פרשת הגז: מה הקשר בין תיק הצוללות לאסדות הגז – פניה דחופה ליועמ"ש

פרשת הגז: מה הקשר בין תיק הצוללות ואסדות הגז

פרשת הגז – כשמה כן היא: פרשת שחיתות (לכאורה) שהובילה, משיקולים זרים, להחלטה להעתיק את המיקום הראשוני שנבחר ע"י הזכייניות לפיתוח מאגר לוויתן באמצעות אסדה צפה מעל באר הקידוח, לאסדת רגליים קרובת חוף.
במסגרת הפרשה, פעל לכאורה אבריאל בר יוסף, שכיהן בשעתו כסגן ראש המועצה לבטחון לאומי, וכן בכירים נוספים, משיקולים אישיים ולא ענייניים, לטובת קידום מתקן הנזלת גז לצורכי ייצוא הגז, על גבי פלטפורמה ימית שתמוקם על מדף היבשת. החל מ- 2012 שוחח בר יוסף, על פי הפירסומים, עם נציגי נובל אנרג'י על האפשרות להקים את המתקן הזה על גבי פלטפורמה שתקובע למדף היבשת במרחק 10 ק"מ מהחוף.
האם זו הסיבה לשינוי התכנית להקמת אסדה צפה, לטובת הקמת אסדת רגליים על מדף היבשת בקרבת החוף?
הדברים עולים במרומז מתוך פרוטוקולי חקירות ודיונים שונים.

מאגר לוויתן תוכנן להפקה באסדה צפה מעל הבאר. האם פעולותיו של אבריאל בר יוסף הובילו לקרוב אסדת לוויתן לחוף?

כאן, מתוך פרוטוקול וועדת צמח לבחינת מדיניות משק הגז הטבעי, 23.7.12:
נזכיר שבאותה עת הסברה היתה שמאגר לוויתן יפותח באמצעות אסדה צפה, לפי דיווחי נובל אנרג'י. רק בסוף 2015 – מיד לאחר סיום הבג"ץ בנושא תמ"א 37ח', הודיעה החברה על שינוי במתווה הפיתוח לאסדה מקובעת בקרבת החוף.

אבריאל בר יוסף: "אנחנו מדברים על עומק של 60 מטר, 70 מטר. אפשר ממש לקבע את זה לקרקעית. המתקן עומד בסדרי גודל מאוד מאוד גדולים, שני מגרשי כדורגל… ניתן לעשות את המתקן הזה והתשובה בעיני שברור שאפשר לקנות אותו, על אותה פלטפורמה… שתעמוד על קרקעית הים, במרחק של עשרה ק"מ מהחוף, ללא שום בעיית איכות סביבה, רחוק מאוכלוסין, ולא על קרקע יקרה של המדינה…"

הרעיון של בר יוסף קודם גם ב- 2015 בכנס אשדוד לקיימות ע"י חברת הייעוץ "ביפול אנרגיה". זאת בטרם הכריע בג"ץ בנושא תמ"א 37 ח', וטרם הודעת נובל אנרג'י – ממש מיד לאחר הפסיקה – על מגעים עם המדינה בנוגע לשינוי מתווה הפיתוח מאסדה צפה לאסדת רגליים שתמוקם על מדף היבשת בקרבת החוף.

באסדת לוויתן מתוכנן מודול ייצוא עתידי. האם מודול זה הוא לטובת אותו מתקן הנזלה שקידם אבריאל בר יוסף?

למרות שחלפה שנה מהמלצות המשטרה - טרם הוגשו כתבי אישום בפרשת הגז

כבר לפני שנה, בנובמבר אשתקד, נמסרו לפרקליטות המדינה המלצות המשטרה ולפיהן מומלץ להגיש כתבי אישום בפרשת הגז, אך עד היום טרם התקבלה הכרעת הפרקליטות בנושא זה.

שומרי הבית בפנייה ליועמ"ש: גבש בהקדם החלטת תובע

ביום חמישי, ה- 15.11.18, שלחה עמותת "שומרי הבית" באמצעות עוה"ד אילן יונש, פנייה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שתגובש החלטת תובע נגד אבריאל בר-יוסף ואחרים ב פרשת הגז בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ועבירות מתחום הלבנת ההון.

החלטות הנוגעות למשק הגז בכלל ולשינוי מיקום אסדת לוויתן וקירובה לחוף בפרט הן בעלות השלכות רוחביות על המשק הישראלי בהקשרי הבטחון, הבריאות, האוצר, הסביבה, התיירות ועוד.

מרגע שהמלצות המשטרה בחקירת פרשת הגז קובעות כי הליך קבלת ההחלטות זוהם באינטרסים זרים, עמותת ״שומרי הבית״ סבורה כי הטיפול המהיר בפרשה הוא הכרחי, בעיקר לנוכח העובדה שבמקרה זה, חלק ניכר מהנזקים למדינה ולציבור יכולים עדיין להימנע,- בטיפול מהיר ונכון.

שומרי הבית: "פרשת הגז" תגמד את "פרשת הצוללות" הן בהיקף הכספי והן בהיקף הנזק למדינה ולאזרחים

עמותת "שומרי הבית" סבורה כי המדובר בפרשה שתגמד את פרשת הצוללות בהיקף הכספי המעורב בה ובהיקף נזקיה הפוטנציאליים ואשר טרם חווינו את מלוא הנזק הצפוי ממנה למדינה ולאזרחיה. בניגוד לפרשת הצוללות, בה בעת פרסומה כבר נגרם כל הנזק וכל שנותר לעשות הוא למצות את הדין עם המעורבים בה, הרי שב- פרשת הגז עדיין ניתן למנוע חלק ניכר מהנזקים, ובראשם- נזק בלתי הפיך לבריאות האזרחים, נזק לסביבה ואף נזקים אסטרטגיים ובטחוניים למדינה. אין מקום לגרירת רגליים נוספת בנושא בעל חשיבות לאומית כה משמעותית! על היועץ המשפטי לממשלה להכריע בנושא בדחיפות רבה. כל עיכוב נוסף בהחלטה בהקשר זה משית על המשק הישראלי עלויות נוספות, עלול לפגוע בחיי אדם ודוחף את המדינה לסיטואציה בה יקשה עליה עוד יותר לשנות את ההחלטות הקלוקלות, שיסודן בחטא.

להלן המכתב ששלחנו ליועץ המשפטי לממשלה

בפרשת הגז עדיין ניתן למנוע את רב הנזקים - טיפול מיידי בפרשה ותיקון ההחלטות שיסודן בחטא - הכרחי!

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן