ארגוני הסביבה דורשים אישרור מיידי של תקנות בינלאומיות המצמצמות את השימוש בגזי קרור המזיקים להתחממות הגלובלית

דרישה לעצירת השימוש בגז קירור מזיקים לסביבה ולהתחממות

מספר ארגוני סביבה פנו לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל במכתב ובבקשה לסיים באופן מיידי את סוגיית אשרור תיקון קיגאלי לפרוטוקול מונטריאול. פרוטוקול מונטריאול הפחית את השימוש בחומרים הפוגעים בשכבת האוזון, אך למרבה הצער במערכות מיזוג האוויר הוחלפו חומרים אלה בחומרים אחרים ממשפחת ה- HFCs – גזי חממה עוצמתיים מאוד. 

בשנת 2016 נוסח תיקון קיגאלי שנועד להחליף את החומרים שמהווים גזי חממה בחומרים שלא פוגעים באוזון או באקלים. תיקון קיגאלי נכנס לתוקף בראשון לינואר 2019 ובאופן שערורייתי, תיקון קיגאלי לא אושרר בישראל, על אף שחלפו קרוב לשנתיים מהמועד בו נכנס לתוקף. לכן, למרות ההשפעה האדירה שלהם על אקלים כדור הארץ משרד הכלכלה אינו מצמצם את הייבוא של חומרים ממשפחת ה HFC. 
בנוסף, מכון התקנים ומשרד העבודה לא צפויים להכשיר בעתיד הקרוב כח אדם מורשה קירור ומיזוג אוויר לעשות שימוש בחלופות לחומרים אלה, ולכן השימוש בהם צפוי להימשך עוד זמן רב.

במכתב מתריעים הארגונים שלמרות רצון טוב של כל המשרדים המעורבים בדבר (משרדי הגנת הסביבה, הכלכלה והעבודה והרווחה)  השנה הקלנדרית תסתיים בקרוב, וישראל עדיין נמצאת בפיגור עצום באשרור התקנות הבינלאומיות. 

גזי קירור אחראים לכ 5% מפליטותיה השנתיות של ישראל, משמעות הנתון היא כ 4 מיליון טון פחמן דו-חמצני. השלב הראשון באישרור התיקון צפוי להביא לצמצום של מאות אלפי טון שווה ערך פחמן דו-חמצני.

" כל המעורבים בדבר צריכים להכיר בכך: שעיכוב בטיפול בסוגייה, פירושה תוספת פליטות גזי חממה בהיקף שווה ערך למאות אלפי טון פחמן דו-חמצני מדי שנה! "

" על רקע משבר האקלים החמור ומחויבותנו המוסרית, הכלכלית והבינלאומית להקטין השפעתו – מבקשים הארגונים את הטיפול המיידי בסוגייה זו ויצירת כח משימה ייעודי שיכלול גם נציגים מהחברה האזרחית, על מנת למצוא פתרונות לבעיות שתעלינה. "

למכתב המלא. 

הארגונים החתומים:

  • גרינפיס ישראל
  • עמותת "שומרי הבית"
  • מגמה ירוקה
  • חיים וסביבה
  • מחאת הנוער למען האקלים
  • הורים למען האקלים
  • מאבק 2000

על אישרור התקנות וכניסתן לתוקף ב1.7.22

בתאריך ה- 16.11.2020 ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' אישרה את תקנות החומרים המסוכנים שהכין המשרד להגנת הסביבה, שמשמעותן מעבר משימוש בגז המזגנים המוכר, לגזים שאינם פוגעים בשכבת האוזון.

בכך נוצר אישרור המחויבות של מדינת ישראל להפחתת השימוש בגז המזגנים המוכר מסוג HCFCs, על פי פרוטוקול מונטריאול הבינלאומי ותיקון קיגאלי משנת 2016. 

בוועדה עלו הגורמים לעיכוב באישור התקנות ועלה הצורך הדחוף באישרור ההמחויבות של מדינת ישראל בהפחתת השימוש בחומרים הפוגעים באקלים.  

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ': "זו ההתחייבות הבינלאומית וישראל צריכה לעמוד בה. רק אם נתקין תקנות הדברים יתחילו להתקדם. מכיוון שאני מבינה שהמערכות זקוקות לזמן התארגנות, נאריך את לוח הזמנים, ונקבע שהתקנות ייכנסו לתוקף ב-1.7.2022.
כאמור הוועדה אישרה את התקנות."

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן