עדכונים שוטפים מהעשייה שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print
עדכונים שוטפים מהעשיה של שומרי הבית

מה "שומרי הבית" עושים בימים אלה ?

החלטנו להתחיל לעדכן כאן קצת יותר ולחשוף את העשייה היומיומית הרבה, שלא תמיד זוכה לכותרות ופרסומים.

אנו מזמינים לעקוב אחרינו ולהיות שותפים בעשיה שיוצרת עולם טוב יותר לכולנו. 

מוזמנים לרוץ איתנו למרחקים ארוכים. 
וגם לתמוך חודשית.

יחד שומרים על הבית!

לקריאת התוכן יש ללחוץ על הכותרת המתאימה.
לחיצה נוספת על הכותרת תסגור את החלון ותאפשר מעבר לתוכן הבא.

 1. הוצאנו הזמנת רכש ראשונה לציוד עבור מערך הניטור שלנו! זאת, לאחר עבודת לימוד מעמיקה והשוואתית בין מספר שחקנים, מחקר, מו"מ והסתייעות בשני דו"חות מומחים מחברת הייעוץ הבינלאומית רמבול. הפתעה- הציוד כולל ניטור של יותר מזהמים מאשר דיווחנו עליהם בהרצאותינו לציבור. מזל טוב!

 2. סיימנו הליך מכרזי לבחירת חברה לכיול ואנליזת המידע שיתקבל מהסנסורים שבחרנו עבור מערך הניטור שלנו. סיכמנו על מחיר לתקופת הפיילוט וכן לתפעול השוטף, לאחר מו"מ ממושך. מזל טוב בשנית!

 3. הצעת המחליטים- החלטנו להעז ולנסות לגשר על הפערים בין משרדי הממשלה בנושא זה, שנראו לנו לא גדולים מדי. שלחנו למנכ"ל משרד האנרגיה נוסח הצעת מחליטים עצמאי, אליו הגיב באומרו שהפערים אינם גדולים בנושא זה (ביחס לנושאים אחרים) ושהוא בטוח שהנושא יובא להחלטת ממשלה בקרוב. כמו"כ ציין כי השיחות שלו עמנו היו מאד משמעותיות. ביקשנו בחוזר הערות ספציפיות. המשרד להגנת הסביבה יאמץ את הנוסח שהצענו. אנו מקווים שתרמנו בכך משהוא לקירוב עמדות בין הצדדים. בנוסף, השתתפנו בכתבה שהתפרסמה ב"שקוף" בנושא.

 4. שלחנו למשרד להגנת הסביבה מכתב בו הבהרנו לו שהארכת משך הזמן לביצוע אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן ובניגוד גמור להיתר הפליטה, הינה חריגה מסמכותו על פי חוק. דרשנו מהמשרד לדרוש את האומדן משברון-נובל אנרג'י באופן מיידי. במידת הצורך- נעתור בנושא מהותי זה. נמשיך ונעדכן.

 5. קיימנו ישיבת ארגונים בנושא הקמת מטה בחירות לתנועה הסביבתית (בהתייחס לכל המפלגות כולן), קידום פעילות שטח ודיגיטל וכן קידום מצע סביבתי חוצה ארגונים בקרב מצעי הבחירות של המפלגות השונות, ראשי המפלגות וח"כים סביבתיים. הוגדרו קבוצות עבודה בנושאים השונים.

 6. קיימנו ישיבת עבודה ראשונה של קבוצת קשרי הממשל בהקשר לבחירות הממשמשות ובאות. לקחנו על עצמנו את הובלת הקשר של התנועה הסביבתית עם מספר מפלגות. בנוסף, קבענו שידורי זום בנושאי אנרגיה, סביבה וקיימות, עם מספר חברי כנסת ומועמדים בדף הפייסבוק של "שומרי הבית", שיועבר בדפי ארגונים נוספים. הראשונה שבהן תתקיים עם הח"כים יאיר לפיד ויוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד". נעדכן ע"כ בקרוב.

 7. סיכמנו עם הפרופסור עדי וולפסון על כך שירצה בשידור חי בערב ט"ו בשבט, ה- 27.1.2021 בשעה 21:30, בנושא: "נוטעים תקווה- האם הפעילות הציבורית מצליחה להשפיע על מדיניות הממשלה בנושאי סביבה, אנרגיה וקיימות?". ההרצאה תשודר באמצעות זום ושידור לייב בדפי הפייסבוק של "שומרי הבית" וארגונים נוספים. ינתן זמן לשאלות מהציבור ומענה עליהן. יהיה מרתק ומעודד. בואו!

 8. בעקבות ישיבת ארגונים בנושא מפרץ חיפה, קיימנו שיחות כדי לטכס עצה כיצד להיחלץ מהפלונטר שנוצר, לאחר שמנכ"ל רשות מקרקעי ישראל הנכנס ביקש 45 יום כדי ללמוד את העבודה של הרשות בנושא הבראת מפרץ חיפה.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. שלחנו מכתב משותף עם כעשרים ארגונים לשר האוצר כ"ץ, המפציר בו לקבל את הצעת המחליטים של המשרד להגנת הסביבה בנושא כלכלה דלת פחמן ככתבה וכלשונה ועל ההשלכות הכלכליות של אי אישורה על התעשייה והכלכלה הישראלית. בנוסף, התראיינו לוואלה! בנושא הצעת המחליטים.

 2. הפגנו בפני ביתו של מנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי בנושא הצעת המחליטים.
  אודי קרא לנו לשוחח ודיברנו בעמידה על הכל באופן פתוח יותר משעתיים. היה מעמד מכבד, מעמיק וקשוב. גם הנוער הנפלא ביקר את אודי בביתו מספר ימים לאחר מכן וזכה אף הוא לשיחה עם אדירי.

 3. העלינו את האתר החדש שלנו, אחרי עבודת עומק מאומצת לרוחב כל הארגון.
  שאפו לנועה, אמיר, ענבל, פנינה, מיכל, לימור, רומם, רוני, גיטל, אופיר, יוני ולכל המעורבים! כעת, נתפנה להמשיך לפתח ולקדם כמה נושאים בו, לרבות גרסאות האנגלית והמובייל.

 4. שלחנו מכתב ארגונים לשר הביטחון, רא"ל מיל' בני גנץ, בנושא ההיבטים הביטחוניים הקשורים לסוגיית התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה.

  ביקשנו שקול נציגיו יישמע בוועדה. לצערנו, זמן קצר לאחר שהמכתב שוגר, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החדש, ינקי קוינט, שיבש לנו את התכניות כשביקש ללמוד את עמדת רמ"י לעומקה ב- 45 הימים הקרובים. הכל יוקפא כעת, עד להחלטתו בסוגייה.

 5. קיימנו ישיבה חודשית של חברי "הפורום לאנרגיה נקיה" ודנו בעיקר בנושאים של הצעת המחליטים לכלכלה דלת פחמן וקידום מאבק בהקשר לקידוח ימי מתוכנן בהפרעת פלמחים.

 6. שלחנו מכתב למשרד להגנת הסביבה בנושא מועד הגשת אומדן פליטות גזי החממה ללוויתן.
  לצערנו, המשרד הרשה לעצמו לחרוג מהיתר הפליטה שהוא עצמו הנפיק לפעילות האסדה! אנחנו על זה…

 7. השתתפנו בדיון בוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל) בנושא הרחבת תחנת הכוח OPC בחדרה והבענו התנגדות.
  נועם ווינר ייצג אותנו שם וגם התראיין בנושא למחרת ברדיו 90FM.

 8. יזמנו עצומת מדענים לרוה"מ בנושא הצעת המחליטים לקידום כלכלה דלת פחמן.
  על העצומה, שנשלחה ללשכת ראש הממשלה השבוע, חתמו לא פחות מ- 128 מדענים בתוך יממה!
  העצומה נחשפה בתקשורת ב"גלובס" ובגלי צה"ל.

 9. השתתפנו בהליך שיתוף הציבור שיזם משרד האנרגיה בנושא: "בחינת חלופות לאספקת אנרגיה בבניה חדשה במגזר הביתי", לאור כוונת המשרד להחליף את גז הבישול וההסקה הביתית בפתרונות מבוססי חשמל. שלחנו מסמך ובו פירטנו מדוע לא נכון להתייחס כלכלית ובטיחותית רק נקודתית במקטע הצריכה הסופי וגרסנו שיש להתייחס גם להיבטי הבטיחות ועלויות הסובסידיות במשק הגז, הוצאות הביטחון והעלויות החיצוניות שבשימוש בגז לייצור חשמל בתחנות הכח- תחלואה והשפעה על האקלים.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. תחנת הכוח הגזית שתוכננה לקום בגלבוע נעצרה על-ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה! במקום תקודם הקמת מתקן לאגירת אנרגיה.
זהו הישג תקדימי, משולב ויוצא דופן של הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד להגנת הסביבה. בשבוע שעבר דחתה הוועדה המחוזית דרום גם את הקמתן של שתי תחנות גזיות בדרום הארץ. הקמת מתקנים פוסיליים חדשים בארץ נמצאת תחת מתקפה עזה!

2. משאבי ההון האנושי המשובח שלנו: גיטל פרידמן תחליף את מאיה סייפרס כאחראית על צד הטכנולוגיה בעמותה. משה ברק החל לרכז את הטיפול בתחום גיוסי כספים מקרנות פילנטרופיות ועבר הכשרה בנושא. סיימנו השבוע הליך מכרזי לבחירת גוף מייעץ בתחום זה. את משה החליפה חגית הראל כמנהלת הכספים של העמותה, כזכור.

3. השתתפנו בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא "תכנית החילוץ הירוקה", שנכתבה ע"י "האגודה הישראלית לאקולוגיה", המכון הישראלי לדמוקרטיה ו"שינוי כיוון" בראשות דב חנין. נדיה דוניץ', נציגת הנוער, ריגשה מאד בדבריה! מילותיה המטלטלות ודאי השפיעו על הסיכום החיובי של היו"ר, חה"כ מרגי.

4. קיימנו הפגנה בפני ביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ בכפר אחים, במשותף עם "נוער למען האקלים", כדי לשדלו להסכים לקבל את הצעת המחליטים לממשלה בנושא כלכלה דלת פחמן- יעדי 2050.

5. הרצינו בפני סטודנטים לתואר שני בתכניות בינלאומיות של בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה- מתמחים בביולוגיה, גיאולוגיה, טכנולוגיות וציויליזציות ימיות. התגובות שקיבל המרצה, דר' מייק אדל, היו חמות.

6. שלחנו מכתב חריף לרשות השניה לרדיו ולטלוויזיה ולמנהלי רדיו חיפה בגין ניגוד עניינים חריף וחשש להפרת כללי האתיקה של הרשות השניה, בשל חסות שנטלו בתי הזיקוק לנפט בחיפה (בז"ן) על תכנית ברדיו חיפה.

7. נשלחה למשרד להגנת הסביבה התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים בהקשר לבקשת חופש המידע בנושא אומדן פליטות המתאן מאסדת לוויתן. מסיבות לא ברורות, המשרד נקט סחבת מיותרת בהקשר לבקשה זו. במכתב הדגשנו כי במידה והמשרד לא יקדם את תשובתו כנדרש, נעתור בנושא זה לבית המשפט. להפתענו, קיבלנו תגובה מהירה (וגם- מסמכים אחרים שחיכינו להם זמן רב 😊), אך נוסחה מנוגד ללשון היתר הפליטה. אנו שוקלים את המשך צעדינו בהקשר זה.

8. השתתפנו בישיבת ארגונים בנושא התייחסות לוועדת המנכ"לים הדנה בעתידה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה ודנו במרחב האפשרויות שלפנינו. הימים הקרובים ועד להתכנסות הוועדה ב- 12.1.2021 הינם קריטיים להמשך הדרך. נעשות כעת פעולות מתואמות רבות על ידי הארגונים הסביבתיים, במטרה להביא לאימוץ הצעת רשות מקרקעי ישראל להבראת מפרץ חיפה.

9. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה, שעניינו דו"חותיה של נובל אנרג'י בנושא תקלות הלפיד המרובות. הדו"חות שקיבלנו (באיחור רב) הינם חלקיים בהיקפם, מושחרים בחלקם, משתמשים ביחידות לא אחידות ולעתים לא כוללים אף את כמות הפליטות באירוע! המלצנו שוב למשרד להשתמש בפורמט הדיווח המקיף של הרשות האמריקאית BOEM וביקשנו לשלוח את המידע המלא בנושא פנייתנו.

10. הוצאנו פנייה לראש אגף איכות אוויר ושינויי אקלים במשרד להגנת הסביבה בעניין פליטות מצנרת הולכת גז. בעולם ידוע כי קיימות פליטות ניכרות בהולכת הגז, כאלו שלעתים מביאים למצב בו הגז פוגע באקלים יותר מאשר פחם, ואילו בארץ אין כל נתונים על כך. אנו מבקשים להחל בתהליך מדידה והשקפה לציבור של נתונים אלו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו.

1. שלחנו מכתב מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" לרוה"מ ולמספר שרים רלוונטיים, במטרה להפציר בהם לאמץ את הצעת המחליטים שגיבש המשרד להגנת הסביבה למעבר לכלכלה דלת פחמן, תוך העלאת יעדי הפחתת הפליטות וייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת הנקובים בו. על המכתב חתמו מעל 40 ארגונים ומומחים!

2. הופענו ב"דמוקרטTV" ודיברנו על המשמעויות הסביבתיות של הסכם השלום עם המפרציות, שדרוג יעדי ישראל כמתחייב מהסכם פריז והסיכויים שלנו לעמוד בהתחייבויות זו, והסטת השקעות מדלקים פוסיליים. השתתפנו גם בכתבה ב"מעריב" בנושא המעבר לכלכלה דלת פחמן.

3. השתתפנו בדיון של הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בדיון בנושא: "הבנת הפוטנציאל של שווק הגז הטבעי הישראלי לחו"ל (בדגש על כניסת chevron לזירה)". מדהים לראות עד כמה הם חיים בעולם מקביל, עם נתונים שנויים במחלוקת עזה ותחזיות מופרכות.

4. הצגנו לחניכי מכינת "חנתון" על משק האנרגיה בישראל- כשלים ופתרונות אפשריים. החניכים להוטים להיכנס לעשייה לטובת עתידם ולטובת פיתוח משק אנרגיה נכון לישראל!

5. חילצנו הצהרה משמעותית ביותר מחברת הביטוח מגדל- התחייבות להסטת השקעות עד סוף העשור מאחזקות פוסיליות והגברת השקעות בחברות אנרגיה מתחדשת. זהו הגוף המוסדי הראשון בישראל שמתחייב להסטת השקעות. אנו מאמינים שהוא הסנונית הראשונה. השתתפנו בכתבה ב"גלובס" בנושא זה. התראיינו גם ברדיו "קול הגליל העליון", בתכניתו הסביבתית, בהקשר להסטת השקעות.

6. שלחנו מכתב ארגונים לחה"כ מיקי חיימוביץ', השוקלת את המשך דרכה. קראנו לה להמשיך ולשרת את הסביבה בישראל מכנסת ישראל, בכל פלטפורמה מפלגתית שתמצא לנכון. חבר כנסת בעל אורייטציה מפלגתית הוא מצרך נדיר במחוזותינו והתרומה של מיקי חיימוביץ' כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת ה- 23, ניכרה והשפעה מאד לטובה, ברמה שאינה זכורה לתנועה הסביבתית מזה שנים רבות. חשוב לנו שגם בכנסת הבאה ניעזר בחברי כנסת סביבתיים.

7. הוצאנו מכתב ארגונים לשרה להגנת הסביבה, בו הפצרנו בה שלא להתפשר בהקשר להצעת המחליטים, בפרט בהקשר של יעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050 ובהקשר לסעיף המצריך בחינה לפני כל השקעה בפרויקט תשתית גדול. עלינו לוודא שההתנגדות רבתי בקרב משרדי ממשלה להצעת המחליטים שהגיש המשרד להגנת הסביבה, לא תרפה את ידיו ותגרום לו לקבל פשרות, עליהן נצטער בעתיד.

8. קיימנו פגישת ארגוני סביבה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא מעבר לכלכלה דלת פחמן והקשיים העומדים בפניו למימוש חזונו. בכלל, עסקנו בנושא הזה רבות במהלך השבוע- בשיחות, תיאומים, פוסטים, מכתבים, תדרוכים ותכנון המהלכים הבאים. ביום ב' נגיע לביתו של שר האוצר ישראל כ"ץ ונקרא לו להסיר התנגדותו מהצעת המחליטים בנוגע לכלכלה דלת פחמן וליעדי הפחתת הפליטות לשנת 2050. הצטרפו אלינו!

9. המשכנו לקדם את מערך הניטור ואנו בשלהי מכרז למעבדה שתעניק לו שירותי כיול ותחזוקה. קידמנו תכנית פיננסית לשלב א' ולשלב ב' של המערך. נזדקק לעזרת הציבור גם בהמשך הדרך כדי להמשיך ולקדמו וכן לתחזקו. מי שטרם תומך בנו בסכום חודשי כלשהוא, על פי יכולתו, אנא היכנסו לאתר והגדירו זאת כעת, לטובת כולנו.

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. נשלח מכתב למנכ"ל משרד האנרגיה והממונה על הנפט, המבקש פירוט לגבי הטיפול בליקויים שהעלה דו"ח חברת RPS ביחס לאסדת לוויתן,  לרבות ציון לוחות זמנים.

2. נשלחו בקשות חופש המידע למ.א. חוף הכרמל ולמשרד הפנים, במטרה לחשוף את כל חוות הדעת המשפטיות והאחרות וכן סיכומי הדיון שניתנו ונערכו בהקשר לקבלת התרומה השנויה במחלוקת מחברת אנרג'יאן.

3. נשלח מכתב, יחד עם מספר ארגונים נוספים, לשר האנרגיה וליו"רי ועדות הכלכלה והגנת הסביבה, בנושא החלטת מליאת רשות החשמל לגבי תעריפי החשמל למתקנים על גגות בינוניים וגדולים, המורידים מאד את כדאיות ההתקנה של מתקנים בהספק של מעל 100 קילו-וואט. ההחלטה מנוגדת למדיניות המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המבקשת לבנות את עיקר ההספק הסולארי של ישראל על מבנים ושטחים מופרים. יד ימין פועלת כנגד יד שמאל…

4. שלחנו למשרד האנרגיה מסמך הערות להנחיות לעניין סעיף 76 לחוק הנפט, בעניין העברה ושעבוד של זכויות נפט וטובות הנאה בזכויות נפט. אם הערותינו תתקבלנה, לא תתאפשר יותר העברת זכויות במאגרי גז ונפט של ישראל, ללא שימוע ציבורי וללא התחשבות בשיקולי סביבה ותחרות, כפי שארע במקרה של רכישת שברון את נובל אנרג'י, בחסות החוק הקיים.

5. השתתפנו בדיון נוסף, משותף לוועדת חוקה, חוק ומשפט ולוועדת הפנים והגנת הסביבה, בנושא הצעות חוק המקרקעין השונות, למסדרת התקנת מתקנים סולאריים על גגות משותפים, בהיעדר הסכמה של כל הדיירים. זהו דיון המשך לדיון שהתקיים בוועדות אלו ב- 15.12.2020. הדיון הזה הוביל להשלמת החקיקה, עוד באותו הלילה.

6. השתתפנו בדיון נוסף בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא :"הצעת תקנות אוויר נקי (ערכי איכות אוויר)(הוראת שעה)(תיקון),התשפ"א-2020". דיון קודם בנושא זה שהתקיים ב- 23.11.2020, לקראתו שלחנו נייר עמדה מפורט יחד עם "מכון מחקר סביבתי חיפה", הסתיים ללא החלטה. לקראת דיון זה שלחנו נייר מפורט נוסף, המפרט את הערכים והנקודות שיש לקבע בעדכון הערכים החדש של המשרד, וכן מידע על נטיית המשרד להגנת הסביבה לדחיינות.

7. השתתפנו באסיפה הכללית של ארגון הגג של הארגונים הסביבתיים בישראל- "חיים וסביבה". נציג "שומרי הבית" ,יוני ספיר, נבחר להיות חבר בוועד המנהל של "חיים וסביבה".

8. השתתפנו במפגש עם משרד האנרגיה בנושא "יעדי הפחתת פליטות גזי החממה לשנת 2050". המפגש היה מעניין, עמוק וקולח. לראשונה מאז הוקמנו, מצאנו את משרד האנרגיה מגלה קשב אמיתי. הלחץ הציבורי עובד! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. קיימנו מפגש חודשי של "הפורום לאנרגיה נקיה" בנושא מהלכי חקיקת אקלים, הסטת השקעות, קמפיין המד-רד, צינור האיסטמד ועוד.

2. שלחנו מסמך תגובה מפורט מטעם "הפורום לאנרגיה נקיה" ליעדי הפחתת הפליטות שפרסם משרד האנרגיה לשנת 2050, לצד שורת המלצות לכלי מדיניות שיש לאמץ, כדי לעמוד ביעדים אלו.

3. השתתפנו בדיון מהיר בוועדת הכספים של הכנסת בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות". סוכם כי יתקיים דיון המשך בנושא זה.

4. השתתפנו בדיון ועדה משותפת לוועדת החוקה, חוק ומשפט וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בנושא הצעות חוק המקרקעין, בה נדון קידום הנחת פאנלים סולאריים בבתים משותפים. ב- 22.12.2030 יתקיים דיון המשך. נשתתף גם בו.

5. השתתפנו בצוות חשיבה של הארגונים הסביבתיים המרכזיים בנושא קמפיין "50% חשמל מאנרגיות מתחדשות ב- 2030". היה דיון מרתק. סוכם לצאת לדרך עם הקמפיין ובמקביל לבנות צוות חוצה ארגונים שיתן בסיס מדעי להפחתת הפליטות הנדרשת ב- 2030, לרוחב כל היריעה (חשמל, תחבורה, חימום/קירור, חקלאות, אשפה ועוד).

6. קיימנו וובינר שני בנושא הסטת השקעות, במשותף עם ארגונים החברים ב"פורום כסף נקי". נציגי בית ההשקעות "כרמים"- הראשון שקבל את תו "כסף נקי" והבורסה לניירות ערך, היו שם והציגו לציבור את המהלכים החדשים.

7. קיימנו פגישה פוריה עם ח"כ יוראי להב-הרצנו מ"יש עתיד- תל"ם" ודנו עמו בנושאים הסביבתיים והאנרגטיים אותם הוא יכול לקדם בכנסת, עבור כולנו. סוכם על שינויי חקיקה אותם נקדם יחד ועל סיועו בבלימת פרויקטים פוסיליים המקודמים על ידי משרד האנרגיה. 

8. קיימנו יחד עם חברי "פורום כסף נקי" מספר ישיבות בנושא תו כסף נקי – מאפייניו, תנאי קבלתו ודיפרנציאציה בין מסלולים שונים. כבר יש מועמדים נוספים לקבלת תווים דומים, וחברי הפורום בוחנים את התאמתם.  

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

1. השתתפנו במפגש אקדמיה- מגזר עסקי- תנועה סביבתית – בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי והסרת חסמים. סוכם על מפגשי המשך והקמת צוותי עבודה.

2. השתתפנו בהרצאת טד בנושא "המשבר הסביבתי- המגפה שלא מדברים עליה", שהתקיימה במכללת אורנים במסגרת "השבוע הפוליטי".

3. שלחנו למשרד להגנת הסביבה בקשת חופש המידע בנושא:
מערכת החישה מרחוק לאיתור שפך שמן באסדות לוויתן וכריש-תנין,
לקבלת המפרט הטכני של המערכת הזוכה, שם החברה הזוכה,
לוחות הזמנים להתקנתה
והוראות מיוחדות שהעביר המשרד להגנת הסביבה לזכייניות בהקשר זה.

נזכיר כי פעילות נמרצת שלנו הביאה להשתת החובה על הזכייניות להציב מערכות אלו ואנו כעת עוקבים אחר היישום של ההחלטות.

4. בעקבות דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של כנסת ב- 23.11.2020 בנושא ערכי איכות אוויר בו השתתפנו ולקראתו שלחנו מכתב לשרת להגנת הסביבה וליו"ר הוועדה מיקי חיימוביץ',
הוצאנו לחה"כ חיימוביץ' מכתב מפורט, יחד עם מרכז מחקר סביבתי חיפה, עם עמדתנו בעד פרסום עדכון מיידי לחלק מהחומרים המנוטרים ונגד הגישה הדחיינית של המשרד להגנת הסביבה, המבקשת לדחות את פרסום עדכון הערכים ביותר משנה!

5. בשבוע זה הושק בבורסה הישראלית לניירות ערך מדד "ת״א 125 – אקלים נקי מדלקים פוסיליים", שעל השקתו עבדנו יחד עם הבורסה ושותפים נוספים מ"פורום כסף נקי״, משך חודשים.

בחודש הבא צפויות להיות מושקות תעודות הסל הראשונות שיעקבו אחר המדד ויאפשרו השקעה בפועל בניירות הערך שבמדד, עבור החוסכים והמשקיעים. במקביל, אנו ממשיכים במגעים מול גופים מוסדיים שונים, ע״מ שהכסף שלנו ושל ציבור החוסכים, לא יושקע בחברות שמאיימות על עתידנו. נמשיך לעדכן.

6. נקבע דיון מהיר בוועדת הכספים לשבוע שלאחר שבוע זה, בו ישתתפו מספר ארגוני סביבה וח"כים מכל רחבי הבית, בנושא: "בניגוד ליעדים שקבעה, משקיעה הממשלה מיליארדי שקלים בהקמת תשתיות דלקים מזהמים בכל הארץ על חשבון השקעה באנרגיות מתחדשות".

בתקופה זו של משבר הקורונה ומשבר כלכלי חריף נלווה, על המדינה לנהל הוצאותיה בתבונה. דומנו שחברי ועדת הכספים אינם ערים לכספים הרבים הנשפכים כיום לטובת פרויקטים פוסיליים רבים, שמשך חייהם קצר ופעילותם מזיקה.

7. שלחנו פנייה נוספת למנהל היחידה להגנה על הסביבה הימית בנושא חשש לזיהום מי ים, יחד עם עשרות תלונות תושבים ממישור החוף הצפוני, על זפת ודגה מתה בחופים. ביקשנו לדעת את מקור הזיהום.  
המשרד השיב כי המפקחים מטעמו נמצאים בשטח וכי לא התקבל דיווח על זיהום ים/ חופים חריג.

8. נשלח מכתב לשר החינוך גלנט בנושא שילוב משבר האקלים בתכניות הלימודים בישראל ובקשה לפגישה, לצד עשרות ארגוני חינוך, אנשי חינוך, מוסדות אקדמיים, חוקרים ואנשי אקדמיה, גופי חינוך חברה וסביבה, תנועות נוער וגופי שלטון מקומי. במכתב ביקשנו להקים צוות מקצועי לפיתוח ותיכלול הנושא, להגדירו כלימודי חובה, להכשיר מורים, לעדכן תכנים ולתקצב תשתיות, לצורך קידום המהלך.

9. נצחנו !! אחרי שתי עתירות ואינספור דיונים עם היועמ"שים של משרד הפנים והממשלה,  הצלחנו לגרום למועצה האזורית חוף הכרמל להחזיר תרומה מחברת הגז והנפט אנרג'יאן, שלטעמנו נגועה בניגוד עניינים מובהק.
אין גבול לכוח ההשפעה האזרחי המאוחד שלנו! 

כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

 1. השקת קמפיין העלאת יעדי ייצור החשמל של ישראל מאנרגיות מתחדשות בשידור אונליין בדפי הפייסבוק של התנועה הסביבתית, בהשתתפות נציגי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, חברי כנסת ממספר מפלגות, מומחים, אנשי ציבור וראשי התנועה.
 2. הצגת תכנית שכתבנו ב"שומרי הבית" לחדירה מהירה של מכוניות חשמליות לשוק הרכב בישראל, בפני ראש אגף תחבורה במשרד להגנת הסביבה.
 3. פגישה עם מפעיל המטמנה הגדולה בישראל ("אפעה"), לצורך בחינת דרכים לצמצום פליטות המתאן מהמטמנה. כיום מטמנות אחראיות לרוב פליטות המתאן בישראל. המתאן הינו גז חממה עוצמתי.
 4. פגישה עם צוות ההשקעות בתשתיות של חברת הביטוח מגדל והרצאה בפניו על סוגי אנרגיות מתחדשות בארץ ובעולם- חדירה, יתרונות, חסרונות והתאמה לשוק המקומי.
 5. סיכום עם בעל עסק במפרץ חיפה על אחסון עמדת הניטור שנציב במקום, סיכום עם איש מקצוע על תכנון ארון אחסון וקבלת הצעות סופיות מחברות התחזוקה והאנליזה.
 6. דיון בנושא קידום חוק אקלים בין מספר גורמים בנושא הסביבתית ומחוצה לה.
 7. פגישת הכנה לתאום מפגש אקדמיה- המגזר העסקי- התנועה הסביבתית שיתקיים השבוע, בנושא קידום אנרגיות מתחדשות במגזר העסקי.

  כדי שנוכל להמשיך לעבוד עבורכם בהתנדבות מלאה, אנו זקוקים לתמיכתכם החודשית השוטפת, בכל סכום שתוכלו. 

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן