פניה בהולה בנושא הצורך הדחוף לפזר עמימות על מהו היקף כושר היצור מגז אותו משרד האנרגיה מקדם

דרושה הבהרה לגבי מהו היקף ייצור החשמל מגז

מספר ארגוני סביבה יצרו פניה בהולה לשר האנרגיה ולשרה להגנת הסביבה לאחר שהצעה מס'  465 הוצגה בממשלה על ידי שר האנרגיה. הצעה קידום אנרגיה מתחדשת במשק החשמל ותיקון החלטות ממשלה.

ארגוני הסביבה החתומים על המכתב רואים בחומרה את ההחלטה משמעויותיה ואת ההשלכות הנובעות ממנה הן מבחינת היעדים הנמוכים אותם הציבה הממשלה בתמהיל החשמל לשנת 2030 והן ובעיקר מניסוח ההחלטה. ניסוח היוצר עמימות ובכך מתאפשרת הקמה של תשתיות רבות להפקה ושינוע של גז – דבר שייקבע ויישעבד את המשק הישראלי לשנים רבות קדימה בתקופה קריטית להשפעה על משבר האקלים. 

"החלטה זו הינה תמונת מראה של שורת תכניות הרסניות אותן מקדם משרד האנרגיה ברשתך בימים אלה, לרבות הנחת צנרת לאורכו של הנגב והפיכת הערים אילת ואשקלון לנמלי דלקים בינלאומיים.

אירוע השפך ליד חופי אשקלון לפני ימים בודדים המחיש את הסכנה המיידית עבור הסביבה ובריאות הציבור בישראל, מעבר לאיוולת שהמהלך מהווה מבחינת המאבק במשבר האקלים"

הדרישה לפיזור עמימות וליצירת בהירות 

הארגונים החתומים סבורים כי קיים צורך ליצור הבהרה במספר נקודות ביחס להצעת המחליטים  במיוחד בהקשר לעמימות בהחלטה סביב היקף כושר ייצור החשמל מגז – "מנוסח הצעת המחליטים לא ברור אם כוונת המשרד בהקמה של 1,400 מ"ו (סעיף 7 בהחלטה) או בהקמה של 4,000 מ"ו (סעיף 10 א' בהחלטה), או גם וגם, ואולי עוד בנוסף על מה שכבר אושר."

וכך הארגונים ונאמני הסביבה מבקשים לקבל בדחיפות את ההבהרות הנדרשות. כמו כן מביעים הארגונים את הכוונה לפעול מול מוסדות התכנון על מנת לוודא שלא תקודם שום תחנת כח, כל עוד לא קיימת תמונה אמינה ביחס לתכניות המשרד לגבי משק האנרגיה. 

פנית הארגונים לשרה להגנת הסביבה 

במקביל פנו הארגונים לשרה להגנת הסביבה וברכו על עמידתה האיתנה בדרישה להעלות את יעדי ייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת ל 40%  ב 2030.

"יחד עם זאת, קיים צורך דחוף לבחון לעומק היבטים נוספים של הצעת המחליטים, לרבות העמימות סביב היקף כושר ייצור חשמל מגז. על פי נוסח הצעת המחליטים, לא ברור אם כוונת המשרד בהקמת כושר ייצור נוסף מבוסס גז.."

החתומים מבקשים לדעת באילו פעולות נקט המשרד להגנ"ס כדי לברר את חוסר הבהירות  ולדאוג לפיזור הערפל ולבהירות.

החתומים על המכתבים:
ד"ר יונתן אייקנבאום – מנהל גרינפיס ישראל
אמנון פורטוגלי – חוקר אנרגיה
יוני ספיר – יו"ר עמותת "שומרי הבית"
יערה פרץ  – מנהלת תחום אקלים, מגמה ירוקה

למכתב לשר האנרגיה 
למכתב לשרה להגנת הסביבה

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן