דליפות נפט מהעשור האחרון – רשימה חלקית

ביום שני ה-29 לנובמבר התקיימה ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא השפעות סביבתיות של הסכם קצא"א Red Med.
אם ההסכם יאושר וימומש –
 הנזקים למדינה במקרה של תקלה יהיו אדירים, ללא כל יחס לתועלת שתבוא מההסכם, שרובה ככולה תגיע לכיסים פרטיים. 

ובפרפרזה על דברי שר התיירות, הרווח למדינה, ככל שיהיה מעסקת קצא"א, לא משתווה לנזק הכלכלי שיגרם למשק הישראלי בכלל ולאילת בפרט, אם הפוטנציאל התיירותי של העיר ייהרס.

אחת הטענות של מקדמי ההסכם היא שהסיכוי לתקלה נמוך, אלא שמה שצריך לעניין אותנו היא התוחלת (המכפלה של הסיכוי לתקלה, בנזק שיגרם במקרה של תקלה), והנזק בעקבות דליפת נפט במפרץ אילת עלול להביא להרס התיירות באילת, לסגירת מפעל ההתפלה באילת, ולפגיעה אנושה בעיר עצמה.

גם הטיעון בדבר הסיכוי הנמוך לתקלה נשען על צינורות ומיכלים חלודים ורעועים.

 

לקראת הישיבה הכנתי רשימה קצרה וחלקית של תקלות, ודליפות נפט מצינורות נפט ישנים וחדשים בארה"ב בעשור האחרון. יחד עם קישור לפרסום מבט על מספר דליפות נפט ובמישורים הגדולים Prairies בארה"ב במהלך השנים 2007-2017 תקלות ודליפות מצינורות נפט. 

 

רשימה חלקית של תקלות ודליפות מצינורות נפט בעשור האחרון

2 באוקטובר 2021- 

דליפת נפט גדולה מצינור נפט מול חופי הנטינגטון ביץ' בקליפורניה.
דליפת נפט גדולה מול חופי מחוז אורנג' בקליפורניה, הותירה חופים מזוהמים בנפט גלמי, הזרימה נפט גולמי לחופים, והרגה ציפורים, ובעלי חיים ימיים. ומאיימת על אדמות ביצות מקומיות.
 
הדליפה, שדווחה לראשונה ב-2 באוקטובר, מקורה בצינור מול חופי הנטינגטון ביץ' המחובר לאסדת הנפט הימית אלי Elly. הדליפה בהיקף של לפחות 126,000 ליטרים של נפט גולמי שנשפכו למימי החוף, יצרה כתם נפט בים בגודל של כ- 34,000 דונם – גדול משטחה של סנטה מוניקה – ושלחה נפט גם לחופי ניופורט ביץ' והאנטינגטון ביץ', בתחילת יום ראשון ה-3 לאוקטובר.

לא ברור היה מה גרם לדליפה וכמה זמן זרם נפט גלמי מהמערכת.

 
5 בספטמבר 2021-
צוללנים מאתרים את המקור לדליפת הנפט במפרץ מקסיקו שנגרמה על ידי הוריקן אידה.
צוללנים באתר דליפת נפט שהופיעה במפרץ מקסיקו לאחר הוריקן אידה זיהו ככל הנראה את המקור לדליפה כצינור בקוטר 30 ס"מ שנעקר ממקומו בתעלה בקרקעית האוקיינוס שנפרצה.
 
 

אוגוסט 2020, The Colonial Pipeline rupture – 
ה"קולוניאל פייפליין" היא מערכת הצינורות הגדולה ביותר למוצרי נפט מזוקקים בארה"ב. באוגוסט 2020, הצינור נפרץ לא הרחק משארלוט, צפון קרוליינה, ושפך יותר מ-1.2 מיליון ליטר בנזין – כמות גדולה של לפחות פי 18 ממה שדיווחה החברה בתחילה.

אסון זה היה השבר הגדול ביותר בצינור מוצרי נפט מזוקקים בארצות הברית מאז שנת 2000. ייתכן שהצינור, בן 42 שנים, והקבור מתחת לאדמה, דלף במשך ימים, או אפילו שבועות, לפני שהדליפה הגיעה לפני השטח, וזיהם את הקרקע ואת מי התהום בסביבה הקרובה.
 

יולי 2015 – The Nexen Energy's Pipeline Alberta –

מדובר בצינור חדש בן שנה שהותקן ב-2014.
צינור במתקן חולות הנפט Long Lake oilsands של חברת נקסן אנרג'י, דרומית מזרחית לפורט מקמרי באלברטה קנדה, נפרץ ושפך כחמישה מיליון ליטר של תערובת של נפט גלמי כבד, חול ומים, אחת הדליפות הגדולות בהיסטוריה של אלברטה.

לפי חדשות CBC, הדליפה כיסתה עד 16,000 מטרים רבועים (כ- 16 דונם). האמולסיה דלפה מצינור "מזין" המחבר בין ראש באר למפעל עיבוד.

רון ביילי, סגן נשיא Nexen לפעילות קנדית, אמר שהחברה "מתנצלת בכנות על ההשפעה שזה גרם". הוא אישר שהצינור הדו-שכבתי הוא חלק מהמערכת החדשה של Nexen וכי מערכת זיהוי החירום של הקו לא הצליחה להתריע בפני גורמים רשמיים על הפרצה, שהתגלתה במהלך בדיקה ויזואלית.

צינור ה-Nexen הפרוץ הולל Hailed בשנה שעברה בכתב העת בתעשייה Pipeline and Gas Journal בשל הטכנולוגיה והיישום החדשים שלו. הדליפה התגלתה ב-15 ביולי על ידי קבלן שהלך בתוואי של הצינור.

 

ינואר 2015 – 
שבר בצינור פופלאר The Poplar Pipeline Rupture ששפך נפט לנהר ילוסטון. 

 

יולי 2011-
שבר בצנור Silvertip של תאגיד אקסון שפך כ- 240,000 ליטרים של נפט לאזור ההצפה של נהר ילוסטון.
צינור פופלאר, בקוטר 12 אינץ' בנהר ילוסטון, יכול להעביר עד 42,000 חביות נפט גולמי ביום. גורמים רשמיים העריכו את גודל הדליפה בין 50,000 ליטר ל-140,000 ליטר נפט.
 
2013 – 
דליפת הנפט בצינור פגסוס של תאגיד אקסון. ExxonMobil‘s Pegasus oil spill בארקנסו, ארה"ב.
כתוצאה מהשבר בצינור דלפו עד כ- 150,000 ליטרים של נפט גולמי שפגעו במי השתייה של 6,000 תושבי העיירה גלנדייב Glendive הסמוכה.

צינור פגסוס של אקסון, שהוא נאותה תקופה וייצור דומה לזה של צינור פופלאר, התפצל לאורך התפר לאורכו בארקנסו ב-2013. 

קישור לכתבה היוצרת מבט על מספר דליפות נפט ובמישורים הגדולים Prairies בארה"ב במהלך השנים 2007-2017 – https://www.mymcmurray.com/…/a-look-at-some-oil-spills…/
 
 
 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן