מסכמים את 2023

סיכום שנת פעילות 2023 שמה"ב

חברות/ים יקרים,
שנת 2023 הייתה אחת המטורפות שידענו, הן כאנשים פרטיים, הן כקהילות והן כמדינה. ובכל זאת, לא הפסקנו לעבוד בשבילכם, בשביל הבריאות ובשביל הסביבה! והכל בהתנדבות מלאה.
הנה מקצת מהפעילויות המדהימות שלנו, בשנה המשוגעת הזו:
1. ניטור אוויר
תחנות הניטור שהזמנו הגיעו ארצה ותוצבנה בקרוב לאורך החוף אל מול אסדת לוויתן! זאת, לאחר פיילוט ממושך מול מוקדי זיהום – בז"ן וחוות המיכלים בקריית חיים, בו למדנו רבות על יכולות המערכת, רקמנו קשרי עבודה עם איגודי ערים לאיכות הסביבה והצוות המקצועי במשרד להגנת הסביבה, וגייסנו מומחים בעלי שם שמלווים אותנו.
2. בלימת הרחבת פעילות הגז בים
בלמנו הקמת אסדה נוספת לצד אסדת לוויתן, שהייתה אמורה לשמש כאסדת דחיסת גז לצרכי יצוא! זאת, לאחר פנייה משפטית מטעמנו לרשות רישוי הגז שעמדה לדון בנושא, ללא סמכות וללא הכנת כל המסמכים הנדרשים!
3. צמצום מתחמי תמ"א 37 ח'
הצלחנו, בכוחות משותפים, לצמצם את מתחמי הענק העצומים והמאיימים שבתוכנית המתאר הארצית הזו, שנועדו לקידום תעשייה פטרוכימית בים וביבשה. זאת, לאחר ששלחנו נייר עמדה מנומק והשתתפנו בדיון של המועצה הארצית לתכנון ובניה בנושא.
4. תום עידן הפחם
הצלחנו לשכנע את חברת ניהול המערכת נגה ואת המשרד להגנת הסביבה באפשרות להעביר את יחידות הכח הפחמיות 1-4 שבחדרה לשימור כבר בתחילת השנה הבאה, שנה לפני תום המועד בו נקבו. זאת, לאחר ששלחנו למשרד להגנת הסביבה התייחסות מקצועית בנוגע להיתר הפליטה עבור היחידות הפחמיות באתר "אורות רבין", וכן הופענו בשימוע ציבורי בנושא בחדרה.
5. הקרן למניעת זיהום ים
הגשנו בג"צ בדרישה לחייב את מפעילי אסדות הגז באגרה לקרן המתדלדלת למניעת זיהום ים ממנה הם פטורים, על אף הסכנות הרבות שהם מביאים לסביבה הימית. המדינה הסכימה איתנו, אך עמדה על דעתה לממש פתרון לסוגיה הזו באמצעות חוק התלמ"ת (תגובה ומוכנות לאירוע שפך ימי), שטרם נחקק. הצלחנו לשים את הנושא החשוב הזה על המפה!
6. הסכם קצא"א
מימוש הסכם שינוע הנפט מאיחוד האמירויות, שבחלקו הגדול אינו לצרכי האנרגיה של מדינת ישראל, הוגבל! גם החיסיון על החברה החשאית הזו, הוארך לשנה בלבד במקום לחמש! כל זאת, בכוחות משותפים יחד עם חברינו לקואליציית הארגונים. בימים אלו אנו נאבקים שוב להסרת החיסיון והאיפול מעל החברה המסוכנת הזו.
7. כסף נקי
עכשיו זה מוכח! ההשקעה בסל המניות שיזמנו בשיתוף אחרים, שאינו כולל חברות דלקי מאובנים, מניבה תשואה גבוהה יותר! המשכנו לעמול באינספור מפגשים, הרצאות ויוזמות, כדי לשכנע את הציבור להסיט את כספו מהצד שמחריב את עתידו, לצד שמבטיח אותו.
8. חוק ההסדרים
נלחמנו בשיניים ברעות החולות שהגיעו עם החוק הארכאי והמסוכן הזה והצלחנו לחולל בו שינויים רבים! קרן הניקיון לא הועברה לאחריות משרד הפנים, הפגיעה בחוק אוויר נקי מותנה וחוק רישוי משולב השנוי במחלוקת פוצל מחוק ההסדרים! זאת, לאחר ששלחנו מספר ניירות עמדה מקצועיים שהכנו ומכתבי ארגונים עליהם חתמנו, וכן השתתפנו בדיונים בנושא בכנסת ומחוצה לה.
9. מפעל המלט נשר
לראשונה בישראל ולאחר מאמצים רבים, הצלחנו בהקמת פורום שולחן עגול לממשלה, תעשייה, אקדמיה, רשויות מקומיות, תושבים וארגוני הסביבה! בפורום נדון בדרכים לשפר את היקף זיהומי המפעל הפרטי המזהם ביותר בישראל, ואת השפעותיהם על הציבור ועל הסביבה.
10. מלחמת חרבות ברזל
השתתפנו במספר רב של דיונים עם משרד האנרגיה ואחרים בנוגע להיערכות הנדרשת למלחמה מבחינת משק האנרגיה ותרמנו את הזווית החשובה שלנו, קיימנו וובינר בנושא קידוחי גז בעת מלחמה, שלחנו מכתב לשרה להגנת הסביבה על החשיבות היתרה שבקידום חוק התלמ"ת (תגובה ומוכנות לשפך ימי) דווקא בעת חירום, וכן השתתפנו בוובינרים ובכתיבת מסמך על הדרך לשקם באופן מקיים את חבל תקומה (יישובי עוטף עזה). בנוסף, השתתפנו בפעילויות פילנטרופיות לרכישת מטענים סולאריים לחיילים, לסיוע לחקלאות הקורסת ביישובי העוטף ועוד.
11. בלי דמוקרטיה אין סביבה
מחשש לפגיעה בכלים המשפטיים המועטים הקיימים לשמירה על הסביבה, הובלנו את הנושא בתנועה הסביבתית וכתבנו ניירות עמדה בנושאים זכות העמידה, החששות שבפגיעה בעצמאות יועמ"שי המשרדים והמשמעות הסביבתית של ביטול עילת הסבירות. כמו כן, השתתפנו בישיבות הכנסת, הצטרפנו למכתבים תנועתיים בנושא השפעת המהלכים המתוכננים על היכולת להגן על הסביבה ובנושא הפרטת הייעוץ הסביבתי בוועדות התכנון, השתתפנו בוובינרים ויזמנו כנסים. בנוסף, קיימנו נוכחות עקבית במרחב הציבורי בהקשר זה.
12. קידוחי נפט בערבה
הגשנו עתירת חופש המידע, לאחר ששלחנו מספר רב של פניות לממונה על הנפט וכן ערעורים לשר האנרגיה בנושא הארכת רישיון "איה" לביצוע הקידוחים באזור הוד קדומים זה, אך לא נענינו. התהליך הניב מידע שסייע לנו רבות!
יצרנו שותפות איתנה לצורך מאבק זה עם ארגוני הסביבה גרינפיס ישראל ועמותת סביבה בריאה בערבה, עם התושבים (להם ביצענו הסברה), עם המועצה האזורית חבל אילות, עם הקיבוצים אליפז, סמר ויוטבתה בשטחם מבוצע הסקר הסייסמי, וכן עם רשות הטבע והגנים. אנחנו עם יד הדופק במטרה למנוע את הקידוח המיותר הזה!
וכמו תמיד, בלעדיכם איננו יכולים. אנו ממש זקוקים לתמיכתכם, כדי להמשיך את פעילותנו עבורכם.

לסיום סיכום זה, לבנו תפילה לשלום חיילי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון, להחלמת הפצועים ולהשבת כל החטופים במהירה. בתקווה לימים שקטים וטובים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

שלכם, "שומרי הבית"

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן