הרשויות המקומיות: אין לשלול מהציבור את הזכות להיות שותף בתכנון המרחב הימי המשפיע עליו

הרשויות המקומיות אין לשלול מהציור זכות להיות שותף בתכנון המרחב הימי המשפיע עליו

שמונה רשויות מקומיות שוב משתפות פעולה בשילוב עם עמותת "שומרי הבית" על מנת למנוע אישור "מסמך מדיניות התכנון למרחב הימי של ישראל / ים תיכון".

המסמך יובא לדיון והצבעה ביום חמישי 20.02.19 בועדה לשמירה על הסביבה החופית.
חוק האיזורים הימיים עדיין מצוי בשלבי חקיקה והמסמך הזה אם יתקבל צפוי להתקבע כנורמה תכנונית משלימה למשך עשורים קדימה – עוד לפני שהחוק עצמו נחקק!

המסמך שולל מהציבור ומהרשויות להשפיע על תכנון מתחמים ימיים לגז ונפט, כמו גם על תעשייה פטרוכימית צמודת חוף. המסמך מאשר הקמת איים מלאכותיים לצורך המתקנים והתעשיה הפטרוכימית, מתקנים ניסיוניים, ואפילו תכנון המתקנים הנלווים לעומק היבשה – וכל זאת מבלי לאפשר לרשויות ולציבור להשפיע על התכנון.

הרשויות דורשות:

  1. לא לאשר את המסמך בטרם אושר חוק האיזורים הימיים.
  2. למחוק מהמסמך את המתחמים הימיים של תמ"א 37-ח' (העוסקת בתגליות הגז והנפט הימיות) ולא לקבע אותן כטעות מתמשכת לעתיד.
  3. למחוק מהמסמך את המתחמים המיועדים להקמת "איים מלאכותיים" היות ועקרונות התכנון שלהם מוטעים תכנונית ומקצועית, ולכן גם מוטעה המיקום שלהם.
  4. הרשויות מבקשות מכל נציגי הועדה לבוא ולחזות בעיניהם מחופי חוף כרמל במנופי התשתית המקימים את אסדת לוויתן וזאת על מנת לחוש באופן בלתי אמצעי וללא תיווך במרחקים הקצרים בהם מדובר, להציג את הפער בין התכנון למציאות, והשפעתם המהותית על רשויות החוף, ומשתמשי החוף הרבים מכלל הציבור.
  5. לקבע עקרון שפיתוח בים יחייב שיתוף ציבור של כל הרשויות החופיות שיושפעו ממנו.
  6. לשלב במסגרת מסמך המדיניות פרק שיבהיר את מושג "מים פנימיים" (המופיע בסעיף 4 להצ"ח אזורים ימיים), על השפעותיו וניגזרותיו על רשויות החוף (אחריות, סמכות, הליכי תיכנון, ונגזרותיהם).
  7. הרשויות מתנגדות לאישורו של ״מסמך המדיניות״ בטרם הובטחה מוכנות ויכולת תגובת הרשויות הארציות והמקומיות למנוע ולטפל בתרחיש של תקלה / תאונה ימית העלולה להשפיע על הסביבה והחוף.
  8.  הרשויות מבקשות כי יינתן להן לפרט את עמדתן בסוגיות השונות בדיון החשוב ביום 20.2.19.

על המסמך חתומים ראשי הרשויות: חוף הכרמל, זכרון יעקב, יקנעם, מגידו, פרדס חנה – כרכור, עמק חפר, בנימינה – גבעת עדה, אלונה.

להלן המכתב המלא.

קישורים רלוונטים:

https://www.davar1.co.il/174455

 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן