הוגש בג"ץ – כשל בטחוני מהותי בקירוב אסדת לוויתן אל החוף

עתירה לבגץ - כשל ביטחוני מהותי בקירוב אסדת לוויתן

שינוי תכנית הפיתוח של אסדת לוויתן מאסדה על פי הבאר 120 קמ מהחוף – לאסדת רגליים קרובת חוף, נעשה בניגוד להיערכות גורמי הביטחון, ללא הליך בטחוני סדור, בניגוד לעמדת הקבינט מדיני-בטחוני
וחושף את מדינת ישראל לסיכון ביטחוני ממשי!

עמותת "שומרי הבית" ו- 8 רשויות מקומיות ובהן: מועצה אזורית חוף הכרמל, עיריית יקנעם, מועצה אזורית מגידו, מועצה אזורית חוף השרון, מועצה מקומית זיכרון יעקב, מועצה אזורית עמק חפר, מועצה מקומית בנימינה-גבעת עדה ומועצה מקומית פרדס חנה- כרכור, עתרו היום לבג"ץ באמצעות עוה"ד אילן יונש ועו"ד דניאל רופא.

בעתירה אנו דורשים לעצור את עבודות הפיתוח בפרויקט "לוויתן" ולהורות על קיום הליך סדור על ידי שר הביטחון ומשרד הביטחון, שיבחנו את כלל החלופות בהיבט הביטחוני ויגבשו המלצה רשמית, שתאושר ע"י שר הביטחון וכן הקבינט המדיני-ביטחוני.
החלטתו האחרונה של הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא מנובמבר 2013 מורה לצה"ל להיערך להגנה על אסדות הגז המים הכלכליים, מעל מאגרי הגז, בניגוד לתוכנית הפיתוח הנוכחית!

מסתבר שכאשר החליט משרד אנרגיה לאפשר לחברת נובל אנרג'י לשנות את מיקומה המתוכנן של אסדת לוויתן מעל המאגר בלב הים – ולקרבה לחוף – לא התקיים הליך סדור הכולל בחינת חלופות מעמיקה לבחינת ההשלכות הביטחוניות של קירוב האסדה, ולא נשקלו השיקולים הביטחוניים בדרג הרלוונטי ביחס לקירוב האסדה לחופי ישראל.

יתר על כן, כל היערכות מערכת הביטחון, לרבות בהקשר לרכש ציוד ופיתוח אמצעי הגנה ימיים, התמקדו בהגנה על האסדות במים הכלכליים, מעל מאגר הגז, תוך שמירה על האינטרס הציבורי.

לעתירה צורפו ראיות לכך שבניגוד להצהרות משרד האנרגיה כי קירוב האסדה נעשה לאחר קבלת דו"ח ביטחוני, אין הדבר כך.

עמדתנו נתמכת בדברי שני שרי הביטחון של ישראל בתקופה הרלוונטית: משה -בוגי יעלון ואביגדור ליברמן.

בזמן אמת כאשר הוחלט ע"י משרד האנרגיה – משיקולים עלומים עד עצם היום הזה – לאשר לנובל אנרג'י לקרב את האסדה אל החוף, לא היה בנמצא דו"ח ביטחוני, כפי שהצהיר הממונה על הנפט במשרד האנרגיה, ובוודאי שלא התקיים הליך ביטחוני סדור הכולל ניתוח חלופות מתודולוגי, לבחינת ההשלכות הביטחוניות הקשות של החלטה זו.

בדיעבד, לאחר פניות למבקר המדינה בנושא זה ועל מנת להכשיר את השרץ, ניסה משרד האנרגיה לקבל ממשרד הביטחון דו"ח התומך בהחלטתו לשנות את מיקום האסדה, אך משרד הביטחון לא נעתר לכך עד עצם היום הזה.

2 דו"חות ביטחוניים שצורפו לעתירה: הצבת אסדת לוויתן בקרבת החוף תהווה סכנה קיומית ממשית לישראל!

לעתירה צורפו: דו"ח ביטחוני של החוקר ניר זרחי ופרופסור שאול חורב, לשעבר סגן מפקד חיל הים וראש הוועדה לאנרגיה אטומית, ודו"ח ביטחוני של שייקה שצברגר, לשעבר סמנכ"ל חטיבת טילים ברפא"ל.
הדו"חות תומכים בטענת העותרים כי הצבת אסדות גז בקרבת החוף תעמיד את מדינת ישראל בפני סכנה קיומית ממשית.

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית": "מדינת ישראל עומדת על פי תהום. החלטה כל כך משמעותית למקם מתקנים מסוכנים בקרבת אוכלוסייה אזרחית, ממש כברווז במטווח, חייבת להילקח בהליך סדור ע"י הגורמים המוסמכים במדינה, אשר להם הסמכות והאחריות לכך, גם במקרה של אסון רב-נפגעים. כאן אין מקום לקיצורי דרך ולעיגולי פינות, כנהוג במחוזותינו.
פגיעה באסדת גז ובמתקנים הנלווים אליה בזמן אירוע ביטחוני עלולה להביא לתוצאות קטלניות לחיי אדם בהיקפים אדירים ולחורבן סביבתי שלא ידענו כמותו. גורם מוסמך, ברמת שר ביטחון וקבינט מדיני-ביטחוני, חייב לקחת אחריות על החלטה כל כך דרמטית בתולדות המדינה."

להלן העתירה המלאה.

העתירה לבג"ץ הוגשה בהמשך למכתב שנשלח למשרד האנרגיה לפני שבוע, בדרישה לעצירה מלאה של עבודות בניית אסדת לוויתן – מסיבות ביטחוניות!

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן