המאבק להרחקת אסדות הגז: 7 רשויות מצטרפות לשומרי הבית בעתירה לביטול היתר הבניה של אסדת לוויתן

העותרים דורשים מבית המשפט צו מנהלי לביטול מידי של היתר הבניה שניתן לאסדת לוויתן.

"לנוכח דחיית הבקשה להיתר הפליטה, השארת היתר הבניה בתוקף בידי נובל אנרג'י מהווה הפרה של חוק אוויר נקי".

7 רשויות הצטרפו לתביעת שומרי הבית: קריית טבעון, יקנעם עלית, חוף הכרמל,מגידו,  בנימינה-גבעת עדה, עמק חפר וחוף השרון.

בעקבות חשיפת שומרי הבית כי ההחלטה על קרוב אסדת לוויתן לחוף התקבלה ללא כל החלטה רשמית של משרד הביטחון, מתכוון הארגון לעתור במקביל לבג"ץ לעצירת העבודות מסיבות בטחוניות.

ביום 13.1.19 הוגשה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בחיפה, נגד רשות הרישוי למתקני גז (רשג"ז) וחברת נובל אנרג'י.

העותרים: עמותת "שומרי הבית", מועצה אזורית מגידו, מועצה מקומית קרית טבעון, מועצה אזורית חוף השרון, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה מקומית בנימינה-גבעת עדה, מועצה אזורית עמק חפר, ועיריית יקנעם עילית- דורשים מרשג"ז לבטל את היתר הבנייה שניתן לאסדת לוויתן באופן מיידי.
העותרים מבקשים מביהמ"ש להורות על מתן צו ביניים דחוף במסגרתו תופסק כל פעולה להבאת ו/או הכנסת האסדה אל תחום מימי ישראל, וכן להפסקת כל פעולה לביסוס, קיבוע או עיגון האסדה במימי ישראל.
הדיון בבקשה לצו הביניים נקבע ליום 23.1.19, אצל כבוד השופט רון סוקול.

לעיון בעתירה המלאה לחצו כאן

העותרים, באמצעות משרד הררי טויסטר, עוה"ד אילנה בראף-שניר ויונתן הראל, טוענים כי לנוכח דחיית הבקשה להיתר הפליטה עבור אסדת לוויתן ע"י המשרד להגנת הסביבה (הגנ"ס) הרי שעצם השארת היתר הבניה בתוקף ובידי נובל אנרג'י מהווה הפרה של חוק אוויר נקי, ולכן  יש מקום להורות על בטלות היתר הבניה.
כמו כן לנוכח העובדה כי בידי העותרים מצוי מידע לפיו הופרו התנאים בהיתר הבנייה עצמו, ההיתר אינו תקף ואין מקום לאפשר ביצוע העבודות.

נזכיר כי ביום 6.12.18 ביטל המשרד להגנ"ס את בקשת היתר הפליטה של נובל אנרג'י עבור האסדה. במכתב הדחייה שלו אל מנהלי נובל אנרג'י קובע המשרד להגנ"ס כי: "השתלשלות העניינים במסגרתה דרישות חוזרות של המשרד להצגת מידע מהימן מביאות לשינוי מהותי במספר רכיבי הציוד הנכללים בבקשה, אשר מהווים מקור לפליטה לא מוקדית של מזהמים, מעלה תהיות קשות לגבי אמינות כלל הנתונים בבקשה להיתר הפליטה. יודגש כי מאז הגשת הבקשה נדרשתם שוב ושוב להשלים מידע לגבי מקור הפליטה וניתנה לכם הזדמנות לערוך את כל התיקונים הנדרשים בשלבים מוקדמים, אך לצערנו בשלב זה אין מנוס מבחינה מחודשת על ידכם לגבי כלל פרטי הבקשה ומהימנותם. למותר לציין כי אמינות הנתונים מהווה תנאי בסיסי להפעלת סמכות הממונה במתן היתר פליטה לפי החוק והתקנות, ובהיעדר מהימנות לגבי כלל הנתונים לא ניתן לתת היתר פליטה".

קראו כאן את מכתב דחיית היתר הפליטה המלא של המשרד להגנת הסביבה לנובל אנרג'י

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן