עת לפעולה בטרם אסון

מאיה קרול מדווחת באתר 'שקוף' גוף התקשורת של הציבור, כי "המשרד להגנת הסביבה ישית קנס על חברת נובל אנרג'י, מפעילת אסדת לוויתן, על כך שחרגה מהתנאים למניעת זיהום אוויר.

על פי המשרד להגנת הסביבה, החברה התעכבה ללא סיבה בחיבור המכשירים הנחוצים למדידת הזיהום, התעלמה מבקשות הממשלה ובכך חיבלה ביכולתם של אנשי המשרד לפקח על הנושא.

"העיכוב של נובל אנרג'י הוא מבחינתנו קו אדום", אמרה ל"שקוף" סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר. "הסבלנות שלנו פקעה. אנחנו רגולטור, אנחנו לא חברים שלהם, אנחנו משרתים את הציבור. להם יש הוראה בהיתר והם צריכים לעמוד בה. זו לא תכנית כבקשתך".

מבחינת המשרד להגנת הסביבה, החריגות של נובל אנרג'י לא מסתכמות רק בעיכובים. מאז תחילת הפעלתה של האסדה בינואר, התרחשו בה תקלות שהובילו להפעלה תכופה של הלפיד – כ-35 פעמים.

"אנחנו מאוד מוטרדים מתדירות הפעלות הלפיד", הודתה נזר. "על פי הנתונים הרשמיים שקיבלנו מנובל לפני הפעלת האסדה – הפעלת הלפיד הייתה צריכה להיות נדירה. אבל מאז ינואר היו עשרות הפעלות לפיד, כל כמה ימים … משמעות ההפעלה התכופה היא שיש באסדה בעיה", ציינה נזר." סוף ציטוט.

המשרד להגנת הסביבה, לפי המאמר, מסתיר יותר ממה שהוא מגלה. באסדת לויתן יש הרבה יותר בעיות מאשר אלו עליהן מספר המשרד במאמר ואם משרדי הממשלה לא יפעלו במהירות אנו עלולים לעמוד בפני אסון נוסח הפיצוץ באסדת הקידוח 'דיפווטר הורייזון'  במפרץ מקסיקו ב- 2010. 

סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר מצוטטת במאמר: "הסבלנות שלנו פקעה".

צריך לומר שיש להג"ס סבלנות מאוד-מאוד-מאוד ארוכה. עכשיו נחכה ונראה איזה קנס מזערי ומצחיק הם ישיתו על נובל אנרג'י.

בהמשך אומרת שולי נזר ״אנחנו לא חברים שלהם״.

זו דוגמה פנטסטית ל'שבי רגולטורי' (Regulatory-Capture). זה אומר שהאווירה שנוצרה היא של 'חברות'.  ועכשיו הרגולטור נזכר שהוא לא חבר, שאסור שיהיה חבר של נובל.

קרול כותבת ב'שקוף' "על פי המשרד להגנת הסביבה, "החברה התעלמה מבקשות הממשלה".

מה זה בקשות הממשלה? הממשלה מגדירה ומחייבת ולא מבקשת, או כפי שמצוטט מפי שולי נזר: "להם [לנובל אנרג'י] יש הוראה בהיתר והם צריכים לעמוד בה. זו לא תכנית כבקשתך".

הבעיה כאן היא שלאור מספר החריגות מהתנאים, לאור העיכוב בחיבור המכשירים הנחוצים למדידת הזיהום, ובעיקר לאור ההתעלמות של נובל מבקשות הממשלה, המשרד להגנת הסביבה היה צריך להגיב מיד ובעצמה על התעלמות זו.

התרעות רבות המעידות על בעיה באסדה 

אבל הבעיה העיקרית היא מספר התקלות הגדול מאז ינואר. מאז תחילת הפעלתה של האסדה בינואר, התרחשו בה תקלות שהובילו להפעלה תכופה של הלפיד – כ-35 פעמים. לפי שולי נזר: "אנחנו מאוד מוטרדים מתדירות הפעלות הלפיד. על פי הנתונים הרשמיים שקיבלנו מנובל לפני הפעלת האסדה – הפעלת הלפיד הייתה צריכה להיות נדירה. אבל מאז ינואר היו עשרות הפעלות לפיד, כל כמה ימים…..משמעות ההפעלה התכופה היא שיש באסדה בעיה".

באמת יפה שנזר והג"ס מוטרדים, הרי ברור להם, כפי שהם עצמם אומרים ש"משמעות ההפעלה התכופה היא שיש באסדה בעיה". למה הם ומשרד האנרגיה מחכים? לפיצוץ? לאסון? הם צריכים לפעול מייד להזעיק ולצלצל בכל פעמוני האזעקה.

יותר מדי נורות אדומות נדלקו, יותר מדי פעמים פעל הלפיד, ויותר מדי דגלים שחורים מתנוססים מעל אסדת לוויתן, המורים על אפשרות לכשל בסיסי בתכנון האסדה, או בהפעלתה. 
צריך לעצור את הפעילות של האסדה עד שתהייה בדיקה מלאה ומעמיקה של תכנון האסדה וביצוע התכנון, והוראות ההפעלה, אחרת עלול להיות כאן אסון גדול.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן