אשדוד ואשקלון על המפה של הזיהום…

אשדוד ואשקלון על מפת הזיהום

אשדוד ואשקלון – על מפת הסרטן

על פי פרסומי משרד הבריאות, הערים אשדוד ואשקלון מככבות במפת הסרטן של ישראל. 
עפ"י דו"ח של משרד הבריאות לגבי היארעות סרטן בישראל לפי נפות לשנים 2011-2015, נפת אשקלון (לרבות אשדוד) ניצבת במקום השני בישראל בתחלואת סרטן לשנים 2011-2015 בקרב גברים.

בדו"ח משרד הבריאות משנת 2018: "אי שוויון בבריאות וההתמודדות עמו", אשדוד נרשמה כשיאנית הסרטן (מכל הסוגים) בקרב גברים.

בדו"ח האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות לרגל חודש המודעות למחלת סרטן המעי הגס בשנת 2016, ניצבת אשקלון לצד צפת בראש הרשימה.

אשדוד ואשקלון – על מפת זיהום האוויר

באשדוד ובאשקלון ממוקמים מפעלים מזהמים רבים. באזור התעשייה באשדוד תמצאו, בין השאר, את בתי הזיקוק בבעלות חברת פז, את חברת פי גלילות בבעלות קבוצת דלק ואת המיכל לאחסון הקונדנסט שבבעלות נובל אנרג'י.

27 חריגות יומיות של החומר המסרטן בנזן בשנה שעברה!

באזור זה נמדדו בשנה שעברה 27 חריגות יומיות של החומר המסרטן הוודאי בנזן מתקנות המשרד להגנת הסביבה.
באשקלון ממוקמת תחנת הכוח הפחמית "רוטנברג" של חברת החשמל. משרדי האנרגיה והגנת הסביבה מודים בפה מלא כי תחנות הכוח הפחמיות הורגות, פשוטו כמשמעו, מאות ישראלים מדי שנה.

בים, מול שתי הערים הגדולות הללו, החלה לפעול בשנת 2013 אסדת הגז תמר. 
אסדה זו קיבלה חיש קל את התואר המפוקפק "המפעל המזהם ביותר בארץ" ועד לפני זמן קצר פעלה אפילו ללא היתר פליטת מזהמים. 

למשל, ממשלה שרואה לנגד עיניה את טובת האזרחים, הייתה מקדמת מעבר מאסיבי של משק האנרגיה לאנרגיה סולארית, שהיא נקייה, זולה יותר ויעילה מאוד במדינה חמה ושמשית כגון ישראל. ביחד עם סוללות אגירת אנרגיה אשר מתפתחות בקצב מואץ ב 10 שנים האחרונות, אנרגייה סולארית הייתה יכולה לספק את רוב צרכי החשמל של ישראל כבר כיום. ובנוסף, למנוע פוטנציאלית מאות מקרי תחלואה ומוות בשנה, אשר לפי OECD קשורים ישירות לזיהום האוויר הכבד בישראל. 

אז מה אפשר לעשות?

בימים אלה התפרסם כי המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת פז קנס ע"ס 906 אלף ש"ח, בגין תקלה שהתרחשה במפעל בשנת 2017. כמו כן הוציא המשרד בשנה שעברה צווים מנהליים וקיים שימועים, לחברות פז ופי גלילות.

האם זה מספק? לא בעינינו

צריך להבין שהזיהום והתחלואה באזור אינם גזרה משמיים, אלא תוצאה של מדיניות ממשלתית המעדיפה את האינטרסים של טייקוני הגז והנפט, על פני בריאותם של התושבים.
יש לדרוש אכיפה דחופה כנגד המפעלים המזהמים באזור, לרבות הליכים פליליים נגד המנכ"לים, קנסות כבדים והוצאת צווי סגירה למפעלים, ככל שימשיכו לזהם.
יש להכניס את ראשי הרשויות לפעילות נמרצת אל מול משרדי הממשלה הרלוונטיים.
יש להגביר את המודעות הציבורית לנושא ולדרוש פעילות נמרצת מהרשויות.

חיי תושבי אשדוד ואשקלון אינם משחק!

סרטונים נבחרים

כתבות נבחרות

הרשמה לניוזלטר

דילוג לתוכן