על המאבק

בעד פיתוח משק חשמל אחראי, מאוזן ונקי תוך שמירה על שלום הציבור והסביבה

ארגון שומרי הבית, עשרות אלפי הפעילים, הארגונים התומכים, המועצות והעיריות, בעד משק חשמל מאוזן ואחראי, המתחשב באינטרס הציבורי, בריאותו ובטחונו.

גילוי מאגרי הגז היו משמחים מאוד בתקופה בה מדינת ישראל לא הייתה ערוכה למעבר לאנרגיות מתחדשות. הגז מתמר מספק כיום את מרבית צריכת החשמל בישראל. עם זאת מדובר בצינור אחד בלבד שמחבר את המאגר לישראל. הצינור והמאגר חשופים לאיומים בטחוניים ולתקלות חוזרות ונשנות. מעבר לכך, תהליך הפקת הגז הוא תהליך מזהם ביותר הטומן בתוכו סכנות רבות: בריאותיות, בטיחותיות ובטחוניות. כאשר משרד האנרגיה וברוני הגז מפרסמים "גז נקי" הם מתעלמים בכוונה תחילה מתהליך הזיקוק של הגז אשר מתבצע על אסדת הגז. תהליך זה נדרש על מנת להפוך "גז גולמי" (זה המופק מבטן האדמה) ל"גז יבש" (זה המיועד לשימוש).

אסדת גז: מפעל פטרוכימי מזהם

אסדת גז, היא למעשה מפעל פטרוכימי. בית זיקוק לכל דבר. כמות הזיהום הנפלטת מהאסדה תלויה בכמות הגז המטופלת, הרכבו של הגז הגולמי ואופן הטיפול בו. כך או כך, מדובר בתהליך אשר פולט לסביבה תוצרי לוואי בכמויות גבוהות ביותר, רבים מהם ידועים כחומרים מסרטנים וכחומרים המסוכנים לאדם ולסביבה כגון, מתכות כבדות, פחממני נפט ועוד. כל זה בזמן שיגרה.
במקרה של תקלה, מדובר באסון בקנה מידה בין לאומי, אסון שעלול לחרב את חופי ישראל למשך דורות קדימה ולפגוע בבריאות של מאות אלפי מבוגרים וילדים בישראל.
בישראל פועלת כיום אסדת גז אחת, אסדת תמר, הממוקמת כ-22 ק"מ מחופי אשקלון. כיום כבר ידוע מהי רמת הפליטות של האסדה הזו (על פי נתונים שהעבירה מפעילת האסדה, נובל אנרג'י) והן גבוהות פי 30 ויותר מהערכות שניתנו על ידי השותפות במאגר. בשנה הבאה אמורה לקום אסדת גז נוספת, אסדת לוויתן במרחק 10 ק"מ בלבד מחוף דור בצפון הארץ ובעתיד מתוכננות לקום עוד מספר רב של אסדות גז לאורך כל חופי המדינה.

המאבק הינו למען שמירת הבריאות והבטיחות של תושבי המדינה כולה לדורות קדימה.
שמירה על הסביבה הימית, חופי הרחצה, החי והדגה בים ושמירה על מקורות מי השתיה של כולנו אשר מופקים כיום במפעלי ההתפלה ימיים הממוקמים לאורך החופים.

קריאה מומלצת נוספת:

אודות שומרי הבית

מה אומרים המומחים?

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן