"אנרכיסטים", זקפו קומה !

כשירדנו מירושלים ביום שאחרי ההצבעה המקוללת ההיא, העיניים סביב היו כבויות ; על המוחים להיות גאים על ההישגים יוצאי הדופן של המחאה עד כה ; וגם – לזכור שהמציאות הפכפכה וההיסטוריה מלאה בסיפורים על תפניות בלתי צפויות. יש מקום לאופטימיות!

אני אקטיביסט סביבה בכל רמ"ח איברי. אני מקדיש את חיי להגנה על בריאות הציבור. דמוקרטיה היא נשמת אפי ואני נוכח בעשייתי היומיומית כיצד סביבה ודמוקרטיה כרוכות זו בזו.

יכולתי במאמר הזה לספר לכם על חשיבותם של בתי משפט עצמאיים וחזקים לסביבה ולבריאות הציבור בישראל, בתי משפט שהביאו להפסקת פעילות מיכל האמוניה שסיכן את תושבי חיפה והקריות, שמנעו בניית אלפי יחידות דיור על קרקע מזוהמת באפולוניה – רק בשבועות האחרונים חזינו בשני פיצוצים על אותה קרקע באזור שבעבר גבה חיי אדם, שהכריעו כנגד לימודים בבית ספר יסודי בירושלים הסמוך למפעל מתכות מזהם שיוצר סיכון בריאותי לילדים, שחייבו את הממשלה להכין תכנית לאומית לצמצום זיהום האוויר בישראל, שהגנו על ים המלח והגבילו את השימוש שמפעלי ים המלח עושים במשאבי הטבע הציבוריים, שאסרו הרחבה בלתי מבוקרת של מתחם בתי הזיקוק לנפט בחיפה, ששללו מינויים פוליטיים ומינויים בלתי תקינים במשרד להגנת הסביבה, שאילצו את המשרד להגנת הסביבה להכין תכנית למיגור כימיקלים מסוכנים לבריאות אך נעדרי רגולציה, ועוד.

גם בתחום בו העמותה שאני בראשה ממוקדת – אנרגיה, אקלים ומשק הגז, הושגו לאורך השנים הישגים משפטיים חשובים. בתי המשפט תחמו את כמות הגז בה ניתן לטפל במתחם הימי בו ממוקמת אסדת לוויתן כך שלא ניתן כיום להקים בו אסדת טיפול נוספת, שינו את הגדרת מיכל הנפט הקל – הקונדנסט – הממוקם באתר היבשתי חגית מ"תפעולי" ל"חירום" כך שלא אוחסן בו עד היום ולו סמ"ק אחד של אותו נפט, הכריעו לטובת השבת תרומה שנתנה חברת הגז אנרג'יאן למועצה האזורית חוף הכרמל בשטחה היא פועלת, ועוד.

אבל החלטתי שלא להתמקד בכל אלו במאמר זה, על רקע חקיקת החוק המבטל דה-פקטו את עילת הסבירות ופותח פתח למדרון חלקלק לעבר משטר אוטוקרטי בישראל. החלטתי לספר לכם דווקא על הישגי המחאה המשמעותית ביותר בתולדות ישראל. החלטתי להזכיר לכם איך ממהפכה משפטית שמנתה 4 חוקים דרמטיים רק בשלב א' שלה, עבר אחד מהם בלבד לאחר כ-7 חודשים, ולא המרכזי שבהם. החלטתי לחזור ולספר על הנוק אאוט שהנחילה המחאה לתאבי השררה בבחירות ללשכת עורכי הדין, על ביטול פיטורי שר ביטחון ברקע התראות מודיעיניות מדאיגות, על בחירת נציגת אופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים בתמיכת אצבעות נעלמות מהקואליציה, על גיוס מטריית הגנה בינלאומית ובראשה – האמריקאים, ומעל הכל – על בניית מחנה ליברלי עוצמתי, עצום ומופלא, שהתעורר משנתו הארוכה. רציתי להזכיר לכם את כל זאת, כי אולי אין לכם מושג עד כמה מדהימים אנחנו. עיני כל העולם כולו נשואות אלינו.

 רציתי להזכיר לכם את ההיסטוריה האנושית השזורה בשינויים בלתי צפויים: ברית המועצות התפרקה כמעט ללא ירייה אחת; האביב הערבי הפציע והפתיע; חומת ברלין נפלה; מדיניות האפרטהייד בדרום אפריקה בוטלה לאחר 46 שנה בהן שררה; בארה"ב – 45 שנה לאחר שמרטין לותר קינג צעד למען זכויות הצבעה לשחורים – נבחר נשיא שחור; במחוזותינו – סאדאת הגיע לירושלים, 4 שנים בלבד לאחר שפרצה העקובה במלחמותינו; בנוסף, המחנה הליברלי ניצח לאורך ההיסטוריה האנושית מאבקים שנתפסו כחסרי סיכוי – בעד זכות בחירה לנשים, בעד זכויות הלהט"בים, נגד העבדות, נגד משטרים דיקטטוריים – בארגנטינה, רומניה, צ'כיה, אוקראינה, קירגיזסטאן, סרביה, ועוד.

 ב-2019 פעילי אקלים עצרו את לונדון לשבוע ימים, במטרה לאלץ את הממשלה להעלות את יעדי האקלים שלה ולהגביר את פעולותיה בהקשר למשברים האקולוגיים. גשרים, רכבות, מטרו, כבישים, תחבורה ציבורית, תחבורה פרטית. הכל עצר מלכת. אחרי כשבוע, הממשלה נכנעה.

לכן, גם המחאה שלנו תצלח, לרווחת כל העם בישראל! (כן כן, כל הצדדים ייהנו מהתוצאה).

כשאבק הקרבות ישקע, מדינת ישראל תשנה פניה מהיסוד ותהפוך להיות נאורה יותר, ליברלית יותר, משכילה יותר, מלוכדת יותר, חזקה יותר, דמוקרטית יותר, מכילה יותר, מכבדת יותר, שוויונית יותר, פציפיסטית יותר, שוחרת זכויות אדם, מבוזרת שלטונית, בעלת חזון מופתי. וכך יהיה, במאמץ משותף של כולנו.

בקשה לי אליכם, הקוראים שורות אלו – אנו בתקופה של משבר מנהיגותי קשה. אל תתלו מבטכם במנהיגים שלנו. היו אתם המנהיגים. הם יחריבו ואנחנו נבנה. הם יריבו ואנחנו נחבק. הם יקללו ואנחנו נברך. הם ינתצו ואנחנו נדביק. הם יפרקו ואנחנו נחבר. הם ישסו ואנחנו נלכד. הם יסתירו ואנחנו נגלה. הם ישקרו ואנחנו נביא אמת. הם יחשיכו ואנחנו נאיר.

כל אחת ואחד מכם יכולים להיות גרעין מניע לבנייה מחדש של הארץ הזו על יסודות איתנים של אמת ואחווה. עשו זאת. קחו אתכם בני משפחה וחברים והפיחו רוח ביוזמות ובחלומות שלכם. אל תמתינו לאיש. בנו אינספור מיזמים חברתיים, סביבתיים וכלכליים שיהפכו אותנו לחברת מופת. כולנו כאיש אחד נמלא את הריק שמותירה הממשלה בעת הזו, בחדלונה הגדול.

שנאמר במסכת אבות: "בִמְקוֹם שֶׁאֵין אֲנָשִׁים, הִשְׁתַּדֵּל לִהְיוֹת אִישׁ".

 יוני ספיר הוא יו"ר עמותת "שומרי הבית"

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן