מכתב הארגונים בתמיכה להצעת הפשרה בהצעת המחליטים

לפני מספר שבועות הגיש המשרד להגנת הסביבה הצעת מחליטים לממשלה, בנושא מעבר לכלכלה דלת פחמן ויעדי הפחתת פליטות גזי חממה ל- 2050 . ההצעה עוררה מחלוקת בין מספר משרדי ממשלה. 

בעקבות כך, פנו מספר ארגונים אל ראש הממשלה ושרים בבקשה להעביר עוד בתקופת הכהונה הנוכחית והקרובה, החלטת ממשלה, שתאפשר את תאום המדיניות של מדינת ישראל למגמות העולמיות בטרם שיושתו מסים ונפגע מההשלכות הכלכליות של התנועה הגולובלית למעבר לכלכלה מאופסת פחמן. 

 ישראל מחויבת למעבר לכלכלה דלת פחמן אם אינה מעוניינת להשפיע לרעה על היצואנים שלה בשווקי היעד בשל השתת מס פחמן, לסכן את הסכמי הסחר שלה, ולהיוותר אחרונת המדינות ב- OECD שטרם אימצה מדיניות מתאימה (נכון לרגע זה – לצד טורקיה). 

קיימות הסכמות כלליות בין המשרדים על גובה היעדים, על יעדי הביניים, ועל בניית מנגנון מעקב. ורב המשותף על המפריד בין עמדות המשרדים. הפונים מודעים לכך שאין כרגע הסכמה גורפת בנושא יעדי האנרגיות המתחדשות, אך ניתן להגיע להסכמה כזאת עד ועידת האקלים העולמית שתתקיים בסוף השנה בגלאזגו, ולקבע אותה בחקיקת חוק אקלים, בדומה לנהוג במדינות ה-OECD.

הארגונים מתריעים שאסור לנו כמדינה להחמיץ את שעת הכושר הזו ליישר קו עם המגמה הגלובלית, לטובת כלכלת ישראל וקוראים להעברת החלטת ממשלה בנושא, עוד בתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית, אשר מיישרת קו עם המדיניות של מדינות אירופה, ושל ארה"ב בראשותו של הנשיא ביידן. בטוחנו כי תוכלו למצוא את עמק השווה שיאפשר להיטיב עם כולנו. 

למכתב המלא. 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן