הפורום לאנרגיה נקיה בפניה לגופים המוסדיים: עצרו את הזרמת כספי הציבור לתעשייה מזהמת והמסוכנת

הפורום לאנרגיה נקיה לגופים המוסדיים - עצרו הזרמת כספי ציבור לתעשיה מזהמת

עצרו עכשיו את המהלכים להשקעת כספי הציבור באנרגיית דלקי מאובנים מזהמת ומסוכנת

"הפורום לאנרגיה נקיה" פנה ביום שני 12.10.2020 במכתב אל מנהלי מגדל חברה לביטוח, עמיתים- קרנות הפנסיה הוותיקות, כלל ביטוח, ופועלים שוקי הון.  

הפניה התקיימה בעקבות פרסומים לגבי קידום העסקאות לרכישת תחנות הכוח הגזיות בשורק ובאשקלון, וכן רכישת חברת תחנות הכוח האמריקאית CPV ע"י חברת OPC, בשיתוף אותם גופים.
על המכתבים חתומים 27 עמותות חברתיות וסביבתיות, ארגונים ומומחים. 

הפורום זוכה לגיבוי ותמיכה מצד מאות ואלפי תומכים שבתקופה אקוטית זו על רקע משבר האקלים  – לא יוכלו לעבור על כך לסדר היום ולהתעלם מהשקעות הפוגעות בעתיד כולנו.  

"מנהלי הגופים המוסדיים חייבים להפנים שמדובר בכספי ציבור שנחסכו בעמל רב והושמו בידיהם בנאמנות.

לא יתכן מצב שבו הנאמן שהופקד לשמור על כספינו שלנו, יפנה את אותו הכסף כנגדנו וישקיע אותו בפרויקטים המסכנים את עתידנו ואת עתיד ילדינו." 

חברי הפורם קוראים לאותם גופים – 

 "לסגת מיד משתי העסקאות הרעות הללו, ולהתחיל להפעיל את כספי הציבור באופן שישרת את האינטרס הציבורי הרחב, למען עתיד נקי ובר קיימא לילדינו, ולא רק משיקולי תשואות".

קריאת הפורום לאנרגיה נקיה

חברי הפורום הפונים הינם קואליציה רחבה של ארגונים סביבתיים וחברתיים, שאינם יכולים להתעלם מהמשמעויות וההשלכות של השקעת כספי ציבור בתעשית דלק מאובנים המכלה אותנו – וקוראים לגופים המוסדיים מגדל, כלל, עמיתים ופועלים שוקי הון – לסגת הן מהעסקה לרכישת תחנות הכח הגזיות בשורק ואשקלון, והן מזו המתגבשת לרכישת חברת תחנות הכח האמריקאית CPV המבוססת בעיקרה על תחנות כח מונעות בגז, ע"י חברת OPC. 

חברי הפורום מתכוונים לפעול בכל דרך ציבורית וחוקית אפשרית, תוך תמיכתם של מאות אלפי התומכים בפורום, על מנת לעצור את הזרמת הכספים לתעשייה מסוכנת זו, כפי שהדבר כבר נעשה בשורת מדינות בעולם.

משבר האקלים – ימים של בחירה ופעולה לשינוי

דלקי מאובנים – פחם, נפט וגז, מהווים מקור פליטה מרכזי של גזי חממה המאיצים את משבר האקלים החמור הפוקד את כדור הארץ.

משבר האקלים גורם ועוד יגרום, בין היתר, לעלייה במפלס פני הים, האמרת הטמפרטורות, סופות, בצורות, מגיפות, מלחמות, מחסור במים ומזון, נהרות של פליטים והתדרדרות תנאי החיים באזורים נרחבים על פני כדור הארץ, עד להפיכתם בלתי ראויים להתיישבות אנושית.

הפורום הכלכלי העולמי קבע בתחילת שנה זו בדו"ח שפרסם בכנס הכלכלי בדאבוס, בשיתוף פירמת רואי החשבון הבינלאומית PWC, כי יותר ממחצית התוצר הלאומי הגולמי הגלובלי תלוי במקצת או מאד בטבע ולכן חשוף לאובדן הטבע, הכחדת המינים ומשבר האקלים הנחזים לנגד עינינו. בנוסף, ממשל טראמפ חזה לאחרונה בדו"ח חמור, כי משבר האקלים יפגע באופן הרסני בשוק ההון.

כחלק מההתמודדות עם משבר האקלים, הולכת ומתבססת בקרב ממשלות העולם וארגוני שיתוף הפעולה הגלובליים, ההבנה כי לא יהיה מנוס מהטלת מס על פליטות גזי חממה (המכונה "מס פחמן"), מהלך שיפגע באופן משמעותי ברווחיות של מיזמים מבוססי דלקי מאובנים וכן בכדאיות הקמתם וההשקעה בהם.

אלו מסקנות הנתמכות גם על ידי שני  דו"חות מטעם קרן המטבע הבינלאומית, לדו"ח מטעם ארגון ה- OECD, וכן למחקר של נתן זוסמן שפורסם בכנס אלי הורוביץ 2019 ולדו"ח בנק ישראל.

יתר על כן, תכנית ה-Green New Deal האירופית אף קוראת להטלת מס על יבוא סחורות הכרוכות בפליטות גזי חממה. גם בישראל מקודמת חקיקה שתביא להטלת מס הפחמן.

התחייבות גופים פיננסיים להסטת השקעות מחברות מבוססות דלקי מאובנים

אינספור גופים פיננסיים התחייבו להסיט השקעות מחברות המבוססות על דלקי מאובנים (fossil fuels):

התעוררות והתפקחות בישראל למשבר האקלים וגורמיו 

גם בישראל המודעות לנושא גוברת והולכת. כבר לפני כשנה וחצי יזם המשרד להגנת הסביבה תהליך רב מגזרי למעבר לכלכלה דלת עד מאופסת פליטות. תהליך זה כולל הפסקה של ההשקעה המשקית בתשתיות מזהמות כגון תחנות כוח גזיות, צנרת, מיכלים, מתקני הנזלה, אסדות ותשתיות של דלקים פוסיליים.

הגיע הזמן שגם בישראל, הכסף של הציבור יושקע באפיק השקעה שיפעל לטובתו ולטובת עתידו.

מכתב הפורום לאנרגיה נקיה למגדל 

מכתב הפורום לכלל ביטוח ופיננסים 

מכתב הפורום לעמיתים קרנות הפנסיה

מכתב הפורום לפועלים שוקי הון

– ידיעה לתקשורת –

"הפורום לאנרגיה נקיה" במכתב אל מספר גופים מוסדיים: עצרו עכשיו את המהלכים להשקעת כספי הציבור באנרגיית דלקי מאובנים מזהמת ומסוכנת.

"הפורום לאנרגיה נקיה", פנה היום, יום שני 12.10.2020 במכתב אל מנהלי מגדל חברה לביטוח, עמיתים- קרנות הפנסיה הוותיקות, כלל ביטוח ופועלים שוקי הון. זאת, על רקע הפרסומים האחרונים לגבי קידום העסקאות לרכישת תחנות הכוח הגזיות בשורק ובאשקלון, וכן רכישת חברת תחנות הכוח האמריקאית CPV ע"י חברת OPC, בשיתוף אותם גופים. על המכתבים חתומים 27 עמותות חברתיות וסביבתיות, ארגונים ומומחים.

"מהפורום לאנרגיה נקיה" נמסר: "אנו ומאות אלפי התומכים שלנו לא נוכל לעבור על כך לסדר היום. מנהלי הגופים המוסדיים חייבים להפנים שמדובר בכספי ציבור שנחסכו בעמל רב והושמו בידיהם בנאמנות. לא יתכן מצב שבו הנאמן שהופקד לשמור על כספינו שלנו, יפנה את אותו הכסף כנגדנו וישקיע אותו בפרויקטים המסכנים את עתידנו ואת עתיד ילדינו. אנו קוראים לאותם גופים לסגת מיד משתי העסקאות הרעות הללו, ולהתחיל להפעיל את כספי הציבור באופן שישרת את האינטרס הציבורי הרחב, למען עתיד נקי ובר קיימא לילדינו, ולא רק משיקולי תשואות".

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן