גלגולו של פייק-ניוז

גלגולו של פייק ניוז

"דה-מרקר" מפרסם כותרת מטעה לטובת חברות הגז המזהם, איגוד הלובי של חברות הגז קונות "תוכן ממומן" המפנה לכתבה מאתרי חדשות אחרים

בדרך להפחתת פליטות גזי חממה וגמילה מדלקים מאובנים, האיחוד האירופי הודיע בתחילת החודש שיכלול את השימוש בגז טבעי, הפולט פחות גזי חממה מפחם, בסל ההשקעות ה"ידידותיות לסביבה". כלומר, פרויקט שישקיע בגז טבעי עדיין יסווג כירוק ויקבל "תווית ירוקה" (Green label), למרות שגז טבעי הוא בעצמו דלק מאובנים מזהם ופולט גזי חממה. ההחלטה, שעוררה מחלוקת גדולה באירופה, הפכה בישראל לחלק מקמפיין הגרינווש של חברות הגז, באדיבות עיתונות רשלנית ומערכת פרסום סמוי בעייתי.

מעשה שהיה כך היה

ב-2.2.22 פרסמה סוכנות הידיעות הכלכלית "בלומברג" ידיעה על החלטת האיחוד, תחת הכותרת:"EU Unveils Controversial Green Label for Gas and Nuclear" ("האיחוד האירופי חושף 'תווית ירוקה' שנויה במחלוקת עבור גז וגרעין"). הכותרת משקפת את תוכן הההחלטה באופן בלתי נפרד מהמחלוקת שהיא מעוררת. ב"דה-מרקר" תרגמו את הידיעה ופרסמו אותה אצלם, אבל טעו טעות גסה דווקא בתרגום הכותרת, שהפכה ל"אירופה הכריעה: גז טבעי ואנרגיה גרעינית ייחשבו אנרגיות מתחדשות".

הטעות הגסה של "דה מרקר" נפלה כפרי בשל לידיהן של חברות הגז הישראליות, והן הדהדו אותה באמצעות ארגון הלובי שלהם, "איגוד הגז הישראלי", זאת למרות שהם מבינים יותר טוב מכולם שמדובר בכותרת שהיא פשוט לא נכונה. וכך, בחסות חברות הפרסום הסמוי, המאפשרות שתילת "הפניות ממומנות" באתרי חדשות, הפכה הכותרת השגויה ב"דה מרקר" לפרסום ממומן של איגוד חברות הגז הישראלי, או אם תרצו "Natural Gas Union", כפי שהם חותמים בתחתית הפרסומת, אולי כי באנגלית זה נשמע משכנע יותר.

מעגל הפייק הושלם: חברות הגז בודדו מהפרסום של "דה מרקר" את הכותרת המטעה לבדה, ללא הכתבה המשלימה, הם מציגים אותה לגולשים באתרי חדשות אחרים, כי הרי מי יטרח ללחוץ ולקרוא את הכתבה עצמה. כעת ההטעיה היא נחלתם של כל קוראי החדשות בישראל.

הפניה ממומנת
הפנייה ממומנת של חברות הגז באתר ynet

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן