ארגוני הסביבה בישראל מתריעים: יש לחזק את המשרד להגנת הסביבה ולא להחליש את הרגולציה

ראשי ארגוני הסביבה פנו יחד לממשלה כדי להתריע ולמחות על כוונת הממשלה להחליש את הרגולציה החלה על התעשייה והכוונה להחלשת כוחו של המשרד להגנת הסביבה. "זוהי החלשה הבאה במיוחד בימים אלה של דאגה לבריאות הציבור" 

הארגונים מתיחסים להתרופפות בהגנה על הציבור והחוסן של הציבור ומצביעים על שני מוקדים מרכזיים בהם יש התרופפות בעייתית מאוד:

  • שורת הקלות למפעלי תעשיה, שכמוה כמתן זכות וטו בידי התעשיינים לבטל ולשנות כול החלטה ודרישה של המשרד להגנת הסביבה
  • צמצום דרמטי בכוח הפיקוח והאכיפה של המשרד להגנת הסביבה שגם כך בשגרה אינו בעוצמה הנדרשת. כ – 70 אחוזים מעובדי המשרד הוצאו לחופשה. חסרונם בשטח גורם לעלייה ברמת העבריינות הסביבתית בכל התחומים ולהפקרה רבתי של הסביבה ושל בריאות הציבור.
 

על הצורך בהבנת צרכי השעה והבנת עומק של ההשלכות בזיהום הסביבה

יחד עם הבנת הצרכים של התעשיה נדרשת הבנת ההשלכות והאקוטיות בהגנת הסביבה ויצירה של חוסן של הציבור.  

 "ההקלות ברגולציה סביבתית נובעות מלחצים המופעלים מצד המפוקחים עצמם. ויש לבדוק האם אין כאן ניצול מצב כדי לזכות בהקלות

ראשי הארגונים מביעים את הבנתם וההזדהות עם הצורך לסייע ולהקל על התעשייה דווקא בשעה קשה זו, בפרט בכל הנוגע להיבטים טכניים יחסית של הרגולציה כגון מועדי דיווח. " אך לא ייתכן שההקלות לתעשייה שהינן מהותיות ונרחבות יקודמו במחטף וללא דיון מעמיק ומאוזן שיבחן את המחיר הבריאותי והסביבתי שלהן. כפי שהן מקודמות כיום, הקלות אלו יבואו על חשבון בריאות הציבור והסביבה, באופן שיפגע פגיעה חמורה וארוכת טווח ברמות זיהום הסביבה ואף יחזירו את הגנת הסביבה למעשה שנים לאחור. זהו מצב בלתי נסבל תמיד, ובמיוחד בימים אלה, בהם המדינה והעולם פועלים להגנה על בריאות הציבור." 

לקריאת המכתב השלם של ראשי ארגוני הסביבה

 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן