אם אין דמוקרטיה אין סביבה – דברים מההפגנה 22.4.23

בלי דמוקרטיה אין סביבה הפגנה 10

רותם גור דותן עובדת סוציאלית ופסיכותרפסטית

ערב טוב אנשים טובים ואמיצים

בסופש המיוחד הזה שבין יום השואה, ליום הזיכרון והעצמאות וכמייצגת את בריאות הנפש ועולם הטיפול. ארצה לחדד את החרדה הקיומית שהסיטואציה בה אנחנו נמצאים בחודשים האחרונים במדינת ישראל הכניסה אותנו אליה.

אבל ספויילר, יש לזה גם חלק אופטימי בסוף.

בעולם יציב, כולנו מתמודדים עם חרדה קיומית, זה טבעי. אבל אנחנו מצליחים להרגיע אותה, בעזרה של מנהיגות יציבה שאנו סומכים עליה.

ההתערערות העמוקה שאנו חווים, כתוצאה של חוסר מנהיגות מוחלט ופגיעה קשה בנו על ידי ממשלת החורבן שקיימת כרגע בישראל.

מעלה ומחדדת אצל כולנו את הפחד. פחד, שמדיר שינה מעיננו, גם אצל האנשים היציבים והחזקים ביותר.

כך שאם אתם מוצאים שקשה לכם להירדם, שאתם נעים בין תקווה גדולה ליאוש ופשוט יותר חרדים.

דעו לכם שאתם בחברה טובה ולצערי כרגע גדולה.

בנוסף, אנחנו עם עם היסטוריה טראומטית. ופגיעה כזו בביטחון הקיומי, מעוררת את החרדה הבן דורית שנמצאת בכולנו.

האופציה להיות מהגרים נמצאת אצלנו בגנים. בניגוד לעמים שנמצאים בארצם דורות על דורות.

כך, שאם בחודשים האחרונים ניסתם לדמיין איך זה יהיה להגר לארץ אחרת, ואם יש לכם סיכוי לדרכון זר. דעו שזה הכי טבעי ומובן. וגם פה לצערי אתם בחברה טובה וענקית. ולא אתם לא בוגדים כפי שמנסה ממשלת החורבן לצייר אתכם. 

בושה

אבל, כשדמיינתם אתכם מהגרים, אני מניחה שבסוף הבנתם שהצורך הכי עמוק שלנו הוא שייכות. ושייכות מגיעה משפה, מנוף, ממשפחה ומהיסטוריה. כל אלו ועוד הרבה לא נוכל לקבל כמהגרים.

ולכן אין לנו ארץ אחרת. אין לנו באמת אופציות. גם אם ניסע לכמה שנים לפה או לשם, תמיד נרצה שיהיה לנו בית לחזור אליו . תמיד נדאג לאהובי ליבנו שפה.

אין, ולא  תהייה  לנו  ארץ  אחרת.

אבל החדשות הטובות הן. שכשמערערים אותנו ככה, פוגעים בציפור נפשנו. זה גם מניע אותנו לפעולה. כי האינסטינקט הכי טבעי שבנו הוא האינסטינקט ההישרדותי.

וכן אנחנו נלחמים על ההשרדות שלנו בארץ הזו, אהובת ליבנו. ולכן, אין לנו ברירה אלא להמשיך, ולהיאבק, לצאת מאזורי הנוחות שלנו, להפגין ולשכנע אנשים, וללמוד, ולקרוא. ולחשוב עוד ועוד איך אנחנו שומרים עליך ארץ ישראל הטובה שלנו. 

כל אלו הם הזדמנות מעולה גם להתפתחות וצמיחה. של כל אחת ואחד באופן אישי ושלנו כמדינה. אני רואה פה דור שלם שלומד שעורי אזרחות על מלה מכם ההורים ומאיתנו האזרחים. שעורים טובים וחקוקים הרבה יותר מהשינויים הזדוניים שמנסה פורום קוהלת להכניס בדפי הספרים של הילדים שלנו.

בושה

במאבק הזה יש המון המון לב.

לכן הוא גם לפעמים מעייף.  זה טבעי. מותר לנוח קצת לפעמים, אנחנו מכפים אחד על השנייה. אבל לא לוותר ולחזור.

כל אלו זה מתכון בדוק להצלחה. אתם אלופים שבאתם, תמשיכו לבוא ולהאמין.

כי אין לנו ארץ אחרת. תודה.

ערן בנימיני מנכ"ל חיים וסביבה 

יום כדור הארץ 2023

היום לפני 53 שנים התקיים יום כדור הארץ הראשון.

במשך שנים רבות התנועה הסביבתית נאבקת למען בריאות הציבור ולמען סביבה מקיימת.

בלי בית משפט לא נוכל לעשות זאת.

את מיכל האמוניה בחיפה הצלחנו להוציא בעזרת בג"צ.

הצלחנו להוציאה בגלל עילת האי סבירות שהרפורמה רוצה לבטל.

150 ק"מ מחיפה בבירות היה מיכל אמוניה, שם לא היה בג"צ, המיכל שנשאר התפוצץ.

אין סביבה בלי דמוקרטיה

אין סביבה בלי רשות שיפוטית

במקרים רבים בהם אנו פוגשים עוולה סביבתית אנו פונים לבג"צ:

  1. חופי רחצה פתוחים לציבור
  2. לא לבנייה שכונות מגורים על קרקע מזוהמת
  3. שקיפות על ניהול משאבי טבע של הציבור
  4. הגנה על ים המלח והגבלת השימוש של מפעלי ים המלח
  5. מניעת הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה

תרבות דמוקרטית היא שקיפות

תרבות דמוקרטית היא ביקורת

דמוקרטיה היא תרבות ולא רק פרוצדורה, בואו נראה להם שבישראל יש תרבות דמוקרטית

אין סביבה בלי דמוקרטיה

אני מאחל יום כדור הארץ שמח לכולנו

יוני ספיר, יו"ר עמותת "שומרי הבית" 

כפי שערן ציין קודם, היום חל יום כדור הארץ, המציין מודעות לצורך בהגנה על כדור הארץ. 

בכל 24 שעות נכחדים מהעולם קרוב ל-200 מיני בעלי חיים. בכל שבוע אנו עדים לשיאי מזג אוויר הנשברים ברחבי הגלובוס ולאסונות טבע בקצב ועוצמה הולכים וגדלים. בכל שנה מתים בישראל מעל 2,500 בני אדם מזיהום אוויר (בהערכת חסר) – יותר מאשר קורבנות תאונות הדרכים, פעולות האיבה, מקרי הרצח וההתאבדות גם יחד. ובעולם כולו? כ- 7 מיליון בני אדם מתים בטרם עת בכל שנה מזיהום אוויר, יותר מאשר מספר המתים בכל תקופת הקורונה! התמותה מסרטן הריאות ודרכי הנשימה כתוצאה מזיהום אוויר עלתה ב–160% ב–30 השנים האחרונות. זיהום אוויר גורם גם למוטציות בכמה גנים שקשורים לסרטן הריאות. נזקים בריאותיים מפחיתים 15% מהתמ"ג העולמי. סכום דמיוני.

ואצלנו? ממשלת ישראל פוגעת בחוק אוויר נקי באמצעות חוק ההסדרים וחוק רישוי משולב (לא ניתן, לא ניתן, לא ניתן).

שמונה השנים האחרונות היו החמות בהיסטוריה המתועדת. גל החום הקשה ביותר שתועד באפריל בהיסטוריה של אסיה, מכה בהודו, סין ותאילנד. מדינת ישראל מתחממת בקצב כפול מאשר הממוצע העולמי. ברוב הערים תחול עד 2050 עלייה של עשרות אחוזים במספר הימים שבהם הטמפרטורה תעלה על 34 מעלות. מספר גלי החום באזורים רבים צפוי לגדול ולהגיע ל-6-7 בשנה, והם צפויים להפוך לממושכים ועזים יותר. אלו יגרמו למכות חום והתייבשות ועד שבץ, פגיעה בכליות והחמרה של מצבים רפואיים כרוניים כמו אי־ספיקת לב, פגיעה בהיריון, בפוריות ובבריאות תינוקות. שיעור התמותה מגורמים הקשורים להתחממות צפוי לשלש את עצמו עד 2050. 

ואצלנו? ל- 84% מהגופים הציבוריים אין תכנית להתמודדות עם משבר האקלים, על פי דו"ח מבקר המדינה.  89% מהם לא פעלו מול משרד האוצר לקידום הנושא (בושה, בושה, בושה).

משבר האקלים צפוי לחולל גם משבר פליטים במזרח התיכון. התחזיות שלפיהן עד אמצע המאה יהיו בעולם מאות מיליוני מהגרי אקלים עלולות לפגוש את מערך הגנת הגבולות של ישראל, עם מהגרי אקלים מאפריקה ומהמזרח התיכון שיחפשו בישראל מקלט או דרך מעבר לאירופה.

בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה של 3.4% בכמות המשקעים ביחס לעשורים קודמים. בעשורים הבאים תתעצם מגמת ההפחתה בגשמים בשיעור של עד 24% מהכמות השנתית ביחס לממוצע העכשווי. משבר האקלים מגדיל את הסבירות לאירועי גשם עוצמתיים בזמן קצר, היוצרים שיטפונות.

ואצלנו? עדיין אין חוק אקלים, וגם הטיוטה הקיימת אינה משיתה מחויבויות על משרדי הממשלה ומשמשת כר להתנגחות בין משרדי הממשלה המעורבים (בושה, בושה, בושה).

פני הים עלולים לעלות ביותר ממטר עד שנת 2100, ולהשפיע על שליש מאוכלוסיית אגן הים התיכון. חצי מ-20 הערים ברחבי העולם שעתידות לסבול במיוחד מעליית גובה פני הים עד שנת 2050 נמצאות באגן הים התיכון. גם עלייה של כחצי מטר תגרום להיעלמות רצועות חוף שלמות. מתקני התפלה השוכנים סמוך לחופים, מצוקים, תשתיות ניקוז ומתקנים ביטחוניים עלולים להיקלע לסיכון. גובר גם הסיכון לסערות קיצוניות ולגלים בגבהים חסרי תקדים, שיפגעו באזורי חוף ובתשתיות. עליית פני הים תביא לחדירה של מים לאקוויפר החוף, מה שיהפוך את המים בעזה — על 4.5 מיליון תושבי הרצועה ב–2050 — לבלתי ראויים לצריכה אנושית.

ואצלנו? מנהלת האקלים פועלת כמעט ללא תקציב, ללא דיונים וללא כ"א ייעודי (בושה, בושה, בושה).

באזור הים התיכון תועדו מעל 700 זנים פולשים של בעלי חיים שהגיעו עקב ההתחממות הגלובלית. עליית החומציות של מי הים גורמת למוות המוני של בעלי חיים ימיים. מאז 1970- 68% מחיות הבר בעולם נמחקו. כ־40% ממיני החרקים הקיימים כיום עלולים להימצא בסכנת הכחדה תוך עשורים. מסת החרקים בשמורות טבע בגרמניה, ירדה ב־79% בתוך פחות מ- 3 עשורים. רבים לא יודעים, אך לחרקים חלק קריטי בתפקוד של מערכות אקולוגיות. הם אוכלים צמחים, הם טורפים, הם נטרפים. בלעדיהם- שרשרת המזון שלנו תיפגע אנושות.

הביקוש למזון עתיד לגדול בעוד התפוקה של גידולים חקלאיים, דגים ומשק חי תקטן. 90% מאתרי הדיג המסחרי כבר סובלים מדיג-יתר. ממוצע משקל הגוף המקסימלי של דגים צפוי להתכווץ בחצי עד שנת 2050. ההתחממות צפויה לגרום לירידה ניכרת של לפחות 15% בתפוקת היבולים החקלאיים בעולם עד סוף המאה. על פי האו"ם- כ-40% מאדמות העולם כבר איבדו מפוריותן ועד 2050 ידלדלו שטחי קרקע נוספים בגודל דרום אמריקה כולה, בשל פרקטיקות חקלאיות מודרניות. ישראל, שמייבאת חלק גדול מאספקת המזון שלה, טרם אימצה תוכנית היערכות מתאימה.

ואצלנו? ממשלת נתניהו פוגעת בחקלאות המקומית, מגבילה את פעילות היועצים הסביבתיים מטעם המשרד להגנת הסביבה ומסרסת את סמכויות הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (לא ניתן, לא ניתן, לא ניתן).

למרות חומרת הדברים, סוגיות אקלים, סביבה ובריאות הציבור נדחקות אצלנו תמיד לתחתית סדר העדיפויות. על פי מבקר המדינה, ההתקדמות של ישראל בהפחתת הפליטות והסתגלות למשבר האקלים נעה בטווח שבין פיגור לאפס.

אבל העם הזה התעורר. נלחם על הדמוקרטיה. נלחם על חייו. נלחם על בריאותו. נלחם על סביבתו. נלחם על עתידו. נלחם על הקצאת משאבים. נלחם על שוויון בנטל.
אנחנו התקווה
בלי דמוקרטיה אין סביבה.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן