על המאבק בשינויי האקלים וההגנה על הסביבה – צרפת וישראל

על המאבק בשינוי האקלים

לאחר חודשים של דיונים, הפרלמנט והסנט בצרפת אישרו חוק אקלים חדש, המתמודד עם פליטות פחמן בתחומי הכלכלה, החל מתחבורה ועד מזון. החוק מאגד קבוצה רחבה של אמצעים להפחתת פליטת הפחמן, לטפל בשינויי האקלים, וכולל מספר צעדים לתמיכה באנרגיה סולארית.

החוק התקבל בעקבות השאיפה של צרפת לצמצם את פליטת גזי החממה ב -40% עד 2030 בהשוואה לרמות של 1990, ולאחר פסק דין של בית המשפט שקבע בפברואר 2021, כי צרפת חייבת לעשות יותר כדי להילחם בשינויי האקלים. הליך החקיקה כללה סדרת התייעצויות עם הציבור שבמהלכה הציעו 150 אזרחים עשרות צעדים לבלום פליטות.

למרות שהממשלה הגדירה את החוק כצעד חסר תקדים להגנה על הסביבה, חלק מהפעילים טוענים שהוא עדיין רחוק ממה שצריך כדי לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית של צרפת ולהתמודד עם שינויי אקלים. כך לדוגמה, ז'אן פרנסואה ג'וליארד, ראש גרינפיס צרפת, אמר שהחוק לא עומד במצב החירום הנוכחי.

בתחום האנרגיה הסולארית, החוק כולל מספר אמצעים שישפיעו ישירות על התפתחות הפרויקטים הסולאריים בשנים הבאות. ובכלל זה: הפחתת עלויות לחיבור לרשת של מערכות פוטו-וולטאיות עד 500 קילוואט וסולאריזציה של בניינים חדשים.

לפי החוק, החל מה -1 בינואר 2023, מבני מסחר ותעשייה חדשים, כמו גם מחסנים והאנגרים של יותר מ -500 מ"ר ומבני משרדים של יותר מ -1,000 מ"ר, יצטרכו להתקין מערכות סולאריות על 30% משטחם לפחות.
החל מה -1 בינואר 2024, שטחי חניה חדשים של יותר מ -500 מ"ר יצטרכו להתקין מערכות סולאריות על 50% משטחם, לפחות, ועל 100% משטחים אם יהיו חניונים באזור.

החוק כולל גם ייעול הליך ההרשאה להתקנת תחנות כוח סולאריות באזורי החוף המוגדרים כ- wasteland ואפשרות להשיק מכרזים לפרויקטים גדולים של אחסון חשמל, ולפרויקטים של מימן בצרפת המטרופולינית.

ומה בישראל ? 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן