טייקוני האנרגיה ומשרד ראש הממשלה מקדמים פסקת התגברות על המשרד להגנת הסביבה על מנת לנטרל את חוק אוויר נקי

זאת בעקבות המאבק הציבורי למניעת מתן היתר פליטה לאסדת לוויתן ומאבקים סביבתיים נוספים

הצעד הזה של טייקוני האנרגיה וראש הממשלה נעשה בעקבות המאבק הציבורי המתמשך למניעת מתן היתר פליטה לאסדת לוויתן, שהביא בשנה שעברה לשלילת בקשת היתר הפליטה הראשונה – מאבק שנמשך גם השנה, אילץ ביצוע שימוע ציבורי לטיוטת היתר הפליטה וגרר לאחרונה הגשת עתירה מנהלית למניעת מתן ההיתר.
כמו גם, בעקבות המאבק הציבורי להפסקת הזיהום התעשייתי הכבד ב מפרץ חיפה, ומאבקים סביבתיים נוספים שצלחו ברחבי הארץ.

על מנת להתחמק מחוקים ותקנות ש"מכבידים" על המפעלים המזהמים, רקחו טייקוני האנרגיה ומשרד ראש הממשלה מהלך חדש בניסיון לנטרל לחלוטין את הציבור והרגולטורים שאמורים לפעול להגנה על הסביבה.

המהלך מכונה במשרד ראש הממשלה "רגולציה חכמה" – שהיא לא כ"כ חכמה, אלא בעיקר מתחכמת ומסריחה. מסריחה יותר מאשר הגז עצמו.

וכך, בחסות ערפל תקופת הבחירות והרכבת הממשלה הבאה, שוקדים במשרד ראש הממשלה בימים אלו על ניסוח פסקת התגברות על המשרד להגנת הסביבה, אותה מתכננים להעביר במסגרת חוק ההסדרים.

פסקת ההתגברות הזו, מנטרלת למעשה את חוק אוויר נקי ומסרסת לחלוטין את המשרד להגנת הסביבה

שיהיה ברור: סמכויות המשרד להגנת הסביבה הוענקו למשרד על מנת שיוודא שהסביבה שבה אנו חיים תישמר תומכת חיים- למען הבריאות והחיים של כולנו. לא למען ה"ירוקים" או "מחבקי העצים"- אלא עבור כל מי שזקוק לאוויר נקי ומים זכים, וזה כולל את כולנו.
לצורך כך, המשרד מעסיק צוותים מקצועיים שאמורים להוות שומרי סף מטעם הציבור ותפקידם לקבוע את המגבלות על כמות הזיהומים שמותר למפעלים לפלוט, ולהציב את הדרישות לניטור, פיקוח ואכיפה.

המהלך יוציא את סמכויות הרגולציה הסביבתית מידיו של המשרד להגנת הסביבה ויעביר אותן לוועדה במשרד ראש הממשלה. וועדה זו, שאמורה בהגדרתה לקחת בחשבון שיקולים כלכליים ואחרים בנוסף לשיקולים סביבתיים – היא זו שתהיה אחראית על מתן היתרי פליטת מזהמים, על הפיקוח על המפעלים המזהמים, ועל אכיפת חוקי הגנת הסביבה…

דו"ח מבקר המדינה מתח ביקורת קשה ביותר על תפקוד המשרד להגנת הסביבה במפרץ חיפה, במתן היתרי פליטה, בפיקוח – ובמיוחד באכיפה.
המבקר מצא שהמשרד להגנת הסביבה הפקיר את התושבים לזיהום ומחלות קשות. 

אבל עבור עידן עופר, יצחק תשובה ומשרתיהם בממשלה- גם המעט שמצליח לעשות המשרד המוחלש להגנת הסביבה, זה יותר מדי

במכתב ממשרד ראש הממשלה נכתב בין היתר שלטעמם המדיניות הסביבתית של המשרד להגנת הסביבה היא מחמירה מדי בגלל הדרישה בחוק אוויר נקי להשתמש בטכנולוגיה המיטבית, ודרישות לניטור הזיהום על הגדר!

שינוי הנהלים יאפשר יד חופשית בזיהום לאסדות זיקוק הגז, בתי הזיקוק במפרץ חיפה ובאשדוד, מפעלי ים המלח וכל יתר המפעלים המזהמים

אם ישונו הנהלים הקיימים, המשמעות היא כי תנתן הקלה משמעותית לשימוש בחומרים מזהמים, תהיה יד קלה על הזרמת שפכים וחומרים מסוכנים לים, וכן עלולה להיווצר מעין פסקת התגברות על חוק אוויר נקי.
כך היתרי פליטה של מפעלים מזהמים בישראל, לרבות בז"ן ואסדות הגז יאבדו לחלוטין את משמעותם. 

יוני ספיר יו"ר שומרי הבית: "צוות הרגולציה שהקים משרד ראש הממשלה משמעותו ביטול דה פאקטו של המשרד להגנת הסביבה וריקון סמכויותיו.
יש כאן תהליך שבו המדינה הולכת ומרכזת סמכויות בידי מעטים בגישה שהיא אנטי סביבתית ופרו כלכלית מובהקת.
זוהי גישה שאיננה רואה את טובת האזרח והסביבה לנגד עיניה, אלא את טובת אילי ההון לנגד עיניה.
הדרישה של פישר צפויה להיכנס לחוק ההסדרים הקרוב, וככל שזה יקרה, מדובר בתהליך דומה לתהליך שהתרחש בהונגריה על ידי ויקטור אורבן: קיעקוע יסודות הדמוקרטיה וריכוז כוח בלתי מוגבל בידי מעטים המשרתים את התעשיינים ואיילי ההון וזונחים את הציבור הרחב".

בג"ץ נגד פסקת ההתגברות על הסביבה

שומרי הבית, יחד עם ארגוני סביבה רבים מתנגדים למהלך המסוכן והאווילי הזה שיאפשר לטייקוני האנרגיה לזהם בחסות החוק את האוויר, המים, הים והאדמה של כולנו – בלי שום בקרה, פיקוח ואכיפה.
יחד עם גופים סביבתיים נוספים אנו מתכננים להגיש בג"ץ.

דחוף: הצטרפו לעצומת המיילים וצרפו חברים: עוצרים את הפקרת הבריאות והסביבה לידי התעשיינים

להלן מכתבי צוות רגולציה חכמה:

15.09.19 עדכון: מכתב שומרי הבית לראש אגף רגולציה חכמה במשרד ראש הממשלה

בהמשך לכל הנאמר לעיל, שלחנו למר עמיחי פישר – ראש אגף רגולציה חכמה במשרד ראש הממשלה, מכתב עם התייחסות שומרי הבית לנושא הרגולציה החכמה
אנו מקווים שכבר בשלב זה, מר עמיחי פישר יקרא, יבין ויתייחס בכבוד אל הנאמר במכתבנו – יחזור בו מכוונתו לפגוע בסמכויות המשרד להגנת הסביבה ויעשה את הדרוש לחזק אותו ולשמור על איכות הסביבה, חייהם ובריאותם של תושבי ישראל.

16.09.19 עדכון: מכתב משותף של שומרי הבית והגופים הירוקים בישראל ל- OECD 

צעד נוסף אותו עשתה עמותת שומרי הבית בשיתוף עם הגופים הירוקים בישראל בעקבות מהלכי משרד ראש הממשלה בעניין פסקת ההתגברות, הוא פניה משותפת לארגון ה- OECD בו חברה ישראל. במכתב משותף זה אנו מעדכנים את הנהלת הארגון על הצעדים שמבצע משרד ראש הממשלה בעניין זה, ועל הסכנה הנשקפת מכך למערכת האקולוגית, לבריאות הציבור ולדמוקרטיה הסביבתית. 

לקריאת המכתב המשותף לארגון ה- OECD לחץ כאן

לקריאת התרגום לעברית למכתב המשותף לארגון ה- OECD לחץ כאן

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן