הסכם מדאיג בין איגוד ערים שרון-כרמל וחברת נובל אנרג'י

יו"ר איגוד ערים שרון כרמל אסיף איזק ומנכ"ל האיגוד ניר סהר חתמו אתמול (א') על הסכם לניטור אוויר על אסדת הגז לוויתן עם ביני זומר, סגן נשיא לעניינים איזוריים בנובל אנרג'י. לפי ההסכם יבוצע ניטור האוויר הרציף על האסדה. 

נשמע טוב? ובכן, לצערנו, זה רק נשמע טוב

הבעיה היא בכל מה שאין בהסכם!

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית":

המתנו חודשים רבים לפרסום ההסכם, שהוסתר מאיתנו, רק כדי לגלות שמדובר בהסכם יח"צ מרוקן מכל תוכן אמיתי!

פנינו בחודשים האחרונים פעמיים בכתב לאיגוד ערים כדי לקבל את טיוטת ההסכם ואף הצענו את עזרת יועצינו המקצועיים בגיבוש פרטיו הטכניים.
מסיבות תמוהות, סורבנו.
כעת עולה מהנוסח שפורסם, כי אשר יגורנו בא לנו-
אין מפרט טכני מצורף-
לא ברור כלל מה יימדד, היכן על גבי האסדה יימדד והיכן ימוקם ביחס למקורות הפליטה המשמעותיים באסדה, האם המערכת תמוקם במיקום אחד/ קומה אחת באסדה או בפריסה רחבה, אין התייחסות לכיווני רוחות, לספי מדידה, לטכנולוגיית המדידה ולהתאמת טכנולוגיה זו לסביבה הימית, למדיניות הכיולים, לגיבוי, לתחזוקה ועוד…

נוסח ההסכם (ס' 4) המגדיר כי המאפיינים ומערכת הניטור יהיו כפופים לאילוצים תפעוליים של נובל אנרג'י, מבהיר לנו כי מדובר באחיזת עיניים ותו לא.

יתרה מזו, מנוסח ההסכם החתום (סעיף 8) ברור שנובל אנרג'י עצמה היא האחראית לאימות, דיגול ותיקוף הנתונים ולא קבלן משנה, כפי שנכתב בהודעה לעיתונות.
רק עובדה זו בכוחה לקעקע את משמעות ההסכם, שכן הכתוב הוא בבחינת החתול שומר על השמנת, מצב ממנו יש להימנע בכל מחיר, בפרט כשמדובר בחברה שהמשרד להגנת הסביבה עצמו הגדיר כבלתי אמינה בדיווחיה… חברה שנציגה טוען בהודעת היח"צ מהבוקר שאין כל חריגות זיהום בחוף, כאשר אלו קיימים גם קיימים, מאז תחילת פעילות האסדה.

ברמה המשפטית, השליטה במידע נותרת בידי נובל אנרג'י ואסור לאיגוד ערים להוריד או לשמור את הנתונים, אלא יקבלם אחרי תהליך התיקוף שיימשך עד 3 ימים ורק את המידע המעובד (ע"י נובל אנרג'י) יוכל לפרסם.

בנוסף, נתוני האמת מוחרגים מחוק חופש המידע, כך שהציבור לא יוכל לדעת לאשורו מה באמת היו הנתונים הגולמיים.

עורכי דיננו הגדירו את ההסכם כך: "האיגוד מסכים להעניק לנובל אנרג'י רשיון גרינווש, על מנת שזו תוכל לציין בפני התקשורת והציבור שיש ניטור והכל סבבה, למרות שלאיגוד זכות צפייה בלבד וללא יכולת אגירת הנתונים הגולמיים לצורך ניתוחם"

פרופ' עדי וולפסון: 
"איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון – כרמל מכריז על חתימת הסכם תקדימי לניטור רציף על אסדת לוויתן-ניטור של חומרים אורגאנים נדיפים (VOC), וביתר פרוטרוט של בנזן, טולאן, אתיל בנזן וקסילן (BTEX).

ראשית, כל הכבוד, כי להזכירכם, לאורך כל הדרך, נובל אנרג'י והמשרד להגנת הסביבה טענו שלא רק שאין צורך בניטור שכזה במקור, אלא שהוא בלתי אפשרי!
והנה, כנראה שהבלתי אפשרי אפשרי, ושלאכיפה ציבורית יש כוח.

יחד עם זאת, אליה וקוץ בה. בקריאה של ההסכם (לא הצלחתי לפתוח אותו בדף הפיסבוק של האיגוד או למצוא אותו באתר האיגוד, אבל יש לי דרכים משלי), עולות כמה נקודות בעיתיות:

1. לא ברור עדיין מה המפרט הטכני של הניטור, ואומנם "נובל תאפשר לאיגוד להתייחס למאפייני המערכת טרם רכישתה", אבל מי שתקבע את הדברים לבסוף היא החברה עצמה.

2. לא ברור איפה ימוקם הניטור, וכאמור למיקום הגלאיים יש משמעות מרכזית. תארו לעצמכם שהגלאים ימוקמו בחלק האחורי של האסדה, כך שאם הרוח באה מהים אל החוף, היא תעבור קודם את הגלאי ואז את הצנרת והמתקנים, או שהגלאי ימוקם מתחת למתקן ויהיה מוגן בגין אפקט המטריה. גם במקרה זה המיקום יהיה "בהתאם לאילוצים תפעוליים של האסדה ומתוך הבנה ככל הניתן של צרכי האיגוד.", כלומר בידי החברה.

3. הנתונים לא יהיו שקופים בזמן אמת לציבור הרחב, אלא רק לאיגוד, שלא יוכל להוריד או לאגור אותם, אלא לאחר תיקוף של הנתונים על ידי נובל-לרבות "בקרה, אימות ודיגול נתונים" (לטענתם, "בהתאם לנוהל מנ"א של המשרד להגנת הסביבה").
האיגוד יקבל דו"ח אלקטרוני של הנתונים המתוקפים לאחר פרק זמן של שלושה ימי עסקים, ואת הנתונים הללו יוכל לפרסם לציבור, וזאת "לאחר בדיקת תהליך התיקוף של נובל וקבלת הסברים היה וידרשו באורח סביר". כלומר כדי להבטיח את אמינות הנתונים והתיקוף, מישהו מהאיגוד יצטרך לשבת 24/7 על הנתונים כדי לראות אם יש חריגות, ומה היו נתוני הבסיס, מבלי שהוא יכול לשמור אותם (אולי יזכור אותם?) וכדי לבחון אם התיקוף נכון.
מישהו אמר 'החתול שומר על השמנת?'

בקיצור, אני די משוכנע של"א לזה התכוון המשורר" כשדיבר על ניטור."

קישורים רלוונטים:

30.01.20  הבקשה לפי חוק חופש המידע שהגשנו בנוגע הסכם ניטור אסדת לוויתן (איגוד ערים שרון כרמל)

03.02.20  התשובה שקבלנו בנוגע לבקשת חופש המידע הנ"ל

20.04.20  בקשתנו לקבל את טיוטת ההסכם לניטור אסדת לוויתן שהגשנו לאגוד ערים שרון-גרמל בעניין הסכם הניטור עם נובל אנרג'י.

14.05.20  הסכם איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל עם נובל אנרג'י

https://www.ynet.co.il/article/ryQ1bPXTL

 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן