משבר האנרגיה: החברות המזהמות יודעות לאן העולם צועד

הסיבות לאנרכיה במשק האנרגיה העולמי לא צריכות להפתיע אף אחד. אבל לנו אסור לתת לתרחישי האימים שלהן לבלבל אותנו, זאת למען עתיד ירוק יותר

משבר הדלקים המאובנים בעולם הולך ומעמיק, והתחזיות לחודשים הקרובים אינן מעודדות: מחסור, קשיי אספקה, עליות מחירים ופגיעה בתעשייה ובמשקי הבית. אבל רגע לפני שחברות הפחם, הנפט והגז, משתלטות שוב על העולם, משרטטות לנו עתיד דיסטופי במקום החזון של אנרגיות מתחדשות, ומציעות לנו חלום ישן ומזוהם, צריך לזכור שאלה אותן החברות שנאבקו כל השנים באזהרות על השפעת השימוש בדלקים מאובנים על זיהום האוויר ועל תחלואה ותמותה, והתעלמו ואף עשו הכול להסתיר את חלקם של הדלקים המאובנים במשבר האקלים, ושיש להן אינטרס כלכלי ופוליטי להבעיר, תרתי משמע, את השוק.

על הסיבות לאנרכיה במשק האנרגיה העולמי

הסיבות לאנרכיה במשק האנרגיה העולמי לא צריכות להפתיע אף אחד. כמו כל סחורה אחרת בשוק, מחיטה, עבור בחלב ועד לזהב, הכול מסתכם בסופו של דבר בהיצע מול ביקוש. ובימים אלה של מגפת הקורונה, נוספו גם תנודתיות בלתי צפויה לצד תחזיות לא מדויקות. הירידה התלולה בצריכת הדלקים עם גלי הקורונה בעולם, בשל הסגרים והאטה במשקים, הובילה להצפת השוק, למחסור במקום לאגירה של דלקים ולהפחתת הייצור, כמו גם לירידה במחירים ולהכנסות נמוכות יותר לחברות הדלקים, שהובילו לקיצוץ בתחזוקה של המערכות ובהשקעה בתשתיות חדשות.

ההתאוששות הכלכלית המהירה ממגפת הקורונה, לעומת זאת, מעבר לכל התחזיות, ותקלות משמעותיות בתשתיות במקומות רבים, לצד מאבקים פוליטיים מצד המדינות המפיקות נפט וגז, הובילו למחסור גדול בדלקים. כל אלה, כמו כדור שלג גרמו לעליות מחירים ולתחזיות כלכליות של קיצוץ בצמיחה. נכון, גם הפקת החשמל מאנרגיה מתחדשת, ובעיקר מאנרגיית רוח בצפון אירופה, הייתה נמוכה מהצפוי בחודשים האחרונים, דבר המסמן את המרחק הרב לקראת עתיד אוטופי וירוק, אבל ברור לגמרי שזו לא הסיבה למציאות הכאוטית הנוכחית.

על התלות בחברות הדלקים

משבר האנרגיה החדש רק מדגים כמה אנחנו תלויים בחברות הדלקים, ואיך משק האנרגיה העולמי מסורבל, פרוץ לכשלים ורווי פוליטיקות. למשל, המחסור בפחם בסין, בשל החלטה פוליטית לא לייבא פחם מאוסטרליה, לצד מהלך לאומי להפחתת פליטות הפחמן של המדינה ולהטמעת תקני איכות אוויר מחמירים יותר, הוביל לסגירת מפעלים גדולים לצד קניונים בצפון מזרח המדינה, ולהפסקות חשמל יזומות. בבריטניה, לעומת זאת, יש מחסור ענק בדלק, שהוביל לריקון המאגרים בתחנות דלק רבות, בשל מחסור אקוטי בנהגי משאיות. המחסור בנהגים לצד עליה במחירי הגז הטבעי הובילו גם לשיבושים במפעלים, למשל מפעלים המייצרים פחמן דו-חמצני המשמש במשקאות מוגזים, בשימור ואריזת בשר ולייצור קרח יבש לטובת קירור, ואלה משפיעים לאחרונה גם על משק המזון המקומי וגוררים מחסור במוצרי יסוד. משבר הגז הטבעי לא פוסח על אירופה כולה, כאשר רוסיה מבקשת להראות את כוחה וחותכת תפוקות, והחשש מבעיות באספקת גז, המשמש לתעשייה ולחימום ביתי, בחורף הקרוב, כבר הוביל לעליית מחירים ומאיים על השווקים והאזרחים.

השפעת השינויים הגלובליים על המשק הישראלי

גם המשק שלנו יושפע מהשינויים הגלובליים, אם כי בצורה פחותה בהרבה, וזאת כיוון שייצור החשמל המקומי מבוסס על אספקה ממאגרי הגז המקומיים, והמחירים מעוגנים בהסכמים ארוכי טווח. יחד עם זאת, גם אנחנו נראה עלייה במחירי הדלק וגם במחירי הסחורות המיובאות. זאת ועוד, אסור שהמשבר הנוכחי ישפיע על החלטות גדולות בתחום האנרגיה שעומדות ממש עכשיו על השולחן של ממשלת ישראל, כגון השאלה בדבר המשך החיפוש והפיתוח של מאגרי גז חדשים וייצוא מוגבר של גז, ואפילו לגבי חיפוש מאגרי נפט בערבה, והבחינה של הסכם העברת דלקים מאיחוד האמירויות למערב אירופה דרך נמל אילת, צינור אילת-אשקלון של קצא"א ונמל אשקלון. אסור גם שהמאבק המדומה בין אנרגיות חדשות לאנרגיות ישנות יעכב שוב את קידום האנרגיה הסולארית בישראל.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן