תפריט
תפריט

עצומת הרופאים: קוראים לראש הממשלה להרחיק את אסדת הגז מחופי ישראל!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
Share on print

כ- 120 רופאים ורופאות חתמו על עצומה הקוראת לראש הממשלה להרחיק את אסדות הגז מחופי ישראל, למנוע טיפול בגז ותוצריו המיועדים לייצוא בתחומי הים והיבשה של ישראל, ולהסדיר הכל בחקיקה.

"הקמת אסדות גז בקרבת החוף תהיה בכייה לדורות"

הרופאים החתומים על עצומת הרופאים מביעים את דאגתם מהכוונה להקים אסדות לטיפול בגז בקרבת החוף ומזהירים:
"אלו מתקנים פטרוכימיים מסוכנים וחסרי תקדים בגודלם. כמות הרעלים שנפלטים וייפלטו ממתקנים אלה לאורך השנים הבאות לאוויר, למי הים ולחופים בפעילות שוטפת, בתקלות ובאירועים בטחוניים, היא ללא השוואה לשום דבר אחר שהכרנו כאן. הקמת אסדות גז בקרבת החוף תהיה בכייה לדורות".
עוד מציינים הרופאים כי הם פונים מתוך פחד עמוק ותקווה שראש הממשלה יכול ויפעל בכדי להציל את כולנו מפני האסון.

בין החותמים על העצומה, פרופסור מאיר אורן לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור שמעון גליק לשעבר דקאן הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, פרופסור יעקב הנקין סגן דיקן הפקולטה לרפואה בבן גוריון כיום, פרופסור ידידיה בנטור מנהל המרכז להרעלות רמב"ם, וכן מומחים בתחום הקרדיולוגיה, נשים ומיילדות, פסחכיאטריה, מחלות ריאה בילדים, רפואת כאב, ראומטולוגיה, אורטופדיה, כירורגיה, רפואה דחופה, המטולוגיה, רפואת משפחה, רפואת ילדים ואנדוקרינולוגיה.

פרופ' רפי קרסו, מהחותמים על העצומה:

"אנו עומדים בפני סכנה אקולוגית ובריאותית חמורה. אני מאמין, על סמך הנתונים, שהזיהום יגרום לכך שיהיו יותר מקרי סרטן. הרחקת האסדה היא אולי דבר שיעלה יותר כסף, אבל יבטיח בריאות. אל תגידו מאוחר יותר שלא אמרנו לכם". האזינו לפרופ' רפי קרסו:

יוני ספיר מארגון "שומרי הבית":

"ככל שהמאבק מתגבר ותופס תאוצה, אנחנו מקבלים חיזוקים ממומחים בעלי שם, גורמים ממשלתיים, גופים ירוקים, ועכשיו גם מקהילת הרופאים המובילה בישראל. אין ספק שחובה על מדינת ישראל לשקול בשנית את מתווה הגז. אנו קוראים לממשלה, לראש הממשלה ולשר האנרגיה לפעול באחריות, לעצור את מתווה הפיתוח הנוכחי שיסכן את כלל אזרחי ישראל, ולהעלות לדיון את החלופה של טיפול מלא מעל באר הקידוח, ויפה שעה אחת קודם.
אנחנו בטוחים שהם לא רוצים להיות חתומים על האסון הבא בישראל. אנחנו מצידנו נמשיך להלחם ביתר שאת במתווה הקיים בכל האמצעים העומדים לרשותנו – הציבורי והמשפטי. אסדה בחוף דור לא תקום!"

רופאים שמעוניינים לצרף את חתימתם לעצומה מוזמנים להצטרף בקישור כאן.

לכתבה באתר דוקטורס אונלי לחצו כאן (אתר לרופאים, נדרשת סיסמה).

העצומה שנשלחה ביום ראשון 26 לאוגוסט לראש הממשלה מר בנימין נתניהו, ולראשי משרד הבריאות מצורפת כאן במלואה:

2018 ,אוגוסט 26
אל: ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו

באמצעות פקס: 6496659-02

מכתב הרופאים והמומחים בבקשה להרחקת אסדות הגז מחופי ישראל

אנו קבוצה של רופאים ומומחים המייצגים את אזרחי ישראל, פונים אליך מתוך אהבת המדינה ומתוך רצון לעשות הבדל בבריאותנו, איכות חיינו ובחוסנה של המדינה ואזרחיה לדורות הבאים.

ישראל התברכה בגילוי מאגרי גז שמאפשר לנו ביטחון אנרגטי ועוצמה כלכלית. אנו מברכים על כוונת הממשלה להקטין את זיהום האוויר באמצעות המרת אנרגיית פחם לאנרגיית גז. אולם הקמת אסדות לטיפול בגז בקרבת החוף מהווה סכנה בריאותית וסכנת חיים לתושבי המדינה.

אלו מתקנים פטרוכימיים מסוכנים וחסרי תקדים בגודלם. כמות הרעלים שנפלטים וייפלטו ממתקנים אלה לאורך השנים הבאות לאוויר, למי הים ולחופים בפעילות שוטפת, בתקלות ובאירועים בטחוניים, היא ללא השוואה לשום דבר אחר שהכרנו כאן.

הקמת אסדות גז בקרבת החוף תהיה בכייה לדורות.

אנו פונים אליך מתוך פחד עמוק ומתוך תקווה שיש לך אוזן קשבת ויכולת להציל את כולנו מפני האסון.

יש לנו שלוש בקשות:

1 .לפעול להרחקת אסדות הגז, ובהן לוויתן הנמצאת היום בתהליך הקמה, מחופי ישראל אל פי באר הקידוח של הגז בשיטה של אסדה צפה (FPSO) הנחשבת לטכנולוגיה המתקדמת והבטוחה ביותר בימינו.

2 .למנוע טיפול בגז ותוצריו בתחומי הים והיבשה של ישראל עבור גז המיועד לייצוא. חלק ניכר מהגז שיטופל בישראל מיועד לייצוא. הטיפול בגז הוא עתיר רעלים באוויר, בים וביבשה ונכון שהמדינה שקונה מאיתנו תטפל בגז ובזיקוק הדלקים שלה בתחומה.

3 .לעגן בחקיקה את נושא הרחקת האסדות אל פי באר הקידוח בעומק הים , ומניעת טיפול בגז ובתוצריו המיועדים לייצוא בתחומי ישראל.

אנו מבקשים ממך להזמין דו"ח בריאותי מקיף ועדכני באמצעות גורמים שאינם תלויים ביזם נובל-דלק והשותפים למיזם ואינם תלויים בבעלי עניין (למשל בז"ן) ובאופן שבו נתוני הדוח יהיו גלויים במלואם לציבור.

אנו מוצאים את עצמנו נאבקים במודלים של פיזור אוויר ומים, בחיפוש תקינה לזיהומי אוויר, ים ויבשה שאין להם תקדים לא בישראל ולא בעולם. בגיוס כספים מאזרחים של סכומי עתק בכדי להוכיח מה שהמדינה יכולה לקבל בהנחיה מושכלת ממך.

אנו מכירים את הסטטיסטיקה של תקלות שפך, דליפות, טעויות אנוש, תאונות, פיצוצים שקורים מעת לעת בעולם וברור לנו שתקלות במתקנים כאלה לאורך שנים הן בלתי נמנעות וקטלניות ביותר.
ספציפית, יש תיעוד על תקלות רבות של חברת נובל אנרג'י בתפעול אסדות.

ברור לנו שרצועת החוף הנתונה למשטר רוחות הפונה אל חופי המדינה ולמשטר זרמי מים משתנה תספוג לאורך שנים נזקים בלתי הפיכים לבריאות התושבים ולמקרי מוות.

מדינת ישראל קטנה וצפופה במישור החוף והתרבות שלנו היא תרבות חופים וים. אל לנו לסכן את הטוב שבמדינה בעת שניתן להסדיר את צרכי הביטחון האנרגטי והכלכלי שלה באסדות צפות.

בכבוד רב,

  1. פרופסור רפי קרסו מומחה בנוירולוגיה וטיפול בכאב.
  2. פרופסור לאה בנטור מומחית במחלות ריאה ילדים
  3. פרופסור ידידיה בנטור מומחה ברפואה פנימית, פרמקולוגיה קלינית, מרכז הרעלות רמב"ם

ועוד רשימה ארוכה של רופאים ורופאות.

הסרנו שני שמות מהעצומה: ד"ר חיים כהן ופרופסור פול פרום, לבקשתם.
אנו בודקים מול בעלי אתר עצומה כיצד וע"י מי השתרבב שמם אל העצומה.
שתפו עם חברים:
Share on facebook
פייסבוק
Share on whatsapp
ואטסאפ
Share on twitter
טויטר
Share on email
אימייל
Share on print
הדפסה

למדו על המאבק להרחקת אסדות הגז

כתבות אחרונות

גלילה לראש העמוד
תרמו למאבק