"שומרי הבית" מבקשים: שימוע ציבורי טרם כניסת "שברון" לפעילות בישראל

שימוע ציבורי לשברון לפני כניסתה לישראל

אז… שברון. זוכרים אותה?

באקוודור שברון שפכה במודע מיליארדי גלונים רעילים של נפט גולמי בכדי לחסוך 3$ לחבית

באקוודור, החברה הזו שפכה במודע ובמכוון מעל 16 מיליארד גלונים של שפכים רעילים, ובערך 17 מיליון גלונים של נפט גולמי, והשאירה פסולת רעילה במאות בורות פתוחים שנחפרו בסבך יער הגשם, וכל זאת כדי לחסוך כסף- בערך 3$ לחבית…

וכל זאת, כאשר מחירי הנפט היו גבוהים. איך לדעתכם הם יתנהגו במציאות העכשווית, כאשר מחירי הנפט והגז בתחתית?

החברה בחרה בפרקטיקות מיושנות ובלתי חוקיות שלא עומדות בתקנים הנדרשים בתעשייה באקוודור ובארה"ב.

האסון באקוודור נחשב לקטסטרופת הנפט הגדולה ביותר בעולם, אם כי הוא לעיתים לא "מדורג" במסגרת אסונות הנפט, בגלל העובדה שהוא היה תוצאה של פעילות מכוונת למטרת חיסכון כספי, ולא נבע כתוצאה מתקלה "מרהיבה" דוגמת הדיפווטר הורייזן.

אבל שברון אחראית לא רק לאסונות מהסוג הנכלולי של אקוודור, אלא גם לתקלות שהתרחשו בשוגג, כגון האירועים הקשים שהתרחשו במתקני החברה בברזיל, קליפורניה, אנגולה, וניגריה (רשימה חלקית).

לאחרונה מסתבר שהחברה הכוחנית והדורסנית הזו, שמסרבת לקיים פסיקות והסדרים שנבעו מהנזקים הסביבתיים והבריאותיים שנגרמו על ידה, חתמה על מזכר הבנות לרכישת נובל אנרג'י. כלומר, במקום חברה רשלנית אחת שמנהלת ומפעילה את שני מתקני זיקוק הגז בקרבת החוף הישראלי, תמר ולוויתן, נקבל חברה רשלנית ודורסנית אחרת שתעשה את זה.

"שומרי הבית" מבקשים לקיים שימוע ציבורי בכתב ובע"פ בטרם יאושר הסכם שברון ונובל אנרג'י

פנינו במכתבים אל השר שטייניץ ואל יו"ר מועצת הנפט מר אלי גינזברג, בבקשה לקיים שימוע ציבורי בכתב ובע"פ בטרם יאשר את ההסדר שיכניס לנו את שברון בדלת האחורית. אנו דורשים לאפשר לנו ולציבור להשתתף בשימוע שיפרוס בפני השר את התשתית העובדתית הראויה, בטרם אישור רכישת נובל אנרג'י ע"י שברון ותחילת פעילותה של זו האחרונה בישראל.

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית": "לחברת נובל אנרג'י רקורד מזעזע בכל הקשור לשמירה על הוראות הדין הסביבתי, גם בישראל וגם בעולם. לצערנו, הרקורד של חברת שברון לא פחות חמור מזה של נובל אנרג'י, והיא קשורה באסונות כבדים שהתרחשו בעולם וכן בהתנהלות כוחנית ודורסנית, כולל סירובה לקיים פסיקות והסדרים שנבעו מהנזקים הסביבתיים והבריאותיים שנגרמו על ידה.

אסון כדוגמת אלו שהתרחשו באקוודור, קליפורניה או ניגריה במתקני שברון, אם חלילה יתרחש במדינת ישראל הקטנה, יהיה אירוע שנתקשה מאוד להתאושש ממנו.

אני קורא לשר האנרגיה, בטרם יקבל החלטה שכולנו עלולים להצטער עליה, לקיים איתנו שימוע ציבורי בנפש חפצה, על מנת להבטיח שהחלטתו תיעשה על בסיס מלוא התשתית העובדתית הראויה, תוך שייקבעו המנגנונים שיבטיחו את טובת הציבור הישראלי, ובאופן שלא יסכן שלא לצורך את בריאות הציבור והסביבה בישראל."

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן