תגובת עמותת "שומרי הבית" למסמך משרד האנרגיה בנושא הנעה חלופית לצי הרכב הכבד

אגף כלכלה במשרד האנרגיה פרסם בספטמבר 2020 מסמך בנושא בחינת ישימות וכדאיות כלכלית להנעה חלופית לצי הרכב הכבד. המסמך מציג בחינה כלכלית מעמיקה בין החלופות השונות להנעת משאיות: דיזל, גט"ד, גט"ן, חשמל ותאי דלק מבוססי מימן.
.
בחינת המשרד מובילה למסקנה כי החלופה החשמלית היא העדיפה ביותר מבחינת העלויות למשק. ברם, בשל הכנסת מרכיב של אי-ודאות, ממליץ משרד האנרגיה באופן תמוה לבחור בחלופת המשאיות המונעות בגז, תוך התעלמות ממרבית מסקנות העבודה שביצע.

כותבי המסמך מציינים כי:
"העלות הכוללת של רכבים חשמליים צפויה להיות הנמוכה ביותר הן למשק והן לצרכן", וכן כי: "פרט לעלויות הישירות, לרכבים חשמליים מספר יתרונות בולטים נוספים: לרכב החשמלי אין פליטות מזהמי אוויר בקצה הצינור, מכאן עלויות סביבתיות ובריאותיות מופחתות; לרכב החשמלי מספר יתרונות בכל הנוגע לבטיחות הרכב ותחנת הטעינה ביחס לרכב מבוסס דלק ותחנת תדלוק; בשל היותו טכנולוגיה חדשה יחסית, כמו גם ההשקעה העולמית במחקר ופיתוח ,לרכב החשמלי פוטנציאל שיפור טכנולוגי גבוה ביחס לחלופות".

למרות שנראה כי כל השיקולים הנכונים עומדים לנגד עיניהם של כותבי המסמך. הם מודעים לעובדה כי העלויות הכלכליות הישירות מצדיקות בחירה בחלופה החשמלית. הם מודעים גם לכך שקיימים יתרונות רבים נוספים לחלופה החשמלית, אשר ניתן גם אותם לשקלל לעלות כלכלית ובטיחותית עקיפה  – היתרון הברור מצדיק בחירה בחלופה החשמלית. למרות כל אלו ותוך התבססות על שיקול אחד, שהינו רלוונטי עבור כל החלופות ולא דווקא עבור החלופה החשמלית, הם ממליצים לבחור בחלופה הרעה ביותר, לשיטתנו.

ניתוח ההנחה השגויה עליה מתבססת ההמלצה נמצא במכתב המלא של עמותת "שומרי הבית".

המלצת עמותת "שומרי הבית", היא לבחור בחלופה הסבירה כלכלית, סביבתית ובריאותית, ולהניע את ציי הרכב בישראל אל עתיד חשמלי, תוך בחינה נוספת של האפשרויות העולות בתחום המימן. יתרה מזו, אנו ממליצים במקביל, להימנע מהקמת תחנות כח פוסיליות מזהמות נוספות, ע"מ שייצור החשמל הנדרש לחשמול צי הרכב הכבד, יגיע מאנרגית השמש הנקיה והזולה יותר כיום, כזו שגם אינה מסכנת את האקלים.

העמותה פונה ומבקשת שאם לא תתקבל הדעה והניתוח המוצג תהיה המתנה עם קבלת ההחלטה עד לפרסום תוצאות ניסוי במשאיות מבוססות מימן בישראל. שכן כל מסקנה לפני כן לא תהיה מושכלת ומבוססת על בסיס נתונים רחב דיו.

 

לכתבת גלובס: המדינה מאמינה ברכב חשמלי? העובדים שלה נוסעים על בנזין

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן