הכחשת אקלים והמענה לה

על הכחשת משבר האקלים
פרופ' יונתן דובי מאוניברסיטת בן גוריון ממובילי מכחישי משבר שינויי האקלים בישראל, בהופעה מדהימה בראיון לבר שם-אור בתוכנית 'הצינור' מה-23 לאוגוסט על מכחישי האקלים בישראל.
לפי דובי, "אין הוכחה מדעית שרוב ההתחממות במאה האחרונה היא כתוצאה מפחמן דו-חמצני ממקור אנושי. זו תזה אפשרית, יש עדויות שתומכות בה ויש עדויות שסותרות אותה….. "
דובי מעדיף להתעלם מהמסקנה בעמוד הראשון של דוח IPCC, שנראה כי לדעתו אינה רלוונטית:
מדוח הIPCC – "אין ספק שההשפעה האנושית חיממה את האטמוספירה, האוקיינוס והיבשה. התרחשו שינויים נרחבים ומהירים באטמוספירה, האוקיינוס, הקריוספירה והביוספרה ". 

לקראת סוף הראיון דובי נתגלה במלוא קלונו. הוא מזלזל בתופעה שפני הים עולים בקצב אחיד פחות או יותר מסוף המאה ה-19. לדבריו : "40 ס"מ ב-100 שנה, אין לזה השלכות קטסטרופליות. לך לקיסריה תראה עתיקות מתחת לפני הים. היו לזה השלכות קטסטרופליות? לא. הזיזו את הנדלן טיפה אחורה. ואת זה עושים על מודלים שהם פשוט גרועים הם לא נועדו לעשות …."

על זה ענה פרופ' עדי וולפסון: " מחקר בעיתון 'סיינס' שזה אחד העיתונים הכי נחשבים במדע אמר לפני מספר שנים שעלייה ב-40 ס"מ בפני הים תמחק איים טרופיים רבים."
אוסיף שיותר מאלף איים טרופיים נמוכים מסתכנים להפוך 'לא מיושבים' באמצע המאה, או אולי מוקדם יותר, בגלל עליית פני הים. האיומים על האיים כפולים. על פי מחקר שפורסם בכתב העת Science Advances. בטווח הקצר, עד אמצע המאה, ככל שהים יעלו, האיים יתמודדו בתדירות גבוהה יותר עם גלים גדולים המתנפצים אל החוף, ומזהמים את אספקת מי השתיה שלהם עם מי מלח. בטווח הארוך יותר, עד סוף המאה, הים העולה מאיים להציף את האיים לחלוטין.
בהמשך דובי מתעלה על עצמו: "הבעיה של האנושות היא לא עוד מעלה או פחות מעלה."
בר שם-אור: אתה אומר עוד מעלה, פחות מעלה, כשמדעני האקלים וגם אלה באו'ם אומרים עוד מעלה, פחות מעלה זה מה שיוביל לאסונות טבע.
דובי: "אני לא מבין על מה הם מבססים את זה, לדעתי הם לא עושים מדע."
צריך לקרוא את האמרה הזו פעם נוספת. דובי, שאינו מדען אקלים, מסביר שהוא לא מבין את מדעני האקלים, הוא לא מבין על מה הם מבססים את דעתם שהתחממות כדור הארץ בעוד מעלה תוביל לאסונות טבע.
במקום שינסה להבין אותם, שהרי אלו הם יותר ממאתיים מדעני אקלים מובילים מרחבי העולם, הוא פותר את אי הבנתו, את הבעיה שלו, ע"י המסקנה שזה לא מדע. שיותר ממאתיים מדעני אקלים מובילים מרחבי העולם אינם עוסקים במדע אלא בסיפורי סיפורים.
מעניין אם עולה בדעתו שהוא זה שמספר סיפורים.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן