אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע מאמינים שהמשרד להגנת הסביבה ימנע זיהום מאסדת הגז. האם אתם מאמינים?

מתקן האתילן של כרמל אולפינים שוב בתקלה ופולט זיהום מוגבר

אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע הודיעו לאחרונה שהם מעדיפים שהאסדה לזיקוק גז תהיה בקרבת החוף, בכדי שיהיה יותר קל לנטר את פליטות המזהמים ממנה ולאכוף עליה את החקיקה הסביבתית החלה בתחומי המים הטריטוריאלים – וכך למנוע זיהום.

האם אתם מאמינים שניתן לסמוך על הרגולטורים של המשרד להגנת הסביבה שבזמן אמת יוכלו להתמודד עם בעלי הענין באסדת הגז ולמנוע זיהום?

בואו נבחן את ההיתכנות של דבריהם.

במשך עשרות שנים מפעלים מזהמים את האוויר, הקרקעות, והמים באזורי התעשייה שבהם הוקמו- באין מפריע. מפרץ חיפה הוא כנראה הדוגמא הבולטת ביותר לתקלה רודפת תקלה, בנוסף לזיהום הסביבתי ש"במסגרת החוק", אבל הוא ממש לא דוגמא בודדת. נחל הקישון, נחל הירקון, נחל אלכסנדר, נחל תנינים, שמורת עברונה, נחל אשלים, חופי עכו, פי גלילות, רמת חובב, והרשימה מתארכת עוד ועוד.

המשותף לכל המפעלים האלו, חוץ מעובדת היותם מזהמים סדרתיים, הוא שהבעלים של כולם הם גורמים מאוד חזקים, עשירים ומקושרים.

המשרד להגנת הסביבה, אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע: הבעיה בישראל היא לא בהיעדר רגולציה או אסדרה חקיקתית, אלא בהיעדר אכיפה יעילה.
אל תחשבו שאנחנו מאמינים כי בזמן אמת תוכלו להתמודד עם בעלי הענין באסדת הגז.
אנחנו לא.

בסירטון המצורף מה- 2 לאוגוסט 2018 – *מתקן האתילן של כרמל אולפינים שוב בתקלה ותושבי מפרץ חיפה, אנחנו, שוב נושמים כרונים של עשן בייתר וכמויות אתילן שלא נשרפו* – מרכז מחקר סביבתי חיפה

*מתקן האתילן של כרמל אולפינים שוב בתקלה ותושבי מפרץ חיפה אנחנו שוב נושמים כרונים של עשן בייתר וכמויות אתילן שלא נשרפו* https://www.facebook.com/169827626771794/posts/501373216950565/ראיתם עשן? ראיתם להבת ענק בלפיד? מפגע סביבתי אחר?דווחו למוקד סביבה של הגנת הסביבה: *6911ולמוקד בזן: *5799בימים אלה מקדם המשרד להגנת הסביבה הקלות והרחבת זיהום אויר דרך היתר הפליטה של כרמל אולפינים. הארוע היום מרים לנו להנחתה ותומך בטיעונים הסביבתיים: תעשייה פטרוכימית תוכל להתקיים במרחב עירוני רק כאשר המפעל יעבוד נקי. כיום כרמל אולפינים מפעל העובר על החוק באופן כרוני בשל שימוש בטכנולוגיה מיושנת במתקנים אשר גורמת לעודפי פליטות חומרים ותקלות רבות במתקנים.אנו דורשים מהגנת הסביבה לעמוד על רגליים אחוריות בכל הנוגע לבריאותו של הציבור ולא לאפשר למפעל פלסטיק להרעיל את האויר, לכאורה, בחומרים אורגנים מסרטנים אפשריים כאתילן.אנו דורשים ממפעל כאו״ל ליישם את הטכנולוגיות המיטביות הקימות בעולם למפעלי פלסטיק במתחם פטרוכימי אשר יובילו לפליטות של 1/10 זיהום אויר מהקיים כיום בכאו״ל.קרדיט צילום: מימי פרץ, פעילת סביבה מובילה בחיפה.

פורסם על ידי ‏מרכז מחקר סביבתי חיפה‏ ב- יום חמישי, 2 באוגוסט 2018

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן