האם שינוי התכנית והרחקת האסדה יגרום לעיכוב בהזרמת הגז לישראל ולעיכוב בסגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה?

שינוי התכנית לא מחייב עיכוב בהזרמת הגז לישראל, כפי שמיד נראה. יחד עם זאת, גם אם יהיה עיכוב הוא לא צפוי להשפיע על המשק הישראלי שנמצא ביתירות אנרגטית גם בלי לפתח את מאגר לוויתן, וגם לא ישפיע על לוח הזמנים לסגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה.

בואו נסקור את העובדות הרלוונטיות:

  1. למעשה, כבר היום יש לישראל מקורות גז זמינים ונגישים המאפשרים להעביר את התחנות הפחמיות באשקלון וחדרה להפעלה בגז: מאגר תמר וגם האוניה המגזזת.
  2. חברת החשמל אפילו מוכרת 'עודפי גז' מיובא וזול מהמגזזת ומתמר לירדן ואפילו ביקשה סעיף מיוחד בחוק כדי למכור יותר. ראו דוח תקופתי של חברת החשמל לשנת 2016 (עמ' 334).
  3. בתחנת רידינג בת"א למשל, החליטו והעבירו את התחנה לעבוד בגז, כבר לפני 12 שנה, מבלי לחכות לשום אסדת גז.
  4. כבר היום, עוד לפני פיתוח מאגרי לוויתן, כריש ותנין, יש למשק הישראלי יתירות אנרגטית של 33% (!), שזה הרבה מעל היעד שהציבה הממשלה.
  5. כיום אין למאגר לוויתן כמעט חוזים חתומים במשק הישראלי וגם השר שטייניץ אמר בראיון לערוצי הטלוויזיה שרובו הגדול מיועד לייצוא. דווקא מאגרי כריש ותנין שיתחילו לפעול ב-2020 (מספר חודשים אחרי לוויתן) חתמו על חוזים משמעותיים במשק הישראלי. הנה ההוכחות:

הראיון המלא בו שטייניץ מציין שהגז מלוויתן מיועד בכלל ליצוא

משרד האנרגיה לא מבין מדוע משרד האנרגיה לא סוגר כבר את התחנות הפחמיות בחדרה

  1. גם אם, למרות כל האמור לעיל, משרד האנרגיה מתעקש שיש צורך דחוף להזרים גז מלוויתן כדי לסגור את תחנות הכוח הפחמיות, לא חשוב כרגע מה הסיבה, קיימת אפשרות לפתרון ביניים מהיר ע"י שכירת אסדה צפה בליסינג. זה פתרון מקובל בעולם שאפשר ליישם בזמן קצר מאוד, ויש מדינות שאף מעדיפות אותו כפתרון קבע במקום בניית אסדת צפה חדשה.
    למעשה, גם חברת נובל אנרג'י בעצמה, בחרה בפתרון זה בעבר.
  2. בנוסף לכל האמור לעיל, כיום אין בתחנת הכוח בחדרה טורבינות גז שיכולות לקבל גז טבעי מלוויתן, בנייה שלהן תיקח שנים, ולפי התוכנית שהועברה רק לאחרונה בממשלה, הן לא יוקמו לפני 2022, שזה בכל מקרה לאחר הפעלת מאגר גז נוסף, כריש ותנין. אפילו אם ישונה מתווה הפיתוח לאסדה צפה והדבר יגרום לדחייה של שנתיים בהזרמת הגז לישראל, הרי שהגז יגיע בסוף 2021, עוד לפני מועד סגירת תחנות הכוח הפחמיות בחדרה.

לסיכום, הטיעון שהרחקת אסדת לוויתן תביא לעיכוב בסגירת תחנות הכוח הפחמיות לא נשען על עובדות, ומשרת את האינטרסים של… ניחשתם נכון – טייקוני הגז, ולא את האינטרסים של אזרחי ישראל.

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן