ההתחממות הגלובלית – איך גז "טבעי" תורם להתחממות כדור הארץ?

האמנם "גז טבעי"?

הגז הגולמי זכה למיתוג המבריק "גז טבעי", מה שגורם לאסוציאציה חיובית ו"ירוקה", למרות שהוא אינו יותר טבעי מנפט או סולר. מדובר בדלק פוסילי מתכלה- דלק מאובנים, אשר פולט לאטמוספירה בעת הקידוח, הפקתו, הולכתו, אחסונו, זיקוקו ושריפתו גזי חממה חזקים, התורמים משמעותית לאסון ההתחממות הגלובלית. 

בהשוואה לפחם, עצם שריפת הגז בתחנות כח, אכן פחות מזהמת מקומית במונחים של זיהום אוויר וגזי חממה.

אולם, כדי להפיק את הגז, יש צורך בשאיבתו מבאר הקידוח, תוך פחת גדול של גזים לרבות מתאן לאוויר וכן בתהליך זיקוק של הגז הגולמי שנשאב מבארות הגז, קרי הפרדתו למרכיביו הגזיים והנוזליים.

תהליך הפקת הגז והגורמים להתחממות הגלובלית

תהליך הזיקוק של הגז הינו תהליך מזהם ביותר, לרבות בחומרים מסרטנים בוודאות וחשודים כמסרטנים, בין אם הוא מתרחש בים או ביבשה. 

הוא מזהם במיוחד, במידה והאסדה אינה ממוקמת מעל המאגר וצינור ארוך מקשר ביניהם, בשל הצורך בהוספת חומרים נוגדי קפיאה לצנרת, חומרים רעילים שתהליך הפרדתם מהגז הגולמי לצורך מיחזורם, הינו מזהם עד למאד.

בהמשך התהליך, הובלת הגז בצינורות למרחקים ארוכים גורם לאיבוד חלק ממנו ולפליטות גז מתאן מהמחברים, המדחסים והנשבים, דבר הגורם לפליטת מזהמים וגזי חממה נוספים לאוויר. פליטות אלו מייצרות נזק סביבתי ובריאותי עצום ותורמות משמעותית להתחממות כדור הארץ. 

ועוד לא סיימנו- את המרכיב הנוזלי המופרד מהגז, מרכיב הקרוי קונדנסט, מאחסנים במיכלים ומוליכים בצנרת (אשר גם לה פחת וגם בה נגרמות תקלות) אל בית הזיקוק. שם מבוצע תהליך הזיקוק של הנוזל, על מנת להפיק ממנו תזקיקים שונים, כגון דלק סילוני ועוד. במהלך האחסון והזיקוק, שוב נפלטים הן מזהמים מסוג BTEX (חלקם קרצינוגנים- מסרטנים בוודאות וחשודים כמסרטנים) ואחרים והן גזי חממה, המגבירים את אפקט החממה על כדור הארץ ובשל כך מחריפים את משבר האקלים.

מהו המתאן ועד כמה הוא תורם להתחממות הגלובלית?

המתאן הינו גז חממה חזק מאד! עד כמה? פי 86 מאשר פחמן דו-חמצני, במדידות לאורך 20 שנה. מחקרים מראים כי הגז אחראי כיום ליותר מרבע מההתחממות הגלובלית!

יתרה מזו, מחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת קורנל בארה"ב, בגיבוי נאס"א, גילה כי קידוחי ותעשיית הגז תורמים כיום לא פחות משני שלישים מהגידול בהיקף המתאן באטמוספירה!

 

המחקר בשנים האחרונות מראה שהגז בעל חותם סביבתי גדול משל הפחם

לא די בכך שהגז מזהם את האוויר, אלא הוא גם בעל השפעה סביבתית גדולה יותר מאשר פחם ונפט! כלומר- אנו "נהנים" גם מזיהום אוויר וגם מהחרפת משבר האקלים.

כאשר מספרים לנו שהגז "נקי" ועדיף על פחם, מתייחסים לתהליך השריפה שלו באופן מקומי ומתעלמים כליל מההשפעה שלו על זיהום האוויר לכל אורך שרשרת האספקה, כאמור- קידוח הבארות, תהליך ההפרדה מהנוזלים (לרבות קונדנסט) שהינו כידוע מזהם מאד, דליפות מצנרת ומיכלי קונדנסט, זיקוק בבתי זיקוק וכמובן- צריכת התזקיקים עצמם.  

גם את הזיהומים כתוצאה משריפת התזקיקים המיוצרים מהקונדנסט (שהינו דלק נוזלי המתקבל כתוצר לוואי בעת הפקת גז), כמו למשל דלק סילוני, המשרד להגנת הסביבה וברוני הגז אינם מזכירים, כשהם מטעים את הציבור ומציגים את הגז כמקור אנרגיה נקי.

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים באופן ברור על כך שגז לא רק מזהם את האוויר כאמור מעלה, אלא גם בעל חותם סביבתי גדול מזה של פחם 🔥.

לאורך מחזור החיים המלא של הגז ה"טבעי", רמות הפליטה שלו כתוצאה מדליפות הינן גבוהות מהמשוער. בנוסף, הגז מורכב בעיקר מהחומר מתאן (77%-92%), שהינו גז חממה בעל השפעה חזקה מאד (כאמור, פי 86 יותר מפחמן דו-חמצני, במדידה לאורך 20 שנה). במילים אחרות – דליפתו לאטמוספרה מחמירה מאוד את משבר האקלים.  

ממצאי מחקרים חושפים את מקורות ההשפעה על ההתחממות הגלובלית

  • מחקר אחד בדק ומצא שבתהליך קידוח בארות הגז מבטן האדמה נפגעים כיסי מתאן. 
    מתאן הוא גז חממה מרכזי שנפלט לאטמוסיפרה תוך כדי הקידוח הראשוני.
  • מחקר אחר אישש את הממצאים הללו וגילה פליטה של ענני מתאן עצומים ממוקדי הקידוח של בארות גז, בהיקף של פי 1,000 מהערכות הרשות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA).
  • מחקרים בערים בוסטון ווושינגטון זיהו אלפי דליפות ממערך חלוקת הגז, עם ריכוזי מתאן של עד פי 25,000 מהנורמה!
  • בדיקה של עשרות בארות גז נטושות, העלתה כי הן פולטות בממוצע פי 60,000 מתאן מקצב ייצורו בטבע.
  • דליפות המתאן בשרשרת תעשיית הנפט והגז (הפקה, זיקוק, הובלה, אחסון וכו'), הינם גבוהים בפועל ב-60% מההערכות שבוצעו ע"י הרשות האמריקאית להגנה על הסביבה.
  • דיגום של הערים המרכזיות בארה"ב, העלה נתונים מדאיגים של דליפת מתאן (שמקורה בעיקר משימושי הגז "הטבעי"), הגבוהים פי 2 מאלו המדווחים ע"י הרשות האמריקאית להגנת הסביבה.
  • דיגום של 100 דליפות גז הראה כי 7% בלבד מדליפות הגז "הטבעי" גורמות ל-50% מכלל פליטות המתאן לאטמוספירה.

בשורה התחתונה: תעשיית הגז והנפט גורמת לפליטת מתאן לאטמוספירה בכמויות עצומות!

🔥 העולם בוער! חייבים לעצור ע-כ-ש-י-ו את תעשיית הגז והנפט לפני שיהיה מאוחר.

👈 בכל העולם עוצרים כעת פרוייקטי גז ועוברים לאנרגיות מתחדשות ויש לכך סיבות טובות.

🤔 אז למה השר יובל שטייניץ – Yuval Steinitz מנסה למכור לנו את הגז של חבריו הטייקונים בתור "אנרגיה ירוקה"?

🌞 #אנרגיה_מתחדשת – זולה יותר – נקייה יותר – בטוחה יותר.

כל מה שצריך זה ממשלות שעובדות עבור האזרחים ולא עבור הטייקונים

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן