ייצוא הגז למצריים? דלק קידוחים מדווחת נתונים שגויים גם בנוגע למפעלי ההנזלה במצריים

למאמר המלא של אמנון פורטוגלי לחץ כאן.

חידת ייצוא הגז למצריים הולכת ומסתבכת. כשהעובדות והנתונים לא מתיישבים עם החלום שמוכרים למשקיעים – דלק קידוחים לא בוחלת בדיווח שיקרי.

בדו"ח הכספי ל- 2018 דלק קידוחים שוב הטעתה את הציבור בנתונים לא נכונים על מתקני ההנזלה במצרים:

דלק קידוחים בדו"ח השנתי ל- 2018 כותבת על מפעלי ההנזלה במצרים:

"במצרים שני מתקני הנזלת גז טבעי לייצור גט"ן (LNG ) לייצוא ממצרים, בעלי יכולת הנזלה כוללת של כ- 12.2 מיליון טון גז נוזלי בשנה [כ- 17 BCM לשנה], לגביהם נדרש גז טבעי להזנתם (Feed Gas) בהיקף של כ 18-20 BCM בשנה, וזאת בנוסף לביקוש המקומי. נכון למועד פרסום הדוח, בשל מחסור בגז טבעי במצרים, פועלים מתקנים אלה בתפוקה נמוכה או שאינם פועלים כלל ". (סעיף 2.14.7 ייצוא, הדגשה שלי).

הדיווח שבשל מחסור בגז המתקנים פועלים בתפוקה נמוכה או שאינם פועלים כלל – אינו נכון ואף מטעה!

מזה למעלה משנה מפעל ההנזלה אידקו Idku, פועל, והוא פועל בתפוקה הולכת וגוברת, הקרובה כיום לכושר הייצור של המפעל.

יתרה מזאת, הנתונים פורסמו בציבור, והיו צריכים להיות ידועים במועד כתיבת הדוחות הכספיים של דלק קידוחים (24 למרס 2019) לאנשי דלק קידוחים.

למידע הנכון על פעילות מפעלי ההנזלה במצרים יש חשיבות רבה ביחס לאפשרות ייצוא הגז מישראל למצרים, ולפעילות ולהיקף המכירות של שדות הגז תמר ולויתן

מעניין אם רשות ניירות ערך תפעל לתיקון המידע השגוי הזה בדו"חות של דלק קידוחים.

אז מה המידע המדוייק?

במצרים יש שני מפעלים להנזלת גז טבעי בתפוקה כוללת של כ- 17 – 18 BCM לשנה!

מפעל ההנזלה Idku פעל בזמן כתיבת הדו"ח בקיבולת 8.3 BCM וצפוי היה להגיע למלוא קיבולתו כ- 12 BCM עד יוני 2019

מפעל ההנזלה אידקו Idku ,שבבעלות חברת של, פטרונאס, גז דה פרנס, חברת הנפט המצרית EGPC, וחברת הגז המצרית EGAS , נמצא כ- 40 ק"מ ממזרח לאלכסנדריה.
קיבולת מפעל ההנזלה באידקו היא כ- BCM 12 לשנה.

ב-16 למרץ 2019 אמר שר הנפט המצרי טארק אל -מולה, כי משרד הנפט של מצרים שואף להגדיל את קצב כמות הגז המיוצאת ממפעל הנזלת הגז אידקו Idku ל -11.7 BCM בשנה, עד סוף יוני 2019, בעקבות החיבור לשדות הגז במזרח הים התיכון. זאת בהשוואה לקצב הנוכחי כ- 8.3 BCM לשנה.
מפעל ההנזלה Idku ,המופעל על ידי רויאל דאץ'-של, יפעל אז (יוני 2019) במלוא יכולתו.
המפעל צריך לייצא 22 משלוחי LNG ,כ- 3 BCM ,כדי להשיג איזון בין ההכנסות והוצאות.

ב- 22 לספטמבר 2019, פורסם בניוזלטרEnergy Egypt  כי מפעל הנזלת הגז ב- IDKU בקיבולת של כ- 10 BCM לשנה יחזור לפעילות מלאה, ב- 100% מתפוקתו הנומינלית, בחודש הבא (אוקטובר 2019). כך אמר תאמר עבדלסאלאם Tamer Abdelsalam  מנהל האופטימיזציה הבכיר של החברה בכנס גאסטק Gastech  ביוסטון.
לפי הפרסום, 
מפעל ההנזלה פועל עכשיו ב90% מהקיבולת שלו.

כחודש לפני כתיבת הדו"ח התפרסם בעיתונות כי מתקיים משא ומתן לחידוש פעילות קרוב במפעל ההנזלה Dameitta לקצב 5.5 BCM

מפעל ההנזלה דאמייטה Damietta ,שבבעלות חברת Naturgy מספרד ו-ENI האיטלקית, נמצא כ- 60 ק"מ ממערב לפורט סעיד. קיבולת מפעל ההנזלה בדאמייטה היא כ- 6.7 BCM לשנה.
ב-18 בפברואר 2019 פורסם בעיתונות המצרית מפי מקור במשרד הנפט המצרי, כי מפעל ההנזלה בדמיאטה יחדש את פעילותו באפריל 2019 ,וייצא גז בקצב של כ- 5.5 BCM לשנה.
לפי המקור, חידוש הפעלת מפעל ההנזלה באה לאחר שממשלת מצרים חתמה על הסכם עם השותפים הזרים של הפרויקט, UFG הספרדי, ו- Eni האיטלקית.
יום אח"כ פורסמה בניוזלטר News World LNG הכחשה מפי UFG לפיה המשא ומתן עם ממשלת מצרים על חידוש הפעילות בדמיאטה נמשך אך עדיין לא הושג הסכם.

למידע הזה קדמו כמובן פירסומים נוספים מהם בחרה דלק קידוחים להתעלם בדו"ח שלה:

לפני שנה, ב-2 לאפריל 2018 ,פורסם באתר News World LNG כי משלוח גז טבעי נוזלי ממפעל ההנזלה אידקו במצרים עומד להגיע ב-8 לאפריל לנמל מילפורד האבן בבריטניה, עם כ-16.0 BCM גז.

"The United Kingdom is expected to receive a cargo of liquefied natural gas (LNG) from the Shell-operated Idku liquefaction plant in Egypt, according to the port data."

ב- 11 לנובמבר 2018 פורסם כי חברת 'של' מייצאת דרך מפעל ההנזלה באידקו גז טבעי בקצב של כ- 3 BCM לשנה לעומת קצב של כ-2.5 BCM לשנה בחודש הקודם.

"Royal Dutch Shell is currently exporting about 300m cubic feet of gas per day (cfpd) from
the Borollos and Rashid fields through its Idku LNG plant, compared to 250m cfpd last month."

ב- 2 לינואר 2019 דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס, כי מצרים מייצאת באותו הזמן, גז טבעי נוזלי בקצב של כ- 5.3 BCM לשנה ממפעל ההנזלה באידקו.

"CAIRO, Jan 2 (Reuters) – Egypt is currently exporting 520 million cubic feet of liquified natural gas (LNG) per day from its Idku export plant, a petroleum ministry official said on Wednesday."

ב- 27 לפברואר 2019 דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס, כי מצרים מייצאת באותו הזמן, גז טבעי נוזלי בקצב של כ- 8.2 BCM לשנה ממפעל ההנזלה באידקו. עוד נכתב בידיעה כי מצרים ייצאה גז טבעי נוזלי בקצב של כ- 5.3 BCM לשנה בתחילת ינואר, ובקצב של כ- 3.1 BCM לשנה ב-2018.

"CAIRO, Feb 27 (Reuters) – Egypt is currently exporting 800 million cubic feet of liquefied
natural gas (LNG) per day from its Idku export plant, ‘s the petroleum minister has told
financial newspaper Al-Borsa.
Egypt said it exported about 520 million cubic feet per day of LNG in early January and 300 million cubic feet per day in 2018."

ב-16 למרץ 2019 אמר שר הנפט המצרי טארק אל -מולה, כי משרד הנפט של מצרים שואף להגדיל את קצב כמות הגז המיוצאת ממפעל הנזלת הגז אידקו Idku ל -11.7 BCM בשנה, עד סוף יוני 2019 ,בעקבות החיבור לשדות הגז במזרח הים התיכון. זאת בהשוואה לקצב הנוכחי כ- 8.3 BCM לשנה.
מפעל ההנזלה Idku ,המופעל על ידי רויאל דאץ'-של, יפעל אז (יוני 2019) במלוא יכולתו. המפעל צריך לייצא 22 משלוחי LNG ,כ- 3 BCM ,כדי להשיג איזון בין ההכנסות והוצאות.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

ייצוא הגז למצריים – מציאות או הונאת משקיעים?

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן