האם יתכן שבישראל של שנת 2020 יש מי שחושב שתעשיה פטרוכימית היא תעשיה נקיה?

זה הרושם העולה מההתקפות האחרונות על עמותת "שומרי הבית" – ארגון מתנדבים שנאבק בסכנות הסביבתיות, הבריאותיות, הביטחוניות ואחרות, הקשורות בפיתוח מאגרי הגז בים התיכון, ובפרט בפיתוח מאגר לוויתן. "מגזימים", "היסטריים", "הזויים", "בורים", "שרלטנים" ועוד- הם רק מעט משמות התואר שהארגון ספג מנציגי מדינת ישראל, ובהם שר האנרגיה והשר להגנת הסביבה.

לקראת סוף שנת 2019 הסתיימה בנייתה של אסדת הזיקוק לוויתן במרחק של כ- 9.5 ק"מ מערבית לחוף דור. האסדה הינה מפעל המטפל בגז הגולמי, המגיע ממאגר לוויתן- שנמצא 120 ק"מ מערבית מהיבשה בתוך הים. במפעל הזה מתבצעת הפרדת הגז מהמרכיב הנוזלי שבו (נפט קל המכונה קונדנסט). הגז והקונדנסט מוזרמים בצינורות נפרדים אל החוף.

הטעות בחיזוי כמות המזהמים שנפלטה 

לקראת תחילת הפעלת האסדה, הודיעו החברות השותפות בבעלות על מאגר לוויתן (דלק קידוחים, נובל אנרג'י ורציו), כי בחודשים נוב'-דצמ' 2019 יתרחשו אירועי "נישוב" (Cold Vent) מהאסדה, במסגרת פתיחת הבארות של המאגר (כלומר- השמשת האסדה כמפעל זיקוק פעיל). החברות הסבירו שבמהלך שני ה"נישובים" העיקריים (שצפויים להימשך כ- 8 שעות כל אחד) ייפלטו לאויר כמויות ענק של פחמימנים שאינם מתאן – השם הכימי הרחב לאוסף גדול של תרכובות, שכולן מסוכנות ברמה זו או אחרת לאנשים ולסביבה.

שותפות לוויתן נקבו במספרים מפורשים. הן דיווחו שכמות הגזים המזהמים הצפויה להיפלט מהאסדה במהלך 8 שעות "נישוב" אחד תהיה עד 1,551 טון של מתאן, ועד 24 טונות של תרכובות אורגניות נדיפות שאינן מתאן. כלומר, על פי נתוני נובל אנרג'י עצמה, התחזית עבור נישוב בודד הייתה לפליטת מזהמים בכמות הגבוהה יותר ממה שהותר לאסדת לוויתן לפלוט במהלך שנה שלמה של פעילות.

לאחר שדו"חות של מומחים בעלי מוניטין בינלאומי מהאקדמיה הראו כי פליטות מזהמים מתהליכי ה"נישוב" עלולות להגיע אל החוף ולסכן את בריאות התושבים, קראה עמותת "שומרי הבית" לתושבים החוששים מפגיעה בבריאותם או בבריאות משפחתם, לשקול להתפנות מבתיהם במהלך השעות בהן יתקיים ה"נישוב" המוצהר.

ומה קרה? בתאריך המוצהר דיווחו החברות השותפות והמשרד להגנת הסביבה כי כמויות המזהמים שנפלטו לאוויר היו קטנות פי 5-20 (תלוי בסוג הגז הנפלט) מאשר הכמויות שחזה המודל שהן עצמן בנו. כלומר, בפועל טעו מומחי לוויתן, נובל אנרג'י ואנשי המשרד להגנת הסביבה בחיזוי, וכמות המזהמים שנפלטה הייתה רק 6-20% מפליטת המזהמים שצפו.

לכאורה מעודד ומרגיע. אבל למעשה לא כל כך. ולמה?

כי שותפות לוויתן, המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה, מיהרו לדבר על היסטריה מיותרת של תושבי הערים והיישובים הקרובים לאסדה ושכחו לציין שני דברים: ראשית, הרוח שנשבה במועדי שני ה"נישובים" המוצהרים, הייתה לכיוון צפון, כלומר, ככל שהיה זיהום, הרוח נשאה אותו הרחק מהחוף והרחק מתחנות הניטור. ושנית, דאגת התושבים נבעה מהתחזיות של שותפות הלוויתן עצמן, תחזיות שהתבררו כשגויות בסדרי גודל יוצאי דופן ומעוררי דאגה.

כי יום למחרת ה"נישוב" המוצהר הראשון, הראתה מצלמת גזים (מצלמה ייחודית המשמשת למדידת פליטות מארובות תעשייתיות), כמויות עצומות של פחמימנים נפלטים מהאסדה. מה נפלט וכמה? על השאלה הזו לא ענו המשרד להגנת הסביבה או החברות השותפות בפרויקט עד לרגע זה.

האם ניתן להסיק שהנתונים של שותפות לוויתן שגויים עד פי 20 ? 

ולמה בחרו להשתלח בתושבים ?

מכיוון ששותפות בלוויתן לא סיפקו עד היום הסבר לפער העצום בין החישובים והתחזיות שלהם (טרם ה"נישוב") לבין הנתונים שדווחו בזמן ה"נישוב", האם עלינו להסיק שכל הנתונים של שותפות לוויתן- אותם נתונים עליהם התבססה בניית האסדה ועליהם מבוססות הפעלתה ונהלי הטיפול במקרי חירום, אותם נתונים שעליהם התבסס המשרד להגנת הסביבה במתן היתרים, רישיונות ואישורים, עשויים להיות שגויים עד כדי פי 20 ??
כי במקום לספק הסבר לפערים בין תחזית למציאות, בחרו שותפות הלוויתן ומשרדי הממשלה להשתלח בתושבים ובארגון מתנדבים, שכל רצונם הוא להגן על בריאות משפחותיהם ועל ערכי הסביבה בישראל.

הפצת מידע מטעה ומוטעה 

כי למרות שידוע שלהפקת גז טבעי יש מחיר סביבתי כבד, הקימו שותפות לוויתן אתר אינטרנט שבו הן מהללות את התועלות הבריאותיות והסביבתיות של הגז הטבעי מלוויתן (כדאי לזכור – פחם ונפט הם גם "טבעיים"). המידע המטעה והמוטעה הזה לגבי מה שהן מכנות "אנרגיה נקיה" מופץ על ידן בבתי ספר, במדיה, במוסדות לחינוך גבוה, וזוכה לגיבוי מלא של הממשלה.

מה שלא נאמר באתר הוא:  

  • שבתהליך הפקת הגז נפלטים רעלים מסוכנים ואף מסרטנים לאוויר, 
  • שקידוח וזיקוק גז גורמים לזיהום אטמוספרי ולזיהום מי הים 
  • ושפליטות מתאן תורמות באופן מובהק למשבר האקלים שכבר כאן.

מהו סדר העדיפויות בריאות הציבור ואיכות הסביבה או כסף ורק כסף ?

והנה פורסם ממש לאחרונה, ששותפות לוויתן בודקות אפשרות להפיק נפט ממאגרים בים התיכון. ואני תוהה. האם גם על הנפט יטענו השותפות ומשרדי הממשלה שהוא "אנרגיה נקיה" ותורם לבריאות תושבי ישראל? או אולי השורה התחתונה היא אחת, והיא לא בריאות הציבור ולא איכות הסביבה, אלא כסף? הרבה כסף ורק כסף?

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן