"שומרי הבית" בפניה למשרד להגנת הסביבה בנושא הצורך בהתקנת מערכות התראה מפני אירוע שפך ימי גדול

זיהום הזפת כתמרור אזהרה והזדמנות לפעולה

אירוע הזפת האחרון משמש כתמרור אזהרה לתרחיש – אירוע שפך שמן ימי מהותי, בין שמקורו במיכלית נפט, בקידוח ימי שפרץ, בצינור קונדנסנט או נפט שבקע, או בכשל מכאני/ ביטחוני באסדות הגז של ישראל. זהו תרחיש עליו הועברה התרעה על ידי גופים רבים ובכללם אנחנו.

הים הינו עוגן חיוני ויסודי בכלכלת ישראל וקיומה. כ- 99% ממשקל הסחר שלנו עובר דרכו, כ- 75% ממי השתייה שלנו מקורם בים, בסיסי צבא ממוקמים לאורך החופים, הים משמש לתיירות ימית, חקלאות ימית, ספורט ימי ואף לצרכי נופש ואתנחתא חיונית עבור הציבור.

על שפע מערכות מיגון על המרחב האווירי בעוד שהמרחב הימי האזרחי נטוש

המרחב האווירי של ישראל מוגן היטב מפני חדירת מטוסים וטילים באמצעות מערכות מכ"ם, מערך הגנה רב-שכבתי (חץ 3, חץ 2, קלע דוד ופטריוט, כיפת ברזל וקרן ברזל העתידית). זאת, נוסף על חיל אוויר משובח ומצויד כדבעי ומערך הגנה אווירית חזק. ישראל משקיעה לאורך שנים תקציבי עתק לצורך הגנת המרחב האווירי שלה, וטוב שכך.

וכך בעוד המרחב האווירי של ישראל מגן עלינו מסוגי איומים רבים ושונים, המרחב הימי פרוץ לאירוע שפך ימי גדול שמהווה איום אסטרטגי על ישראל, אולי לא פחות מהאיומים האוויריים. על אף שפתרונות התראה קיימים ובשפע – מערכות רדאר הצופות למרחקים של כ- 100 ק"מ, דאונים תת-מימיים, מצופים העוקבים אחר כתם השמן וכן- מערכות חישת שפך שמן מרחוק, דוגמת אלו שהמשרד בראשותך השית לבקשתנו את התקנתן על מפעילות אסדות לוויתן וכריש-תנין.

על חוסר המוכנות לטיפול בארוע שפך ימי גדול

על חוסר המוכנות של ישראל לטיפול באירוע שפך ימי מהותי דובר רבות, לרבות בדו"ח מבקר המדינה – קיים צורך חיוני ודחוף של ממש לאשר בחקיקה את חוק התלמ"ת ( תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן ) לתקצבו, לתקנן פקחים במידה מספקת, להצטייד בספינות, חסמים וכיוב' וכן להקים תחנות חוף נדרשות.

על הצורך להערך עכשיו להתראה מוכנות והתקנת אמצעי חישה לשפך שמן מרחוק

עמותת "שומרי הבית" מבקשת מהמשרד להגנת הסביבה להיערך כבר עתה ובאופן דחוף ונמרץ לנושא ההתראה, מוכנות, וחיוב התקנת מערכות חישת שפך שמן מרחוק על כל 3 אסדות הגז הקיימות ובהקמה, מסוג שיודע לזהות כל סוג שמן רלוונטי- נפט גולמי, מזוט, זפת, סולר, קונדנסט ועוד.

מערכות אלו על אסדות הגז תשמשנה את ישראל כעין רחוקה ומפקחת בים ותמנענה את המצב הבלתי אפשרי בו החוף הופך לקו ההגנה הראשון שלנו, כפי שהתרחש באירוע הזפת האחרון. בנוסף על מערכות רדאר, דאונים, מצופים וכיוב'.
עוד הוסיף, יוני ספיר יו"ר העמותה כי אחד האתגרים הגדולים ביותר המונחים לפתח על המשרד להגנת הסביבה הוא לדאוג להצטיידות האמורה כך שנעמוד בשורה הראשונה של הגופים בעולם מבחינת ההיערכות שלו לאירוע שפך ימי מהותי, שהיארעותו היא רק שאלה של זמן.
ושעמותת שומרי הבית תשמח לסייע ככל שנדרש למימוש מטרה נעלה זו. 

 

למכתב הפניה של עמותת שומרי הבית לשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מה -26.3.2021

 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן