משבר האקלים כבר פוגע בנו הרבה יותר ממה שאנחנו מבינים

משבר האקלים פוגע בנו הרבה יותר

לפי מחקר שפורסם לאחרונה ב'נייצ'ר קומיוניקשיון' Nature Communications, שינוי האקלים אשם בנזקי הוריקן סנדי (2012) בשווי של כ- 8 מיליארד דולר. ההוריקן סנדי מ- 2012, הביא להרס עצום. המים, שגאו והציפו את מנהרות הרכבת התחתית בניו-יורק, הותירו חלקים של העיר בחושך במשך ימים. הסופה הרסה חצי מיליון בתים, הרגה 159 בני אדם וגרמה לנזקים של 62.5 מיליארד דולר. על פי המחקר ניתן לייחס כ-13% מעלויות נזקי הסופה לעליית מפלס הים שנגרמה על ידי האדם. במילים אחרות, ללא התחממות כדור הארץ ועליית פני הים, עשרות אלפי בתים לא היו נפגעים, ונזק של 8.1 מיליארד דולר לא היה מתרחש.

"שינויי האקלים כבר פוגעים בנו הרבה יותר ממה שאנחנו מבינים", אמר בנג'מין שטראוס, המדען הראשי של עמותת האקלים המרכזית למחקר ותקשורת ואחד ממחברי המחקר.

קישור שינויי אקלים לאירועי מזג אוויר הרסניים כמו בצורת, סופות הוריקן או שיטפונות הוא תמיד מורכב. תשע שנים לאחר סופת העל סנדי, המדענים עדיין אינם בטוחים אם ההוריקן הרביעי בגודלו מבחינת עלות הנזקים בארה"ב, התרחש בסבירות גבוהה יותר בגלל טמפרטורות גבוהות יותר.

סופות איומות אירעו לפני שאנשים התחילו לשנות את התרמוסטט העולמי, והם ימשיכו גם אם מדינות יתחילו לשלוט בפליטות גזי החממה שלהן. אך מדענים אמרו מזה זמן רב כי התחממות הפלנטה עלולה לגרום לכך שסוגי מזג אוויר מסוימים – גלי חום, בצורות קשות, שיטפונות, וכו' – יהיו תכופים יותר ו/או קשים יותר.

שטראוס וחבריו למחקר נקטו התייחסות אחרת. במקום לבדוק האם הטמפרטורות החמות משפיעות על הסבירות של ההוריקן עצמו, הם התמקדו בשאלה האם הנזק שגרמה סנדי – הבתים שהוצפו בעיר ניו יורק או המזחים שנהרסו בניו ג'רזי – הוחמר בגלל עליית מפלס פני הים.

לשם כך, החוקרים עשו הדמייה של שני יקומים שונים: אחד עם מפלס הים הגבוה יותר שמקורו בפליטת הפחמן האנושי ואחד עם מפלס פני הים 'רגיל' בלי השפעת עלית הטמפרטורה. הם ניתחו בכמה עלה מפלס פני הים באזור ניו יורק בעקבות שינויי האקלים, והעריכו כי ללא פליטת גזי חממה אנושית, מפלס הים באזור היה נמוך בכ- 4 אינץ ', או 9.6 ס"מ, מהיום.

שטראוס ושותפיו מצאו לא רק שעליית מפלס פני הים שנגרם על ידי בני אדם אחראית לכ- 13% מנזקיו של הוריקן סנדי, אלא גם שללא 9.6 הסנטימטרים הנוספים של המים כ- 71,000 בני אדם לא היו מושפעים כלל משטפונות בעקבות ההוריקן.
הערכה זו, לפי שטראוס, עשוי להיות הערכת חסר. 13% היו הערכה אמצעית; הנזקים מהעלייה בגובה פני הים, לדבריו, עשויים להגיע גם ל -14 מיליארד דולר או ל -4.7 מיליארד דולר.קישורים:

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן