עדכונים שבועיים שוטפים מהעשייה שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
עדכונים שוטפים מהעשיה של שומרי הבית

מה "שומרי הבית" עושים בימים אלה ?

החלטנו להתחיל לעדכן כאן קצת יותר ולחשוף את העשייה היומיומית הרבה, שלא תמיד זוכה לכותרות ופרסומים.

אנו מזמינים לעקוב אחרינו ולהיות שותפים בעשיה שיוצרת עולם טוב יותר לכולנו. 

מוזמנים לרוץ איתנו למרחקים ארוכים. 
וגם לתמוך חודשית.

יחד שומרים על הבית!

לקריאת התוכן יש ללחוץ על הכותרת המתאימה.
לחיצה נוספת על הכותרת תסגור את החלון ותאפשר מעבר לתוכן הבא.

1. הסכם קצא"א- זה היה שבוע סוער למאבק, שהחל בהתבטאות ראשונה של שר התיירות בנושא ההשפעה השלילית של ההסכם על התיירות באילת והסכנות ממנו, המשיך בפרסום תחשיב "כלכליסט" שמראה עד כמה עלובים צפויים להיות רווחי המדינה מההסכם לעומת גודל הסיכונים, המשיך בהצהרה של שרת האנרגיה על התנגדותה להסכם ובהצהרה דומה של שר הבריאות והסתיים בהתבטאות חשובה של לפיד, במענה לצעירה מנוער למען האקלים, באומרו שרוב הסיכויים שהסכם קצא"א יבוטל! בנוסף, יצאנו בקמפיין הקורא ללפיד לבטל את ההסכם.

2. יום הסביבה בכנסת- השתתפנו בדיונים בוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל,  ועדת הפנים והגנת הסביבה,  ועדת הבריאות ומפגש ההשקה של השדולה הסביבתית בכנסת. היה יום מרשים מאד מבחינת הנוכחות ומבחינת העניין והמעורבות של חברי הכנסת מכל רחבי הבית.

3. קשרי חוץ- קיימנו פגישה עם נציגי השגרירות האמריקאית בישראל, לקידום משותף של נושאי אקלים וסביבה. הצגנו את התכניות שלנו לפריסת מערך דיגום וניטור וכן תכנית לקידום ישראל לכלכלה מאופסת פחמן, לרבות באמצעות שת"פ אזורי. זכינו לקשב וליד מושטת לסיוע. נמשיך לעמוד בקשר ולשתף פעולה, לטובת אזרחי ישראל.

4. מערך ניטור- הצלחנו להתגבר על אתגר טכני בשידור הנתונים מהמתקן לרשת. כעת אנו מתכננים התקנה של מתקן דיגומי החומרים האורגניים הנדיפים ביום רביעי השבוע. הנתונים לאחר ההתקנה עדיין לא ישודרו לציבור, עד לאחר גמר הרצת המתקן וסיום התקנת מכשיר נוסף לצורך מדידת המזהמים NO, NO2, O3, PM2.5. נמשיך ונעדכן.

5. קשרי ממשל- התקיימו פגישות טובות של יוני ספיר עם ח"כ לימור מגן-תלם מ"ישראל ביתנו" ועם ח"כ גבי לסקי ממרצ. שתיהן הפעילו כבר ועוד תפעלנה שרים ממפלגותיהן לטובת מאבקים שלנו וכן תקדמנה חקיקה שנציע.

6. מכתב ארגונים- הצטרפנו למכתב לשרה זנדברג בבקשה להודיע על תמיכתה בהצעת חוק שמירת הניקיון (תיקון – תמיכה בארגוני סביבה), שעומדת להידון בישיבה הקרובה של ועדת השרים לחקיקה.

7. הסברה- יוני ספיר העביר הרצאה באוניברסיטה העממית- "קפה דעת", בנושא משק האנרגיה בראי משבר האקלים. הקהל הקשיב רוב קשב והרבה לשאול שאלות אינטליגנטיות ומעמיקות.

8. שיתופי פעולה- יוני ספיר השתתף בכנס יו"רים של תנועות חברה וסביבה/ נבחרת הדירקטורים הסביבתית. נוצרו קשרים עם בכירים בחברה ובממשלה, אותם נמנף לטובת פעילויות עתידיות שלנו.

9. תמיכה בפעילים- הוצאנו לבית המשפט מכתב תמיכה ב- 14 פעילי סביבה שהגישו ערר ומנעו כריתת 246 עצים עבור הרחבה של 67 יחידות דיור בלבד, לאחר שהמועצה האזורית מעלה יוסף החליטה לתבוע אישית את הפעילים.

10. קריאה לציבור – הצטרפנו לקול קורא שיזמו הארגונים "בר-קיימא" ו"טבע עברי" למנהיגים.ות ומחנכים.ות, לטובת לקיחת אחריות משותפת על עתיד הבריאה והובלת אורח חיים מקיים בארגונים בהם אנו פועלים.

11. תקשורת:
▪משק האנרגיה- ראיון של יוני ספיר ליומון היהודי-אמריקאי Jewish Insider.
▪אקלים- ראיון נוקב של יוני ספיר לדמוקרטtv, לצד ח"כ פרופסור אלון טל.
▪️כסף נקי- רוני ניימן התראיין אצל רזי ברקאי בנושא הסטת השקעות, לצדו של גיא פישר, מנהל חטיבת ההשקעות בחברה והציג פעילות מעוררת השראה של פורום כסף נקי!
▪️הסכם קצא"א- ראיון של יוני ספיר ל- i24news.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מבקר המדינה- קיימנו פגישה, ראשונה מסוגה עבור ארגוני הסביבה, לחשיפת דו"ח

1. הסכם קצא"א (1)-קיימנו ישיבת צוות ההיגוי של קואליציית הארגונים. דנו בפעילויות שטח בהמשך הדרך ובקידום קמפיין פוליטי, שייצא לדרך בקרוב.

2. הסכם קצא"א (2)- שוחחנו עם מספר מומחים במטרה לקבל חוות דעת, שיאפשרו לנו קידום מהלכים סטטוטוריים לפיקוח ובקרה על פעילות החברה. נמשיך ונעדכן.

3. מערך ניטור- ההתקנה שתוכננה לשבוע זה נדחתה במספר ימים,  בשל הצורך להתגבר על כמה אתגרים טכניים. קיימנו התייעצויות מול מהנדסי המערכת בארה"ב. הפעלנו מומחי אחסון נתונים.

4. כסף נקי – המשכנו בפגישות עם גופים פיננסיים נוספים לגבי הסטת השקעות וקבלת 'תו כסף נקי'. אנו חותרים להסטת גוף נקי אחד נוסף עד סוף שנה זו ורבים נוספים בשנה הבאה.

5. אתר באנגלית- ביצענו התקדמות בהקשר לאתר באנגלית, שיאפשר לנו פניה ממוקדת ליהדות התפוצות. קיימנו ישיבת סינכרון בין העוסקות  במלאכה. נותרו כמה נושאים עיצוביים וכמה שינויים קלים בעימודי הדפים. רואים את הסוף! תודה לאנה, לימור, נועה ונינה.

6. גיוס כספים- קיימנו כמה פגישות בנושא לצורך קידום גיוס כספים לפעילות העמותה ממקורות שונים- נדבנים, קרנות, מסלולי תמיכה לעמותות ועוד. הפעילות המתרחבת שלנו זקוקה לתמיכה הולכת וגדלה ואנו קוראים גם לכם, הציבור, לסייע לנו לשמור עליכם, באמצעות תרומה חודשית בכל סכום.

7. תקשורת:
▪אסדת לוויתן- סיקור הפעלת הלפיד ב- "mynet חיפה" ובאתר "חי-פה".
▪פודקאסט- אסתי סגל וטובי פולק ראיינו את יוני ספיר.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. כסף נקי – הבנק החברתי 'אופק' קיבל את 'תו כסף נקי' לאחר שהתחייב לא להשקיע ולא לתת אשראי לתאגידים פוסיליים (נפט, פחם וגז). במילים שלהם – "באופק, הכסף שלנו עובד בשבילנו, ולכן הוא לא יכול לשמש להשקעות המסכנות את עתידנו". כל כך פשוט, כל כך מובן מאליו. אנו ממשיכים לפעול מול בנקים ומוסדות פיננסיים ישראלים נוספים ע"מ שגם הם יבינו זאת ויפעלו בהתאם, בדומה לאינספור גופים בעולם המנהלים במצטבר טריליוני דולרים.

2. עתירת הרכב הקונדנסט- השתתפנו בדיון בערעור שהגשנו לביה"מ העליון, לאחר שעתירתנו המקורית נדחתה ע"י שופט המחוזי וינוגרד. נזכיר כי דיון זה נדחה מספר פעמים בשל משבר הקורונה ומסיבות אישיות של עוה"ד. לצערנו, לא מצאנו בירושלים אוזן קשבת. קשה היה להשתחרר מהרושם שהשופטים באו עם דעה מוקדמת בענייננו.

3. מערך דיגום וניטור- מועד ההתקנה של יחידת הדיגום והניטור הראשונה שלנו נקבע ל- 8.11.21. היחידה תוצב לתקופת פיילוט במפרץ חיפה, סמוך לחוות המכלים בקריית חיים. הוצאנו הזמנת עבודה לחברה המקצועית המלווה אותנו  לצורך תמיכה ביום ההתקנה. נעדכן כאשר הנתונים יהיו זמינים אונליין.

4. משק החשמל- בחנו את גובה היתירות במשק החשמח על בסיס נתוני הספק תחנות הכוח המותקנות נכון לשנת 2000. להבנתנו ההספק גדול משמעותית מנתוני משרד האנרגיה, בשל פקטור לאנרגיה המתחדשת שאינו רלוונטי בקיץ וחוסר מידול של השפעת טמפרטורה גבוהה בקיץ על ההספקים.  אנו ממשיכים לבחון את הדברים אל מול משרדי הממשלה. לתוצאה אפשרית של יתירות גבוהה, עשויה להיות השפעה על היקף תחנות הכוח הנוספות הנדרשות בשנים הקרובות.

5. הסכם קצא"א- בעקבות דיון אסטרטגי קודם בהנחיית דידי רמז, הוקם צוות היגוי למאבק והתקיים הדיון הראשון שלו. מעתה ההכרעות יובאו לפתחו של צוות זה, כדי להקל בניהול מאבק מרובה ארגונים.

6. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון בנושא קידוחי הנפט בערבה. הציגה- טל הולצמן מעמותת סבב"ע. גיבשנו כמה דרכי התמודדות להמשך הדרך.

7. אמפי בלב מכתש רמון- שר התיירות הורה לעצור את הפרויקט הגרנדיוזי הזה! נזכיר כי הצטרפנו למכתב ראשי ארגונים ומומחים שביקש מהשר לעשות זאת. התוצאה משמחת מאד. נמשיך לעקוב ולסייע לצוות המאבק המקומי.

8. תקשורת:
▪️מפרץ חיפה- יוני ספיר התראיין לרדיו צפון (104.5FM) בנושא מפגעי הריח בחיפה ובמפרץ ובישר על הקמת יחידת הדיגום והניטור הראשונה שלנו עוד בחודש נובמבר.
▪️מצעד האקלים- צוטטנו בכתבה של יובל בגנו ב"מעריב".
▪️ועידת גלזגו- מייק אדל התראיין ל- i24news.
▪️הסכם קצא"א ואקלים- יוני ספיר התראיין בנושאים אלו לדמוקרטtv, לצד דר' יובל ארבל מ"צלול" וכרמל הורוביץ ממטה החירום האקלימי-אקולוגי.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנות כוח גזיות- כחלק מפגישה עם שרת האנרגיה למניעת הקמת טורבינת גז נוספת בחדרה, נועם ווינר הציג לשרה חלופה להוספת הספק ולייעול מערכת החשמל בישראל, בעזרת אגירת אנרגיה. השרה הייתה קשובה.

2. הסכם קצא"א- שלחנו מכתב ארגונים מפורט, בבקשה להיפגש עם שר החוץ יאיר לפיד בנושא ההסכם. שוב היינו על הגשרים השבוע, שבוע שישי ברציפות, בקריאה לביטול ההסכם.

3. כסף נקי- נפגשנו עם בתי ההשקעות ילין-לפידות ומור השקעות ביוזמתם, בעקבות מדרג המוסדיים שפרסמנו. הפגישות היו חיוביות ואנו מאמינים ומקווים שברבעונים הבאים החשיפה של שני גופים מוסדיים אלו להשקעות בחברות פוסיליות, תהיה נמוכה יותר. נמשיך לעקוב ולפרסם מדרג עדכני מדי רבעון.

4. מפרץ חיפה- שלחנו מכתב ארגונים ליו"ר הוועדה המחוזית חיפה לתכנון ובנייה, בבקשה לאשר הכנת תכנית השפעה על הסביבה לתכנית מתחם לוגיסטי נמלי ישראל ולבטל את הפטור שניתן לתכנית ע"י מתכננת המחוז, בשל תפיסה מוטעית, לטעמנו.

5. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בדיון הוועדה המיוחדת של הכנסת העוסקת בהקמת הקרן, בו מנכ"ל חברת החשמל הציג סקירה לגבי תכניות השימוש של החברה בגז מחצבים. הערנו על כמה הטעיות ואי-דיוקים שנאמרו בדיון על ידי דוברים שונים.

6. מס פחמן- השתתפנו בדיון ארגונים עם נציגי המשרד להגנת הסביבה, כהכנה לדיונים בסעיף הנוגע למיסוי בחוק ההסדרים, שיחל בימים הקרובים בוועדת הכספים. נסקרו הנושאים והקשיים הצפויים. נשתתף בדיוני הוועדה וננסה להשפיע.

7. מצעד האקלים- ארגנו את דבוקת "אנרגיה נקיה". נכחו במצעד כ- 12,000 אישה ואיש. היה מרשים ומשמח מאד!

8. מערך הדיגום והניטור- התקדמנו בנושא הכנת המארז, קינפוג התכנה, תיאום עם החברה שתארח את המתקן וסגירה עם הטכנאים. התאריך להתקנה נקבע ל- 8.11.21. הוצאנו לחברה המלווה אותנו הזמנה לצורך סיוע בהתקנה באותו יום.

9. תקשורת:
▪️דו"ח מבקר המדינה- נתנו ראיון לחדשות "כאן 11" הן ברדיו והן בטלוויזיה.
▪️הסכם קצא"א- ראיון לרדיו החברתי. ציטוטים בעניין הפעילות בגשרים בחמ"ל ומאקו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מבקר המדינה- קיימנו פגישה, ראשונה מסוגה עבור ארגוני הסביבה, לחשיפת דו"ח בנושא היערכות ישראל למשבר האקלים טרם פרסומו לתקשורת.

2. קשרי ממשל- קיימנו מפגש עם השרה להגנת הסביבה בנושאים הגנה על הים, ועדת אדירי 2, קצא"א, מוכנות ותגובה ועוד. בנוסף, קיימנו מפגש ארגונים דו-שבועי ודנו במיסוי פחמן, חוק יסודות האסדרה, יום הסביבה בכנסת ועוד.

3. הסכם קצא"א- שלחנו מכתב ארגונים לשר החוץ לפיד. בנוסף, נשלח מכתב מדענים מהאגודה לאקולוגיה וסביבה למשרד רוה"מ. קיימנו פגישה עם ראש עיריית אילת- מר אלי לנקרי, אירוע בחוף זיקים, מפגש תיאום פעילות שטח וכן דיון אסטרטגי בהנחיית דידי רמז.

4. עתירות משפטיות- זכינו בעתירת חופש המידע שהגשנו בנושא היתר ההזרמה של אסדת לוויתן בהוצאות בגובה 3,000 ש"ח מהמדינה, בנוסף לקבלת המידע שהתבקש.

5. מדד ההשפעה הסביבתית- קיימנו פגישת השקה עם נציגי המשרד והשרה להגנת הסביבה. שלחנו לאחריה ידיעה לעיתונות המתייחסת לחסר במדד- כלי אנליטי הקושר את הביצועים הסביבתיים של החברות הציבוריות לנתוני שוק ההון, כדי להגביר את השפעתו.

6. תחנות כוח גזיות- התקיימה פגישה של נועם ווינר עם נציגי הגנת הסביבה בנושא תחנות הכוח הגזיות ומשק החשמל.

7. חופש המידע- הוצאנו בקשה למשרד הבריאות ע"מ לחשוף את הדו"ח הנסתר, כך על פי התקשורת, שעניינו תכנית פעולה לאומית בנושא בריאות וסביבה.

8. הסברה- השתתפנו במפגש שיתוף ציבור בנושא רצועת תשתיות לאילת. יוני ספיר העביר מצגת בנושא "משק האנרגיה בישראל בראי משבר האקלים".

9. אירוע הים הגדול- יתקיים בתחילת דצמבר. מרכזות- ליאור עידן ועדנה מחט. אנו מתכננים לקיים תחרות צילום. נקרא לציבור לשתף את הצילומים שלהם בפוסט ייעודי. עשרת הצילומים הטובים יעלו לגמר. לפני יום הנקיון נכריז על הזוכים. ביום הניקיון נציג את עשרת הצילומים הזוכים. הזוכים ב- 3 הצילומים הטובים ייקבעו לפי מספר שקי הזבל שימוקמו לצד כל תמונה.

10. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- חשיפה ב"גלובס" בנושא חלף תרומה שקיבלה עיריית אשקלון, ראיון לשבועון "זו הדרך".
▪️חוק אקלים- ציטוט בכתבתה של לי ירון ב"הארץ".
▪️מדד ההשפעה הסביבתית- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- הוצאנו נייר עמדה עדכני מטעם הארגונים למשרד רוה"מ, לקראת דיוני ועדת המנכ"לים בנושא ההסכם. בנוסף, איגוד רופאי בריאות הציבור הוציא מכתב לשר הבריאות בו הוא קורא לבחון את ההשפעות הבריאותיות של ההסכם ולהיפגש עמו בנושא. בנוסף, קיבלנו תגובה לפנייתנו בנושא היתר הרעלים מגלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בה כתבה כי ככל שתוגש ע"י קצא"א בקשה להגדלת כמויות או שינוי בסוג החומרים המסוכנים, היא תיבחן ע"י המשרד מתוך מטרה להגן על הציבור והסביבה.

2. ערכי איכות אוויר- הגשנו התייחסות לתזכיר טיוטת תקנות אוויר נקי, המעדכן את הערכים המותרים הנוכחיים. הצענו להצמידם לאלו שהמליץ עליהם לאחרונה ארגון הבריאות העולמי, שהינם מחמירים יותר.

3. הקרן למניעת זיהום ים- קיבלנו תגובה מגלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בתגובה למכתב מיצוי הליכים שהוצאנו הקורא למשרד לגבש תקנות שיאפשרו לחייב בתשלום אגרה לקרן, את זכייניות הגז הפועלות בים. במכתב כהן השיבה כי הנחתה את אנשי משרד לפעול לקידום הנושא. הלחץ הציבורי פועל!

4. משק החשמל- נערכו מספר פגישות עם נציגי משרד האנרגיה והמשרד להגנת הסביבה במטרה לבחון הצעה לתוספת הספק באגירת אנרגיה במקום באמצעות הקמת תחנות כוח מונעות בגז. התכנית המוצעת נפלה על אוזניים קשובות. תודה לנועם ווינר.

5. רשות הרגולציה- השתתפנו בשני דיונים בוועדת חוקה, חוק ומשפט. קיימנו גם ישיבת תיאום בין הארגונים המעורבים. בנוסף, התקיימה ישיבה בנושא זה עם ח"כ לסקי.

6. ניקוי הים הגדול- קיימנו ישיבת תיאום בין הארגונים המעורבים. האירוע יתקיים בתחילת חודש דצמבר. "שומרי הבית" יקחו על עצמם ריכוז כמה תחנות חוף וירימו בהן הפנינג מקומי. נציגותינו בהפקת האירוע- ליאור עידן ועדנה מחט. נמשיך לעדכן.

7. הקרן לאזרחי ישראל- השתתפנו בשתי ישיבות בהן סקרו מנהל רשות המסים וכן שרת האנרגיה ומנכ"ל משרדה, את הנושאים שבתחום אחריותם בהקשר לקרן.

8. אקלים- הצטרפנו למכתב ארגונים ובכירים, המתנגד לתכנית המתאר של העיר מודיעין, בשל היעדר התחשבות בשיקולי אקלים.

9. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- ראיון ברדיו 103FM עם בן כספית וינון מגל, ראיון של מייק אדל בערוץ 1 באנגלית, איזכור בגלובס של תוצאות בקשת חופש המידע שהגשנו בנושא תקלות קצא"א.
▪️חוק אקלים- ציטוט בכתבתה של שני אשכנזי ב"גלובס". 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א- היינו פעם נוספת במוצ"ש על גבי עשרות גשרים ברחבי הארץ, עם שילוט הקורא לבנט וללפיד לבטל את הסכם קצא"א. בנוסף, במהלך השבוע קיימנו בנושא זה שורת ישיבות ארגונים, שוטפות וגם כאלו הממוקדות בפעילות השטח, תכנית הפעילות הכוללת, מיתוג ועוד.

2. רשות הרגולציה- קיימנו כנס אונליין מרתק ששודר לציבור, בהשתתפות מומחים. נעלה אותו בקרוב לשידור גם בדף הפייסבוק שלנו. בנוסף, קיימנו מפגש ארגונים שוטף בו דנו בהמשך צעדינו ובהיערכות שלנו שלנו לדיוני ועדת חוקה, חוק ומשפט בחוק האסדרה שייחלו בשבוע הבא.

3. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון מעמיק בצורך בהקמת תחנות כוח גזיות, שהוביל יעקב גלאוזיוס, בו הציג תכנית מפורטת שהכין יחד עם ניר גורדון. המסקנה- אם נאיץ את התקנת המתחדשות והאגירה, נוכל לוותר על הקמת תחנות גזיות חדשות.

4. ועדת אדירי 2- הוצאנו מכתב ארגונים לשרת האנרגיה בבקשה להיפגש עמה בנושא זה, תוך פירוט עיקרי הנימוקים לדחיית מסקנות הוועדה.

5. מטה חירום אקלימי- השתתפנו בישיבת צוות לובינג וסייענו לגיבוש תכנית לדירבון קברניטי ישראל להכרזת מצב חירום אקלימי, לצד תכנית פעולה לאומית מפורטת.

6. חוק הגז- שלחנו התייחסות מקצועית מפורטת לתזכיר חוק הגז (בטיחות ורישוי). מדובר על תיקון חדש שייצא השנה, שמעביר את סמכויות הרגולציה מהממשלה אל בעל הרישיון ואל גורמים חיצוניים וכן מפחית את הקנסות במקרים של הפרה. הבענו התנגדות לסעיפים אלו.

7. תקשורת:
▪️הסכם קצא"א- דיברנו בתכנית "כאן בסביבה", רשת ב'.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

חג שמח ומועדים לשמחה!

1. רשות הרגולציה- קיימנו ישיבת תיאום בין- ארגונית. סוכם ליזום כנס אקדמי בתחום, להכין מסמך מקצועי משותף וכן להיפגש עם חברי הכנסת הרלוונטיים מכל סיעות הבית. הכנס יתקיים ב- 29.9.21 בשעה 10:00. מוזמנים!

2. תחנות כוח גזיות- הוצאנו מכתב משותף ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה הנכנס, ח"כ וליד טהא, יחד עם מטות המאבק כנגד תחנות הכוח "קסם" ו- OPC2, בבקשה לקיים דיון ייעודי בהקמת התחנות הללו, עקב שורת ליקויים במנגנוני קבלת ההחלטות, אותם פירטנו במכתב.

3. הסכם קצא"א- קיימנו הפגנה מול ביתו של יאיר לפיד, לאחר פריסת שילוט בעשרות גשרים ברחבי הארץ, בקריאה לביטול ההסכם, בהשתתפות מאות פעילים, לרבות פעילים כנגד השחיתות השלטונית.

4. רשתות חברתיות- הצלחנו! אחרי כמה חודשי מאמץ, סו"ס אושרנו על ידי פייסבוק לפרסום של פוסטים הכוללים איזכור של דמות פוליטית. עד כה פוסטים מסוג זה נפסלו על הסף על ידי פייסבוק. המהלך פותח בפנינו אפשרות להרחבת אפשרויות הפרסום וההשפעה שלנו למקומות שלא התאפשרו עד כה. תודה לאופיר, שלומית ואמיר על המאמץ ועל ההצלחה!

5. תקשורת:
▪️קידוחי נפט בערבה- צוטטנו בכתבה ב"הארץ".
▪️הסכם קצא"א- כתבה, ראיון ואיזכור ההפגנה והגשרים, יומן הצהריים- רשת ב'.
▪️הסכם קצא"א- ראיון משותף של מאיה יעקבס ויוני ספיר על סכנות ההסכם והשלכותיו- דמוקרט-טיוי.
▪️הפגנה מול בית לפיד- כתבה של אילנה קוריאל ב- ynet.
▪️פעילות בגשרים במוצ"ש- כתבה של לי ירון ב"הארץ".
▪️הנפת שלטים על הגשרים והפגנה מול בית לפיד- איזכור של נטע רז בחדשות גל"צ.
▪️הפגנות נגד הסכם הנפט- כתבה של יובל בגנו ב"מעריב".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. ועדת אדירי 2- השתתפנו במפגש שיתוף הציבור שהתקיים בירושלים, השתתפנו בקבוצות הדיון ונשאנו דברים בגנות מסקנות הוועדה. לעצם קיום המפגש בתקופה הזו של חלחול תובנות לאן מועדות פנינו מבחינה אקלימית, קראנו "הזיה".

2. הסכם קצא"א (1)- קיימנו ערב הסברה מוצלח מאד לפעילי המחאה נגד השחיתות, שהוליד סדרת פעילויות אקטיביות, לרבות הפגנה מול ביתו של לפיד, הצבת שילוט על גבי גשרים, הסברה למסעות אופניים של נוער, טיול ג'יפים לאורך צינור קצא"א, פעילויות הסברה באילת ובאשקלון ועוד.

3. הסכם קצא"א (2)- פרסמנו מודעות ב"הארץ" וב"ישראל היום" משותפות לקואליציית הארגונים, הפונות לראשי הממשלה ומפצירות בהם לבטל את ההסכם המסחרי שחתמה קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות.

4. רשות הרגולציה- יזמנו מפגשים עם חברי כנסת רלוונטיים מכל סיעות הבית, בהם נפרוס את משנתנו בנושא, לקראת תחילת הדיונים בחוק בוועדת חוק, חוקה ומשפט, בתחילת חודש אוקטובר.

5. תקשורת:
▪️ועדת אדירי 2- ההתנגדות המשותפת שהגשנו לוועדה אוזכרה בכתבה של ענת רואה-ארז ב"כלכליסט".
▪️ועדת אדירי 2- דברים שאמרנו במפגש שיתוף הציבור בירושלים צוטטו בכתבה של ארז רביב ב"דבר ראשון".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

שנה טובה!

1. הסברה- קיימנו ערב הסברה מרתק שהעביר גלעד רגב מ"קורה", בנושא כלכלה מעגלית, אחריות אישית ותגמול חיובי. הסיפור של קורה מתרכז בהצלת האנושות, על ידי העצמת הפרט והפיכת כל פעולה שלו לחשובה ובעלת משמעות. הרעיוֹן המרכזי הוא פיתוח כלכלה קיומית שמתגמלת חיסכון והורדה של טביעת הרגל הפחמנית של כל אחד ואחת מאתנו ושילוב של תאגידים, ערים ואף מדינות בתהליך זה.

2. הסכם קצא"א- הוצאנו מכתב למנכ"לית המשרד להגנת הסביבה בנושא היתרי הרעלים הקיימים והעתידיים לקצא"א, המגדירים כמויות וסוגי דלקים וחומרים מסוכנים המותרים לאחסון והזרמה. דרשנו אכיפה של ההיתרים הקיימים ואי הרחבה שלהם בעתיד. בנוסף, קיימנו ישיבת הכנה לקראת ערב הסברה לפעילים כנגד שחיתות שלטונית, שיתקיים ב- 12.9.21 בשעה 20:45. הציבור הרחב מוזמן (הערב ישודר בדף הפייסבוק של "שומרי הבית").

3. ועדת אדירי2- קיימנו ישיבת הכנה יחד עם נציגי גרינפיס, לקראת ישיבה עם נציגי המשרד להגנת הסביבה בראשות אדירי, המתוכננת ל- 12.9.21. נזכיר כי מדובר בתכניות לפתוח כמחצית מהמים הכלכליים שלנו לקידוחי גז ונפט נוספים.

4. קשרי ממשל- השתתפנו בשיחת זום עם ח"כ אלון טל מכחול לבן על הסביבתיות הבוערות של השנה החולפת וזו הנכנסת, על ההצלחות, הכישלונות והאתגרים שנכונו לנו בתור המחנה הסביבתי, והתכניות לשנה חדשה וירוקה.

5. מערך דיגום וניטור- המארז של המיכשור נכנס לתהליכי ייצור, בשעה טובה. לאחר מכן, נרד לשטח ונתחיל את הפיילוט.

6. תקשורת:
▪️"מפרקים את המשרד להגנת הסביבה"- יחד עם גלית כהן, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, בדמוקרטtv. 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רשות הרגולציה (1)- פרסמנו מודעת ארגונים בעיתון הארץ, סרטון ייעודי וקמפיין מיילים לחברי הכנסת- "אל תפקירו אותנו- הוציאו את רשות הרגולציה אל מחוץ לחוק ההסדרים".

2. רשות הרגולציה (2)- יצאנו בקמפיין ווטסאפים לרכזי הקואליציה של סיעות מרצ, העבודה, וכחול-לבן, בדרישה לשים את שלום הציבור מעל שלום הקואליציה ולהצביע כנגד חוק ההסדרים, כל עוד הוא כולל את הקמת רשות הרגולציה.

3. רשות הרגולציה (3)- הוצאנו מכתב ארגונים לחברי שדולת האקלים וחברי השדולה לקיימות, איכות הסביבה ומשאבים במשמר האקלים, בקריאה להתנגד בכל דרך חוקית להקמת רשות הרגולציה.

4. רשות הרגולציה (4)- קיימנו מפגש עם סגן השר אביר קרא וצוותו המקצועי, במטרה להעביר מסרים של אחדות קואליציית הארגונים. הפער בין הצדדים נותר בעינו.

5. רשות הרגולציה (5)- הצלחנו בקרב הבלימה! הסעיפים הדרקוניים הוצאו מהחוק המקים את הרשות והועברו לדיון בוועדת חוקה, חוק ומשפט שבראשות ח"כ גלעד קריב מהעבודה. שינוי של סעיפים אלו יצריך את הסכמת כל 8 המפלגות החברות בקואליציה. הרשות הפכה להיות גורם מייעץ חסר שיניים.

6. דו"ח פליטות מזהמים לשנת 2020- קיימנו מפגש עם השרה להגנת הסביבה, מנכ"לית משרדה, סמנכ"ל אשכול תעשיות והצוות המקצועי במשרד להגנת הסביבה, להצגת הדו"ח לשנת 2020, שהציג עלייה בזיהום מהתעשייה וחוסר בהירות משווע בנוגע לפליטות המתאן.

7. מערך דיגום וניטור- איתחול הדיגום אוטומטית נבדק ונמצא תקין. התקשורת לענן נבדקה ונמצאה תקינה. סנסור ה- PID עבור VOC נבדק ונמצא תקין. תחנת ניטור מזג האוויר אינה תקינה, אך הדבר אינו מונע את תחילת העבודה בשטח. כעת אנו עמלים על בניית מארז מתאים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רגולציה סביבתית (1)- קיימנו מספר מפגשי ארגונים לצורך חשיבה וקביעת דרכי פעולה משותפות בנושא פיצול תזכיר החוק בנושא רשות הרגולציה מחוק ההסדרים. סוכם על השקת קמפיין ציבורי ופעילות לובינג.

2. רגולציה סביבתית (2)- הוצאנו מכתב מקצועי לשרים הרלוונטיים לנושאי רשות הרגולציה- האוצר, המשפטים, הבריאות, הגנת הסביבה, חקלאות, ביטחון פנים, עבודה ורווחה, תקשורת ואנרגיה.

3. הסכם קצא"א לייבוא נפט מאיחוד האמירויות- שלחנו מכתב דחוף ליועמ"ש לממשלה, הדר' אביחי מנדלבליט, וביקשנוהו לבחון חששות לניגודי עניינים של איש העסקים המרוקאי-יהודי יריב אלבז בהסכם זה וכן להורות מיידית על הפסקת כל קשר עמו מצד ממשלת ישראל, עד לתום הבדיקה.

4. מתחמי תמ"א 37 ח' בים וביבשה- שלחנו נייר עמדה למשרד האנרגיה, שמסביר מדוע ניתן ונכון לצמצם את שטחם כעת.

5. תכנית להקמת אמפי מופעים בלב מכתש רמון- הצטרפנו למכתב ארגונים לשרי הגנת הסביבה והתיירות, בדרישה להדוף את התכנית המתוכננת, כדי לא להרוס את הצביון המדברי במכתש, לא עבור האדם והמטיילים ולא עבור הטבע עצמו.

6. גיוס כספים- חתמנו על הסכם עם חברת גיוסי כספים המתמחה בגיוס מקורות כספיים מוסדיים (קרנות) עבור עמותות, כנגד תשלום אחוז עבור ביצוע גיוס בפועל. אנו זקוקים לגיוסי כספים ניכרים לצורך פעילויותינו השונות ומקווים שהסכם זה יסייע בידינו להגשים את מטרותינו. אנו זקוקים גם לסיוע שלכם, הציבור הרחב!

7. תקשורת:
▪️רשות רגולציה- הופענו בנושא בדמוקרטtv.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- הוצאנו מכתבי ארגונים למנכ"לית משרד רוה"מ החלופי ולוועדת המנכ"לים שמונתה לדון בנושא זה. ביקשנו פגישות עמם.
2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- קיימנו ישיבת ארגונים שבועית בה דנו בנייר עמדה רחב יריעה, פעילות שטח ומהלכים משפטיים נוספים.
3. רגולציה סביבתית (1)- קיימנו מפגש ארגונים לחשיבה וקביעת דרכי פעולה משותפות במאמץ להוציא את תזכיר החוק בנושא הקמת רשות רגולציה מחוק ההסדרים. החלנו בפעילות אינטנסיבית מאד בהקשר זה.
4. רגולציה סביבתית (2)- הוצאנו מכתב ארגונים ליו"ר הכנסת, ראשי המפלגות והשרים, בקריאה לפיצול הקמת רשות הרגולציה מחוק ההסדרים, לאחר הסבר פרטני של משמעותה לחיי הציבור.
5. הוועדה הבין-משרדית להפחתת פליטות גזי חממה – השתתפנו בכינוס לקראת ועידת האקלים בגלאזגו. נכחו בכינוס נציגי משרדי הגנת הסביבה, האנרגיה, התחבורה, הכלכלה, החוץ, החקלאות והמל"ל. ניתנו סקירות מקיפות ומעניינות. הישיבה עסקה בהיערכות לוועידת האקלים בגלאזגו.
6. מערך דיגום וניטור- קיימנו ישיבה שבועית. עמדנו בקשר עם נציגי החברה בארה"ב ונציגי המעבדה בארץ, מתוך מטרה לסיים בהקדם את הליך הכיול של המתקן. תיאמנו שיחה עם נציגי חברת הייעוץ רמבול, כדי לקדם את הליך האישור הרגולטורי של מערך מהסוג המתכונן על ידי ה- EPA- הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב.
7. תקשורת:
▪️רשות רגולציה- הגבנו למאמר בנושא שעלה בגלובס.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. עתירה מנהלית- הגשנו עתירת חופש המידע, רביעית במספר, לאחר שמידע שביקשנו ביחס למסמכים הקשורים לתנאים הנוספים ברישיון העסק של אסדת לוויתן, לא נמסרו לנו לבקשתנו, על אף פניות רבות מצידנו לגורמים רבים במשרד להגנת הסביבה, מזה כעשרה חודשים. המסמכים כוללים סקר רעש ימי בקרבת האסדה, תכנית למדידת עוצמת וכיוון התאורה מהאסדה ותכנית LDAR לגילוי ותיקון דליפות גז ממערכות האסדה.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- נטלנו חלק בפעילות לובינג אינטנסיבית של הארגונים לקראת פגישת מנכ"לי משרדים, שתקדים פגישת שרים בראשות הרוה"מים, שצפויה להכריע בנושא הטעון הזה.

3. חוק ההסדרים- קיימנו פגישה מצומצמת של מספר ארגונים העוסקים בנושא, כדי לתאם את פעיליותנו בתחום ולהתייחס לשלל החוקים שצפויים לעבור בקרוב בכנסת, בזמן קצר יחסית. היקף החומר גדול, אך נחלוק את העבודה בין הארגונים השונים  כל אחש בתחום התמחותו. "שומרי הבית" ממשיכים להוביל את נושא השינויים ברגולציה הסביבתית.

4. מערך דיגום וניטור- לאחר קשיים שעלו בכיול המערכת במעבדה, סוכם לקיים פגישה עם מנהל המוצר מטעם חברת Sensit ולהעלות בה את כל הסוגיות שעל הפרק לרבות סוג גז הכיול, פתרון התקלות ועבודה עם הענן. נעדכן לאחריה.

5. קשרי ממשל- קיימנו פגישת ארגונים עם דר' גיל פרואקטור מהמשרד להגנת הסביבה בנושא משמעות החלטת הממשלה בנוגע לקידום כלכלה דלת פחמן. דובר על ייעודי הכספים שהוקצו בתקציב החדש לצרכים סביבתיים- חישמול התחבורה, התייעלות אנרגטית, מו"פ והדגמה של טכנולוגיות חדשות להפחתת ותפיסת פליטות, פסולת, מיחזור, כלכלה מעגלית, חקלאות, תכניות להיערכות לשינוי אקלים והפחתת פליטות ברשויות מקומיות לרבות עמידה בתקני בניה ירוקה, חינוך, רשויות ערביות ועוד. האתגרים: סינכרון ושת"פ אמיתי בין משרדי הממשלה השונים, החלטות בתחום הגז, הסרת חסמים לקידום מתחדשות (גם בחוק ההסדרים) בדגש על מרחב מבונה ודו-שימוש של קרקע, פריסת עמדות טעינה במרחב, תחנות דלק, רשת מבוזרת, אגירה ופריסת נקודות טעינה.

6. אתר אינטרנט- חתמנו על הסכם עם חברת פיץ' לסליקת כספי התורמים שלנו, כדי שנוכל לנהל את קמפייני מימון ההמונים שלנו באמצעות המערכת שלהם באופן יותר שקוף, פשוט וידידותי וכדי לשפר את יחסי ההמרה של הקמפיינים שלנו.

7. תקשורת:
▪️תמ"א 10/ד'/10: מתקנים פוטו-וולטאיים – גלובס.
▪️ראיון לתכנית ב"כאן 11".
▪️תכנים חינוכיים שגויים מטעם חברות הגז- הארץ.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. אחסון קונדנסט- בעקבות הודעה לבורסה של קבוצת דלק בה נזכרה האפשרות לאחסן את הקונדנסט מלוויתן במתחם "אורות רבין" בחדרה, הוצאנו מכתב למשרדי האנרגיה והגנת הסביבה וביקשנו מהם לפעול כנגד האפשרות הזו.

2. הקרן למניעת זיהום ים- כיום מפעילות אסדות הגז פטורות מתשלום לקרן זו, על אך האיום הכבד שפעילותן מייצרת לסביבה הימית. לאחר שהעלינו את הנושא פעמיים בפני השרה להגנת הסביבה (הקודמת והנוכחית) ולא נענינו, שלחנו לשרת הפנים ולשרה להגנת הסביבה מכתב מיצוי הליכים ודרשנו מהן ליישם תקנות שתאפשרנה גבייה ממפעילות האסדות ולהשיב לנו בכתב על כך. ככל שלא תשבנה בחיוב, נעתור לבית המשפט.

3. פערים בתחנות הניטור- המשרד להגנת הסביבה שלח לנו הסבר באשר לפערים במדידת הבנזן בין שתי תחנות ניטור סמוכות במעיין צבי, המנוהלות האחת על ידי איגוד ערים לאיכות  הסביבה ושנייה ע"י נובל אנרג'י, בהמשך לפנייה שלנו בנושא. ההסבר אינו מניח את דעתנו. שלחנו למשרד התייחסות הסותרת את ההסבר שקיבלנו ממנו שכללה ניתוח מדעי, שניסח דר' מייק אדל מהצוות המדעי.

4. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- השתתפנו במכתב ארגונים לארבעת המועמדים לראשות עיריית אילת וביקשנו מהם להצהיר על עמדתכם בסוגיה.

5. מערך ניטור- קיימנו תקשורת עניפה מול המעבדה בנושא כיול היחידה וגז כיול מתאים. קידמנו את הקמת המעמד עליו תשב היחידה ואת הכנת התוכנה באמצעותה היחידה מתקשרת עם הענן.

6. מצעד האקלים- פגישת ארגונים. השתתפו ארגונים רבים. יתכן ןיתקיים ב- 29.10.21.  התאריך עדיין לא סופי. לא מתוכנן שינוי משמעותי מהקונספט של שנים קודמות.

7. "חיים וסביבה"- השתתפנו באסיפה הכללית השנתית של ארגון הגג של התנועה הסביבתית בישראל- "חיים וסביבה". דנו בהכנסת נציגי התנועה הסביבתית למליאות של רשויות מקומיות בבחירות שתתקיימנה בעוד כשנתיים, בצירוף גופים נוספים כחברים בארגון הגג ובאישור הדו"חות הכספיים השנתיים של הארגון.

8. תקשורת:
▪️רגולציה חכמה- גלובס
▪️מיסוי פחמן- כלכליסט, הארץ
▪️חוק ההסדרים- שקוף
▪️שיחות רקע עם עיתונאים ותחקירנים- שקוף, "כאן 11".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. פגישה עם השרה זנדברג- הפגישה נסובה סביב הנושאים של רגולציה חכמה, חוק הוותמ"ל וחוק ההסדרים. עו"ד מתן זנדברג ייצג אותנו בפגישה.

2. תמחור פחמן- השתתפנו בפגישת ארגונים עם המשרד להגנת הסביבה בנושא זה. הועלה ספק אם המהלך החשוב הזה ייכנס כחקיקה בחוק ההסדרים הקרוב. הממשלה אישרה את החוק הכולל את תמחור הפחמן וכעת הדברים עוברים לדיון בכנסת ובוועדותיה.

3. מערך ניטור- קיימנו מפגש שבועי. המיכשור עדיין ממתין לסדרת בדיקות במעבדה ומתמהמה בשל מחסור בגז כיול מתאים. נפנה לממונים בדרישה להשיג את הגז הנכון, להשלים את הבדיקות בדחיפות ולשלוח אלינו דו"ח מפורט.

4. חוק הוותמ"ל- השתתפנו במכתב ארגונים בנושא זה. לצערנו, החוק הדורסני הזה עבר קריאה ראשונה בכנסת, לא לפני שהתקבלו אצל מספר ח"כים ושרים התחייבויות לבצע בו תיקונים טרם הקריאות הבאות.

5. הרפורמות בתחום החקלאות- השתתפנו במכתב ארגונים למשרד החקלאות, המביע תמיכה בחקלאים ומעלה על נס את חשיבותם לביטחון התזונתי של אזרחי ישראל בעידן משבר האקלים, בעקבות הרפורמות המתוכננות בהקשר זה בחוק ההסדרים.

6. הקו האנטי-סביבתי של האוצר- קיימנו שיחות עם ח"כים במטרה להבין כיצד להתגבר על הקושי. קיבלנו תובנות.

7. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- השתתפנו במפגש תושבים וארגונים באיגוד ערים לאיכות הסביבה באשקלון. משה ברק ייצג אותנו.

8. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- השתתפנו במכתב ארגונים לשר האוצר. ביקשנו את השר,  כשר הממונה על חברת קצא"א, להורות על עצירת העסקה עד בירור מלוא הסיכונים בה והשלמת היכולות להיערך אליהם, וכן לקיים עמנו פגישה בהקדם.

9. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו מפגש חודשי, בו דנו בנושאים של כלכלה דלת פחמן ותפקידו של האוצר בקידום הנושא וכן בהבראת מפרץ חיפה.

10. תקשורת:
▪️כלכלה דלת פחמן- גל"צ, מעריב, הארץ, מאקו, i24news (מייק).
▪️מכליות קונדנסט ימיות- כלכליסט.
▪️תמחור פחמן- גלובס.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  בתגובות.

1. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (1)- התקיימה פגישת ארגונים עם שרת האנרגיה קארין אלהרר, שעדכנה כי הנושא יעבור לבחינת ממשלת ישראל ולדיון בראשות ראשי הממשלה.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות (2)- שלחנו מכתב ארגונים לשר הבריאות בנושא ההסכם. ביקשנו את מעורבותו וכן להיפגש עמו בנושא.

3. קשרי ממשל (1)- קיימנו פגישת ארגונים עם ח"כ רם שפע ועוזריו. עלו נושאים מגוונים ובהם הרגולציה החכמה, חוק הוותמ"ל, חוק ההסדרים ועוד. לאחר הפגישה הועברו לח"כ שפע חומרים נוספים, כדי להעמיק את אחיזתו בעולם התוכן הסביבתי.

4. קשרי ממשלה (2)- התקיימה פגישת ארגונים עם הח"כ החדש והפעיל הוותיק אלון טל. שמחנו לגלות את בקיאותו ולהתרשם מהצוות הרציני שלו. טוב מאד עבור התנועה הסביבתית שפעיל כה ותיק ומשפיע משורותיה הצטרף כחבר לכנסת ישראל. אלון הבטיח לקרוא להכנסת נושא הבראת מפרץ חיפה לחוק ההסדרים (ואכן עשה זאת, מעל במת הכנסת).

5. קשרי ממשל (3)- קיימנו שיחה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו בנושא השפעת השינויים הרגולטוריים הקרובים על ההיבטים הסביבתיים וסמכויות המשרד להגנת הסביבה. ח"כ להב-הרצנו הקשיב רוב קשב והבטיח לנסות לסייע.

6. ועדת אדירי 2- הוצאנו לוועדה תגובה משותפת לשמונה ארגונים וביקשנו לחזור בה ממסקנותיה, ההזויות לטעמנו, לקדוח את חצי המים הכלכליים של ישראל על מנת לחפש עוד גז ונפט לצרכי יצוא.

7. דו"ח RPS- קיבלנו ממשרד האנרגיה תגובה לבקשנו לקבל התייחסות לדו"ח, לאחר שהושלם לוח הזמנים שקצב הדו"ח לביצוע התיקונים הנדרשים. בבדיקה התברר כי התגובה שקיבלנו חסרה, משום שהמשרד דיווח רק על מטלות שהושתו על נובל אנרג'י ע"י RPS, אך לא על כאלו שהושתו עליו עצמו. הוצאנו למשרד מכתב וביקשנו השלמות.

8. תקשורת:
▪️הארץ- לי ירון: "ישראל מפרה את הסכם פריז".
▪️גל"צ- עידן קוולר ב"יומן הבוקר"- היערכות ומוכנות ישראל למשבר האקלים.
▪️כלכלה דלת פחמן- כלכליסט, גלובס, וואלה!
▪️פגישה עם תחקירני עיתונות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  בתגובות.

1. מערך ניטור (1)- הציוד ששוחרר מהמכס נשלח למעבדה בבאר טוביה לצורך התקנה וכיול. דר' מייק אדל ליווה אותו והפיץ סרטון לציבור.

2. מערך ניטור (2)- גוייסו 2 שחקני חיזוק לצוות ההקמה של המערך, בעלי רקע טכנולוגי ועסקי עשיר.

3. מערך ניטור (3)- חזרה לרוטינת הפגישות השבועיות של הצוות. תום בר-יעקב החליף את אבי קרוטמן בראשות הצוות, בשל עומס כבד על אבי בעבודתו. תודתנו הגדולה נתונה לאבי על תרומתו הרבה.

4. רגולציה חכמה- מכתב ארגונים שיזמנו נחתם ע"י קרוב ל- 30 ארגונים ומומחים ונשלח לרוה"מ, השרים הרלוונטיים, ראשי המפלגות ומספר ח"כים. קיימנו שיחת עומק עם בכירים במשרד טרם שליחתו וכן שיחות ותכתובות עם מספר ח"כים מכל רחבי הבית לצורך קידום עמדתנו.

5. כסף נקי- בית ההשקעות הגדול בישראל, אלטשולר שחם, הכריז על הסטת השקעות מחברות פוסיליות! מאידך, לא הגדיר לוחות זמנים ומדדים ברורים ואנו מקווים שיעשה זאת בהמשך הדרך. אנו מקיימים מגעים עם גופים מוסדיים נוספים לביצוע הכרזות דומות.

6. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- השתתפנו במכתבים של קואליציית ארגונים לשרי האנרגיה והתיירות בצמוד לקמפיין ווטסאפים, בבקשה להיפגש עמנו על רקע ההסכם השנוי במחלוקת. שרת האנרגיה זימנה מיידית פגישה עמנו. קיימנו פגישת הכנה של הארגונים לקראתה.

7. דו"ח מפל"ס- השתתפנו בהליך שיתוף הציבור של דו"ח פליטות המזהמים לשנת 2020, טרם פרסומו לציבור. בשורות טובות- המשרד הפסיק להשתמש בטרמינולוגיה השגויה של "גז טבעי", והוא מתייחס כעת לגז כפי שהוא באמת- "גז פוסילי". ההתייחסות של המשרד הייתה מכבדת, תוך השתדלות כנה לתת תשובות לכל השאלות שעלו במפגש.

8. עתירת חופש המידע- המשרד להגנת הסביבה שלח לנו עשרות מסמכים ובהם מרבית החומרים שדרשנו בעתירה בנושא העיצום הכספי שהושת על נובל אנרג'י בשל חריגה מהיתר ההזרמה לים וביקש למחוק בכך את העתירה שהגשנו. סירבנו. דרשנו את מלוא החומרים ובנוסף- הוצאות משפט. המשפט ימשיך להתנהל.

9. תקשורת:
▪️︎קיימנו מסיבת עיתונאים של הארגונים בנושאי ועדת אדירי 2 והמהלך ל"טיוב" הרגולציה. המסיבה סוקרה ב"דבר ראשון", "מאקו" ו"הארץ".
▪️עלה ראיון פודקאסט מצולם של Up to Us עם יוני ספיר, שישודר ע"י דמוקרטtv.

10. קשרי ממשל- שוחחנו בפגישת הארגונים על מענה משותף לחוק ההסדרים, נוסף על המכתב הנושא הרגולציה החכמה, על קידום חוק האקלים ועל ההתנגדות לחוק הוותמ"ל הדרקוני.

11. ועידת האקלים בגלזגו- קיימנו פגישה של ארגונים המתכוונים לשגר נציגים לוועידה שתחל השנה בסוף חודש אוקטובר בסקוטלנד ושוחחנו על דרכים לקיים שת"פ בנושא side event בשולי הוועידה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. רגולציה חכמה- יצאנו בקמפיין כנגד שינויים רגולטוריים מתוכננים במסגרת חוק ההסדרים והתקציב המתגבש,  שירוקנו דה-פקטו את המשרד להגנת הסביבה מסמכויותיו ויביאו לפגיעה הכרחית בבריאות הציבור ובסביבה.

2. שיווק- קיימנו מפגש עם מנהל השיווק החדש של ארגון הגג "חיים וסביבה" בנושא פורום השיווק של הארגונים והאפשרות להציף את הנעשה בקואליציות הארגונים השונות.

3. קואליציית ארגוני האקלים- קיימנו פגישה בנוגע להיערכות לוועידת האקלים COP26 שתתקים השנה החל ב- 31.10.21 בגלאזגו, סקוטלנד.

4. הקהילה לחדשנות באנרגיה- השתתפנו במפגש השקה של הקהילה בהרצליה. במילה אחת- גרינווש! פאנל מובילי התעשייה בהשתתפות נציגי חברת החשמל, החברה לישראל, דליה אנרגיות ובז"ן, המחיש איזו דרך ארוכה יש לנו עדיין לעשות.

5. לובינג וקשרי ממשל- התקיים מפגש העשרה פורה לפעילים ולארגונים עם הלוביסטית המקצועית זוהר לוי.

6. כנס סביבתי- השתתפנו בערב גאלה לקראת הכנס השנתי של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה. יפעת גליק הציגה בו, בין השאר, את התחקיר שלה בנושא אסדת לוויתן עם האמירות השנויות במחלוקת של ביני זומר.

7. הסברה:
▪️החברה האזרחית- יוני ספיר השתתף בדיון בהיכל האומנויות שבפירמידה בחיפה על ספרו של דר' מיכאל מירו:  "החברה האזרחית- בית ספר לפוליטיקה", בהוצאת רסלינג.
▪️ראיון לסטודנטים- יוני ספיר העניק לתואר שני בחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באונ' חיפה, בנושא זיהום האוויר מאסדת לוויתן, הניטור עליה ותפיסות הציבור בנושא.

8. תקשורת:
▪️ראיון של יוני ספיר לדמוקרטtv- הסכם רכש הגז החדש של חברת החשמל.
▪️ניטור רציף ע"ג אסדת לוויתן- תגובתנו שובצה בכתבות ב"חי-פה" ובכלכליסט. בנוסף- תגובתנו אוזכרה בחדשות גל"צ ב- 6.7.21 וכן קיימנו ראיון ל- 103FM ב- 7.7.21 בנושא זה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. מערך הניטור (1)- הגיע הסנסור הראשון, אחרי מגעים של 3 חודשים עם המכס… מזל טוב!
תודה גדולה לכל מי שטרח בלי די בתקופה זו, על מנת לעמוד בדרישות המכס ולשחרר את הציוד.

2. מערך הניטור (2)- בחנו את אפשרות הצגת המיזם למסלולי תמיכה של רשות החדשנות. החלטנו להגיש בקשה לאחר פיתוח כלי התוכנה שיאפשר הפעלה אוטומטית של דיגום מרחוק.

3. עמותה- קיבלנו סו"ס אישור ניהול תקין! אישור מסוג זה נמסר לעמותות לאחר הגשת שני דו"חות כספיים תקינים. השלב הבא שלנו- קבלת אישור ממס הכנסה לפטור לפי סעיף 46 לפקודה, דבר שיאפשר לתורמים לבקש חזרה ממס הכנסה חלק מתרומתם. אנחנו על זה.

4. הפורום לאנרגיה נקיה- קיימנו דיון מקיף בנושא המלצות "ועדת אדירי 2". סוכם עם מנכ"ל משרד האנרגיה, אדירי, להיפגש עמו בנושא זה. בנוסף, נגיש התייחסות משותפת של הפורום לעמדת המשרד, במסגרת הליך שיתוף הציבור.

5. אקלים- השתתפנו בכנס השנתי לחברה וכלכלה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהשתתפות השרות להגנת הסביבה, התחבורה, הכלכלה והאנרגיה. מחד, נשמעו הצהרות מחממות לב על שת"פ רוחבי בין המשרדים בנושא קידום כלכלה דלת פחמן. מאידך, יעדי הפחתת הפליטות ל- 2030 עדיין נמוכים ול- 2050 משרד האנרגיה עדיין ממאן לקבוע יעדי ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.

6. תקשורת:
▪הת️ראיינו ל"רדיו 90" בנושא העלויות החיצוניות של זיהומי האוויר וגזי החממה, בהמשך לדו"ח שפרסם המשרד להגנת הסביבה שאמד אותן בכ-31 מיליארד ש"ח בשנת 2018.
▪️התראיינו לפודקאסט "אלטרנטיבה", בשת"פ של Up2Us ו"דמוקרטTV", בנושא קיימות במרחב האורבני. היה כיף!
▪️התראיינו ל"כאן 11" בנושא ניצול אוצרות הטבע של הציבור על ידי חברות כלכליות והפעם- דנו בחברות המים המינרליים.
▪️התראיינו ל"העולם היום" בחדשות "כאן 11" בנושא פיצוץ צינור תת מימי במפרץ מקסיקו בשל דליפת גז.
▪️התייחסנו לכתבה ב"גלובס" בנושא פיצוץ צינור תת מימי במפרץ מקסיקו בשל דליפת גז.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. עתירה בנושא מתקן הנזלה באשדוד- המשיבים (גם המדינה וגם היזמים) הגיבו לבית המשפט, בסרבם להצטרפותנו לעתירה. נמתין להחלטת בית המשפט בנושא, במועד הדיון הקרוב שנדחה לחודש אוקטובר.

2. כרטיס אשראי ירוק- קיבלנו תמיכה ליוזמה שלנו מהחברה להגנת הטבע, צלול, גרינפיס ישראל (בכפוף לאישור המטה הבינלאומי), אדם טבע ודין, המרד בהכחדה, סיירת החוף ועוד. בקרוב מאד נצא בקמפיין החתמות שמטרתו להמחיש לחברות כרטיסי האשראי שיש ציבור גדול שמעוניין בכך.

3. פגישה עם השרה להגנת הסביבה- קיימנו פגישת ארגונים. העלינו את החשיבות שבקידום כלכלה דלת פחמן ואת הנושאים בהם לא ניתן להתפשר, את הפתרון האפשרי לעצירת פרויקט קצא"א-איחוד האמירויות, את הצורך בתיקון התקנות כך שמפעילות אסדות הגז יוכלו להתחיל לשלם לקרן למניעת זיהום ים ההולכת ומתדלדלת וכן את הצורך ברכישת מערכות התראה שונות לזיהוי שפך נפט בים.

4. דיגומים בחיפה- ביצענו בדיקה שנייה בבתי הספר הסמוכים לחוות תש"ן בקריית חיים. גם הפעם לא מצאנו חריגות, כפי שמצאנו שנה קודם לכן. יש לציין כי התנאים המטאורולוגיים לא היו מיטביים מבחינתנו גם הפעם.

5. ייצוג בגופים ציבוריים- השתתפנו בתת-ועדה של הוועד המנהל של חיים וסביבה בנושא חברות בגופים ציבוריים. בכוונתנו להרחיב מאד את הנוכחות של נציגי הארגונים הירוקים בגופים מסוג זה, לרוחב כל משרדי הממשלה הרלוונטיים.

6. תקשורת- קיימנו שיחות עם עיתונאי הארץ. הכנו פרק סקירה בנושא התמורות במשקי האנרגיה והחשמל וכלכלה דלת פחמן בארץ ובעולם עבור חוברת לעיתונאים בישראל בנושא האקלים.

7. הרצאה לציבור- העברנו הרצאת אונליין לציבור, לבקשת התומכים שלנו באשקלון, בנושא "משק האנרגיה בראי משבר האקלים". במהלך המצגת, קראקרים השתלטו על המחשב של יוני ספיר וחדרו לאפליקציית הווטסאפ שלו. לאחר ריסטארט של המחשב חזרנו לשידור. חברות האנרגיה אינן בוחלות באמצעים לסתום פיות המביאים לציבור מבט על רחב על המתרחש באמת.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קשרי ממשל (1)- השתתפנו במכתב ארגונים לראשי הממשלה שכותרתו: "ביצור עתידה ופיתוחה של מדינת ישראל בעידן החדש", הקורא להם להיערך למשבר האקלים ולהוביל את ישראל לעידן ירוק יותר.

2. הסכם קצא"א-איחוד האמירויות- שלחנו לשרה החדשה להגנת הסביבה מכתב ובו קראנו לה לשנות את התנאים הסביבתיים ברישיון העסק של קצא"א, כך שיותאמו להיקף הפעילות החדש ומיד לאחר מכן- להוציא צו הפסקה מנהלי לקצא"א, עד להיערכותה להיקף הפעילות החדש ועמידתה בתנאים החדשים שיוגדרו.

3. ממשל תקין- שלחנו מכתב משותף עם עמותת "צלול" בנושא מינוי מנכ"ל מקצועי למכון לחקר ימים ואגמים, תחת מינוי שנדמה כפוליטי.

4. כסף נקי- הענקנו תעודות הוקרה לשני בכירי הבורסה לניירות ערך, על תרומתם לקידום המדד החדש- "אקלים נקי מדלקים פוסיליים". השניים שמחו מאד 😊.

5. קשרי ממשל (2)- השתתפנו בטקס חילופי השרות להגנת הסביבה. היה אירוע מרגש עם התחייבויות צופנות פני עתיד. נחזיק אצבעות למימושן.

6. מפגש קשרי ממשל (3)- השתתפנו במפגש ארגונים בנושאים: מיפוי אפשרויות מול משרדי הממשלה השונים, הקמת השדולה הסביבתית, יום הסביבה בכנסת.

7. מפגש קשרי  ממשל (4)- קיימנו פגישת הכנה לקראת פגישה עם הח"כ הסביבתי של "יש עתיד"- יוראי להב-הרצנו.

8. תקשורת- התראיינו לפודקאסט חדש מבית "חיים וסביבה", בנושאי אנרגיה ומשק הגז.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. משפטי- הגשנו לבית המשפט העליון בקשה להצטרף לעתירה כנגד מתקן הנזלת גז המתוכנן לקום באזור התעשייה הצפוני באשדוד, על מנת להבהיר את הסכנות שבהקמת מתקן שכזה בסמוך לריכוזי אוכלוסין ואת היותו מיותר בתקופה זו של חתירה לכלכלה דלת פחמן. בית המשפט ביקש את התייחסויות הצדדים ועד שיתקבלו- זימן אותנו לדיון הבא בתיק זה שיתקיים ב- 1.7.21. נקווה שבקשתנו תתקבל.

2. קצא"א- קיימנו דיון ארגונים ומומחים לבחינת האפשרויות לביצוע מהלכים משפטיים כנגד קצא"א, בהקשר להסכם עם איחוד האמירויות. אנו ממשיכים ללמוד את האפשרויות. התקבלו לאחרונה מספר דו"חות מקצועיים שעשויים לסייע בידינו.

3. תחנת הכוח OPC2- הצגנו התנגדות בפני חוקר הוות"ל (הוועדה לתשתיות לאומיות) כנגד תת"ל 20 ב' בהקשר לתחנה הגזית המתוכננת לקום בחדרה. היה ניכר שאין לחוקר עניין לחקור, או לרדת לחקר האמת.

4. קידוחים ימיים- שלחנו מכתב ארגונים חריף לשר היוצא שטייניץ בנושא פתיחת הים לקידוחים נוספים, במחאה על הפרסום המוקדם בעיתונות של מסקנות ועדת אדירי 2, שנראה כמחטף טרם חילופי ממשלה.

5. הפגנה- לקחנו חלק בהפגנה מול הכנסת ביום האוקיינוסים, במשותף עם ארגוני סביבה נוספים, במחאה על המשך הקידוחים הימיים. קראנו לממשלת השינוי המתגבשת לעצור זאת.

6. הסברה:
▪️רוני ניימן נפגש עם דור העתיד, הפעם במכינת רבין בת״א, ודיבר על האינטרסים במשק האנרגיה שלנו, על אסדות הגז, הסכם קצא״א, מפרץ חיפה, איך משתמשים בכסף שלנו נגדנו ואיך ניתן לשנות זאת. הרושם אתו יצא רוני מההסברה הזו, הוא שעם כזה דור איכותי בהחלט יש תקווה לשינוי.
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לתלמידי קורס אקלים בנושא: "מגמות עולמיות במעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת". הקהל גילה עניין רב ושאל שאלות.

7. כסף נקי – המשכנו, ביחד עם נציגי ארגונים נוספים, את הבחינה היסודית של כל התאגידים הנסחרים בבורסה בת״א. התוצאות יופיעו בעדכון השנתי של מדד "ת״א 125 אקלים נקי מדלקים פוסילים".

8. קשרי ממשל- השתתפנו במפגש השבועי. דובר בו על חקיקה, פגישות במשרד האנרגיה ועם ח"כים, יום הסביבה בכנסת, מכתב לרוה"מ, ועדת הפנים והגנת הסביבה, מודל העבודה של הפורום ועוד.

9. תקשורת- סוקר ב"כלכליסט" מכתב ארגונים לשטייניץ בנושא פתיחת הים לקידוחים נוספים, שהיינו בין יוזמיו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. כסף נקי – פתחנו את השבוע עם השקת קרן סל של מגדל העוקבת אחר המדד החדש – "ת״א 125 אקלים נקי מדלקים פוסיליים". מדד זה זהה למדד הבסיס של 125 החברות הגדולות בישראל, פרט לשינוי חשוב אחד – ללא החברות הפוסיליות המזהמות והמאיצות את משבר האקלים.

אנו שמחים שכשותפים ליצירת המדד החדש, יש לנו גם נציג בוועדה הקובעת את רשימת החברות הפוסיליות, אלו שלא יכללו במדד החדש. משמעות קרן הסל – הציבור יכול עכשיו לקנות ולמכור נייר ערך נקי מהשקעה בחברות המבוססות על דלקים פוסיליים, הכולל מגוון רחב של חברות גדולות במשק הישראלי. מזל טוב!

2. פצלי שמן- השתתפנו בדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום, בהשתתפות נציגי משרדי הממשלה- אנרגיה, הגנת הסביבה והבריאות, בקשר להנחיות לגיבוש תסקיר השפעה על הסביבה מהקמת המתקן המתוכנן. להפתענו, נציג משרד האנרגיה תמך בקידום התכנית.
סוכם כי לארגונים תהיה השפעה על ההנחיות, במסגרת הערות המשרד להגנת הסביבה. לצערנו, יו"ר הוועדה לא איפשר לנציגי ארגוני הסביבה להשמיע קולם בישיבה זו, אך הוספנו התייחסויות בצ'אט.

3. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לכ- 30 סטודנטים לתואר שני בקיימות ממכללת דוד ילין באזור אתר חגית.
▪️טל גונן העביר הסברה לכ- 40 תלמידים בחופי קיסריה לתלמידי מכינת עין פרת.

4. שיתוף הציבור- הגשנו התייחסות מקצועית מעמיקה, באמצעות "הפורום לאנרגיה נקיה", לחברת ניהול המערכת שפוצלה מחברת החשמל, במסגרת הליך שיתוף הציבור שביצעה החברה בנושא תכנון משק החשמל. בהתייחסות העלינו שורת רעיונות לקידום אנרגיה נקיה.

5. חופש המידע- שלחנו בקשה לחברת קצא"א להעביר לידינו כל מסמך הנוגע למתקניה השונים באילת ואשקלון, לרבות היתרי רעלים, היתר הזרמה, רישיון עסק על נספחיו ועוד. נעדכן.

6. תקשורת:
▪️"כאן 11"- השתתפנו בתחקיר על הסכם קצא"א- איחוד האמירויות בתכנית "זמן אמת" ששודרה ב"כאן 11". לדעתנו, זהו תחקיר חובה לכל ישראל. צפו!
▪️"שקוף"- סייענו לכתבה בנושא דחייה בהקמת חברת ניהול המערכת.
▪️"המקום הכי חם בגיהינום"- צוטטנו בנושא הקמת תחנת הכוח קסם שבסמוך לראש העין.
▪️גל"צ- קיימנו שיחת היכרות עם כתבים חדשים.

7. "חיים וסביבה"- לקחנו חלק בישיבת הוועד המנהל השלישית לשנה זו. שיתפנו בעשייה של הארגונים השונים ושוחחנו על הצורך בשילוב מעמיק יותר של המגזר הערבי בתנועה הסביבתית, על היערכות לבחירות ברשויות המקומיות, על חיזוק הקשר עם הקהילה ועוד.

8. קשרי ממשל- עסקנו בשיחת הארגונים בנושאים: יום הסביבה בכנסת, "תכנית 100 הימים", מינוי שר אנרגיה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נצחון משפטי– ניצחנו בדיון משפטי בעתירת הסוד המסחרי! השופטת דחקה לפינה את באי כוח המשרד להגנת הסביבה והביאה אותם לתובנה כי יש להסכים לדרישתנו לפרסם באופן פומבי את ההנמקות להגדרת הקונדנסט כסוד מסחרי. העתירה התייתרה. ההנמקות תתפרסמנה בתוך 10 ימים ממועד הדיון.

2. עתירה נוספת- הגשנו עתירה בנוגע לסכומים ששולמו בפועל למשרד להגנת הסביבה על ידי נובל אנרג'י, בעקבות העיצום הכספי שהוטל עליה כמפעילת אסדת לוויתן ב- 2020 בגין חריגות מהיתר ההזרמה לים וכן לגבי מידע נוסף בעניין זה. זאת, לאחר שבקשותינו הרבות לקבל את המידעים בנושא זה לא נענו.

3. הגנה על הים– השתתפנו במפגש מרתק של בעלי עניין עם ועדת המנכ"לים בנושא אירועי "זפת בסערה". העלינו נקודות ביחס לגביית אגרות לקרן למניעת זיהום ים, למערך התראה לזיהוי שפך ימי ולמגבלות נחוצות על תכניות חירום מפעליות.

4. רגולציה חכמה– השתתפנו בשיח שולחנות עגולים בנושא קידום רגולציה חכמה ככלי ליציאה ממשבר הקורונה, שאורגן על ידי משרדי המשפטים, האוצר ורו"המ. גילינו חבורה סגורה שמדברת בתוך עצמה, מהדהדת קול אחד ולא פתוחה לרעיונות אחרים. יצאנו מודאגים.

5. מעקבים– שלחנו תזכורת לממונה על הנפט ביחס לסטטוס יישום המלצות דו"ח חברת הייעוץ הבריטית  RPS ביחס לאסדת לוויתן, שכן מכתבנו אליו בנושא זה מה- 21.4.21 טרם נענה.

6. אנרגיה נקיה– קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בדרכים יצירתיות לקדם את המאבק בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות, בסטטוס המאבק בתחנת הכוח "קסם" ובסיכויי הצלחת מאבק זה.

7. הסברה
◾קיימנו פגישה עם סטודנטים זרים מהמרכז הבינתחומי בנושא אירועי שפך ימיים. הסטודנטים הכינו סרטונים קצרים על בסיס חומרים  שנשלחו אליהם מראש.
◾דורון נדב העביר בנווה ים הסברה למכינת עין פרת- נופי פרת.

8. תקשורת– צוטטנו בכתבה ב"גלובס" בנושא מינוי דירקטורים באקסון מובייל מטעם קרן אימפקט אקטיביסטית. בנוסף, קיימנו שיחת רקע עם גל"צ.

9. קשרי ממשל– מפגש הארגונים הפעם נסב בעיקר סביב היערכות ליום הסביבה בכנסת וחלוקת התחומים והאחריות בין הדוברים והארגונים השונים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

סיכום פעילות שבועי לתאריכים 18-22.5.21  (חג שבועות, מבצע "שומר החומות")

1. פצלי שמן- השתתפנו במכתב ארגונים ליו"ר וחברי הוועדה המחוזית דרום לתכנון ובניה בנושא התכנית להקמת מפעל לפצלי שמן במישור רותם, שלטעמנו הוא מיותר ומסוכן מאד, בשל רמות הזיהום הגבוהות הצפויות ממנו לאוויר, למי התהום ולסביבה בכלל.

2. הנזלת גז- קיימנו פגישה בנושא מתקן ההנזלה הצפוי לקום באזוה"ת הצפוני באשדוד. מדובר על כוונה להנזיל גז במרחק של כקילומטר אחד בלבד משכונות מגורים, כאשר רדיוס הביטחון הנדרש במקרה כזה הוא מספר קילומטרים… אנו בוחנים את צעדי ההמשך שלנו בסוגיה.

3. כסף נקי- נפגשנו, במסגרת וועדת המדד של 'ת"א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים', עם חברת מעלה שמדרגת חברות ישראליות לפי קריטריונים שונים. הבענו את אכזבתנו מהתייחסות החברה לנושאי סביבה, כאשר גם החברות היותר מזהמות כגון בז"ן, נכללות במדד מעלה. כל עוד ההתייחסות הנוכחית נמשכת – אין לנו אמון במדד מעלה שבמקרים מסוימים אף עלול לשמש  כסוג של גרינווש עבור החברות המזהמות. בהקשר זה ניתן גם לעיין בתחקיר "שקוף": https://shakuf.co.il/9841.

4. קשרי ממשל- קיימנו פגישת ארגונים בנושא. שוחחנו על המרוץ לנשיאות והמועמד הירוק יוסף אברמוביץ', המצב הביטחוני- חברתי, יום הסביבה בכנסת, קידום חקיקה, התייחסות לתזכיר חוק האקלים ועוד.

5. הסברה- דר' מייק אדל העביר הסברה מרתקת בשדות ים לכ- 40 סטודנטים ממכון הערבה.

6. תקשורת:
▪️תגובה בכלכליסט בנושא התקלה באסדת לוויתן.
▪️ראיון ברדיו 90FM- תקלה האסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"גלובס" בנושא להבת האש הענקית שנצפתה באסדת לוויתן.
▪️איזכור ברשת ב' של התושבים שדיווחו על קשיי נשימה וצריבות בזמן הלהבה באסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"העיר ניוז" בנושא הלהבה העוצמתית בלפיד אסדת לוויתן.
▪️ראיון בדמוקרטtv- השיקולים הביטחוניים במיקום מתקני גז ונפט.
▪️ראיון ברשת ב'- השיקולים הביטחוניים שבמיקומי מתקני גז ונפט.

7. קהילה- קיימנו מפגש דיגיטלי מרגש ופותח לבבות בשם "חיים ביחד", שכלל סיפורים אישיים מטעם נציגי כל 4 השבטים בישראל- חילונים, דתיים-לאומיים, חרדים וערבים. הערב היה מרגש מאד. קיבלנו שלל תגובות חמות ביותר!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

1. חקיקה: הגשנו התייחסות לתזכיר חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למניעה ותגובה לאירועי שפך בים). ההתייחסות כוללת את הנושאים: הקמת מערך התראה מוקדמת, מגבלות על תכניות חירום מפעליות, גבייה מהמזהמים לקרן למניעת זיהום ים, מערך המתנדבים ועוד.

2. בלימת מתקנים פוסיליים: הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות התנגדות להקמת תחנת הכוח OPC2, המתוכננת לקום בחדרה. נציג בקרוב את עמדותינו גם בע"פ בפני חוקר מטעם הוועדה.

3. השפעה פוליטית: שלחנו מכתב ארגונים לראשי הממשלה המיועדים (דאז)- נפתלי בנט ויאיר לפיד. ביקשנו מהם למנות אדם בעלי זיקה ואוריינטציה סביבתית לתפקיד שר האנרגיה, על רקע חשיבות התפקיד ומשבר האקלים.

4. שיתופי פעולה: קיימנו פגישה עם ראש צוות התחקירים של גרינפיס לבחינת פעילויות משותפות. התקשורת בין הצדדים נמשכת.

5. לובינג: השתתפנו בפגישת ארגונים בנושא "קשרי ממשל". שוחחנו על האפשרויות להשפיע על ההסכמים הקואליציוניים, על זהות השרים הרלוונטיים, על סיור ח"כים ועל הצפת ההיבטים הביטחוניים הקשורים למתקני גז ונפט, על רקע הלחימה בדרום.

6. רגולציה: שלחנו תזכורות למשרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והביטחון לפנייתנו מאוקטובר 2020 בנושא אופציית ניתוק של אסדת כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. לפניות קודמות שלנו בנושא מאוגוסט 2020 השיב המשרד להגנת הסביבה כי עלינו לפנות למשרדי האנרגיה או הביטחון ואילו משרד הביטחון השיב כי הנושא אינו בסמכותו. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. מעקבים: הגשנו בקשת חופש המידע בנוגע לעיצום הכספי שהוטל על מפעילת אסדת לוויתן, נובל אנרג'י, בשל חריגה מהיתר הפליטה לאוויר של האסדה. ביקשנו לקבל את כל המידע הנוגע בדבר, במטרה להבין האם העיצום שולם במלואו ואם לא- מדוע. נמשיך לעקוב ולעדכן.

8. חופש המידע: קיבלנו גב ממשרד המשפטים לגבי תלונתנו בפניו על המשרד להגנת הסביבה, שחורג מלוחות הזמנים המותרים לו על פי חוק במסירת מידעים הנוגעים לאסדת לוויתן- נוהל חירום, עמידה בתקנים, סקר רעש, תכנית למדידת תאורה, תכנית איתור וטיפול בדליפות ועוד. משרד המשפטים הורה למשרד להגנת הסביבה להעביר אלינו את המידע, לא יאוחר מה- 23.5.21!

9. תקשורת:
▪️השתתפנו בשידור ברשת ב' בנושא קרבת מתקנים פטרוכימיים לאוכלוסיה.
▪️קיימנו שיחת רקע עם "שקוף" בנושא הקשר בין משרדי הגנת הסביבה והאנרגיה.
▪️שוחחנו עם "מגזין אל תוך הלילה" לגבי משמעויות החלטת ועדת הכספים לאשר את הגדלת השקעות הגופים המוסדיים בפרויקטי תשתית, לרבות פוסיליים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קידוחי גז ונפט נוספים- שלחנו מכתב מיצוי הליכים טרם עתירה לשר האנרגיה והממונה על הנפט במשרדו, החתום ע"י 25 ארגוני סביבה, המתריע בפני החלטה מתוכננת לפתוח כמחצית משטח המים הכלכליים של ישראל לקידוחי גז ונפט נוספים. דרשנו שימוע ציבורי בכתב ובע"פ לפני קבלת החלטה בסוגיה והתרענו שככל שההליך לא ייעשה באופן סדור, נעתור לבג"צ.

2. חוק האקלים (1)- הגשנו התייחסות מפורטת לתזכיר חוק האקלים שפרסם המשרד להגנת הסביבה, שתמציתו- היעדים נמוכים מדי, יש להחיל את התכנית הלאומית הנגזרת ממנו בתוך שנה בלבד מאישור החוק (במקום ב- 2025), יש להטיל חובת ביצוע תסקיר השפעה אקלימית על כל פרויקט בתחומי האנרגיה, התשתית, התחבורה ועוד (כרגע הנושא מוגדר לשיקול דעת השר) וכן- יש לנקוט במדיניות מיסוי שתיישם את העיקרון לפיו המזהם משלם, לרבות אימוץ מס פחמן.

3. חריגות בזיהום אוזון- הוצאנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא חריגות האוזון במישור החוף לאורך כל שנת 2020, בדגש על האזורים מול אסדות הגז לוויתן ותמר. ביקשנו ממנו לזהות את מקורות הזיהום ולפעול מולם.

4. תשלום עיצום כספי שהוטל על אסדת לוויתן- שלחנו תזכורות לאגפים השונים במשרד להגנת הסביבה, בנושא בקשותינו לחשוף את הסכומים ששולמו בפועל על ידי נובל אנרג'י בגין העיצומים הכספיים שהוטלו עליה בשנה שעברה, בשל חריגות מהיתר ההזרמה לים של אסדת לוויתן וכן כל מידע נוסף בנושא. לא נרפה בנושא הזה, עד שנגיע לחקר האמת.

5. חוק האקלים (2)- השתתפנו במפגש ארגונים בנושא תזכיר חוק האקלים שעל הפרק. עלו במפגש גישות שונות. עמדתנו היא שיש לשאוף ליותר ולהשוות עמדות עם אלו של מדינות המערב המתקדמות ולא לגשש בזהירות, עקב מגבלות פוליטיות.

6. שיתופי פעולה- השתתפנו במפגש עם תחקירני גרינפיס בנושא פיתוח משק הגז. נמשיך לשתף עמם פעולה, במטרה לבלום את תכניות הממשלה להרחיב את חיפושי הגז והנפט בים.

7. קשרי ממשל- השתתפנו במפגש של התנועה הסביבתית בנושא קשרי ממשל. על הפרק- מפגש עם חברי הכנסת הסביבתיים מכל קצוות הבית, שירכיבו בעתיד את השדולה הסביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי מרתק של "הפורום לאנרגיה נקיה":
▪️אירחנו את "שומרי הגולן" ואת מטה המאבק כנגד טורבינות הרוח בעמקים וקיבלנו מצגת מעמיקה ומפורטת על הסיכונים שבהפעלתן- לציפורים, לבני אדם, לחקלאות ועוד.
▪️אירחנו את מטה המאבק כנגד הרחבת תחנת OPC בחדרה וקיבלנו מצגת על ססטוס המאבק ועל איך ניתן לסייע לו.
▪️קיבלנו עדכון מפורט וכמעט לא ייאמן לגבי סטטוס פרויקט פצלי השמן המזהמים בים המלח.

2. הגשנו למשרד להגנת הסביבה התייחסות מקצועית לנוהל ניטור ודיגום מזהמי אוויר "על הגדר". הנוהל הזה רלוונטי לצורך ניטור ודיגום שוטף בחצרות כל מפעל מזהם מכל צדיו הרלוונטיים. הנוהל מתייחס בעיקר למפעלים דוגמת אלו במפרץ חיפה ואזוה"ת באשדוד, כמו גם עבור אסדות הגז של ישראל.

3. קיבלנו תשובה לפנייתנו לאוצר, כי פירוט התקלות ו/או אירועי חומרים מסוכנים ו/או אירועים בלתי שגרתיים באתרי חברת קצא"א ו/או התחקירים בגינם וכן סוגי החומרים המאוחסנים באתרי קצא"א והיתרי הרעלים התקפים, אינם בידי המשרד וכי עלינו לפנות לקצא"א ולמשרד להגנת הסביבה כדי לקבלם. פנינו אל השניים וביקשנו את חשיפת כל המסמכים לעיל וכן את חשיפת ההסכם של החברה עם איחוד האמירויות לצורך יבוא נפט. נעדכן.

4. הוצאנו, במסגרת חברותנו בוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה", מכתב משותף לארגוני הסביבה יחד עם הזירה הסביבתית המשותפת לאונ' ת"א, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שפנה לרוה"מ וביקשו להקים מנהלת ממשלתית להתמודדות עם משבר האקלים בישראל, בעלת סמכויות ותקציבים ייעודיים, שתתווה מדיניות אחידה ומתואמת בתחום צמצום פליטות גזי החממה, יישומי אנרגיה נקיה בישראל והיערכות משקית.

5. יזמנו הנפקת כרטיס אשראי ירוק לטובת כל התנועה הסביבתית בישראל. אנו מקדמים את הנושא בתיאום עם ארגונים נוספים.

6. השתתפנו בישיבת קשרי ממשל של הארגונים הירוקים בה שוחחנו על חוק האקלים, הליכי שיתוף הציבור הקרובים ומעורבותנו בהסכמים הקואליציוניים.

7. במסגרת ועדת "תו כסף נקי" בה אנו חברים, קידמנו את ההסכם המשפטי ואת הגדרת הקריטריונים להענקת התו. "תו כסף נקי" יאפשר לציבור לדעת באלו קרנות ובתי השקעות ניתן להשקיע, מבלי להוסיף שמן למדורת האקלים ע"י מימון חברות פוסיליות.

8. תקשורת- צוטטנו ברשת ב' ובגל"צ- בנוגע להצהרת רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית. אוזכרנו ב- ynet בסיקור מכתב הארגונים לח"כים בבקשה למנות נשיא ירוק, עליו חתמנו. קיימנו שיחת רקע עם כתבי גל"צ.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הגשנו למשרדי רוה"מ, האוצר והמשפטים התייחסות לקול הקורא בנושא: "הרפורמה להפחתה וייעול של הרגולציה במגזר העסקי". במסמך נימקנו מדוע הצעדים המוצעים בקול הקורא עלולים להשית פגיעה בלתי מידתית בסביבה ובאדם. זהו סבב שלישי של המאבק שלנו באותו נושא- "רגולציה חכמה" (ספטמבר 2019) ו"חוק ההסדרים" (ספטמבר 2020). עד כה הצלחנו לעמוד בפרץ ולשמור על האינטרסים של הציבור והסביבה. נחזיק אצבעות שכך יימשך גם להבא.

2. קיימנו והנחינו מפגש עומק מעניין עם חברת האנרגיה הגרמנית EnergyAgencyNRW הפועלת במדינה הגרמנית נורדריין-וֵסְטְפַאליה, צרכנית החשמל הגדולה בגרמניה. המפגש עסק בשאלה כיצד המדינה מתכוונת לעמוד ביעד הפחתת הפליטות של גזי חממה בהיקף של 55% עד 2030 ו- 100% עד 2050, בהתייחס לסקטורים השונים. נמשיך לעמוד בקשר עתידי עם החברה.

3. הצגנו בפני הוועדה לתשתיות לאומיות את הערותינו והשגותינו לתת"ל 98- תחנת הכח "קסם" המתוכננת להיבנות ליד ראש העין, אותן שלחנו לוועדה גם בכתב. התחנה הזו מיותרת ומסוכנת, משורת סיבות.

4. נפגשנו עם "כנף"- זרוע ההשקעות של חברת הביטוח "כלל", במסגרת "פורום כסף נקי" והמאמץ שאנו מקדמים להסטת השקעות מחברות פוסיליות. הייתה פגישה טובה. סוכם להמשיך ולשוחח בהמשך, לאחר שהחברה תקיים דיונים פנימיים בנושא.

5. קיבלנו תגובה לפנייתנו ליועמ"ש מנדלבליט בענין ניגוד עניינים לכאורה של הגברת עדי חכמון, סגנית הממונה על התקציבים באוצר, בהקשר למעורבותה בנושא מעבר המשק לכלכלה דלת פחמן. היועמ"ש בדק את הסדר ניגוד העניינים של הגברת חכמון ולאחר ששקל את הדברים, ענה לנו באופן מפורט כי לא יתערב בסוגייה.

6. שלחנו לממונה על הנפט במשרד האנרגיה פנייה בנושא יישום המלצות דו"ח חברת המומחים RPS בנוגע לטיפול בכשלים שהתגלו באסדת לוויתן. העבודות לתיקון הכשלים היו אמורות להסתיים בסוף פברואר השנה. ביקשנו סטטוס מפורט. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. שלחנו לחברי הכנסת מכתב ארגונים, בו קראנו להם לבחור לנשיאות רק במועמד שמביא עמו חזון, תפיסת עולם והשראה בין לאומית בנושא של משבר האקלים, בדומה למגמה העולמית הברורה של התחזקות מפלגות ומועמדים ירוקים בפרלמנטים השונים.

8. שלחנו למשרדי האנרגיה והביטחון תזכורת לפניותינו שטרם נענו בעניין אופציית ניתוק לאסדה הצפה מעל מאגרי כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. ניתוק כזה הינו אפשרי וקיים בעולם- שלחנו למשרד אסמכתאות על כך. נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

9. שלחנו למשרד להגנת הסביבה תזכורת לפנייתנו בנושא הנחיותיו בנוגע לאחסון מערומי אמוניום חנקתי (החומר שגרם בשעתו לפיצוץ בביירות). נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

10. העברנו באילת הרצאה לציבור המקומי בנושא אירוע שפך ימי בעולם, הסכנות ממנו והאם ניתן למנוע אותו, במסגרת מאבק הארגונים בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות לייבוא נפט אמירתי לאירופה דרך ישראל.

11. תקשורת:
️ – הופענו ב"דמוקרטTV" ביום כדור הארץ ודיברנו על כילוי משאביו בשל צריכת יתר, הדרך להנעת הפוליטיקאים, שיתופי פעולה ציבור-אקדמיה ועוד.
– השתתפנו במאמר ב"דה-מרקר" לגבי יעדי 2050 של משרד האנרגיה.
– מאמר ב- ynet ציין את מסמך "המלצות מדיניות ויעדים", בכתיבתו השתתפנו.
– התייחסנו בכתבה שעלתה ב"גלובס" לחוק האקלים שהשרה להגנת הסביבה השיקה השבוע.
– הגבנו להצהרתו של רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית בכתבות שעלו ב"הארץ", "גלובס" ו"זמן ישראל".

12. השתתפנו בפגישת קשרי ממשל של ארגוני הסביבה בנושאים: הקמת שדולה בכנסת, הסכמים קואליציוניים, פגישות עם ח"כים, סיור לח"כים, מסמך 100 הימים ועוד.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. לאחר לחץ בלתי פוסק שלנו על המשרד להגנת הסביבה בחודשים האחרונים למדידת שיעור פליטות המתאן בשרשרת ההפקה, ההולכה, הטיפול והאספקה של הגז בישראל, קיבלנו פנייה מהמשרד המאשרת כי החלה עבודת עומק בנושא מטעמו, במקביל לעבודה דומה שמבוצעת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אנחנו שמחים מאד על ההתפתחות החיובית הזו. "יגעת ומצאת- תאמן!". נמשיך לעדכן בנושא.

2. קיבלנו, אחרי איטרציות רבות ומענה לשאלות, חוות דעת מומחה בנושא "אסדת לוויתן- חיזוי ומניעת סיכונים בריאותיים, בטיחותיים ואקולוגיים". חוות הדעת כוללת שורת המלצות עבור המזהם וגופי הרגולציה האמונים עליו. אנו לומדים אותה כעת ושוקלים את האופן המיטבי לשימוש בה.

3. ביצענו בדיקה של חריגות האוזון לאורך מישור החוף הישראלי בכל שנת 2020. גילינו חריגות שאינן מותרות (מעבר ל- 10 בשנה) בתחנות הניטור בכרם מהר"ל, ברקאי, אשקלון ומבקיעים. שוב התמונה מראה כי החריגות מתרכזות מול שתי אסדות הגז של ישראל. אנו שוקלים כיצד לגרום לרגולטור לדאוג למניעת הישנות חריגות אלו.

4. השתתפנו בפגישת מומחים בנושאי אנרגיה וחשמל, שמטרתה היתה בחינת אפשרות של מפעילי מתקנים סולאריים למכור ישירות לצרכנים גדולים, שמעוניינים לרכוש חשמל ירוק. שוחחנו על מספר אפשרויות לקדם זאת. המשך יבוא.

5. קיימנו ישיבת תיאום משפטית-רגולטורית בעניין תמ"א 13, העוסקת בהקמת מתחמים ימיים למתקנים חדשניים. מדובר בתכנית עמומה, שתאפשר ליזמים לבקש היתר בניה להקמת מתקני ניסוי בים, מבלי להגיש תכנית מפורטת וללא הכנת תסקיר השפעה מפורט על הסביבה. בפגישה השתתפו עורכי דין, מומחי תכנון ונציגי רשויות מקומיות. סיכמנו על המשך מהלכי תיאום והתנגדות.

6. השתתפנו בפגישת היכרות עם המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה- הפרופסור נגה קרונפלד-שור. הדגשנו בשיחה את נושאי ההתראה על שפך ימי והצורך בהערכת פליטות המתאן מצנרת הולכת הגז והמתקנים הנלווים. שלחנו לאחר הפגישה חומרים והמשכנו בהתכתבות עמה בנושאים אלו.

7. שלחנו את מסמך המלצות המדיניות והיעדים בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון לשמונה שרים רלוונטים ולשגריר האקלים האמריקאי המיוחד, ג'ון קרי, נוסף על רוה"מ וראשי הסיעות בכנסת. תואמו שיחות עם התקשורת בנושא זה, שתפורסמנה ביום כדוה"א 2021.

8. השתתפנו בשתי פגישות של המיזם "לבחור ירוק"- אחת בנושא המשך דרכו של המיזם והשנייה בנושאים של הקמת שדולה, הסכם קואליציוני, תכנית 100 הימים ועוד. כל הנושאים הללו מקודמים בימים אלו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה ברשת ב', בנושא מסמך המלצות מדיניות ויעדים שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון, אותו שלחנו כאמור לרוה"מ, לשרים, לראשי הסיעות בכנסת ולשגריר האקלים ג'ון קרי. בנוסף, קיימנו פגישת רקע עם"שקוף" ביחס לתחקיר עתידי וכן סיפקנו חומרים לכתבה בנושא התנגדות להרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו בהכנת מסמך מדיניות ויעדים לקראת פסגת המנהיגים בארה"ב בנושא משבר האקלים ביום כדוה"א, ה- 22-23.4.21, יחד עם פרופסורים מהאקדמיה. המסמך נשלח לרוה"מ, לשרים הרלוונטיים ולראשי המפלגות וכן לתקשורת.

2. הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות מסמך התנגדות מנומק לתת"ל 98- התכנית להקמת תחנת הכח "קסם" המונעת בגז, שמתכננת לקום בסמוך לראש העין.

3. הסנסור הראשון של מערך הניטור שלנו הגיע ארצה! כעת אנו עמלים על שחרורו מהמכס. נמשיך לעדכן.

4. השתתפנו בשיחה עם אגף זיהום אוויר מתחבורה במשרד להגנת הסביבה, בנושא אזורים נקיים מזיהום אוויר תחבורתי בישראל. נמשיך לקדם פעילות מול רשויות מקומיות בהקשר הזה.

5. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי חברת החשמל. דיברנו איתם על האפשרות שינפיקו אג"ח נפרד לטובת הכנת הרשת לאנרגיה מתחדשת, כסף שלא ישמש לתחנות פוסיליות מזהמות. נעדכן בהמשך לגבי התוצאות בפועל.

6. השתתפנו בפגישה בנוגע להמשך הדרך של המיזם "לבחור ירוק" של ארגוני הסביבה. פגישות המשך תתקיימנה בשבוע הנוכחי. מתקיימת היערכות למו"מ הקואלציוני, "תכנית 100 הימים" של הממשלה החדשה ככל שתוקם, הכנת סדרי עדיפויות בחקיקה ואפילו ניסיון לקדם בחירת נשיא ירוק.

7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה". דנו בפיתוח מקצועי של התנועה הסביבתית.

8. העברנו מצגת לחוקרים ממגוון אוניברסיטאות מהעולם בהקשר לשינוי מדיניות בנושא "שחקנים והשפעתם".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

בזמן שבוע פסח זרענו זרעים להמשך העשייה שלנו. 
מוזמנים לעקוב להיות שותפים ולתמוך. 
אנחנו כאן ארגון התנדבותי שבחר להיות פעיל בשינוי המציאות ויצירה של מציאות מיטיבה המאפשרת פה חיים ובית.

הצטרפו אלינו.

לתמיכה חודשית

1. שלחנו מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה בנושא תכולת הקודנדנסט המקסימלית באסדת כריש-תנין, בעקבות פרסומים על היקף קונדנסט גדול מהצפוי במאגר זה.

2. שלחנו מכתב לשרה להגנת הסביבה בנושא מערכת התראה רב-שלבית לזיהוי שפך שמן (נפט לסוגיו) בים.

3. קיימנו דיון עם התושבים ממ.א. גזר והסביבה בנושא הארכת היתר הפליטה של מפעל נשר, שהגיע לפרקו, לאחר שההיתר הורחב לפני כשנה, מה שאיפשר למפעל לשרוף חומרים רבים יותר, דבר שגרר זיהום חלקיקים חריג לתקופות ממושכות. שיתפנו את התושבים בניסיוננו. נסייע להם לקדם את מאבקם.

4. קיימנו פגישה עם נציגי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. דנו בפני משק האנרגיה העתידיים.

5. תקשורת- קיימנו ראיון משותף בדמוקרטtv, יחד עם חה"כ לשעבר דב חנין. שוחחנו על פוליטיקה וסביבה, היערכות המדינה לאירוע שפך גדול, מפרץ חיפה ועל כך שדווקא ברוני הגז, שמגלמים את הסכנה הגדולה ביותר לים, פטורים כיום מתשלום לקרן מניעת זיהום ים. מעבר לכך, השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא החשיפה של הפנסיות שלנו להשקעות בדלקים מאובנים. לבסוף, הגבנו לכתבה בכלכליסט בנושא דו"ח הפחתת הפליטות מהתחנה הפחמית בחדרה.

6. העלינו מאמר דעה ב"הארץ" וב"דה-מרקר" בנושא ההקשר המוטעה בין פיתוח לוויתן לסגירת הפחמיות ב"אורות רבין". המאמר הזה מרסק את הספין עליו נשענו משרד האנרגיה וחברות הגז, לצורך קידום פיתוח לוויתן.

7. גייסנו משקיפים עבור הקלפיות ביום הבחירות, לטובת המיזם "משמר הבחירות האזרחי". משקיפים שהצבנו בקלפיות בבחירות הקודמות, חשפו זיופים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חתמה השבוע על מינויה של דר' מיכל שתקאי, נציגת "שומרי הבית", כממלאת מקום בוועדה למתן היתרי הזרמה לים. זהו עוד צעד לכניסת "שומרי הבית" לליבת העשייה בתנועה הסביבתית. מזל טוב ודרך צלחה למיכל ולנו 🍷

2. הוצאנו מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להפסיק את מעורבותה של סגנית הממונה על התקציבים באוצר, הגברת עדי חכמון, בנושא הצעת המחליטים למעבר לכלכלה דלת פחמן, כל עוד הינה מועמדת לתפקיד יו"ר רשות החשמל, בשל חשש לניגוד עניינים אפשרי.

3. התייחסנו בכתב לאגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה לנוהל Leak Detection And Repair-LDAR  שהכין ופרסם המשרד, המתייחס לשיטת אבחון וטיפול בדליפות, שאת יישומו על אסדות הגז של ישראל יזמנו בעת השימועים הציבוריים בהקשר להיתרי הפליטה של אסדות תמר ולוויתן.

4. השתתפנו במכתב ארגונים לג'ון קרי, השגריר האמריקאי לנושא האקלים, בבקשה להתערבות בפרויקט קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות לאירופה.

5. הוצאנו מכתב למשרד החינוך בנושא מידעים מטעים המשולבים על ידי החברות קצא"א ודוראד בתכנים לימודיים במסגרת פרויקט "אנרגיה צעירה". בהמשך למכתבים קודמים ביחס לתכני נובל אנרג'י וחברת החשמל במערכת החינוך. גם פרויקט זה משתמש בסמליל מסחרי, בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך וכמו"כ התכנית אינה מופיעה במאגר תכניות חינוכיות, בניגוד להוראות נוהל שילוב תכניות חינוכיות חיצוניות במערכת החינוך. דרשנו להפסיק לאלתר את הפרות הדין. במידה ולא ייעשה כן, נשקול את צעדינו המשפטיים.

6. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי המשרד להגנת הסביבה העוסקים בהיבטים הפיננסיים של משבר האקלים. למדנו על הפעילות שלהם, הסברנו על שלנו, וסיכמנו על המשך וחיזוק הקשר לטובת שיתופי פעולה עתידיים.

7. קיימנו פגישת אונליין לארגוני הסביבה עם המועמד עמיחי שיקלי ממפלגת "ימינה", שהינו הנציג הסביבתי של המפלגה. זה היה המפגש שחתם את סדרת המפגשים שלנו עם נציגי המפלגות בנושאי סביבה.

8. הפצנו לציבור את המדד הירוק מבית המיזם "לבחור ירוק", שבהכנתו השתתפנו. כמו"כ השתתפנו בישיבת הוועדה המייעצת למיזם והעלינו רעיונות לגבי הצעדים הבאים של "לבחור ירוק", לאחר הבחירות הקרובות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הצטרפנו למכתב ארגונים למשרדי החוץ והכלכלה בנושא מועמדותו של  מר Mathias Cormann, שר האוצר האוסטרלי לשעבר, כמזכ"ל החדש של ה-OECD. ישראל תומכת במועמדותו של מר קורמן, על אף היותו תומך נלהב בתעשייה הפוסילית ומכחיש אקלים. ביקשנו שישראל תימנע מתמיכה במועמדותו.

2. השתתפנו במכתב ארגונים למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויו"ר הקרן למניעת זיהום ים, בבקשה לייצוג מטעם ארגוני הסביבה בקרן למניעת זיהום ים.

3. הצטרפנו למכתב ארגונים התומך בעצירת קידום טורבינות רוח יבשתיות בכלל, ודורש להימנע מקידום שתי תכניות לממש טורבינות כאלו בעמק חרוד בפרט, משיקולים אקולוגיים ואחרים.

4. הצטרפנו למכתב תמיכה של ארגוני הסביבה בעוה"ד סטיבן דנציגר, מי שייצג את הילידים באקוודור כנגד חברת שברון וזכה, ונמצא כבר 19 חודשים רצופים במעצר בית בשל פעילות משפטית כנגדו מצד עוה"ד המייצגים את שברון. המכתב נשלח ל- Merrick Garland, שמועמד להיות היועמ"ש הפדרלי בארה"ב.

5. דר' מייק אדל הציג מצגת לקהילה היהודית בג'קסונוויל, ארה"ב. זוהי מצגת ראשונה מטעמנו ליהדות התפוצות. בכוונתנו להגדיל את הפעילות בהקשר זה ולצורך זה אנחנו מקדמים במרץ את האתר שלנו באנגלית.

6. קיימנו פגישה מפרה עם המועמד עמיחי שיקלי, מפלגת ימינה, בנושא המצע הסביבתי של המפלגה ובמסגרת מיזם "לבחור ירוק". שיקלי היה קשוב ופתוח. אנחנו שמחים שסו"ס יש עם מי לדבר בנושאי סביבה במפלגת "ימינה", אחרי שנים בהם נציגיה הדפו אותנו שוב ושוב.

7. נפגשנו עם שר החקלאות אלון שוסטר ועם פרופסור אלון טל ממפלגת "כחול-לבן". שוחחנו על הפערים במצע המפלגה בנושא משק האנרגיה. בנוסף, קיימנו פגישות אונליין מעניינות עבור ארגוני הסביבה עם נציגי המפלגות "העבודה", "כחול-לבן" ו"הרשימה המשותפת" במסגרת סדרת הפגישות של התנועה הסביבתית לקראת הבחירות הקרובות. מעבר לכך, צפינו בפאנל מרגש בנושא האקלים בו השתתפו הנציגים הסביבתיים של המפלגות השונות, שהופק ביוזמת הנוער המדהים!

8. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא סיכונים משפך קונדנסט, המזכירה את הצורך בשינוי תקנות הקרן למניעת זיהום ים, כדי שזו תוכל לגבות אגרה ממפעילי אסדות הגז של ישראל.

9. הוצאנו מכתב ארגונים למנכ"ל משרד רוה"מ, צחי ברוורמן, בנושא משרפת השומרוני הטוב. דרשנו לעצור באופן מיידי ומוחלט את כל ההליכים לקידום המשרפה, לרבות הליכי המכרז, וכן למנות נציג מטעם ארגוני הסביבה, לוועדת בדיקה שתוקם בראשותו.

10. המשכנו בתקשורת אינטנסיבית עם המשרד להגנת הסביבה במטרה לשחרר לנו את המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן, שמסיבות לא ברורות פרסומו נדחה שוב ושוב. בנוסף, פנינו שוב למשרד הפנים כדי לקבל את כל המידע הנחוץ לנו בנושא תרומת אנרג'יאן למועצה האזורית חוף הכרמל, שבוטלה. פנייה קודמת שלנו  בנושא מחודש דצמבר, לא נענתה. הזכרנו למשרד הפנים שתלונה שלנו למשרד המשפטים בגין פנייה קודמת למשרד הפנים שלא נענתה במועד, נמצאה כמוצדקת. לא נרפה עד שנקבל את כל המידע המבוקש, כחוק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הוצאנו מכתב לשרי הגנת הסביבה והפנים בנושא תקנות הקרן לשיקום נזקי ים. בפנייתנו ביקשנו לחייב את מפעילות אסדות הגז לשלם סכומים משמעותיים לקרן, שכן עד כה תקנות אלו לא הטילו כל חובת תשלום על ידן!

2. שלחנו מסמך התייחסות לרשות התחרות לצו מוסכם לפי סעיף 50 ב' לחוק התחרות הכלכלית, ביחס לעסקת רכישת הגז המוזלת של חברת החשמל ממאגר תמר. גילינו כי יתכן ועסקה זו מציגה מראית עין של הנחה ממאגר תמר, שעה שחברת החשמל ממשיכה לקנות גז יקר ממאגר לוויתן ובכך מוותרת על הנחה פוטנציאלית בסך  עתק של 270 מיליון ש"ח! הודענו שככל שהדברים לא יתוקנו, נעתור לערכאות בנושא.

3. יזמנו וקיימנו הפגנת ארגוני סביבה בכיכר הבימה תחת הכותרת "די להפקרות! מונעים את האסון הבא", בנושא אירוע הזפת בחופים. באירוע השתתפו ונאמו פעילים ממספר רב של ארגונים, לצד מוסיקה משובחת מבית EZ ואסף אמדורסקי.

4. השתתפנו בישיבה מיוחדת של ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא זיהום הזפת בחופים. נקווה שלפחות נושא התקינה החסרה עבור פקחים ליחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, יסוכם בעקבותיה.

5. קיימנו פגישת מנהלי ארגונים עם השרה להגנת הסביבה. העלינו בפניה את הסוגיות הבאות: תיקון תקנות הקרן למניעת זיהום ים כך שתאפשרנה חיוב מפעילי אסדות הגז, התקנת מערכות חישת שפך שמן מרחוק על אסדות הגז, הימנעות משריפת הזפת במפעל נשר, שחרור המידע בדבר אומדן פליטות המתאן מלוויתן, התייחסות לפליטות המתאן לאורך שרשרת ההפקה וההולכה- בהמשך לנייר העמדה ששחרר משרד האנרגיה ובנוסף- בדיקה כיצד נחתם הסכם קצא"א-איחוד האמירויות ללא אישור מוקדם של משרדי הממשלה הרלוונטיים. השרה הייתה קשובה והבטיחה לבדוק ולטפל. נמשיך לעקוב.

6. קיימנו אירוע זום ששודר בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית עם חה"כ אלכס קושניר מ"ישראל ביתנו". ההתרשמות הכללית והבקיאות בעולמות התוכן הסביבתיים של הח"כ הצעיר הזה, הפתיעה לטובה.

7. תקשורת- השתתפנו בכתבה בעיתון "גלובס" בנושא מערכת חישת שפך שמנים בים מרחוק. בנוסף, קיבלנו כיסוי להפגנה במוצ"ש מ- ynet, גלובס ו- N12.

8. השתתפנו בדיון מטעם "הזירה הסביבתית" המאגדת נציגי אקדמיה, תעשייה וארגוני סביבה, בנושא צרכנות סביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במכתב ארגונים לראש הממשלה בהקשר לאירוע זיהום הזפת בחופים וביקשנו לקדם את חקיקת חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן) ולבלום את מימוש הסכם קצא"א- איחוד האמירויות להובלת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה.

2. הצטרפנו למכתב ארגונים ליו"ר הכנסת, חה"כ יריב לוין, בבקשה לקיום דיון דחוף במליאה בעניין אסון זיהום הזפת בחופי ישראל. בנוסף, סייענו לקידום ישיבה באותו נושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה. הדיון יתקיים ביום שלישי, ה- 2.3.2021.

3. בעקבות אסון הזפת בחופים- שלחנו בקשות חופש המידע לגבי ניטור איכות המים המיוצרים במתקני ההתפלה בעת קרות האירוע, לרשות המים ולמשרד למשאבי מים. בנוסף, הוצאנו בקשת חופש המידע למשרד החוץ לגבי מקורות רכש הנפט של ישראל ודרך שינועם, לאור האפשרות כי שפך הנפט הגולמי נבע מהעברת נפט גולמי בין מיכליות ימיות.

4. השתתפנו במסיבת עיתונאים בנושא אירוע הזפת בחופים. הצגנו מצגת קצרה בנושא אירועי שפך חמורים שהתרחשו בעולם ודיברנו על צורך במנגנון התרעה מוקדמת ועל כלים זמינים לממש זאת.

5. אייטמים בהם השתתפנו בתקשורת בנושא הזפת בחופים- דמוקרטtv, רינו צרור (גל"צ), כתבה במגזין חדשות "כאן 11", שלוש כתבות בגלובס, כתבה באתר "כאן 11" ועוד מספר ציוצי עיתונאים שציטטו אותנו.

6. הוצאנו מכתב מיצוי הליכים לייעוץ המשפטי של משרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי עמותת "תעשיידע" במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי. זאת, לאחר מכתב קודם בנושא שהביא לפגישה עם מנכ"ל "תעשיידע", אך לצערנו לא הביא לתיקון הפגמים. בנוסף, הוצאנו מכתב לחברת החשמל ולמשרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי חברת החשמל במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי.

7. קיימנו מפגשי אונליין של ארגוני הסביבה עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ועם הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה. האירוע האחרון שבר את שיא ההשתתפות שלנו עד כה- 350 איש!

8. כחלק מ"פורום כסף נקי", השתתפנו בכתיבת התייחסות לחוזר של דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח. בהתייחסותנו הדגשנו את ההתעלמות הנוכחית מסיכוני אקלים, הראינו כיצד גופים ברחבי העולם המנהלים כ- 150 טריליון דולר במצטבר מתייחסים לנושא, ודרשנו שגם שוק ההון בישראל יתנהל מתוך אותה אחריות פיננסית.

9. קיימנו פגישה ליצירת שת"פ עם הטלוויזיה החברתית בנושא משבר האקלים ובחנו מספר דרכים לקדם זאת.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השבוע אסון הזפת בחופים היכה בנו בעוז. אחרי שיצאנו מההלם הראשוני סייענו בגיוס מתנדבים, ירדנו לנקות את החופים, החלנו בתחקיר הסיבות לאירוע וסיפרנו לציבור בשלל אמצעים כיצד ניתן למנוע את האירוע הבא.

2. השתתפנו בפגישה מטעם פורום כסף נקי עם דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר. בפגישה הצגנו לדר' ברקת וצוותו סקירה של הצעדים הפיננסים הננקטים ברחבי העולם בכל הקשור למשבר האקלים. הדגשנו שעל הרגולטור מוטלת האחריות לוודא שהגופים המנהלים את כספנו עושים זאת באחריות, לוקחים בחשבון סיכוני אקלים ולא טומנים את ראשם בחול.

3. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת התו של "פורום כסף נקי". תו זה, שינתן לחברות נקיות מהשקעות בדלקים פוסיליים או כאלו שיבצעו הסטת השקעות, יאפשר לציבור הרחב לדעת היכן ניתן להשקיע את כספו, מבלי לתמוך בחברות הפוסיליות המאיצות את משבר האקלים.

4. השתתפנו בפגישה מטעם "פורום כסף נקי" עם נציגי חברת הביטוח "מנורה". בפגישה הראינו ש"מנורה" משקיעה למעלה מ-5 מיליארד ₪ בחברות פוסיליות המאיצות את משבר האקלים. זהו מפגש ראשון בין הצדדים ולהערכתנו הדיאלוג יימשך. נמשיך לדרוש את הפסקת הזרמת כספי הציבור לתעשייה שמאיימת על עתידנו.

5. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת המדד הקבועה של ארגון הגג "חיים וסביבה" עבור "מדד ת"א 125- אקלים נקי מדלקים פוסיליים" שהושק לאחרונה ביוזמת "פורום כסף נקי", יחד עם הבורסה הישראלית.

6. השתתפנו במפגש עם תושבי הנגב המזרחי בנושאי סביבה ובריאות הציבור. מתפתחים במקום מספר מאבקים. אנו נסייע למאבק לביטול פרויקטי פצלי השמן המזהמים באורון ובמישור רותם.

7. שידרנו בפייסבוק מפגש זום משותף ומוצלח עם "קהילת השמש", לעידוד הקמת גגות סולאריים.

8. הצטרפנו להנגשה לציבור של קורס אקלים, לצד ששה ארגונים נוספים: "חיים וסביבה", "גרינפיס", "מגמה ירוקה", "מרכז השל לקיימות", "הרשת הירוקה" ו"המרד בהכחדה". נפרסם בקרוב ונציע לכם ולבני משפחותיכם להשתתף בו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה בדמוקרטTV בנושאים: משבר האקלים, מגמות עולמיות בתחום הפחתת הפליטות, היערכותה של ישראל לכלכלה דלת פחמן, ריסונה של חברת שברון, הבראת מפרץ חיפה, פעילות הסטת ההשקעות של "פורום כסף נקי" ועוד…
בנוסף, השתתפנו בכתבות ב"גלובס" ובמקומון "חי-פה" בנושא הזפת בחופים וכן פרסמנו מאמר דעה בעין השביעית" בו פירטנו מדוע לטעמנו מדיניות משרד האנרגיה מסכנת את עתידה של ישראל.

10. חופש המידע- קיבלנו מידע ריק וחסר בנושא הדיווחים והתחקירים שהועברו על ידי נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה בעקבות אירועי הפעלת הלפיד הלחץ הגבוה באסדת לוויתן וכן בנושא התכתובות בין המשרד לבין נובל אנרג'י לגבי דחיית מועד ההרצה שתוכננה ל- 24.12.19. אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים מהנושא!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. חתמנו על הסכם עם אתר לאחסון הסנסור הראשון במערך הניטור שלנו, שכזכור ימוקם במפרץ חיפה, בסמוך למיכלי תש"ן בקריית חיים. מזל טוב!

2. זוכרים את החריגות במזהם המסרטן בוטדיאן שמצאנו בדיגומים בסמוך לחוות המיכלים בקריית חיים? אז בתיאום עם עיריית חיפה, ביצענו השבוע דיגומים ב- 4 בתי ספר סמוכים לחווה הרעילה הזו. נעדכן בתוצאות הדיגומים לכשאלו ינותחו.

3. הוצאנו בקשה נוספת למשרד להגנת הסביבה לפי חוק חופש המידע, בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. זאת, לאחר שפנייתנו הקודמת נדחתה, שכן המידע שביקשנו לא היה מצוי בידי המשרד להגנת הסביבה. נזכיר, שהמשרד להגנת הסביבה דחה את המועד בו אמורה להגיש נובל אנרג'י את האומדן, בניגוד גמור לכתוב בהיתר הפליטה של האסדה ובחוסר סמכות מוחלט. לא נרפה מהנושא הזה, עד שנקבל את המידע המלא ונבהיר מדוע המשרד נהג כפי שנהג.

4. הכנו נייר עמדה המשווה את ההשלכות האקלימיות של פליטות גז החממה מתאן- מרכיב עיקרי בגז המכונה טבעי, לעומת אלו של פליטות הפחמן הדו-חמצני מהפחם. המסקנה היא כי מבחינה אקלימית, גז מסוכן מפחם. שלחנו נייר זה לנבחרי ציבור. ניפגש עם חלקם, כדי להסביר להם את הדברים באופן בלתי אמצעי ובגובה העיניים.

5. השתתפנו בראיון פודקאסט למגזין "סיפור ירוק" וגוללנו לראשונה את הסיפור המלא של המאבק להרחקת אסדת לוויתן מראשיתו ועד הלום- תקוות, שאיפות, הישגים, הצלחות, חלומות, עשיות, כשלונות, תובנות ופרספקטיבה מרחיקת ראות על התהליך המרגש והעצום שעברנו בעצמנו והעברנו ציבורים עצומים בישראל.

6. עסקנו השבוע רבות בבחירות הקרובות, במסגרת מטה "בוחרים ירוק" המשותף לארגוני הסביבה- מפגשי צוות מטה, וועדה מייעצת וצוות קשרי ממשל. קיימנו עבור התנועה הסביבתית פגישת אונליין מעולה עם חה"כ יוראי להב-הרצנו. תיאמנו פגישות דומות עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ל- 22.2.21, עם פרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה ל- 23.2.21 ועם חה"כ אלי אבידר ל- 4.3.21. אנו בתהליכי  תיאום גם עם  מפלגת "כחול-לבן". נוציא הודעות מסודרות בנושא. נמשיך ונתאם מפגשים מסוג זה עם כל מפלגה שתחפוץ בכך.

7. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא הסכם רד-מד, להזרמת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה. התקיימה השבוע באילת הפגנת ארגונים מרשימה כנגד הסכם אסוני זה.

8. השתתפנו בכתבה בגל"צ בנושא פרויקטים ימיים לייצור חשמל מאנרגיית הרוח, בהתייחס לפרויקטי המולטי-ביליונים שהשיקו דנמרק ודרום-קוריאה. פרויקטים כאלו בים הרחוק גם נהנים מרוח חזקה יותר וגם מוותרים על המגרעות של הקמתם ביבשה- פגיעה בבעלי כנף, פגיעה בנתיבי טיסה, פגיעה של תת תדר בבני אדם, שימוש בשטחים יקרים ועוד. בעידן זה של משבר האקלים, עלינו לבחון את כל אפשרויות ייצור החשמל נטולות הפחמן שעל הפרק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו מכתב מעורך דיננו לעמותת "סנונית", הפועלת לקידום החינוך המתוקשב לתלמידי בתי ספר במשותף עם משרדי ממשלה ואוניברסיטאות, ומפעילה מספר אתרים לצורך זה. במכתב מחינו על תכנים ומצגות המופיעים באתרי העמותה, המטעים לחשוב כאילו הגז הטבעי הוא אנרגיה נקיה וחסרת מגרעות. ביקשנו את הסרת התכנים המטעים והתייחסות מהירה. נשקול את המשך צעדינו, על פי תשובת העמותה.

 2. הוצאנו מכתב ארגונים לראש הממשלה ולשרים הרלוונטיים בנושא כלכלה דלת פחמן. השבוע השרה להגנת הסביבה ומנכ"ל משרדה היו אמורים לפגוש את שר האנרגיה ומנכ"ל משרדו בנושא זה, אך לצערנו הפגישה נדחתה. זאת, לאחר פגישה שהתקיימה בשבוע הקודם בין השרה להגנת הסביבה לראש הממשלה באותו עניין. אנו ממתינים לסיום המשא ומתן בין הצדדים ולעדכון לגבי ההחלטה הסופית בנושא הכל כך מהותי הזה.

 3. לקחנו חלק בשתי הפגנות- בנושא סגירת בז"ן בירושלים ובנושא מניעת הרחבת תחנת הכח של OPC בחדרה. בפגישה השנייה לקחו חלק חברי כנסת בעלי אוריינטצייה סביבתית- אלי אבידר מ"ישראל ביתנו" ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". 

 4. נטלנו חלק בישיבת ארגונים בנושא המאבק בפרויקט רד-מד, לפיו נפט מאיחוד האמירויות עתיד לעבור דרך ישראל בדרכו לאירופה, על כל הסכנות הסביבתיות הנובעות מכך. השבוע התקיים עקב הסברה מקוון לציבור בנושא זה. 

 5. קיימנו אסיפה כללית של עמותת "שומרי הבית" לאישור תקציב פרויקט הניטור, הדו"חות כספיים לשנת 2019, תקציב העמותה לשנת 2021 והארכת ההתקשרות עם רואה החשבון המבקר של העמותה. כל המהלכים אושרו פה אחד.

 6. השתתפנו בשתי ישיבות של מטה הבחירות הסביבתי "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה, שמטרתו להשמיע את קולה של התנועה הסביבתית בפני המפלגות המתמודדות לכנסת ה- 24: ישיבת צוות קשרי ממשל וישיבת צוות מטה. הפעילות המשותפת במטה הינה חדשה בפורמט זה לתנועה הסביבתית. כאמור, מפגש אונליין עם ח"כ להב-הרצנו יתקיים ביום ב', ה- 8.2.21, בשעה 21:00 וישודר בדפי הפייסבוק של התנועה. השתתפו!

 7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של "חיים וסביבה", ארגון הגג של הארגונים הירוקים בישראל. במסגרת זו התנדבנו לתרום בצוותי משנה בתחומי האקלים וכן למאיץ לארגוני סביבה, המשותף עם קרן "שלי". שיתופי הפעולה שלנו עם הארגונים השונים הולכים ומתרבים.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 
 1. זוכרים את חריגות החומר המסרטן בוטדיאן באזור התעשייה הצפוני באשדוד ובסמוך לחוות מיכלי תש"ן בקריית חיים?  זוכרים שאחרי תכתובת עניפה ושלושה דיגומים שביצענו, המשרד להגנת הסביבה התרצה והחליט לחקור את הנושא, תוך מתן מענה כי יסיים וישיב לנו עד ל- 20.1.21?
  אז חיכינו, חיכינו ומשבוששה להגיע תשובתו, שלחנו פנייה נוספת בנושא זה.
  לא נשקוט ולא ננוח עד שהמשרד יעלה על המקורות המסרטנים ויוציא צווי סגירה כנגדם. אלו החיים של כולנו ובחיים לא משחקים.

 2. קיימנו פגישה עם נציגי אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה בהקשר להרחבת תחנת OPC בחדרה. עברנו על תסקיר ההשפעה על הסביבה  של התחנה. ככל ויתגלו פגמים בתסקיר, המשרד עשוי להתערב בשלב מוקדם ע"מ ליידע את היזם שלא ינתן לו היתר פליטה, אם לא יתוקן התסקיר. תודה לנועם ווינר על ליווי מקרוב של המאבק הזה.

 3. משרד האנרגיה מבצע פיילוט גז טבעי לשימוש ביתי בשורת שכונות מגורים. שוחחנו עם רשות הכבאות, שאישרה פיילוט לארבעה אזורים ללא תקינה מתאימה. בדקנו את הנושא עם גורמי מקצוע, שהגיבו כי החלטת רשות הכבאות אינה סבירה, אינה ישימה ואינה חוקית. אנו שוקלים מהלכים משפטיים. נמשיך ונעדכן.

 4. הגבנו להליך שיתוף הציבור של משרד האנרגיה בנושא הנעה חלופית לציי רכב. מסקנת המשרד בדו"ח מפורט שצירף, הינה לקדם רכבים כבדים מונעי… גז. איך לא? זאת, על אף שמועצת המובילים בישראל מתנגדת לכך, על אף שהמגמה העולמית מצביעה על יתרון ברור למשאיות מונעות חשמל, על אף פיילוט במשאיות מבוססות מימן שיתקיים בארץ ברבעון השלישי השנה בשיתוף משרדי הממשלה לרבות משרד רוה"מ ועל אף שמסקנת הבדיקה של משרד האנרגיה עצמו הראתה עדיפות למשאיות חשמליות… לכו תבינו… ביקשנו מהמשרד לאמץ את החלופה הזולה ביותר- החשמלית וככל שלא ייאות לעשות זאת, דרשנו כי ישהה החלטתו עד לקבלת תוצאות הפיילוט שיחל ברבעון השלישי במשאיות מונעות מימן. אנחנו מבטיחים שטרם נאמרה המילה האחרונה בנושא הזה! נמשיך לעקוב ולעדכן.

 5. קיימנו מפגש ארגונים בנושא הצעת המחליטים לממשלה בהקשר ליעדי 2050 ומעבר לכלכלה דלת פחמן. סוכם על הוצאת פנייה משותפת נוספת לרוה"מ ולשרים במטרה לקדם את הנושא וכן המשך עבודת הגישור בין משרדי הממשלה, בה אנו נוטלים חלק.

 6. קיימנו מפגש של מטה "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה. סוכם, בין השאר, כי נקדם פגישות עם מספר מפלגות, תוך העברת המצע המשותף של התנועה הסביבתית. כפי שהודענו, נקבעה פגישה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד" ל- 8.2.21, שתשודר בזום ובפייסבוק לייב. קידמנו השבוע מפגש גם מול הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה "הכלכלית החדשה". נעדכן.

 7. העברנו שתי הרצאות לציבור באדיבותו של דר' מייק אדל: ב- 24.1.21 מטעם מחלקת איכות הסביבה והקיימות בזכרון יעקב, בנושא: "אנרגיה, זיהום אוויר והקשר ביניהם" וב- 26.1.21 בפני תלמידי תיכון המושבה בזכרון יעקב, בנושא: "המשבר הסביבתי- המגיפה שלא מדברים עליה".

 8. שידרנו את הרצאתו המעודדת של הפרופסור עדי וולפסון: "נוטעים תקווה" בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.21, באמצעות זום ופייסבוק לייב, שהופצה בדפי הפייסבוק של מספר ארגונים נוספים- צלול, נוער למען האקלים, אזרחים למען הסביבה, הרשת הירוקה ועוד. היה חשוב ומחזק!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו הזמנת רכש ראשונה לציוד עבור מערך הניטור שלנו! זאת, לאחר עבודת לימוד מעמיקה והשוואתית בין מספר שחקנים, מחקר, מו"מ והסתייעות בשני דו"חות מומחים מחברת הייעוץ הבינלאומית רמבול. הפתעה- הציוד כולל ניטור של יותר מזהמים מאשר דיווחנו עליהם בהרצאותינו לציבור. מזל טוב!
 2. סיימנו הליך מכרזי לבחירת חברה לכיול ואנליזת המידע שיתקבל מהסנסורים שבחרנו עבור מערך הניטור שלנו. סיכמנו על מחיר לתקופת הפיילוט וכן לתפעול השוטף, לאחר מו"מ ממושך. מזל טוב בשנית!
 3. הצעת המחליטים- החלטנו להעז ולנסות לגשר על הפערים בין משרדי הממשלה בנושא זה, שנראו לנו לא גדולים מדי. שלחנו למנכ"ל משרד האנרגיה נוסח הצעת מחליטים עצמאי, אליו הגיב באומרו שהפערים אינם גדולים בנושא זה (ביחס לנושאים אחרים) ושהוא בטוח שהנושא יובא להחלטת ממשלה בקרוב. כמו"כ ציין כי השיחות שלו עמנו היו מאד משמעותיות. ביקשנו בחוזר הערות ספציפיות. המשרד להגנת הסביבה יאמץ את הנוסח שהצענו. אנו מקווים שתרמנו בכך משהוא לקירוב עמדות בין הצדדים. בנוסף, השתתפנו בכתבה שהתפרסמה ב"שקוף" בנושא.
 4. שלחנו למשרד להגנת הסביבה מכתב בו הבהרנו לו שהארכת משך הזמן לביצוע אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן ובניגוד גמור להיתר הפליטה, הינה חריגה מסמכותו על פי חוק. דרשנו מהמשרד לדרוש את האומדן משברון-נובל אנרג'י באופן מיידי. במידת הצורך- נעתור בנושא מהותי זה. נמשיך ונעדכן.
 5. קיימנו ישיבת ארגונים בנושא הקמת מטה בחירות לתנועה הסביבתית (בהתייחס לכל המפלגות כולן), קידום פעילות שטח ודיגיטל וכן קידום מצע סביבתי חוצה ארגונים בקרב מצעי הבחירות של המפלגות השונות, ראשי המפלגות וח"כים סביבתיים. הוגדרו קבוצות עבודה בנושאים השונים.
 6. קיימנו ישיבת עבודה ראשונה של קבוצת קשרי הממשל בהקשר לבחירות הממשמשות ובאות. לקחנו על עצמנו את הובלת הקשר של התנועה הסביבתית עם מספר מפלגות. בנוסף, קבענו שידורי זום בנושאי אנרגיה, סביבה וקיימות, עם מספר חברי כנסת ומועמדים בדף הפייסבוק של "שומרי הבית", שיועבר בדפי ארגונים נוספים. הראשונה שבהן תתקיים עם הח"כים יאיר לפיד ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". נעדכן ע"כ בקרוב.
 7. סיכמנו עם הפרופסור עדי וולפסון על כך שירצה בשידור חי בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.2021 בשעה 21:30, בנושא: "נוטעים תקווה- האם הפעילות הציבורית מצליחה להשפיע על מדיניות הממשלה בנושאי סביבה, אנרגיה וקיימות?". ההרצאה תשודר באמצעות זום ושידור לייב בדפי הפייסבוק של "שומרי הבית" וארגונים נוספים. ינתן זמן לשאלות מהציבור ומענה עליהן. יהיה מרתק ומעודד. בואו!
 8. בעקבות ישיבת ארגונים בנושא מפרץ חיפה, קיימנו שיחות כדי לטכס עצה כיצד להיחלץ מהפלונטר שנוצר, לאחר שמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל הנכנס ביקש 45 יום כדי ללמוד את העבודה של הרשות בנושא הבראת מפרץ חיפה.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. שלחנו מכתב משותף עם כעשרים ארגונים לשר האוצר כ"ץ, המפציר בו לקבל את הצעת המחליטים של המשרד להגנת הסביבה בנושא כלכלה דלת פחמן ככתבה וכלשונה ועל ההשלכות הכלכליות של אי אישורה על התעשייה והכלכלה הישראלית. בנוסף, התראיינו לוואלה! בנושא הצעת המחליטים.
 2. הפגנו בפני ביתו של מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי בנושא הצעת המחליטים.
  אודי קרא לנו לשוחח ודיברנו בעמידה על הכל באופן פתוח יותר משעתיים. היה מעמד מכבד, מעמיק וקשוב. גם הנוער הנפלא ביקר את אודי בביתו מספר ימים לאחר מכן וזכה אף הוא לשיחה עם אדירי.
 3. העלינו את האתר החדש שלנו, אחרי עבודת עומק מאומצת לרוחב כל הארגון.
  שאפו לנועה, אמיר, ענבל, פנינה, מיכל, לימור, רומם, רוני, גיטל, אופיר, יוני ולכל המעורבים! כעת, נתפנה להמשיך לפתח ולקדם כמה נושאים בו, לרבות גרסאות האנגלית והמובייל.
 4. שלחנו מכתב ארגונים לשר הביטחון, רא"ל מיל' בני גנץ, בנושא ההיבטים הביטחוניים הקשורים לסוגיית התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

  ביקשנו שקול נציגיו יישמע בוועדה. לצערנו, זמן קצר לאחר שהמכתב שוגר, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החדש, ינקי קוינט, שיבש לנו את התכניות כשביקש ללמוד את עמדת רמ"י לעומקה ב- 45 הימים הקרובים. הכל יוקפא כעת, עד להחלטתו בסוגייה.

 5. קיימנו ישיבה חודשית של חברי "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בעיקר בנושאים של הצעת המחליטים לכלכלה דלת פחמן וקידום מאבק בהקשר לקידוח ימי מתוכנן בהפרעת פלמחים.
 6. שלחנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא מועד הגשת אומדן פליטות גזי החממה ללוויתן.
  לצערנו, המשרד הרשה לעצמו לחרוג מהיתר הפליטה שהוא עצמו הנפיק לפעילות האסדה! אנחנו על זה…
 7. השתתפנו בדיון בוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) בנושא הרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה והבענו התנגדות.
  נועם ווינר ייצג אותנו שם וגם התראיין בנושא למחרת ברדיו 90FM.
 8. יזמנו עצומת מדענים לרוה"מ בנושא הצעת המחליטים לקידום כלכלה דלת פחמן.
  על העצומה, שנשלחה ללשכת ראש הממשלה השבוע, חתמו לא פחות מ- 128 מדענים בתוך יממה!
  העצומה נחשפה בתקשורת ב"גלובס" ובגלי צה"ל.
 9. השתתפנו בהליך שיתוף הציבור שיזם משרד האנרגיה בנושא: "בחינת חלופות לאספקת אנרגיה בבניה חדשה במגזר הביתי", לאור כוונת המשרד להחליף את גז הבישול וההסקה הביתית בפתרונות מבוססי חשמל. שלחנו מסמך ובו פירטנו מדוע לא נכון להתייחס כלכלית ובטיחותית רק נקודתית במקטע הצריכה הסופי וגרסנו שיש להתייחס גם להיבטי הבטיחות ועלויות הסובסידיות במשק הגז, הוצאות הביטחון והעלויות החיצוניות שבשימוש בגז לייצור חשמל בתחנות הכח- תחלואה והשפעה על האקלים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנת הכוח הגזית שתוכננה לקום בגלבוע נעצרה על-ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה! במקום תקודם הקמת מתקן לאגירת אנרגיה.
זהו הישג תקדימי, משולב ויוצא דופן של הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר דחתה הוועדה המחוזית דרום גם את הקמתן של שתי תחנות גזיות בדרום הארץ. הקמת מתקנים פוסיליים חדשים בארץ נמצאת תחת מתקפה עזה!

2. משאבי ההון האנושי המשובח שלנו: גיטל פרידמן תחליף את מאיה סייפרס כאחראית על צד הטכנולוגיה בעמותה. משה ברק החל לרכז את הטיפול בתחום גיוסי כספים מקרנות פילנטרופיות ועבר הכשרה בנושא. סיימנו השבוע הליך מכרזי לבחירת גוף מייעץ בתחום זה. את משה החליפה חגית הראל כמנהלת הכספים של העמותה, כזכור.

3. השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא "תכנית החילוץ הירוקה", שנכתבה ע"י "האגודה הישראלית לאקולוגיה", המכון הישראלי לדמוקרטיה ו"שינוי כיוון" בראשות דב חנין. נדיה דוניץ', נציגת הנוער, ריגשה מאד בדבריה! מילותיה המטלטלות ודאי השפיעו על הסיכום החיובי של היו"ר, חה"כ מרגי.

4. קיימנו הפגנה בפני ביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ בכפר אחים, במשותף עם "נוער למען האקלים", כדי לשדלו להסכים לקבל את הצעת המחליטים לממשלה בנושא כלכלה דלת פחמן- יעדי 2050.

5. הרצינו בפני סטודנטים לתואר שני בתכניות בינלאומיות של בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה- מתמחים בביולוגיה, גיאולוגיה, טכנולוגיות וציויליזציות ימיות. התגובות שקיבל המרצה, דר' מייק אדל, היו חמות.

6. שלחנו מכתב חריף לרשות השניה לרדיו ולטלוויזיה ולמנהלי רדיו חיפה בגין ניגוד עניינים חריף וחשש להפרת כללי האתיקה של הרשות השניה, בשל חסות שנטלו בתי הזיקוק לנפט בחיפה (בז"ן) על תכנית ברדיו חיפה.

7. נשלחה למשרד להגנת הסביבה התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים בהקשר לבקשת חופש המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. מסיבות לא ברורות, המשרד נקט סחבת מיותרת בהקשר לבקשה זו. במכתב הדגשנו כי במידה והמשרד לא יקדם את תשובתו כנדרש, נעתור בנושא זה לבית המשפט. להפתענו, קיבלנו תגובה מהירה (וגם- מסמכים אחרים שחיכינו להם זמן רב 😊), אך נוסחה מנוגד ללשון היתר הפליטה. אנו שוקלים את המשך צעדינו בהקשר זה.

8. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא התייחסות לוועדת המנכ"לים הדנה בעתידה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ודנו במרחב האפשרויות שלפנינו. הימים הקרובים ועד להתכנסות הוועדה ב- 12.1.2021 הינם קריטיים להמשך הדרך. נעשות כעת פעולות מתואמות רבות על ידי הארגונים הסביבתיים, במטרה להביא לאימוץ הצעת רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה.

9. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, שעניינו דו"חותיה של נובל אנרג'י בנושא תקלות הלפיד המרובות. הדו"חות שקיבלנו (באיחור רב) הינם חלקיים בהיקפם, מושחרים בחלקם, משתמשים ביחידות לא אחידות ולעתים לא כוללים אף את כמות הפליטות באירוע! המלצנו שוב למשרד להשתמש בפורמט הדיווח המקיף של הרשות האמריקאית BOEM וביקשנו לשלוח את המידע המלא בנושא פנייתנו.

10. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה בעניין פליטות מצנרת הולכת גז. בעולם ידוע כי קיימות פליטות ניכרות בהולכת הגז, כאלו שלעתים מביאים למצב בו הגז פוגע באקלים יותר מאשר פחם, ואילו בארץ אין כל נתונים על כך. אנו מבקשים להחל בתהליך מדידה והשקפה לציבור של נתונים אלו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.

1. שלחנו מכתב מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" לרוה"מ ולמספר שרים רלוונטיים, במטרה להפציר בהם לאמץ את הצעת המחליטים שגיבש המשרד להגנת הסביבה למעבר לכלכלה דלת פחמן, תוך העלאת יעדי הפחתת הפליטות וייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת הנקובים בו. על המכתב חתמו מעל 40 ארגונים ומומחים!

2. הופענו ב"דמוקרטTV" ודיברנו על המשמעויות הסביבתיות של הסכם השלום עם המפרציות, שדרוג יעדי ישראל כמתחייב מהסכם פריז והסיכויים שלנו לעמוד בהתחייבויות זו, והסטת השקעות מדלקים פוסיליים. השתתפנו גם בכתבה ב"מעריב" בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן.

3. השתתפנו בדיון של הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בדיון בנושא: "הבנת הפוטנציאל של שווק הגז הטבעי הישראלי לחו"ל (בדגש על כניסת chevron לזירה)". מדהים לראות עד כמה הם חיים בעולם מקביל, עם נתונים שנויים במחלוקת עזה ותחזיות מופרכות.

4. הצגנו לחניכי מכינת "חנתון" על משק האנרגיה בישראל- כשלים ופתרונות אפשריים. החניכים להוטים להיכנס לעשייה לטובת עתידם ולטובת פיתוח משק אנרגיה נכון לישראל!

5. חילצנו הצהרה משמעותית ביותר מחברת הביטוח מגדל- התחייבות להסטת השקעות עד סוף העשור מאחזקות פוסיליות והגברת השקעות בחברות אנרגיה מתחדשת. זהו הגוף המוסדי הראשון בישראל שמתחייב להסטת השקעות. אנו מאמינים שהוא הסנונית הראשונה. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא זה. התראיינו גם ברדיו "קול הגליל העליון", בתכניתו הסביבתית, בהקשר להסטת השקעות.

6. שלחנו מכתב ארגונים לחה"כ מיקי חיימוביץ', השוקלת את המשך דרכה. קראנו לה להמשיך ולשרת את הסביבה בישראל מכנסת ישראל, בכל פלטפורמה מפלגתית שתמצא לנכון. חבר כנסת בעל אורייטציה מפלגתית הוא מצרך נדיר במחוזותינו והתרומה של מיקי חיימוביץ' כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת ה- 23, ניכרה והשפעה מאד לטובה, ברמה שאינה זכורה לתנועה הסביבתית מזה שנים רבות. חשוב לנו שגם בכנסת הבאה ניעזר בחברי כנסת סביבתיים.

7. הוצאנו מכתב ארגונים לשרה להגנת הסביבה, בו הפצרנו בה שלא להתפשר בהקשר להצעת המחליטים, בפרט בהקשר של יעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050 ובהקשר לסעיף המצריך בחינה לפני כל השקעה בפרויקט תשתית גדול. עלינו לוודא שההתנגדות רבתי בקרב משרדי ממשלה להצעת המחליטים שהגיש המשרד להגנת הסביבה, לא תרפה את ידיו ותגרום לו לקבל פשרות, עליהן נצטער בעתיד.

8. קיימנו פגישת ארגוני סביבה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא מעבר לכלכלה דלת פחמן והקשיים העומדים בפניו למימוש חזונו. בכלל, עסקנו בנושא הזה רבות במהלך השבוע- בשיחות, תיאומים, פוסטים, מכתבים, תדרוכים ותכנון המהלכים הבאים. ביום ב' נגיע לביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ ונקרא לו להסיר התנגדותו מהצעת המחליטים בנוגע לכלכלה דלת פחמן וליעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050. הצטרפו אלינו!

9. המשכנו לקדם את מערך הניטור ואנו בשלהי מכרז למעבדה שתעניק לו שירותי כיול ותחזוקה. קידמנו תכנית פיננסית לשלב א' ולשלב ב' של המערך. נזדקק לעזרת הציבור גם בהמשך הדרך כדי להמשיך ולקדמו וכן לתחזקו. מי שטרם תומך בנו בסכום חודשי כלשהוא, על פי יכולתו, אנא היכנסו לאתר והגדירו זאת כעת, לטובת כולנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נשלח מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה והממונה על הנפט, המבקש פירוט לגבי הטיפול בליקויים שהעלה דו"ח חברת RPS ביחס לאסדת לוויתן,  לרבות ציון לוחות זמנים.

2. נשלחו בקשות חופש המידע למ.א. חוף הכרמל ולמשרד הפנים, במטרה לחשוף את כל חוות הדעת המשפטיות והאחרות וכן סיכומי הדיון שניתנו ונערכו בהקשר לקבלת התרומה השנויה במחלוקת מחברת אנרג'יאן.

3. נשלח מכתב, יחד עם מספר ארגונים נוספים, לשר האנרגיה וליו"רי ועדות הכלכלה והגנת הסביבה, בנושא החלטת מליאת רשות החשמל לגבי תעריפי החשמל למתקנים על גגות בינוניים וגדולים, המורידים מאד את כדאיות ההתקנה של מתקנים בהספק של מעל 100 קילו-וואט. ההחלטה מנוגדת למדיניות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המבקשת לבנות את עיקר ההספק הסולארי של ישראל על מבנים ושטחים מופרים. יד ימין פועלת כנגד יד שמאל…

4. שלחנו למשרד האנרגיה מסמך הערות להנחיות לעניין סעיף 76 לחוק הנפט, בעניין העברה ושעבוד של זכויות נפט וטובות הנאה בזכויות נפט. אם הערותינו תתקבלנה, לא תתאפשר יותר העברת זכויות במאגרי גז ונפט של ישראל, ללא שימוע ציבורי וללא התחשבות בשיקולי סביבה ותחרות, כפי שארע במקרה של רכישת שברון את נובל אנרג'י, בחסות החוק הקיים.

5. השתתפנו בדיון נוסף, משותף לוועדת חוקה, חוק ומשפט ולוועדת הפנים והגנת הסביבה, בנושא הצעות חוק המקרקעין השונות, למסדרת התקנת מתקנים סולאריים על גגות משותפים, בהיעדר הסכמה של כל הדיירים. זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בוועדות אלו ב- 15.12.2020. הדיון הזה הוביל להשלמת החקיקה, עוד באותו הלילה.

6. השתתפנו בדיון נוסף בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא :"הצעת תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(תיקון),התשפ"א-2020". דיון קודם בנושא זה שהתקיים ב- 23.11.2020, לקראתו שלחנו נייר עמדה מפורט יחד עם "מכון מחקר סביבתי חיפה", הסתיים ללא החלטה. לקראת דיון זה שלחנו נייר מפורט נוסף, המפרט את הערכים והנקודות שיש לקבע בעדכון הערכים החדש של המשרד, וכן מידע על נטיית המשרד להגנת הסביבה לדחיינות.

7. השתתפנו באסיפה הכללית של ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בישראל- "חיים וסביבה". נציג "שומרי הבית" ,יוני ספיר, נבחר להיות חבר בוועד המנהל של "חיים וסביבה".

8. השתתפנו במפגש עם משרד האנרגיה בנושא "יעדי הפחתת פליטות גזי החממה לשנת 2050". המפגש היה מעניין, עמוק וקולח. לראשונה מאז הוקמנו, מצאנו את משרד האנרגיה מגלה קשב אמיתי. הלחץ הציבורי עובד! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" בנושא מהלכי חקיקת אקלים, הסטת השקעות, קמפיין המד-רד, צינור האיסטמד ועוד.

2. שלחנו מסמך תגובה מפורט מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" ליעדי הפחתת הפליטות שפרסם משרד האנרגיה לשנת 2050, לצד שורת המלצות לכלי מדיניות שיש לאמץ, כדי לעמוד ביעדים אלו.

3. השתתפנו בדיון מהיר בוועדת הכספים של הכנסת בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות". סוכם כי יתקיים דיון המשך בנושא זה.

4. השתתפנו בדיון ועדה משותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא הצעות חוק המקרקעין, בה נדון קידום הנחת פאנלים סולאריים בבתים משותפים. ב- 22.12.2030 יתקיים דיון המשך. נשתתף גם בו.

5. השתתפנו בצוות חשיבה של הארגונים הסביבתיים המרכזיים בנושא קמפיין "50% חשמל מאנרגיות מתחדשות ב- 2030". היה דיון מרתק. סוכם לצאת לדרך עם הקמפיין ובמקביל לבנות צוות חוצה ארגונים שיתן בסיס מדעי להפחתת הפליטות הנדרשת ב- 2030, לרוחב כל היריעה (חשמל, תחבורה, חימום/קירור, חקלאות, אשפה ועוד).

6. קיימנו וובינר שני בנושא הסטת השקעות, במשותף עם ארגונים החברים ב"פורום כסף נקי". נציגי בית ההשקעות "כרמים"- הראשון שקבל את תו "כסף נקי" והבורסה לניירות ערך, היו שם והציגו לציבור את המהלכים החדשים.

7. קיימנו פגישה פוריה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד- תל"ם" ודנו עמו בנושאים הסביבתיים והאנרגטיים אותם הוא יכול לקדם בכנסת, עבור כולנו. סוכם על שינויי חקיקה אותם נקדם יחד ועל סיועו בבלימת פרויקטים פוסיליים המקודמים על ידי משרד האנרגיה. 

8. קיימנו יחד עם חברי "פורום כסף נקי" מספר ישיבות בנושא תו כסף נקי – מאפייניו, תנאי קבלתו ודיפרנציאציה בין מסלולים שונים. כבר יש מועמדים נוספים לקבלת תווים דומים, וחברי הפורום בוחנים את התאמתם.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במפגש אקדמיה- מגזר עסקי- תנועה סביבתית – בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי והסרת חסמים. סוכם על מפגשי המשך והקמת צוותי עבודה.

2. השתתפנו בהרצאת טד בנושא "המשבר הסביבתי- המגפה שלא מדברים עליה", שהתקיימה במכללת אורנים במסגרת "השבוע הפוליטי".

3. שלחנו למשרד להגנת הסביבה בקשת חופש המידע בנושא:
מערכת החישה מרחוק לאיתור שפך שמן באסדות לוויתן וכריש-תנין,
לקבלת המפרט הטכני של המערכת הזוכה, שם החברה הזוכה,
לוחות הזמנים להתקנתה
והוראות מיוחדות שהעביר המשרד להגנת הסביבה לזכייניות בהקשר זה.

נזכיר כי פעילות נמרצת שלנו הביאה להשתת החובה על הזכייניות להציב מערכות אלו ואנו כעת עוקבים אחר היישום של ההחלטות.

4. בעקבות דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של כנסת ב- 23.11.2020 בנושא ערכי איכות אוויר בו השתתפנו ולקראתו שלחנו מכתב לשרת להגנת הסביבה וליו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ',
הוצאנו לחה"כ חיימוביץ' מכתב מפורט, יחד עם מרכז מחקר סביבתי חיפה, עם עמדתנו בעד פרסום עדכון מיידי לחלק מהחומרים המנוטרים ונגד הגישה הדחיינית של המשרד להגנת הסביבה, המבקשת לדחות את פרסום עדכון הערכים ביותר משנה!

5. בשבוע זה הושק בבורסה הישראלית לניירות ערך מדד "ת״א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים", שעל השקתו עבדנו יחד עם הבורסה ושותפים נוספים מ"פורום כסף נקי״, משך חודשים.

בחודש הבא צפויות להיות מושקות תעודות הסל הראשונות שיעקבו אחר המדד ויאפשרו השקעה בפועל בניירות הערך שבמדד, עבור החוסכים והמשקיעים. במקביל, אנו ממשיכים במגעים מול גופים מוסדיים שונים, ע״מ שהכסף שלנו ושל ציבור החוסכים, לא יושקע בחברות שמאיימות על עתידנו. נמשיך לעדכן.

6. נקבע דיון מהיר בוועדת הכספים לשבוע שלאחר שבוע זה, בו ישתתפו מספר ארגוני סביבה וח"כים מכל רחבי הבית, בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות".

בתקופה זו של משבר הקורונה ומשבר כלכלי חריף נלווה, על המדינה לנהל הוצאותיה בתבונה. דומנו שחברי ועדת הכספים אינם ערים לכספים הרבים הנשפכים כיום לטובת פרויקטים פוסיליים רבים, שמשך חייהם קצר ופעילותם מזיקה.

7. שלחנו פנייה נוספת למנהל היחידה להגנה על הסביבה הימית בנושא חשש לזיהום מי ים, יחד עם עשרות תלונות תושבים ממישור החוף הצפוני, על זפת ודגה מתה בחופים. ביקשנו לדעת את מקור הזיהום.  
המשרד השיב כי המפקחים מטעמו נמצאים בשטח וכי לא התקבל דיווח על זיהום ים/ חופים חריג.

8. נשלח מכתב לשר החינוך גלנט בנושא שילוב משבר האקלים בתכניות הלימודים בישראל ובקשה לפגישה, לצד עשרות ארגוני חינוך, אנשי חינוך, מוסדות אקדמיים, חוקרים ואנשי אקדמיה, גופי חינוך חברה וסביבה, תנועות נוער וגופי שלטון מקומי. במכתב ביקשנו להקים צוות מקצועי לפיתוח ותיכלול הנושא, להגדירו כלימודי חובה, להכשיר מורים, לעדכן תכנים ולתקצב תשתיות, לצורך קידום המהלך.

9. נצחנו !! אחרי שתי עתירות ואינספור דיונים עם היועמ"שים של משרד הפנים והממשלה,  הצלחנו לגרום למועצה האזורית חוף הכרמל להחזיר תרומה מחברת הגז והנפט אנרג'יאן, שלטעמנו נגועה בניגוד עניינים מובהק.
אין גבול לכוח ההשפעה האזרחי המאוחד שלנו! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. השקת קמפיין העלאת יעדי ייצור החשמל של ישראל מאנרגיות מתחדשות בשידור אונליין בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית, בהשתתפות נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, חברי כנסת ממספר מפלגות, מומחים, אנשי ציבור וראשי התנועה.

 2. הצגת תכנית שכתבנו ב"שומרי הבית" לחדירה מהירה של מכוניות חשמליות לשוק הרכב בישראל, בפני ראש אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה.

 3. פגישה עם מפעיל המטמנה הגדולה בישראל ("אפעה"), לצורך בחינת דרכים לצמצום פליטות המתאן מהמטמנה. כיום מטמנות אחראיות לרוב פליטות המתאן בישראל. המתאן הינו גז חממה עוצמתי.

 4. פגישה עם צוות ההשקעות בתשתיות של חברת הביטוח מגדל והרצאה בפניו על סוגי אנרגיות מתחדשות בארץ ובעולם- חדירה, יתרונות, חסרונות והתאמה לשוק המקומי.

 5. סיכום עם בעל עסק במפרץ חיפה על אחסון עמדת הניטור שנציב במקום, סיכום עם איש מקצוע על תכנון ארון אחסון וקבלת הצעות סופיות מחברות התחזוקה והאנליזה.

 6. דיון בנושא קידום חוק אקלים בין מספר גורמים בנושא הסביבתית ומחוצה לה.

 7. פגישת הכנה לתאום מפגש אקדמיה- המגזר העסקי- התנועה הסביבתית שיתקיים השבוע, בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן