אסדת לוויתן – רק 120 ק"מ מהחוף

אסדת לוויתן הינה מפעל זיקוק לגז אשר צפוי לזקק את הגז הגולמי שנמצא במאגר לוויתן, ולהפוך אותו לגז נקי המוכן לשימוש בתעשייה. בתהליך הזיקוק הפטרוכימי, נפלטים חומרים מזהמים רבים לאוויר ולים, חלקם מוכר כמסרטנים ודאיים.

עמותת שומרי הבית נלחמת כדי שאסדת לוויתן תמוקם על פי מאגר הגז לוויתן במרחק 120 ק"מ מחופי ישראל, כפי שמחייב כל היגיון בריא. אנו דורשים כי הממשלה תיתן את העדיפות הראויה לשיקולים של בריאות הציבור, בטחון הציבור ובריאות הסביבה – על פני שיקולי מיקסום הרווח של תאגידי וטייקוני הגז.

חשוב לדעת מספר עובדות בהקשר זה:

 • מאגר לוויתן נמצא במרחק של כ 120  ק"מ מחופי ישראל.
 • אסדת גז הינה מפעל פטרוכימי מזהם ביותר הפולט בשגרה כמות עצומה של חומרים מסרטנים ידועים.
  איך אנו יודעים זאת? עפ"י הנתונים שכבר קיימים על
  אסדת תמר, הממוקמת 23 ק"מ מחופי אשקלון.
 • ישנה טכנולוגיה שנמצאת בשימוש נרחב, הנקראת אסדה צפה, המאפשרת לבצע את תהליך הזיקוק על פי באר הגז.
  זוהי טכנולוגיה זמינה ומוכחת. למעשה היא משמשת כמעט בכל העולם בעשור האחרון במאגרים דומים.
 • עד 2015 זוהי אכן הייתה תכנית הפיתוח של מאגר לוויתן: אסדה צפה על פי הבאר. זאת ניתן לראות עפ"י הדוחות השנתיים של חברת נובל אנרג'י המפתחת את המאגר.
  ואז, באורח פלא וללא החלטת קבינט מסודרת, שונה מיקום האסדה באורח מסתורי למרחק של כ-9 ק"מ מחוף דור – אחד החופים היפים בארץ. התנהלות זו מעוררת חשד כבד למחטף.
 • 2 שרי בטחון בתקופה הרלוונטית, משה יעלון ואביגדור ליברמן,  הצהירו בפני ארגון שומרי הבית כי אין שום שיקול בטחוני בקירוב האסדה לחוף.
  יתרה מזאת, יעלון טוען בתוקף כי המידע שהיה לו הוא שהאסדה תמוקם מעל המאגר, 120 ק"מ מהחוף ולשם כך חיל הים הצטייד בספינות הגנה ייעודיות בסכום של 2 מיליארד ש"ח.
  יעלון, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר
  תומך בחלופה של 120 ק"מ מהחוף – משיקולים בטחוניים.
 • במקרה של תקלת שפך – אם תמוקם האסדה כ-120 ק"מ מהחוף התוצאות יהיו לא נעימות אולם ישפיעו הרבה פחות, ויהיה הרבה יותר זמן לטפל בזיהום עד שיגיע לחופי ישראל.
  במקרה של תקלת שפך כ-9  ק"מ מהחוף – זה כבר יהיה אסון סביבתי עצום – אשר עלול לגרום לסגירת חופי הרחצה לדורות, ולהרס מפעל ההתפלה של ישראל!

צפו בסירטון המסכם את הנושא ב-3 דקות: