אפשר להגיע לאפס פליטות פחמן

אפשר להגיע לאפס פליטות פחמן

אפשר להגיע לאפס פליטות פחמן נטו ואף פחות, בקלות יחסית ובכדאיות
ניתוח חדש מספק תכנית מפורטת לארה"ב כדי להיות ניטרליים בפליטות פחמן עד 2050:

Lawrence Berkeley National Laboratory: Getting to Net Zero Carbon Emissions

על פי מחקרים חדשים שפרסמו המעבדה הלאומית לורנס ברקלי (מעבדת ברקלי), אוניברסיטת סן פרנסיסקו (USF)  וחברת הייעוץ  Evolved Energy Research, אפשר להשיג אפס פליטת פחמן דו חמצני נטו מאנרגיה ותעשייה עד שנת 2050 על ידי בנייה מחדש של תשתית האנרגיה בארה"ב שתופעל בעיקר על ידי אנרגיה מתחדשת, בעלות נטו של כ -1 דולר לאדם ליום.

במאמר 'נתיבים ניטרליים של פחמן עבור ארצות הברית', שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי  AGU Advances, החוקרים מתארים מודל מפורט שהם בנו של כל מערכת האנרגיה והתעשייה בארה"ב כדי לייצר את המחקר הראשון, שנבדק על ידי עמיתים, המראה כיצד להשיג ניטרליות פחמן (אפס פליטות פחמן דו חמצני נטו) או אף פליטה שלילית, עד שנת 2050, כדי למנוע את ההשפעות המזיקות ביותר של משבר האקלים.

על פי הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים  IPCC העולם חייב להגיע לאפס פליטת נטו של פחמן דו חמצני עד אמצע המאה, במטרה להגביל את ההתחממות הגלובלית ל -1.5 מעלות צלזיוס ולהימנע מההשפעות המסוכנות ביותר של שינויי האקלים.

החוקרים פיתחו מספר מסלולי טכנולוגיה אפשריים השונים בהרבה ברמת השימוש שתישאר בדלקים מאובנים, שימוש בקרקע, אימוץ ע"י הצרכנים, שימוש באנרגיה גרעינית, ושימוש בדלקי ביו, אך משותפים באסטרטגיות מפתח. על ידי הגברה שיטתית של יעילות השימוש באנרגיה, מעבר לטכנולוגיות חשמליות, שימוש בחשמל נקי במיוחד באנרגיית רוח ושמש, ושימוש בהיקף קטן של טכנולוגיית תפיסת פחמן, ארצות הברית יכולה להגיע לאפס פליטות מבלי לדרוש שינויים בהתנהגות הצרכנים. העלות היא כ- דולר לאדם ליום, ללא התחשבות ביתרונות האקלים. הערכת עלות זו נמוכה משמעותית מההערכות מלפני כמה שנים בגלל התקדמות הטכנולוגיות בשנים האחרונות.

התרחישים, המודלים שנבנו עם פירוט רב יותר ממה שהיה בעבר חשפו סינרגיות בלתי צפויות, תוצאות שאינן אינטואיטיביות ואפשרויות ל'פשרות' – tradeoffs.  מערכות החשמל בעלות הנמוכה ביותר משיגות יותר מ- 80% מהחשמל מאנרגיית רוח ומאנרגיה סולארית, אך זקוקות למשאבים אחרים בכדי לספק שירות אמין. ביטול מלא של השימוש בדלקים מאובנים אפשרי אך בעלות גבוהה יותר. הגבלת השימוש בביומסה ובקרקע לטובת אנרגיות מתחדשות אפשרית, אך עשויה לדרוש כוח גרעיני כדי לפצות על הגבלה זו. כל מפות הדרכים לארצות הברית מסכימות על המשימות העיקריות לשנות ה -2020: הגדלת יכולו ייצור החשמל מאנרגית רוח ומאנרגיה סולארית פי 3.5, השבתת תחנות הכוח הפפחמיות, והגדלת כמות הרכבים החשמליים ומשאבות החום החשמליות ליותר מ- 50% נתח השוק.

נשיא ארה"ב ביידן: 'זה משתלם, כי זה נקי, מכיוון שבמקרים רבים זה זול יותר'.
.“Because it’s clean; because, in many cases, it’s cheaper.”

מקורות

https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2020AV00028

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן