על משמעות הקמת ה"רשות לרגולציה" ולמה חשוב לעצור זאת עכשיו

לעצור עכשיו את הרשות לרגלוציה

בימים אלה ישראל עוברת שינוי משטרי מסוכן מבלי שכמעט אף אחד מבחין בכך!

במסגרת העברת חוק ההסדרים להעברת התקציב מבקשים להקים "רשות לרגולציה" – משמעות הקמתה בפועל, היא שינוי שיטת המשטר בישראל והעברת סמכויות רבות עוצמה למשרד ראש הממשלה.

מה היא רגולציה?

רגולציה היא אוסף של תקנות ונהלים שנועדו לשמור על הבריאות, הבטיחות ושלום הציבור. תקנות ונהלים שנכתבו על ידי מומחים לאורך עשרות שנות ניסיון מקצועי מצטבר.
רפורמת "רשות הרגולציה", המקודמת במסגרת חוק ההסדרים, תעתיק סמכויות ממשרדי ממשלה בהם יושבים מומחים ומדענים השומרים על בריאות, בטיחות ושלום הציבור בכל תחומי חיינו ותעביר אותן לפקידים חסרי ניסיון, חלקם מינויים פוליטיים, תוך חשש ליצירת שחיתות שלטונית בהיקפים שלא הכרנו.
הרפורמה תשאיר את השרים עם האחריות למשרדם, אך נטולי סמכויות, במקרים בהם הרשות תתערב בפעילותם. הרפורמה תקים גופים נוספים על הקיימים – ובמקום לפשט תהליכים, רק תסרבל אותם.

הרפורמה הזו תעניק משקל יתר למשרדי האוצר, המשפטים וראש הממשלה ובפרט תעניק עוצמה חסרת תקדים לראש הממשלה עצמו – הרשות תשב במשרדו, הוא ימנה את ראשה והוא עצמו יעמוד בראש ועדת השרים לענייני רגולציה, שתוקם כערכאה סופית מעל רשות הרגולציה. זהו צעד גדול לעבר כינון משטר מעין נשיאותי בישראל, מבלי שכלל הצבענו על כך או הסכמנו לכך ! ומבלי שיש את האיזונים והבלמים הנדרשים.

את מי בעצם תשרת רפורמת "רשות הרגולציה" ?

הבעיה המרכזית שנשקפת מהקמת "הרשות לרגולציה" היא העמדה של שורת הרווח של עסקים לפני רווחת הציבור, לפני בריאות, איכות החיים שלנו ושל ילדינו.
שורה של מומחים מקצועיים במשרדי הממשלה בניהם רופאים, מדענים ומהנדסים יוחלפו באחרים. המומחים המקצועיים במשרדי הממשלה מהווים נציגי ציבור ששדואגים למכלול של תנאים לרווחה קיימות ובריאות הציבור כמו שהמזון אכן יזין, שהאוויר שאנחנו נושמים הוא נקי, ושהמכוניות שאנחנו נוהגים בהן בטוחות ועוד ועוד הם אוחזים בפרספקטיבה שרואה את טובת הציבור כולו ולא רק את השורה הכלכלית.


וכך בימים אלה הציבור וארגוני סביבה וחברה מתעוררים ויוצאים בקמפיין שחושף את המשמעויות של הרפורמה לרגולציה. והדרישה לעצור את תהליך ההקמה והעברתו במסגרת חוק ההסדרים.

אנו מאמינים שכולנו חייבים לצאת עכשיו לרחובות ולייצר לחץ על נבחרי הציבור, מכל רחבי הבית, כדי לעצור את המהלך המסוכן הזה ולהוציאו מחוק ההסדרים אנחנו חייבים זאת לעצמנו, לילדינו ולדמוקרטיה שלנו.

קישורים מומלצים להעמקה:

  • לראיון עם יוני ספיר בדמוקרטTV

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן