שומרי הבית מול רשות החשמל- ניצחון במערכה הראשונה למניעת מחיקת החוב המצרי לחברת החשמל

מחיקת החוב המצרי לחברת החשמל - נצחון במערכה הראשונה

 

שנים מנסים אילי ההון ומשרדי הממשלה להרגיל אותנו לחיות בחשיכה ולהסתיר מאיתנו מידע רלוונטי ומסמכים חשובים. זה שנובל אנרג'י מסתירה מאיתנו נתונים- לא חדש. זה שהיא עושה זאת בחסות משרדי הממשלה- לא חדש. אבל זה שרשות החשמל גם היא תנסה ללכת בתלם הזה- ותסתיר מידע ומסמכים בעניין מחיקת החוב המצרי לחברת החשמל – לזה כבר לא הסכמנו וגם לא ויתרנו. וניצחנו!

בתמצית: שימוע ציבורי? קיבלנו. חשיפת מסמכים? קיבלנו. דחיית השימוע? קיבלנו.

על הדרך הפתלתלה והמרתקת בה הגענו לזה, אתם חייבים לקחת נשימה ולקרוא בפוסט המפורט מטה:

זוכרים את 7 מיליארד השקלים שנעלמו לכולנו?

ובכן, מאז דצמבר 2018 אנו מתכתבים עם רשות החשמל בנושא החוב המצרי, השערורייתי לטעמנו.
אז, עדיין הכל היה בעלטה מוחלטת.

בשקט בשקט, בחודש ינואר 2019, אישר דירקטוריון חברת החשמל את הסכם הפשרה העלוב, יש לומר, מבלי לדווח על כך לבורסה בישראל (ממה הם מפחדים?). אבל, עיתונות זרה סיפרה לנו עוד קודם שההסכם הושג ולכן החלנו לדרוש מרשות החשמל, הרגולטור של חברת החשמל, הסברים ונתונים.

תחילה לא ענו לנו. אז התעקשנו ופנינו שוב. ואז מרחו אותנו באדיבות ("כשנידרש להכיר בעלויות הנובעות מההליך…") ובכלל הפנו אותנו לחברת החשמל (אבל בדיעבד פרסמו מסמכים המעידים על כך שב- 21.1.19, עוד לפני אישור הסכם הפשרה ע"י דירקטוריון חברת החשמל, רשות החשמל כבר דנה בנושא וקיבלה החלטה מקדמית!).

מאוחר יותר, התפרסם דבר הסכם הפשרה בעיתונות הישראלית. אז כבר התעצבנו על ההסתרה ופנינו בבקשה לקבל עדכון גם למנהל רשות החברות הממשלתיות, שביקש להביא את הנושא לדיון חוזר בדירקטוריון חברת החשמל וסבר כי ניתן היה להשיג עסקה טובה יותר. עירבנו אז גם את שרי האוצר והאנרגיה בסיפור המתהווה.
עוד פנינו אז בכתב לכל הדירקטורים של חברת החשמל והזהרנו אותם אישית.
נזכיר, כי הדירקטורים המפוחדים דרשו וקבלו לעצמם שלייקס בדמות שיפוי בגובה של עד שני מיליארד ₪ לכל אחד מהם (ועד לכרבע מההון העצמי של חברת החשמל יחד!), על חשבון חברת החשמל, במקרה ויימצא בעתיד בערכאה משפטית כי מי מהם שגה ולא שקל כיאות את חובת הנאמנות המוטלת עליו…

השלייקס הזה מזכיר את השלייקס שסידרה לעצמה חברת החשמל, בדמות חוות דעת מקצועיות מאינספור מומחים ויועצים, כדי להוכיח שפעלה כיאות.
כמה זה עלה לכם? רשות החשמל הכירה לחברת החשמל בהוצאות בגובה של 51 מיליון ₪ עבור התהליך… שפשפו עיניים. כן, 51 מיליון שהיו יכולים להפחית את תעריף החשמל שאתם משלמים ובמקום זה משמשים לכיסוי ערוותם של מי שמנסים לשכנע אותנו שלקבל 15 אגורות חזרה על הלוואה של שקל, זה טוב לאזרחי ישראל…

החלטנו לא לוותר. הפגנו מול ישיבת הדירקטוריון של חברת החשמל. המשכנו במהלך יצירתי- גייסנו ייפויי כוח מבעלי מניות פרטיים של חברת החשמל וכרתנו בריתות עם אחרים והופענו לאסיפת בעלי המניות שהתקיימה ב- 4.7.19, שנועדה לאשר את השיפוי הפנומנלי שהזכרנו, עבור הדירקטורים והמנכ"ל. התנגדנו להחלטה וביקשנו מסמכים, כמו הסכם הפשרה עצמו, בבואנו לקבל החלטה.

אבל- חברת החשמל סירבה לחשוף מסמכים (מה היא מסתירה?) והמדינה השתמשה ברוב שלה כדי לכפות עלינו את ההחלטה לאשר את השיפוי. נזכיר, כי המדינה כבעלת המניות הגדולה, חשופה לכל המסמכים ואילו אנו, האזרחים הקטנים, נאלצים להמשיך לחיות בעלטה מוחלטת ולקבל עלינו את דין ההכרעות של הפקידים, שאת משכורתם אנו בעצמנו משלמים.

לא שתקנו. כתבנו והזכרנו לרשות החשמל את ההתחייבות שלה לקיים שימוע ציבורי, בהתכתבויות בינינו מתחילת השנה. לא נענינו. בחודש ספטמבר נודע לנו מאתר רשות החשמל כי מליאתה החליטה על קיום שימוע ציבורי. הידד! מעט לאחר מכן, חברת החשמל קראה לנו לפגישה, בה פרשה בפנינו את מכלול שיקוליה בבואה להחליט על מחיקת 85% מהחוב וניסתה לשכנענו שזו ההחלטה הכי נכונה לישראל. לא השתכנענו. ממש לא! הצקנו שוב במכתב שנשלח ב- 10.10.19 וביקשנו את תאריך השימוע, כדי שחס וחלילה לא נחמיץ אותו. ב- 15.10.19 פרסמה רשות החשמל באתרה את חוות דעתה בעניין הסכם הפשרה, הגורסת כי החלטת חברת החשמל למחוק כ- 7 מיליארד שקלים מחובן של החברות המצריות אליה, הינה במתחם הסבירות! (לא פחות מזה). למחרת פנינו במכתב נוסף וביקשנו חשיפת מסמכים מלאה. אין תגובה. התעצבנו.
התחלנו להכין בג"צ.
פנינו לרשות פעם אחרונה נוספת ב- 24.10.19 לפני הגשת הבג"צ וכתבנו להם שזו הפנייה האחרונה לפני הגשת עתירה בנושא.
אז הם כבר הבינו שאנחנו רציניים וגם הבינו כנראה שמצבם המשפטי בכי רע. הרשות החליטה על פרסום מרבית המסמכים שביקשנו וגם על דחיית השימוע ביותר משבועיים, ל- 21.11.19, בשל הצורך ללמוד בזמן קצר מידע רב וגם בשל תקופת החגים. ב- 5.11.19 פורסמו המסמכים באתר הרשות. למחרת פורסמו עוד חומרים  (יחד עם הדף הנלווה הזה). הסכר מתחיל להיפרץ…

ובא לציון גואל? לא בבית ספרנו.

ב- 12.11.19 פנינו שוב לרשות החשמל, וביקשנו את כל הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון של חברת החשמל מאז 2011, הדנות בנושא זה וגם את כל המסמכים הנלווים (על אף שהרשות טענה כי המידע אינו בידיה). עוד דרשנו את המערכת ההסכמית המרובעת מ- 2005 בין שתי החברות המצריות, EMG וחברת החשמל. לטעמנו, החומרים הללו חיוניים על מנת לשקול את הפשרה אליה הגיעה חברת החשמל. פנינו באותו יום עם אותה בקשה גם במכתב ליועצת המשפטית של חברת החשמל, משום שהמסמכים ברשות חברת החשמל, לטענת רשות החשמל.
ביקשנו גם דחייה נוספת במועד השימוע, משום שהמסמכים, רבים ועבי כרס, פורסמו על ידי רשות החשמל רק ב- 6.11.19, כאשר תאריך השימוע נקבע ל- 21.11.19…

נמתין להחלטות רשות החשמל וחברת החשמל ונמשיך לעדכן. המערכה על הכסף שלכם ושלנו עוד ארוכה.

דעו לכם, כי כאשר אתם ציבור נחוש העומד על דעתו- אתם מנצחים לכם את החיים שאתם ראויים להם!

היאבקו על הזכויות שלכם ללא מורא, בנחישות, ואל תוותרו לעולם עליהן!

 

רוצים להבין את הסיפור כולו? ערכנו עבורכם ב- 4 פרקים, וגם בסירטון:

  1. איך שדדו לכל אזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד ש"ח – פרק א' – איך נוצר החוב המצרי?
  2. איך שדדו לאזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד ש"ח – פרק ב' – החוזה התמוה לייצוא גז ישראלי למצרים
  3. איך שדדו לאזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד ש"ח – פרק ג' – חברת החשמל מגויסת לעסקה הסיבובית לכאורה
  4. איך שדדו לאזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד ש"ח – פרק ד' – הדירקטורים מבקשים הגנה מתביעות אישיות

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=PMhSkjG3wE4[/embedyt]

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן