הקואליציה של נובל אנרג'י

בעת הזו, כשדיוני המו"מ הקואליציוני בעיצומם ומאופיינים בדרישות שמטילות צל כבד על הדמוקרטיה, זו הזדמנות לשים זרקור על צידו האפל של מו"מ קואליציוני במושב הכנסת הקודמת.
טובת הציבור? תשפטו אתם.

המשא ומתן הקואליציוני

ב- 2016 חתר בנימין נתניהו להרחבת הקואליציה וקיים מו"מ בעיקר מול מפלגת העבודה ובוז'י הרצוג, אך בסופו של דבר מפלגת העבודה נותרה מחוץ לקואליציה ובמקומה נכנסה אליה מפלגת ישראל ביתנו.
איך זה שביבי העדיף להחליף את שר הביטחון בוגי יעלון, איש ביטחון בכל רמ"ח אבריו, בליברמן (6 מנדטים), על פני מינויו של בוז'י (24 מנדטים) לתפקיד שר החוץ?

התשובה הבלתי נתפסת המתחוורת לשאלה הזו: כי כך רצו נובל אנרג'י!

על פניו, חברה זרה מעורבת בהקמת קואליציה שתשרת אותה בישראל.

מעשה שהיה כך היה: מה שלא רבים ידעו הוא שבזמן מהלכי הרחבת הקואליציה, נחתו בארץ בכירי חברת נובל אנרג'י.
הם העדיפו שישראל ביתנו בראשות ליברמן תחבור לקואליציה, שהרי בין ליברמן ומפלגתו למונופול הגז קשרים ארוכי טווח, בעוד שבוז'י הרצוג דרש לפתוח את מתווה הגז כחלק מההסכם הקואליציוני…

בזמן שאזרחי ישראל לא ידעו על השותפויות הפוליטיות שנרקמות בחדרים הסגורים של הנהגת המדינה, בכירי מונופול הגז שעומדים בקשר לא פורמלי עם ההנהגה היו בסוד העניינים. רק לאחר השלמת התמרון הפוליטי שהביא את איווט ליברמן לתפקיד שר הביטחון, עזבו בכירי נובל במטוס הפרטי של החברה את ישראל כשבידם הסכם חתום – "מתווה הגז המתוקן".

אילו עוד הישגים רשמו לטובת נובל אנרג'י באותם ימים?

▪ במשרד האנרגיה הוצב מנכ"ל חדש – שאול מרידור, בזמן שנאסר עליו לעסוק במתווה מונופול הגז ותוך ניגוד עניינים (אחיו עבד באותה עת במשרד עוה"ד המשרת את נובל אנרג'י). למרות המגבלה שהוטלה על מרידור לעסוק במתווה שנפסל, הוא היה זה שנבחר בידי שטייניץ לרכז את העבודה על "המתווה המתוקן".
▪ ברשות להגבלים עסקיים, שתפקדה חודשים ארוכים ללא ממונה בשל התפטרותו של פרופ' דויד גילה לאחר שלא קיבל גיבוי מהדרג הפוליטי לפירוק מונופול הגז, מונתה לתפקיד מיכל הלפרין, שגם היא, כך מסתבר, בעלת ניגוד עניינים (ייצגה את חברת ישראמקו משותפות לוויתן בפני הממונה הפורש). זמן קצר לאחר כניסתה לתפקיד, הכריזה הלפרין כי בניגוד לממונה הקודם גילה, אין בכוונתה לפעול נגד מונופולים הגובים מחיר מופקע מציבור הצרכנים.
▪ ואחרון לקינוח, כתוצאה מהתמרונים הפוליטיים שהביאו את ליברמן לתיק הביטחון ואת מתווה הגז לאישור, התפטר אבי גבאי, השר היחיד שהביע התנגדות למתווה והיחיד מלבד שטייניץ שהכיר את פרטיו. גבאי ביקש להציג בפני הממשלה מתווה חלופי כבר בקיץ 2015, אך נתניהו לא איפשר לו להציגו.

לסיכום: נובל אנרג'י לא רק מאיימת על זיהום האוויר שלנו עם אסדות קרובות לחוף, אלא אף על הדמוקרטיה הישראלית השברירית שלנו.

עוד על הקומבינה בכתבה של יוסי דורפמן במקום הכי חם בגהנום
https://www.ha-makom.co.il/post/doar-yossi-dorfman-gas3

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן