איך שדדו לאזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד ש"ח – פרק ב' – החוזה התמוה לייצוא גז ישראלי למצרים

איך גנבו לאזרחי מדינת ישראל 7 מיליארד שח - פרק ב

"שומרי הבית" מתארים את שוד החשמל הגדול  – צעד אחר צעד

בסדרת פוסטים, המבוססת על תחקירי עומק שלנו, נתאר בתמציתיות את השתלשלות האירועים הכרוכים בוויתור של חברת החשמל שלנו על חוב של כ-7 מיליארד ש"ח לחברות גז מצריות שבבעלות ממשלת מצרים.

פרק ב' – החוזה התמוה לייצוא גז ישראלי למצרים

 

בתחילת שנת 2018 הודיעו "קבוצת דלק" ושותפתה "נובל אנרג'י" על חתימת מזכר הבנות עם חברה מצרית בשם "דולפינוס", לצורך יצוא גז למצרים ממאגרי תמר ולוויתן, בהיקף של כ- 15 מיליארד דולר.
 
על מנת לתת תוקף למזכר ההבנות, עליו להתממש לכדי הסכם יצוא מחייב. ואולם, המצרים כאמור הודיעו שלא ירכשו גז ישראלי, אם החוב שנפסק לחובתם ולטובת חברת החשמל הישראלית לא יימחק…
 

ההסכם עם חברת "דולפינוס" הוא תמוה במיוחד. שימו לב לעובדות הבאות:

❌חברת "דולפינוס" היא בכלל חברת טקסטיל שמעולם לא רכשה גז.
❌החברה רשומה במקלט מס באיי הבתולה
❌נמצאת בשליטת המודיעין המצרי
❌היקף העסקים שלה הינו כעשירית מזה שצפוי לאחר מימוש עסקת הגז ונראה שאין לה את הערובות הנדרשות להעמדת חוזה כזה.
 

למה מעצמת גז מייבאת גז?

עוד ראוי לציין כי מצרים הינה מעצמת גז בפני עצמה עם גילוי שדות הגז העצומים נור וזוהר, הגדול פי שלושה לערך ממאגר תמר שלנו.
 
במהלך שנת 2018 לבדה התגלו במצרים 18 תגליות גז.
למעשה, מצרים הפכה ליצואנית גז בעצמה החל ב- 2018 וכבר כיום היא היצואנית השלישית בהיקפיה באפריקה.
 
לכן, לגמרי לא ברור לשם מה היא זקוקה לגז הישראלי ובפרט כאשר מחירי העסקה עם ישראל גבוהים בהרבה מאלו בהם היא מייצאת גז, מאלו בהם היא מוכרת לחברת החשמל שלה ואף מאלו בהם היא מוכרת לתעשייה שלה.
 
עוד נוסיף כי מצרים פיתחה פרויקטים ענקיים של אנרגיה סולארית לרבות הפארק הסולארי הגדול בעולם, אשר יספקו חלק ניכר מצריכת החשמל המקומית- 20% עד לשנת 2022 ו- 42% עד שנת 2035.
Drove Image

גם מנגנון ההתחייבות לרכישה של המצרים מוזר ביותר

גם מנגנון ההתחייבות לרכישה של המצרים, מה שקרוי בעגה המקצועית TOP, מוזר ביותר ושונה מכל מה שמוכר בענף- במקום להתחייב לרכישת כמות, הרי שאם המצרים לא יעמדו בכמויות המוגדרות בחוזה בין הצדדים, כל צד לחוזה יהיה רשאי לדחות את אספקת הגז בשנתיים נוספות… סעיף חמקמק עבור חברת "דולפינוס" שכאמור מעולם לא רכשה גז, רשומה במקלט מס ונשלטת על ידי המודיעין המצרי.
 
 
 
 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן