עמותת שומרי הבית

עמותת "שומרי הבית" היא הארגון הסביבתי המוביל בישראל, במובנים רבים. הארגון  מתמקד בנושאים אנרגיה, קרבת מפעלים מזהמים לריכוזי אוכלוסין, אקלים והגנה על הים. 100% מהפעילות מתבצעת כיום בהתנדבות. הכסף שלך מגיע אך ורק לכיסוי הוצאות חיצוניות כגון הקמת מערך ניטור אזרחי, הוצאות משפטיות, חוות דעת מומחים ועוד. בזכות התרומה ו/או ההתנדבות שלך הגענו כבר לאינספור הישגים. לחברות הגז והנפט יש כסף רב וצבא של לוביסטים. לנו יש את הציבור. 

איך הכסף שלך עובד למענך?

מערך דיגום וניטור אזרחי רחב טווח

הקמנו מערך דיגום וניטור אזרחי ראשון מסוגו, שנמצא כעת בהרצה מול בז"ן במפרץ חיפה. מערך זה מנטר פי 10 יותר מזהמים אופייניים לתעשיית הגז והנפט, מאשר התחנות הקיימות בישראל.

עצירת הפצת השקר שגז "תורם לסביבה"

עתרנו פעמיים לבג"ץ כנגד הפרסומים השקריים של איגוד חברות הגז בטלוויזיה, והצלחנו לגרום לציבור ולתקשורת להבין שגז הוא גם מזהם וגם מחריף את משבר האקלים.

קידום מהלכים רגולטוריים

ייסדנו את ה"פורום לאנרגיה נקיה" שמאחד ארגונים ומומחים סביב הדרישה להיגמל מגז ולעבור לשימוש באנרגיה מתחדשת. הפורום כותב ניירות עמדה ומייעץ לגורמי ממשלה.

הגבלת פליטות וקנסות באסדת לוויתן

הובלנו לחץ ציבורי בשילוב חוות דעת מומחים מהארץ ומהעולם והבאנו להגבלות מחמירות על פליטות לאוויר באסדת לוויתן- 98% פחות מאשר פלטה אסדת תמר הקטנה ממנה בשנים 2016-2017. על השותפות בלוויתן הוטלו עיצומים כספיים בסך כולל של 7.5 מיליון שקלים בגין חריגות מההגבלות השונות, שאת חלקן אנחנו איתרנו.

הגבלת פליטות באסדת תמר

7.5 שנים פעלה אסדת תמר ללא כל מגבלה על היקף הזיהום שפלטה לאוויר והיתה המפעל המזהם ביותר בישראל בשנים 2016-2017, עד שהגענו ודרשנו מגבלות גם על אסדת תמר. 140 מיליון שקלים - זה סכום הכסף שנובל אנרג'י נאלצה להשקיע כדי לעמוד במגבלות שהובלנו.

התראה מוקדמת לזיהומים בים

שתי מערכות יקרות לאיתור זיהומי נפט בים תותקנה על האסדות לוויתן וכריש, בעקבות דרישה ויוזמה שלנו. מערכות אלו יכולות להציל את החופים ואת מתקני ההתפלה שלנו ע"י זיהוי מוקדם של הזיהומים המתקרבים. אירוע הזפת האחרון המחיש לנו עד כמה מערכות כאלו חיוניות לנו.

מניעת הקמת תחנות גזיות מזהמות

הקמתן של 4 תחנות כוח גזיות בוטלה בזכות שילוב כוחות שלנו עם ארגונים נוספים! הגשנו התנגדויות להקמת תחנות נוספות ואנו ממשיכים לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות.

בלימת הסכם הנפט המסוכן של קצא"א

בלמנו את מימוש הסכם הנפט של קצא"א בעלת היסטוריית הדליפות העשירה, במאמץ ארגונים משותף. צמצמנו לכעשירית את כמות הנפט שקצא"א התכוונה להעביר דרך מדינת ישראל לטובת יצוא. הובלנו הפגנות, הוצאנו ניירות עמדה, הופענו בתקשורת, בכנסת ובהסברות.

הפחתת הזיהום באשדוד

ארבע יחידות גזיות ישנות ומזהמות במיוחד בתחנת הכוח הגזית אשכולבאשדוד, יפסיקו את פעולתן בספטמבר 2023 בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, בעקבות מאבק תושבים ורשויות משולב שאנו יזמנו. בנוסף, המשרד להגנת הסביבה הגביל את פעילותן של היחידות בשנת 2022, לדרישתנו ובניגוד לעמדות משרד האנרגיה ורשות החשמל.

חצי טריליון ש"ח לא יממנו זיהום

חצי טריליון שקלים! זה סכום הכסף שהזזנו יחד עם "פורום כסף נקי" (שאנו ממייסדיו) לצד שלא יממן יותר פרויקטים מזהמים של נפט, פחם וגז.

נטרול מפלצת רגולציה

הצתנו מאבק, אליו הצטרפו ארגונים נוספים, ונטרלנו הקמת מפלצת רגולציה שהייתה עלולה לקחת סמכויות מהמשרדים שאחראים על שמירת הבריאות, הבטיחות והסביבה של כולנו. רשות האסדרה הוקמה לבסוף עם סמכויות ייעוץ בלבד וללא סמכויות הקצה המסוכנות שתוכננו, בזכות מאבקנו. אולי לא שמעתם על כך אבל זה משפיע ישירות על החיים של כולנו.

הלכים משפטיים ופרלמטריים

יזמנו והשתתפנו ב-21 הליכים משפטיים ובנוסף- בעשרות הופעות בוועדות בכנסת השונות. הכל למען החיים והסביבה של כולנו.

פעילות במרחב הציבורי

עשרות אלפים הגיעו למאות מפגשי הסברה שקיימנו בכל רחבי הארץ, ולמדו על משבר האקלים, על תעשיית הגז והנפט ועל אנרגיה נקייה. אלפי אנשים השתתפו במאהל המחאה האזרחי חסר התקדים שהקמנו. אלפים נוספים הגיעו להפגנות רבות בכל רחבי הארץ, ועשרות אלפים הגיעו להפגנה הסביבתית הגדולה בתולדות ישראל שהתקיימה ב"כיכר רבין", הפגנה שאנו יזמנו, מימנו והובלנו.

הגבלת פעילויות מזהמות

מחאה שקידמנו הובילה לסגירת מספר מיכלי נפט דולפים בחוות המיכלים של תש"א בקריית חיים, מוכת הזיהום. מחאה נוספת הובילה לדרישה של המשרד להגנת הסביבה לסגירת מפעל הביטומן שבמפרץ חיפה, בו נרשמו חריגות זיהום רבות. דיגומים שערכנו בלווית אנליזה, הובילה את המשרד להגנת הסביבה לדרוש מחברת דלק פי גלילות להתקין משאבת מישוב אדים בעלות של 10 מיליון שקלים. ועוד ועוד…

צמצום צנרת הגז לאילת ברוכת השמש

שכנענו את משרד האנרגיה להמיר צינור גז עצום (בעל קיבולת להולכת כל הגז שצורכת כל מדינת ישראל) שתוכנן להיות מוטמן מצפון ים המלח ועד אילת, בצינור חלוקת גז בלחץ וקוטר נמוך, בזכות לחץ ארגונים משולב שיזמנו. בנוסף, יוטמן ברצועת התשתיות הזו קו חשמל במתח גבוה, במקום שיתנוסס מעל פני האדמה.

100%

כל הפעילויות בוצעו 100% בהתנדבות, 100% במימון הציבור. 100% מהכסף שנתרם ל"שומרי הבית" הועבר להוצאות משפטיות, רכישת חוות דעת מחברות ייעוץ ומומחים, הקמת מערך הניטור, הוצאות לוגיסטיות לטובת הפגנות ועוד.

ניוזלטר

התנדבות

מה קרה החודש בזכות התרומה שלך!

אם נחשפתם למפגע ריח או חוויתם סימפטום בריאותי שאתם מייחסים לזיהום ממתקן גז או נפט, כגון צריבות בעיניים/ כאבי ראש/ קשיי נשימה וכד', אנא דווחו בלינק מטה. המידע ישמש אותנו לצרכים רגולטוריים, משפטיים ולקבלת חוו"ד מקצועיות. בנוסף, יש לדווח טלפונית למוקד המשרד להגנת הסביבה: 073-2733200 או 6911*. תודה.

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן