על האפשרות האפסית להשבית את אסדת לויתן גם אם תזהם הרבה מעבר למותר ותסכן את תושבי האזור והמדינה

לפקח על לוויתן - נתתם צק פתוח ליזמים

אתמול (20 לאוגוסט) התקיים שימוע ציבורי בחדרה, במשרדי איגוד הערים להגנת הסביבה שרון-כרמל, המאגד 18 רשויות מקומיות, על טיוטת היתר הפליטה של מאגר לוויתן שכתב המשרד להגנת הסביבה. בשימוע הושמעה ביקורת קשה מכיוונים שונים נגד טיוטת היתר הפליטה.

השר שטייניץ אמר שאם אסדת לוויתן לא תעמוד בתנאי המשרד להגנת הסביבה היא לא תפעל…
אז אמר..

שר האנרגיה יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו התמודדו עם הביקורת על הצפי להשפעה סביבתית שלילית של האסדה הקרובה לחוף, הם אמרו כמה פעמים שהאסדה תפעל בהתאם לתנאים שיציב המשרד להגנת הסביבה ואם היא לא תעמוד בכך היא לא תפעל.
הבטחה זו רשומה לדעתי על הקרח, ויש לי ספק גדול אם תמומש.

אנשי המשרד להגנת הסביבה אמרו כי "היתר הפליטה יטופל בהתאם לחוק, בדומה לכל מפעל אחר המחויב בהיתר פליטה".

המשרד להגנת הסביבה לא מצטיין באכיפה נגד מפעלים מזהמים

יש לנו ניסיון רע מאוד עם הטיפול של המשרד להגנת הסביבה במפעלים המחויבים בהיתר פליטה, המזהמים מעבר לדרישות החוק, להיתרי הפליטה שקבלו. ראו את הנעשה במפרץ חיפה.

אלא שהבעיה חמורה הרבה יותר. ארז רביב ב'דבר' מציין שתי נקודות חשובות שצריך להעלותן:
"אסדת לוויתן איננה דומה לכל מפעל אחר בישראל, משום שרוב הגז שיופק ממנה, לפי החוזים הקיימים, אמור להיות מיוצא לירדן ולמצרים, כאשר החוזה עם חברת החשמל הירדנית נחתם בערבות אמריקאית. כלומר, החלטה בדמות השבתת האסדה או הפחתת היקף הגז שמזוקק בה עלולה לפגוע באינטרסים אזוריים של ישראל, וכן לפגוע באינטרס האמריקאי, להגן את פעולתה של המפעילה, נובל אנרג'י."
"היתירות שמספקת האסדה, היא חלק מהתנאים שהציב משרד האנרגיה להשבתת תחנות כח מיושנות בפחם. לכן, מרגע שתתחיל לפעול – לא יהיה קל להשפיע על משטר ההפעלה שלה."

במילים אחרות, מהרגע שיושבתו תחנות הכח הפחמיות בחדרה, האפשרות, הסיכוי להשבית את אסדת לויתן יורד כמעט לאפס, גם אם תזהם הרבה מעבר למותר ותסכן את תושבי האזור והמדינה.

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן