עדכונים שבועיים שוטפים מהעשייה שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
עדכונים שוטפים מהעשיה של שומרי הבית

מה "שומרי הבית" עושים בימים אלה ?

החלטנו להתחיל לעדכן כאן קצת יותר ולחשוף את העשייה היומיומית הרבה, שלא תמיד זוכה לכותרות ופרסומים.

אנו מזמינים לעקוב אחרינו ולהיות שותפים בעשיה שיוצרת עולם טוב יותר לכולנו. 

מוזמנים לרוץ איתנו למרחקים ארוכים. 
וגם לתמוך חודשית.

יחד שומרים על הבית!

לקריאת התוכן יש ללחוץ על הכותרת המתאימה.
לחיצה נוספת על הכותרת תסגור את החלון ותאפשר מעבר לתוכן הבא.

1. כסף נקי – פתחנו את השבוע עם השקת קרן סל של מגדל העוקבת אחר המדד החדש – "ת״א 125 אקלים נקי מדלקים פוסיליים". מדד זה זהה למדד הבסיס של 125 החברות הגדולות בישראל, פרט לשינוי חשוב אחד – ללא החברות הפוסיליות המזהמות והמאיצות את משבר האקלים.

אנו שמחים שכשותפים ליצירת המדד החדש, יש לנו גם נציג בוועדה הקובעת את רשימת החברות הפוסיליות, אלו שלא יכללו במדד החדש. משמעות קרן הסל – הציבור יכול עכשיו לקנות ולמכור נייר ערך נקי מהשקעה בחברות המבוססות על דלקים פוסיליים, הכולל מגוון רחב של חברות גדולות במשק הישראלי. מזל טוב!

2. פצלי שמן- השתתפנו בדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום, בהשתתפות נציגי משרדי הממשלה- אנרגיה, הגנת הסביבה והבריאות, בקשר להנחיות לגיבוש תסקיר השפעה על הסביבה מהקמת המתקן המתוכנן. להפתענו, נציג משרד האנרגיה תמך בקידום התכנית.
סוכם כי לארגונים תהיה השפעה על ההנחיות, במסגרת הערות המשרד להגנת הסביבה. לצערנו, יו"ר הוועדה לא איפשר לנציגי ארגוני הסביבה להשמיע קולם בישיבה זו, אך הוספנו התייחסויות בצ'אט.

3. הסברה:
▪️יוני ספיר העביר הרצאה לכ- 30 סטודנטים לתואר שני בקיימות ממכללת דוד ילין באזור אתר חגית.
▪️טל גונן העביר הסברה לכ- 40 תלמידים בחופי קיסריה לתלמידי מכינת עין פרת.

4. שיתוף הציבור- הגשנו התייחסות מקצועית מעמיקה, באמצעות "הפורום לאנרגיה נקיה", לחברת ניהול המערכת שפוצלה מחברת החשמל, במסגרת הליך שיתוף הציבור שביצעה החברה בנושא תכנון משק החשמל. בהתייחסות העלינו שורת רעיונות לקידום אנרגיה נקיה.

5. חופש המידע- שלחנו בקשה לחברת קצא"א להעביר לידינו כל מסמך הנוגע למתקניה השונים באילת ואשקלון, לרבות היתרי רעלים, היתר הזרמה, רישיון עסק על נספחיו ועוד. נעדכן.

6. תקשורת:
▪️"כאן 11"- השתתפנו בתחקיר על הסכם קצא"א- איחוד האמירויות בתכנית "זמן אמת" ששודרה ב"כאן 11". לדעתנו, זהו תחקיר חובה לכל ישראל. צפו!
▪️"שקוף"- סייענו לכתבה בנושא דחייה בהקמת חברת ניהול המערכת.
▪️"המקום הכי חם בגיהינום"- צוטטנו בנושא הקמת תחנת הכוח קסם שבסמוך לראש העין.
▪️גל"צ- קיימנו שיחת היכרות עם כתבים חדשים.

7. "חיים וסביבה"- לקחנו חלק בישיבת הוועד המנהל השלישית לשנה זו. שיתפנו בעשייה של הארגונים השונים ושוחחנו על הצורך בשילוב מעמיק יותר של המגזר הערבי בתנועה הסביבתית, על היערכות לבחירות ברשויות המקומיות, על חיזוק הקשר עם הקהילה ועוד.

8. קשרי ממשל- עסקנו בשיחת הארגונים בנושאים: יום הסביבה בכנסת, "תכנית 100 הימים", מינוי שר אנרגיה.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נצחון משפטי– ניצחנו בדיון משפטי בעתירת הסוד המסחרי! השופטת דחקה לפינה את באי כוח המשרד להגנת הסביבה והביאה אותם לתובנה כי יש להסכים לדרישתנו לפרסם באופן פומבי את ההנמקות להגדרת הקונדנסט כסוד מסחרי. העתירה התייתרה. ההנמקות תתפרסמנה בתוך 10 ימים ממועד הדיון.

2. עתירה נוספת- הגשנו עתירה בנוגע לסכומים ששולמו בפועל למשרד להגנת הסביבה על ידי נובל אנרג'י, בעקבות העיצום הכספי שהוטל עליה כמפעילת אסדת לוויתן ב- 2020 בגין חריגות מהיתר ההזרמה לים וכן לגבי מידע נוסף בעניין זה. זאת, לאחר שבקשותינו הרבות לקבל את המידעים בנושא זה לא נענו.

3. הגנה על הים– השתתפנו במפגש מרתק של בעלי עניין עם ועדת המנכ"לים בנושא אירועי "זפת בסערה". העלינו נקודות ביחס לגביית אגרות לקרן למניעת זיהום ים, למערך התראה לזיהוי שפך ימי ולמגבלות נחוצות על תכניות חירום מפעליות.

4. רגולציה חכמה– השתתפנו בשיח שולחנות עגולים בנושא קידום רגולציה חכמה ככלי ליציאה ממשבר הקורונה, שאורגן על ידי משרדי המשפטים, האוצר ורו"המ. גילינו חבורה סגורה שמדברת בתוך עצמה, מהדהדת קול אחד ולא פתוחה לרעיונות אחרים. יצאנו מודאגים.

5. מעקבים– שלחנו תזכורת לממונה על הנפט ביחס לסטטוס יישום המלצות דו"ח חברת הייעוץ הבריטית  RPS ביחס לאסדת לוויתן, שכן מכתבנו אליו בנושא זה מה- 21.4.21 טרם נענה.

6. אנרגיה נקיה– קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בדרכים יצירתיות לקדם את המאבק בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות, בסטטוס המאבק בתחנת הכוח "קסם" ובסיכויי הצלחת מאבק זה.

7. הסברה
◾קיימנו פגישה עם סטודנטים זרים מהמרכז הבינתחומי בנושא אירועי שפך ימיים. הסטודנטים הכינו סרטונים קצרים על בסיס חומרים  שנשלחו אליהם מראש.
◾דורון נדב העביר בנווה ים הסברה למכינת עין פרת- נופי פרת.

8. תקשורת– צוטטנו בכתבה ב"גלובס" בנושא מינוי דירקטורים באקסון מובייל מטעם קרן אימפקט אקטיביסטית. בנוסף, קיימנו שיחת רקע עם גל"צ.

9. קשרי ממשל– מפגש הארגונים הפעם נסב בעיקר סביב היערכות ליום הסביבה בכנסת וחלוקת התחומים והאחריות בין הדוברים והארגונים השונים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

סיכום פעילות שבועי לתאריכים 18-22.5.21  (חג שבועות, מבצע "שומר החומות")

1. פצלי שמן- השתתפנו במכתב ארגונים ליו"ר וחברי הוועדה המחוזית דרום לתכנון ובניה בנושא התכנית להקמת מפעל לפצלי שמן במישור רותם, שלטעמנו הוא מיותר ומסוכן מאד, בשל רמות הזיהום הגבוהות הצפויות ממנו לאוויר, למי התהום ולסביבה בכלל.

2. הנזלת גז- קיימנו פגישה בנושא מתקן ההנזלה הצפוי לקום באזוה"ת הצפוני באשדוד. מדובר על כוונה להנזיל גז במרחק של כקילומטר אחד בלבד משכונות מגורים, כאשר רדיוס הביטחון הנדרש במקרה כזה הוא מספר קילומטרים… אנו בוחנים את צעדי ההמשך שלנו בסוגיה.

3. כסף נקי- נפגשנו, במסגרת וועדת המדד של 'ת"א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים', עם חברת מעלה שמדרגת חברות ישראליות לפי קריטריונים שונים. הבענו את אכזבתנו מהתייחסות החברה לנושאי סביבה, כאשר גם החברות היותר מזהמות כגון בז"ן, נכללות במדד מעלה. כל עוד ההתייחסות הנוכחית נמשכת – אין לנו אמון במדד מעלה שבמקרים מסוימים אף עלול לשמש  כסוג של גרינווש עבור החברות המזהמות. בהקשר זה ניתן גם לעיין בתחקיר "שקוף": https://shakuf.co.il/9841.

4. קשרי ממשל- קיימנו פגישת ארגונים בנושא. שוחחנו על המרוץ לנשיאות והמועמד הירוק יוסף אברמוביץ', המצב הביטחוני- חברתי, יום הסביבה בכנסת, קידום חקיקה, התייחסות לתזכיר חוק האקלים ועוד.

5. הסברה- דר' מייק אדל העביר הסברה מרתקת בשדות ים לכ- 40 סטודנטים ממכון הערבה.

6. תקשורת:
▪️תגובה בכלכליסט בנושא התקלה באסדת לוויתן.
▪️ראיון ברדיו 90FM- תקלה האסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"גלובס" בנושא להבת האש הענקית שנצפתה באסדת לוויתן.
▪️איזכור ברשת ב' של התושבים שדיווחו על קשיי נשימה וצריבות בזמן הלהבה באסדת לוויתן.
▪️כתבה ב"העיר ניוז" בנושא הלהבה העוצמתית בלפיד אסדת לוויתן.
▪️ראיון בדמוקרטtv- השיקולים הביטחוניים במיקום מתקני גז ונפט.
▪️ראיון ברשת ב'- השיקולים הביטחוניים שבמיקומי מתקני גז ונפט.

7. קהילה- קיימנו מפגש דיגיטלי מרגש ופותח לבבות בשם "חיים ביחד", שכלל סיפורים אישיים מטעם נציגי כל 4 השבטים בישראל- חילונים, דתיים-לאומיים, חרדים וערבים. הערב היה מרגש מאד. קיבלנו שלל תגובות חמות ביותר!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.  

1. חקיקה: הגשנו התייחסות לתזכיר חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למניעה ותגובה לאירועי שפך בים). ההתייחסות כוללת את הנושאים: הקמת מערך התראה מוקדמת, מגבלות על תכניות חירום מפעליות, גבייה מהמזהמים לקרן למניעת זיהום ים, מערך המתנדבים ועוד.

2. בלימת מתקנים פוסיליים: הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות התנגדות להקמת תחנת הכוח OPC2, המתוכננת לקום בחדרה. נציג בקרוב את עמדותינו גם בע"פ בפני חוקר מטעם הוועדה.

3. השפעה פוליטית: שלחנו מכתב ארגונים לראשי הממשלה המיועדים (דאז)- נפתלי בנט ויאיר לפיד. ביקשנו מהם למנות אדם בעלי זיקה ואוריינטציה סביבתית לתפקיד שר האנרגיה, על רקע חשיבות התפקיד ומשבר האקלים.

4. שיתופי פעולה: קיימנו פגישה עם ראש צוות התחקירים של גרינפיס לבחינת פעילויות משותפות. התקשורת בין הצדדים נמשכת.

5. לובינג: השתתפנו בפגישת ארגונים בנושא "קשרי ממשל". שוחחנו על האפשרויות להשפיע על ההסכמים הקואליציוניים, על זהות השרים הרלוונטיים, על סיור ח"כים ועל הצפת ההיבטים הביטחוניים הקשורים למתקני גז ונפט, על רקע הלחימה בדרום.

6. רגולציה: שלחנו תזכורות למשרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והביטחון לפנייתנו מאוקטובר 2020 בנושא אופציית ניתוק של אסדת כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. לפניות קודמות שלנו בנושא מאוגוסט 2020 השיב המשרד להגנת הסביבה כי עלינו לפנות למשרדי האנרגיה או הביטחון ואילו משרד הביטחון השיב כי הנושא אינו בסמכותו. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. מעקבים: הגשנו בקשת חופש המידע בנוגע לעיצום הכספי שהוטל על מפעילת אסדת לוויתן, נובל אנרג'י, בשל חריגה מהיתר הפליטה לאוויר של האסדה. ביקשנו לקבל את כל המידע הנוגע בדבר, במטרה להבין האם העיצום שולם במלואו ואם לא- מדוע. נמשיך לעקוב ולעדכן.

8. חופש המידע: קיבלנו גב ממשרד המשפטים לגבי תלונתנו בפניו על המשרד להגנת הסביבה, שחורג מלוחות הזמנים המותרים לו על פי חוק במסירת מידעים הנוגעים לאסדת לוויתן- נוהל חירום, עמידה בתקנים, סקר רעש, תכנית למדידת תאורה, תכנית איתור וטיפול בדליפות ועוד. משרד המשפטים הורה למשרד להגנת הסביבה להעביר אלינו את המידע, לא יאוחר מה- 23.5.21!

9. תקשורת:
▪️השתתפנו בשידור ברשת ב' בנושא קרבת מתקנים פטרוכימיים לאוכלוסיה.
▪️קיימנו שיחת רקע עם "שקוף" בנושא הקשר בין משרדי הגנת הסביבה והאנרגיה.
▪️שוחחנו עם "מגזין אל תוך הלילה" לגבי משמעויות החלטת ועדת הכספים לאשר את הגדלת השקעות הגופים המוסדיים בפרויקטי תשתית, לרבות פוסיליים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קידוחי גז ונפט נוספים- שלחנו מכתב מיצוי הליכים טרם עתירה לשר האנרגיה והממונה על הנפט במשרדו, החתום ע"י 25 ארגוני סביבה, המתריע בפני החלטה מתוכננת לפתוח כמחצית משטח המים הכלכליים של ישראל לקידוחי גז ונפט נוספים. דרשנו שימוע ציבורי בכתב ובע"פ לפני קבלת החלטה בסוגיה והתרענו שככל שההליך לא ייעשה באופן סדור, נעתור לבג"צ.

2. חוק האקלים (1)- הגשנו התייחסות מפורטת לתזכיר חוק האקלים שפרסם המשרד להגנת הסביבה, שתמציתו- היעדים נמוכים מדי, יש להחיל את התכנית הלאומית הנגזרת ממנו בתוך שנה בלבד מאישור החוק (במקום ב- 2025), יש להטיל חובת ביצוע תסקיר השפעה אקלימית על כל פרויקט בתחומי האנרגיה, התשתית, התחבורה ועוד (כרגע הנושא מוגדר לשיקול דעת השר) וכן- יש לנקוט במדיניות מיסוי שתיישם את העיקרון לפיו המזהם משלם, לרבות אימוץ מס פחמן.

3. חריגות בזיהום אוזון- הוצאנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא חריגות האוזון במישור החוף לאורך כל שנת 2020, בדגש על האזורים מול אסדות הגז לוויתן ותמר. ביקשנו ממנו לזהות את מקורות הזיהום ולפעול מולם.

4. תשלום עיצום כספי שהוטל על אסדת לוויתן- שלחנו תזכורות לאגפים השונים במשרד להגנת הסביבה, בנושא בקשותינו לחשוף את הסכומים ששולמו בפועל על ידי נובל אנרג'י בגין העיצומים הכספיים שהוטלו עליה בשנה שעברה, בשל חריגות מהיתר ההזרמה לים של אסדת לוויתן וכן כל מידע נוסף בנושא. לא נרפה בנושא הזה, עד שנגיע לחקר האמת.

5. חוק האקלים (2)- השתתפנו במפגש ארגונים בנושא תזכיר חוק האקלים שעל הפרק. עלו במפגש גישות שונות. עמדתנו היא שיש לשאוף ליותר ולהשוות עמדות עם אלו של מדינות המערב המתקדמות ולא לגשש בזהירות, עקב מגבלות פוליטיות.

6. שיתופי פעולה- השתתפנו במפגש עם תחקירני גרינפיס בנושא פיתוח משק הגז. נמשיך לשתף עמם פעולה, במטרה לבלום את תכניות הממשלה להרחיב את חיפושי הגז והנפט בים.

7. קשרי ממשל- השתתפנו במפגש של התנועה הסביבתית בנושא קשרי ממשל. על הפרק- מפגש עם חברי הכנסת הסביבתיים מכל קצוות הבית, שירכיבו בעתיד את השדולה הסביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי מרתק של "הפורום לאנרגיה נקיה":
▪️אירחנו את "שומרי הגולן" ואת מטה המאבק כנגד טורבינות הרוח בעמקים וקיבלנו מצגת מעמיקה ומפורטת על הסיכונים שבהפעלתן- לציפורים, לבני אדם, לחקלאות ועוד.
▪️אירחנו את מטה המאבק כנגד הרחבת תחנת OPC בחדרה וקיבלנו מצגת על ססטוס המאבק ועל איך ניתן לסייע לו.
▪️קיבלנו עדכון מפורט וכמעט לא ייאמן לגבי סטטוס פרויקט פצלי השמן המזהמים בים המלח.

2. הגשנו למשרד להגנת הסביבה התייחסות מקצועית לנוהל ניטור ודיגום מזהמי אוויר "על הגדר". הנוהל הזה רלוונטי לצורך ניטור ודיגום שוטף בחצרות כל מפעל מזהם מכל צדיו הרלוונטיים. הנוהל מתייחס בעיקר למפעלים דוגמת אלו במפרץ חיפה ואזוה"ת באשדוד, כמו גם עבור אסדות הגז של ישראל.

3. קיבלנו תשובה לפנייתנו לאוצר, כי פירוט התקלות ו/או אירועי חומרים מסוכנים ו/או אירועים בלתי שגרתיים באתרי חברת קצא"א ו/או התחקירים בגינם וכן סוגי החומרים המאוחסנים באתרי קצא"א והיתרי הרעלים התקפים, אינם בידי המשרד וכי עלינו לפנות לקצא"א ולמשרד להגנת הסביבה כדי לקבלם. פנינו אל השניים וביקשנו את חשיפת כל המסמכים לעיל וכן את חשיפת ההסכם של החברה עם איחוד האמירויות לצורך יבוא נפט. נעדכן.

4. הוצאנו, במסגרת חברותנו בוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה", מכתב משותף לארגוני הסביבה יחד עם הזירה הסביבתית המשותפת לאונ' ת"א, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שפנה לרוה"מ וביקשו להקים מנהלת ממשלתית להתמודדות עם משבר האקלים בישראל, בעלת סמכויות ותקציבים ייעודיים, שתתווה מדיניות אחידה ומתואמת בתחום צמצום פליטות גזי החממה, יישומי אנרגיה נקיה בישראל והיערכות משקית.

5. יזמנו הנפקת כרטיס אשראי ירוק לטובת כל התנועה הסביבתית בישראל. אנו מקדמים את הנושא בתיאום עם ארגונים נוספים.

6. השתתפנו בישיבת קשרי ממשל של הארגונים הירוקים בה שוחחנו על חוק האקלים, הליכי שיתוף הציבור הקרובים ומעורבותנו בהסכמים הקואליציוניים.

7. במסגרת ועדת "תו כסף נקי" בה אנו חברים, קידמנו את ההסכם המשפטי ואת הגדרת הקריטריונים להענקת התו. "תו כסף נקי" יאפשר לציבור לדעת באלו קרנות ובתי השקעות ניתן להשקיע, מבלי להוסיף שמן למדורת האקלים ע"י מימון חברות פוסיליות.

8. תקשורת- צוטטנו ברשת ב' ובגל"צ- בנוגע להצהרת רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית. אוזכרנו ב- ynet בסיקור מכתב הארגונים לח"כים בבקשה למנות נשיא ירוק, עליו חתמנו. קיימנו שיחת רקע עם כתבי גל"צ.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הגשנו למשרדי רוה"מ, האוצר והמשפטים התייחסות לקול הקורא בנושא: "הרפורמה להפחתה וייעול של הרגולציה במגזר העסקי". במסמך נימקנו מדוע הצעדים המוצעים בקול הקורא עלולים להשית פגיעה בלתי מידתית בסביבה ובאדם. זהו סבב שלישי של המאבק שלנו באותו נושא- "רגולציה חכמה" (ספטמבר 2019) ו"חוק ההסדרים" (ספטמבר 2020). עד כה הצלחנו לעמוד בפרץ ולשמור על האינטרסים של הציבור והסביבה. נחזיק אצבעות שכך יימשך גם להבא.

2. קיימנו והנחינו מפגש עומק מעניין עם חברת האנרגיה הגרמנית EnergyAgencyNRW הפועלת במדינה הגרמנית נורדריין-וֵסְטְפַאליה, צרכנית החשמל הגדולה בגרמניה. המפגש עסק בשאלה כיצד המדינה מתכוונת לעמוד ביעד הפחתת הפליטות של גזי חממה בהיקף של 55% עד 2030 ו- 100% עד 2050, בהתייחס לסקטורים השונים. נמשיך לעמוד בקשר עתידי עם החברה.

3. הצגנו בפני הוועדה לתשתיות לאומיות את הערותינו והשגותינו לתת"ל 98- תחנת הכח "קסם" המתוכננת להיבנות ליד ראש העין, אותן שלחנו לוועדה גם בכתב. התחנה הזו מיותרת ומסוכנת, משורת סיבות.

4. נפגשנו עם "כנף"- זרוע ההשקעות של חברת הביטוח "כלל", במסגרת "פורום כסף נקי" והמאמץ שאנו מקדמים להסטת השקעות מחברות פוסיליות. הייתה פגישה טובה. סוכם להמשיך ולשוחח בהמשך, לאחר שהחברה תקיים דיונים פנימיים בנושא.

5. קיבלנו תגובה לפנייתנו ליועמ"ש מנדלבליט בענין ניגוד עניינים לכאורה של הגברת עדי חכמון, סגנית הממונה על התקציבים באוצר, בהקשר למעורבותה בנושא מעבר המשק לכלכלה דלת פחמן. היועמ"ש בדק את הסדר ניגוד העניינים של הגברת חכמון ולאחר ששקל את הדברים, ענה לנו באופן מפורט כי לא יתערב בסוגייה.

6. שלחנו לממונה על הנפט במשרד האנרגיה פנייה בנושא יישום המלצות דו"ח חברת המומחים RPS בנוגע לטיפול בכשלים שהתגלו באסדת לוויתן. העבודות לתיקון הכשלים היו אמורות להסתיים בסוף פברואר השנה. ביקשנו סטטוס מפורט. נמשיך לעקוב ולעדכן.

7. שלחנו לחברי הכנסת מכתב ארגונים, בו קראנו להם לבחור לנשיאות רק במועמד שמביא עמו חזון, תפיסת עולם והשראה בין לאומית בנושא של משבר האקלים, בדומה למגמה העולמית הברורה של התחזקות מפלגות ומועמדים ירוקים בפרלמנטים השונים.

8. שלחנו למשרדי האנרגיה והביטחון תזכורת לפניותינו שטרם נענו בעניין אופציית ניתוק לאסדה הצפה מעל מאגרי כריש-תנין בעת אירוע ביטחוני. ניתוק כזה הינו אפשרי וקיים בעולם- שלחנו למשרד אסמכתאות על כך. נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

9. שלחנו למשרד להגנת הסביבה תזכורת לפנייתנו בנושא הנחיותיו בנוגע לאחסון מערומי אמוניום חנקתי (החומר שגרם בשעתו לפיצוץ בביירות). נמשיך לעקוב עד להסדרת הנושא.

10. העברנו באילת הרצאה לציבור המקומי בנושא אירוע שפך ימי בעולם, הסכנות ממנו והאם ניתן למנוע אותו, במסגרת מאבק הארגונים בהסכם קצא"א-איחוד האמירויות לייבוא נפט אמירתי לאירופה דרך ישראל.

11. תקשורת:
️ – הופענו ב"דמוקרטTV" ביום כדור הארץ ודיברנו על כילוי משאביו בשל צריכת יתר, הדרך להנעת הפוליטיקאים, שיתופי פעולה ציבור-אקדמיה ועוד.
– השתתפנו במאמר ב"דה-מרקר" לגבי יעדי 2050 של משרד האנרגיה.
– מאמר ב- ynet ציין את מסמך "המלצות מדיניות ויעדים", בכתיבתו השתתפנו.
– התייחסנו בכתבה שעלתה ב"גלובס" לחוק האקלים שהשרה להגנת הסביבה השיקה השבוע.
– הגבנו להצהרתו של רוה"מ בוועידת האקלים הבינלאומית בכתבות שעלו ב"הארץ", "גלובס" ו"זמן ישראל".

12. השתתפנו בפגישת קשרי ממשל של ארגוני הסביבה בנושאים: הקמת שדולה בכנסת, הסכמים קואליציוניים, פגישות עם ח"כים, סיור לח"כים, מסמך 100 הימים ועוד.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. לאחר לחץ בלתי פוסק שלנו על המשרד להגנת הסביבה בחודשים האחרונים למדידת שיעור פליטות המתאן בשרשרת ההפקה, ההולכה, הטיפול והאספקה של הגז בישראל, קיבלנו פנייה מהמשרד המאשרת כי החלה עבודת עומק בנושא מטעמו, במקביל לעבודה דומה שמבוצעת על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אנחנו שמחים מאד על ההתפתחות החיובית הזו. "יגעת ומצאת- תאמן!". נמשיך לעדכן בנושא.

2. קיבלנו, אחרי איטרציות רבות ומענה לשאלות, חוות דעת מומחה בנושא "אסדת לוויתן- חיזוי ומניעת סיכונים בריאותיים, בטיחותיים ואקולוגיים". חוות הדעת כוללת שורת המלצות עבור המזהם וגופי הרגולציה האמונים עליו. אנו לומדים אותה כעת ושוקלים את האופן המיטבי לשימוש בה.

3. ביצענו בדיקה של חריגות האוזון לאורך מישור החוף הישראלי בכל שנת 2020. גילינו חריגות שאינן מותרות (מעבר ל- 10 בשנה) בתחנות הניטור בכרם מהר"ל, ברקאי, אשקלון ומבקיעים. שוב התמונה מראה כי החריגות מתרכזות מול שתי אסדות הגז של ישראל. אנו שוקלים כיצד לגרום לרגולטור לדאוג למניעת הישנות חריגות אלו.

4. השתתפנו בפגישת מומחים בנושאי אנרגיה וחשמל, שמטרתה היתה בחינת אפשרות של מפעילי מתקנים סולאריים למכור ישירות לצרכנים גדולים, שמעוניינים לרכוש חשמל ירוק. שוחחנו על מספר אפשרויות לקדם זאת. המשך יבוא.

5. קיימנו ישיבת תיאום משפטית-רגולטורית בעניין תמ"א 13, העוסקת בהקמת מתחמים ימיים למתקנים חדשניים. מדובר בתכנית עמומה, שתאפשר ליזמים לבקש היתר בניה להקמת מתקני ניסוי בים, מבלי להגיש תכנית מפורטת וללא הכנת תסקיר השפעה מפורט על הסביבה. בפגישה השתתפו עורכי דין, מומחי תכנון ונציגי רשויות מקומיות. סיכמנו על המשך מהלכי תיאום והתנגדות.

6. השתתפנו בפגישת היכרות עם המדענית הראשית במשרד להגנת הסביבה- הפרופסור נגה קרונפלד-שור. הדגשנו בשיחה את נושאי ההתראה על שפך ימי והצורך בהערכת פליטות המתאן מצנרת הולכת הגז והמתקנים הנלווים. שלחנו לאחר הפגישה חומרים והמשכנו בהתכתבות עמה בנושאים אלו.

7. שלחנו את מסמך המלצות המדיניות והיעדים בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון לשמונה שרים רלוונטים ולשגריר האקלים האמריקאי המיוחד, ג'ון קרי, נוסף על רוה"מ וראשי הסיעות בכנסת. תואמו שיחות עם התקשורת בנושא זה, שתפורסמנה ביום כדוה"א 2021.

8. השתתפנו בשתי פגישות של המיזם "לבחור ירוק"- אחת בנושא המשך דרכו של המיזם והשנייה בנושאים של הקמת שדולה, הסכם קואליציוני, תכנית 100 הימים ועוד. כל הנושאים הללו מקודמים בימים אלו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה ברשת ב', בנושא מסמך המלצות מדיניות ויעדים שכתבנו יחד עם הפרופסורים וולפסון ואילון, אותו שלחנו כאמור לרוה"מ, לשרים, לראשי הסיעות בכנסת ולשגריר האקלים ג'ון קרי. בנוסף, קיימנו פגישת רקע עם"שקוף" ביחס לתחקיר עתידי וכן סיפקנו חומרים לכתבה בנושא התנגדות להרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו בהכנת מסמך מדיניות ויעדים לקראת פסגת המנהיגים בארה"ב בנושא משבר האקלים ביום כדוה"א, ה- 22-23.4.21, יחד עם פרופסורים מהאקדמיה. המסמך נשלח לרוה"מ, לשרים הרלוונטיים ולראשי המפלגות וכן לתקשורת.

2. הגשנו לוועדה לתשתיות לאומיות מסמך התנגדות מנומק לתת"ל 98- התכנית להקמת תחנת הכח "קסם" המונעת בגז, שמתכננת לקום בסמוך לראש העין.

3. הסנסור הראשון של מערך הניטור שלנו הגיע ארצה! כעת אנו עמלים על שחרורו מהמכס. נמשיך לעדכן.

4. השתתפנו בשיחה עם אגף זיהום אוויר מתחבורה במשרד להגנת הסביבה, בנושא אזורים נקיים מזיהום אוויר תחבורתי בישראל. נמשיך לקדם פעילות מול רשויות מקומיות בהקשר הזה.

5. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי חברת החשמל. דיברנו איתם על האפשרות שינפיקו אג"ח נפרד לטובת הכנת הרשת לאנרגיה מתחדשת, כסף שלא ישמש לתחנות פוסיליות מזהמות. נעדכן בהמשך לגבי התוצאות בפועל.

6. השתתפנו בפגישה בנוגע להמשך הדרך של המיזם "לבחור ירוק" של ארגוני הסביבה. פגישות המשך תתקיימנה בשבוע הנוכחי. מתקיימת היערכות למו"מ הקואלציוני, "תכנית 100 הימים" של הממשלה החדשה ככל שתוקם, הכנת סדרי עדיפויות בחקיקה ואפילו ניסיון לקדם בחירת נשיא ירוק.

7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של ארגון הגג "חיים וסביבה". דנו בפיתוח מקצועי של התנועה הסביבתית.

8. העברנו מצגת לחוקרים ממגוון אוניברסיטאות מהעולם בהקשר לשינוי מדיניות בנושא "שחקנים והשפעתם".

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

בזמן שבוע פסח זרענו זרעים להמשך העשייה שלנו. 
מוזמנים לעקוב להיות שותפים ולתמוך. 
אנחנו כאן ארגון התנדבותי שבחר להיות פעיל בשינוי המציאות ויצירה של מציאות מיטיבה המאפשרת פה חיים ובית.

הצטרפו אלינו.

לתמיכה חודשית

1. שלחנו מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה בנושא תכולת הקודנדנסט המקסימלית באסדת כריש-תנין, בעקבות פרסומים על היקף קונדנסט גדול מהצפוי במאגר זה.

2. שלחנו מכתב לשרה להגנת הסביבה בנושא מערכת התראה רב-שלבית לזיהוי שפך שמן (נפט לסוגיו) בים.

3. קיימנו דיון עם התושבים ממ.א. גזר והסביבה בנושא הארכת היתר הפליטה של מפעל נשר, שהגיע לפרקו, לאחר שההיתר הורחב לפני כשנה, מה שאיפשר למפעל לשרוף חומרים רבים יותר, דבר שגרר זיהום חלקיקים חריג לתקופות ממושכות. שיתפנו את התושבים בניסיוננו. נסייע להם לקדם את מאבקם.

4. קיימנו פגישה עם נציגי המועצה הארצית לתכנון ובנייה. דנו בפני משק האנרגיה העתידיים.

5. תקשורת- קיימנו ראיון משותף בדמוקרטtv, יחד עם חה"כ לשעבר דב חנין. שוחחנו על פוליטיקה וסביבה, היערכות המדינה לאירוע שפך גדול, מפרץ חיפה ועל כך שדווקא ברוני הגז, שמגלמים את הסכנה הגדולה ביותר לים, פטורים כיום מתשלום לקרן מניעת זיהום ים. מעבר לכך, השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא החשיפה של הפנסיות שלנו להשקעות בדלקים מאובנים. לבסוף, הגבנו לכתבה בכלכליסט בנושא דו"ח הפחתת הפליטות מהתחנה הפחמית בחדרה.

6. העלינו מאמר דעה ב"הארץ" וב"דה-מרקר" בנושא ההקשר המוטעה בין פיתוח לוויתן לסגירת הפחמיות ב"אורות רבין". המאמר הזה מרסק את הספין עליו נשענו משרד האנרגיה וחברות הגז, לצורך קידום פיתוח לוויתן.

7. גייסנו משקיפים עבור הקלפיות ביום הבחירות, לטובת המיזם "משמר הבחירות האזרחי". משקיפים שהצבנו בקלפיות בבחירות הקודמות, חשפו זיופים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חתמה השבוע על מינויה של דר' מיכל שתקאי, נציגת "שומרי הבית", כממלאת מקום בוועדה למתן היתרי הזרמה לים. זהו עוד צעד לכניסת "שומרי הבית" לליבת העשייה בתנועה הסביבתית. מזל טוב ודרך צלחה למיכל ולנו 🍷

2. הוצאנו מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה להפסיק את מעורבותה של סגנית הממונה על התקציבים באוצר, הגברת עדי חכמון, בנושא הצעת המחליטים למעבר לכלכלה דלת פחמן, כל עוד הינה מועמדת לתפקיד יו"ר רשות החשמל, בשל חשש לניגוד עניינים אפשרי.

3. התייחסנו בכתב לאגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה לנוהל Leak Detection And Repair-LDAR  שהכין ופרסם המשרד, המתייחס לשיטת אבחון וטיפול בדליפות, שאת יישומו על אסדות הגז של ישראל יזמנו בעת השימועים הציבוריים בהקשר להיתרי הפליטה של אסדות תמר ולוויתן.

4. השתתפנו במכתב ארגונים לג'ון קרי, השגריר האמריקאי לנושא האקלים, בבקשה להתערבות בפרויקט קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות לאירופה.

5. הוצאנו מכתב למשרד החינוך בנושא מידעים מטעים המשולבים על ידי החברות קצא"א ודוראד בתכנים לימודיים במסגרת פרויקט "אנרגיה צעירה". בהמשך למכתבים קודמים ביחס לתכני נובל אנרג'י וחברת החשמל במערכת החינוך. גם פרויקט זה משתמש בסמליל מסחרי, בניגוד להוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך וכמו"כ התכנית אינה מופיעה במאגר תכניות חינוכיות, בניגוד להוראות נוהל שילוב תכניות חינוכיות חיצוניות במערכת החינוך. דרשנו להפסיק לאלתר את הפרות הדין. במידה ולא ייעשה כן, נשקול את צעדינו המשפטיים.

6. נפגשנו, במסגרת "פורום כסף נקי", עם נציגי המשרד להגנת הסביבה העוסקים בהיבטים הפיננסיים של משבר האקלים. למדנו על הפעילות שלהם, הסברנו על שלנו, וסיכמנו על המשך וחיזוק הקשר לטובת שיתופי פעולה עתידיים.

7. קיימנו פגישת אונליין לארגוני הסביבה עם המועמד עמיחי שיקלי ממפלגת "ימינה", שהינו הנציג הסביבתי של המפלגה. זה היה המפגש שחתם את סדרת המפגשים שלנו עם נציגי המפלגות בנושאי סביבה.

8. הפצנו לציבור את המדד הירוק מבית המיזם "לבחור ירוק", שבהכנתו השתתפנו. כמו"כ השתתפנו בישיבת הוועדה המייעצת למיזם והעלינו רעיונות לגבי הצעדים הבאים של "לבחור ירוק", לאחר הבחירות הקרובות.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הצטרפנו למכתב ארגונים למשרדי החוץ והכלכלה בנושא מועמדותו של  מר Mathias Cormann, שר האוצר האוסטרלי לשעבר, כמזכ"ל החדש של ה-OECD. ישראל תומכת במועמדותו של מר קורמן, על אף היותו תומך נלהב בתעשייה הפוסילית ומכחיש אקלים. ביקשנו שישראל תימנע מתמיכה במועמדותו.

2. השתתפנו במכתב ארגונים למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויו"ר הקרן למניעת זיהום ים, בבקשה לייצוג מטעם ארגוני הסביבה בקרן למניעת זיהום ים.

3. הצטרפנו למכתב ארגונים התומך בעצירת קידום טורבינות רוח יבשתיות בכלל, ודורש להימנע מקידום שתי תכניות לממש טורבינות כאלו בעמק חרוד בפרט, משיקולים אקולוגיים ואחרים.

4. הצטרפנו למכתב תמיכה של ארגוני הסביבה בעוה"ד סטיבן דנציגר, מי שייצג את הילידים באקוודור כנגד חברת שברון וזכה, ונמצא כבר 19 חודשים רצופים במעצר בית בשל פעילות משפטית כנגדו מצד עוה"ד המייצגים את שברון. המכתב נשלח ל- Merrick Garland, שמועמד להיות היועמ"ש הפדרלי בארה"ב.

5. דר' מייק אדל הציג מצגת לקהילה היהודית בג'קסונוויל, ארה"ב. זוהי מצגת ראשונה מטעמנו ליהדות התפוצות. בכוונתנו להגדיל את הפעילות בהקשר זה ולצורך זה אנחנו מקדמים במרץ את האתר שלנו באנגלית.

6. קיימנו פגישה מפרה עם המועמד עמיחי שיקלי, מפלגת ימינה, בנושא המצע הסביבתי של המפלגה ובמסגרת מיזם "לבחור ירוק". שיקלי היה קשוב ופתוח. אנחנו שמחים שסו"ס יש עם מי לדבר בנושאי סביבה במפלגת "ימינה", אחרי שנים בהם נציגיה הדפו אותנו שוב ושוב.

7. נפגשנו עם שר החקלאות אלון שוסטר ועם פרופסור אלון טל ממפלגת "כחול-לבן". שוחחנו על הפערים במצע המפלגה בנושא משק האנרגיה. בנוסף, קיימנו פגישות אונליין מעניינות עבור ארגוני הסביבה עם נציגי המפלגות "העבודה", "כחול-לבן" ו"הרשימה המשותפת" במסגרת סדרת הפגישות של התנועה הסביבתית לקראת הבחירות הקרובות. מעבר לכך, צפינו בפאנל מרגש בנושא האקלים בו השתתפו הנציגים הסביבתיים של המפלגות השונות, שהופק ביוזמת הנוער המדהים!

8. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא סיכונים משפך קונדנסט, המזכירה את הצורך בשינוי תקנות הקרן למניעת זיהום ים, כדי שזו תוכל לגבות אגרה ממפעילי אסדות הגז של ישראל.

9. הוצאנו מכתב ארגונים למנכ"ל משרד רוה"מ, צחי ברוורמן, בנושא משרפת השומרוני הטוב. דרשנו לעצור באופן מיידי ומוחלט את כל ההליכים לקידום המשרפה, לרבות הליכי המכרז, וכן למנות נציג מטעם ארגוני הסביבה, לוועדת בדיקה שתוקם בראשותו.

10. המשכנו בתקשורת אינטנסיבית עם המשרד להגנת הסביבה במטרה לשחרר לנו את המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן, שמסיבות לא ברורות פרסומו נדחה שוב ושוב. בנוסף, פנינו שוב למשרד הפנים כדי לקבל את כל המידע הנחוץ לנו בנושא תרומת אנרג'יאן למועצה האזורית חוף הכרמל, שבוטלה. פנייה קודמת שלנו  בנושא מחודש דצמבר, לא נענתה. הזכרנו למשרד הפנים שתלונה שלנו למשרד המשפטים בגין פנייה קודמת למשרד הפנים שלא נענתה במועד, נמצאה כמוצדקת. לא נרפה עד שנקבל את כל המידע המבוקש, כחוק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. הוצאנו מכתב לשרי הגנת הסביבה והפנים בנושא תקנות הקרן לשיקום נזקי ים. בפנייתנו ביקשנו לחייב את מפעילות אסדות הגז לשלם סכומים משמעותיים לקרן, שכן עד כה תקנות אלו לא הטילו כל חובת תשלום על ידן!

2. שלחנו מסמך התייחסות לרשות התחרות לצו מוסכם לפי סעיף 50 ב' לחוק התחרות הכלכלית, ביחס לעסקת רכישת הגז המוזלת של חברת החשמל ממאגר תמר. גילינו כי יתכן ועסקה זו מציגה מראית עין של הנחה ממאגר תמר, שעה שחברת החשמל ממשיכה לקנות גז יקר ממאגר לוויתן ובכך מוותרת על הנחה פוטנציאלית בסך  עתק של 270 מיליון ש"ח! הודענו שככל שהדברים לא יתוקנו, נעתור לערכאות בנושא.

3. יזמנו וקיימנו הפגנת ארגוני סביבה בכיכר הבימה תחת הכותרת "די להפקרות! מונעים את האסון הבא", בנושא אירוע הזפת בחופים. באירוע השתתפו ונאמו פעילים ממספר רב של ארגונים, לצד מוסיקה משובחת מבית EZ ואסף אמדורסקי.

4. השתתפנו בישיבה מיוחדת של ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא זיהום הזפת בחופים. נקווה שלפחות נושא התקינה החסרה עבור פקחים ליחידה להגנה על הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, יסוכם בעקבותיה.

5. קיימנו פגישת מנהלי ארגונים עם השרה להגנת הסביבה. העלינו בפניה את הסוגיות הבאות: תיקון תקנות הקרן למניעת זיהום ים כך שתאפשרנה חיוב מפעילי אסדות הגז, התקנת מערכות חישת שפך שמן מרחוק על אסדות הגז, הימנעות משריפת הזפת במפעל נשר, שחרור המידע בדבר אומדן פליטות המתאן מלוויתן, התייחסות לפליטות המתאן לאורך שרשרת ההפקה וההולכה- בהמשך לנייר העמדה ששחרר משרד האנרגיה ובנוסף- בדיקה כיצד נחתם הסכם קצא"א-איחוד האמירויות ללא אישור מוקדם של משרדי הממשלה הרלוונטיים. השרה הייתה קשובה והבטיחה לבדוק ולטפל. נמשיך לעקוב.

6. קיימנו אירוע זום ששודר בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית עם חה"כ אלכס קושניר מ"ישראל ביתנו". ההתרשמות הכללית והבקיאות בעולמות התוכן הסביבתיים של הח"כ הצעיר הזה, הפתיעה לטובה.

7. תקשורת- השתתפנו בכתבה בעיתון "גלובס" בנושא מערכת חישת שפך שמנים בים מרחוק. בנוסף, קיבלנו כיסוי להפגנה במוצ"ש מ- ynet, גלובס ו- N12.

8. השתתפנו בדיון מטעם "הזירה הסביבתית" המאגדת נציגי אקדמיה, תעשייה וארגוני סביבה, בנושא צרכנות סביבתית.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במכתב ארגונים לראש הממשלה בהקשר לאירוע זיהום הזפת בחופים וביקשנו לקדם את חקיקת חוק התלמ"ת (תכנית לאומית למוכנות ותגובה לאירועי זיהום ים בשמן) ולבלום את מימוש הסכם קצא"א- איחוד האמירויות להובלת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה.

2. הצטרפנו למכתב ארגונים ליו"ר הכנסת, חה"כ יריב לוין, בבקשה לקיום דיון דחוף במליאה בעניין אסון זיהום הזפת בחופי ישראל. בנוסף, סייענו לקידום ישיבה באותו נושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה. הדיון יתקיים ביום שלישי, ה- 2.3.2021.

3. בעקבות אסון הזפת בחופים- שלחנו בקשות חופש המידע לגבי ניטור איכות המים המיוצרים במתקני ההתפלה בעת קרות האירוע, לרשות המים ולמשרד למשאבי מים. בנוסף, הוצאנו בקשת חופש המידע למשרד החוץ לגבי מקורות רכש הנפט של ישראל ודרך שינועם, לאור האפשרות כי שפך הנפט הגולמי נבע מהעברת נפט גולמי בין מיכליות ימיות.

4. השתתפנו במסיבת עיתונאים בנושא אירוע הזפת בחופים. הצגנו מצגת קצרה בנושא אירועי שפך חמורים שהתרחשו בעולם ודיברנו על צורך במנגנון התרעה מוקדמת ועל כלים זמינים לממש זאת.

5. אייטמים בהם השתתפנו בתקשורת בנושא הזפת בחופים- דמוקרטtv, רינו צרור (גל"צ), כתבה במגזין חדשות "כאן 11", שלוש כתבות בגלובס, כתבה באתר "כאן 11" ועוד מספר ציוצי עיתונאים שציטטו אותנו.

6. הוצאנו מכתב מיצוי הליכים לייעוץ המשפטי של משרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי עמותת "תעשיידע" במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי. זאת, לאחר מכתב קודם בנושא שהביא לפגישה עם מנכ"ל "תעשיידע", אך לצערנו לא הביא לתיקון הפגמים. בנוסף, הוצאנו מכתב לחברת החשמל ולמשרד החינוך בנושא המידעים המטעים המועברים על ידי חברת החשמל במוסדות חינוך בהקשר לגז הטבעי.

7. קיימנו מפגשי אונליין של ארגוני הסביבה עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ועם הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה. האירוע האחרון שבר את שיא ההשתתפות שלנו עד כה- 350 איש!

8. כחלק מ"פורום כסף נקי", השתתפנו בכתיבת התייחסות לחוזר של דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח. בהתייחסותנו הדגשנו את ההתעלמות הנוכחית מסיכוני אקלים, הראינו כיצד גופים ברחבי העולם המנהלים כ- 150 טריליון דולר במצטבר מתייחסים לנושא, ודרשנו שגם שוק ההון בישראל יתנהל מתוך אותה אחריות פיננסית.

9. קיימנו פגישה ליצירת שת"פ עם הטלוויזיה החברתית בנושא משבר האקלים ובחנו מספר דרכים לקדם זאת.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השבוע אסון הזפת בחופים היכה בנו בעוז. אחרי שיצאנו מההלם הראשוני סייענו בגיוס מתנדבים, ירדנו לנקות את החופים, החלנו בתחקיר הסיבות לאירוע וסיפרנו לציבור בשלל אמצעים כיצד ניתן למנוע את האירוע הבא.

2. השתתפנו בפגישה מטעם פורום כסף נקי עם דר' משה ברקת, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר. בפגישה הצגנו לדר' ברקת וצוותו סקירה של הצעדים הפיננסים הננקטים ברחבי העולם בכל הקשור למשבר האקלים. הדגשנו שעל הרגולטור מוטלת האחריות לוודא שהגופים המנהלים את כספנו עושים זאת באחריות, לוקחים בחשבון סיכוני אקלים ולא טומנים את ראשם בחול.

3. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת התו של "פורום כסף נקי". תו זה, שינתן לחברות נקיות מהשקעות בדלקים פוסיליים או כאלו שיבצעו הסטת השקעות, יאפשר לציבור הרחב לדעת היכן ניתן להשקיע את כספו, מבלי לתמוך בחברות הפוסיליות המאיצות את משבר האקלים.

4. השתתפנו בפגישה מטעם "פורום כסף נקי" עם נציגי חברת הביטוח "מנורה". בפגישה הראינו ש"מנורה" משקיעה למעלה מ-5 מיליארד ₪ בחברות פוסיליות המאיצות את משבר האקלים. זהו מפגש ראשון בין הצדדים ולהערכתנו הדיאלוג יימשך. נמשיך לדרוש את הפסקת הזרמת כספי הציבור לתעשייה שמאיימת על עתידנו.

5. רוני ניימן נבחר כנציג "שומרי הבית" לוועדת המדד הקבועה של ארגון הגג "חיים וסביבה" עבור "מדד ת"א 125- אקלים נקי מדלקים פוסיליים" שהושק לאחרונה ביוזמת "פורום כסף נקי", יחד עם הבורסה הישראלית.

6. השתתפנו במפגש עם תושבי הנגב המזרחי בנושאי סביבה ובריאות הציבור. מתפתחים במקום מספר מאבקים. אנו נסייע למאבק לביטול פרויקטי פצלי השמן המזהמים באורון ובמישור רותם.

7. שידרנו בפייסבוק מפגש זום משותף ומוצלח עם "קהילת השמש", לעידוד הקמת גגות סולאריים.

8. הצטרפנו להנגשה לציבור של קורס אקלים, לצד ששה ארגונים נוספים: "חיים וסביבה", "גרינפיס", "מגמה ירוקה", "מרכז השל לקיימות", "הרשת הירוקה" ו"המרד בהכחדה". נפרסם בקרוב ונציע לכם ולבני משפחותיכם להשתתף בו.

9. תקשורת- השתתפנו בכתבה בדמוקרטTV בנושאים: משבר האקלים, מגמות עולמיות בתחום הפחתת הפליטות, היערכותה של ישראל לכלכלה דלת פחמן, ריסונה של חברת שברון, הבראת מפרץ חיפה, פעילות הסטת ההשקעות של "פורום כסף נקי" ועוד…
בנוסף, השתתפנו בכתבות ב"גלובס" ובמקומון "חי-פה" בנושא הזפת בחופים וכן פרסמנו מאמר דעה בעין השביעית" בו פירטנו מדוע לטעמנו מדיניות משרד האנרגיה מסכנת את עתידה של ישראל.

10. חופש המידע- קיבלנו מידע ריק וחסר בנושא הדיווחים והתחקירים שהועברו על ידי נובל אנרג'י למשרד להגנת הסביבה בעקבות אירועי הפעלת הלפיד הלחץ הגבוה באסדת לוויתן וכן בנושא התכתובות בין המשרד לבין נובל אנרג'י לגבי דחיית מועד ההרצה שתוכננה ל- 24.12.19. אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים מהנושא!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. חתמנו על הסכם עם אתר לאחסון הסנסור הראשון במערך הניטור שלנו, שכזכור ימוקם במפרץ חיפה, בסמוך למיכלי תש"ן בקריית חיים. מזל טוב!

2. זוכרים את החריגות במזהם המסרטן בוטדיאן שמצאנו בדיגומים בסמוך לחוות המיכלים בקריית חיים? אז בתיאום עם עיריית חיפה, ביצענו השבוע דיגומים ב- 4 בתי ספר סמוכים לחווה הרעילה הזו. נעדכן בתוצאות הדיגומים לכשאלו ינותחו.

3. הוצאנו בקשה נוספת למשרד להגנת הסביבה לפי חוק חופש המידע, בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. זאת, לאחר שפנייתנו הקודמת נדחתה, שכן המידע שביקשנו לא היה מצוי בידי המשרד להגנת הסביבה. נזכיר, שהמשרד להגנת הסביבה דחה את המועד בו אמורה להגיש נובל אנרג'י את האומדן, בניגוד גמור לכתוב בהיתר הפליטה של האסדה ובחוסר סמכות מוחלט. לא נרפה מהנושא הזה, עד שנקבל את המידע המלא ונבהיר מדוע המשרד נהג כפי שנהג.

4. הכנו נייר עמדה המשווה את ההשלכות האקלימיות של פליטות גז החממה מתאן- מרכיב עיקרי בגז המכונה טבעי, לעומת אלו של פליטות הפחמן הדו-חמצני מהפחם. המסקנה היא כי מבחינה אקלימית, גז מסוכן מפחם. שלחנו נייר זה לנבחרי ציבור. ניפגש עם חלקם, כדי להסביר להם את הדברים באופן בלתי אמצעי ובגובה העיניים.

5. השתתפנו בראיון פודקאסט למגזין "סיפור ירוק" וגוללנו לראשונה את הסיפור המלא של המאבק להרחקת אסדת לוויתן מראשיתו ועד הלום- תקוות, שאיפות, הישגים, הצלחות, חלומות, עשיות, כשלונות, תובנות ופרספקטיבה מרחיקת ראות על התהליך המרגש והעצום שעברנו בעצמנו והעברנו ציבורים עצומים בישראל.

6. עסקנו השבוע רבות בבחירות הקרובות, במסגרת מטה "בוחרים ירוק" המשותף לארגוני הסביבה- מפגשי צוות מטה, וועדה מייעצת וצוות קשרי ממשל. קיימנו עבור התנועה הסביבתית פגישת אונליין מעולה עם חה"כ יוראי להב-הרצנו. תיאמנו פגישות דומות עם חה"כ תמר זנדברג ממרצ ל- 22.2.21, עם פרופסור ירון זליכה מהמפלגה הכלכלית החדשה ל- 23.2.21 ועם חה"כ אלי אבידר ל- 4.3.21. אנו בתהליכי  תיאום גם עם  מפלגת "כחול-לבן". נוציא הודעות מסודרות בנושא. נמשיך ונתאם מפגשים מסוג זה עם כל מפלגה שתחפוץ בכך.

7. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא הסכם רד-מד, להזרמת נפט אמירתי דרך ישראל לאירופה. התקיימה השבוע באילת הפגנת ארגונים מרשימה כנגד הסכם אסוני זה.

8. השתתפנו בכתבה בגל"צ בנושא פרויקטים ימיים לייצור חשמל מאנרגיית הרוח, בהתייחס לפרויקטי המולטי-ביליונים שהשיקו דנמרק ודרום-קוריאה. פרויקטים כאלו בים הרחוק גם נהנים מרוח חזקה יותר וגם מוותרים על המגרעות של הקמתם ביבשה- פגיעה בבעלי כנף, פגיעה בנתיבי טיסה, פגיעה של תת תדר בבני אדם, שימוש בשטחים יקרים ועוד. בעידן זה של משבר האקלים, עלינו לבחון את כל אפשרויות ייצור החשמל נטולות הפחמן שעל הפרק.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו מכתב מעורך דיננו לעמותת "סנונית", הפועלת לקידום החינוך המתוקשב לתלמידי בתי ספר במשותף עם משרדי ממשלה ואוניברסיטאות, ומפעילה מספר אתרים לצורך זה. במכתב מחינו על תכנים ומצגות המופיעים באתרי העמותה, המטעים לחשוב כאילו הגז הטבעי הוא אנרגיה נקיה וחסרת מגרעות. ביקשנו את הסרת התכנים המטעים והתייחסות מהירה. נשקול את המשך צעדינו, על פי תשובת העמותה.

 2. הוצאנו מכתב ארגונים לראש הממשלה ולשרים הרלוונטיים בנושא כלכלה דלת פחמן. השבוע השרה להגנת הסביבה ומנכ"ל משרדה היו אמורים לפגוש את שר האנרגיה ומנכ"ל משרדו בנושא זה, אך לצערנו הפגישה נדחתה. זאת, לאחר פגישה שהתקיימה בשבוע הקודם בין השרה להגנת הסביבה לראש הממשלה באותו עניין. אנו ממתינים לסיום המשא ומתן בין הצדדים ולעדכון לגבי ההחלטה הסופית בנושא הכל כך מהותי הזה.

 3. לקחנו חלק בשתי הפגנות- בנושא סגירת בז"ן בירושלים ובנושא מניעת הרחבת תחנת הכח של OPC בחדרה. בפגישה השנייה לקחו חלק חברי כנסת בעלי אוריינטצייה סביבתית- אלי אבידר מ"ישראל ביתנו" ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". 

 4. נטלנו חלק בישיבת ארגונים בנושא המאבק בפרויקט רד-מד, לפיו נפט מאיחוד האמירויות עתיד לעבור דרך ישראל בדרכו לאירופה, על כל הסכנות הסביבתיות הנובעות מכך. השבוע התקיים עקב הסברה מקוון לציבור בנושא זה. 

 5. קיימנו אסיפה כללית של עמותת "שומרי הבית" לאישור תקציב פרויקט הניטור, הדו"חות כספיים לשנת 2019, תקציב העמותה לשנת 2021 והארכת ההתקשרות עם רואה החשבון המבקר של העמותה. כל המהלכים אושרו פה אחד.

 6. השתתפנו בשתי ישיבות של מטה הבחירות הסביבתי "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה, שמטרתו להשמיע את קולה של התנועה הסביבתית בפני המפלגות המתמודדות לכנסת ה- 24: ישיבת צוות קשרי ממשל וישיבת צוות מטה. הפעילות המשותפת במטה הינה חדשה בפורמט זה לתנועה הסביבתית. כאמור, מפגש אונליין עם ח"כ להב-הרצנו יתקיים ביום ב', ה- 8.2.21, בשעה 21:00 וישודר בדפי הפייסבוק של התנועה. השתתפו!

 7. השתתפנו בישיבת הוועד המנהל של "חיים וסביבה", ארגון הגג של הארגונים הירוקים בישראל. במסגרת זו התנדבנו לתרום בצוותי משנה בתחומי האקלים וכן למאיץ לארגוני סביבה, המשותף עם קרן "שלי". שיתופי הפעולה שלנו עם הארגונים השונים הולכים ומתרבים.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 
 1. זוכרים את חריגות החומר המסרטן בוטדיאן באזור התעשייה הצפוני באשדוד ובסמוך לחוות מיכלי תש"ן בקריית חיים?  זוכרים שאחרי תכתובת עניפה ושלושה דיגומים שביצענו, המשרד להגנת הסביבה התרצה והחליט לחקור את הנושא, תוך מתן מענה כי יסיים וישיב לנו עד ל- 20.1.21?
  אז חיכינו, חיכינו ומשבוששה להגיע תשובתו, שלחנו פנייה נוספת בנושא זה.
  לא נשקוט ולא ננוח עד שהמשרד יעלה על המקורות המסרטנים ויוציא צווי סגירה כנגדם. אלו החיים של כולנו ובחיים לא משחקים.

 2. קיימנו פגישה עם נציגי אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה בהקשר להרחבת תחנת OPC בחדרה. עברנו על תסקיר ההשפעה על הסביבה  של התחנה. ככל ויתגלו פגמים בתסקיר, המשרד עשוי להתערב בשלב מוקדם ע"מ ליידע את היזם שלא ינתן לו היתר פליטה, אם לא יתוקן התסקיר. תודה לנועם ווינר על ליווי מקרוב של המאבק הזה.

 3. משרד האנרגיה מבצע פיילוט גז טבעי לשימוש ביתי בשורת שכונות מגורים. שוחחנו עם רשות הכבאות, שאישרה פיילוט לארבעה אזורים ללא תקינה מתאימה. בדקנו את הנושא עם גורמי מקצוע, שהגיבו כי החלטת רשות הכבאות אינה סבירה, אינה ישימה ואינה חוקית. אנו שוקלים מהלכים משפטיים. נמשיך ונעדכן.

 4. הגבנו להליך שיתוף הציבור של משרד האנרגיה בנושא הנעה חלופית לציי רכב. מסקנת המשרד בדו"ח מפורט שצירף, הינה לקדם רכבים כבדים מונעי… גז. איך לא? זאת, על אף שמועצת המובילים בישראל מתנגדת לכך, על אף שהמגמה העולמית מצביעה על יתרון ברור למשאיות מונעות חשמל, על אף פיילוט במשאיות מבוססות מימן שיתקיים בארץ ברבעון השלישי השנה בשיתוף משרדי הממשלה לרבות משרד רוה"מ ועל אף שמסקנת הבדיקה של משרד האנרגיה עצמו הראתה עדיפות למשאיות חשמליות… לכו תבינו… ביקשנו מהמשרד לאמץ את החלופה הזולה ביותר- החשמלית וככל שלא ייאות לעשות זאת, דרשנו כי ישהה החלטתו עד לקבלת תוצאות הפיילוט שיחל ברבעון השלישי במשאיות מונעות מימן. אנחנו מבטיחים שטרם נאמרה המילה האחרונה בנושא הזה! נמשיך לעקוב ולעדכן.

 5. קיימנו מפגש ארגונים בנושא הצעת המחליטים לממשלה בהקשר ליעדי 2050 ומעבר לכלכלה דלת פחמן. סוכם על הוצאת פנייה משותפת נוספת לרוה"מ ולשרים במטרה לקדם את הנושא וכן המשך עבודת הגישור בין משרדי הממשלה, בה אנו נוטלים חלק.

 6. קיימנו מפגש של מטה "בוחרים ירוק" מטעם ארגוני הסביבה. סוכם, בין השאר, כי נקדם פגישות עם מספר מפלגות, תוך העברת המצע המשותף של התנועה הסביבתית. כפי שהודענו, נקבעה פגישה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד" ל- 8.2.21, שתשודר בזום ובפייסבוק לייב. קידמנו השבוע מפגש גם מול הפרופסור ירון זליכה מהמפלגה "הכלכלית החדשה". נעדכן.

 7. העברנו שתי הרצאות לציבור באדיבותו של דר' מייק אדל: ב- 24.1.21 מטעם מחלקת איכות הסביבה והקיימות בזכרון יעקב, בנושא: "אנרגיה, זיהום אוויר והקשר ביניהם" וב- 26.1.21 בפני תלמידי תיכון המושבה בזכרון יעקב, בנושא: "המשבר הסביבתי- המגיפה שלא מדברים עליה".

 8. שידרנו את הרצאתו המעודדת של הפרופסור עדי וולפסון: "נוטעים תקווה" בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.21, באמצעות זום ופייסבוק לייב, שהופצה בדפי הפייסבוק של מספר ארגונים נוספים- צלול, נוער למען האקלים, אזרחים למען הסביבה, הרשת הירוקה ועוד. היה חשוב ומחזק!

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. הוצאנו הזמנת רכש ראשונה לציוד עבור מערך הניטור שלנו! זאת, לאחר עבודת לימוד מעמיקה והשוואתית בין מספר שחקנים, מחקר, מו"מ והסתייעות בשני דו"חות מומחים מחברת הייעוץ הבינלאומית רמבול. הפתעה- הציוד כולל ניטור של יותר מזהמים מאשר דיווחנו עליהם בהרצאותינו לציבור. מזל טוב!
 2. סיימנו הליך מכרזי לבחירת חברה לכיול ואנליזת המידע שיתקבל מהסנסורים שבחרנו עבור מערך הניטור שלנו. סיכמנו על מחיר לתקופת הפיילוט וכן לתפעול השוטף, לאחר מו"מ ממושך. מזל טוב בשנית!
 3. הצעת המחליטים- החלטנו להעז ולנסות לגשר על הפערים בין משרדי הממשלה בנושא זה, שנראו לנו לא גדולים מדי. שלחנו למנכ"ל משרד האנרגיה נוסח הצעת מחליטים עצמאי, אליו הגיב באומרו שהפערים אינם גדולים בנושא זה (ביחס לנושאים אחרים) ושהוא בטוח שהנושא יובא להחלטת ממשלה בקרוב. כמו"כ ציין כי השיחות שלו עמנו היו מאד משמעותיות. ביקשנו בחוזר הערות ספציפיות. המשרד להגנת הסביבה יאמץ את הנוסח שהצענו. אנו מקווים שתרמנו בכך משהוא לקירוב עמדות בין הצדדים. בנוסף, השתתפנו בכתבה שהתפרסמה ב"שקוף" בנושא.
 4. שלחנו למשרד להגנת הסביבה מכתב בו הבהרנו לו שהארכת משך הזמן לביצוע אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן ובניגוד גמור להיתר הפליטה, הינה חריגה מסמכותו על פי חוק. דרשנו מהמשרד לדרוש את האומדן משברון-נובל אנרג'י באופן מיידי. במידת הצורך- נעתור בנושא מהותי זה. נמשיך ונעדכן.
 5. קיימנו ישיבת ארגונים בנושא הקמת מטה בחירות לתנועה הסביבתית (בהתייחס לכל המפלגות כולן), קידום פעילות שטח ודיגיטל וכן קידום מצע סביבתי חוצה ארגונים בקרב מצעי הבחירות של המפלגות השונות, ראשי המפלגות וח"כים סביבתיים. הוגדרו קבוצות עבודה בנושאים השונים.
 6. קיימנו ישיבת עבודה ראשונה של קבוצת קשרי הממשל בהקשר לבחירות הממשמשות ובאות. לקחנו על עצמנו את הובלת הקשר של התנועה הסביבתית עם מספר מפלגות. בנוסף, קבענו שידורי זום בנושאי אנרגיה, סביבה וקיימות, עם מספר חברי כנסת ומועמדים בדף הפייסבוק של "שומרי הבית", שיועבר בדפי ארגונים נוספים. הראשונה שבהן תתקיים עם הח"כים יאיר לפיד ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". נעדכן ע"כ בקרוב.
 7. סיכמנו עם הפרופסור עדי וולפסון על כך שירצה בשידור חי בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.2021 בשעה 21:30, בנושא: "נוטעים תקווה- האם הפעילות הציבורית מצליחה להשפיע על מדיניות הממשלה בנושאי סביבה, אנרגיה וקיימות?". ההרצאה תשודר באמצעות זום ושידור לייב בדפי הפייסבוק של "שומרי הבית" וארגונים נוספים. ינתן זמן לשאלות מהציבור ומענה עליהן. יהיה מרתק ומעודד. בואו!
 8. בעקבות ישיבת ארגונים בנושא מפרץ חיפה, קיימנו שיחות כדי לטכס עצה כיצד להיחלץ מהפלונטר שנוצר, לאחר שמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל הנכנס ביקש 45 יום כדי ללמוד את העבודה של הרשות בנושא הבראת מפרץ חיפה.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. שלחנו מכתב משותף עם כעשרים ארגונים לשר האוצר כ"ץ, המפציר בו לקבל את הצעת המחליטים של המשרד להגנת הסביבה בנושא כלכלה דלת פחמן ככתבה וכלשונה ועל ההשלכות הכלכליות של אי אישורה על התעשייה והכלכלה הישראלית. בנוסף, התראיינו לוואלה! בנושא הצעת המחליטים.
 2. הפגנו בפני ביתו של מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי בנושא הצעת המחליטים.
  אודי קרא לנו לשוחח ודיברנו בעמידה על הכל באופן פתוח יותר משעתיים. היה מעמד מכבד, מעמיק וקשוב. גם הנוער הנפלא ביקר את אודי בביתו מספר ימים לאחר מכן וזכה אף הוא לשיחה עם אדירי.
 3. העלינו את האתר החדש שלנו, אחרי עבודת עומק מאומצת לרוחב כל הארגון.
  שאפו לנועה, אמיר, ענבל, פנינה, מיכל, לימור, רומם, רוני, גיטל, אופיר, יוני ולכל המעורבים! כעת, נתפנה להמשיך לפתח ולקדם כמה נושאים בו, לרבות גרסאות האנגלית והמובייל.
 4. שלחנו מכתב ארגונים לשר הביטחון, רא"ל מיל' בני גנץ, בנושא ההיבטים הביטחוניים הקשורים לסוגיית התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

  ביקשנו שקול נציגיו יישמע בוועדה. לצערנו, זמן קצר לאחר שהמכתב שוגר, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החדש, ינקי קוינט, שיבש לנו את התכניות כשביקש ללמוד את עמדת רמ"י לעומקה ב- 45 הימים הקרובים. הכל יוקפא כעת, עד להחלטתו בסוגייה.

 5. קיימנו ישיבה חודשית של חברי "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בעיקר בנושאים של הצעת המחליטים לכלכלה דלת פחמן וקידום מאבק בהקשר לקידוח ימי מתוכנן בהפרעת פלמחים.
 6. שלחנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא מועד הגשת אומדן פליטות גזי החממה ללוויתן.
  לצערנו, המשרד הרשה לעצמו לחרוג מהיתר הפליטה שהוא עצמו הנפיק לפעילות האסדה! אנחנו על זה…
 7. השתתפנו בדיון בוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) בנושא הרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה והבענו התנגדות.
  נועם ווינר ייצג אותנו שם וגם התראיין בנושא למחרת ברדיו 90FM.
 8. יזמנו עצומת מדענים לרוה"מ בנושא הצעת המחליטים לקידום כלכלה דלת פחמן.
  על העצומה, שנשלחה ללשכת ראש הממשלה השבוע, חתמו לא פחות מ- 128 מדענים בתוך יממה!
  העצומה נחשפה בתקשורת ב"גלובס" ובגלי צה"ל.
 9. השתתפנו בהליך שיתוף הציבור שיזם משרד האנרגיה בנושא: "בחינת חלופות לאספקת אנרגיה בבניה חדשה במגזר הביתי", לאור כוונת המשרד להחליף את גז הבישול וההסקה הביתית בפתרונות מבוססי חשמל. שלחנו מסמך ובו פירטנו מדוע לא נכון להתייחס כלכלית ובטיחותית רק נקודתית במקטע הצריכה הסופי וגרסנו שיש להתייחס גם להיבטי הבטיחות ועלויות הסובסידיות במשק הגז, הוצאות הביטחון והעלויות החיצוניות שבשימוש בגז לייצור חשמל בתחנות הכח- תחלואה והשפעה על האקלים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנת הכוח הגזית שתוכננה לקום בגלבוע נעצרה על-ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה! במקום תקודם הקמת מתקן לאגירת אנרגיה.
זהו הישג תקדימי, משולב ויוצא דופן של הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר דחתה הוועדה המחוזית דרום גם את הקמתן של שתי תחנות גזיות בדרום הארץ. הקמת מתקנים פוסיליים חדשים בארץ נמצאת תחת מתקפה עזה!

2. משאבי ההון האנושי המשובח שלנו: גיטל פרידמן תחליף את מאיה סייפרס כאחראית על צד הטכנולוגיה בעמותה. משה ברק החל לרכז את הטיפול בתחום גיוסי כספים מקרנות פילנטרופיות ועבר הכשרה בנושא. סיימנו השבוע הליך מכרזי לבחירת גוף מייעץ בתחום זה. את משה החליפה חגית הראל כמנהלת הכספים של העמותה, כזכור.

3. השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא "תכנית החילוץ הירוקה", שנכתבה ע"י "האגודה הישראלית לאקולוגיה", המכון הישראלי לדמוקרטיה ו"שינוי כיוון" בראשות דב חנין. נדיה דוניץ', נציגת הנוער, ריגשה מאד בדבריה! מילותיה המטלטלות ודאי השפיעו על הסיכום החיובי של היו"ר, חה"כ מרגי.

4. קיימנו הפגנה בפני ביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ בכפר אחים, במשותף עם "נוער למען האקלים", כדי לשדלו להסכים לקבל את הצעת המחליטים לממשלה בנושא כלכלה דלת פחמן- יעדי 2050.

5. הרצינו בפני סטודנטים לתואר שני בתכניות בינלאומיות של בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה- מתמחים בביולוגיה, גיאולוגיה, טכנולוגיות וציויליזציות ימיות. התגובות שקיבל המרצה, דר' מייק אדל, היו חמות.

6. שלחנו מכתב חריף לרשות השניה לרדיו ולטלוויזיה ולמנהלי רדיו חיפה בגין ניגוד עניינים חריף וחשש להפרת כללי האתיקה של הרשות השניה, בשל חסות שנטלו בתי הזיקוק לנפט בחיפה (בז"ן) על תכנית ברדיו חיפה.

7. נשלחה למשרד להגנת הסביבה התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים בהקשר לבקשת חופש המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. מסיבות לא ברורות, המשרד נקט סחבת מיותרת בהקשר לבקשה זו. במכתב הדגשנו כי במידה והמשרד לא יקדם את תשובתו כנדרש, נעתור בנושא זה לבית המשפט. להפתענו, קיבלנו תגובה מהירה (וגם- מסמכים אחרים שחיכינו להם זמן רב 😊), אך נוסחה מנוגד ללשון היתר הפליטה. אנו שוקלים את המשך צעדינו בהקשר זה.

8. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא התייחסות לוועדת המנכ"לים הדנה בעתידה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ודנו במרחב האפשרויות שלפנינו. הימים הקרובים ועד להתכנסות הוועדה ב- 12.1.2021 הינם קריטיים להמשך הדרך. נעשות כעת פעולות מתואמות רבות על ידי הארגונים הסביבתיים, במטרה להביא לאימוץ הצעת רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה.

9. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, שעניינו דו"חותיה של נובל אנרג'י בנושא תקלות הלפיד המרובות. הדו"חות שקיבלנו (באיחור רב) הינם חלקיים בהיקפם, מושחרים בחלקם, משתמשים ביחידות לא אחידות ולעתים לא כוללים אף את כמות הפליטות באירוע! המלצנו שוב למשרד להשתמש בפורמט הדיווח המקיף של הרשות האמריקאית BOEM וביקשנו לשלוח את המידע המלא בנושא פנייתנו.

10. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה בעניין פליטות מצנרת הולכת גז. בעולם ידוע כי קיימות פליטות ניכרות בהולכת הגז, כאלו שלעתים מביאים למצב בו הגז פוגע באקלים יותר מאשר פחם, ואילו בארץ אין כל נתונים על כך. אנו מבקשים להחל בתהליך מדידה והשקפה לציבור של נתונים אלו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.

1. שלחנו מכתב מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" לרוה"מ ולמספר שרים רלוונטיים, במטרה להפציר בהם לאמץ את הצעת המחליטים שגיבש המשרד להגנת הסביבה למעבר לכלכלה דלת פחמן, תוך העלאת יעדי הפחתת הפליטות וייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת הנקובים בו. על המכתב חתמו מעל 40 ארגונים ומומחים!

2. הופענו ב"דמוקרטTV" ודיברנו על המשמעויות הסביבתיות של הסכם השלום עם המפרציות, שדרוג יעדי ישראל כמתחייב מהסכם פריז והסיכויים שלנו לעמוד בהתחייבויות זו, והסטת השקעות מדלקים פוסיליים. השתתפנו גם בכתבה ב"מעריב" בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן.

3. השתתפנו בדיון של הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בדיון בנושא: "הבנת הפוטנציאל של שווק הגז הטבעי הישראלי לחו"ל (בדגש על כניסת chevron לזירה)". מדהים לראות עד כמה הם חיים בעולם מקביל, עם נתונים שנויים במחלוקת עזה ותחזיות מופרכות.

4. הצגנו לחניכי מכינת "חנתון" על משק האנרגיה בישראל- כשלים ופתרונות אפשריים. החניכים להוטים להיכנס לעשייה לטובת עתידם ולטובת פיתוח משק אנרגיה נכון לישראל!

5. חילצנו הצהרה משמעותית ביותר מחברת הביטוח מגדל- התחייבות להסטת השקעות עד סוף העשור מאחזקות פוסיליות והגברת השקעות בחברות אנרגיה מתחדשת. זהו הגוף המוסדי הראשון בישראל שמתחייב להסטת השקעות. אנו מאמינים שהוא הסנונית הראשונה. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא זה. התראיינו גם ברדיו "קול הגליל העליון", בתכניתו הסביבתית, בהקשר להסטת השקעות.

6. שלחנו מכתב ארגונים לחה"כ מיקי חיימוביץ', השוקלת את המשך דרכה. קראנו לה להמשיך ולשרת את הסביבה בישראל מכנסת ישראל, בכל פלטפורמה מפלגתית שתמצא לנכון. חבר כנסת בעל אורייטציה מפלגתית הוא מצרך נדיר במחוזותינו והתרומה של מיקי חיימוביץ' כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת ה- 23, ניכרה והשפעה מאד לטובה, ברמה שאינה זכורה לתנועה הסביבתית מזה שנים רבות. חשוב לנו שגם בכנסת הבאה ניעזר בחברי כנסת סביבתיים.

7. הוצאנו מכתב ארגונים לשרה להגנת הסביבה, בו הפצרנו בה שלא להתפשר בהקשר להצעת המחליטים, בפרט בהקשר של יעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050 ובהקשר לסעיף המצריך בחינה לפני כל השקעה בפרויקט תשתית גדול. עלינו לוודא שההתנגדות רבתי בקרב משרדי ממשלה להצעת המחליטים שהגיש המשרד להגנת הסביבה, לא תרפה את ידיו ותגרום לו לקבל פשרות, עליהן נצטער בעתיד.

8. קיימנו פגישת ארגוני סביבה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא מעבר לכלכלה דלת פחמן והקשיים העומדים בפניו למימוש חזונו. בכלל, עסקנו בנושא הזה רבות במהלך השבוע- בשיחות, תיאומים, פוסטים, מכתבים, תדרוכים ותכנון המהלכים הבאים. ביום ב' נגיע לביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ ונקרא לו להסיר התנגדותו מהצעת המחליטים בנוגע לכלכלה דלת פחמן וליעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050. הצטרפו אלינו!

9. המשכנו לקדם את מערך הניטור ואנו בשלהי מכרז למעבדה שתעניק לו שירותי כיול ותחזוקה. קידמנו תכנית פיננסית לשלב א' ולשלב ב' של המערך. נזדקק לעזרת הציבור גם בהמשך הדרך כדי להמשיך ולקדמו וכן לתחזקו. מי שטרם תומך בנו בסכום חודשי כלשהוא, על פי יכולתו, אנא היכנסו לאתר והגדירו זאת כעת, לטובת כולנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נשלח מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה והממונה על הנפט, המבקש פירוט לגבי הטיפול בליקויים שהעלה דו"ח חברת RPS ביחס לאסדת לוויתן,  לרבות ציון לוחות זמנים.

2. נשלחו בקשות חופש המידע למ.א. חוף הכרמל ולמשרד הפנים, במטרה לחשוף את כל חוות הדעת המשפטיות והאחרות וכן סיכומי הדיון שניתנו ונערכו בהקשר לקבלת התרומה השנויה במחלוקת מחברת אנרג'יאן.

3. נשלח מכתב, יחד עם מספר ארגונים נוספים, לשר האנרגיה וליו"רי ועדות הכלכלה והגנת הסביבה, בנושא החלטת מליאת רשות החשמל לגבי תעריפי החשמל למתקנים על גגות בינוניים וגדולים, המורידים מאד את כדאיות ההתקנה של מתקנים בהספק של מעל 100 קילו-וואט. ההחלטה מנוגדת למדיניות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המבקשת לבנות את עיקר ההספק הסולארי של ישראל על מבנים ושטחים מופרים. יד ימין פועלת כנגד יד שמאל…

4. שלחנו למשרד האנרגיה מסמך הערות להנחיות לעניין סעיף 76 לחוק הנפט, בעניין העברה ושעבוד של זכויות נפט וטובות הנאה בזכויות נפט. אם הערותינו תתקבלנה, לא תתאפשר יותר העברת זכויות במאגרי גז ונפט של ישראל, ללא שימוע ציבורי וללא התחשבות בשיקולי סביבה ותחרות, כפי שארע במקרה של רכישת שברון את נובל אנרג'י, בחסות החוק הקיים.

5. השתתפנו בדיון נוסף, משותף לוועדת חוקה, חוק ומשפט ולוועדת הפנים והגנת הסביבה, בנושא הצעות חוק המקרקעין השונות, למסדרת התקנת מתקנים סולאריים על גגות משותפים, בהיעדר הסכמה של כל הדיירים. זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בוועדות אלו ב- 15.12.2020. הדיון הזה הוביל להשלמת החקיקה, עוד באותו הלילה.

6. השתתפנו בדיון נוסף בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא :"הצעת תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(תיקון),התשפ"א-2020". דיון קודם בנושא זה שהתקיים ב- 23.11.2020, לקראתו שלחנו נייר עמדה מפורט יחד עם "מכון מחקר סביבתי חיפה", הסתיים ללא החלטה. לקראת דיון זה שלחנו נייר מפורט נוסף, המפרט את הערכים והנקודות שיש לקבע בעדכון הערכים החדש של המשרד, וכן מידע על נטיית המשרד להגנת הסביבה לדחיינות.

7. השתתפנו באסיפה הכללית של ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בישראל- "חיים וסביבה". נציג "שומרי הבית" ,יוני ספיר, נבחר להיות חבר בוועד המנהל של "חיים וסביבה".

8. השתתפנו במפגש עם משרד האנרגיה בנושא "יעדי הפחתת פליטות גזי החממה לשנת 2050". המפגש היה מעניין, עמוק וקולח. לראשונה מאז הוקמנו, מצאנו את משרד האנרגיה מגלה קשב אמיתי. הלחץ הציבורי עובד! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" בנושא מהלכי חקיקת אקלים, הסטת השקעות, קמפיין המד-רד, צינור האיסטמד ועוד.

2. שלחנו מסמך תגובה מפורט מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" ליעדי הפחתת הפליטות שפרסם משרד האנרגיה לשנת 2050, לצד שורת המלצות לכלי מדיניות שיש לאמץ, כדי לעמוד ביעדים אלו.

3. השתתפנו בדיון מהיר בוועדת הכספים של הכנסת בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות". סוכם כי יתקיים דיון המשך בנושא זה.

4. השתתפנו בדיון ועדה משותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא הצעות חוק המקרקעין, בה נדון קידום הנחת פאנלים סולאריים בבתים משותפים. ב- 22.12.2030 יתקיים דיון המשך. נשתתף גם בו.

5. השתתפנו בצוות חשיבה של הארגונים הסביבתיים המרכזיים בנושא קמפיין "50% חשמל מאנרגיות מתחדשות ב- 2030". היה דיון מרתק. סוכם לצאת לדרך עם הקמפיין ובמקביל לבנות צוות חוצה ארגונים שיתן בסיס מדעי להפחתת הפליטות הנדרשת ב- 2030, לרוחב כל היריעה (חשמל, תחבורה, חימום/קירור, חקלאות, אשפה ועוד).

6. קיימנו וובינר שני בנושא הסטת השקעות, במשותף עם ארגונים החברים ב"פורום כסף נקי". נציגי בית ההשקעות "כרמים"- הראשון שקבל את תו "כסף נקי" והבורסה לניירות ערך, היו שם והציגו לציבור את המהלכים החדשים.

7. קיימנו פגישה פוריה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד- תל"ם" ודנו עמו בנושאים הסביבתיים והאנרגטיים אותם הוא יכול לקדם בכנסת, עבור כולנו. סוכם על שינויי חקיקה אותם נקדם יחד ועל סיועו בבלימת פרויקטים פוסיליים המקודמים על ידי משרד האנרגיה. 

8. קיימנו יחד עם חברי "פורום כסף נקי" מספר ישיבות בנושא תו כסף נקי – מאפייניו, תנאי קבלתו ודיפרנציאציה בין מסלולים שונים. כבר יש מועמדים נוספים לקבלת תווים דומים, וחברי הפורום בוחנים את התאמתם.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במפגש אקדמיה- מגזר עסקי- תנועה סביבתית – בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי והסרת חסמים. סוכם על מפגשי המשך והקמת צוותי עבודה.

2. השתתפנו בהרצאת טד בנושא "המשבר הסביבתי- המגפה שלא מדברים עליה", שהתקיימה במכללת אורנים במסגרת "השבוע הפוליטי".

3. שלחנו למשרד להגנת הסביבה בקשת חופש המידע בנושא:
מערכת החישה מרחוק לאיתור שפך שמן באסדות לוויתן וכריש-תנין,
לקבלת המפרט הטכני של המערכת הזוכה, שם החברה הזוכה,
לוחות הזמנים להתקנתה
והוראות מיוחדות שהעביר המשרד להגנת הסביבה לזכייניות בהקשר זה.

נזכיר כי פעילות נמרצת שלנו הביאה להשתת החובה על הזכייניות להציב מערכות אלו ואנו כעת עוקבים אחר היישום של ההחלטות.

4. בעקבות דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של כנסת ב- 23.11.2020 בנושא ערכי איכות אוויר בו השתתפנו ולקראתו שלחנו מכתב לשרת להגנת הסביבה וליו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ',
הוצאנו לחה"כ חיימוביץ' מכתב מפורט, יחד עם מרכז מחקר סביבתי חיפה, עם עמדתנו בעד פרסום עדכון מיידי לחלק מהחומרים המנוטרים ונגד הגישה הדחיינית של המשרד להגנת הסביבה, המבקשת לדחות את פרסום עדכון הערכים ביותר משנה!

5. בשבוע זה הושק בבורסה הישראלית לניירות ערך מדד "ת״א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים", שעל השקתו עבדנו יחד עם הבורסה ושותפים נוספים מ"פורום כסף נקי״, משך חודשים.

בחודש הבא צפויות להיות מושקות תעודות הסל הראשונות שיעקבו אחר המדד ויאפשרו השקעה בפועל בניירות הערך שבמדד, עבור החוסכים והמשקיעים. במקביל, אנו ממשיכים במגעים מול גופים מוסדיים שונים, ע״מ שהכסף שלנו ושל ציבור החוסכים, לא יושקע בחברות שמאיימות על עתידנו. נמשיך לעדכן.

6. נקבע דיון מהיר בוועדת הכספים לשבוע שלאחר שבוע זה, בו ישתתפו מספר ארגוני סביבה וח"כים מכל רחבי הבית, בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות".

בתקופה זו של משבר הקורונה ומשבר כלכלי חריף נלווה, על המדינה לנהל הוצאותיה בתבונה. דומנו שחברי ועדת הכספים אינם ערים לכספים הרבים הנשפכים כיום לטובת פרויקטים פוסיליים רבים, שמשך חייהם קצר ופעילותם מזיקה.

7. שלחנו פנייה נוספת למנהל היחידה להגנה על הסביבה הימית בנושא חשש לזיהום מי ים, יחד עם עשרות תלונות תושבים ממישור החוף הצפוני, על זפת ודגה מתה בחופים. ביקשנו לדעת את מקור הזיהום.  
המשרד השיב כי המפקחים מטעמו נמצאים בשטח וכי לא התקבל דיווח על זיהום ים/ חופים חריג.

8. נשלח מכתב לשר החינוך גלנט בנושא שילוב משבר האקלים בתכניות הלימודים בישראל ובקשה לפגישה, לצד עשרות ארגוני חינוך, אנשי חינוך, מוסדות אקדמיים, חוקרים ואנשי אקדמיה, גופי חינוך חברה וסביבה, תנועות נוער וגופי שלטון מקומי. במכתב ביקשנו להקים צוות מקצועי לפיתוח ותיכלול הנושא, להגדירו כלימודי חובה, להכשיר מורים, לעדכן תכנים ולתקצב תשתיות, לצורך קידום המהלך.

9. נצחנו !! אחרי שתי עתירות ואינספור דיונים עם היועמ"שים של משרד הפנים והממשלה,  הצלחנו לגרום למועצה האזורית חוף הכרמל להחזיר תרומה מחברת הגז והנפט אנרג'יאן, שלטעמנו נגועה בניגוד עניינים מובהק.
אין גבול לכוח ההשפעה האזרחי המאוחד שלנו! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. השקת קמפיין העלאת יעדי ייצור החשמל של ישראל מאנרגיות מתחדשות בשידור אונליין בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית, בהשתתפות נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, חברי כנסת ממספר מפלגות, מומחים, אנשי ציבור וראשי התנועה.

 2. הצגת תכנית שכתבנו ב"שומרי הבית" לחדירה מהירה של מכוניות חשמליות לשוק הרכב בישראל, בפני ראש אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה.

 3. פגישה עם מפעיל המטמנה הגדולה בישראל ("אפעה"), לצורך בחינת דרכים לצמצום פליטות המתאן מהמטמנה. כיום מטמנות אחראיות לרוב פליטות המתאן בישראל. המתאן הינו גז חממה עוצמתי.

 4. פגישה עם צוות ההשקעות בתשתיות של חברת הביטוח מגדל והרצאה בפניו על סוגי אנרגיות מתחדשות בארץ ובעולם- חדירה, יתרונות, חסרונות והתאמה לשוק המקומי.

 5. סיכום עם בעל עסק במפרץ חיפה על אחסון עמדת הניטור שנציב במקום, סיכום עם איש מקצוע על תכנון ארון אחסון וקבלת הצעות סופיות מחברות התחזוקה והאנליזה.

 6. דיון בנושא קידום חוק אקלים בין מספר גורמים בנושא הסביבתית ומחוצה לה.

 7. פגישת הכנה לתאום מפגש אקדמיה- המגזר העסקי- התנועה הסביבתית שיתקיים השבוע, בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן