מחיר השקר: מוות מיותר של מאות אזרחים בשנה

דליפת גז

בתקופה האחרונה יוצאת חברת נובל אנרג'י, ובעלי עניין כלכלי נוספים, בקמפיינים עתירי משאבים המיועדים לנסות ולשכנע את הציבור שעיכוב הפיתוח של מאגר לוויתן יוביל לפגיעה אנושה בבריאות הציבור. אותה אסדה שאמורה לפלוט לאויר לים וליבשה כמויות בלתי נתפסות של חומרים מזהמים ומסרטנים היא היא שאמורה להציל את הציבור ואת הבריאות של כולנו, טוענים אותם קמפיינים.
לחגיגה המתוזמרת הזאת הצטרף מיד משרד האנרגיה והעומד בראשו, מוביל מהלך השתלטות ברוני הגז על אזרחי ישראל, השר יובל שטיינץ.
אז מהו אותו טיעון שבגינו עלינו להודות לטיקוני הגז על הדאגה לבריאותינו? הנה מה שנכתב באתר הרשמי של משרד האנרגיה: "ללא פיתוח המאגר, לא תתאפשר סגירת היחידות הפחמיות של תחנות הכח, לא יופחת השימוש בפחם, וזיהום האוויר מתחנות הכוח בישראל בכלל, ובאזור נתניה-חדרה בפרט, ימשך".
אבל רגע, אדוני השר שטייניץ, הנה מה שאתה אמרת בראיון לכאן 11 לגבי יעוד הגז של אותו מאגר לוויתן ממש:

אז לא הבנו, אם מאגר הגז לוויתן "לא רלוונטי לשוק בארץ, הוא מיועד בעיקר ליצוא" במילים שלך, איך בדיוק פיתוח המאגר קשור לסגירת תחנות הכוח?? יכול להיות שהוא לא?

אסדה יש, תחנת כוח? אין.

הטיעון הנוסף של משרד האנרגיה, כנגד הזזת האסדה אל לב הים, הוא עיכוב משמעותי בלוחות הזמנים של הפעלת האסדה. לדברי שר האנרגיה, אסדת הגז לוויתן אמורה להתחיל לפעול כבר ביולי 2019, בדיוק בעוד שנה מהיום.
זוכרים את אסדת תמר? זאת שהוקמה מול חופי אשקלון במהירות שיא, ללא שום יכולת של הרגולטר לפקח עליה והיום פולטת כמויות מטורפות של חומרים מזהמים לאויר, הרבה יותר מכל מפעל פטרוכימי במפרץ חיפה? אז כזה.
הדוחות על הסכנות הציבוריות מהקמת האסדה מוסתרים מעיני הציבור בגיבוי משרד האנרגיה והעומד בראשו, למה? מחשש לפגיעה מסחרית בנובל אנרג'י. כן, פגיעה בחברה מסחרית זרה חשובה יותר מזכות הציבור לדעת על הסכנות הבריאותיות הנשקפות לו!
חכו, זה הולך ומתדרדר…

אבל, עזבו אתכם מעניינים שוליים כמו בריאות הציבור, בואו נדבר רגע על עסקים ולוחות זמנים.
לשר שטייניץ וטייקוני הגז מאד חשוב שאסדת לוויתן תקום בעוד שנה, כי הרי בלעדיה לא נוכל לעבור לייצור חשמל בגז, נכון? (עזבו לרגע את העובדה שהגז הזה בכלל מיועד ליצוא) שימו לב ליעד שהציב אותו שטייניץ עצמו להפעלת תחנה אחת בודדת לייצור חשמל בגז: שנת 2022! (מקור: כלכליסט) שלוש שנים אחרי הפעלת לוויתן.

אמרנו מתדרדר?

בחודש יוני האחרון התראיין מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, לעיתון כלכליסט ושם הודה שלאותה תחנה מדוברת, אין עדיין אפילו אישורי בניה! (כלכליסט 07.06.18). כדי לסבר את האוזן, הוצאת אישורי בניה כאלו לוקחים כשנתיים, זאת מבלי לקחת בחשבון את מאבק האיתנים המתנהל כרגע סביב הרפורמה בחברת החשמל, אשר תחת הגז נמצאת באחד המרכזים שלה, וסביר להניח שיוביל לדחיה בקבלת האישורים בפרק זמן משמעותי נוסף.
לאחר שנים של פרויקטים לאומים שחרגו באופן מחפיר מלוחות הזמנים שלהם, האם מישהו תמים מספיק להאמין שגם אם יתקבלו אישורי הבניה מחר, יצליח הפרויקט המורכב הזה לעמוד בלוחות הזמנים הצפופים שלו?

למי אכפת מתושבי חדרה והסביבה?

שימו לב מה קורה כאן,
מצד אחד, יש לחץ גדול מאד מצד ברוני הגז ומשרד האנרגיה לקדם בבהילות את הקמת אסדת הגז לוויתן, ללא פיקוח וללא בדיקות אובייקטיביות ומקצועיות, תחת הטענה שהיא היא זאת שתציל את אזרחי ישראל מהתלות בתחנות פחמיות.
מצד שני,

  • אין לאן להזרים את הגז הזה כי אין שום תחנה שמופעלת בגז באזור וגם לא תקום אחת כזאת בשנים הקרובות.
  • במידה ותקום אחת כזאת (כולנו מתפללים ומקווים) כבר כיום יש לישראל עתודות גז שיכולות להפעיל אותה.
  • לפי השר שטייניץ, הגז מלוויתן בכלל לא אמור להגיע לישראל אלא, מיועד לחו"ל.
  • הקמת אסדת לוויתן במהירות, לא תאפשר מעקב ופיקוח של הרגולטור, לא תאפשר קבלת מידע חופשי ואמין על הסכנות הטמונות בה ולמעשה הופכת את אזרחי ישראל לפיונים על רולטה קיומית בבעלות נובל אנרג'י, חברה מסחרית זרה ובעלת עבר בעייתי במיוחד.

למעשה, וזאת נקודה חשובה:
אם באמת למישהו היה אכפת מהבריאות של תושבי חדרה והסביבה, ניתן היה להקים תחנת מופעלת בגז כבר לפני מספר שנים ולחסוך מוות מיותר של מאות אזרחים בכל שנה! אז למה לנציגי הציבור שלנו יותר חשוב להקים אסדה?

התשובה טמונה, ככל הנראה, בוידוי המדהים של שר האנרגיה יובל שטיינץ על הלחץ שמופעל על נציגי הציבור מצד חברות הגז. לקרא ולא להאמין. <<< לחצו כאן לסיפור המלא >>>

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן