הטבות לחברות הגז – מה הלאה?

מתווה הגז והיטל ששינסקי קבעו את חלוקת רווחי הגז בין חברות הגז והמדינה. בדומה למערכון של הגשש: "את תקבלי את הדיש וושר והטיז וושר ואני את החוט מאריך חצי בחצי" – גם פה, באותו אופן, החלוקה היא "חצי בחצי".

חברות הגז קבלו את כל הכסף, היטל ששינסקי הניב 9 שנים אחרי ההחלטה עליו "0" ובמילים אפס ש"ח למדינה. 

ואזרחי אשדוד – הם קיבלו את הזיהום מאסדת תמר ומהקונדנסט המוזרם לחוף, ועלו לראש טבלת האזורים עם אחוז חולי סרטן גבוה. 

הכנסות היטל ששינסקי מלוויתן לא יגיעו מוקדם יותר, בין היתר עקב ירידת מחירי הגז בעולם ולכן, החזר ההוצאות יקרה מאוחר יותר. 

וכיוון שעבר הרבה זמן מאז, הגיע הזמן לשלב הבא בחלוקת הרווחים. התבשרנו לאחרונה על ההחלטה להקים שתי תחנות גז במקום יחידות הפחם 1-4 המזהמות בחדרה את היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה ניתן לסגור מיידית, כיוון שקיימות תחנות כוח גזיות ביתירות מספקת מעל מה שקובעת רשות החשמל. תחנות אלו פעלו עד היום רק בחלק מיכולתן, בגלל שלא היה מספיק גז. אבל נתמקד בהחלטה להקים תחנות כוח השורפות גז.

בצירוף מקרים מוזר משהו, התפרסמה בארה"ב כתבה על כך שוורן באפט, המשקיע המפורסם בעולם, החליט "להמר" ולהשקיע בתחנות כוח סולאריות. חברת בת של "ברקשייר-הת'אוויי" – חברת ההשקעות המנוהלת ע"י וורן באפט – עומדת מאחורי פרויקט ג'מיני לבניה של שדה סולארי שייצר 690MWh חשמל, ואשר יהווה חלק מפרויקט גדול יותר אשר יספק כ- 1.2GWh חשמל למדינת נבאדה. הפרויקט יגובה בסוללה של 400MWh. 

מחיר החשמל שייוצר בפרויקט ג'מיני יהיה $38.44 ל-MWh תחת חוזה ל- 25 שנה, בעוד שמחירי החשמל  המיוצר בגז הינם בין $44 ל- $68 לMWH בארה"ב. כמובן שבארץ, בהתחשב במחירי הגז לחברת חשמל, המחיר גבוה הרבה יותר.

יאמרו הספקנים שאלה מחירים של ארה"ב ובארץ המחיר יהיה הרבה יותר יקר. ובכן, במכרז האחרון באשלים הושג מחיר של 8.68 אג' לקוט"ש, מחיר הנמוך בכ- 60% ממחיר ייצור חשמל בגז.

עיון בדוחות שיווקיים מצביע בברור על מגמות המחירים בשוק.  

לפי loomberg New Energy Finance  BNEF  מחירי הסוללות ירדו מ $1,100 ל- KWh בשנת 2010 ל $156 ל- KWh בשנת 2019. המחירים צפויים לרדת לסביבות $100 ל- KWh בשנת 2023. רק לפני 3 שנים צפו BNEF שהמחירים בשנת 2030 יגיעו ל- $130 ואילו היום צופים שהמחירים בשנת 2030 יהיו כ- $60 ל KWh. מגמת ירידת מחירים דומה צפויה גם בשוק הלוחות הסולאריים. פועל יוצא של ירידת המחירים הינו ירידת מחיר תחנות הכוח הסולאריות ולכן ירידה במחירי החשמל המיוצר בהן.

ג'ים קרמר הכריז ש"הדלקים הפוסיליים מתים" – ג'ים קרמר, מנחה התוכנית "MAD MONEY" ובעברו מנהל קרן גידור, הכריז אחרי הכרזת תוצאות של ענקיות הדלק אקסון מובייל ושברון ש"הדלקים הפוסיליים מתים."

אבל היי, מי זה וורן באפט ומה הוא מבין, סה"כ המשקיע המצליח ביותר בהיסטוריה. מה ג'ים קרמר מבין, אנחנו, פה בארץ, מבינים הרבה יותר טוב. אנחנו הולכים להשקיע בתחנות כוח מונעות בגז. השקעה שתאלץ אותנו להשתמש בתחנות כוח אלה למשך עשרות שנים בהן נסבול מזיהום האויר הנלווה להפקת הגז, לייצור החשמל, ונשלם פרמיה כבדה במחיר החשמל.

מצד שני, בניית תחנות כוח מונעות בגז תאפשר המשך מכירת הגז של לוויתן, אחרת לא יהיו לקוחות ללוויתן, כי לכולם ברור שגז הוא טכנולוגית העבר כשמדובר בייצור חשמל. ואז, חס וחלילה, לנינים של הנינים של תשובה לא יהיה מספיק כסף.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן