
▪️פגישת ארגונים עם השרה להגנת הסביבה.
▪️פגישת ארגונים עם ראש עיריית אילת.
▪️פגישה פנימית מכינה.

8. פורום האקלים של נשיא המדינה:
▪️הפרויקט שיזמנו- "משולש השמש", עלה בפגישה עם נציבת האיחוד האירופי, אורסולה פון ליין, בעת ביקורה בישראל, כחלופה לייצוא הגז לאירופה. היא גילתה בו עניין רב! נמשיך לעדכן בהתקדמות.
▪️הצגנו את הפרויקט שלנו ("משולש השמש") בפני פורום הנהלה מצומצם וכן בפני מליאת אשכול "שת"פ אזורי וביטחון" וקיבלנו גיבוי לקדמו. כעת אנו מגייסים צוות מקצועי, ע"מ להוציאו מן הכוח אל הפועל.
▪️ קיימנו פגישה עם אנשי מיזם האקלים של אוניברסיטת ת"א וסיכמנו על שת"פ בפרויקט משולש השמש.
▪️השתתפנו בוובינר מטעם הפורום בנושא: "חקלאות בראי שינוי האקלים".

9. חופש המידע:
▪️ביקשנו ממשרד האנרגיה את הדו"ח השני של חברת RPS, שנשכרה כדי לבחון את המתרחש באסדת לוויתן.
▪️שלחנו פנייה נוספת לחברת קצא"א כדי לקבל את היתר הרעלים החדש שלה, משום שהחברה התחכמה וטענה שהוא כבר ברשותנו בעקבות פנייה קודמת.

10. תקשורת:
▪️יוני ספיר כתב מאמר דעה בנושא "קרן העושר" והתייחסות להכרזת אלהרר, שהתפרסם באתר "העין השביעית".
▪️יוני ספיר השתתף בכתבתה של מיכל וסרמן בתכנית "הבוקר הזה עם אריה גולן" ברשת ב' והתייחס להגעת אסדת כריש-תנין ארצה.
▪️יוני ספיר השתתף בכתבה נוספת של מיכל וסרמן בתכנית "הבוקר הזה עם אריה גולן" ברשת ב' והתייחס להחלטת אלהרר לגבי פתיחת הים לקידוחים נוספים.
▪️ראיון של יוני ספיר לערוץ הכנסת בנושא קרן העושר, לקראת דיווח של מועצת הקרן בוועדה המיוחדת לעניינה.
▪️איזכור וציטוט בכתבות באתרי "העין השביעית" ו"שקוף" בנושא דיון בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל ושקף הכחשת האקלים שהציגה היועצת לחברות הגז, ג'ינה כהן.
▪️ציטוט של יוני ספיר בכתבה ב"גלובס" בנושא מטרדי הריח ורמת התחלואה בסרטן בעיר אשקלון.
▪️איזכור של "שומרי הבית" בכתבה ב- ynet בנושא פנייתנו ליועמ"ש ולשרים, הגורסת כי אין עילה חוקית להסכם לביטול מכסים על יבוא בשר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- קיבלנו חוות דעת מדר' ישראל ברזילי, על בסיסה הגשנו לבית המשפט בקשת הצטרפות כמשיבים לעתירה. קיימנו דיון בוועדת ההיגוי בצעדים הבאים- משפטיים ואזרחיים. קיימנו דיון משפטי בנוכחות עוה"ד של כל הארגונים הרלוונטיים.

2. אנרגיות מתחדשות- קיימנו דיון עם מנכ"ל משרד האנרגיה ובכירי משרדו, בהשתתפות חברי ומומחי "הפורום לאנרגיה נקיה", בו הצענו סט רעיונות לקידום מהיר של התקנת מקורות אנרגייה מתחדשים בישראל, בהתבסס על פרויקטים רבי תרומה ומעוטי חסמים. בנוסף, בישיבה החודשית של "הפורום לאנרגיה נקיה" ריכזנו את ההסכמות שעלו מהשיח התנועתי בנושא השימוש בשטחים פתוחים וכן שימוש בטורבינות רוח וגרעין לייצור חשמל.

3. תקנות היטלי פליטה- קיימנו ישיבה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בנוכחות עוה"ד מתן גרפינקל, לאחר ישיבת ארגונים מכינה שהתקיימה יום קודם לכן. התנהל דיון על החשיבות שבהיטלים לאור הוראות חוק אוויר נקי.

4. היתר פליטה לאסדת כריש-תנין- שלחנו התייחסות מקצועית, בהסתמך על חוות דעת שהזמנו ממשרד הייעוץ הסביבתי "אלדד-שרוני".

5. קידוחי גז ונפט- קיימנו דיון ארגונים בנושא הגשת עתירה מנהלית בהקשר להארכת תוקף רישיון הקידוח בערבה. בנוסף, קיימנו שיחה עם מחאת הנוער למען האקלים בנושא רישיונות הקידוח הקיימים והפוטנציאליים והדרכים למתן כמותם.

6. חוק האקלים- התקיים דיון חשוב בנושא בוועדת המשנה של ועדת הבריאות, בראשות חה"כ אלון טל. השתתפנו במספר דיונים של צוות ההיגוי של מטה החירום האקלימי-אקולוגי ושל צוות קשרי הממשל של המטה, לאחר אישור תזכיר החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה, לצורך גיבוש הצעדים הבאים, אישור נוסחי ההצעות הפרטיות שאנו מכינים, קידומן בכנסת והיערכות לדיוני הוועדה בכנסת. סייענו לנוער למען האקלים ולמטה השטח לגבש עמדות לקראת הפעולות הבאות.

7. חוק התלמ"ת לקידום מוכנות ותגובה לאירוע שפך גדול לים- שלחנו תגובה מפורטת לתזכיר החוק הממשלתי.

8. הפחתת פליטות בסקטורי המזון והחקלאות- השתתפנו בדיון שהובילו משרדי הגנת הסביבה והחקלאות בנושא.

9. האקתון 8200- יחידה הטכנולוגיה של חיל המודיעין נרתמת לסייע לגופים האזרחיים בהתמודדות עם משבר האקלים. פגשנו אותם מספר פעמים והצענו שני פרויקטים. התרשמנו מאד וגם התרגשנו! יש תקווה. לשמחתנו הרבה, הפרויקטים שהצענו נבחרו! המשרד להגנת הסביבה נרתם ומסייע מצידו לפרויקטים אלו.

10. מבקר המדינה- השתתפנו בדיון חשיפת דו"חות המבקר בנושא המגוון הביולוגי וקרן הניקיון.

11. הוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בדיונים בנושאים הבאים:
▪️היערכות לסגירת היחידות הפחמיות.
▪️צעדים למיצוי פוטנציאל גז מחצבים במשק הישראלי- הולכה, חלוקה ומשתמשי הקצה.
▪️סקירת חברת אנרג'יאן על התקדמות פרויקט כריש.

12. מערך ניטור- טריגר אוטומטי ראשון! מזל טוב. הפיילוט מתקדם. קיימנו מפגש עם מומחה לעיצוב ממשקי משתמש. קיימנו מפגש שני עם פרופסור עפר ארזי האחראי על נושא הקיימות באוניברסיטת חיפה והעלינו רעיונות לפרויקט ניטור חדשני. בנוסף, מיפינו את הקשיים שבפנינו ודרשנו מהמעבדה הכימית התייחסות לפתרונות אפשריים.

13. תמחור פחמן- קיימנו שני דיוני ארגונים נוספים במטרה לבחון האם ניתן להגיע לעמדה אחודה, טרם תחילת הדיונים בחוק בכנסת. הוצעו חלופות לחוק. בנוסף, קיימנו פגישה עם נציגות קליניקת הכנסת ולמדנו את פרטי הצעת החוק שהן מגבשות בנושא.

14. קשרי ממשל:
▪️השתתפנו בדיון ועדת הפנים בנושא חידוש היתר הפליטה למפעל נשר ברמלה.
▪️השתתפנו בדיון עם אנשי אגף איכות אוויר ושינויי אקלים בנושא פליטות המתאן מתעשיית הגז בישראל, שהתקיים ביוזמת מחאת הנוער למען האקלים. קודם לכן, קיימנו דיון מקדים עם הנוער.
▪️קיימנו שני דיוני ארגונים בנושאים: חקיקה סביבתית שעלתה לוועדת השרים לענייני חקיקה, לרבות הצעתו של ח"כ טל למימון ארגוני הסביבה מהקרן לשמירת ניקיון, מדיניות הפוספטים הלאומית, תכניות הבנייה בהרי ירושלים, עתירת קצא"א ומשמעות החלטת השופט, הצעת מחליטים לקידום חקלאות ימית במפרץ אילת, חוק האקלים והצעות החוק הפרטיות, חוק ההסדרים- הקשיים בו ומה חסר בו, ועוד.

15. שת"פ ארגונים:
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשרי הממשלה ובו הסתייגויות בנוגע להצעת המחליטים לקידום חקלאות ימית במפרץ אילת (הצלחנו יחד להוציא את כלובי הדגים מההחלטה!).
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשרי הממשלה בנוגע למדיניות הפוספטים של ישראל.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים למשרד להגנת הסביבה בבקשה לקדם את חוק מצב הטבע למיסוד דו"ח המארג ולוודא שישראל תעמוד בהתוויות של אמנת המגוון הביולוגי.
▪️הצטרפנו למכתב ארגונים לשר האוצר בנושא שילוב חוק התלמ"ת בחוק ההסדרים.
▪️כסף נקי: נפגשנו, במסגרת פעילותינו בפורום כסף נקי, עם מספר מנהלי כספים מוסדיים, קרנות, המשרד להגנת הסביבה וגופים נוספים.
פרסמנו את המדרג העדכני של המוסדיים לסוף 2021. בצד החיובי – מגדל עמדה בהתחייבותה והפחיתה 12% מאחזקותיה הפוסיליות (התחייבה ל-10% בשנה לפחות), בצד השלילי – מנורה מבטחים ממשיכה להיות הגוף הגדול שמשתמש בכספי החוסכים להשקעה בתעשייה מזהמת שמחריפה את משבר האקלים.

16. פורום האקלים של הנשיא:
▪️התקיים דיון ביוזמתנו בנושא שת"פ אזורי לקידום אנרגיות מתחדשות במשולש הגבולות- ירדן, מצרים, ישראל. הכנו ושלחנו נייר עמדה, נוסף על המצגות שהעברנו. תודה לנועם ווינר.
▪️יוני ספיר השתתף בקבלת פנים בבית הנשיא לחברי הפורום.

17. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר הרצאה במכון וויצמן לעמיתי תכנית "ממשק".
▪️טל גונן העביר הסברה לשכבה ט' מהתיכון לחינוך סביבתי בשדה בוקר.
▪️יוני ספיר העביר ידע מקצועי בנושאים פליטות המתאן בישראל ממספר מקורות וכן ההשפעה התעסוקתית של המעבר לכלכלה דלת פחמן לחברי "נוער למען האקלים" ולקבוצת עבודה במסגרת פורום האקלים של הנשיא.
▪️רוני ניימן העביר הרצאה בנושא "כסף נקי" לפורום הקיימות של תנועת הקיבוצים.

18. תקשורת:
▪️חוק האקלים (1)- שאלות של יוני ספיר לאלון טל בדמוקרט-טיוי, 27.4.22
▪️חוק האקלים (2)- תגובה לכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס", 8.5.22.
▪️ חוק האקלים (3)- תגובה לכתבתה של מיכל וסרמן ברשת ב', 9.5.22.
▪️מונופולי אנרגיה- ראיון משותף של יוני ספיר עם פרופסור ששינסקי בדמוקרט-טיוי, בתאריך ה- 18.5.22.
▪יוני ספיר השתתף ב️פודקאסט Spotify שיזם ארגון הגג "חיים וסביבה" בנושא אנרגיה, לצד מספר מומחים.
▪️תגובה של יוני ספיר לכתבתו של ישראל פישר בדה-מרקר בנושא החלטת אלהרר לקדם מכרז רביעי לחיפושי גז.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תשדיר איגוד חברות הגז- הגשנו בג"צ בבקשה להסרת התשדיר השקרי של האיגוד מהאוויר. שלחנו מכתב תלונה גם למועצת התאגיד, בשל שידור התשדיר ב"כאן 11" ולא רק בערוצים המסחריים. נקבע ע"י ביה"מ מועד לתגובת המשיבים לבקשה לצו הביניים.

2.מסמך המדיניות למרחב הימי באילת- שלחנו למנהל התכנון התייחסות עומק מנומקת ומפורטת עם מספר רב של הסתייגויות, אותה כתבו דר' מיכל שתקאי, עו"ד מתן גרפינקל, יוני ספיר וכן מומחית בתחום התכנון.

3. מערך דיגום וניטור- קיימנו פגישה עם נציגי איגוד ערים חיפה לבחינת המיקום האופטימלי לתחנת הפיילוט. בנוסף, עמדנו בקשר עם מערך ניטור האוויר הארצי במשרד להגנת הסביבה, במטרה להסתייע בו לקביעת מיקום אופטימלי לצורך המשך הפיילוט שלנו.

4. פורום האקלים של הנשיא- השתתפנו בכנס מליאה באוניברסיטת ת"א. התקיימו הרצאות, שולחנות עגולים נושאיים ולקינוח- ביקור בתערוכת האקלים של מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהדרט. היה מעניין ומשמח לפגוש את העוסקים בנושא.

5. הסכם קצא"א- הצטרפנו למכתב ארגונים לראש עיריית אילת, במטרה לקדם פגישה בין הצדדים לצורך מתן עדכונים הדדיים.

6. "הזירה הסביבתית"- השתתפנו במפגש בנושא ESG עם נציגי החברות, התעשיינים ואנשי אקדמיה. הפערים בין הצדדים גדולים. יתקיים מפגש המשך בנושא, כדי ללבנם.

7. קשרי ממשל (1)- קיימנו פגישת עבודה עם נציגי משרד המדע בנושא משבר האקלים, בדגש על רעיונות לקולות קוראים לאקדמיה, לצורך סגירת פערי מידע קיימים.

8. קשרי ממשל (2)- השתתפנו בפגישת הארגונים הדו-שבועית, בה דנו בהתנהלות מול הממשלה בתקופה הפוליטית הנוכחית, בהכנה לקראת קמפיין בנוגע לתקציב המדינה ובחוק האקלים.

9. חוק אקלים- קיימנו דיון במסגרת צוות ההיגוי של מטה החירום האקלימי-אקולוגי, בנושא הצעת החוק הממשלתית והתגובה הנכונה לה. קיים חוסר שביעות רצון מנוסח החוק בקרב מרבית הארגונים המעורבים.

10. תקשורת:
▪️חוק אקלים- התפרסמה תגובתנו בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".
▪️תשדיר איגוד חברות הגז הטבעי- פורסם מאמר דעה של יוני ספיר באתר "העין השביעית".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. חוק אקלים (1)- קיימנו בנושא דיון ארגונים וכן פגישה אד-הוק עם השרה להגנת הסביבה. שלחנו מסמך עקרונות של מטה החירום האקלימי-אקולוגי לרוה"מים ולשרים.

2. חוק אקלים (2)- מיכל זיו ויוני ספיר קיימו פגישה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו, בה הציג לנו את עקרונות הצעת החוק הפרטית שיגיש. כל ההצעות תגענה לוועדת הפנים ושם ננסה לקחת מכל אחת מהן את יתרונותיה.

3. חוק אקלים (3)- קיימנו פגישת הכנה לישיבת ארגוני הסביבה עם השדולה הסביבתית בכנסת, שתוכננה להתקיים עוד לפני פסח. המטרה- לגייס תמיכה רחבה בחוק אקלים "עם שיניים".

4. התנגדויות לתהליכי תכנון- הצטרפנו למכתב של כ- 40 ארגונים לשרת הפנים וחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בעקבות הכוונה להגביל אורך התנגדויות ל- 6 עמודים בלבד.

5. תחבורה:
▪️פגישה רבעונית עם השרה להגנת הסביבה- העלינו את פיילוט המשאיות מונעות המימן (דרשנו שיתבסס על מימן ירוק) ואת בזבוז כספי הציבור הנובע מהשקעות של משרד האנרגיה בהקמת תחנות תדלוק בגז.
▪️נתיבי תחבורה ציבורית- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרת התחבורה בקריאה לעדכן את התוכנית התחבורתית לכביש 2, ע"מ לייעד הקצאה משמעותית יותר של נתיבים לטובת תחבורה ציבורית (דבר שיפחית צפיפות, תאונות דרכים וזיהום אוויר).

6. אגירת אנרגיה- השתתפנו בשולחן עגול בנושא מודל שוק למתקני ייצור ואגירה. ניכר פער גדול בין שאיפות החברות בתחום, לבין קצב התפתחות הרגולציה.

7. מערך דיגום וניטור- קיימנו שיחות עם איגוד ערים חיפה לגבי מיקום אופטימלי עבורנו, קידמנו ממשק נתונים עבור הציבור, טיפלנו בבעיות תצוגת נתונים בעקבות שינויים שביצעו טכנאי המבדקה הכימית וביצענו שינוי נוסף של הסף לטריגר אוטומטי ומשך העמידה בו, לצורך ביצוע דיגום מלא.

8. חיפושי נפט בערבה- קיימנו ישיבה נוספת עם נציגי עמותת סבב"ע וצוות התחקירים של גרינפיס. ניהלנו דיון בצורך להגיש עתירת חופש המידע, במטרה להשלים מידע שהמדינה סירבה לשלוח.

9. תקשורת:
▪️הפחתת הבלו על הדלק- ראיון של יוני ספיר במהדורה המרכזית ב"כאן 11", בכתבתה של דנה ירקצי.
▪️חוק האקלים- פורסם מאמר דעה של יוני ספיר ב"עין השביעית".
▪️חוק אקלים- שלחנו תגובה לכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קמפיין איגוד חברות הגז והתאחדות התעשיינים- שלחנו מכתב תלונה למנכ"לית הרשות השנייה לרדיו וטלוויזיה, בשל השקרים וההטעיות הרבות בקמפיין.

2. פורום האקלים של הנשיא- יוני ספיר השתתף בפגישת אשכול שת"פ אזורי וביטחון, שעסקה בבחירת מיזמים לקידום ע"י האשכול. אחד המיזמים הנבחרים- פרויקט אנרגיה מתחדשת במשולש הגבולות ישראל-ירדן-מצרים, ינוהל על ידי יוני ספיר ונועם ווינר. בנוסף, שמענו וובינר מרתק בנושאים כלכלת הדונט, גרין ניו דיל ומפת דרכים לכלכלה חדשה.

3. הסכם קצא"א- קיימנו ישיבת צוות היגוי ודנו בנושאים: תת"ל 95 אילת, הקמת צוות שטח באילת ובקשות הצטרפות של ארגונים לעתירת קצא"א.

4. מסמך המדיניות למרחב הימי והחופי באילת (תמ"א 13)- קיימנו פגישה מקצועית לגיבוש והכנת תגובתנו למסמך, בהשתתפות דר' יובל ארבל מ"צלול" וכן דר' מיכל שתקאי, דר' מיכל בן-גל ויוני ספיר מ"שומרי הבית".

5. שת"פ אקדמיה- פגשנו את פרופסור עופר ארזי, ראש מרכז קיימות וחדשנות באוניברסיטת חיפה. שוחחנו על אפשרויות שת"פ בנושא מערך ניטור האוויר וכן בקידום מחקרים בנושא הסביבה הימית, יחד עם ביה"ס צ'רני למדעי הים. סיכמנו לקיים מפגש נוסף.

6. שת"פ ארגונים- קיימנו שיחה לבחינת שת"פ עם קבוצת אפידמיולוגים בנושא בריאות הציבור.

7. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו ישיבת הכנה שנייה לקראת מפגש עם מנכ"ל משרד האנרגיה. נקיים הכנה נוספת לפני המפגש, לאחר ליטוש נוסף של המצגת.

8. מערך ניטור- אנו בוחנים את אפשרות להעביר את תחנה הפיילוט לאזור בז"ן, לצורך השלמת הפיילוט. לאחר בחינה, בחרנו מיקום מועדף. נבדוק את האפשרות לקבל בו שטח מגודר מתאים.

9. תמחור פחמן- השתתפנו בדיון ארגונים ודנו בשאלה האם לתמוך בהכנסת הנושא לחוק האקלים.

10. הסברה:
▪️משה ברק הציג לחניכי מכינת תבור בנוף הגליל בנושא משבר האקלים בפני כ-50 בני נוער, לאחר הרצאה נגדית ממכחיש אקלים. הנוער היה פעיל וערני ונראה כי רכש מידע שלא היה ברשותו.
▪️משה ברק הציג בחיפה לבוגרי תכנית השותפים של השל, שלוו ע"י חבר הכנסת לשעבר דב חנין. הנוכחים שמחו והגיבו כי ההצגה הייתה מעולה.

11. תקשורת:
▪️היתר פליטה לוויתן- פורסמה כתבה של ענת רואה בכלכליסט על ההתייחסויות לשינוי היתר הפליטה של לוויתן, שנשלחו מטעם איגוד ערים שרון כרמל ומטעם עמותת "שומרי הבית".
▪️חוק אקלים- צוטטנו בתגובה לכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קורס אקלים- השקנו קורס אקלים, בשת"פ עם ארגונים נוספים, בניצוחו המקצועי של ליעד נים. הקורס יחל בחודש מאי והינו בעלות סמלית בגובה 75 ש"ח. מוזמנים להירשם.

2. היתר פליטה לאסדת לוויתן- שלחנו התייחסות מקצועית ביחס לעדכון היתר הפליטה של לוויתן, שהתרחש במפתיע כעבור שנתיים בלבד, במקום לאחר 7 שנים כפי שתוכנן במקור. נעזרנו לצורך הכנת ההתייחסות בצוות המקצועי שלנו וכן במשרד ייעוץ סביבתי.

3. מוכנות לשפך ימי- קיימנו פגישת עומק עם ראשי המשרד להגנת הסביבה בנושא חוק התלמ"ת  שמתמהמה מזה כ-14 שנה ונמצא כעת בתהליך עבודה, יחד עם מספר מצומצם של ארגוני סביבה העוסקים בנושא. שאלנו כיצד ניתן לקדמו. הערנו הערות מקצועיות לתזכיר החוק, שנשלח בשנה שעברה להתייחסויות הציבור.

4. תובענות ייצוגיות- שלחנו מכתב בקשה לגלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בבקשה להרחיב את רשימת הגופים המנויים בתוספת לחוק למניעת מפגעים סביבתיים (תביעות אזרחיות) כך שתכלול גם את "שומרי הבית", כדי שנוכל להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית מכוחו של חוק תובענות ייצוגיות, על פי הצעת החוק החדשה של חה"כ אלון טל.

5. חוק אקלים- העברנו עדכון לצוות התוכן של מטה החירום האקלימי-אקולוגי לגבי סטטוס החקיקה של הצעת החוק הממשלתית. בנוסף, קיימנו התייעצויות עם מומחים  כדי לגבש את שיטת הפעולה האופטימלית להעברת החוק ברמה הפוליטית.

6. מפרץ חיפה- יוני ספיר השתתף בכנס מומחים וראשי ארגונים בעיריית חיפה, בראשות ראשת העיר עינת קליש וסגנה. הבענו את הסתייגויותינו מהחלטת הממשלה בנושא.

7. האוצר כבלם סביבתי- קיימנו דיון ארגונים במטרה להבין כיצד נכון להתגבר על התנגדויות האוצר לשורת מהלכי חקיקה והחלטות ממשלה בנושאי סביבה- הסכם קצא"א, חוק האקלים, חוק התלמ"ת, רישוי סביבתי, מפרץ חיפה, מיסוי פחמן ועוד. סוכם להוציא פנייה לרם בלינקוב, מנכ"ל האוצר, במטרה לקיים עמו שיחה.

8. יישובים חדשים- הצטרפנו למכתב ארגונים בנושא החסרונות הסביבתיים, האקלימיים והכלכליים שבהקמת שורת יישובים חדשים בנגב.

9. מערך ניטור- הצלחנו להפעיל את מכשיר ה- RAMP שמנטר תחמוצות חנקן, תחמוצות גופרית , אוזון וחלקיקים. הקמנו דאשבורד עבורו. קיימנו דיון עומק בנושא המיקום המועדף של תחנת הפיילוט והבנו שחסרים לנו נתונים כדי לקבל החלטה מושכלת. מייק אדל ידאג להשלימם לקראת הדיון הבא.

10. קשרי ממשל- קיימנו שיחת עומק, בה ליבנו מהן הדרכים האופטימליות להעברת חוק אקלים משמעותי. כמו"כ דנו בנושא הקמת היישובים החדשים בנגב ובסוגיית השטחים הפתוחים.

11. הפורום לאנרגיה נקיה- נהנינו מאד ממצגת של בני רגיל, בנושא חסמים לקידום דו-שימוש פוטו-וולטאי בקיבוצים ומושבים. בני יכין בסיס למכתב ארגונים בנושא חשוב זה.

12. תקשורת:
▪️אחסון הקונדנסט מלוויתן בחדרה- ראיון ברדיו 90FM אצל אטילה שומפלבי ומשה גבאי.
▪️הבראת מפרץ חיפה- ראיון ברשת ב', בתכנית "כאן צפון" בעריכת והגשת חן ביאר, בנושא החלטת הממשלה בסוגייה זו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. היתר פליטה לוויתן- הופתענו לגלות באקראי כי ההיתר, שניתן במקור לשבע שנים, עומד לקראת שינוי. שלחנו מכתב למשרד להגנת הסביבה וביקשנו ארכה להגשת התייחסות. במקביל, החלנו לעבור על מסמכי הבקשה וטיוטת מסמך שינוי התנאים הקיימים בהיתר והפעלנו לצורך זה את הצוות המדעי שלנו וכן מומחים חיצוניים.

2. מערך ניטור- ליאור בהט ביקר באתרים סביב בז"ן, יחד עם נציגי איגוד ערים לאיכות הסביבה חיפה, במטרה לבדוק התאמתם עבורנו. עלו מספר חלופות אפשריות להעברת תחנת הפיילוט בסמיכות לבתי הזיקוק, באזור שסובל מזיהום אוויר כבד יותר מאשר הנוכחי. בנוסף, התקנו בתחנה את מכשיר ה- RAMP לניטור תחמוצות חנקן וגופרית, אוזון וחלקיקים קטנים. אנו מתמודדים עם תקלה בהפעלתו.

3. הסברה:
▪יוני ספיר קיים ️פגישה עם מיזם סטודנטים מאוניברסיטת ת"א, בו שטח את גלגולינו כארגון, תובנותינו והמלצותינו, לצורך קידום ואפיון מיזם הסטודנטים.
▪️יוני ספיר קיים שיחה עם עמיתי תכנית השותפים של "מרכז השל", שביקשו ללמוד על הארגון ועל פועלו.

4. חיפושי נפט בערבה- פגישה עם נציגי עמותת סבב"ע וצוות התחקירים "זיקוק", לבחינת כל המידע שנאסף בנושא עד כה. אנו ממתינים לתשובות משרד האנרגיה, הרשות לניירות ערך וגופים נוספים אליהם פנינו, לפני שנוכל להסיק מסקנות נוספות.

5. שת"פ ארגונים- הצטרפנו למכתב לשר החקלאות ופיתוח הכפר, מר עודד פורר, בו ביקשנו להפסיק את דיג המכמורת בישראל, תוך פיצוי הדייגים, בשל הפגיעה בטבע, בדגה, באקלים ובתשתיות.

6. פורום האקלים של הנשיא- השתתפנו בוובינר מיטיגציה עשיר ומגוון, שכלל נציגי ממשלה ואקדמיה מהארץ ומחו"ל. היה בהחלט מפרה.

7. שיח תנועתי בנושא תמהיל אנרגיה- פגישת הכנה עם צוות ההיגוי של יום העיון, שצפוי להתקיים בסוף אפריל בת"א. הכנו סדר יום, רשימת מרצים פוטנציאליים, לוחות זמנים וחלוקת משימות.

8. תקשורת:
▪️תקלות באסדת לוויתן- ציטוט בכתבתה של ענת רואה ב"כלכליסט", המספרת על מעל 100 תקלות באסדת לוויתן מאז השקתה.
▪️משק האנרגיה בעולם- תגובה לכתבתה של נועה אנגל שטיינר בוואלה! חדשות.
▪️התכנית להפחתת זיהום אוויר- מאמר דעה שכתב יוני ספיר התפרסם באתר "העין השביעית" וזכה לתגובות חמות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. משפטי- הוצאנו מכתב מיצוי הליכים בנושא תקנות ושינויי חקיקה הנדרשים ע"מ לגבות תשלומים ממפעילות אסדות הגז לקרן למניעת זיהום ים. זאת, בהמשך למכתב קודם בנושא למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה מחודש אוגוסט 2021, עליו הגיבה כי תקדם את התקנות.

2. מערך דיגום וניטור- ליאור בהט הקים ברשת דאשבורד חדש ומפורט לצרכי המשך בניית הפיילוט. מרשים! בנוסף, קיימנו פגישה עם נציגי אגף איכות אוויר של המשרד להגנת הסביבה והצגנו להם את תובנותינו מהפיילוט עד כה. סוכם להמשיך להיפגש ולחלוק מידע.

3. שת"פ ארגונים- הצטרפנו לנייר עמדה משותף שכלל הנמקות להתנגדות לתכנית העדכנית לבנייה ברכס לבן בהרי ירושלים.

4. חוק אקלים- השתתפנו בפגישת ארגונים בה עברנו על עקרונות המקובלים על השותפים לכתיבת תמצית החוק, שתהווה את הבסיס להצעת חוק שצפוי להוביל ח"כ רם שפע.

5. קרן העושר- השתתפנו בישיבת הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, בה הציג סמנכ"ל משרד האנרגיה את סיכום התועלות ממתווה הגז. כמו בישיבות קודמות- עפו בחלל האוויר ערימות של דיסאינפורמציה מצד משרד האנרגיה והלוביבטים של חברות הגז.

6. קשרי ממשל- השתתפנו בישיבת ארגונים ובה דנו בדרכים להתמודד עם חוסר הגיבוי שקיבלנו מהממשלה ומהכנסת בנושא הבראת מפרץ חיפה וגם על תגובת הארגונים לתיקון לחוק אוויר נקי בנושא זיהום מתחבורה ימית.

7. חופש המידע- קיבלנו בהליך חופש המידע מהמשרד להגנת הסביבה את הנספחים לדו"ח הניטור הימי המלא סביב אסדת לוויתן. אנו לומדים אותו כעת. זאת, בהמשך למכתב שהוצאנו למשרד בעניינו, תוך הצבעה על פערים בהם הבחנו.

8. תקשורת:
▪️מפרץ חיפה- פרסמנו תגובתנו בכתבתו של צפריר רינת בעיתון "הארץ".
▪️אנרגיה מתחדשת- פרסמנו תגובה ב"גלובס" לכתבתה של שני אשכנזי בנושא שיעור ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת ב- 2021.
▪️מלחמת רוסיה אוקראינה- יוני ספיר התראיין לדמוקרטtv והביא את הזווית האנרגטית של המלחמה הזו. כמו הזכיר את כשלונות הממשלה בנושא האקלים ואת האכזבה מהתכנית להבראת מפרץ חיפה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תמחור פחמן- קיימנו ישיבה נוספת של הצוות המקצועי בנושא בה החלטנו להתנגד בכנסת להצעת החוק הנוכחית, בשל רמת המיסוי הנמוכה שהושתה על הגז ביחס לדלקים אחרים. נוציא מכתב בנושא לאוצר, בלווית נייר עמדה.

2. פורום האקלים של הנשיא:
▪️השתתפנו בוובינר מרתק בנושא אדפטציה.
▪השתתפנו ב️ישיבה מדכאת של אשכול אנרגיות מתחדשות והתייעלות אנרגטית. השמרנות של הממשלה בנושא אנרגיה מתחדשת קשה מנשוא.
▪השתתפנו ב️ישיבה אופטימית ומעודדת של אשכול שת"פים אזוריים וביטחון. הצגנו מספר פתרונות אפשריים. ננסה ליישם את חלקם.

3. שת"פ ארגונים- קיימנו פגישה עם "צוות אנרגיה ירוקה" של "הורים למען האקלים". ננסה לגבש יחד איתם מתווה קהילות, אותו נפיץ בקרב הציבור שוחר הסביבה בישראל.

4. שת"פ בינלאומי- הצטרפנו למכתב ארגוני סביבה בינלאומיים, ביוזמת תנועת האקלים האוקראינית, שמביע סולידריות עם אזרחי אוקראינה וקורא לממשלות העולם לעצור ייבוא דלקים פוסיליים מרוסיה, דלקים שמאפשרים את המלחמה המיותרת הנוכחית.

5. תקנות היתרי פליטה- קיימנו פגישה מכינה של הארגונים "צלול", "מגמה ירוקה" ו"שומרי הבית", במטרה להעביר את התקנות האמורות ולמנוע מהמשרד להגנת הסביבה לוותר על סמכויותיו בהקשר זה. קיימנו פגישה בנושא עם בכירי המשרד בהמשך אותו שבוע.

6. הסכם קצא"א- עוה"ד מתן גרפינקל ייצג אותנו בישיבת ארגונים ומומחים עם הנהלת איגוד ערים אשקלון ונציג ארגוני הסביבה בוועדה המחוזית דרום, בנושא תת"ל 95 שמקדמת החברה באזור אשקלון. החלפנו מידע באשר לקידום התוכנית ודרכי ההתמודדות האפשריות ביחס לכך.

7. חיפושי נפט בערבה- קיימנו פגישה עם נציגי עמותת סבב"ע וצוות התחקירים של "גרינפיס"- "זיקוק". בחנו איזה מידע נוסף דרוש לנו על מנת להתניע מהלך שיפסול את הארכת רישיון חיפוש הנפט שאישר משרד האנרגיה.

8.חופש המידע- הגשנו בקשה לקצא"א בנושא תקציבי השיווק, הפרסום והיח"צ שלה בשנים האחרונות. כמו"כ פנינו למשרד להגנת הסביבה וביקשנו את מסמכי נוהל העבודה באסדת לוויתן ואת מודל פיזור ההזרמות לים ממנה.

9. תקשורת:
▪️מפרץ חיפה (1)- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס" בנושא החלטת הממשלה המתגבשת.
▪️מפרץ חיפה (2)- ציטוט בכתבתה של יעל געתון ב"שקוף".
▪️מפרץ חיפה (3)- מאמר דעה של יוני ספיר התפרסם באתר "העין השביעית" ויצר הד גדול.
▪️מפרץ חיפה (4)- יוני ספיר השתתף בפרק בסדרה "האזרח גואטה" ששודר ב"כאן 11" ויוחד לנושא הבראת מפרץ חיפה.
▪️מפרץ חיפה (5)- מאמר דעה שני של יוני ספיר התפרסם באתר "העין השביעית" ובו שורטטו גבולות אדומים עבור השרה זנדברג בהקשר להצעת ההחלטה להבראת מפרץ חיפה.
▪️הפחתת פליטות גזי חממה- התפרסמה תגובתנו לכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס" על היעדר תכנית להפחתת פליטות גזי חממה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תמחור פחמן- קיימנו פגישה עם סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, יובל לסטר. נעשית עבודת עומק ברמה הממשלתית, כדי לוודא שאף מפעל לא ייפגע מהמיסוי. יובל עדכן כי הצו של האוצר בנושא זה היה בתוקף למשך 60 יום, אך יצא מתוקף.

2. חוק אקלים- השתתפנו במפגש ועדת ההיגוי של ארגוני הסביבה בנושא החוק. עדכנו כי האוצר מתנגד לקבוע בחוק הממשלתי את יעדי האקלים הנוכחיים של ישראל, שהינם נמוכים בפני עצמם, בשל חשש מעתירות הציבור. בנוסף, יעקב גלאוזיוס ייצג אותנו בדיון אסטרטגי של הארגונים בנושא זה, שנערך בת"א. עוד בהקשר זה- העלינו לאתר התזכירים של משרד המשפטים את התייחסותנו לסעיף שנשלח לשיתוף ציבור חוזר, בנושא תסקיר השפעה על הסביבה לפני הקמת תשתיות חדשות.

3. הסכם קצא"א- השתתפנו בפגישת הצוות המשפטי. אנו בוחנים בכובד ראש את תגובתנו לעתירת קצא"א כנגד המשרד להגנת הסביבה.

4. רישוי משולב- קיימנו פגישה נוספת בנושא זה עם הצוות המקצועי של המשרד להגנת הסביבה, לבקשת המשרד. בנוסף, קיימנו פגישת ארגונים עם בכירי המשרד באותו נושא. בשני המקרים הגשנו מסמך הסתייגויות ובו פירוט הנקודות טעונות השיפור בחוק. העלינו מסמך זה כתגובתנו לאתר התזכירים של משרד המשפטים.

5. קרן העושר- השתתפנו בדיון בכנסת בנושא מדיניות ההשקעה של כספי הקרן. יוני ספיר נשא דברים בדבר שינויי חקיקה נדרשים: (1) יש לייחד את הקרן למטרת קידום כלכלה מאופסת פחמן (2) יש להעביר את כספי הקרן וכל פירותיה באופן מלא למטרה זו, לפחות עד 2030 (3) יש לאסור על השקעה בחברות דלקים פוסיליים מכספי הקרן (4) יש לצרף מומחה סביבתי לוועדת ההשקעות של הקרן.

6. מערך דיגום וניטור- הקמנו בענן סביבה אנליטית, שמאפשרת להריץ באופן נוח ניתוחים ודוח"ות על הדאטה שהצטברה. תודה לליאור בהט! בנוסף, צירפנו את אור בן-נתן לצוות הטכני. במקביל, מייק אדל הרצה לאנשי השירות המטאורולוגי על מיזם הניטור והדיגום שלנו, במסגרת יום עיון של השירות.

7. "הפורום לאנרגיה נקיה"- קיימנו פגישה חודשית, בה סקרנו את עיקרי העבודה שהגשנו למשרד האנרגיה ובה הצעות לקידום אנרגיה מתחדשת בישראל, כהכנה לפגישה קרובה עם מנכ"ל משרד האנרגיה. בכתיבת העבודה השתתפו נועם ווינר, שי רותם, יעקב גלאוזיוס ויוני ספיר מ"שומרי הבית" וכן איתן גוזני מ"המרד בהכחדה" וניר גורדון מצוות NZO.

8. כסף נקי- ארגנו כנס בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה ובכירים במשק הישראלי. במהלך הכנס, פרופ' גור אלרואי, רקטור האוניברסיטה, הצהיר שיפעל הן לטובת שקיפות תיק ההשקעות של האוניברסיטה והן לטובת הפיכת תיק זה לנקי מדלקים פוסיליים. אנחנו על זה!

9. מפרץ חיפה- השתתפנו במכתב ארגונים שיצא לראשי הממשלה ושרי האנרגיה, האוצר, הביטחון והגנת הסביבה, בקריאה לשנות מהותית את נוסח ההחלטה שתוגש לממשלה בנושא זה, או לבטלה כליל. קיימנו ישיבת ארגונים דחופה וביצענו חשיבה כיצד להתמודד עם המתווה הבעייתי המסתמן. במקביל, השתתפנו בכתבה של ענת רואה בנושא וכן בקמפיין מיילים שהפיקה "מגמה ירוקה" ופנה ללפיד. הצלחנו בינתיים לדחות את ישיבת הממשלה בנושא בשבוע לפחות.

10. חופש המידע- נשלחה בקשה לקבל מידע ביחס לרישיון קידוח הנפט בערבה והארכת תוקפו. כמו"כ קיבלנו מספר מסמכים בנושא התקנת מערכת לחישת שפך נפט מרחוק על כל אסדות הגז בישראל.

11. תקשורת:
▪️חממת אקלים- איזכור בכתבתה של שני אשכנזי של מכתב הארגונים שהוצאנו ובו דרשנו כי שברון לא תוכל להשתתף בחממת האקלים שתוקם במסגרת קול קורא של רשות החדשנות. דרישתנו התקבלה!!
▪️מפרץ חיפה- ציטוט בכתבתה של ענת רואה ב"כלכליסט" על ההונאה שבמתווה הפינוי שמועבר להחלטת הממשלה.
▪️תחנות כוח- איזכור ב"ידיעות חדרה" של מכתב הארגונים לשרי הממשלה לבקשת עמדתם בנושא תחנות כוח מבוססות גז, בו השתתפנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מפרץ חיפה- קיימנו פגישת ארגונים עם סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה בנושא התכנית הנרקמת לפינוי המפעלים המזהמים מהמפרץ. גילינו אדם קשוב שפועל למען האדם והסביבה, אך יצאנו מאוכזבים מלוחות הזמנים הריאליים, לתפיסתו.

2. פורום האקלים של הנשיא- יוני ספיר השתתף המפגש הראשון של אשכול 7, שדן בקידום שיתופי פעולה בינלאומיים. יוני העלה מספר רעיונות לקידום שת"פים אזוריים. סוכם כי יוני ישמש כמגשר בין אשכול זה לאשכול אחר של פורום האקלים של הנשיא שמקדם אנרגיה מתחדשת, בשל הסינרגיה ביניהם.

3. פליטות המתאן- קיימנו ישיבה עם מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה והדרג המקצועי במשרד, יחד עם נציגי "נוער למען האקלים", "מגמה ירוקה", "גרינפיס" ודר' דניאל מדר. בנוסף, השתתפנו בכנס "זמן שאול" באוניברסיטת ת"א ולמדנו עוד על השפעת המתאן על התחממות האקלים, לרבות בשל פליטותיו מחקלאות ומערכות המזון.

4. מערך דיגום וניטור- קיימנו פגישה עם איגוד ערים חיפה לבחינת שת"פ בין הצדדים בהקשר לניטור על גדר בז"ן. בנוסף, לראשונה הפעלנו דיגום באופן ידני, לצורך בדיקה. מעבר לכך, אנו בוחנים את האפשרות לשנות את מיקום התחנה, כדי לקרבה למוקדי זיהום חזקים יותר (בז"ן), מה שעשוי להעלות את היקף המידע שאנו אוספים, להגדיל את מספר הדיגומים ולקצר את משך הפיילוט באזור זה.

5. הסכם קצא"א- קיימנו ישיבת מומחים בנושא תוכנית ההתרחבות של קצא"א- תת"ל 95. בנוסף, קיימנו ישיבה של צוות ההיגוי של המאבק ובמסגרתו- דיון אסטרטגי. סוכם לקדם מספר פגישות עם גורמי ממשל. מעבר לכך, נשלח מכתב ח"כים לחברי הממשלה, בו הביעו תדהמתם על התערבות האוצר בשיקולי המשרד להגנת הסביבה ובניגוד לפסיקת בג"צ והציעו להם לקיים דיון בזיהומים החוזרים והנשנים של החברה ובתכנית להפסקתם. בנושא אחר- קיבלנו מענה ביניים מהיועמ"ש בהקשר לפנייתנו בנושא חשש לניגודי עניינים הקשורים למר יריב אלבז ואחרים בהקשר להסכמיה המדיניים של ישראל. היועמ"ש עדיין אוסף חומרים בהקשר זה.

6. קשרי ממשל- השתתפנו בדיון ארגונים בנושא האוצר כמכשלה סביבתית, במסגרתו יזמנו קמפיין בנושא הסכם קצא"א, כשמשרד האוצר במוקד. יקודם דיון ספציפי בנוגע לתפקידו של האוצר בהקשר לפינוי התעשיות המזהמות ממפרץ חיפה. בנוסף, תדרכנו את נציגי "נוער למען האקלים" בסוגיות מקצועיות, לקראת פגישת נציגותיהם עם מנכ"ל משרד האנרגיה.

7. קרן העושר- השתתפנו בדיון בוועדה המיוחדת בכנסת בהשתתפות מומחי חברת נגה- חברת ניהול מערכת החשמל של ישראל. המקום שניתן בדיון למומחית הגז ג'ינה כהן היה מביך מאד, בשל מידע חלקי ואף מסולף שסיפקה.

8. ועדת הכלכלה- השתתפנו בדיון בו ניתנה סקירה של שרת האנרגיה על פעילות משרדה. לצערנו, שוב קיבלנו קיתונות של דיסאינפורמציה מקוממת, כמו גם אמירות מדאיגות מצד השרה לגבי פינוי התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה: "לעשות כותרת פופוליסטית, להגיד יאללה פינינו, נגמר… לא!".

9. שיח תנועתי בנושא אנרגיה- קיימנו דיון עם נציגי "חיים וסביבה", "מרכז השל" ו"האגודה לאקולוגיה ומדע". סוכם לקדם את הכנס התנועתי בנושא אנרגיה עליו סיפרנו בסיכומים הקודמים, ונקבעו מבנהו והמרצים בנושאים השונים.

10. קידוחי נפט בערבה- קיימנו דיון חשיבה עם עמותת" סביבה בריאה בערבה" וצוות התחקירים של "גרינפיס". אנו נכנסים לעובי הקורה ולומדים את המסמכים. הגשנו בקשת חופש המידע לקבלת מידע חסר. לטעמנו, שרת האנרגיה לא עמדה בהתחייבותה שלא להאריך את הרישיון.

11. חופש המידע- קיבלנו מהמשרד להגנת הסביבה מידע רב הנוגע להפרות של נובל אנרג'י/ שברון את היתר ההזרמה של אסדת לוויתן לים ואת היתר הפליטה שלה לאוויר. בנוסף, קיבלנו בתגובה לבקשתנו מסמכים רבים מהמועצה האזורית חוף הכרמל, בהקשר לוויתור על חלק מחובה של חברת אנרג'יאן כלפיה. המידע נבחן כעת ע"י הצוותים המקצועיים.

12. תקשורת:
▪️משק החשמל- תגובה לעבודה של המשרד להגנת הסביבה ואיזכור העבודה של "הפורום לאנרגיה נקיה" בכתבתה של שני אשכנזי, 15.2.22.
▪️נייר עמדה של "הפורום לאנרגיה נקיה" לקידום מתחדשות- סינק של יוני ספיר לרשת ב'.
▪️קצא"א- קיימנו פגישת תדרוך בנושא תכניות תת"ל 95 מטעם קצא"א ומשמעויותיהן.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- יזמנו ושלחנו מכתב ארגונים לשרת האנרגיה ומנכ"לית משרדה, הדורש הקטנת הכמויות המותרות ברשיונות הרעלים של החברה לשינוע ואחסון נפט על ידה. בנוסף, קיימנו ישיבה של הצוות המשפטי של הקואליציה, סנכרנו פעילויות בין הארגונים ודנו במהלכים עתידיים.

2. רישוי סביבתי משולב- קיימנו פגישת ארגונים עם מנכ"לית המשרד גלית כהן בנושא הרפורמה המקודמת ע"י המשרד. הערנו את הסתייגויותינו מהרפורמה. סוכם שתתקיים פגישה נוספת בין הצדדים עוד החודש.

3. קידוחי נפט בערבה- רישיון הקידוח הוארך בשנה, בניגוד להבטחת משרד האנרגיה! חשדנו שכך יהיה ולכן פנינו לפני מספר שבועות למשרד האנרגיה וביקשנו מידע. הסתבר כי המשרד אישר ליזמים הקלות והרחבות ביחס לסקר הסייסמי המקורי שאושר. בהמשך הסתבר כי השרה הפרה את הבטחתה ואישרה את הארכת הפרויקט. אנו רואים זאת בחומרה רבה ופועלים בהתאם.

4. מערך דיגום וניטור- הקמנו שרת בענן לקליטת הנתונים. בכוונתנו לגבותו לשרת נוסף בענן. הנמכנו שוב את הסף של הטריגר האוטומטי לביצוע דיגום, משום שטרם חווינו כזה. פנינו לטכנאי המעבדה לקידום התקנת מכשיר ה- RAMP המנטר חומצות חנקן וגופרית, חלקיים ועוד. סיכמנו את מבנה המצגות לקראת פגישות עם המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים חיפה להגנת הסביבה, לבחינת שת"פ.

5. תכניות ההתרחבות של קצא"א- קיימנו ישיבת ארגונים בנושא תכניות תת"ל 95 של קצא"א וההיבטים התכנוניים הנוגעים לאשקלון, הצינור לכל אורכו ואילת.

6. אנרגיה מתחדשת- השתתפנו בישיבת ועדת הכלכלה בנושא תמיכת המשרד להגנת הסביבה בקידום פרויקטים של אנרגיה מתחדשת ברשויות מקומיות כאמצעי לטיפוח סביבתי והתחדשות עירונית. שמחנו לראות את הפרויקטים הרבים ברשויות המקומיות, ביוזמת המשרד להגנת הסביבה ובתמיכת קק"ל.

7. משבר האקלים- השתתפנו בישיבת שיתוף ציבור מטעם משרד הבריאות בנושא היערכות להשפעות שינויי אקלים על מערכת הבריאות. יופי שגם משרד הבריאות עוסק בנושא חשוב זה ומצויין שהוא משתף את הציבור ואפילו נשמע צמא למידע ולרעיונות לשיפור. נמשיך לעמוד בקשר עם משרד הבריאות בנושא זה.

8. קרן העושר- השתתפנו בישיבת הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל, בה ניתנה סקירה מקיפה על קרנות עושר ריבוניות במדינות העולם. מוזר לנו שמתקיים מאמץ כל כך משמעותי, עבור סכומים כל כך פעוטים במושגים של מדינה.

9. חופש המידע- קיבלנו את התייחסות המשרד להגנת הסביבה לפנייתנו בנושא מערכת החישה מרחוק של שפך נפט ע"ג אסדת לוויתן. לדברי המשרד, אין עיכוב בתהליך. השלב הבא שלו- התקנת מערך מצלמות וביצוע מבחני קבלה למערכת, נקבע לחודש הבא. בשל סתירות במידעים שקיבלנו, שלחנו בקשת הבהרה נוספת. במקביל ובנושא אחר, שלחנו  בקשת חופש המידע למ.א. חוף הכרמל כדי לקבל את פירוט דרישות התשלום שקיבלה נובל אנרג'י מהמועצה בגין אגרות, היתרים ומיסוי מוניציפלי אחר.

10. גיוס כספים- הגשנו בקשת תמיכה לקרן שלי עבור תחנת הדיגום והניטור שלנו בקריית חיים.

11. תקשורת:
▪️רישוי סביבתי משולב- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".
▪️מס הבלו על הדלק- יוני ספיר התראיין למהדורת החדשות של "כאן 11".
▪️קידוחי נפט בערבה- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. צנרת גז לאילת- הצלחנו! בזכות פעילות של קואליציית הארגונים כנגד הסכם קצא"א, משרד האנרגיה השתכנע להמיר את צינור הענק בקוטר 36 אינץ' שתוכנן להיות מוטמן מצפון ים המלח ועד אילת והעלה חשש לשימוש בו לצורך הקמת מתקן הנזלה בגבול מצרים, בצינור חלוקת גז בלחץ נמוך של 16 בר ומטה. בנוסף, יוטמן ברצועת התשתיות הזו קו חשמל בהספק של 161 קילו-וואט. התיקון יוגש בקרוב למועצה הארצית לתכנון ובנייה. שוב הוכח- הלחץ הציבורי עובד!

2. תחנות כוח גזיות- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרי הממשלה ביוזמת "הורים למען האקלים", בבקשה למנוע אישור הקמת תחנות גזיות נוספות או הרחבת קיימות. תחת זאת, קראנו לשרים לתמוך בקידום אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית.

3. חממת אקלים בניהולה של שברון- הצטרפנו למכתב ארגונים שיזמה עמותת "צלול" ליו"ר מועצת המנהלים של רשות החדשנות, בבקשה שלא לאפשר לחברת שברון ליטול חלק בהקמת טכנולוגיות אקלים. זאת, נוסף על שיחות שקיימנו עם בכירי הרשות בנושא זה ועל כתבה בנושא אליה הגבנו ופוסט שפרסמנו.

4. חוק אקלים- השתתפנו במפגש הראשון של ועדת ההיגוי של מטה החירום אקלימי-אקולוגי לצורך קידום החוק. נמשיך לקדמו באופן מתואם.

5. חוק התלמ"ת- השתתפנו במפגש ראשי ארגונים להתנעת קמפיין לקראת ציון שנה לאסון הזפת. נזכיר כי מדובר על החוק לקידום מוכנות ותגובה לאירועי שפך ימי, שתקוע מזה 14 שנה. לצערנו, מאז אירוע הזפת לפני שנה כמעט ודבר לא השתנה ברמת המוכנות הנמוכה הקיימת בישראל. סיכמנו על קידום סדרת מהלכים.

6. הפורום לאנרגיה נקיה- קייימנו פגישה במטרה לקדם שיח תנועתי בנושא מקורות אנרגיה אפשריים שנמצאים במחלוקת- גרעין, רוח וסולארי בשדות פתוחים, בשיתוף הארגונים "מרכז השל", "האגודה לאקולוגיה וסביבה" ו"שומרי הבית".

7. תקשורת:
▪️חוסר מוכנות לאירוע שפך ימי- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מפרץ חיפה- קיימנו פגישה עם השרה להגנת הסביבה בנושא פינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, בהמשך לישיבת תיאום בין הארגונים בנושא. דיברנו בה על המשמעויות האקלימיות של הפקת מימן כחול ועל הצורך במניעת הפקתו במתחם.

2. הצעות חקיקה- יזמנו הצעת חוק להסבת קצא"א מאחריות משרד האוצר לאחריות משרד האנרגיה. ביקשנו מח"כ יוראי להב-הרצנו להוביל זאת ושלחנו אליו את הנוסח שהכנו.

3. תביעת אקלים- קיימנו דיון תיאום בין מומחים, עו"ד, ארגונים ופעילים, לאחר שורת שיחות מקדימות. התמקדנו בגיבוש אסטרטגיה משפטית הבוחנת את הדיווחים לגבי פליטות גזי החממה הישראל ומבקשת סעדים מתאימים.

4. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בישיבת הוועדה לעניין הקרן לאזרחי ישראל בנוכחות סמנכ"ל משרד התחבורה, בנושא היערכות המשק לגמילה מסולר ובנזין. שאלנו מספר שאלות וגם הסברנו את החסרונות האקלימיים והאנרגטיים הגדולים שבהפקת מימן כחול מגז מחצבים.

5. חינוך אקלימי- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרת החינוך הקורא להנחלת חינוך אקלימי חובה בכל בתי הספר, לכל שכבות הגיל, בליווי תמיכה רגשית וכן הכשרת מורים לצרכים אלו, בהתבסס על הנתונים והמחקרים העדכניים ביותר.

6. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו ישיבת פורום בה הציג לנו ניב חכלילי, ראש צוות התחקירים של גרינפיס ישראל, את תמצית ממצאי תחקיר פליטות המתאן שבצע הצוות. היה מרתק! במקביל, סיימנו הכנת נייר עמדה ובו רעיונות לקידום אנרגיה נקיה בישראל, עבור שרת האנרגיה ומנכ"ל משרדה.

7. מיסוי פחמן- קיימנו דיון לסינכרון בין המעורבים, בעקבותיה ביקשנו ממשרדי הממשלה את פרטי המפעלים הניזוקים מהמהלך.

8. אסיפה כללית חיים וסביבה- אישרנו הצטרפות של מספר ארגונים חדשים, חזינו במצגת הצלחות של התנועה הסביבתית ושל שיתופי פעולהצבין הארגונים ב- 2021, אישרנו מינוי רו"ח חדש ושינויים במורשי החתימה ובדמי החבר ולבסוף קיימנו דיוני עומק במספר קבוצות בהנחיית רחל עזריה, דב חנין וערן בן-ימיני.

9. מערך דיגום וניטור- שוב ביצענו הורדת סף לטריגר אוטומטי למערכת, שכן טרם ראינו אירועי חריגה באזור חוות המיכלים. זיהוי חריגה חשוב לנו, כדי לבחון את תקינות פעולת כל מרכיבי המערכת. במקביל, לוח האם של מכשיר ה- RAMP הגיע סו"ס ארצה. נתקין אותו בשבוע הבא. נזכיר שמכשיר זה מנטר חלקיקים, אוזון, תחמוצות חנקן ועוד. במקביל, שוחחנו עם איגוד ערים חיפה לבחינת אפשרות לשת"פ ניטור.

10. פליטות מתאן- קיימנו שיחת תיאום בין הארגונים, כהכנה לקראת ישיבה שתואמה עם מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה בנושא זה.

11. קצא"א- שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר הוועדה המחוזית דרום, בבקשה להימנע מהרחבת שטחי קצא"א לקו הכחול שאושר עבור חברת קצא"א הישנה, בהתאם למכתב מתכננת הוות"ל.

12. שת"פ ארגונים- קיימנו מפגש של מנכ"לי ארגונים בה נהנינו ממיני סדנה בשם " הסיפור שלי" שהעבירה המומחית לסיפור סיפורים, נעה ימר; בנוסף, קיימנו פגישת תיאום עמדות עם מנהלת קמפיין האנרגיה של גרינפיס.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל- קיימנו פגישה עם מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה בנושא מערך הדיגום והניטור שלנו ובחנו כיצד יוכל המשרד להיעזר בפרויקט שלנו לצורך ביצוע ניטור על גדר מפעלים מזהמים.

2. קצא"א- הצטרפנו לפניית ארגונים לשגרירות האמריקאית, בבקשה לקדם מהלך של הגנה אזורית מפני תעשייה פטרוכימית ושמירה על מפרץ אילת. בנוסף, קיימנו שיחה פנימית לבחינת מהלכי המשך.

3. מיסוי פחמן- קיימנו פגישה עם ח"כ עופר כסיף. ח"כ כסיף ילמד את נייר העמדה שכתבנו ושלחנו. נקיים עמו דיון המשך לאחר מכן.

4. תחקיר לוויתן- קיימנו ישיבת תחקירנים לחיפוש אקדחים מעשנים לגבי הסיבות לקירוב אסדת לוויתן אל החוף. חילקנו משימות.

5. הצעות חקיקה- השתתפנו בפגישה בה עלו לדיון סדרת הצעות בתחומי האנרגיה המתחדשת, שנכתבו ע"י הקליניקה הסביבתית באונ' ת"א. חלקן תקודמנה לחקיקה שתקל על קידום החדרת אנרגיה מתחדשת בישראל.

6. חיים וסביבה- קיימנו ישיבת ועד מנהל מיוחדת לקראת מועד האסיפה הכללית, בנושאים: צירוף חברים חדשים, אישור רו"ח חדש, בעלי זכויות חתימה נוספים.

7. מערך דיגום וניטור- ביצענו לימוד של אופי הפליטות הנרשמות בתחנות המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה, במטרה להשביח את מנגנוו הטריגר האוטומטי במערכת שלנו.

8. מחיקת חוב אנרג'יאן ע"י חוף הכרמל- קיימנו דיון פנימי לבחינת פני הדברים והחלופות. בשלב זה החלטנו להמשיך ולאסוף מידע חסר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל- הכנו הצעת חוק לשינוי ייעודי ומבנה הקרן והעברנו אותה ליו"ר הוועדה. בנוסף, קיבלנו עדכון מאגף הכלכלנית הראשית על תחזיות עדכניות של הכנסות הקרן מהתמ"ג לטווח הארוך, במסגרת דיוני הוועדה בכנסת. כפי שחזינו- הכנסות הקרן זעומות ביחס לתמ"ג, לתקציב ולתחזיות העבר המנופחות.

2. חשמל בצה"ל- הגשנו סיוע מקצועי לגיבוש החלטה לקדם חשמל סולארי ואגירה בצה"ל ע"ח תחנות גזיות זעירות. עושה רושם שהצלחנו :-). בנוסף, נועם ווינר הכין תכנית מקיפה לקידום אגירה במחנות צה"ל.

3. קצא"א- קיימנו דיון בתת"ל 95- התכניות הסטטוטוריות שקצא"א חויבה להגיש, עם עמותות סביבתיות מאזור אילת והערבה ועוד. אנו מכינים מסמך חלופות שיסייע בקבלת החלטה לגבי המשך הדרך.

4. מיסוי פחמן- במסגרת צוות ארגונים ייעודי, חידדנו את נייר העמדה המשותף וקידמנו פגישות עם ח"כים מוועדת הכספים. שתיים מתוכן התקיימו באותו שבוע- עם ח"כ יעל רון בן משה ועם ח"כ ולדימיר בליאק, שניהם ממפלגת "יש עתיד".

5. שת"פ סביבתי- קיימנו פגישה עם מנכ"ל צלול הנכנס, מור גלבוע ועם המנכ"לית היוצאת, מאיה יעקבס. הדגשנו נושאים בהם נוכל לשתף פעולה במהלך 2022- בלימת קידוחים ימיים, חוק התלמ"ת, הסכם קצא"א, הרחבת מערך דיגום וניטור האוויר לעיר אשקלון ועוד.

6. בחירות מקומיות- קיימנו דיון מנכ"לי ארגונים לגבי קורס הכשרת מועמדים סביבתיים למליאות הרשויות המקומיות שעתיד להיפתח בקרוב, אליו נרשמו כבר כ- 200 מועמדים. הצענו להתבונן בדברים באופן רחב יותר ולבנות גם תכנית הכשרה (כנסים) למועמדים מכל הסיעות בכל הרשויות וכן  תכנית הכשרה נוספת עבור מועמדים לתפקידי ראש הרשות.

7. חוק אקלים- התקיימה ישיבת ארגונים בה סוכם מודל העבודה לקידום החוק, לרבות באמצעות צוות ההיגוי והצוותים מקצועיים. נתרום את חלקנו למאמץ המשותף.

8. מערך דיגום וניטור- טכנאי המעבדה שינה את הסף להפעלת הטריגר האוטומטי לדיגום. מאוחר יותר הצלחנו ליישם הגדרה מרחוק, כך שנוכל מעתה לעשות זאת אונליין ולחסוך עלויות. הקמנו צוות שיקדם את בניית הממשק האינטרנטי עבור הציבור, לצורך צפייה בנתונים. אנו עוקבים אחר משלוח לוח האם של המכשיר למדידת האוזון, תחמוצות החנקן ועוד, שטרם הגיע ארצה. נמשיך לעדכן.

9. תכני אקלים במשרד החינוך- קיימנו שיחת הכנה עם נציגי "הרשת הירוקה" לקראת דיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת, בנושא: "כניסת גורמים לא חינוכיים למוסדות חינוך, בדגש על חינוך אקלימי". נשתתף בדיון, לכשיתקיים.

10. חופש המידע- על רקע הוויתור התמוה של המועצה האזורית חוף הכרמל על מרבית חובה של חברת הגז אנרג'יאן למועצה בגין היטלים, ביקשנו מהמועצה את כל המסמכים הקשורים הן בתרומה והן בהסכם הפשרה והוויתור על החוב. נעדכן ככל שיימצאו פרטים חדשים בהקשר לפרשייה זו.

11. מתחם המכביה בחוף פולג- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרה איילת שקד, המתנגד לשימוש בסעיף בחוק התכנון והבנייה המאפשר לעקוף את הליך התכנון- הכנת תכנית, הוצאת היתר בניה וכדומה- ואת הליך שיתוף הציבור והאפשרות להתנגד לתכנית. כל זאת, כדי להכשיר את הקמת מתחם המכביה בחוף פולג, במרחק של 30 מטרים בלבד מקו המים!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. חוק אקלים- קיימנו דיון ארגונים שדן כיצד לסנכרן את שלל ההצעות והיוזמות הקיימות בנושא. הוחלט על ניסיון לבנות פורמט עבודה בתתי קבוצות. סוכם על דיון המשך בנושא זה בקבוצה קטנה בת 4 גורמים, שתביא הצעה למליאת הארגונים העוסקים בנושא.

2. קשרי ממשל- קיימנו מפגש עם השרה זנדברג בנושא אכיפה. העלינו את הנושאים: תקלות בלוויתן והפעלת לפיד חירום כשגרה, גובה העיצומים הכספיים על מזהמים ושינוי המתווה לפיו המפוקח הוא גם המפקח. נמשיך לקדם נושאים אלו גם בחקיקה וגם תקשורתית.

3. כסף נקי- "פורום כסף נקי" פרסם את מדרג הגופים המוסדיים לרבעון ה-3 בשנה החולפת. המדרג חשף כי למעלה מ-50 מיליארד ₪ של כספי הפנסיה של כולנו, כספים האמורים לדאוג לעתידנו, מושקעים דווקא בתעשיה הפוסילית המאיצה את משבר האקלים. בהשוואה לחלקן היחסי במדד S&P 500 האמריקאי, תיקי המניות של רוב הגופים המוסדיים כוללים אחזקות יתר בחברות פוסיליות, חלקם אף פי שניים ויותר. במקום הראשון דורג בית ההשקעות אלטשולר שחם הוא עם 5.13% חשיפה לדלקים מאובנים במניות ובאג"ח קונצרני ומדיניות ברורה כי לא יבצע השקעות חדשות בגז, נפט ופחם. במקום האחרון – ילין לפידות עם חשיפה של 17.78% להשקעות בדלקים שתורמים להתחממות הגלובלית. פרטים מלאים- באתר "פורום כסף נקי".

4. ניטור רציף בארובות- המשרד להגנת הסביבה קיים שיתוף ציבור, בו שיתף ברצונו לשקף לציבור את נתוני הניטור בארובות המפעלים באמצעות אתר אינטרנט ייעודי, בעיכוב של כשבועיים מזמן אמת, לאחר בקרת נתונים שיבצע. מרבית הנוכחים התנגדו להצעה זו, לרבות נציגי "שומרי הבית".

5. רישוי משולב- קיימנו מפגש שיתוף ציבור ייעודי עבורנו, בנוכחות יועמ"ש העמותה מתן גרפינקל ויוני ספיר, בו שטחו נציגי המשרד להגנת הסביבה את סטטוס החקיקה בנושא ואת תפיסת עולמם. במרבית הדברים הסכמנו איתם, אך עלו כמה מחלוקות. מדובר במהלך מהותי בו אנו עוסקים מזה שנים ובעניינו כבר הגשנו מספר ניירות עמדה. נמשיך לטפל בו במהלך הדיונים בתזכיר החוק בוועדות הכנסת.

6. פורום האקלים של נשיא המדינה- התקיים אירוע מכובד, לצערנו באמצעות זום בשל גל האומיקרון הנוכחי. דיברו בו- נשיא המדינה, השרה להגנת  הסביבה, דב חנין ומנהלת הוועדה הנבחרת- דר' סהר ברמן. לאחר שלב הנאומים התקיים שלב ובו מענה לשאלות ע"י דב חנין וחלוקה לקבוצות עבודה. נמשיך לסייע דרך קבוצה שתעסוק בקידום אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית וכן בקבוצה שתעסוק בקידום שת"פים אזוריים.

7. הסכם קצא"א- קיימנו ישיבה של צוות ההיגוי, שדן בצעדי המאבק הבאים, לרבות הקמת פעילות שטח מקומית באשקלון ובאילת, חיזוק הצוות העוסק בפעילות בינלאומית והקמת צוות העוסק בבלימת פעילות תכנונית שמטרתה הרחבת פעילותה של קצא"א.

8. מערך דיגום וניטור- קידמנו את האפשרות לתקשורת למכשירי הדיגום דרך הרשת, אפיון לממשק אינטרנטי לרבות בסיס נתונים עבורו והגדרת סף להפעלת טריגר באופן אוטומטי.

9. ועידת האקלים הבאה- קיימנו דיון ארגונים בו עלו רעיונות להתארגנויות ותוכניות לקראת הוועידה הבאה שתתקיים בשארם א-שייח. יצאה לארגונים קריאה למיפוי היוזמות וליצירת ממשק בין יוזמות דומות.

10. תקשורת:
▪️רשות החדשנות- תגובה לשני אשכנזי מ"גלובס" על צירופה של שברון לקונסורציום שהגיש הצעה להקים חממה בתחום… האקלים!
▪️ויתור של מ.א. חוף על היטל לאנרג'יאן- תגובה לענת רואה מ"כלכליסט" על מוכנותה של המועצה למחוק 95% מחובה של אנרג'יאן ועל קשר אפשרי לתרומה של אנרג'יאן למועצה, כנגדה עתרנו (וזכינו).
▪️מדרג המוסדיים- לרבעון השלישי של 2021 פורסם ב"גלובס", "דה-מרקר" ו"כאן 11". שורבבו ציטוטים של רוני ניימן ב"גלובס" וב"דה-מרקר".
▪️ראיון של אודי אדירי ב"גלובס"- פורסם מאמר תגובה של יוני ספיר באתר "העין השביעית".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון בנושא צנרת הגז והנפט המתוכננים לאילת, בעלות של כ- 760 מיליון ש"ח מכספי משלם המיסים. לטעמנו, אילת שטופת השמש אינה זקוקה לצנרת הזו. יתכן שיש מאחורי הכוונה להקמתה סיבות נוספות שטרם נחשפו.

2. חוק אקלים- קיימנו פגישת מובילי ארגונים לצורך תיאום וסנכרון בין-ארגוני בנושא קידום חקיקת החוק החשוב הזה.

3. שיח תנועתי בנושא אנרגיה- לאחר דיון בנושא, החלטנו לקיים כנס של כלל התנועה הסביבתית לליבון כמה נושאים בוערים בתחום האנרגיה, בחסות "הפורום לאנרגיה נקיה". נעדכן בפרטים בהמשך.

4. פליטות מתאן- שלחנו מכתב ארגונים למשרד האנרגיה, ביוזמת "נוער למען האקלים". ביקשנו לקיים פגישה בנושא עם מנכ"לית המשרד, בעקבות תחקיר גרינפיס בו השתתפנו, שגילה עד כמה הנושא מוזנח ומציג מצג שווא.

5. קורס אקלים- קיימנו פגישת תיאום וסנכרון, לצורך השקת קורס אקלים לכל דיכפין ובמחיר שווה לכל נפש, שייארך על פני מפגשים ספורים. נשתתף בהעברת דגשים מטעמנו בקורס. נעדכן בקרוב לגבי מועדו.

6. חופש המידע- הוצאנו בקשות לקבלת הנספחים לדו"ח הניטור סביב אסדת לוויתן וכן לקבלת עדכון לגבי ההתקדמות והלו"ז להתקנת מערכת חישה מרחוק לניטור שפך נפט לסוגיו ע"ג אסדות לוויתן וכריש-תנין.

7. הזירה הסביבתית- השתתפנו בדיון מעניין נוסף של הזירה, שמתנהלת ביוזמת ובחסות אוניברסיטת ת"א. קיימנו מפגש כנה ועמוק עם חברת "אדמה", בו דיברנו על חזונה לעתיד של החברה ברוח הקיימות ומאמציה כיום בתחום זה. ניכר היה שחשוב מאד לחברה לקבל את הפידבק מארגוני הסביבה ועל כך תודתנו לה.

8. תקשורת:
▪️קצא"א- יוני ספיר השתתף בדיון בנושא בדמוקרטtv, לצד הכתב ישראל פריי ודר' דב חנין.
▪הקמת ️תחנות גזיות חדשות- העברנו תגובה לכתבתו של גיא ליברמן ב"גלובס" בנושא זה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. הלינק- בתגובות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- קיימנו דיון אסטרטגי בין הארגונים כדי להחליט לגבי הבאות לקראת הדיון שהתקיים בבג"צ; לאחר הדיון בבג"צ התקיים מיצג פעילים מרשים; שלחנו מכתב תלונה למבקר המדינה המפרט את שקרי בכירי קצא"א בוועדת הפנים בכנסת ומבקש לחקור את הדברים.

2. צמצום מתחמי תמ"א 37 ח'- השתתפנו בדיון בנושא במועצה הארצית לתכנון ובנייה ואמרנו דברים בזכות ביטול המתחמים העודפים. זאת, לאחר שהגשנו נייר עמדה בנושא לשרת האנרגיה וקיבלנו פידבק חיובי אודותיו.

3. איתור שפך ימי- שלחנו ליחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה מכתב תזכורת בעניין מועד התקנת מערכות לאיתור שפך נפט בים ע"ג אסדות הגז, שכזכור צפויות להיות מותקנות בקרוב לבקשתנו. נענינו בו במקום על ידי מנהל היחידה, כי אין חדש בנושא. נמשיך להעמיק בנושא ולעדכן.

4. ניטור ימי- קיבלנו תגובה מהיחידה להגנה על הסביבה הימית על פנייתנו בנושא דו"ח הניטור סביב אסדת לוויתן ופרסמנו אותה לציבור. יש לנו הסתייגויות מתגובת המשרד, אותן נעלה על הכתב לאחר שנקבל מידע נוסף אותו ביקשנו.

5. מיסוי פחמן- קיימנו דיון ארגונים, לצורך סנכרון עמדות; קיימנו שיחה עם בכירי המשרד להגנת הסביבה בנושא; סיכמנו על זימון מומחים לצורך העמקת לימוד הנושא.

6. מערכות המזון בישראל- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרים ולחברי הכנסת, ע"מ שיסייעו לקידום החלטת ממשלה בנושא מערכות מזון בריאות, שוויוניות ומקיימות, על פי מפת הדרכים שישראל הגישה לאו"ם מוקדם יותר השנה, לקראת פסגת מערכות המזון של האו"ם.

7. קשרי ממשל- דנו ושיתפנו מידע בנושאים הצעת המחליטים בגולן, שדה בריר (ע"י נציגת המאבק וחברת מליאת העיר ערד), הסכם קצא"א (משמעויות החלטת בג"צ), חוק אקלים (יוזמות חדשות), מיזם סעיד אלחרומי לאנרגיות מתחדשות ומס פחמן.

8. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לתלמידי סמינר במחלקה לגיאוגרפיה במסגרת תואר שני, האונ' העברית. הסטודנטים הקשיבו קשב רב ושאלו שאלות עומק המעידות על הבנה ועניין רב.
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לסטודנטים במסגרת "השבוע הפוליטי"במכללת אורנים. היה חזק. התקבלו פידבקים חיוביים מאד.

9. אתרי האינטרנט- קידמנו את העבודה על האתרים בעברית (שינוי דף בית) ובאנגלית (הקמת אתר חדש). נקווה ששניהם יעלו לאוויר בשבועות הקרובים.

10. תקשורת:
▪️תחנות גזיות חדשות- שלחנו תגובה להודעת פורום יצרני החשמל הפרטיים, שהתפרסמה במסגרת כתבתה של מיכל וסרמן ברשת ב'.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- השתתפנו בפרסום מודעות ב"הארץ" וב"ישראל היום" מטעם קואליציית הארגונים, בקריאה לבנט ולפיד לממש את סמכותם ולבטל את ההסכם; יצאנו בקמפיין מיילים משותף הקורא לבנט ולפיד לדאוג לביטול ההסכם; קידמנו פנייה ציבורית למירב מיכאלי לתמוך בביטול ההסכם (שצלחה- מיכאלי יצאה בהודעת תמיכה בטוויטר בהקשר זה); הדלפה מהפרקליטות שהתפרסמה בעיתונות לימדה אותנו שממשלת ישראל השתפנה ולא תבטל את ההסכם מחד, אך מאידך נתנה גיבוי לעמדתה האמיצה של השרה להגנת הסביבה זנדברג- אפס תוספת סיכון במפרץ אילת.

2. מיסוי פחמן- קיימנו דיון ארגונים לתיאום עמדות לקראת דיון בוועדת הכספים של הכנסת בהצעת החוק בנושא. העלינו שורת הסתייגויות ממתכונת החוק המוצעת. סוכם להכין נייר עמדה משותף.

3. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בדיון בוועדה המיוחדת לעניין זה, בנושא "צעדים למיצוי פוטנציאל גז מחצבים במשק הישראלי – הולכה, חלוקה ומשתמשי הקצה". כל כך הרבה דיסאינפורמציה נמסרה מצד נציגי חברות הגז והמדינה. מתסכל מאד.

4. התחנה המרכזית בת"א- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרת התחבורה מיכאלי, הקורא לה לסיים עוד החודש את חוזה ההתקשרות עם חברת נצבא, מפעילת התחנה ולמצוא פתרון להורדת נפח התחבורה ולהעברת אוטובוסים בינעירוניים ועירוניים שאינם חשמליים אל מחוץ למרכזי הערים, לצורך הפחתת הזיהום והתחלואה ממנו.

5. אנרגיה מתחדשת- הקמנו צוות מולטי- דיסציפלנרי לקידום רעיונות מסוגים שונים להאצת קצה ההטמעה של אנרגיה מתחדשת בישראל, במסגרת "הפורום לאנרגיה נקיה". הרעיונות יקודמו מול משרד האנרגיה.

6. מערך ניטור- קידמנו החלפת קניסטרים עקב דליפות מהם, ע"י טכנאי המעבדה הכימית. בנוסף, קידמנו הכנת ארכיטקטורה לממשק האונליין וכן טיפלנו בחיזוק מוט מד הרוח.

7. תקשורת:
▪️קרן העושר- נהנינו מסקירה של ארז רביב ב"דבר ראשון" של הצעתנו לבטל את הקרן לאזרחי ישראל ולהקים במקומה קרן חוץ תקציבית למימון המעבר של ישראל לכלכלה מאופסת פחמן.
▪️עצירת קידוחי גז נוספים- הופענו בציטוט בכתבתה של ענת רואה ב"כלכליסט" בנושא זה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מיסוי פחמן- השתתפנו בדיון בוועדת הכספים בכנסת בנושא "צו הבלו על דלק (הטלת בלו)(תיקון והוראת שעה), התשפ"ב – 2021". קיימנו פגישת הכנה של הארגונים הרלוונטיים, שהכינו לקראת הדיון ניירות עמדה. בשל התמשכות הדיון, סוכם לקיים דיון המשך, בו ידברו גם ארגוני הסביבה.

2. הסכם קצא"א- השתתפנו בדיון שני בוועדת הפנים של הכנסת בנושא זה. הייתה הסכמה מקיר לקיר, להוציא מצד מנכ"ל קצא"א, שיש לבטל את ההסכם. הסיכום של יו"ר הוועדה היה נחרץ וחזק. בנוסף, קיימנו פגישה עם ח"כ מתן כהנא וביקשנו סיועו.

3. חוק אקלים- השתתפנו בדיון ארגונים, בו סוכם לקדם את הצעת החוק החדשה שהכין אט"ד. התקיימו מספר שיחות מאחורי הקלעים בנושא זה, כדי לבחון כיצד נכון לעשות זאת ברגישות הפוליטית המקסימלית.

4. סקר ימי- שלחנו ליחידה להגנת הסביבה הימית את תגובת הצוות המדעי של "שומרי הבית" לדו"ח ניטור הסביבה הימית סביב אסדת הגז לוויתן שבוצע בחודש דצמבר 2020 ופורסם מוקדם יותר השנה. העלינו במסמך שורת תהיות מקצועיות, ע"י מדעניות המומחות בביוכימיה ובביולוגיה ימית. ביקשנו התייחסות בחוזר.

5. אנרגיה מתחדשת- השתתפנו בדיון בו דיווח מנכ"ל משרד האנרגיה לוועדת הכלכלה של הכנסת לפי סעיף 58 ה' לחוק משק החשמל, התשנ"ו-1996, על ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת במחצית השניה של שנת 2020 ובשנת 2021. שלחנו לוועדה מראש נייר עמדה מפורט, אך לצערנו, לא ניתן לנו זמן מספק כדי לשטוח את עמדותינו במלואן. נמשיך לקיים שיח בהקשר זה ישירות מול משרד האנרגיה.

6. הסברה- יוני ספיר העביר הרצאה בנושא משבר האקלים ומשק האנרגיה למעל 200 מחניכי כפר הנוער ויצו-הדסים. הנוער גילה עניין רב וגם בקיאות כלל לא רעה.

7. מערך דיגום וניטור- אנו מבצעים שיפורים בנושא מדידת הרוח ונכנסים לשלב תכנון וכתיבת הממשק האינטרנטי לציבור הרחב. לוח האם של מכשיר ה- Ramp נשלח לישראל (נזכיר כי הנוכחי נמצא תקול).

8. חדשנות אקלימית- קיימנו פגישה מרתקת עם נציגת הג'וינט הישראלי. סיכמנו להמשיך ולשתף פעולה עם הג'וינט ושותפים נוספים בהקשר זה.

9. מפגש מנכ"לים- הצטרפנו לראשונה לפורום עצמאי זה, שנועד לחזק את העבודה הבין-ארגונית ולחזק שת"פים בקרב התנועה הסביבתית. היה מפגש משמח.

10. תקשורת:
▪️פליטות מתאן- ליווינו תחקיר של גרינפיס שפורסם גם בסיועה של שני אשכנזי ב"גלובס". התחקיר כלל ציטוטים מאיתנו.
▪מיסוי פחמן- צוטטנו בכתבתו של גד ליאור ב- ynet.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הפורום לאנרגיה נקיה- הגשנו התייחסות לשימוע של רשות החשמל בנושא עקרונות לפעילות תחנות כח בגז טבעי עד הספק מותקן שאינו עולה על 800 מגוואט שיוקמו ביהודה ושומרון, למעט הישובים הישראלים והאתרים הצבאיים. התנגדנו למהלך המתוכנן, משורת נימוקים שפורטו במסמך שהגשנו.

2. הסכם קצא"א- קיימנו דיון בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה בראשותו של ח"כ יוראי להב-הרצנו. מספר רב של ח"כים ומשרדי ממשלה תמכו בעמדתנו, לרבות השרה להגנת הסביבה שנכחה לאורך כל הדיון. הדיון לא מוצה ולכן נקבע דיון נוסף בוועדת הפנים בנושא זה. בנוסף, שלחנו מכתבים לשרים אלהרר, רזבוזוב והורוביץ בבקשה להביע עמדתם המקצועית בפני הפרקליטות וכן לבקש מהפרקליטות שתקח עמדה זו בחשבון בתגובתה לבג"צ.

3. משרד האנרגיה- קיימנו פגישת ארגונים עם המנכ"ל הנכנס של המשרד. העלינו שורת נושאים הקשורים למשק האנרגיה הנוכחי והעתידי, מקורות פוטנציאליים, ייצור חשמל, פרויקטים פוסיליים, סובסידות, יעדים לצמצום פליטות גזי חממה, פליטות מתאן מתעשיית הגז, חוק אקלים, השקעה במתחדשות, אגירה, מידע שנוי במחלוקת בדו"חות המשרד ועוד רבים. הפגישה התנהלה ברוח טובה. המנכ"ל היה קשור לדברים שנאמרו. סוכם להמשיך ולהיפגש.

4. מערך דיגום וניטור- השלמנו את התקנת מכשיר ה- SPOD הדוגם חומרים אורגניים נדיפים, באתר שבחרנו במפרץ חיפה. הנתונים מועברים לאתר היצרן SenseIT. אנו בוחנים את חיווי נתוני הרוח. מכשיר ה- RAMP שמנטר את נתוני תחמוצות החנקן, האוזון והחלקיקים הקטנים (PM2.5) טרם הותקן וממתין להחלפת לוח אם. במקביל, אנו מקדמים פיתוח ממשק אינטרנט ידידותי לשימוש הציבור.

5. שת"פי אנרגיה עם שכנינו- קיימנו פגישה עם נציגות "שלום עכשיו", בה שטחנו שורת אפשרויות גיאו-פוליטיות ברות יישום בתחום האנרגיה, שיביאו למציאות מדינית וכלכלית מטיבה. הרעיונות מכל התחומים יאוגמו במסגרת חוברת, שתוגש לפוליטיקאים בכירים.

6. כסף נקי – עצירת השקעות בגורמים מזהמים המאיצים את משבר האקלים, בדגש על כספי ציבור, היא גם אינטרס בריאותי. נפגשנו עם פרופסור נדב דוידוביץ׳ מאיגוד רופאי בריאות הציבור לשיחה פורה. אנו מצפים לשיתופי פעולה בהמשך.

7. טורבינות רוח- הגשנו סיוע מקצועי למאבק מקומי המתפתח ביחס לפרויקטי רוח המוקמים בסמוך לכפר ורדים.

8. "ניקוי הים הגדול"- התקיים בשישי האחרון יום ניקיון חופים ארצי, בהשתתפות אלפי אנשים בכ-80 חופים בישראל. תודה לליאור עידן ולעדנה מחט שניהלו ביד רמה את המבצע שהובלנו בחוף מעיין צבי. תודה לתלמידים משפיה ולציבור שהגיע ואסף יחד איתנו ערימות של אשפה מהחוף. תודה לצלמים שהשתתפו בתחרות הצילום שליוותה את האירוע. להתראות בשנה הבאה.

9. תקשורת:
▪️דמוקרט-טיוי- ראיון בנושא התקלות החוזרות ונשנות באסדת לוויתן והקנסות שהשית המשרד להגנת הסביבה על שברון המפעילה.
▪️נמל תזקיקים באילת- תגובה חריפה למשרד האנרגיה במסגרת כתבתו של גיא ליברמן ב"גלובס".
▪כלכליסט- פגישת רקע עם עיתונאים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- שיגרנו מכתב ארגונים לשרה מרב מיכאלי בבקשה להצטרף לקריאות השרים לעצור את הסכם קצא"א. יזמנו שליחת מכתב ח"כים לבנט, לפיד וליברמן, עם אותה קריאה. הוצאנו מכתב ארגונים גם לשר המשפטים, גדעון סער, בקריאה להתנגד להסכם ולפעול לביטולו. זימנו ישיבה בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא ההסכם שבמחלוקת (תתקיים מחר) ושלחנו לוועדה נייר עמדה, לקראת הדיון.

2. חוק אקלים- קיימנו דיון בין הארגונים לגבי הדרך המיטבית לקדם את הנושא. סיכמנו לקדם זאת הלאה בפגישת הארגונים השוטפת הבאה בנושאי "קשרי ממשל".

3. הזירה הסביבתית- קיימנו מפגש עומק מעניין בין ארגונים סביבתיים, נציגי אוניברסיטת ת"א וחברת "אדמה", על הכלים בהם החברה נוקטת להפחתת זיהום סביבתי לסוגיו. נדברנו להמשיך ולצלול לעומק בפגישת המשך.

4. מחנה אקלים- יוני ספיר העביר הרצאה לדרי המחנה שהוקם בשפיים בנושא "משק האנרגיה בראי משבר האקלים". רוני ניימן העביר במחנה הרצאה בנושא "כסף נקי". בנוסף, יוני ספיר השתתף ביום חמישי בפאנל מאבקים מעשיר לצד חה"כ לשעבר דב חנין, מובילת המאבק למניעת הקמת כפר הנופש בחוף פלמחים- עדי לוסטיג ויעל רפ מ"קומי ישראל". גם ביום שישי יוני השתתף בפאנל מנכ"לים מרתק שהתקיים במחנה ודן בשאלה כיצד להרחיב את המאבק לקידום מטרות מטה החירום האקלימי-אקולוגי.

5. מערך דיגום וניטור- מכשיר ה- SPOD יותקן מחר. הצלחנו לקבל את נתוניו לרשת. מכשיר ה- RAMP נמצא תקול וממתין להחלפת לוח אם לחדש שיישלח מארה"ב. נמשיך ונעדכן.

6. הסברה:
▪️ יוני ספיר העביר הרצאה למשתתפי תכנית צמרות ולמוטבי קרן שלי- כיצד להניע מחאה סביבתית בהיקף ארצי. התגובות היו חמות.
▪️יוני ספיר העביר מצגת לחניכי פרויקט "מצפן" של מכינת גליל עליון.

7. מרינות ימיות- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרת התחבורה מרב מיכאלי, בקריאה למנוע את הפקעת החופים הציבוריים ולקבוע בתכנית המתאר הארצית למעגנות לחופי הים התיכון כי לא יוקמו מרינות חדשות, כדי להימנע מפגיעה בציבור הרחב וזכויותיו.

8. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו את היישיבה החודשית של הפורום שהפעם עסקה בנושאים- מהלכי חקיקה לקידום אנרגיה מתחדשת, הכנת המפגש המתוכנן עם המנכ"ל החדש של משרד האנרגיה (תתקיים מחר) ורמת היתירות במשק החשמל הנוכחי (נתון שגוזר בין השאר את הצורך בהקמת תחנות גזיות נוספות). נמשיך ונקדם את הנושאים הללו גם בשבועות הבאים.

9. כנס אנרגיה קהילתית- השתתפנו בכנס מקצועי בת"א, שאורגן על ידי הפורום הישראלי לאנרגיה. אנו מקווים שהפרויקט הניסיוני שהוצג ישנה את פני הדברים, לפיהם אין עדיין בניין משותף אחד לרפואה בישראל שעל גגו מונחים פאנלים סולאריים.

10. פליטות מתאן- הגשנו סיוע מקצועי לכתיבת דו"ח שגרינפיס תפרסם החל מסוף השבוע בנושא פליטות המתאן מתעשיית הגז בישראל.

11. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בישיבת הוועדה המיוחדת בכנסת בנוכחות חברות הגז. באופן לא מפתיע, המידעים שהעבירו החברות היו מסולפים בחלקם.

12. תקשורת:
▪כסף נקי- איזכור שלנו בכתבה בדה מרקר, בהקשר להסטת השקעות.
▪מרינות ימיות-איזכור שלנו בכתבה בגלובס, בהקשר למכתב הארגונים שהוצאנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- זה היה שבוע סוער למאבק, שהחל בהתבטאות ראשונה של שר התיירות בנושא ההשפעה השלילית של ההסכם על התיירות באילת והסכנות ממנו, המשיך בפרסום תחשיב "כלכליסט" שמראה עד כמה עלובים צפויים להיות רווחי המדינה מההסכם לעומת גודל הסיכונים, המשיך בהצהרה של שרת האנרגיה על התנגדותה להסכם ובהצהרה דומה של שר הבריאות והסתיים בהתבטאות חשובה של לפיד, במענה לצעירה מנוער למען האקלים, באומרו שרוב הסיכויים שהסכם קצא"א יבוטל! בנוסף, יצאנו בקמפיין הקורא ללפיד לבטל את ההסכם.

2. יום הסביבה בכנסת- השתתפנו בדיונים בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל,  ועדת הפנים והגנת הסביבה,  ועדת הבריאות ומפגש ההשקה של השדולה הסביבתית בכנסת. היה יום מרשים מאד מבחינת הנוכחות ומבחינת העניין והמעורבות של חברי הכנסת מכל רחבי הבית.

3. קשרי חוץ- קיימנו פגישה עם נציגי השגרירות האמריקאית בישראל, לקידום משותף של נושאי אקלים וסביבה. הצגנו את התכניות שלנו לפריסת מערך דיגום וניטור וכן תכנית לקידום ישראל לכלכלה מאופסת פחמן, לרבות באמצעות שת"פ אזורי. זכינו לקשב וליד מושטת לסיוע. נמשיך לעמוד בקשר ולשתף פעולה, לטובת אזרחי ישראל.

4. מערך ניטור- הצלחנו להתגבר על אתגר טכני בשידור הנתונים מהמתקן לרשת. כעת אנו מתכננים התקנה של מתקן דיגומי החומרים האורגניים הנדיפים ביום רביעי השבוע. הנתונים לאחר ההתקנה עדיין לא ישודרו לציבור, עד לאחר גמר הרצת המתקן וסיום התקנת מכשיר נוסף לצורך מדידת המזהמים NO, NO2, O3, PM2.5. נמשיך ונעדכן.

5. קשרי ממשל- התקיימו פגישות טובות של יוני ספיר עם ח"כ לימור מגן-תלם מ"ישראל ביתנו" ועם ח"כ גבי לסקי ממרצ. שתיהן הפעילו כבר ועוד תפעלנה שרים ממפלגותיהן לטובת מאבקים שלנו וכן תקדמנה חקיקה שנציע.

6. מכתב ארגונים- הצטרפנו למכתב לשרה זנדברג בבקשה להודיע על תמיכתה בהצעת חוק שמירת הניקיון (תיקון – תמיכה בארגוני סביבה), שעומדת להידון בישיבה הקרובה של ועדת השרים לחקיקה.

7. הסברה- יוני ספיר העביר הרצאה באוניברסיטה העממית- "קפה דעת", בנושא משק האנרגיה בראי משבר האקלים. הקהל הקשיב רוב קשב והרבה לשאול שאלות אינטליגנטיות ומעמיקות.

8. שיתופי פעולה- יוני ספיר השתתף בכנס יו"רים של תנועות חברה וסביבה/ נבחרת הדירקטורים הסביבתית. נוצרו קשרים עם בכירים בחברה ובממשלה, אותם נמנף לטובת פעילויות עתידיות שלנו.

9. תמיכה בפעילים- הוצאנו לבית המשפט מכתב תמיכה ב- 14 פעילי סביבה שהגישו ערר ומנעו כריתת 246 עצים עבור הרחבה של 67 יחידות דיור בלבד, לאחר שהמועצה האזורית מעלה יוסף החליטה לתבוע אישית את הפעילים.

10. קריאה לציבור – הצטרפנו לקול קורא שיזמו הארגונים "בר-קיימא" ו"טבע עברי" למנהיגים.ות ומחנכים.ות, לטובת לקיחת אחריות משותפת על עתיד הבריאה והובלת אורח חיים מקיים בארגונים בהם אנו פועלים.

11. תקשורת:
▪משק האנרגיה- ראיון של יוני ספיר ליומון היהודי-אמריקאי Jewish Insider.
▪אקלים- ראיון נוקב של יוני ספיר לדמוקרטtv, לצד ח"כ פרופסור אלון טל.
▪️כסף נקי- רוני ניימן התראיין אצל רזי ברקאי בנושא הסטת השקעות, לצדו של גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות בחברה והציג פעילות מעוררת השראה של פורום כסף נקי!
▪️הסכם קצא"א- ראיון של יוני ספיר ל- i24news.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מבקר המדינה- קיימנו פגישה, ראשונה מסוגה עבור ארגוני הסביבה, לחשיפת דו"ח

1. הסכם קצא"א (1)-קיימנו ישיבת צוות ההיגוי של קואליציית הארגונים. דנו בפעילויות שטח בהמשך הדרך ובקידום קמפיין פוליטי, שייצא לדרך בקרוב.

2. הסכם קצא"א (2)- שוחחנו עם מספר מומחים במטרה לקבל חוות דעת, שיאפשרו לנו קידום מהלכים סטטוטוריים לפיקוח ובקרה על פעילות החברה. נמשיך ונעדכן.

3. מערך ניטור- ההתקנה שתוכננה לשבוע זה נדחתה במספר ימים,  בשל הצורך להתגבר על כמה אתגרים טכניים. קיימנו התייעצויות מול מהנדסי המערכת בארה"ב. הפעלנו מומחי אחסון נתונים.

4. כסף נקי – המשכנו בפגישות עם גופים פיננסיים נוספים לגבי הסטת השקעות וקבלת 'תו כסף נקי'. אנו חותרים להסטת גוף נקי אחד נוסף עד סוף שנה זו ורבים נוספים בשנה הבאה.

5. אתר באנגלית- ביצענו התקדמות בהקשר לאתר באנגלית, שיאפשר לנו פניה ממוקדת ליהדות התפוצות. קיימנו ישיבת סינכרון בין העוסקות  במלאכה. נותרו כמה נושאים עיצוביים וכמה שינויים קלים בעימודי הדפים. רואים את הסוף! תודה לאנה, לימור, נועה ונינה.

6. גיוס כספים- קיימנו כמה פגישות בנושא לצורך קידום גיוס כספים לפעילות העמותה ממקורות שונים- נדבנים, קרנות, מסלולי תמיכה לעמותות ועוד. הפעילות המתרחבת שלנו זקוקה לתמיכה הולכת וגדלה ואנו קוראים גם לכם, הציבור, לסייע לנו לשמור עליכם, באמצעות תרומה חודשית בכל סכום.

7. תקשורת:
▪אסדת לוויתן- סיקור הפעלת הלפיד ב- "mynet חיפה" ובאתר "חי-פה".
▪פודקאסט- אסתי סגל וטובי פולק ראיינו את יוני ספיר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. כסף נקי – הבנק החברתי 'אופק' קיבל את 'תו כסף נקי' לאחר שהתחייב לא להשקיע ולא לתת אשראי לתאגידים פוסיליים (נפט, פחם וגז). במילים שלהם – "באופק, הכסף שלנו עובד בשבילנו, ולכן הוא לא יכול לשמש להשקעות המסכנות את עתידנו". כל כך פשוט, כל כך מובן מאליו. אנו ממשיכים לפעול מול בנקים ומוסדות פיננסיים ישראלים נוספים ע"מ שגם הם יבינו זאת ויפעלו בהתאם, בדומה לאינספור גופים בעולם המנהלים במצטבר טריליוני דולרים.

2. עתירת הרכב הקונדנסט- השתתפנו בדיון בערעור שהגשנו לביה"מ העליון, לאחר שעתירתנו המקורית נדחתה ע"י שופט המחוזי וינוגרד. נזכיר כי דיון זה נדחה מספר פעמים בשל משבר הקורונה ומסיבות אישיות של עוה"ד. לצערנו, לא מצאנו בירושלים אוזן קשבת. קשה היה להשתחרר מהרושם שהשופטים באו עם דעה מוקדמת בענייננו.

3. מערך דיגום וניטור- מועד ההתקנה של יחידת הדיגום והניטור הראשונה שלנו נקבע ל- 8.11.21. היחידה תוצב לתקופת פיילוט במפרץ חיפה, סמוך לחוות המכלים בקריית חיים. הוצאנו הזמנת עבודה לחברה המקצועית המלווה אותנו  לצורך תמיכה ביום ההתקנה. נעדכן כאשר הנתונים יהיו זמינים אונליין.

4. משק החשמל- בחנו את גובה היתירות במשק החשמח על בסיס נתוני הספק תחנות הכוח המותקנות נכון לשנת 2000. להבנתנו ההספק גדול משמעותית מנתוני משרד האנרגיה, בשל פקטור לאנרגיה המתחדשת שאינו רלוונטי בקיץ וחוסר מידול של השפעת טמפרטורה גבוהה בקיץ על ההספקים.  אנו ממשיכים לבחון את הדברים אל מול משרדי הממשלה. לתוצאה אפשרית של יתירות גבוהה, עשויה להיות השפעה על היקף תחנות הכוח הנוספות הנדרשות בשנים הקרובות.

5. הסכם קצא"א- בעקבות דיון אסטרטגי קודם בהנחיית דידי רמז, הוקם צוות היגוי למאבק והתקיים הדיון הראשון שלו. מעתה ההכרעות יובאו לפתחו של צוות זה, כדי להקל בניהול מאבק מרובה ארגונים.

6. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון בנושא קידוחי הנפט בערבה. הציגה- טל הולצמן מעמותת סבב"ע. גיבשנו כמה דרכי התמודדות להמשך הדרך.

7. אמפי בלב מכתש רמון- שר התיירות הורה לעצור את הפרויקט הגרנדיוזי הזה! נזכיר כי הצטרפנו למכתב ראשי ארגונים ומומחים שביקש מהשר לעשות זאת. התוצאה משמחת מאד. נמשיך לעקוב ולסייע לצוות המאבק המקומי.

8. תקשורת:
▪️מפרץ חיפה- יוני ספיר התראיין לרדיו צפון (104.5FM) בנושא מפגעי הריח בחיפה ובמפרץ ובישר על הקמת יחידת הדיגום והניטור הראשונה שלנו עוד בחודש נובמבר.
▪️מצעד האקלים- צוטטנו בכתבה של יובל בגנו ב"מעריב".
▪️ועידת גלזגו- מייק אדל התראיין ל- i24news.
▪️הסכם קצא"א ואקלים- יוני ספיר התראיין בנושאים אלו לדמוקרטtv, לצד דר' יובל ארבל מ"צלול" וכרמל הורוביץ ממטה החירום האקלימי-אקולוגי.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנות כוח גזיות- כחלק מפגישה עם שרת האנרגיה למניעת הקמת טורבינת גז נוספת בחדרה, נועם ווינר הציג לשרה חלופה להוספת הספק ולייעול מערכת החשמל בישראל, בעזרת אגירת אנרגיה. השרה הייתה קשובה.

2. הסכם קצא"א- שלחנו מכתב ארגונים מפורט, בבקשה להיפגש עם שר החוץ יאיר לפיד בנושא ההסכם. שוב היינו על הגשרים השבוע, שבוע שישי ברציפות, בקריאה לביטול ההסכם.

3. כסף נקי- נפגשנו עם בתי ההשקעות ילין-לפידות ומור השקעות ביוזמתם, בעקבות מדרג המוסדיים שפרסמנו. הפגישות היו חיוביות ואנו מאמינים ומקווים שברבעונים הבאים החשיפה של שני גופים מוסדיים אלו להשקעות בחברות פוסיליות, תהיה נמוכה יותר. נמשיך לעקוב ולפרסם מדרג עדכני מדי רבעון.

4. מפרץ חיפה- שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר הוועדה המחוזית חיפה לתכנון ובנייה, בבקשה לאשר הכנת תכנית השפעה על הסביבה לתכנית מתחם לוגיסטי נמלי ישראל ולבטל את הפטור שניתן לתכנית ע"י מתכננת המחוז, בשל תפיסה מוטעית, לטעמנו.

5. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בדיון הוועדה המיוחדת של הכנסת העוסקת בהקמת הקרן, בו מנכ"ל חברת החשמל הציג סקירה לגבי תכניות השימוש של החברה בגז מחצבים. הערנו על כמה הטעיות ואי-דיוקים שנאמרו בדיון על ידי דוברים שונים.

6. מס פחמן- השתתפנו בדיון ארגונים עם נציגי המשרד להגנת הסביבה, כהכנה לדיונים בסעיף הנוגע למיסוי בחוק ההסדרים, שיחל בימים הקרובים בוועדת הכספים. נסקרו הנושאים והקשיים הצפויים. נשתתף בדיוני הוועדה וננסה להשפיע.

7. מצעד האקלים- ארגנו את דבוקת "אנרגיה נקיה". נכחו במצעד כ- 12,000 אישה ואיש. היה מרשים ומשמח מאד!

8. מערך הדיגום והניטור- התקדמנו בנושא הכנת המארז, קינפוג התכנה, תיאום עם החברה שתארח את המתקן וסגירה עם הטכנאים. התאריך להתקנה נקבע ל- 8.11.21. הוצאנו לחברה המלווה אותנו הזמנה לצורך סיוע בהתקנה באותו יום.

9. תקשורת:
▪️דו"ח מבקר המדינה- נתנו ראיון לחדשות "כאן 11" הן ברדיו והן בטלוויזיה.
▪️הסכם קצא"א- ראיון לרדיו החברתי. ציטוטים בעניין הפעילות בגשרים בחמ"ל ומאקו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מבקר המדינה- קיימנו פגישה, ראשונה מסוגה עבור ארגוני הסביבה, לחשיפת דו"ח בנושא היערכות ישראל למשבר האקלים טרם פרסומו לתקשורת.

2. קשרי ממשל- קיימנו מפגש עם השרה להגנת הסביבה בנושאים הגנה על הים, ועדת אדירי 2, קצא"א, מוכנות ותגובה ועוד. בנוסף, קיימנו מפגש ארגונים דו-שבועי ודנו במיסוי פחמן, חוק יסודות האסדרה, יום הסביבה בכנסת ועוד.

3. הסכם קצא"א- שלחנו מכתב ארגונים לשר החוץ לפיד. בנוסף, נשלח מכתב מדענים מהאגודה לאקולוגיה וסביבה למשרד רוה"מ. קיימנו פגישה עם ראש עיריית אילת- מר אלי לנקרי, אירוע בחוף זיקים, מפגש תיאום פעילות שטח וכן דיון אסטרטגי בהנחיית דידי רמז.

4. עתירות משפטיות- זכינו בעתירת חופש המידע שהגשנו בנושא היתר ההזרמה של אסדת לוויתן בהוצאות בגובה 3,000 ש"ח מהמדינה, בנוסף לקבלת המידע שהתבקש.

5. מדד ההשפעה הסביבתית- קיימנו פגישת השקה עם נציגי המשרד והשרה להגנת הסביבה. שלחנו לאחריה ידיעה לעיתונות המתייחסת לחסר במדד- כלי אנליטי הקושר את הביצועים הסביבתיים של החברות הציבוריות לנתוני שוק ההון, כדי להגביר את השפעתו.

6. תחנות כוח גזיות- התקיימה פגישה של נועם ווינר עם נציגי הגנת הסביבה בנושא תחנות הכוח הגזיות ומשק החשמל.

7. חופש המידע- הוצאנו בקשה למשרד הבריאות ע"מ לחשוף את הדו"ח הנסתר, כך על פי התקשורת, שעניינו תכנית פעולה לאומית בנושא בריאות וסביבה.

8. הסברה- השתתפנו במפגש שיתוף ציבור בנושא רצועת תשתיות לאילת. יוני ספיר העביר מצגת בנושא "משק האנרגיה בישראל בראי משבר האקלים".

9. אירוע הים הגדול- יתקיים בתחילת דצמבר. מרכזות- ליאור עידן ועדנה מחט. אנו מתכננים לקיים תחרות צילום. נקרא לציבור לשתף את הצילומים שלהם בפוסט ייעודי. עשרת הצילומים הטובים יעלו לגמר. לפני יום הנקיון נכריז על הזוכים. ביום הניקיון נציג את עשרת הצילומים הזוכים. הזוכים ב- 3 הצילומים הטובים ייקבעו לפי מספר שקי הזבל שימוקמו לצד כל תמונה.

10. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- חשיפה ב"גלובס" בנושא חלף תרומה שקיבלה עיריית אשקלון, ראיון לשבועון "זו הדרך".
▪️חוק אקלים- ציטוט בכתבתה של לי ירון ב"הארץ".
▪️מדד ההשפעה הסביבתית- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- הוצאנו נייר עמדה עדכני מטעם הארגונים למשרד רוה"מ, לקראת דיוני ועדת המנכ"לים בנושא ההסכם. בנוסף, איגוד רופאי בריאות הציבור הוציא מכתב לשר הבריאות בו הוא קורא לבחון את ההשפעות הבריאותיות של ההסכם ולהיפגש עמו בנושא. בנוסף, קיבלנו תגובה לפנייתנו בנושא היתר הרעלים מגלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בה כתבה כי ככל שתוגש ע"י קצא"א בקשה להגדלת כמויות או שינוי בסוג החומרים המסוכנים, היא תיבחן ע"י המשרד מתוך מטרה להגן על הציבור והסביבה.

2. ערכי איכות אוויר- הגשנו התייחסות לתזכיר טיוטת תקנות אוויר נקי, המעדכן את הערכים המותרים הנוכחיים. הצענו להצמידם לאלו שהמליץ עליהם לאחרונה ארגון הבריאות העולמי, שהינם מחמירים יותר.

3. הקרן למניעת זיהום ים- קיבלנו תגובה מגלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בתגובה למכתב מיצוי הליכים שהוצאנו הקורא למשרד לגבש תקנות שיאפשרו לחייב בתשלום אגרה לקרן, את זכייניות הגז הפועלות בים. במכתב כהן השיבה כי הנחתה את אנשי משרד לפעול לקידום הנושא. הלחץ הציבורי פועל!

4. משק החשמל- נערכו מספר פגישות עם נציגי משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה במטרה לבחון הצעה לתוספת הספק באגירת אנרגיה במקום באמצעות הקמת תחנות כוח מונעות בגז. התכנית המוצעת נפלה על אוזניים קשובות. תודה לנועם ווינר.

5. רשות הרגולציה- השתתפנו בשני דיונים בוועדת חוקה, חוק ומשפט. קיימנו גם ישיבת תיאום בין הארגונים המעורבים. בנוסף, התקיימה ישיבה בנושא זה עם ח"כ לסקי.

6. ניקוי הים הגדול- קיימנו ישיבת תיאום בין הארגונים המעורבים. האירוע יתקיים בתחילת חודש דצמבר. "שומרי הבית" יקחו על עצמם ריכוז כמה תחנות חוף וירימו בהן הפנינג מקומי. נציגותינו בהפקת האירוע- ליאור עידן ועדנה מחט. נמשיך לעדכן.

7. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בשתי ישיבות בהן סקרו מנהל רשות המסים וכן שרת האנרגיה ומנכ"ל משרדה, את הנושאים שבתחום אחריותם בהקשר לקרן.

8. אקלים- הצטרפנו למכתב ארגונים ובכירים, המתנגד לתכנית המתאר של העיר מודיעין, בשל היעדר התחשבות בשיקולי אקלים.

9. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- ראיון ברדיו 103FM עם בן כספית וינון מגל, ראיון של מייק אדל בערוץ 1 באנגלית, איזכור בגלובס של תוצאות בקשת חופש המידע שהגשנו בנושא תקלות קצא"א.
▪️חוק אקלים- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס". 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- היינו פעם נוספת במוצ"ש על גבי עשרות גשרים ברחבי הארץ, עם שילוט הקורא לבנט וללפיד לבטל את הסכם קצא"א. בנוסף, במהלך השבוע קיימנו בנושא זה שורת ישיבות ארגונים, שוטפות וגם כאלו הממוקדות בפעילות השטח, תכנית הפעילות הכוללת, מיתוג ועוד.

2. רשות הרגולציה- קיימנו כנס אונליין מרתק ששודר לציבור, בהשתתפות מומחים. נעלה אותו בקרוב לשידור גם בדף הפייסבוק שלנו. בנוסף, קיימנו מפגש ארגונים שוטף בו דנו בהמשך צעדינו ובהיערכות שלנו שלנו לדיוני ועדת חוקה, חוק ומשפט בחוק האסדרה שייחלו בשבוע הבא.

3. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון מעמיק בצורך בהקמת תחנות כוח גזיות, שהוביל יעקב גלאוזיוס, בו הציג תכנית מפורטת שהכין יחד עם ניר גורדון. המסקנה- אם נאיץ את התקנת המתחדשות והאגירה, נוכל לוותר על הקמת תחנות גזיות חדשות.

4. ועדת אדירי 2- הוצאנו מכתב ארגונים לשרת האנרגיה בבקשה להיפגש עמה בנושא זה, תוך פירוט עיקרי הנימוקים לדחיית מסקנות הוועדה.

5. מטה חירום אקלימי- השתתפנו בישיבת צוות לובינג וסייענו לגיבוש תכנית לדירבון קברניטי ישראל להכרזת מצב חירום אקלימי, לצד תכנית פעולה לאומית מפורטת.

6. חוק הגז- שלחנו התייחסות מקצועית מפורטת לתזכיר חוק הגז (בטיחות ורישוי). מדובר על תיקון חדש שייצא השנה, שמעביר את סמכויות הרגולציה מהממשלה אל בעל הרישיון ואל גורמים חיצוניים וכן מפחית את הקנסות במקרים של הפרה. הבענו התנגדות לסעיפים אלו.

7. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- דיברנו בתכנית "כאן בסביבה", רשת ב'.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

חג שמח ומועדים לשמחה!

1. רשות הרגולציה- קיימנו ישיבת תיאום בין- ארגונית. סוכם ליזום כנס אקדמי בתחום, להכין מסמך מקצועי משותף וכן להיפגש עם חברי הכנסת הרלוונטיים מכל סיעות הבית. הכנס יתקיים ב- 29.9.21 בשעה 10:00. מוזמנים!

2. תחנות כוח גזיות- הוצאנו מכתב משותף ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה הנכנס, ח"כ וליד טהא, יחד עם מטות המאבק כנגד תחנות הכוח "קסם" ו- OPC2, בבקשה לקיים דיון ייעודי בהקמת התחנות הללו, עקב שורת ליקויים במנגנוני קבלת ההחלטות, אותם פירטנו במכתב.

3. הסכם קצא"א- קיימנו הפגנה מול ביתו של יאיר לפיד, לאחר פריסת שילוט בעשרות גשרים ברחבי הארץ, בקריאה לביטול ההסכם, בהשתתפות מאות פעילים, לרבות פעילים כנגד השחיתות השלטונית.

4. רשתות חברתיות- הצלחנו! אחרי כמה חודשי מאמץ, סו"ס אושרנו על ידי פייסבוק לפרסום של פוסטים הכוללים איזכור של דמות פוליטית. עד כה פוסטים מסוג זה נפסלו על הסף על ידי פייסבוק. המהלך פותח בפנינו אפשרות להרחבת אפשרויות הפרסום וההשפעה שלנו למקומות שלא התאפשרו עד כה. תודה לאופיר, שלומית ואמיר על המאמץ ועל ההצלחה!

5. תקשורת:
▪️קידוחי נפט בערבה- צוטטנו בכתבה ב"הארץ".
▪️הסכם קצא"א- כתבה, ראיון ואיזכור ההפגנה והגשרים, יומן הצהריים- רשת ב'.
▪️הסכם קצא"א- ראיון משותף של מאיה יעקבס ויוני ספיר על סכנות ההסכם והשלכותיו- דמוקרט-טיוי.
▪️הפגנה מול בית לפיד- כתבה של אילנה קוריאל ב- ynet.
▪️פעילות בגשרים במוצ"ש- כתבה של לי ירון ב"הארץ".
▪️הנפת שלטים על הגשרים והפגנה מול בית לפיד- איזכור של נטע רז בחדשות גל"צ.
▪️הפגנות נגד הסכם הנפט- כתבה של יובל בגנו ב"מעריב".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. ועדת אדירי 2- השתתפנו במפגש שיתוף הציבור שהתקיים בירושלים, השתתפנו בקבוצות הדיון ונשאנו דברים בגנות מסקנות הוועדה. לעצם קיום המפגש בתקופה הזו של חלחול תובנות לאן מועדות פנינו מבחינה אקלימית, קראנו "הזיה".

2. הסכם קצא"א (1)- קיימנו ערב הסברה מוצלח מאד לפעילי המחאה נגד השחיתות, שהוליד סדרת פעילויות אקטיביות, לרבות הפגנה מול ביתו של לפיד, הצבת שילוט על גבי גשרים, הסברה למסעות אופניים של נוער, טיול ג'יפים לאורך צינור קצא"א, פעילויות הסברה באילת ובאשקלון ועוד.

3. הסכם קצא"א (2)- פרסמנו מודעות ב"הארץ" וב"ישראל היום" משותפות לקואליציית הארגונים, הפונות לראשי הממשלה ומפצירות בהם לבטל את ההסכם המסחרי שחתמה קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות.

4. רשות הרגולציה- יזמנו מפגשים עם חברי כנסת רלוונטיים מכל סיעות הבית, בהם נפרוס את משנתנו בנושא, לקראת תחילת הדיונים בחוק בוועדת חוק, חוקה ומשפט, בתחילת חודש אוקטובר.

5. תקשורת:
▪️ועדת אדירי 2- ההתנגדות המשותפת שהגשנו לוועדה אוזכרה בכתבה של ענת רואה-ארז ב"כלכליסט".
▪️ועדת אדירי 2- דברים שאמרנו במפגש שיתוף הציבור בירושלים צוטטו בכתבה של ארז רביב ב"דבר ראשון".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

שנה טובה!

1. הסברה- קיימנו ערב הסברה מרתק שהעביר גלעד רגב מ"קורה", בנושא כלכלה מעגלית, אחריות אישית ותגמול חיובי. הסיפור של קורה מתרכז בהצלת האנושות, על ידי העצמת הפרט והפיכת כל פעולה שלו לחשובה ובעלת משמעות. הרעיוֹן המרכזי הוא פיתוח כלכלה קיומית שמתגמלת חיסכון והורדה של טביעת הרגל הפחמנית של כל אחד ואחת מאתנו ושילוב של תאגידים, ערים ואף מדינות בתהליך זה.

2. הסכם קצא"א- הוצאנו מכתב למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה בנושא היתרי הרעלים הקיימים והעתידיים לקצא"א, המגדירים כמויות וסוגי דלקים וחומרים מסוכנים המותרים לאחסון והזרמה. דרשנו אכיפה של ההיתרים הקיימים ואי הרחבה שלהם בעתיד. בנוסף, קיימנו ישיבת הכנה לקראת ערב הסברה לפעילים כנגד שחיתות שלטונית, שיתקיים ב- 12.9.21 בשעה 20:45. הציבור הרחב מוזמן (הערב ישודר בדף הפייסבוק של "שומרי הבית").

3. ועדת אדירי2- קיימנו ישיבת הכנה יחד עם נציגי גרינפיס, לקראת ישיבה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בראשות אדירי, המתוכננת ל- 12.9.21. נזכיר כי מדובר בתכניות לפתוח כמחצית מהמים הכלכליים שלנו לקידוחי גז ונפט נוספים.

4. קשרי ממשל- השתתפנו בשיחת זום עם ח"כ אלון טל מכחול לבן על הסביבתיות הבוערות של השנה החולפת וזו הנכנסת, על ההצלחות, הכישלונות והאתגרים שנכונו לנו בתור המחנה הסביבתי, והתכניות לשנה חדשה וירוקה.

5. מערך דיגום וניטור- המארז של המיכשור נכנס לתהליכי ייצור, בשעה טובה. לאחר מכן, נרד לשטח ונתחיל את הפיילוט.

6. תקשורת:
▪️"מפרקים את המשרד להגנת הסביבה"- יחד עם גלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בדמוקרטtv. 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רשות הרגולציה (1)- פרסמנו מודעת ארגונים בעיתון הארץ, סרטון ייעודי וקמפיין מיילים לחברי הכנסת- "אל תפקירו אותנו- הוציאו את רשות הרגולציה אל מחוץ לחוק ההסדרים".

2. רשות הרגולציה (2)- יצאנו בקמפיין ווטסאפים לרכזי הקואליציה של סיעות מרצ, העבודה, וכחול-לבן, בדרישה לשים את שלום הציבור מעל שלום הקואליציה ולהצביע כנגד חוק ההסדרים, כל עוד הוא כולל את הקמת רשות הרגולציה.

3. רשות הרגולציה (3)- הוצאנו מכתב ארגונים לחברי שדולת האקלים וחברי השדולה לקיימות, איכות הסביבה ומשאבים במשמר האקלים, בקריאה להתנגד בכל דרך חוקית להקמת רשות הרגולציה.

4. רשות הרגולציה (4)- קיימנו מפגש עם סגן השר אביר קרא וצוותו המקצועי, במטרה להעביר מסרים של אחדות קואליציית הארגונים. הפער בין הצדדים נותר בעינו.

5. רשות הרגולציה (5)- הצלחנו בקרב הבלימה! הסעיפים הדרקוניים הוצאו מהחוק המקים את הרשות והועברו לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט שבראשות ח"כ גלעד קריב מהעבודה. שינוי של סעיפים אלו יצריך את הסכמת כל 8 המפלגות החברות בקואליציה. הרשות הפכה להיות גורם מייעץ חסר שיניים.

6. דו"ח פליטות מזהמים לשנת 2020- קיימנו מפגש עם השרה להגנת הסביבה, מנכ"לית משרדה, סמנכ"ל אשכול תעשיות והצוות המקצועי במשרד להגנת הסביבה, להצגת הדו"ח לשנת 2020, שהציג עלייה בזיהום מהתעשייה וחוסר בהירות משווע בנוגע לפליטות המתאן.

7. מערך דיגום וניטור- איתחול הדיגום אוטומטית נבדק ונמצא תקין. התקשורת לענן נבדקה ונמצאה תקינה. סנסור ה- PID עבור VOC נבדק ונמצא תקין. תחנת ניטור מזג האוויר אינה תקינה, אך הדבר אינו מונע את תחילת העבודה בשטח. כעת אנו עמלים על בניית מארז מתאים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רגולציה סביבתית (1)- קיימנו מספר מפגשי ארגונים לצורך חשיבה וקביעת דרכי פעולה משותפות בנושא פיצול תזכיר החוק בנושא רשות הרגולציה מחוק ההסדרים. סוכם על השקת קמפיין ציבורי ופעילות לובינג.

2. רגולציה סביבתית (2)- הוצאנו מכתב מקצועי לשרים הרלוונטיים לנושאי רשות הרגולציה- האוצר, המשפטים, הבריאות, הגנת הסביבה, חקלאות, ביטחון פנים, עבודה ורווחה, תקשורת ואנרגיה.

3. הסכם קצא"א לייבוא נפט מאיחוד האמירויות- שלחנו מכתב דחוף ליועמ"ש לממשלה, הדר' אביחי מנדלבליט, וביקשנוהו לבחון חששות לניגודי עניינים של איש העסקים המרוקאי-יהודי יריב אלבז בהסכם זה וכן להורות מיידית על הפסקת כל קשר עמו מצד ממשלת ישראל, עד לתום הבדיקה.

4. מתחמי תמ"א 37 ח' בים וביבשה- שלחנו נייר עמדה למשרד האנרגיה, שמסביר מדוע ניתן ונכון לצמצם את שטחם כעת.

5. תכנית להקמת אמפי מופעים בלב מכתש רמון- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרי הגנת הסביבה והתיירות, בדרישה להדוף את התכנית המתוכננת, כדי לא להרוס את הצביון המדברי במכתש, לא עבור האדם והמטיילים ולא עבור הטבע עצמו.

6. גיוס כספים- חתמנו על הסכם עם חברת גיוסי כספים המתמחה בגיוס מקורות כספיים מוסדיים (קרנות) עבור עמותות, כנגד תשלום אחוז עבור ביצוע גיוס בפועל. אנו זקוקים לגיוסי כספים ניכרים לצורך פעילויותינו השונות ומקווים שהסכם זה יסייע בידינו להגשים את מטרותינו. אנו זקוקים גם לסיוע שלכם, הציבור הרחב!

7. תקשורת:
▪️רשות רגולציה- הופענו בנושא בדמוקרטtv.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- הוצאנו מכתבי ארגונים למנכ"לית משרד רוה"מ החלופי ולוועדת המנכ"לים שמונתה לדון בנושא זה. ביקשנו פגישות עמם.
2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- קיימנו ישיבת ארגונים שבועית בה דנו בנייר עמדה רחב יריעה, פעילות שטח ומהלכים משפטיים נוספים.
3. רגולציה סביבתית (1)- קיימנו מפגש ארגונים לחשיבה וקביעת דרכי פעולה משותפות במאמץ להוציא את תזכיר החוק בנושא הקמת רשות רגולציה מחוק ההסדרים. החלנו בפעילות אינטנסיבית מאד בהקשר זה.
4. רגולציה סביבתית (2)- הוצאנו מכתב ארגונים ליו"ר הכנסת, ראשי המפלגות והשרים, בקריאה לפיצול הקמת רשות הרגולציה מחוק ההסדרים, לאחר הסבר פרטני של משמעותה לחיי הציבור.
5. הוועדה הבין-משרדית להפחתת פליטות גזי חממה – השתתפנו בכינוס לקראת ועידת האקלים בגלאזגו. נכחו בכינוס נציגי משרדי הגנת הסביבה, האנרגיה, התחבורה, הכלכלה, החוץ, החקלאות והמל"ל. ניתנו סקירות מקיפות ומעניינות. הישיבה עסקה בהיערכות לוועידת האקלים בגלאזגו.
6. מערך דיגום וניטור- קיימנו ישיבה שבועית. עמדנו בקשר עם נציגי החברה בארה"ב ונציגי המעבדה בארץ, מתוך מטרה לסיים בהקדם את הליך הכיול של המתקן. תיאמנו שיחה עם נציגי חברת הייעוץ רמבול, כדי לקדם את הליך האישור הרגולטורי של מערך מהסוג המתכונן על ידי ה- EPA- הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב.
7. תקשורת:
▪️רשות רגולציה- הגבנו למאמר בנושא שעלה בגלובס.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. עתירה מנהלית- הגשנו עתירת חופש המידע, רביעית במספר, לאחר שמידע שביקשנו ביחס למסמכים הקשורים לתנאים הנוספים ברישיון העסק של אסדת לוויתן, לא נמסרו לנו לבקשתנו, על אף פניות רבות מצידנו לגורמים רבים במשרד להגנת הסביבה, מזה כעשרה חודשים. המסמכים כוללים סקר רעש ימי בקרבת האסדה, תכנית למדידת עוצמת וכיוון התאורה מהאסדה ותכנית LDAR לגילוי ותיקון דליפות גז ממערכות האסדה.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- נטלנו חלק בפעילות לובינג אינטנסיבית של הארגונים לקראת פגישת מנכ"לי משרדים, שתקדים פגישת שרים בראשות הרוה"מים, שצפויה להכריע בנושא הטעון הזה.

3. חוק ההסדרים- קיימנו פגישה מצומצמת של מספר ארגונים העוסקים בנושא, כדי לתאם את פעיליותנו בתחום ולהתייחס לשלל החוקים שצפויים לעבור בקרוב בכנסת, בזמן קצר יחסית. היקף החומר גדול, אך נחלוק את העבודה בין הארגונים השונים  כל אחש בתחום התמחותו. "שומרי הבית" ממשיכים להוביל את נושא השינויים ברגולציה הסביבתית.

4. מערך דיגום וניטור- לאחר קשיים שעלו בכיול המערכת במעבדה, סוכם לקיים פגישה עם מנהל המוצר מטעם חברת Sensit ולהעלות בה את כל הסוגיות שעל הפרק לרבות סוג גז הכיול, פתרון התקלות ועבודה עם הענן. נעדכן לאחריה.

5. קשרי ממשל- קיימנו פגישת ארגונים עם דר' גיל פרואקטור מהמשרד להגנת הסביבה בנושא משמעות החלטת הממשלה בנוגע לקידום כלכלה דלת פחמן. דובר על ייעודי הכספים שהוקצו בתקציב החדש לצרכים סביבתיים- חישמול התחבורה, התייעלות אנרגטית, מו"פ והדגמה של טכנולוגיות חדשות להפחתת ותפיסת פליטות, פסולת, מיחזור, כלכלה מעגלית, חקלאות, תכניות להיערכות לשינוי אקלים והפחתת פליטות ברשויות מקומיות לרבות עמידה בתקני בניה ירוקה, חינוך, רשויות ערביות ועוד. האתגרים: סינכרון ושת"פ אמיתי בין משרדי הממשלה השונים, החלטות בתחום הגז, הסרת חסמים לקידום מתחדשות (גם בחוק ההסדרים) בדגש על מרחב מבונה ודו-שימוש של קרקע, פריסת עמדות טעינה במרחב, תחנות דלק, רשת מבוזרת, אגירה ופריסת נקודות טעינה.

6. אתר אינטרנט- חתמנו על הסכם עם חברת פיץ' לסליקת כספי התורמים שלנו, כדי שנוכל לנהל את קמפייני מימון ההמונים שלנו באמצעות המערכת שלהם באופן יותר שקוף, פשוט וידידותי וכדי לשפר את יחסי ההמרה של הקמפיינים שלנו.

7. תקשורת:
▪️תמ"א 10/ד'/10: מתקנים פוטו-וולטאיים – גלובס.
▪️ראיון לתכנית ב"כאן 11".
▪️תכנים חינוכיים שגויים מטעם חברות הגז- הארץ.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. אחסון קונדנסט- בעקבות הודעה לבורסה של קבוצת דלק בה נזכרה האפשרות לאחסן את הקונדנסט מלוויתן במתחם "אורות רבין" בחדרה, הוצאנו מכתב למשרדי האנרגיה והגנת הסביבה וביקשנו מהם לפעול כנגד האפשרות הזו.

2. הקרן למניעת זיהום ים- כיום מפעילות אסדות הגז פטורות מתשלום לקרן זו, על אך האיום הכבד שפעילותן מייצרת לסביבה הימית. לאחר שהעלינו את הנושא פעמיים בפני השרה להגנת הסביבה (הקודמת והנוכחית) ולא נענינו, שלחנו לשרת הפנים ולשרה להגנת הסביבה מכתב מיצוי הליכים ודרשנו מהן ליישם תקנות שתאפשרנה גבייה ממפעילות האסדות ולהשיב לנו בכתב על כך. ככל שלא תשבנה בחיוב, נעתור לבית המשפט.

3. פערים בתחנות הניטור- המשרד להגנת הסביבה שלח לנו הסבר באשר לפערים במדידת הבנזן בין שתי תחנות ניטור סמוכות במעיין צבי, המנוהלות האחת על ידי איגוד ערים לאיכות  הסביבה ושנייה ע"י נובל אנרג'י, בהמשך לפנייה שלנו בנושא. ההסבר אינו מניח את דעתנו. שלחנו למשרד התייחסות הסותרת את ההסבר שקיבלנו ממנו שכללה ניתוח מדעי, שניסח דר' מייק אדל מהצוות המדעי.

4. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- השתתפנו במכתב ארגונים לארבעת המועמדים לראשות עיריית אילת וביקשנו מהם להצהיר על עמדתכם בסוגיה.

5. מערך ניטור- קיימנו תקשורת עניפה מול המעבדה בנושא כיול היחידה וגז כיול מתאים. קידמנו את הקמת המעמד עליו תשב היחידה ואת הכנת התוכנה באמצעותה היחידה מתקשרת עם הענן.

6. מצעד האקלים- פגישת ארגונים. השתתפו ארגונים רבים. יתכן ןיתקיים ב- 29.10.21.  התאריך עדיין לא סופי. לא מתוכנן שינוי משמעותי מהקונספט של שנים קודמות.

7. "חיים וסביבה"- השתתפנו באסיפה הכללית השנתית של ארגון הגג של התנועה הסביבתית בישראל- "חיים וסביבה". דנו בהכנסת נציגי התנועה הסביבתית למליאות של רשויות מקומיות בבחירות שתתקיימנה בעוד כשנתיים, בצירוף גופים נוספים כחברים בארגון הגג ובאישור הדו"חות הכספיים השנתיים של הארגון.

8. תקשורת:
▪️רגולציה חכמה- גלובס
▪️מיסוי פחמן- כלכליסט, הארץ
▪️חוק ההסדרים- שקוף
▪️שיחות רקע עם עיתונאים ותחקירנים- שקוף, "כאן 11".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. פגישה עם השרה זנדברג- הפגישה נסובה סביב הנושאים של רגולציה חכמה, חוק הוותמ"ל וחוק ההסדרים. עו"ד מתן זנדברג ייצג אותנו בפגישה.

2. תמחור פחמן- השתתפנו בפגישת ארגונים עם המשרד להגנת הסביבה בנושא זה. הועלה ספק אם המהלך החשוב הזה ייכנס כחקיקה בחוק ההסדרים הקרוב. הממשלה אישרה את החוק הכולל את תמחור הפחמן וכעת הדברים עוברים לדיון בכנסת ובוועדותיה.

3. מערך ניטור- קיימנו מפגש שבועי. המיכשור עדיין ממתין לסדרת בדיקות במעבדה ומתמהמה בשל מחסור בגז כיול מתאים. נפנה לממונים בדרישה להשיג את הגז הנכון, להשלים את הבדיקות בדחיפות ולשלוח אלינו דו"ח מפורט.

4. חוק הוותמ"ל- השתתפנו במכתב ארגונים בנושא זה. לצערנו, החוק הדורסני הזה עבר קריאה ראשונה בכנסת, לא לפני שהתקבלו אצל מספר ח"כים ושרים התחייבויות לבצע בו תיקונים טרם הקריאות הבאות.

5. הרפורמות בתחום החקלאות- השתתפנו במכתב ארגונים למשרד החקלאות, המביע תמיכה בחקלאים ומעלה על נס את חשיבותם לביטחון התזונתי של אזרחי ישראל בעידן משבר האקלים, בעקבות הרפורמות המתוכננות בהקשר זה בחוק ההסדרים.

6. הקו האנטי-סביבתי של האוצר- קיימנו שיחות עם ח"כים במטרה להבין כיצד להתגבר על הקושי. קיבלנו תובנות.

7. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- השתתפנו במפגש תושבים וארגונים באיגוד ערים לאיכות הסביבה באשקלון. משה ברק ייצג אותנו.

8. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- השתתפנו במכתב ארגונים לשר האוצר. ביקשנו את השר,  כשר הממונה על חברת קצא"א, להורות על עצירת העסקה עד בירור מלוא הסיכונים בה והשלמת היכולות להיערך אליהם, וכן לקיים עמנו פגישה בהקדם.

9. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו מפגש חודשי, בו דנו בנושאים של כלכלה דלת פחמן ותפקידו של האוצר בקידום הנושא וכן בהבראת מפרץ חיפה.

10. תקשורת:
▪️כלכלה דלת פחמן- גל"צ, מעריב, הארץ, מאקו, i24news (מייק).
▪️מכליות קונדנסט ימיות- כלכליסט.
▪️תמחור פחמן- גלובס.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  בתגובות.

1. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- התקיימה פגישת ארגונים עם שרת האנרגיה קארין אלהרר, שעדכנה כי הנושא יעבור לבחינת ממשלת ישראל ולדיון בראשות ראשי הממשלה.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- שלחנו מכתב ארגונים לשר הבריאות בנושא ההסכם. ביקשנו את מעורבותו וכן להיפגש עמו בנושא.

3. קשרי ממשל (1)- קיימנו פגישת ארגונים עם ח"כ רם שפע ועוזריו. עלו נושאים מגוונים ובהם הרגולציה החכמה, חוק הוותמ"ל, חוק ההסדרים ועוד. לאחר הפגישה הועברו לח"כ שפע חומרים נוספים, כדי להעמיק את אחיזתו בעולם התוכן הסביבתי.

4. קשרי ממשלה (2)- התקיימה פגישת ארגונים עם הח"כ החדש והפעיל הוותיק אלון טל. שמחנו לגלות את בקיאותו ולהתרשם מהצוות הרציני שלו. טוב מאד עבור התנועה הסביבתית שפעיל כה ותיק ומשפיע משורותיה הצטרף כחבר לכנסת ישראל. אלון הבטיח לקרוא להכנסת נושא הבראת מפרץ חיפה לחוק ההסדרים (ואכן עשה זאת, מעל במת הכנסת).

5. קשרי ממשל (3)- קיימנו שיחה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו בנושא השפעת השינויים הרגולטוריים הקרובים על ההיבטים הסביבתיים וסמכויות המשרד להגנת הסביבה. ח"כ להב-הרצנו הקשיב רוב קשב והבטיח לנסות לסייע.

6. ועדת אדירי 2- הוצאנו לוועדה תגובה משותפת לשמונה ארגונים וביקשנו לחזור בה ממסקנותיה, ההזויות לטעמנו, לקדוח את חצי המים הכלכליים של ישראל על מנת לחפש עוד גז ונפט לצרכי יצוא.

7. דו"ח RPS- קיבלנו ממשרד האנרגיה תגובה לבקשנו לקבל התייחסות לדו"ח, לאחר שהושלם לוח הזמנים שקצב הדו"ח לביצוע התיקונים הנדרשים. בבדיקה התברר כי התגובה שקיבלנו חסרה, משום שהמשרד דיווח רק על מטלות שהושתו על נובל אנרג'י ע"י RPS, אך לא על כאלו שהושתו עליו עצמו. הוצאנו למשרד מכתב וביקשנו השלמות.

8. תקשורת:
▪️הארץ- לי ירון: "ישראל מפרה את הסכם פריז".
▪️גל"צ- עידן קוולר ב"יומן הבוקר"- היערכות ומוכנות ישראל למשבר האקלים.
▪️כלכלה דלת פחמן- כלכליסט, גלובס, וואלה!
▪️פגישה עם תחקירני עיתונות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  בתגובות.

1. מערך ניטור (1)- הציוד ששוחרר מהמכס נשלח למעבדה בבאר טוביה לצורך התקנה וכיול. דר' מייק אדל ליווה אותו והפיץ סרטון לציבור.

2. מערך ניטור (2)- גוייסו 2 שחקני חיזוק לצוות ההקמה של המערך, בעלי רקע טכנולוגי ועסקי עשיר.

3. מערך ניטור (3)- חזרה לרוטינת הפגישות השבועיות של הצוות. תום בר-יעקב החליף את אבי קרוטמן בראשות הצוות, בשל עומס כבד על אבי בעבודתו. תודתנו הגדולה נתונה לאבי על תרומתו הרבה.

4. רגולציה חכמה- מכתב ארגונים שיזמנו נחתם ע"י קרוב ל- 30 ארגונים ומומחים ונשלח לרוה"מ, השרים הרלוונטיים, ראשי המפלגות ומספר ח"כים. קיימנו שיחת עומק עם בכירים במשרד טרם שליחתו וכן שיחות ותכתובות עם מספר ח"כים מכל רחבי הבית לצורך קידום עמדתנו.

5. כסף נקי- בית ההשקעות הגדול בישראל, אלטשולר שחם, הכריז על הסטת השקעות מחברות פוסיליות! מאידך, לא הגדיר לוחות זמנים ומדדים ברורים ואנו מקווים שיעשה זאת בהמשך הדרך. אנו מקיימים מגעים עם גופים מוסדיים נוספים לביצוע הכרזות דומות.

6. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- השתתפנו במכתבים של קואליציית ארגונים לשרי האנרגיה והתיירות בצמוד לקמפיין ווטסאפים, בבקשה להיפגש עמנו על רקע ההסכם השנוי במחלוקת. שרת האנרגיה זימנה מיידית פגישה עמנו. קיימנו פגישת הכנה של הארגונים לקראתה.

7. דו"ח מפל"ס- השתתפנו בהליך שיתוף הציבור של דו"ח פליטות המזהמים לשנת 2020, טרם פרסומו לציבור. בשורות טובות- המשרד הפסיק להשתמש בטרמינולוגיה השגויה של "גז טבעי", והוא מתייחס כעת לגז כפי שהוא באמת- "גז פוסילי". ההתייחסות של המשרד הייתה מכבדת, תוך השתדלות כנה לתת תשובות לכל השאלות שעלו במפגש.

8. עתירת חופש המידע- המשרד להגנת הסביבה שלח לנו עשרות מסמכים ובהם מרבית החומרים שדרשנו בעתירה בנושא העיצום הכספי שהושת על נובל אנרג'י בשל חריגה מהיתר ההזרמה לים וביקש למחוק בכך את העתירה שהגשנו. סירבנו. דרשנו את מלוא החומרים ובנוסף- הוצאות משפט. המשפט ימשיך להתנהל.

9. תקשורת:
▪️︎קיימנו מסיבת עיתונאים של הארגונים בנושאי ועדת אדירי 2 והמהלך ל"טיוב" הרגולציה. המסיבה סוקרה ב"דבר ראשון", "מאקו" ו"הארץ".
▪️עלה ראיון פודקאסט מצולם של Up to Us עם יוני ספיר, שישודר ע"י דמוקרטtv.

10. קשרי ממשל- שוחחנו בפגישת הארגונים על מענה משותף לחוק ההסדרים, נוסף על המכתב הנושא הרגולציה החכמה, על קידום חוק האקלים ועל ההתנגדות לחוק הוותמ"ל הדרקוני.

11. ועידת האקלים בגלזגו- קיימנו פגישה של ארגונים המתכוונים לשגר נציגים לוועידה שתחל השנה בסוף חודש אוקטובר בסקוטלנד ושוחחנו על דרכים לקיים שת"פ בנושא side event בשולי הוועידה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רגולציה חכמה- יצאנו בקמפיין כנגד שינויים רגולטוריים מתוכננים במסגרת חוק ההסדרים והתקציב המתגבש,  שירוקנו דה-פקטו את המשרד להגנת הסביבה מסמכויותיו ויביאו לפגיעה הכרחית בבריאות הציבור ובסביבה.

2. שיווק- קיימנו מפגש עם מנהל השיווק החדש של ארגון הגג "חיים וסביבה" בנושא פורום השיווק של הארגונים והאפשרות להציף את הנעשה בקואליציות הארגונים השונות.

3. קואליציית ארגוני האקלים- קיימנו פגישה בנוגע להיערכות לוועידת האקלים COP26 שתתקים השנה החל ב- 31.10.21 בגלאזגו, סקוטלנד.

4. הקהילה לחדשנות באנרגיה- השתתפנו במפגש השקה של הקהילה בהרצליה. במילה אחת- גרינווש! פאנל מובילי התעשייה בהשתתפות נציגי חברת החשמל, החברה לישראל, דליה אנרגיות ובז"ן, המחיש איזו דרך ארוכה יש לנו עדיין לעשות.

5. לובינג וקשרי ממשל- התקיים מפגש העשרה פורה לפעילים ולארגונים עם הלוביסטית המקצועית זוהר לוי.

6. כנס סביבתי- השתתפנו בערב גאלה לקראת הכנס השנתי של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה. יפעת גליק הציגה בו, בין השאר, את התחקיר שלה בנושא אסדת לוויתן עם האמירות השנויות במחלוקת של ביני זומר.

7. הסברה:
▪️החברה האזרחית- יוני ספיר השתתף בדיון בהיכל האומנויות שבפירמידה בחיפה על ספרו של דר' מיכאל מירו:  "החברה האזרחית- בית ספר לפוליטיקה", בהוצאת רסלינג.
▪️ראיון לסטודנטים- יוני ספיר העניק לתואר שני בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באונ' חיפה, בנושא זיהום האוויר מאסדת לוויתן, הניטור עליה ותפיסות הציבור בנושא.

8. תקשורת:
▪️ראיון של יוני ספיר לדמוקרטtv- הסכם רכש הגז החדש של חברת החשמל.
▪️ניטור רציף ע"ג אסדת לוויתן- תגובתנו שובצה בכתבות ב"חי-פה" ובכלכליסט. בנוסף- תגובתנו אוזכרה בחדשות גל"צ ב- 6.7.21 וכן קיימנו ראיון ל- 103FM ב- 7.7.21 בנושא זה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מערך הניטור (1)- הגיע הסנסור הראשון, אחרי מגעים של 3 חודשים עם המכס… מזל טוב!
תודה גדולה לכל מי שטרח בלי די בתקופה זו, על מנת לעמוד בדרישות המכס ולשחרר את הציוד.

2. מערך הניטור (2)- בחנו את אפשרות הצגת המיזם למסלולי תמיכה של רשות החדשנות. החלטנו להגיש בקשה לאחר פיתוח כלי התוכנה שיאפשר הפעלה אוטומטית של דיגום מרחוק.

3. עמותה- קיבלנו סו"ס אישור ניהול תקין! אישור מסוג זה נמסר לעמותות לאחר הגשת שני דו"חות כספיים תקינים. השלב הבא שלנו- קבלת אישור ממס הכנסה לפטור לפי סעיף 46 לפקודה, דבר שיאפשר לתורמים לבקש חזרה ממס הכנסה חלק מתרומתם. אנחנו על זה.

4. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון מקיף בנושא המלצות "ועדת אדירי 2". סוכם עם מנכ"ל משרד האנרגיה, אדירי, להיפגש עמו בנושא זה. בנוסף, נגיש התייחסות משותפת של הפורום לעמדת המשרד, במסגרת הליך שיתוף הציבור.

5. אקלים- השתתפנו בכנס השנתי לחברה וכלכלה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהשתתפות השרות להגנת הסביבה, התחבורה, הכלכלה והאנרגיה. מחד, נשמעו הצהרות מחממות לב על שת"פ רוחבי בין המשרדים בנושא קידום כלכלה דלת פחמן. מאידך, יעדי הפחתת הפליטות ל- 2030 עדיין נמוכים ול- 2050 משרד האנרגיה עדיין ממאן לקבוע יעדי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.

6. תקשורת:
▪הת️ראיינו ל"רדיו 90" בנושא העלויות החיצוניות של זיהומי האוויר וגזי החממה, בהמשך לדו"ח שפרסם המשרד להגנת הסביבה שאמד אותן בכ-31 מיליארד ש"ח בשנת 2018.
▪️התראיינו לפודקאסט "אלטרנטיבה", בשת"פ של Up2Us ו"דמוקרטTV", בנושא קיימות במרחב האורבני. היה כיף!
▪️התראיינו ל"כאן 11" בנושא ניצול אוצרות הטבע של הציבור על ידי חברות כלכליות והפעם- דנו בחברות המים המינרליים.
▪️התראיינו ל"העולם היום" בחדשות "כאן 11" בנושא פיצוץ צינור תת מימי במפרץ מקסיקו בשל דליפת גז.
▪️התייחסנו לכתבה ב"גלובס" בנושא פיצוץ צינור תת מימי במפרץ מקסיקו בשל דליפת גז.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. עתירה בנושא מתקן הנזלה באשדוד- המשיבים (גם המדינה וגם היזמים) הגיבו לבית המשפט, בסרבם להצטרפותנו לעתירה. נמתין להחלטת בית המשפט בנושא, במועד הדיון הקרוב שנדחה לחודש אוקטובר.

2. כרטיס אשראי ירוק- קיבלנו תמיכה ליוזמה שלנו מהחברה להגנת הטבע, צלול, גרינפיס ישראל (בכפוף לאישור המטה הבינלאומי), אדם טבע ודין, המרד בהכחדה, סיירת החוף ועוד. בקרוב מאד נצא בקמפיין החתמות שמטרתו להמחיש לחברות כרטיסי האשראי שיש ציבור גדול שמעוניין בכך.

3. פגישה עם השרה להגנת הסביבה- קיימנו פגישת ארגונים. העלינו את החשיבות שבקידום כלכלה דלת פחמן ואת הנושאים בהם לא ניתן להתפשר, את הפתרון האפשרי לעצירת פרויקט קצא"א-איחוד האמירויות, את הצורך בתיקון התקנות כך שמפעילות אסדות הגז יוכלו להתחיל לשלם לקרן למניעת זיהום ים ההולכת ומתדלדלת וכן את הצורך ברכישת מערכות התראה שונות לזיהוי שפך נפט בים.

4. דיגומים בחיפה- ביצענו בדיקה שנייה בבתי הספר הסמוכים לחוות תש"ן בקריית חיים. גם הפעם לא מצאנו חריגות, כפי שמצאנו שנה קודם לכן. יש לציין כי התנאים המטאורולוגיים לא היו מיטביים מבחינתנו גם הפעם.

5. ייצוג בגופים ציבוריים- השתתפנו בתת-ועדה של הוועד המנהל של חיים וסביבה בנושא חברות בגופים ציבוריים. בכוונתנו להרחיב מאד את הנוכחות של נציגי הארגונים הירוקים בגופים מסוג זה, לרוחב כל משרדי הממשלה הרלוונטיים.

6. תקשורת- קיימנו שיחות עם עיתונאי הארץ. הכנו פרק סקירה בנושא התמורות במשקי האנרגיה והחשמל וכלכלה דלת פחמן בארץ ובעולם עבור חוברת לעיתונאים בישראל בנושא האקלים.

7. הרצאה לציבור- העברנו הרצאת אונליין לציבור, לבקשת התומכים שלנו באשקלון, בנושא "משק האנרגיה בראי משבר האקלים". במהלך המצגת, קראקרים השתלטו על המחשב של יוני ספיר וחדרו לאפליקציית הווטסאפ שלו. לאחר ריסטארט של המחשב חזרנו לשידור. חברות האנרגיה אינן בוחלות באמצעים לסתום פיות המביאים לציבור מבט על רחב על המתרחש באמת.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל (1)- השתתפנו במכתב ארגונים לראשי הממשלה שכותרתו: "ביצור עתידה ופיתוחה של מדינת ישראל בעידן החדש", הקורא להם להיערך למשבר האקלים ולהוביל את ישראל לעידן ירוק יותר.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- שלחנו לשרה החדשה להגנת הסביבה מכתב ובו קראנו לה לשנות את התנאים הסביבתיים ברישיון העסק של קצא"א, כך שיותאמו להיקף הפעילות החדש ומיד לאחר מכן- להוציא צו הפסקה מנהלי לקצא"א, עד להיערכותה להיקף הפעילות החדש ועמידתה בתנאים החדשים שיוגדרו.

3. ממשל תקין- שלחנו מכתב משותף עם עמותת "צלול" בנושא מינוי מנכ"ל מקצועי למכון לחקר ימים ואגמים, תחת מינוי שנדמה כפוליטי.

4. כסף נקי- הענקנו תעודות הוקרה לשני בכירי הבורסה לניירות ערך, על תרומתם לקידום המדד החדש- "אקלים נקי מדלקים פוסיליים". השניים שמחו מאד 😊.

5. קשרי ממשל (2)- השתתפנו בטקס חילופי השרות להגנת הסביבה. היה אירוע מרגש עם התחייבויות צופנות פני עתיד. נחזיק אצבעות למימושן.

6. מפגש קשרי ממשל (3)- השתתפנו במפגש ארגונים בנושאים: מיפוי אפשרויות מול משרדי הממשלה השונים, הקמת השדולה הסביבתית, יום הסביבה בכנסת.

7. מפגש קשרי  ממשל (4)- קיימנו פגישת הכנה לקראת פגישה עם הח"כ הסביבתי של "יש עתיד"- יוראי להב-הרצנו.

8. תקשורת- התראיינו לפודקאסט חדש מבית "חיים וסביבה", בנושאי אנרגיה ומשק הגז.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. משפטי- הגשנו לבית המשפט העליון בקשה להצטרף לעתירה כנגד מתקן הנזלת גז המתוכנן לקום באזור התעשייה הצפוני באשדוד, על מנת להבהיר את הסכנות שבהקמת מתקן שכזה בסמוך לריכוזי אוכלוסין ואת היותו מיותר בתקופה זו של חתירה לכלכלה דלת פחמן. בית המשפט ביקש את התייחסויות הצדדים ועד שיתקבלו- זימן אותנו לדיון הבא בתיק זה שיתקיים ב- 1.7.21. נקווה שבקשתנו תתקבל.

2. קצא"א- קיימנו דיון ארגונים ומומחים לבחינת האפשרויות לביצוע מהלכים משפטיים כנגד קצא"א, בהקשר להסכם עם איחוד האמירויות. אנו ממשיכים ללמוד את האפשרויות. התקבלו לאחרונה מספר דו"חות מקצועיים שעשויים לסייע בידינו.

3. תחנת הכוח OPC2- הצגנו התנגדות בפני חוקר הוות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) כנגד תת"ל 20 ב' בהקשר לתחנה הגזית המתוכננת לקום בחדרה. היה ניכר שאין לחוקר עניין לחקור, או לרדת לחקר האמת.

4. קידוחים ימיים- שלחנו מכתב ארגונים חריף לשר היוצא שטייניץ בנושא פתיחת הים לקידוחים נוספים, במחאה על הפרסום המוקדם בעיתונות של מסקנות ועדת אדירי 2, שנראה כמחטף טרם חילופי ממשלה.

5. הפגנה- לקחנו חלק בהפגנה מול הכנסת ביום האוקיינוסים, במשותף עם ארגוני סביבה נוספים, במחאה על המשך הקידוחים הימיים. קראנו לממשלת השינוי המתגבשת לעצור זאת.

6. הסברה:
▪️רוני ניימן נפגש עם דור העתיד, הפעם במכינת רבין בת״א, ודיבר על האינטרסים במשק האנרגיה שלנו, על אסדות הגז, הסכם קצא״א, מפרץ חיפה, איך משתמשים בכסף שלנו נגדנו ואיך ניתן לשנות זאת. הרושם אתו יצא רוני מההסברה הזו, הוא שעם כזה דור איכותי בהחלט יש תקווה לשינוי.
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לתלמידי קורס אקלים בנושא: "מגמות עולמיות במעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת". הקהל גילה עניין רב ושאל שאלות.

7. כסף נקי – המשכנו, ביחד עם נציגי ארגונים נוספים, את הבחינה היסודית של כל התאגידים הנסחרים בבורסה בת״א. התוצאות יופיעו בעדכון השנתי של מדד "ת״א 125 אקלים נקי מדלקים פוסילים".

8. קשרי ממשל- השתתפנו במפגש השבועי. דובר בו על חקיקה, פגישות במשרד האנרגיה ועם ח"כים, יום הסביבה בכנסת, מכתב לרוה"מ, ועדת הפנים והגנת הסביבה, מודל העבודה של הפורום ועוד.

9. תקשורת- סוקר ב"כלכליסט" מכתב ארגונים לשטייניץ בנושא פתיחת הים לקידוחים נוספים, שהיינו בין יוזמיו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. כסף נקי – פתחנו את השבוע עם השקת קרן סל של מגדל העוקבת אחר המדד החדש – "ת״א 125 אקלים נקי מדלקים פוסיליים". מדד זה זהה למדד הבסיס של 125 החברות הגדולות בישראל, פרט לשינוי חשוב אחד – ללא החברות הפוסיליות המזהמות והמאיצות את משבר האקלים.

אנו שמחים שכשותפים ליצירת המדד החדש, יש לנו גם נציג בוועדה הקובעת את רשימת החברות הפוסיליות, אלו שלא יכללו במדד החדש. משמעות קרן הסל – הציבור יכול עכשיו לקנות ולמכור נייר ערך נקי מהשקעה בחברות המבוססות על דלקים פוסיליים, הכולל מגוון רחב של חברות גדולות במשק הישראלי. מזל טוב!

2. פצלי שמן- השתתפנו בדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום, בהשתתפות נציגי משרדי הממשלה- אנרגיה, הגנת הסביבה והבריאות, בקשר להנחיות לגיבוש תסקיר השפעה על הסביבה מהקמת המתקן המתוכנן. להפתענו, נציג משרד האנרגיה תמך בקידום התכנית.
סוכם כי לארגונים תהיה השפעה על ההנחיות, במסגרת הערות המשרד להגנת הסביבה. לצערנו, יו"ר הוועדה לא איפשר לנציגי ארגוני הסביבה להשמיע קולם בישיבה זו, אך הוספנו התייחסויות בצ'אט.

3. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לכ- 30 סטודנטים לתואר שני בקיימות ממכללת דוד ילין באזור אתר חגית.
▪️טל גונן העביר הסברה לכ- 40 תלמידים בחופי קיסריה לתלמידי מכינת עין פרת.

4. שיתוף הציבור- הגשנו התייחסות מקצועית מעמיקה, באמצעות "הפורום לאנרגיה נקיה", לחברת ניהול המערכת שפוצלה מחברת החשמל, במסגרת הליך שיתוף הציבור שביצעה החברה בנושא תכנון משק החשמל. בהתייחסות העלינו שורת רעיונות לקידום אנרגיה נקיה.

5. חופש המידע- שלחנו בקשה לחברת קצא"א להעביר לידינו כל מסמך הנוגע למתקניה השונים באילת ואשקלון, לרבות היתרי רעלים, היתר הזרמה, רישיון עסק על נספחיו ועוד. נעדכן.

6. תקשורת:
▪️"כאן 11"- השתתפנו בתחקיר על הסכם קצא"א- איחוד האמירויות בתכנית "זמן אמת" ששודרה ב"כאן 11". לדעתנו, זהו תחקיר חובה לכל ישראל. צפו!
▪️"שקוף"- סייענו לכתבה בנושא דחייה בהקמת חברת ניהול המערכת.
▪️"המקום הכי חם בגיהינום"- צוטטנו בנושא הקמת תחנת הכוח קסם שבסמוך לראש העין.
▪️גל"צ- קיימנו שיחת היכרות עם כתבים חדשים.

7. "חיים וסביבה"- לקחנו חלק בישיבת הוועד המנהל השלישית לשנה זו. שיתפנו בעשייה של הארגונים השונים ושוחחנו על הצורך בשילוב מעמיק יותר של המגזר הערבי בתנועה הסביבתית, על היערכות לבחירות ברשויות המקומיות, על חיזוק הקשר עם הקהילה ועוד.

8. קשרי ממשל- עסקנו בשיחת הארגונים בנושאים: יום הסביבה בכנסת, "תכנית 100 הימים", מינוי שר אנרגיה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נצחון משפטי– ניצחנו בדיון משפטי בעתירת הסוד המסחרי! השופטת דחקה לפינה את באי כוח המשרד להגנת הסביבה והביאה אותם לתובנה כי יש להסכים לדרישתנו לפרסם באופן פומבי את ההנמקות להגדרת הקונדנסט כסוד מסחרי. העתירה התייתרה. ההנמקות תתפרסמנה בתוך 10 ימים ממועד הדיון.

2. עתירה נוספת- הגשנו עתירה בנוגע לסכומים ששולמו בפועל למשרד להגנת הסביבה על ידי נובל אנרג'י, בעקבות העיצום הכספי שהוטל עליה כמפעילת אסדת לוויתן ב- 2020 בגין חריגות מהיתר ההזרמה לים וכן לגבי מידע נוסף בעניין זה. זאת, לאחר שבקשותינו הרבות לקבל את המידעים בנושא זה לא נענו.

3. הגנה על הים– השתתפנו במפגש מרתק של בעלי עניין עם ועדת המנכ"לים בנושא אירועי "זפת בסערה". העלינו נקודות ביחס לגביית אגרות לקרן למניעת זיהום ים, למערך התראה לזיהוי שפך ימי ולמגבלות נחוצות על תכניות חירום מפעליות.

4. רגולציה חכמה– השתתפנו בשיח שולחנות עגולים בנושא קידום רגולציה חכמה ככלי ליציאה ממשבר הקורונה, שאורגן על ידי משרדי המשפטים, האוצר ורו"המ. גילינו חבורה סגורה שמדברת בתוך עצמה, מהדהדת קול אחד ולא פתוחה לרעיונות אחרים. יצאנו מודאגים.

5. מעקבים– שלחנו תזכורת לממונה על הנפט ביחס לסטטוס יישום המלצות דו"ח חברת הייעוץ הבריטית  RPS ביחס לאסדת לוויתן, שכן מכתבנו אליו בנושא זה מה- 21.4.21 טרם נענה.

6. אנרגיה נקיה– קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בדרכים יצירתיות לקדם את המאבק בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות, בסטטוס המאבק בתחנת הכוח "קסם" ובסיכויי הצלחת מאבק זה.

7. הסברה
◾קיימנו פגישה עם סטודנטים זרים מהמרכז הבינתחומי בנושא אירועי שפך ימיים. הסטודנטים הכינו סרטונים קצרים על בסיס חומרים  שנשלחו אליהם מראש.
◾דורון נדב העביר בנווה ים הסברה למכינת עין פרת- נופי פרת.

8. תקשורת– צוטטנו בכתבה ב"גלובס" בנושא מינוי דירקטורים באקסון מובייל מטעם קרן אימפקט אקטיביסטית. בנוסף, קיימנו שיחת רקע עם גל"צ.

9. קשרי ממשל– מפגש הארגונים הפעם נסב בעיקר סביב היערכות ליום הסביבה בכנסת וחלוקת התחומים והאחריות בין הדוברים והארגונים השונים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

סיכום פעילות שבועי לתאריכים 18-22.5.21  (חג שבועות, מבצע "שומר החומות")

1. פצלי שמן- השתתפנו במכתב ארגונים ליו"ר וחברי הוועדה המחוזית דרום לתכנון ובניה בנושא התכנית להקמת מפעל לפצלי שמן במישור רותם, שלטעמנו הוא מיותר ומסוכן מאד, בשל רמות הזיהום הגבוהות הצפויות ממנו לאוויר, למי התהום ולסביבה בכלל.

2. הנזלת גז- קיימנו פגישה בנושא מתקן ההנזלה הצפוי לקום באזוה"ת הצפוני באשדוד. מדובר על כוונה להנזיל גז במרחק של כקילומטר אחד בלבד משכונות מגורים, כאשר רדיוס הביטחון הנדרש במקרה כזה הוא מספר קילומטרים… אנו בוחנים את צעדי ההמשך שלנו בסוגיה.

3. כסף נקי- נפגשנו, במסגרת וועדת המדד של 'ת"א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים', עם חברת מעלה שמדרגת חברות ישראליות לפי קריטריונים שונים. הבענו את אכזבתנו מהתייחסות החברה לנושאי סביבה, כאשר גם החברות היותר מזהמות כגון בז"ן, נכללות במדד מעלה. כל עוד ההתייחסות הנוכחית נמשכת – אין לנו אמון במדד מעלה שבמקרים מסוימים אף עלול לשמש  כסוג של גרינווש עבור החברות המזהמות. בהקשר זה ניתן גם לעיין בתחקיר "שקוף": https://shakuf.co.il/9841.

4. קשרי ממשל- קיימנו פגישת ארגונים בנושא. שוחחנו על המרוץ לנשיאות והמועמד הירוק יוסף אברמוביץ', המצב הביטחוני- חברתי, יום הסביבה בכנסת, קידום חקיקה, התייחסות לתזכיר חוק האקלים ועוד.

5. הסברה- דר' מייק אדל העביר הסברה מרתקת בשדות ים לכ- 40 סטודנטים ממכון הערבה.

6. תקשורת:
▪️תגובה בכלכליסט בנושא התקלה באסדת לוויתן.
▪️ראיון ברדיו 90FM- תקלה האסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"גלובס" בנושא להבת האש הענקית שנצפתה באסדת לוויתן.
▪️איזכור ברשת ב' של התושבים שדיווחו על קשיי נשימה וצריבות בזמן הלהבה באסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"העיר ניוז" בנושא הלהבה העוצמתית בלפיד אסדת לוויתן.
▪️ראיון בדמוקרטtv- השיקולים הביטחוניים במיקום מתקני גז ונפט.
▪️ראיון ברשת ב'- השיקולים הביטחוניים שבמיקומי מתקני גז ונפט.

7. קהילה- קיימנו מפגש דיגיטלי מרגש ופותח לבבות בשם "חיים ביחד", שכלל סיפורים אישיים מטעם נציגי כל 4 השבטים בישראל- חילונים, דתיים-לאומיים, חרדים וערבים. הערב היה מרגש מאד. קיבלנו שלל תגובות חמות ביותר!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

1. חקיקה: הגשנו התייחסות לתזכיר חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למניעה ותגובה לאירועי שפך בים). ההתייחסות כוללת את הנושאים: הקמת מערך התראה מוקדמת, מגבלות על תכניות חירום מפעליות, גבייה מהמזהמים לקרן למניעת זיהום ים, מערך המתנדבים ועוד.

2. בלימת מתקנים פוסיליים: הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות התנגדות להקמת תחנת הכוח OPC2, המתוכננת לקום בחדרה. נציג בקרוב את עמדותינו גם בע"פ בפני חוקר מטעם הוועדה.

3. השפעה פוליטית: שלחנו מכתב ארגונים לראשי הממשלה המיועדים (דאז)- נפתלי בנט ויאיר לפיד. ביקשנו מהם למנות אדם בעלי זיקה ואוריינטציה סביבתית לתפקיד שר האנרגיה, על רקע חשיבות התפקיד ומשבר האקלים.

4. שיתופי פעולה: קיימנו פגישה עם ראש צוות התחקירים של גרינפיס לבחינת פעילויות משותפות. התקשורת בין הצדדים נמשכת.

5. לובינג: השתתפנו בפגישת ארגונים בנושא "קשרי ממשל". שוחחנו על האפשרויות להשפיע על ההסכמים הקואליציוניים, על זהות השרים הרלוונטיים, על סיור ח"כים ועל הצפת ההיבטים הביטחוניים הקשורים למתקני גז ונפט, על רקע הלחימה בדרום.

6. רגולציה: שלחנו תזכורות למשרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והביטחון לפנייתנו מאוקטובר 2020 בנושא אופציית ניתוק של אסדת כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. לפניות קודמות שלנו בנושא מאוגוסט 2020 השיב המשרד להגנת הסביבה כי עלינו לפנות למשרדי האנרגיה או הביטחון ואילו משרד הביטחון השיב כי הנושא אינו בסמכותו. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. מעקבים: הגשנו בקשת חופש המידע בנוגע לעיצום הכספי שהוטל על מפעילת אסדת לוויתן, נובל אנרג'י, בשל חריגה מהיתר הפליטה לאוויר של האסדה. ביקשנו לקבל את כל המידע הנוגע בדבר, במטרה להבין האם העיצום שולם במלואו ואם לא- מדוע. נמשיך לעקוב ולעדכן.

8. חופש המידע: קיבלנו גב ממשרד המשפטים לגבי תלונתנו בפניו על המשרד להגנת הסביבה, שחורג מלוחות הזמנים המותרים לו על פי חוק במסירת מידעים הנוגעים לאסדת לוויתן- נוהל חירום, עמידה בתקנים, סקר רעש, תכנית למדידת תאורה, תכנית איתור וטיפול בדליפות ועוד. משרד המשפטים הורה למשרד להגנת הסביבה להעביר אלינו את המידע, לא יאוחר מה- 23.5.21!

9. תקשורת:
▪️השתתפנו בשידור ברשת ב' בנושא קרבת מתקנים פטרוכימיים לאוכלוסיה.
▪️קיימנו שיחת רקע עם "שקוף" בנושא הקשר בין משרדי הגנת הסביבה והאנרגיה.
▪️שוחחנו עם "מגזין אל תוך הלילה" לגבי משמעויות החלטת ועדת הכספים לאשר את הגדלת השקעות הגופים המוסדיים בפרויקטי תשתית, לרבות פוסיליים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קידוחי גז ונפט נוספים- שלחנו מכתב מיצוי הליכים טרם עתירה לשר האנרגיה והממונה על הנפט במשרדו, החתום ע"י 25 ארגוני סביבה, המתריע בפני החלטה מתוכננת לפתוח כמחצית משטח המים הכלכליים של ישראל לקידוחי גז ונפט נוספים. דרשנו שימוע ציבורי בכתב ובע"פ לפני קבלת החלטה בסוגיה והתרענו שככל שההליך לא ייעשה באופן סדור, נעתור לבג"צ.

2. חוק האקלים (1)- הגשנו התייחסות מפורטת לתזכיר חוק האקלים שפרסם המשרד להגנת הסביבה, שתמציתו- היעדים נמוכים מדי, יש להחיל את התכנית הלאומית הנגזרת ממנו בתוך שנה בלבד מאישור החוק (במקום ב- 2025), יש להטיל חובת ביצוע תסקיר השפעה אקלימית על כל פרויקט בתחומי האנרגיה, התשתית, התחבורה ועוד (כרגע הנושא מוגדר לשיקול דעת השר) וכן- יש לנקוט במדיניות מיסוי שתיישם את העיקרון לפיו המזהם משלם, לרבות אימוץ מס פחמן.

3. חריגות בזיהום אוזון- הוצאנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא חריגות האוזון במישור החוף לאורך כל שנת 2020, בדגש על האזורים מול אסדות הגז לוויתן ותמר. ביקשנו ממנו לזהות את מקורות הזיהום ולפעול מולם.

4. תשלום עיצום כספי שהוטל על אסדת לוויתן- שלחנו תזכורות לאגפים השונים במשרד להגנת הסביבה, בנושא בקשותינו לחשוף את הסכומים ששולמו בפועל על ידי נובל אנרג'י בגין העיצומים הכספיים שהוטלו עליה בשנה שעברה, בשל חריגות מהיתר ההזרמה לים של אסדת לוויתן וכן כל מידע נוסף בנושא. לא נרפה בנושא הזה, עד שנגיע לחקר האמת.

5. חוק האקלים (2)- השתתפנו במפגש ארגונים בנושא תזכיר חוק האקלים שעל הפרק. עלו במפגש גישות שונות. עמדתנו היא שיש לשאוף ליותר ולהשוות עמדות עם אלו של מדינות המערב המתקדמות ולא לגשש בזהירות, עקב מגבלות פוליטיות.

6. שיתופי פעולה- השתתפנו במפגש עם תחקירני גרינפיס בנושא פיתוח משק הגז. נמשיך לשתף עמם פעולה, במטרה לבלום את תכניות הממשלה להרחיב את חיפושי הגז והנפט בים.

7. קשרי ממשל- השתתפנו במפגש של התנועה הסביבתית בנושא קשרי ממשל. על הפרק- מפגש עם חברי הכנסת הסביבתיים מכל קצוות הבית, שירכיבו בעתיד את השדולה הסביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי מרתק של "הפורום לאנרגיה נקיה":
▪️אירחנו את "שומרי הגולן" ואת מטה המאבק כנגד טורבינות הרוח בעמקים וקיבלנו מצגת מעמיקה ומפורטת על הסיכונים שבהפעלתן- לציפורים, לבני אדם, לחקלאות ועוד.
▪️אירחנו את מטה המאבק כנגד הרחבת תחנת OPC בחדרה וקיבלנו מצגת על ססטוס המאבק ועל איך ניתן לסייע לו.
▪️קיבלנו עדכון מפורט וכמעט לא ייאמן לגבי סטטוס פרויקט פצלי השמן המזהמים בים המלח.

2. הגשנו למשרד להגנת הסביבה התייחסות מקצועית לנוהל ניטור ודיגום מזהמי אוויר "על הגדר". הנוהל הזה רלוונטי לצורך ניטור ודיגום שוטף בחצרות כל מפעל מזהם מכל צדיו הרלוונטיים. הנוהל מתייחס בעיקר למפעלים דוגמת אלו במפרץ חיפה ואזוה"ת באשדוד, כמו גם עבור אסדות הגז של ישראל.

3. קיבלנו תשובה לפנייתנו לאוצר, כי פירוט התקלות ו/או אירועי חומרים מסוכנים ו/או אירועים בלתי שגרתיים באתרי חברת קצא"א ו/או התחקירים בגינם וכן סוגי החומרים המאוחסנים באתרי קצא"א והיתרי הרעלים התקפים, אינם בידי המשרד וכי עלינו לפנות לקצא"א ולמשרד להגנת הסביבה כדי לקבלם. פנינו אל השניים וביקשנו את חשיפת כל המסמכים לעיל וכן את חשיפת ההסכם של החברה עם איחוד האמירויות לצורך יבוא נפט. נעדכן.

4. הוצאנו, במסגרת חברותנו בוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה", מכתב משותף לארגוני הסביבה יחד עם הזירה הסביבתית המשותפת לאונ' ת"א, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שפנה לרוה"מ וביקשו להקים מנהלת ממשלתית להתמודדות עם משבר האקלים בישראל, בעלת סמכויות ותקציבים ייעודיים, שתתווה מדיניות אחידה ומתואמת בתחום צמצום פליטות גזי החממה, יישומי אנרגיה נקיה בישראל והיערכות משקית.

5. יזמנו הנפקת כרטיס אשראי ירוק לטובת כל התנועה הסביבתית בישראל. אנו מקדמים את הנושא בתיאום עם ארגונים נוספים.

6. השתתפנו בישיבת קשרי ממשל של הארגונים הירוקים בה שוחחנו על חוק האקלים, הליכי שיתוף הציבור הקרובים ומעורבותנו בהסכמים הקואליציוניים.

7. במסגרת ועדת "תו כסף נקי" בה אנו חברים, קידמנו את ההסכם המשפטי ואת הגדרת הקריטריונים להענקת התו. "תו כסף נקי" יאפשר לציבור לדעת באלו קרנות ובתי השקעות ניתן להשקיע, מבלי להוסיף שמן למדורת האקלים ע"י מימון חברות פוסיליות.

8. תקשורת- צוטטנו ברשת ב' ובגל"צ- בנוגע להצהרת רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית. אוזכרנו ב- ynet בסיקור מכתב הארגונים לח"כים בבקשה למנות נשיא ירוק, עליו חתמנו. קיימנו שיחת רקע עם כתבי גל"צ.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הגשנו למשרדי רוה"מ, האוצר והמשפטים התייחסות לקול הקורא בנושא: "הרפורמה להפחתה וייעול של הרגולציה במגזר העסקי". במסמך נימקנו מדוע הצעדים המוצעים בקול הקורא עלולים להשית פגיעה בלתי מידתית בסביבה ובאדם. זהו סבב שלישי של המאבק שלנו באותו נושא- "רגולציה חכמה" (ספטמבר 2019) ו"חוק ההסדרים" (ספטמבר 2020). עד כה הצלחנו לעמוד בפרץ ולשמור על האינטרסים של הציבור והסביבה. נחזיק אצבעות שכך יימשך גם להבא.

2. קיימנו והנחינו מפגש עומק מעניין עם חברת האנרגיה הגרמנית EnergyAgencyNRW הפועלת במדינה הגרמנית נורדריין-וֵסְטְפַאליה, צרכנית החשמל הגדולה בגרמניה. המפגש עסק בשאלה כיצד המדינה מתכוונת לעמוד ביעד הפחתת הפליטות של גזי חממה בהיקף של 55% עד 2030 ו- 100% עד 2050, בהתייחס לסקטורים השונים. נמשיך לעמוד בקשר עתידי עם החברה.

3. הצגנו בפני הוועדה לתשתיות לאומיות את הערותינו והשגותינו לתת"ל 98- תחנת הכח "קסם" המתוכננת להיבנות ליד ראש העין, אותן שלחנו לוועדה גם בכתב. התחנה הזו מיותרת ומסוכנת, משורת סיבות.

4. נפגשנו עם "כנף"- זרוע ההשקעות של חברת הביטוח "כלל", במסגרת "פורום כסף נקי" והמאמץ שאנו מקדמים להסטת השקעות מחברות פוסיליות. הייתה פגישה טובה. סוכם להמשיך ולשוחח בהמשך, לאחר שהחברה תקיים דיונים פנימיים בנושא.

5. קיבלנו תגובה לפנייתנו ליועמ"ש מנדלבליט בענין ניגוד עניינים לכאורה של הגברת עדי חכמון, סגנית הממונה על התקציבים באוצר, בהקשר למעורבותה בנושא מעבר המשק לכלכלה דלת פחמן. היועמ"ש בדק את הסדר ניגוד העניינים של הגברת חכמון ולאחר ששקל את הדברים, ענה לנו באופן מפורט כי לא יתערב בסוגייה.

6. שלחנו לממונה על הנפט במשרד האנרגיה פנייה בנושא יישום המלצות דו"ח חברת המומחים RPS בנוגע לטיפול בכשלים שהתגלו באסדת לוויתן. העבודות לתיקון הכשלים היו אמורות להסתיים בסוף פברואר השנה. ביקשנו סטטוס מפורט. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. שלחנו לחברי הכנסת מכתב ארגונים, בו קראנו להם לבחור לנשיאות רק במועמד שמביא עמו חזון, תפיסת עולם והשראה בין לאומית בנושא של משבר האקלים, בדומה למגמה העולמית הברורה של התחזקות מפלגות ומועמדים ירוקים בפרלמנטים השונים.

8. שלחנו למשרדי האנרגיה והביטחון תזכורת לפניותינו שטרם נענו בעניין אופציית ניתוק לאסדה הצפה מעל מאגרי כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. ניתוק כזה הינו אפשרי וקיים בעולם- שלחנו למשרד אסמכתאות על כך. נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

9. שלחנו למשרד להגנת הסביבה תזכורת לפנייתנו בנושא הנחיותיו בנוגע לאחסון מערומי אמוניום חנקתי (החומר שגרם בשעתו לפיצוץ בביירות). נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

10. העברנו באילת הרצאה לציבור המקומי בנושא אירוע שפך ימי בעולם, הסכנות ממנו והאם ניתן למנוע אותו, במסגרת מאבק הארגונים בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות לייבוא נפט אמירתי לאירופה דרך ישראל.

11. תקשורת:
️ – הופענו ב"דמוקרטTV" ביום כדור הארץ ודיברנו על כילוי משאביו בשל צריכת יתר, הדרך להנעת הפוליטיקאים, שיתופי פעולה ציבור-אקדמיה ועוד.
– השתתפנו במאמר ב"דה-מרקר" לגבי יעדי 2050 של משרד האנרגיה.
– מאמר ב- ynet ציין את מסמך "המלצות מדיניות ויעדים", בכתיבתו השתתפנו.
– התייחסנו בכתבה שעלתה ב"גלובס" לחוק האקלים שהשרה להגנת הסביבה השיקה השבוע.
– הגבנו להצהרתו של רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית בכתבות שעלו ב"הארץ", "גלובס" ו"זמן ישראל".

12. השתתפנו בפגישת קשרי ממשל של ארגוני הסביבה בנושאים: הקמת שדולה בכנסת, הסכמים קואליציוניים, פגישות עם ח"כים, סיור לח"כים, מסמך 100 הימים ועוד.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. לאחר לחץ בלתי פוסק שלנו על המשרד להגנת הסביבה בחודשים האחרונים למדידת שיעור פליטות המתאן בשרשרת ההפקה, ההולכה, הטיפול והאספקה של הגז בישראל, קיבלנו פנייה מהמשרד המאשרת כי החלה עבודת עומק בנושא מטעמו, במקביל לעבודה דומה שמבוצעת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אנחנו שמחים מאד על ההתפתחות החיובית הזו. "יגעת ומצאת- תאמן!". נמשיך לעדכן בנושא.

2. קיבלנו, אחרי איטרציות רבות ומענה לשאלות, חוות דעת מומחה בנושא "אסדת לוויתן- חיזוי ומניעת סיכונים בריאותיים, בטיחותיים ואקולוגיים". חוות הדעת כוללת שורת המלצות עבור המזהם וגופי הרגולציה האמונים עליו. אנו לומדים אותה כעת ושוקלים את האופן המיטבי לשימוש בה.

3. ביצענו בדיקה של חריגות האוזון לאורך מישור החוף הישראלי בכל שנת 2020. גילינו חריגות שאינן מותרות (מעבר ל- 10 בשנה) בתחנות הניטור בכרם מהר"ל, ברקאי, אשקלון ומבקיעים. שוב התמונה מראה כי החריגות מתרכזות מול שתי אסדות הגז של ישראל. אנו שוקלים כיצד לגרום לרגולטור לדאוג למניעת הישנות חריגות אלו.

4. השתתפנו בפגישת מומחים בנושאי אנרגיה וחשמל, שמטרתה היתה בחינת אפשרות של מפעילי מתקנים סולאריים למכור ישירות לצרכנים גדולים, שמעוניינים לרכוש חשמל ירוק. שוחחנו על מספר אפשרויות לקדם זאת. המשך יבוא.

5. קיימנו ישיבת תיאום משפטית-רגולטורית בעניין תמ"א 13, העוסקת בהקמת מתחמים ימיים למתקנים חדשניים. מדובר בתכנית עמומה, שתאפשר ליזמים לבקש היתר בניה להקמת מתקני ניסוי בים, מבלי להגיש תכנית מפורטת וללא הכנת תסקיר השפעה מפורט על הסביבה. בפגישה השתתפו עורכי דין, מומחי תכנון ונציגי רשויות מקומיות. סיכמנו על המשך מהלכי תיאום והתנגדות.

6. השתתפנו בפגישת היכרות עם המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה- הפרופסור נגה קרונפלד-שור. הדגשנו בשיחה את נושאי ההתראה על שפך ימי והצורך בהערכת פליטות המתאן מצנרת הולכת הגז והמתקנים הנלווים. שלחנו לאחר הפגישה חומרים והמשכנו בהתכתבות עמה בנושאים אלו.

7. שלחנו את מסמך המלצות המדיניות והיעדים בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון לשמונה שרים רלוונטים ולשגריר האקלים האמריקאי המיוחד, ג'ון קרי, נוסף על רוה"מ וראשי הסיעות בכנסת. תואמו שיחות עם התקשורת בנושא זה, שתפורסמנה ביום כדוה"א 2021.

8. השתתפנו בשתי פגישות של המיזם "לבחור ירוק"- אחת בנושא המשך דרכו של המיזם והשנייה בנושאים של הקמת שדולה, הסכם קואליציוני, תכנית 100 הימים ועוד. כל הנושאים הללו מקודמים בימים אלו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה ברשת ב', בנושא מסמך המלצות מדיניות ויעדים שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון, אותו שלחנו כאמור לרוה"מ, לשרים, לראשי הסיעות בכנסת ולשגריר האקלים ג'ון קרי. בנוסף, קיימנו פגישת רקע עם"שקוף" ביחס לתחקיר עתידי וכן סיפקנו חומרים לכתבה בנושא התנגדות להרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו בהכנת מסמך מדיניות ויעדים לקראת פסגת המנהיגים בארה"ב בנושא משבר האקלים ביום כדוה"א, ה- 22-23.4.21, יחד עם פרופסורים מהאקדמיה. המסמך נשלח לרוה"מ, לשרים הרלוונטיים ולראשי המפלגות וכן לתקשורת.

2. הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות מסמך התנגדות מנומק לתת"ל 98- התכנית להקמת תחנת הכח "קסם" המונעת בגז, שמתכננת לקום בסמוך לראש העין.

3. הסנסור הראשון של מערך הניטור שלנו הגיע ארצה! כעת אנו עמלים על שחרורו מהמכס. נמשיך לעדכן.

4. השתתפנו בשיחה עם אגף זיהום אוויר מתחבורה במשרד להגנת הסביבה, בנושא אזורים נקיים מזיהום אוויר תחבורתי בישראל. נמשיך לקדם פעילות מול רשויות מקומיות בהקשר הזה.

5. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי חברת החשמל. דיברנו איתם על האפשרות שינפיקו אג"ח נפרד לטובת הכנת הרשת לאנרגיה מתחדשת, כסף שלא ישמש לתחנות פוסיליות מזהמות. נעדכן בהמשך לגבי התוצאות בפועל.

6. השתתפנו בפגישה בנוגע להמשך הדרך של המיזם "לבחור ירוק" של ארגוני הסביבה. פגישות המשך תתקיימנה בשבוע הנוכחי. מתקיימת היערכות למו"מ הקואלציוני, "תכנית 100 הימים" של הממשלה החדשה ככל שתוקם, הכנת סדרי עדיפויות בחקיקה ואפילו ניסיון לקדם בחירת נשיא ירוק.

7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה". דנו בפיתוח מקצועי של התנועה הסביבתית.

8. העברנו מצגת לחוקרים ממגוון אוניברסיטאות מהעולם בהקשר לשינוי מדיניות בנושא "שחקנים והשפעתם".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

בזמן שבוע פסח זרענו זרעים להמשך העשייה שלנו. 
מוזמנים לעקוב להיות שותפים ולתמוך. 
אנחנו כאן ארגון התנדבותי שבחר להיות פעיל בשינוי המציאות ויצירה של מציאות מיטיבה המאפשרת פה חיים ובית.

הצטרפו אלינו.

לתמיכה חודשית

1. שלחנו מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה בנושא תכולת הקודנדנסט המקסימלית באסדת כריש-תנין, בעקבות פרסומים על היקף קונדנסט גדול מהצפוי במאגר זה.

2. שלחנו מכתב לשרה להגנת הסביבה בנושא מערכת התראה רב-שלבית לזיהוי שפך שמן (נפט לסוגיו) בים.

3. קיימנו דיון עם התושבים ממ.א. גזר והסביבה בנושא הארכת היתר הפליטה של מפעל נשר, שהגיע לפרקו, לאחר שההיתר הורחב לפני כשנה, מה שאיפשר למפעל לשרוף חומרים רבים יותר, דבר שגרר זיהום חלקיקים חריג לתקופות ממושכות. שיתפנו את התושבים בניסיוננו. נסייע להם לקדם את מאבקם.

4. קיימנו פגישה עם נציגי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. דנו בפני משק האנרגיה העתידיים.

5. תקשורת- קיימנו ראיון משותף בדמוקרטtv, יחד עם חה"כ לשעבר דב חנין. שוחחנו על פוליטיקה וסביבה, היערכות המדינה לאירוע שפך גדול, מפרץ חיפה ועל כך שדווקא ברוני הגז, שמגלמים את הסכנה הגדולה ביותר לים, פטורים כיום מתשלום לקרן מניעת זיהום ים. מעבר לכך, השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא החשיפה של הפנסיות שלנו להשקעות בדלקים מאובנים. לבסוף, הגבנו לכתבה בכלכליסט בנושא דו"ח הפחתת הפליטות מהתחנה הפחמית בחדרה.

6. העלינו מאמר דעה ב"הארץ" וב"דה-מרקר" בנושא ההקשר המוטעה בין פיתוח לוויתן לסגירת הפחמיות ב"אורות רבין". המאמר הזה מרסק את הספין עליו נשענו משרד האנרגיה וחברות הגז, לצורך קידום פיתוח לוויתן.

7. גייסנו משקיפים עבור הקלפיות ביום הבחירות, לטובת המיזם "משמר הבחירות האזרחי". משקיפים שהצבנו בקלפיות בבחירות הקודמות, חשפו זיופים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חתמה השבוע על מינויה של דר' מיכל שתקאי, נציגת "שומרי הבית", כממלאת מקום בוועדה למתן היתרי הזרמה לים. זהו עוד צעד לכניסת "שומרי הבית" לליבת העשייה בתנועה הסביבתית. מזל טוב ודרך צלחה למיכל ולנו 🍷

2. הוצאנו מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להפסיק את מעורבותה של סגנית הממונה על התקציבים באוצר, הגברת עדי חכמון, בנושא הצעת המחליטים למעבר לכלכלה דלת פחמן, כל עוד הינה מועמדת לתפקיד יו"ר רשות החשמל, בשל חשש לניגוד עניינים אפשרי.

3. התייחסנו בכתב לאגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה לנוהל Leak Detection And Repair-LDAR  שהכין ופרסם המשרד, המתייחס לשיטת אבחון וטיפול בדליפות, שאת יישומו על אסדות הגז של ישראל יזמנו בעת השימועים הציבוריים בהקשר להיתרי הפליטה של אסדות תמר ולוויתן.

4. השתתפנו במכתב ארגונים לג'ון קרי, השגריר האמריקאי לנושא האקלים, בבקשה להתערבות בפרויקט קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות לאירופה.

5. הוצאנו מכתב למשרד החינוך בנושא מידעים מטעים המשולבים על ידי החברות קצא"א ודוראד בתכנים לימודיים במסגרת פרויקט "אנרגיה צעירה". בהמשך למכתבים קודמים ביחס לתכני נובל אנרג'י וחברת החשמל במערכת החינוך. גם פרויקט זה משתמש בסמליל מסחרי, בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך וכמו"כ התכנית אינה מופיעה במאגר תכניות חינוכיות, בניגוד להוראות נוהל שילוב תכניות חינוכיות חיצוניות במערכת החינוך. דרשנו להפסיק לאלתר את הפרות הדין. במידה ולא ייעשה כן, נשקול את צעדינו המשפטיים.

6. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי המשרד להגנת הסביבה העוסקים בהיבטים הפיננסיים של משבר האקלים. למדנו על הפעילות שלהם, הסברנו על שלנו, וסיכמנו על המשך וחיזוק הקשר לטובת שיתופי פעולה עתידיים.

7. קיימנו פגישת אונליין לארגוני הסביבה עם המועמד עמיחי שיקלי ממפלגת "ימינה", שהינו הנציג הסביבתי של המפלגה. זה היה המפגש שחתם את סדרת המפגשים שלנו עם נציגי המפלגות בנושאי סביבה.

8. הפצנו לציבור את המדד הירוק מבית המיזם "לבחור ירוק", שבהכנתו השתתפנו. כמו"כ השתתפנו בישיבת הוועדה המייעצת למיזם והעלינו רעיונות לגבי הצעדים הבאים של "לבחור ירוק", לאחר הבחירות הקרובות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הצטרפנו למכתב ארגונים למשרדי החוץ והכלכלה בנושא מועמדותו של  מר Mathias Cormann, שר האוצר האוסטרלי לשעבר, כמזכ"ל החדש של ה-OECD. ישראל תומכת במועמדותו של מר קורמן, על אף היותו תומך נלהב בתעשייה הפוסילית ומכחיש אקלים. ביקשנו שישראל תימנע מתמיכה במועמדותו.

2. השתתפנו במכתב ארגונים למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויו"ר הקרן למניעת זיהום ים, בבקשה לייצוג מטעם ארגוני הסביבה בקרן למניעת זיהום ים.

3. הצטרפנו למכתב ארגונים התומך בעצירת קידום טורבינות רוח יבשתיות בכלל, ודורש להימנע מקידום שתי תכניות לממש טורבינות כאלו בעמק חרוד בפרט, משיקולים אקולוגיים ואחרים.

4. הצטרפנו למכתב תמיכה של ארגוני הסביבה בעוה"ד סטיבן דנציגר, מי שייצג את הילידים באקוודור כנגד חברת שברון וזכה, ונמצא כבר 19 חודשים רצופים במעצר בית בשל פעילות משפטית כנגדו מצד עוה"ד המייצגים את שברון. המכתב נשלח ל- Merrick Garland, שמועמד להיות היועמ"ש הפדרלי בארה"ב.

5. דר' מייק אדל הציג מצגת לקהילה היהודית בג'קסונוויל, ארה"ב. זוהי מצגת ראשונה מטעמנו ליהדות התפוצות. בכוונתנו להגדיל את הפעילות בהקשר זה ולצורך זה אנחנו מקדמים במרץ את האתר שלנו באנגלית.

6. קיימנו פגישה מפרה עם המועמד עמיחי שיקלי, מפלגת ימינה, בנושא המצע הסביבתי של המפלגה ובמסגרת מיזם "לבחור ירוק". שיקלי היה קשוב ופתוח. אנחנו שמחים שסו"ס יש עם מי לדבר בנושאי סביבה במפלגת "ימינה", אחרי שנים בהם נציגיה הדפו אותנו שוב ושוב.

7. נפגשנו עם שר החקלאות אלון שוסטר ועם פרופסור אלון טל ממפלגת "כחול-לבן". שוחחנו על הפערים במצע המפלגה בנושא משק האנרגיה. בנוסף, קיימנו פגישות אונליין מעניינות עבור ארגוני הסביבה עם נציגי המפלגות "העבודה", "כחול-לבן" ו"הרשימה המשותפת" במסגרת סדרת הפגישות של התנועה הסביבתית לקראת הבחירות הקרובות. מעבר לכך, צפינו בפאנל מרגש בנושא האקלים בו השתתפו הנציגים הסביבתיים של המפלגות השונות, שהופק ביוזמת הנוער המדהים!

8. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא סיכונים משפך קונדנסט, המזכירה את הצורך בשינוי תקנות הקרן למניעת זיהום ים, כדי שזו תוכל לגבות אגרה ממפעילי אסדות הגז של ישראל.

9. הוצאנו מכתב ארגונים למנכ"ל משרד רוה"מ, צחי ברוורמן, בנושא משרפת השומרוני הטוב. דרשנו לעצור באופן מיידי ומוחלט את כל ההליכים לקידום המשרפה, לרבות הליכי המכרז, וכן למנות נציג מטעם ארגוני הסביבה, לוועדת בדיקה שתוקם בראשותו.

10. המשכנו בתקשורת אינטנסיבית עם המשרד להגנת הסביבה במטרה לשחרר לנו את המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן, שמסיבות לא ברורות פרסומו נדחה שוב ושוב. בנוסף, פנינו שוב למשרד הפנים כדי לקבל את כל המידע הנחוץ לנו בנושא תרומת אנרג'יאן למועצה האזורית חוף הכרמל, שבוטלה. פנייה קודמת שלנו  בנושא מחודש דצמבר, לא נענתה. הזכרנו למשרד הפנים שתלונה שלנו למשרד המשפטים בגין פנייה קודמת למשרד הפנים שלא נענתה במועד, נמצאה כמוצדקת. לא נרפה עד שנקבל את כל המידע המבוקש, כחוק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הוצאנו מכתב לשרי הגנת הסביבה והפנים בנושא תקנות הקרן לשיקום נזקי ים. בפנייתנו ביקשנו לחייב את מפעילות אסדות הגז לשלם סכומים משמעותיים לקרן, שכן עד כה תקנות אלו לא הטילו כל חובת תשלום על ידן!

2. שלחנו מסמך התייחסות לרשות התחרות לצו מוסכם לפי סעיף 50 ב' לחוק התחרות הכלכלית, ביחס לעסקת רכישת הגז המוזלת של חברת החשמל ממאגר תמר. גילינו כי יתכן ועסקה זו מציגה מראית עין של הנחה ממאגר תמר, שעה שחברת החשמל ממשיכה לקנות גז יקר ממאגר לוויתן ובכך מוותרת על הנחה פוטנציאלית בסך  עתק של 270 מיליון ש"ח! הודענו שככל שהדברים לא יתוקנו, נעתור לערכאות בנושא.

3. יזמנו וקיימנו הפגנת ארגוני סביבה בכיכר הבימה תחת הכותרת "די להפקרות! מונעים את האסון הבא", בנושא אירוע הזפת בחופים. באירוע השתתפו ונאמו פעילים ממספר רב של ארגונים, לצד מוסיקה משובחת מבית EZ ואסף אמדורסקי.

4. השתתפנו בישיבה מיוחדת של ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא זיהום הזפת בחופים. נקווה שלפחות נושא התקינה החסרה עבור פקחים ליחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, יסוכם בעקבותיה.

5. קיימנו פגישת מנהלי ארגונים עם השרה להגנת הסביבה. העלינו בפניה את הסוגיות הבאות: תיקון תקנות הקרן למניעת זיהום ים כך שתאפשרנה חיוב מפעילי אסדות הגז, התקנת מערכות חישת שפך שמן מרחוק על אסדות הגז, הימנעות משריפת הזפת במפעל נשר, שחרור המידע בדבר אומדן פליטות המתאן מלוויתן, התייחסות לפליטות המתאן לאורך שרשרת ההפקה וההולכה- בהמשך לנייר העמדה ששחרר משרד האנרגיה ובנוסף- בדיקה כיצד נחתם הסכם קצא"א-איחוד האמירויות ללא אישור מוקדם של משרדי הממשלה הרלוונטיים. השרה הייתה קשובה והבטיחה לבדוק ולטפל. נמשיך לעקוב.

6. קיימנו אירוע זום ששודר בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית עם חה"כ אלכס קושניר מ"ישראל ביתנו". ההתרשמות הכללית והבקיאות בעולמות התוכן הסביבתיים של הח"כ הצעיר הזה, הפתיעה לטובה.

7. תקשורת- השתתפנו בכתבה בעיתון "גלובס" בנושא מערכת חישת שפך שמנים בים מרחוק. בנוסף, קיבלנו כיסוי להפגנה במוצ"ש מ- ynet, גלובס ו- N12.

8. השתתפנו בדיון מטעם "הזירה הסביבתית" המאגדת נציגי אקדמיה, תעשייה וארגוני סביבה, בנושא צרכנות סביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במכתב ארגונים לראש הממשלה בהקשר לאירוע זיהום הזפת בחופים וביקשנו לקדם את חקיקת חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן) ולבלום את מימוש הסכם קצא"א- איחוד האמירויות להובלת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה.

2. הצטרפנו למכתב ארגונים ליו"ר הכנסת, חה"כ יריב לוין, בבקשה לקיום דיון דחוף במליאה בעניין אסון זיהום הזפת בחופי ישראל. בנוסף, סייענו לקידום ישיבה באותו נושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה. הדיון יתקיים ביום שלישי, ה- 2.3.2021.

3. בעקבות אסון הזפת בחופים- שלחנו בקשות חופש המידע לגבי ניטור איכות המים המיוצרים במתקני ההתפלה בעת קרות האירוע, לרשות המים ולמשרד למשאבי מים. בנוסף, הוצאנו בקשת חופש המידע למשרד החוץ לגבי מקורות רכש הנפט של ישראל ודרך שינועם, לאור האפשרות כי שפך הנפט הגולמי נבע מהעברת נפט גולמי בין מיכליות ימיות.

4. השתתפנו במסיבת עיתונאים בנושא אירוע הזפת בחופים. הצגנו מצגת קצרה בנושא אירועי שפך חמורים שהתרחשו בעולם ודיברנו על צורך במנגנון התרעה מוקדמת ועל כלים זמינים לממש זאת.

5. אייטמים בהם השתתפנו בתקשורת בנושא הזפת בחופים- דמוקרטtv, רינו צרור (גל"צ), כתבה במגזין חדשות "כאן 11", שלוש כתבות בגלובס, כתבה באתר "כאן 11" ועוד מספר ציוצי עיתונאים שציטטו אותנו.

6. הוצאנו מכתב מיצוי הליכים לייעוץ המשפטי של משרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי עמותת "תעשיידע" במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי. זאת, לאחר מכתב קודם בנושא שהביא לפגישה עם מנכ"ל "תעשיידע", אך לצערנו לא הביא לתיקון הפגמים. בנוסף, הוצאנו מכתב לחברת החשמל ולמשרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי חברת החשמל במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי.

7. קיימנו מפגשי אונליין של ארגוני הסביבה עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ועם הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה. האירוע האחרון שבר את שיא ההשתתפות שלנו עד כה- 350 איש!

8. כחלק מ"פורום כסף נקי", השתתפנו בכתיבת התייחסות לחוזר של דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח. בהתייחסותנו הדגשנו את ההתעלמות הנוכחית מסיכוני אקלים, הראינו כיצד גופים ברחבי העולם המנהלים כ- 150 טריליון דולר במצטבר מתייחסים לנושא, ודרשנו שגם שוק ההון בישראל יתנהל מתוך אותה אחריות פיננסית.

9. קיימנו פגישה ליצירת שת"פ עם הטלוויזיה החברתית בנושא משבר האקלים ובחנו מספר דרכים לקדם זאת.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השבוע אסון הזפת בחופים היכה בנו בעוז. אחרי שיצאנו מההלם הראשוני סייענו בגיוס מתנדבים, ירדנו לנקות את החופים, החלנו בתחקיר הסיבות לאירוע וסיפרנו לציבור בשלל אמצעים כיצד ניתן למנוע את האירוע הבא.

2. השתתפנו בפגישה מטעם פורום כסף נקי עם דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר. בפגישה הצגנו לדר' ברקת וצוותו סקירה של הצעדים הפיננסים הננקטים ברחבי העולם בכל הקשור למשבר האקלים. הדגשנו שעל הרגולטור מוטלת האחריות לוודא שהגופים המנהלים את כספנו עושים זאת באחריות, לוקחים בחשבון סיכוני אקלים ולא טומנים את ראשם בחול.

3. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת התו של "פורום כסף נקי". תו זה, שינתן לחברות נקיות מהשקעות בדלקים פוסיליים או כאלו שיבצעו הסטת השקעות, יאפשר לציבור הרחב לדעת היכן ניתן להשקיע את כספו, מבלי לתמוך בחברות הפוסיליות המאיצות את משבר האקלים.

4. השתתפנו בפגישה מטעם "פורום כסף נקי" עם נציגי חברת הביטוח "מנורה". בפגישה הראינו ש"מנורה" משקיעה למעלה מ-5 מיליארד ₪ בחברות פוסיליות המאיצות את משבר האקלים. זהו מפגש ראשון בין הצדדים ולהערכתנו הדיאלוג יימשך. נמשיך לדרוש את הפסקת הזרמת כספי הציבור לתעשייה שמאיימת על עתידנו.

5. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת המדד הקבועה של ארגון הגג "חיים וסביבה" עבור "מדד ת"א 125- אקלים נקי מדלקים פוסיליים" שהושק לאחרונה ביוזמת "פורום כסף נקי", יחד עם הבורסה הישראלית.

6. השתתפנו במפגש עם תושבי הנגב המזרחי בנושאי סביבה ובריאות הציבור. מתפתחים במקום מספר מאבקים. אנו נסייע למאבק לביטול פרויקטי פצלי השמן המזהמים באורון ובמישור רותם.

7. שידרנו בפייסבוק מפגש זום משותף ומוצלח עם "קהילת השמש", לעידוד הקמת גגות סולאריים.

8. הצטרפנו להנגשה לציבור של קורס אקלים, לצד ששה ארגונים נוספים: "חיים וסביבה", "גרינפיס", "מגמה ירוקה", "מרכז השל לקיימות", "הרשת הירוקה" ו"המרד בהכחדה". נפרסם בקרוב ונציע לכם ולבני משפחותיכם להשתתף בו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה בדמוקרטTV בנושאים: משבר האקלים, מגמות עולמיות בתחום הפחתת הפליטות, היערכותה של ישראל לכלכלה דלת פחמן, ריסונה של חברת שברון, הבראת מפרץ חיפה, פעילות הסטת ההשקעות של "פורום כסף נקי" ועוד…
בנוסף, השתתפנו בכתבות ב"גלובס" ובמקומון "חי-פה" בנושא הזפת בחופים וכן פרסמנו מאמר דעה בעין השביעית" בו פירטנו מדוע לטעמנו מדיניות משרד האנרגיה מסכנת את עתידה של ישראל.

10. חופש המידע- קיבלנו מידע ריק וחסר בנושא הדיווחים והתחקירים שהועברו על ידי נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה בעקבות אירועי הפעלת הלפיד הלחץ הגבוה באסדת לוויתן וכן בנושא התכתובות בין המשרד לבין נובל אנרג'י לגבי דחיית מועד ההרצה שתוכננה ל- 24.12.19. אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים מהנושא!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. חתמנו על הסכם עם אתר לאחסון הסנסור הראשון במערך הניטור שלנו, שכזכור ימוקם במפרץ חיפה, בסמוך למיכלי תש"ן בקריית חיים. מזל טוב!

2. זוכרים את החריגות במזהם המסרטן בוטדיאן שמצאנו בדיגומים בסמוך לחוות המיכלים בקריית חיים? אז בתיאום עם עיריית חיפה, ביצענו השבוע דיגומים ב- 4 בתי ספר סמוכים לחווה הרעילה הזו. נעדכן בתוצאות הדיגומים לכשאלו ינותחו.

3. הוצאנו בקשה נוספת למשרד להגנת הסביבה לפי חוק חופש המידע, בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. זאת, לאחר שפנייתנו הקודמת נדחתה, שכן המידע שביקשנו לא היה מצוי בידי המשרד להגנת הסביבה. נזכיר, שהמשרד להגנת הסביבה דחה את המועד בו אמורה להגיש נובל אנרג'י את האומדן, בניגוד גמור לכתוב בהיתר הפליטה של האסדה ובחוסר סמכות מוחלט. לא נרפה מהנושא הזה, עד שנקבל את המידע המלא ונבהיר מדוע המשרד נהג כפי שנהג.

4. הכנו נייר עמדה המשווה את ההשלכות האקלימיות של פליטות גז החממה מתאן- מרכיב עיקרי בגז המכונה טבעי, לעומת אלו של פליטות הפחמן הדו-חמצני מהפחם. המסקנה היא כי מבחינה אקלימית, גז מסוכן מפחם. שלחנו נייר זה לנבחרי ציבור. ניפגש עם חלקם, כדי להסביר להם את הדברים באופן בלתי אמצעי ובגובה העיניים.

5. השתתפנו בראיון פודקאסט למגזין "סיפור ירוק" וגוללנו לראשונה את הסיפור המלא של המאבק להרחקת אסדת לוויתן מראשיתו ועד הלום- תקוות, שאיפות, הישגים, הצלחות, חלומות, עשיות, כשלונות, תובנות ופרספקטיבה מרחיקת ראות על התהליך המרגש והעצום שעברנו בעצמנו והעברנו ציבורים עצומים בישראל.

6. עסקנו השבוע רבות בבחירות הקרובות, במסגרת מטה "בוחרים ירוק" המשותף לארגוני הסביבה- מפגשי צוות מטה, וועדה מייעצת וצוות קשרי ממשל. קיימנו עבור התנועה הסביבתית פגישת אונליין מעולה עם חה"כ יוראי להב-הרצנו. תיאמנו פגישות דומות עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ל- 22.2.21, עם פרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה ל- 23.2.21 ועם חה"כ אלי אבידר ל- 4.3.21. אנו בתהליכי  תיאום גם עם  מפלגת "כחול-לבן". נוציא הודעות מסודרות בנושא. נמשיך ונתאם מפגשים מסוג זה עם כל מפלגה שתחפוץ בכך.

7. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא הסכם רד-מד, להזרמת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה. התקיימה השבוע באילת הפגנת ארגונים מרשימה כנגד הסכם אסוני זה.

8. השתתפנו בכתבה בגל"צ בנושא פרויקטים ימיים לייצור חשמל מאנרגיית הרוח, בהתייחס לפרויקטי המולטי-ביליונים שהשיקו דנמרק ודרום-קוריאה. פרויקטים כאלו בים הרחוק גם נהנים מרוח חזקה יותר וגם מוותרים על המגרעות של הקמתם ביבשה- פגיעה בבעלי כנף, פגיעה בנתיבי טיסה, פגיעה של תת תדר בבני אדם, שימוש בשטחים יקרים ועוד. בעידן זה של משבר האקלים, עלינו לבחון את כל אפשרויות ייצור החשמל נטולות הפחמן שעל הפרק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו מכתב מעורך דיננו לעמותת "סנונית", הפועלת לקידום החינוך המתוקשב לתלמידי בתי ספר במשותף עם משרדי ממשלה ואוניברסיטאות, ומפעילה מספר אתרים לצורך זה. במכתב מחינו על תכנים ומצגות המופיעים באתרי העמותה, המטעים לחשוב כאילו הגז הטבעי הוא אנרגיה נקיה וחסרת מגרעות. ביקשנו את הסרת התכנים המטעים והתייחסות מהירה. נשקול את המשך צעדינו, על פי תשובת העמותה.

 2. הוצאנו מכתב ארגונים לראש הממשלה ולשרים הרלוונטיים בנושא כלכלה דלת פחמן. השבוע השרה להגנת הסביבה ומנכ"ל משרדה היו אמורים לפגוש את שר האנרגיה ומנכ"ל משרדו בנושא זה, אך לצערנו הפגישה נדחתה. זאת, לאחר פגישה שהתקיימה בשבוע הקודם בין השרה להגנת הסביבה לראש הממשלה באותו עניין. אנו ממתינים לסיום המשא ומתן בין הצדדים ולעדכון לגבי ההחלטה הסופית בנושא הכל כך מהותי הזה.

 3. לקחנו חלק בשתי הפגנות- בנושא סגירת בז"ן בירושלים ובנושא מניעת הרחבת תחנת הכח של OPC בחדרה. בפגישה השנייה לקחו חלק חברי כנסת בעלי אוריינטצייה סביבתית- אלי אבידר מ"ישראל ביתנו" ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". 

 4. נטלנו חלק בישיבת ארגונים בנושא המאבק בפרויקט רד-מד, לפיו נפט מאיחוד האמירויות עתיד לעבור דרך ישראל בדרכו לאירופה, על כל הסכנות הסביבתיות הנובעות מכך. השבוע התקיים עקב הסברה מקוון לציבור בנושא זה. 

 5. קיימנו אסיפה כללית של עמותת "שומרי הבית" לאישור תקציב פרויקט הניטור, הדו"חות כספיים לשנת 2019, תקציב העמותה לשנת 2021 והארכת ההתקשרות עם רואה החשבון המבקר של העמותה. כל המהלכים אושרו פה אחד.

 6. השתתפנו בשתי ישיבות של מטה הבחירות הסביבתי "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה, שמטרתו להשמיע את קולה של התנועה הסביבתית בפני המפלגות המתמודדות לכנסת ה- 24: ישיבת צוות קשרי ממשל וישיבת צוות מטה. הפעילות המשותפת במטה הינה חדשה בפורמט זה לתנועה הסביבתית. כאמור, מפגש אונליין עם ח"כ להב-הרצנו יתקיים ביום ב', ה- 8.2.21, בשעה 21:00 וישודר בדפי הפייסבוק של התנועה. השתתפו!

 7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של "חיים וסביבה", ארגון הגג של הארגונים הירוקים בישראל. במסגרת זו התנדבנו לתרום בצוותי משנה בתחומי האקלים וכן למאיץ לארגוני סביבה, המשותף עם קרן "שלי". שיתופי הפעולה שלנו עם הארגונים השונים הולכים ומתרבים.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 
 1. זוכרים את חריגות החומר המסרטן בוטדיאן באזור התעשייה הצפוני באשדוד ובסמוך לחוות מיכלי תש"ן בקריית חיים?  זוכרים שאחרי תכתובת עניפה ושלושה דיגומים שביצענו, המשרד להגנת הסביבה התרצה והחליט לחקור את הנושא, תוך מתן מענה כי יסיים וישיב לנו עד ל- 20.1.21?
  אז חיכינו, חיכינו ומשבוששה להגיע תשובתו, שלחנו פנייה נוספת בנושא זה.
  לא נשקוט ולא ננוח עד שהמשרד יעלה על המקורות המסרטנים ויוציא צווי סגירה כנגדם. אלו החיים של כולנו ובחיים לא משחקים.

 2. קיימנו פגישה עם נציגי אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה בהקשר להרחבת תחנת OPC בחדרה. עברנו על תסקיר ההשפעה על הסביבה  של התחנה. ככל ויתגלו פגמים בתסקיר, המשרד עשוי להתערב בשלב מוקדם ע"מ ליידע את היזם שלא ינתן לו היתר פליטה, אם לא יתוקן התסקיר. תודה לנועם ווינר על ליווי מקרוב של המאבק הזה.

 3. משרד האנרגיה מבצע פיילוט גז טבעי לשימוש ביתי בשורת שכונות מגורים. שוחחנו עם רשות הכבאות, שאישרה פיילוט לארבעה אזורים ללא תקינה מתאימה. בדקנו את הנושא עם גורמי מקצוע, שהגיבו כי החלטת רשות הכבאות אינה סבירה, אינה ישימה ואינה חוקית. אנו שוקלים מהלכים משפטיים. נמשיך ונעדכן.

 4. הגבנו להליך שיתוף הציבור של משרד האנרגיה בנושא הנעה חלופית לציי רכב. מסקנת המשרד בדו"ח מפורט שצירף, הינה לקדם רכבים כבדים מונעי… גז. איך לא? זאת, על אף שמועצת המובילים בישראל מתנגדת לכך, על אף שהמגמה העולמית מצביעה על יתרון ברור למשאיות מונעות חשמל, על אף פיילוט במשאיות מבוססות מימן שיתקיים בארץ ברבעון השלישי השנה בשיתוף משרדי הממשלה לרבות משרד רוה"מ ועל אף שמסקנת הבדיקה של משרד האנרגיה עצמו הראתה עדיפות למשאיות חשמליות… לכו תבינו… ביקשנו מהמשרד לאמץ את החלופה הזולה ביותר- החשמלית וככל שלא ייאות לעשות זאת, דרשנו כי ישהה החלטתו עד לקבלת תוצאות הפיילוט שיחל ברבעון השלישי במשאיות מונעות מימן. אנחנו מבטיחים שטרם נאמרה המילה האחרונה בנושא הזה! נמשיך לעקוב ולעדכן.

 5. קיימנו מפגש ארגונים בנושא הצעת המחליטים לממשלה בהקשר ליעדי 2050 ומעבר לכלכלה דלת פחמן. סוכם על הוצאת פנייה משותפת נוספת לרוה"מ ולשרים במטרה לקדם את הנושא וכן המשך עבודת הגישור בין משרדי הממשלה, בה אנו נוטלים חלק.

 6. קיימנו מפגש של מטה "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה. סוכם, בין השאר, כי נקדם פגישות עם מספר מפלגות, תוך העברת המצע המשותף של התנועה הסביבתית. כפי שהודענו, נקבעה פגישה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד" ל- 8.2.21, שתשודר בזום ובפייסבוק לייב. קידמנו השבוע מפגש גם מול הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה "הכלכלית החדשה". נעדכן.

 7. העברנו שתי הרצאות לציבור באדיבותו של דר' מייק אדל: ב- 24.1.21 מטעם מחלקת איכות הסביבה והקיימות בזכרון יעקב, בנושא: "אנרגיה, זיהום אוויר והקשר ביניהם" וב- 26.1.21 בפני תלמידי תיכון המושבה בזכרון יעקב, בנושא: "המשבר הסביבתי- המגיפה שלא מדברים עליה".

 8. שידרנו את הרצאתו המעודדת של הפרופסור עדי וולפסון: "נוטעים תקווה" בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.21, באמצעות זום ופייסבוק לייב, שהופצה בדפי הפייסבוק של מספר ארגונים נוספים- צלול, נוער למען האקלים, אזרחים למען הסביבה, הרשת הירוקה ועוד. היה חשוב ומחזק!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו הזמנת רכש ראשונה לציוד עבור מערך הניטור שלנו! זאת, לאחר עבודת לימוד מעמיקה והשוואתית בין מספר שחקנים, מחקר, מו"מ והסתייעות בשני דו"חות מומחים מחברת הייעוץ הבינלאומית רמבול. הפתעה- הציוד כולל ניטור של יותר מזהמים מאשר דיווחנו עליהם בהרצאותינו לציבור. מזל טוב!
 2. סיימנו הליך מכרזי לבחירת חברה לכיול ואנליזת המידע שיתקבל מהסנסורים שבחרנו עבור מערך הניטור שלנו. סיכמנו על מחיר לתקופת הפיילוט וכן לתפעול השוטף, לאחר מו"מ ממושך. מזל טוב בשנית!
 3. הצעת המחליטים- החלטנו להעז ולנסות לגשר על הפערים בין משרדי הממשלה בנושא זה, שנראו לנו לא גדולים מדי. שלחנו למנכ"ל משרד האנרגיה נוסח הצעת מחליטים עצמאי, אליו הגיב באומרו שהפערים אינם גדולים בנושא זה (ביחס לנושאים אחרים) ושהוא בטוח שהנושא יובא להחלטת ממשלה בקרוב. כמו"כ ציין כי השיחות שלו עמנו היו מאד משמעותיות. ביקשנו בחוזר הערות ספציפיות. המשרד להגנת הסביבה יאמץ את הנוסח שהצענו. אנו מקווים שתרמנו בכך משהוא לקירוב עמדות בין הצדדים. בנוסף, השתתפנו בכתבה שהתפרסמה ב"שקוף" בנושא.
 4. שלחנו למשרד להגנת הסביבה מכתב בו הבהרנו לו שהארכת משך הזמן לביצוע אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן ובניגוד גמור להיתר הפליטה, הינה חריגה מסמכותו על פי חוק. דרשנו מהמשרד לדרוש את האומדן משברון-נובל אנרג'י באופן מיידי. במידת הצורך- נעתור בנושא מהותי זה. נמשיך ונעדכן.
 5. קיימנו ישיבת ארגונים בנושא הקמת מטה בחירות לתנועה הסביבתית (בהתייחס לכל המפלגות כולן), קידום פעילות שטח ודיגיטל וכן קידום מצע סביבתי חוצה ארגונים בקרב מצעי הבחירות של המפלגות השונות, ראשי המפלגות וח"כים סביבתיים. הוגדרו קבוצות עבודה בנושאים השונים.
 6. קיימנו ישיבת עבודה ראשונה של קבוצת קשרי הממשל בהקשר לבחירות הממשמשות ובאות. לקחנו על עצמנו את הובלת הקשר של התנועה הסביבתית עם מספר מפלגות. בנוסף, קבענו שידורי זום בנושאי אנרגיה, סביבה וקיימות, עם מספר חברי כנסת ומועמדים בדף הפייסבוק של "שומרי הבית", שיועבר בדפי ארגונים נוספים. הראשונה שבהן תתקיים עם הח"כים יאיר לפיד ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". נעדכן ע"כ בקרוב.
 7. סיכמנו עם הפרופסור עדי וולפסון על כך שירצה בשידור חי בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.2021 בשעה 21:30, בנושא: "נוטעים תקווה- האם הפעילות הציבורית מצליחה להשפיע על מדיניות הממשלה בנושאי סביבה, אנרגיה וקיימות?". ההרצאה תשודר באמצעות זום ושידור לייב בדפי הפייסבוק של "שומרי הבית" וארגונים נוספים. ינתן זמן לשאלות מהציבור ומענה עליהן. יהיה מרתק ומעודד. בואו!
 8. בעקבות ישיבת ארגונים בנושא מפרץ חיפה, קיימנו שיחות כדי לטכס עצה כיצד להיחלץ מהפלונטר שנוצר, לאחר שמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל הנכנס ביקש 45 יום כדי ללמוד את העבודה של הרשות בנושא הבראת מפרץ חיפה.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. שלחנו מכתב משותף עם כעשרים ארגונים לשר האוצר כ"ץ, המפציר בו לקבל את הצעת המחליטים של המשרד להגנת הסביבה בנושא כלכלה דלת פחמן ככתבה וכלשונה ועל ההשלכות הכלכליות של אי אישורה על התעשייה והכלכלה הישראלית. בנוסף, התראיינו לוואלה! בנושא הצעת המחליטים.
 2. הפגנו בפני ביתו של מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי בנושא הצעת המחליטים.
  אודי קרא לנו לשוחח ודיברנו בעמידה על הכל באופן פתוח יותר משעתיים. היה מעמד מכבד, מעמיק וקשוב. גם הנוער הנפלא ביקר את אודי בביתו מספר ימים לאחר מכן וזכה אף הוא לשיחה עם אדירי.
 3. העלינו את האתר החדש שלנו, אחרי עבודת עומק מאומצת לרוחב כל הארגון.
  שאפו לנועה, אמיר, ענבל, פנינה, מיכל, לימור, רומם, רוני, גיטל, אופיר, יוני ולכל המעורבים! כעת, נתפנה להמשיך לפתח ולקדם כמה נושאים בו, לרבות גרסאות האנגלית והמובייל.
 4. שלחנו מכתב ארגונים לשר הביטחון, רא"ל מיל' בני גנץ, בנושא ההיבטים הביטחוניים הקשורים לסוגיית התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

  ביקשנו שקול נציגיו יישמע בוועדה. לצערנו, זמן קצר לאחר שהמכתב שוגר, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החדש, ינקי קוינט, שיבש לנו את התכניות כשביקש ללמוד את עמדת רמ"י לעומקה ב- 45 הימים הקרובים. הכל יוקפא כעת, עד להחלטתו בסוגייה.

 5. קיימנו ישיבה חודשית של חברי "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בעיקר בנושאים של הצעת המחליטים לכלכלה דלת פחמן וקידום מאבק בהקשר לקידוח ימי מתוכנן בהפרעת פלמחים.
 6. שלחנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא מועד הגשת אומדן פליטות גזי החממה ללוויתן.
  לצערנו, המשרד הרשה לעצמו לחרוג מהיתר הפליטה שהוא עצמו הנפיק לפעילות האסדה! אנחנו על זה…
 7. השתתפנו בדיון בוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) בנושא הרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה והבענו התנגדות.
  נועם ווינר ייצג אותנו שם וגם התראיין בנושא למחרת ברדיו 90FM.
 8. יזמנו עצומת מדענים לרוה"מ בנושא הצעת המחליטים לקידום כלכלה דלת פחמן.
  על העצומה, שנשלחה ללשכת ראש הממשלה השבוע, חתמו לא פחות מ- 128 מדענים בתוך יממה!
  העצומה נחשפה בתקשורת ב"גלובס" ובגלי צה"ל.
 9. השתתפנו בהליך שיתוף הציבור שיזם משרד האנרגיה בנושא: "בחינת חלופות לאספקת אנרגיה בבניה חדשה במגזר הביתי", לאור כוונת המשרד להחליף את גז הבישול וההסקה הביתית בפתרונות מבוססי חשמל. שלחנו מסמך ובו פירטנו מדוע לא נכון להתייחס כלכלית ובטיחותית רק נקודתית במקטע הצריכה הסופי וגרסנו שיש להתייחס גם להיבטי הבטיחות ועלויות הסובסידיות במשק הגז, הוצאות הביטחון והעלויות החיצוניות שבשימוש בגז לייצור חשמל בתחנות הכח- תחלואה והשפעה על האקלים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנת הכוח הגזית שתוכננה לקום בגלבוע נעצרה על-ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה! במקום תקודם הקמת מתקן לאגירת אנרגיה.
זהו הישג תקדימי, משולב ויוצא דופן של הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר דחתה הוועדה המחוזית דרום גם את הקמתן של שתי תחנות גזיות בדרום הארץ. הקמת מתקנים פוסיליים חדשים בארץ נמצאת תחת מתקפה עזה!

2. משאבי ההון האנושי המשובח שלנו: גיטל פרידמן תחליף את מאיה סייפרס כאחראית על צד הטכנולוגיה בעמותה. משה ברק החל לרכז את הטיפול בתחום גיוסי כספים מקרנות פילנטרופיות ועבר הכשרה בנושא. סיימנו השבוע הליך מכרזי לבחירת גוף מייעץ בתחום זה. את משה החליפה חגית הראל כמנהלת הכספים של העמותה, כזכור.

3. השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא "תכנית החילוץ הירוקה", שנכתבה ע"י "האגודה הישראלית לאקולוגיה", המכון הישראלי לדמוקרטיה ו"שינוי כיוון" בראשות דב חנין. נדיה דוניץ', נציגת הנוער, ריגשה מאד בדבריה! מילותיה המטלטלות ודאי השפיעו על הסיכום החיובי של היו"ר, חה"כ מרגי.

4. קיימנו הפגנה בפני ביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ בכפר אחים, במשותף עם "נוער למען האקלים", כדי לשדלו להסכים לקבל את הצעת המחליטים לממשלה בנושא כלכלה דלת פחמן- יעדי 2050.

5. הרצינו בפני סטודנטים לתואר שני בתכניות בינלאומיות של בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה- מתמחים בביולוגיה, גיאולוגיה, טכנולוגיות וציויליזציות ימיות. התגובות שקיבל המרצה, דר' מייק אדל, היו חמות.

6. שלחנו מכתב חריף לרשות השניה לרדיו ולטלוויזיה ולמנהלי רדיו חיפה בגין ניגוד עניינים חריף וחשש להפרת כללי האתיקה של הרשות השניה, בשל חסות שנטלו בתי הזיקוק לנפט בחיפה (בז"ן) על תכנית ברדיו חיפה.

7. נשלחה למשרד להגנת הסביבה התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים בהקשר לבקשת חופש המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. מסיבות לא ברורות, המשרד נקט סחבת מיותרת בהקשר לבקשה זו. במכתב הדגשנו כי במידה והמשרד לא יקדם את תשובתו כנדרש, נעתור בנושא זה לבית המשפט. להפתענו, קיבלנו תגובה מהירה (וגם- מסמכים אחרים שחיכינו להם זמן רב 😊), אך נוסחה מנוגד ללשון היתר הפליטה. אנו שוקלים את המשך צעדינו בהקשר זה.

8. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא התייחסות לוועדת המנכ"לים הדנה בעתידה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ודנו במרחב האפשרויות שלפנינו. הימים הקרובים ועד להתכנסות הוועדה ב- 12.1.2021 הינם קריטיים להמשך הדרך. נעשות כעת פעולות מתואמות רבות על ידי הארגונים הסביבתיים, במטרה להביא לאימוץ הצעת רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה.

9. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, שעניינו דו"חותיה של נובל אנרג'י בנושא תקלות הלפיד המרובות. הדו"חות שקיבלנו (באיחור רב) הינם חלקיים בהיקפם, מושחרים בחלקם, משתמשים ביחידות לא אחידות ולעתים לא כוללים אף את כמות הפליטות באירוע! המלצנו שוב למשרד להשתמש בפורמט הדיווח המקיף של הרשות האמריקאית BOEM וביקשנו לשלוח את המידע המלא בנושא פנייתנו.

10. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה בעניין פליטות מצנרת הולכת גז. בעולם ידוע כי קיימות פליטות ניכרות בהולכת הגז, כאלו שלעתים מביאים למצב בו הגז פוגע באקלים יותר מאשר פחם, ואילו בארץ אין כל נתונים על כך. אנו מבקשים להחל בתהליך מדידה והשקפה לציבור של נתונים אלו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.

1. שלחנו מכתב מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" לרוה"מ ולמספר שרים רלוונטיים, במטרה להפציר בהם לאמץ את הצעת המחליטים שגיבש המשרד להגנת הסביבה למעבר לכלכלה דלת פחמן, תוך העלאת יעדי הפחתת הפליטות וייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת הנקובים בו. על המכתב חתמו מעל 40 ארגונים ומומחים!

2. הופענו ב"דמוקרטTV" ודיברנו על המשמעויות הסביבתיות של הסכם השלום עם המפרציות, שדרוג יעדי ישראל כמתחייב מהסכם פריז והסיכויים שלנו לעמוד בהתחייבויות זו, והסטת השקעות מדלקים פוסיליים. השתתפנו גם בכתבה ב"מעריב" בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן.

3. השתתפנו בדיון של הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בדיון בנושא: "הבנת הפוטנציאל של שווק הגז הטבעי הישראלי לחו"ל (בדגש על כניסת chevron לזירה)". מדהים לראות עד כמה הם חיים בעולם מקביל, עם נתונים שנויים במחלוקת עזה ותחזיות מופרכות.

4. הצגנו לחניכי מכינת "חנתון" על משק האנרגיה בישראל- כשלים ופתרונות אפשריים. החניכים להוטים להיכנס לעשייה לטובת עתידם ולטובת פיתוח משק אנרגיה נכון לישראל!

5. חילצנו הצהרה משמעותית ביותר מחברת הביטוח מגדל- התחייבות להסטת השקעות עד סוף העשור מאחזקות פוסיליות והגברת השקעות בחברות אנרגיה מתחדשת. זהו הגוף המוסדי הראשון בישראל שמתחייב להסטת השקעות. אנו מאמינים שהוא הסנונית הראשונה. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא זה. התראיינו גם ברדיו "קול הגליל העליון", בתכניתו הסביבתית, בהקשר להסטת השקעות.

6. שלחנו מכתב ארגונים לחה"כ מיקי חיימוביץ', השוקלת את המשך דרכה. קראנו לה להמשיך ולשרת את הסביבה בישראל מכנסת ישראל, בכל פלטפורמה מפלגתית שתמצא לנכון. חבר כנסת בעל אורייטציה מפלגתית הוא מצרך נדיר במחוזותינו והתרומה של מיקי חיימוביץ' כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת ה- 23, ניכרה והשפעה מאד לטובה, ברמה שאינה זכורה לתנועה הסביבתית מזה שנים רבות. חשוב לנו שגם בכנסת הבאה ניעזר בחברי כנסת סביבתיים.

7. הוצאנו מכתב ארגונים לשרה להגנת הסביבה, בו הפצרנו בה שלא להתפשר בהקשר להצעת המחליטים, בפרט בהקשר של יעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050 ובהקשר לסעיף המצריך בחינה לפני כל השקעה בפרויקט תשתית גדול. עלינו לוודא שההתנגדות רבתי בקרב משרדי ממשלה להצעת המחליטים שהגיש המשרד להגנת הסביבה, לא תרפה את ידיו ותגרום לו לקבל פשרות, עליהן נצטער בעתיד.

8. קיימנו פגישת ארגוני סביבה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא מעבר לכלכלה דלת פחמן והקשיים העומדים בפניו למימוש חזונו. בכלל, עסקנו בנושא הזה רבות במהלך השבוע- בשיחות, תיאומים, פוסטים, מכתבים, תדרוכים ותכנון המהלכים הבאים. ביום ב' נגיע לביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ ונקרא לו להסיר התנגדותו מהצעת המחליטים בנוגע לכלכלה דלת פחמן וליעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050. הצטרפו אלינו!

9. המשכנו לקדם את מערך הניטור ואנו בשלהי מכרז למעבדה שתעניק לו שירותי כיול ותחזוקה. קידמנו תכנית פיננסית לשלב א' ולשלב ב' של המערך. נזדקק לעזרת הציבור גם בהמשך הדרך כדי להמשיך ולקדמו וכן לתחזקו. מי שטרם תומך בנו בסכום חודשי כלשהוא, על פי יכולתו, אנא היכנסו לאתר והגדירו זאת כעת, לטובת כולנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נשלח מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה והממונה על הנפט, המבקש פירוט לגבי הטיפול בליקויים שהעלה דו"ח חברת RPS ביחס לאסדת לוויתן,  לרבות ציון לוחות זמנים.

2. נשלחו בקשות חופש המידע למ.א. חוף הכרמל ולמשרד הפנים, במטרה לחשוף את כל חוות הדעת המשפטיות והאחרות וכן סיכומי הדיון שניתנו ונערכו בהקשר לקבלת התרומה השנויה במחלוקת מחברת אנרג'יאן.

3. נשלח מכתב, יחד עם מספר ארגונים נוספים, לשר האנרגיה וליו"רי ועדות הכלכלה והגנת הסביבה, בנושא החלטת מליאת רשות החשמל לגבי תעריפי החשמל למתקנים על גגות בינוניים וגדולים, המורידים מאד את כדאיות ההתקנה של מתקנים בהספק של מעל 100 קילו-וואט. ההחלטה מנוגדת למדיניות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המבקשת לבנות את עיקר ההספק הסולארי של ישראל על מבנים ושטחים מופרים. יד ימין פועלת כנגד יד שמאל…

4. שלחנו למשרד האנרגיה מסמך הערות להנחיות לעניין סעיף 76 לחוק הנפט, בעניין העברה ושעבוד של זכויות נפט וטובות הנאה בזכויות נפט. אם הערותינו תתקבלנה, לא תתאפשר יותר העברת זכויות במאגרי גז ונפט של ישראל, ללא שימוע ציבורי וללא התחשבות בשיקולי סביבה ותחרות, כפי שארע במקרה של רכישת שברון את נובל אנרג'י, בחסות החוק הקיים.

5. השתתפנו בדיון נוסף, משותף לוועדת חוקה, חוק ומשפט ולוועדת הפנים והגנת הסביבה, בנושא הצעות חוק המקרקעין השונות, למסדרת התקנת מתקנים סולאריים על גגות משותפים, בהיעדר הסכמה של כל הדיירים. זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בוועדות אלו ב- 15.12.2020. הדיון הזה הוביל להשלמת החקיקה, עוד באותו הלילה.

6. השתתפנו בדיון נוסף בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא :"הצעת תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(תיקון),התשפ"א-2020". דיון קודם בנושא זה שהתקיים ב- 23.11.2020, לקראתו שלחנו נייר עמדה מפורט יחד עם "מכון מחקר סביבתי חיפה", הסתיים ללא החלטה. לקראת דיון זה שלחנו נייר מפורט נוסף, המפרט את הערכים והנקודות שיש לקבע בעדכון הערכים החדש של המשרד, וכן מידע על נטיית המשרד להגנת הסביבה לדחיינות.

7. השתתפנו באסיפה הכללית של ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בישראל- "חיים וסביבה". נציג "שומרי הבית" ,יוני ספיר, נבחר להיות חבר בוועד המנהל של "חיים וסביבה".

8. השתתפנו במפגש עם משרד האנרגיה בנושא "יעדי הפחתת פליטות גזי החממה לשנת 2050". המפגש היה מעניין, עמוק וקולח. לראשונה מאז הוקמנו, מצאנו את משרד האנרגיה מגלה קשב אמיתי. הלחץ הציבורי עובד! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" בנושא מהלכי חקיקת אקלים, הסטת השקעות, קמפיין המד-רד, צינור האיסטמד ועוד.

2. שלחנו מסמך תגובה מפורט מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" ליעדי הפחתת הפליטות שפרסם משרד האנרגיה לשנת 2050, לצד שורת המלצות לכלי מדיניות שיש לאמץ, כדי לעמוד ביעדים אלו.

3. השתתפנו בדיון מהיר בוועדת הכספים של הכנסת בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות". סוכם כי יתקיים דיון המשך בנושא זה.

4. השתתפנו בדיון ועדה משותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא הצעות חוק המקרקעין, בה נדון קידום הנחת פאנלים סולאריים בבתים משותפים. ב- 22.12.2030 יתקיים דיון המשך. נשתתף גם בו.

5. השתתפנו בצוות חשיבה של הארגונים הסביבתיים המרכזיים בנושא קמפיין "50% חשמל מאנרגיות מתחדשות ב- 2030". היה דיון מרתק. סוכם לצאת לדרך עם הקמפיין ובמקביל לבנות צוות חוצה ארגונים שיתן בסיס מדעי להפחתת הפליטות הנדרשת ב- 2030, לרוחב כל היריעה (חשמל, תחבורה, חימום/קירור, חקלאות, אשפה ועוד).

6. קיימנו וובינר שני בנושא הסטת השקעות, במשותף עם ארגונים החברים ב"פורום כסף נקי". נציגי בית ההשקעות "כרמים"- הראשון שקבל את תו "כסף נקי" והבורסה לניירות ערך, היו שם והציגו לציבור את המהלכים החדשים.

7. קיימנו פגישה פוריה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד- תל"ם" ודנו עמו בנושאים הסביבתיים והאנרגטיים אותם הוא יכול לקדם בכנסת, עבור כולנו. סוכם על שינויי חקיקה אותם נקדם יחד ועל סיועו בבלימת פרויקטים פוסיליים המקודמים על ידי משרד האנרגיה. 

8. קיימנו יחד עם חברי "פורום כסף נקי" מספר ישיבות בנושא תו כסף נקי – מאפייניו, תנאי קבלתו ודיפרנציאציה בין מסלולים שונים. כבר יש מועמדים נוספים לקבלת תווים דומים, וחברי הפורום בוחנים את התאמתם.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במפגש אקדמיה- מגזר עסקי- תנועה סביבתית – בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי והסרת חסמים. סוכם על מפגשי המשך והקמת צוותי עבודה.

2. השתתפנו בהרצאת טד בנושא "המשבר הסביבתי- המגפה שלא מדברים עליה", שהתקיימה במכללת אורנים במסגרת "השבוע הפוליטי".

3. שלחנו למשרד להגנת הסביבה בקשת חופש המידע בנושא:
מערכת החישה מרחוק לאיתור שפך שמן באסדות לוויתן וכריש-תנין,
לקבלת המפרט הטכני של המערכת הזוכה, שם החברה הזוכה,
לוחות הזמנים להתקנתה
והוראות מיוחדות שהעביר המשרד להגנת הסביבה לזכייניות בהקשר זה.

נזכיר כי פעילות נמרצת שלנו הביאה להשתת החובה על הזכייניות להציב מערכות אלו ואנו כעת עוקבים אחר היישום של ההחלטות.

4. בעקבות דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של כנסת ב- 23.11.2020 בנושא ערכי איכות אוויר בו השתתפנו ולקראתו שלחנו מכתב לשרת להגנת הסביבה וליו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ',
הוצאנו לחה"כ חיימוביץ' מכתב מפורט, יחד עם מרכז מחקר סביבתי חיפה, עם עמדתנו בעד פרסום עדכון מיידי לחלק מהחומרים המנוטרים ונגד הגישה הדחיינית של המשרד להגנת הסביבה, המבקשת לדחות את פרסום עדכון הערכים ביותר משנה!

5. בשבוע זה הושק בבורסה הישראלית לניירות ערך מדד "ת״א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים", שעל השקתו עבדנו יחד עם הבורסה ושותפים נוספים מ"פורום כסף נקי״, משך חודשים.

בחודש הבא צפויות להיות מושקות תעודות הסל הראשונות שיעקבו אחר המדד ויאפשרו השקעה בפועל בניירות הערך שבמדד, עבור החוסכים והמשקיעים. במקביל, אנו ממשיכים במגעים מול גופים מוסדיים שונים, ע״מ שהכסף שלנו ושל ציבור החוסכים, לא יושקע בחברות שמאיימות על עתידנו. נמשיך לעדכן.

6. נקבע דיון מהיר בוועדת הכספים לשבוע שלאחר שבוע זה, בו ישתתפו מספר ארגוני סביבה וח"כים מכל רחבי הבית, בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות".

בתקופה זו של משבר הקורונה ומשבר כלכלי חריף נלווה, על המדינה לנהל הוצאותיה בתבונה. דומנו שחברי ועדת הכספים אינם ערים לכספים הרבים הנשפכים כיום לטובת פרויקטים פוסיליים רבים, שמשך חייהם קצר ופעילותם מזיקה.

7. שלחנו פנייה נוספת למנהל היחידה להגנה על הסביבה הימית בנושא חשש לזיהום מי ים, יחד עם עשרות תלונות תושבים ממישור החוף הצפוני, על זפת ודגה מתה בחופים. ביקשנו לדעת את מקור הזיהום.  
המשרד השיב כי המפקחים מטעמו נמצאים בשטח וכי לא התקבל דיווח על זיהום ים/ חופים חריג.

8. נשלח מכתב לשר החינוך גלנט בנושא שילוב משבר האקלים בתכניות הלימודים בישראל ובקשה לפגישה, לצד עשרות ארגוני חינוך, אנשי חינוך, מוסדות אקדמיים, חוקרים ואנשי אקדמיה, גופי חינוך חברה וסביבה, תנועות נוער וגופי שלטון מקומי. במכתב ביקשנו להקים צוות מקצועי לפיתוח ותיכלול הנושא, להגדירו כלימודי חובה, להכשיר מורים, לעדכן תכנים ולתקצב תשתיות, לצורך קידום המהלך.

9. נצחנו !! אחרי שתי עתירות ואינספור דיונים עם היועמ"שים של משרד הפנים והממשלה,  הצלחנו לגרום למועצה האזורית חוף הכרמל להחזיר תרומה מחברת הגז והנפט אנרג'יאן, שלטעמנו נגועה בניגוד עניינים מובהק.
אין גבול לכוח ההשפעה האזרחי המאוחד שלנו! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. השקת קמפיין העלאת יעדי ייצור החשמל של ישראל מאנרגיות מתחדשות בשידור אונליין בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית, בהשתתפות נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, חברי כנסת ממספר מפלגות, מומחים, אנשי ציבור וראשי התנועה.

 2. הצגת תכנית שכתבנו ב"שומרי הבית" לחדירה מהירה של מכוניות חשמליות לשוק הרכב בישראל, בפני ראש אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה.

 3. פגישה עם מפעיל המטמנה הגדולה בישראל ("אפעה"), לצורך בחינת דרכים לצמצום פליטות המתאן מהמטמנה. כיום מטמנות אחראיות לרוב פליטות המתאן בישראל. המתאן הינו גז חממה עוצמתי.

 4. פגישה עם צוות ההשקעות בתשתיות של חברת הביטוח מגדל והרצאה בפניו על סוגי אנרגיות מתחדשות בארץ ובעולם- חדירה, יתרונות, חסרונות והתאמה לשוק המקומי.

 5. סיכום עם בעל עסק במפרץ חיפה על אחסון עמדת הניטור שנציב במקום, סיכום עם איש מקצוע על תכנון ארון אחסון וקבלת הצעות סופיות מחברות התחזוקה והאנליזה.

 6. דיון בנושא קידום חוק אקלים בין מספר גורמים בנושא הסביבתית ומחוצה לה.

 7. פגישת הכנה לתאום מפגש אקדמיה- המגזר העסקי- התנועה הסביבתית שיתקיים השבוע, בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן