דרישה למשרד להגה"ס: להשהות את מתן היתר ההזרמה לים מאסדת לויתן עד אשר תוחלף ספקית הכימיקלים לאסדה

חברת הכימיקלים מאסון מפרץ מקסיקו בדרך לישראל

שיעול דמי, מיגרנות, אובדן זיכרון, מחלות לב וכליות, נזק לכבד, דם בשתן, בעיות קוגניטיביות, מוות ועוד- כתוצאה מחשיפה לכימיקלים מסרטנים של החברה, שנבחרה ע"י נובל אנרג'י להיות ספקית הכימיקלים של אסדת לוויתן.

עמותת "שומרי הבית" באמצעות עוה"ד מתן גרפינקל, פנתה ביום שישי 26.7.19 אל המשרד להגנת הסביבה בדרישה להשהות את מתן היתר ההזרמה לים מאסדת לוויתן, עד אשר תוחלף ספקית הכימיקלים לאסדה.

המכון האמריקאי לבריאות (NIH) הודה בשנת 2017, לאחר הכחשה של 7 שנים, כי כ- 47,000 בני האדם שהרכיבו את צוותי הניקיון והצלת הסביבה, באסון דליפת הנפט הקשה מאסדת דיפווטר הורייזן במפרץ מקסיקו בשנת 2010, סבלו מתופעות לוואי קשות במיוחד כתוצאה מהחשיפה לכימיקלים שסיפקה חברת "נאלקו", ואשר פוזרו בים על מנת לפרק את החומרים שדלפו מהאסדה. חלק מהחומרים שפוזרו, היו ידועים כמסרטנים לאדם, אך הדבר הוסתר מהאזרחים שהרכיבו את צוותי הנקיון, שלהם נמסר כי הסביבה הרעילה שאליה שולחים אותם על מנת לנקות את נזקי הדליפה, היא בטוחה לחלוטין. גם לאחר שאלפים רבים מהאזרחים שהתגייסו לפעולות הניקיון, החלו לסבול מתסמינים קשים ואף למות, המשיכו הרשויות בארה"ב וחברת "נאלקו" להכחיש את הקשר בין מחלותיהם ובין החומרים המסוכנים שפיזרה ענקית הנפט בים. בנוסף לצוותי הנקיון, גם אזרחים רבים תושבי הסביבה סבלו מתופעות לוואי קשות כתוצאה מחשיפה לחומרים הרעילים.

מחקר מ- 2012 הצביע על כך שהשימוש בכימיקלים שסיפקה "נאלקו" באסון הדיפווטר הורייזן, העלה את רמת הרעילות של השפך פי 52(!), ולמעשה החמיר משמעותית את השפעת האסון על המערכת האקולוגית ועל בני האדם.

אותה החברה, "נאלקו", אף סירבה ב- 2017 לספק דגימות של הכימיקלים שלה לרשויות בקנדה, על מנת שמומחים מטעמן יבחנו את בטיחותם ויעילותם בטרם יאשרו את השימוש בהם.

מדובר בכרוניקה של אסון ידוע מראש, שלא ניתן יהיה להימלט ממנו אם תמומש התכנית המסוכנת ואסדת לוויתן תוקם בקרבת החוף. הממשלה והחברות השותפות במאגר לוויתן לא מפספסות אף הזדמנות לעשות טעויות, שהשלכותיהן על הציבור יהיו קשות מנשוא.

מדוע לקרב את האסדה לחוף?

מדוע לבחור דווקא בחברת "נאלקו" להיות ספקית הכימיקלים לאסדה?

המועצה המקומית חוף הכרמל הקימה לאחרונה את צוות החירום הראשון לטיפול בדיוק באסונות, מסוג זה שהתרחש במפרץ מקסיקו. צוותים נוספים במתכונת של אזרחים מתנדבים מתוכננים לקום, גם ברשויות מקומיות אחרות. מדובר באזרחים תמימים, שאינם מודעים לכך שהחומרים שיפוזרו בים בזמן אסון שפך, עלולים לסכן את חייהם ובריאותם באופן קשה.

מי מבטח את פעילותם של האזרחים המתנדבים האלו?

היכן משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה?

במדינת חלם כשלנו, ברור גם שאיש אינו נערך לפינוי מאסיבי במוד חירום, של האוכלוסיה האזרחית ביישובים ברדיוס הסכנה של הענן הרעיל, שיתנדף לאוויר באירוע שפך מהאסדה ואשר יכלול לא רק את חומרי הדליפה, אלא גם את הכימיקלים הרעילים שיפוזרו כדי לטפל בה. ידוע לנו שנובל אנרג'י לא רכשה כיסוי ביטוחי למגוון התקלות האפשריות מהאסדה קרובת החוף.

ברור שגם פעילות המתנדבים איננה מבוטחת וכן גם ההשפעות המזיקות על האוכלוסיה האזרחית. כל הטיפול החובבני בפרוייקט עתיר הסכנות הנקרא "אסדות זיקוק גז" בישראל, הוא מקומם. מקוממת במיוחד העובדה, שכל הרעות האלו אינן הכרח המציאות, אלא הן תולדה אך ורק של ההחלטה הגרועה להקים האסדות לזיקוק הגז בקרבת החוף.

רמת הסיכון הגבוהה שהתכנית חושפת אותנו אליה חייבת לחדור את חומת התודעה הציבורית. קונספציית ה"יהיה בסדר" לא מתאימה כאן. אסדות לזיקוק גז, כמו כל מתקן מסכן חיים- אין מקומן בקרבת האוכלוסיה האזרחית.

אסור לאשר לאסדת לוויתן להתחיל את פעולתה בקרבת החוף.

בוודאי שאסור לאשר את היתר ההזרמה לים, בהינתן שספקית הכימיקלים היא החברה שאחראית על מחלות ומוות של מתנדבים, ואשר איננה מוכנה לאפשר לרשויות הקנדיות לבחון את הרכב החומרים שהיא מספקת.

הקליקו לפנייה הרשמית: פנייה בעניין היתר הזרמה – אסדת לוויתן

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן